Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Co si vzít do porodnice

Příprava na porod je pro některé krásná chvíle plná očekávání, pro druhé zase plná obav, zda mají vše potřebné a zda jim nic nechybí a jak dobře vybrat z tolika produktů na trhu.
Většinou se tedy maminky shodnou na tom, že ideální seznam do porodnice neexistuje, každá máme totiž jiné potřeby.
Některým to může připadat jako nereálný úkol, zabalit si sebou jen to nezbytné a zároveň na nic nezapomenout.
Ostřílené ženy už ví jak na to, ale přeci jenom prvorodičky potřebuji nějaký záchytný bod, dle kterého se mohou řídit a mít tak jistotu, že mají s sebou vše potřebné a zbytečně sebou nevláčí půlku domácnosti.

Taška a zase taška

Přebalovací taška
Přebalovací taška

Do porodnice byste měli tašku balit s předstihem 4–6 týdnu před plánovaným termínem. Budete tak mít jistotu, že Vás v případě dřívějšího porodu nic nezaskočí a budete připraveny vyrazit do porodnice plně vybavený. Některé ženy řeší balení věci do porodnice třemi taškami. Jednu k porodu, kde jsou věci potřebné pouze k porodu, tu si potom tatínek odveze zpět domů. Potom mají tašku na pobyt v porodnici. A na závěr tašku s oblečením pro sebe a miminko na odjezd z porodnice.

Každá máme ráda pořádek, a proto je dobré mít s sebou tašku, která je přehledná.

Z vlastních zkušeností doporučuji pořídit nejlépe přebalovací tašku. Její výhoda je, že je plná různých kapes, kam si přehledně uspořádáte vše potřebné. Některé tašky jsou i dostatečně prostorné, takže nemusíte mít obavy, že se Vám tam toho moc nevejde. Navíc mají benefit ve vybavenosti. Takže už si nemusíte lámat hlavu nad tím, jakou pořídíte cestovní přebalovací podložku, pratelný sáček na špinavé pleny anebo termoobal na láhev. Tyto věci jsou totiž již součástí přebalovacích tašek. Mimochodem, přebalovací podložka je super pomocník i v den porodu.  V případě odtékající plodové vody, nemusí mít Váš partner obavy o znečištění automobilu.

A další benefit? Máte vyřešenou položku ze seznamu věcí pro miminko a tou je taška ke kočárku.

Věci, bez kterých se neobejdete v porodnici

Nejdůležitější položkou na seznamu jsou určitě doklady

V první řadě budete potřebovat základní osobní doklady:

  • občanský průkaz,
  • kartička pojištěnce,
  • těhotenská průkazka,
  • zdravotní záznamy související s těhotenstvím,
  • rodný list svůj i partnerův
  • prohlášení o jménu dítěte.
  • Pokud máte dulu, nezapomeňte si vzít porodní plán.

Doklady pro vdané maminky

  • Vdané maminky k tomu budou potřebovat ještě oddací list a rodný list manžela.

Svobodné nebo rozvedené maminky

  • Nesezdané maminky to budou mít trošku komplikovanější. Budou navíc potřebovat: potvrzení matriky o příjmení po otci (pokud to tak chtějí).
  • doklad o určení otcovství.

Oba dokumenty získáte na matrice

  • Pokud jste během těhotenství ovdověla, budete s sebou muset vzít i úmrtní list manžela.

Na porodním sále se vám bude hodit

Počítejte s tím, že pokud není porod už hodně rozjetý, budete muset vyplnit se sestřičkou veškerou dokumentaci a po tom všem papírování teprve přijdete na řadu vy. To znamená, převléct se do pohodlné noční košile (pořiďte si rovnou kojící, bude se Vám hodit po porodu), vzít si přezůvky. Ideálně vhodné do vody, žabky, nebo nějaké zdravotní gumové pantofle. Občas jsou potřeba ve sprše, zabrání Vám uklouznutí. I když se to zdá neuvěřitelné, ale některé maminky také při porodu trápí studené nohy, proto je vhodné sebou zabalit i nějaké teplé ponožky. Určitě je využijte i po porodu.

Jestli Vás porod zastihl nalíčenou, je dobré se odlíčit. Nemusíte se obávat toho, že Vás budou soudit za Váš nenalíčený vzhled. To, co Vás dělá hezkou máte uvnitř sebe. Rozhodně by se nemělo zapomínat na svačinu pro sebe a pro doprovod k porodu. Možná nebudete mít během porodu chuť jíst, ale rozhodně byste neměla zapomínat pravidelně přijímat tekutiny. A na doplnění energie se skvěle hodí třeba kousek čokolády, pár dětských piškotů nebo ovocná přesnídávka, hroznový cukr, také skvěle nabije tělo energii.

Jelení lůj by Vám neměl chybět na porodním sále. Věřte, že tento malý pomocník se Vám bude opravdu hodně hodit. Pořiďte si takový, který rty rychle a dostatečně zvláční.
Také nezapomeňte na nabíječku na telefon. Dnes už máme v rodině všichni stejné nebo podobné značky mobilních telefonů, takže nabíječku určitě využije i tatínek a věřte, že ji opravdu bude potřebovat.

Opět z vlastní zkušenosti, doporučuji myslet i na tatínka. Přibalte mu něco, čím se může zabavit v době, kdy zrovna nebude s Vámi. Třeba taková retro hra mu udělá obrovskou radost.

Co nezapomenout zabalit na období po porodu?

Každá žena má období po porodu jinak dlouhé a jiný průběh. Některé jdou za pár dní domů, jiné zase obydlují porodnici trochu déle, než by čekali. Proto je důležité mít s sebou vše důležité.
Rozhodně budete po porodu potřebovat poporodní vložky, vezměte si 2 balení. Nemusíte se strachovat v případě nedostatku Vám v porodnici také něco přidají. K tomu také potřebujete poporodní jednorázové kalhoty. Většinou jsou v balení po více kusech, ale nejsou drahé, a tak si kupte klidně 2 balení. Když nevyužijete, tak třeba svou zásobou pomůžete spolubydlící, která si nestihla zabalit věci do porodnice.

Nezapomeňte na osobní a toaletní hygienu

  • zubní pasta a kartáček,
  • šampon, sprchový gel,
  • hřeben,
  • intimní gel na mytí s dubovou kůrou,
  • více ručníků (zvlášť na prsa, zvlášť na tvář a zvlášť na spodní část těla),
  • kojící podprsenky (velikost vybírejte těsně před porodem, nebo i větší),
  • mast na bradavky – můžete pořídit lanolinovou mastičku, kterou báječně užijete i u miminka na opruzeniny
  • vložky do podprsenky (pořídit můžete jednorázové nebo bavlněné určené k praní),
  • papírové kapesníčky,
  • vlhčené ubrousky bez vůně,
  • tyčinky do uší,
  • deodorant nějaký neparfémovaný, aby zbytečně nedráždil
  • jednorázové holítko
  • gumičky do vlasů (zdánlivá maličkost, ale praktická a nepostradatelná)

Přibalte si hlavně krém na ruce. Jelikož je v nemocnici potřeba dodržovat hygienu, budete si dost často dezinfikovat ruce a nemocniční dezinfekce hodně vysušuje pokožku. Opravdu ho během pobytu dost oceníte.

V době poporodní při přirozeném porodu bude Váš nezbytný pomocník malý plovací kruh. Možná Vám to přijde úsměvné, ale zašitá hráz po porodu je velmi citlivá, proto ženy s větším šitím po porodu upřednostní sezení na plovacím kruhu.

Vitamíny jsou základ

Na ty určitě nezapomínejte, tělo Vám za ně bude vděčné, odměníte ho tak za práci, kterou vykonalo a pomůžete mu s regenerací. Sami sebe dostanete rychle do pohody a nebudete tolik vyčerpané.
Na regeneraci, zvlášť po porodu císařským řezem je super pomocník Wobenzym. Urychluje hojení po operacích, výrazně zkracuje dobu léčby a posiluje oslabenou imunitu. Může se i při kojení.
Nezapomeňte také léky, které berete pravidelně.
Kojení můžete začít podporovat co nejdříve po porodu s pomocí kojících čajů, nebo různých homeopatik.

A co miminko?

Vždy záleží na porodnici, jaké benefity od ní dostanete. Zjistěte si to dopředu. Ať víte, jaké přípravky, pomůcky a produkty pro miminko do porodnice s sebou vzít. Každopádně není na škodu si říct, co vše je ideální pro miminko zabalit.

Těsně po porodu je především třeba zabránit prochladnutí miminka. Tělo maminky poskytuje miminku ideální teplotu, přesto je důležité oba vhodně přikrýt. Často používaná bavlněná prostěradla tolik nezahřejí, naopak mohou studit, pokud jsou vlhká. Lepší variantu je deka, ideálně lehká a jemná na kůži miminka a teplá hřejivá pro zajištění potřebného tepla. Při zvolení červené barvy, která miminku evokuje maminčinu dělohu, se bude miminko cítit bezpečněji.

Oblečení pro miminko Vám na oddělení v době pobytu většinou půjčí. Ale je dobré s sebou mít i oblečení pro případ, že ho na oddělení nebude dostatek. Své oblečení je dobré mít, pokud už dopředu víte, že budete rodit miminko s menšími rozměry. Ty erární oblečky jsou převážně universálních velikostí a na miminka menších rozměrů jsou veliké.

Zabalte si ideálně alespoň 2 zavinovací body, dupačky, ponožky, bavlněnou čepičku. Snažte se přizpůsobit počasí.
Jednorázové pleny také porodnice dávají, ale ne v dostatečném množství, proto si vezměte ty, které chce dál používat i doma. Pro začátek si kupte velikost 1. Na trhu je mnoho produktů, ve kterých se můžete lehko ztratit, proto doporučuji se podívat na různá fóra, nebo skupinky na Facebooku, s čím jsou maminky spokojené. Mnoho maminek je spokojeno s plenkami DADA.

Dada

Hodit se Vám také budou cca 3 látkové plenky na případná ublinknutí. Dále jednorázové přebalovací podložky ideálně

S kosmetikou pro miminko to nemusíte nějak přehánět, moc toho totiž ze začátku nevyužijete. Ani pro dětskou pokožku není dobré, používat už od samého začátku kosmetiku. Koupat budete převážně v čisté vodě. Malá minka mají tu výhodu, že se ani v tom největším horku nepotí. Dobré je však mít olejíček na dětskou pokožku, který přidáte do koupele. Dětská pokožka memá ze začátku na svém povrchu dostatečné množství ochranného tuku. Bývá často suchá, začervenává, svědí a tvoří se na ní šupiny. Olej do koupele nejlépe s čistým, za studena lisovaným měsíčkovým olejem v BIO kvalitě zabraňuje nežádoucímu vysušení pokožky při nebo po koupeli a kůži celkově zklidňuje.
Nezapomeňte na dětské neparfémované vlhčené ubrousky, při přebalování nebudete tak dřít zbytečně miminku pokožku. A navíc vlhčené ubrousky jsou nepostradatelným doplňkem každé maminky, zachrání Vás ve všech situacích. Ke všemu tomu si přibalte i jednorázovou přebalovací podložku, určitě ji na oddělení dostanete, ale většinou jsou na příděl, proto je ideální mít 1-2 své.

Jste maminka, která od samého začátku chce kojit a ví, že kojit budete. Proto byste neměli s sebou brát dětskou kojeneckou výživu. Ani to případ „co kdyby“, už tím dáváte impuls pro mozek, že bude něco s Vaším kojením v nepořádku. Na druhou stranu jsou ženy, které opravdu nechtějí kojit, neznamená to hned, že jsou špatné matky, prostě se tak rozhodli. Anebo už ví a mají zkušenost, že prostě kojit nemohou. V těchto případech doporučuji si přinést do porodnice svou kojeneckou výživu, kterou případně prodiskutujete s dětskou lékařkou. Miminku nesvědčí časté změny v příkrmech, proto je dobré už samého začátku pouze jeden druh stravy. Také si vezměte svou lahvičku, nejlépe s dudlíkem a tvarem připomínající ženské prso. Pro miminko bude příjemnější.

Pro Vaše pohodlí

Pobyt v porodnici je dobré si zpříjemnit, hlavně z toho důvodu, že vy jako novopečená maminka musíte být v pohodě a zbytečně se nestresovat. Nemocniční ruch většině lidem nesvědčí. I když Vám všichni neustále povídají, jak si máte v nemocnici odpočinout, dokud můžete. Tak to moc nejde. S odpočinkem Vám pomohou špunty do uší, ty tedy použijte jen na noci, kdy nemáte u sebe miminko.

Využijte i dobu přes den, kdy miminko spinká a vy nemusíte obstarávat domácnost. Přibalte si nějakou oddechovou knihu, nebo rovnou naučnou, která Vás naučí vše kolem miminka a dětí.
A teď to nejdůležitější. Jídlo. Nemocniční strava no, co si o ní budeme povídat. Každopádně je to zážitek a trochu i trenažér pro Váš mozek, nikdy totiž přesně nevíte, co že to vlastně máte na talíři, dokud Vám to sestřičky nepoví. Tady je dobré zapojit maminky a babičky, které by se rádi podíleli na pomoci, už od samých začátku. Ať Vám uvaří plnohodnotné jídlo, vhodné po porodu a při kojení, které vám přinesou při nejbližší návštěvě. Také si zabalte proteinové tyčinky pro kojící matky, instantní nápoje, případně dětské příkrmy v podobě ovocných kapsiček.

A jede se domů

Ačkoliv se při přípravě seznamu tašky do porodnice soustředíte hlavně na porod a miminko, naplánujte si předem i cestu z porodnice domů. Věci na cestu domů si nemusíte nosit s sebou do porodnice, už i bez toho budete mít věcí až až. Stačí, když si je necháte donést až těsně před tím, než vás oba pustí domů. Na cestu domů si připravte pohodlné oblečení pro sebe. Těsné džíny nechte ještě nějaký čas ve skříni, místo nich oceníte ještě volné těhotenské oblečení, protože stáhnutí bříška bude jistou dobu trvat. Pro miminko si můžete připravit na cestu domů i hezké slavnostnější oblečení a boty pro novorozence. Nezapomeňte na vajíčko na přenesení, autosedačku, případně kočárek a podle počasí i zimní overal a hebkou deku.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat