Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Čaje

Čaj, jak vybrat ten správný?

Je to tady! Dny se pomalu krátí, ochlazují a jsou propršené. A tak začíná pro některé z nás oblíbená činnost „relax s hrnkem v ruce“ pěkně v pohodlí svého domova, ideálně v pohodlném křesle. Čaj neodmyslitelně patří k chladným obdobím, také je to znát na jeho spotřebě. V zimních období jeho spotřeba značně stoupá. Čaj je jeden z nejpopulárnějších nápojů na celém světě. Ročně se ho prodá více než 3 miliony tun.

V České republice si dokonce spolu s kávou drží druhé místo v konzumaci nápojů, samozřejmě až za pivem.

Čaje: Porovnání 10 nejlepších čajů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších čajů. Jak jsme tyto čaje vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto čaje jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si čaje podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší čaj.

NázevVzhledDruh čajeOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Link Natural Samahan ajurvédský bylinný nápoj 100 x 4 gČaj Link Natural Samahan ajurvédský bylinný nápoj 100 x 4 gBylinkový čaj619Zobrazit v obchodech
Čajová květina Matcha Tea Harmony zelený čaj 30 x 2 gČaj Čajová květina Matcha Tea Harmony zelený čaj 30 x 2 gZelený čaj259Zobrazit v obchodech
David Rio Tiger Spice Chai 398 gČaj David Rio Tiger Spice Chai 398 gČerný čaj279Zobrazit v obchodech
Kombe Ženšenový čaj s jujubou sáčky 100 x 3 gČaj Kombe Ženšenový čaj s jujubou sáčky 100 x 3 gBylinkový čaj1099Zobrazit v obchodech
Megafyt Kolekce čajů Zimní kouzloČaj Megafyt Kolekce čajů Zimní kouzloOvocné a bylinkové čaje219Zobrazit v obchodech
Notea Pečený čaj MIX jednoporcovky 24 ksČaj Notea Pečený čaj MIX jednoporcovky 24 ksPečený čaj499Zobrazit v obchodech
Kyosun Bio Matcha Tea Premium 20 x 1,5 gČaj Kyosun Bio Matcha Tea Premium 20 x 1,5 gZelený čaj299Zobrazit v obchodech
Grešík Velká čajová kolekce 9 x 10 n.s.Čaj Grešík Velká čajová kolekce 9 x 10 n.s.Mix239Zobrazit v obchodech
David Rio Tortoise Green Chai 398 gČaj David Rio Tortoise Green Chai 398 gZelený čaj275Zobrazit v obchodech
David Rio White Shark Chai 398 gČaj David Rio White Shark Chai 398 gBílý čaj289Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení čajů od jejich uživatelů.

Proč čaj pijeme?

V Anglii je to národní zvyk, jsou proslulý jejich čajem o páté. Za tvůrkyni tohoto zvyku je považována Anna Maria Stanhopeová (1783-1857), známá jako vévodkyně z Bedfordu. Přišla na to, že čaj dokáže zahnat hlad. Protože poledního jídla bylo stále velmi málo, trpěla vévodkyně kolem čtvrté hodiny odpolední pocitem hladu. A proto si začala dávat „čaj o páté“

V dnešní době už pocitem hladu netrpíme, takže proč je pití čaje tak populárnější?

I když čaj obsahuje kofein, dokážeme se při jeho pití zklidnit a navodit si příjemnou pohodu.

Pro někoho je to ranní rituál a den bez ranního čaje si nedokáže představit. Jiní zase používají čaj pro jeho rozmanité účinky. Dokáže léčit, posilovat imunitu, nabije Vás neuvěřitelnou energií, pomůže Vám s hubnutím, anebo s uspáváním neklidného miminka. Ne nadarmo se čaji říká nápoj bohů.

Druhy čaje a jeho účinky

Čaj pochází pouze ze dvou keřů čajovníku, a to z keře Čajovníku čínského a Čajovníku indického, ze kterých se mohou sklízet lístky a pupeny 40–100 let. Díky jejich odlišnému zpracování se pak získávají jednotlivé druhy a poddruhy. Druh také určuje země , kde se čajovník pěstuje, kvalita listu, roční období sklizně anebo proces, kterým je čaj zpracováván.

A jaké že druhy čajů máme?

Zelený čaj

Zelený čaj je považován za jeden z nejzdravějších čajů, protože obsahuje spoustu antioxidantů a katechinů. Vyrovnává krevní tlak, snižuje riziko cukrovky, zlepšuje zdraví srdce, podporuje funkci mozku, pomáhá při hubnutí a má antibakteriální účinky.

Bílý čaj

Bílý čaj patří mezi nejméně zpracované čaje. Jeho listy si udržují přirozený zelený odstín, protože listy jsou ihned po sklizni sušeny na slunci. Má méně kofeinu a je plný antioxidantů, které pomáhají regulovat inzulín a cukr v krvi.

Oolong Čaj

Oolong je částečně fermentovaný čaj. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, a to zejména vápník, mangan, měď, karoten a selen. Z vitamínů to je především vitamín A, B, C, E a K. Je bohatým zdrojem kyseliny listové. Díky velkému množství antioxidantů pomáhá z těla volné radikály a díky obsahu flavonoidů pomáhá snižovat zánět a má antimikrobiální vlastnosti.

Černý čaj

Černý čaj je podobně jako zelený čaj známý svými pozitivními účinky na zdraví. Ze všech čajů má největší obsah kofeinu, takže může sloužit jako náhrada za kávu. Černý čaj obsahuje aminokyselinu nazývanou L-theanin, která pomáhá zpomalit vstřebávání kofeinu a tím prodlužuje dobu přísunu energie. Černý čaj také obsahuje polyfenoly, které napomáhají k lepšímu trávení.
Pu-erh je kromě svých pozitivních účinků na zdraví známý svou silně sladkou chutí s dřevitými tóny. Pu-Erh obsahuje antioxidanty, které pomáhají z těla odvádět volné radikály, působí detoxikačně a zabraňuje oxidačnímu stresu.

Yerba maté

Yerba maté je čaj vyrobený z lístků a větviček rostliny Ilex paraguariensis, tedy cesmíny paraguayské. Obsah antioxidantů je u yerby maté dokonce větší než u zeleného čaje. Dále obsahuje xantiny, saponiny, polyfenoly. Jednou z hlavních předností yerby jsou její povzbuzující účinky, a to bez projevů nervozity, jako tomu může být u kávy. Kromě přísunu energie zároveň zvyšuje i mentální výkonnost. Mimo jiné yerba maté pomáhá předcházet infekcím bakteriemi, parazity, houbami, snižuje hladinu cukru v krvi a je vhodná v redukčním období, protože snižuje chuť k jídlu a urychluje metabolismus. Kromě výše zvýšených látek obsahuje vitamín C a E a z minerálních látek je to selen a zinek a tím yerba posiluje imunitní systém.

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje, zde najdeme čaje jako jsou mátové, heřmánkové, ibiškové, šípkové a mnoho dalších. Díky surovinám, které nám příroda dává a jsou prospěšné našemu zdraví, můžeme popíjet čaj z nejrůznějších rostlin z celého světa.
Sypané čaje

Pečené čaje

Pečený čaj je směs kousků ovoce a šťávy, který se prodává ve skleničce. Stačí ho jen zalít horkou vodou. Je skvělý na zahřátí a má ovocnou chuť.

Jak poznat kvalitní čaj

Porcovaný čaj v nálevových sáčcích má velkou výhodu a tou je rychlá příprava, bez jakéhokoliv příslušenství. Stačí Vám k tomu varná konvice a 6 minut času. Zároveň zde ale nemáte jistotu kvality. Většinou totiž obsahují pouze čajový prach a jsou dochucovány umělými aromaty, barvené umělými barvivy, často hodně přesušené, a i několik let staré. Pokud však trváte na jeho pití, najděte si kvalitní čaj v sáčcích . Jinak doporučujeme sáhnou to sypaném čaji, který Vám dá jistotu kvality a žádoucích účinků.

A na co se tedy při výběru zaměřit? Dejte si pozor na balení. Vždy by mělo být takové, aby chránilo čaj od okolního vzduchu, od cizích pachů a světla. Kvalitní čaje jsou uzavíratelných sáčcích, které chrání čaj před světlem. Při otevření sáčku by měl čaj působit čerstvým dojmem, svěžím vzhledem a přirozenou vůní. Pokud nevoní, pak se zcela jistě jedná o čaj starý. A pozor: Čaj musí vonět dříve, než se zalije vodou!

Záleží i na vzhledu. Tvar lístků se u různých druhů čajů liší. Lístek by měl být čistý a upravený, nebo rovnoměrně stočený. Lístky a výhonek mají být vždy v celku. Taková podoba totiž prokazuje, že byly použity mladé lístky a čaj bude mít plnou a vyváženou chuť.

Ovoce přidávané do čajů  by mělo být certifikované. Poznáte ho tak, že po zalití vodou vypadá jako právě sklizené. Je to právě díky jeho úpravě bez chemických přípravků a konzervantů, ovoce je sušené mrazem.

Největší ukazatel kvality je chuť čaje. Dobrý čaj nemá žádnou nepřirozenou pachuť. Je dobré chuť čaje porovnat s udávanou charakteristikou.
V nejposlednější řadě se zaměřte na kvalitního dodavatele . Vždy se pozná podle podrobného popisu čajových položek a také podle hodnocení od zákazníků.

Příprava čajů

Čaje se dají připravovat různými způsoby. Každý druh má svůj postup, a hlavně příslušné náčiní.
Nejjednodušší a nejrychlejší příprava čajů je pomocí papírových filtrů  a sítek – nerezových  nebo bambusových.
Pokud si chcete čaj opravdu vychutnat, měli byste používat čajovou konvici, většinou jsou opatřeny vnitřními sítky pro pohodlnější servírování.
K popíjení Yerba maté se používá nádoba zvaná kalabasa a bombilla (brčko), které slouží jako filtr.

Některé sypané čaje jako Matcha čaj se pijí studené, na jejich přípravu se používá matcha metlička (chasen), matcha čajová miska (chawan), měřicí lžička (chashak). Nebo můžete zvolit pro rychlou přípravu shaker.

Jak jste si mohli všimnout, tak čaje mají mnoho druhů a způsobů přípravy. Proto doufáme, že Vám náš článek pomůže ke správnému výběru a vy si čaj vychutnáte s jeho nejlepší přirozenou chutí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat