Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Dezinfekce

Dezinfekce, se stejně jako roušky a respirátory, staly nedílnou součástí každodenního života nás všech, a tak jim věnujeme zvláštní článek. Často se setkáváme v obchodech i v lékárnách s různými druhy dezinfekcí, které se od sebe diametrálně liší jak už konzistencí, náplň je rozdílná, tak i cenou a tak je dobré vědět, proč tomu tak vůbec je a jak si vybrat tu nejlepší, tedy spíše co nejméně obtěžující pro vás. Hygiena je důležitá zejména v období virů, proto je dobré si zakoupit i dezinfekci. Podíváme se tedy zde, jak vybrat potřeby pro dezinfekci nejen na ruce. Pokud uvažujete o nákupu kvalitní dezinfekce, pak si přečtěte tento náš článek.

Dezinfekce: Porovnání 10 nejlepších dezinfekcí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších dezinfekcí. Jak jsme tyto dezinfekce vybírali? Ty jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto dezinfekce jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit dezinfekce podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší dezinfekci.

NázevVzhledTyp dezinfekceObjem (ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Ecolab Incidin M spray Extra 0,35 lDezinfekce Ecolab Incidin M spray Extra 0,35 lSpreje350234Zobrazit v obchodech
Hartmann Bode Cutasept F spray 250 mlDezinfekce Hartmann Bode Cutasept F spray 250 mlSpreje250161Zobrazit v obchodech
Hartmann Bode Sterillium dezinfekce na ruce 100 mlDezinfekce Hartmann Bode Sterillium dezinfekce na ruce 100 mlGely10077Zobrazit v obchodech
Alfasilver sprej 50 mlDezinfekce Alfasilver sprej 50 mlSpreje50169Zobrazit v obchodech
Sanytol dezinfekční gel na ruce 500 mlDezinfekce Sanytol dezinfekční gel na ruce 500 mlGely500135Zobrazit v obchodech
3M Cavilon sprej 28 mlDezinfekce 3M Cavilon sprej 28 mlSpreje28477Zobrazit v obchodech
Sheron Anti-Covid alkoholová dezinfekce 1000 mlDezinfekce Sheron Anti-Covid alkoholová dezinfekce 1000 mlNáplň1000104Zobrazit v obchodech
Fytofontana ViroStop dezinfekční sprej 50 mlDezinfekce Fytofontana ViroStop dezinfekční sprej 50 mlSpreje5062Zobrazit v obchodech
Nobilis Tilia Dezinfekční sprej na ruce 100 mlDezinfekce Nobilis Tilia Dezinfekční sprej na ruce 100 mlSpreje100154Zobrazit v obchodech
Nanolab HANDS Sanitizer bez alkoholu 100 mlDezinfekce Nanolab HANDS Sanitizer bez alkoholu 100 mlSpreje10057Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení dezinfekcí od jejich uživatelů.

Dezinfekce

Dezinfekce: Nejlepší dezinfekce podle Heureky

 

Co je to vlastně dezinfekce?

Dezinfekce není pouze lahvička s podivně zapáchající tekutinou, ale je to také pojem, který obsahuje spoustu jiných věcí. Kolem a kolem můžeme slovo dezinfekce definovat jako souhrn prostředků pro likvidací všemožných mikroorganismů. Taková dezinfekce může být tedy formou chemická, nebo fyzikální. O fyzikální dezinfekci se však dnes bavit nebudeme. V tomto článku bude řeč o dezinfekcích chemických. Chemické dezinfekce mohou sloužit pro ochranu nás a našeho  těla, ale také je můžeme používat na nábytek a veškeré věci, které se nachází v našem okolí krom jídla a všeobecně předmětů, které by se mohli dostat do našeho těla. Dezinfekce má tedy za úkol likvidovat přítomnost různých rizikových a infekčních patogenních vlivů.

Jak se správně používá dezinfekce?

Né každá dezinfekce je stejná a jak už bylo řečeno, máme různé druhy. Každá dezinfekce tedy slouží na různé patogenní vlivy a můžeme na trhu najít druhy jako třeba dezinfekce na nábytek, neb také dezinfekce na tělo. Nikdy tedy tyto dezinfekce nezaměňujte, protože byste tím mohli poškodit sebe a popřípadě i nábytek.

Účinnost dezinfekce proti covidu-19

I každý vir není stejný a na každý z nich platí něco jiného. Zrovna v případě covidu-19 se jedná o tzv. obalený vir a tak s ním můžeme pomocí dezinfekce bojovat velmi snadno. Obalené viry totiž nejsou imunní proti žádnému druhu dezinfekce a tak vám alespoň v tomto případě odpadá nějaká starost. Samotná účinnost definfekcí se však dá snadno dělit. A to na:

  • Virucidní aktivita proti obaleným virům
  • Omezené spektrum virucidní aktivity (proti obaleným virům, noroviru, rotaviru a adenoviru)
  • Virucidní aktivita (proti obaleným i neobaleným virům)

Jestli-že tedy hledáte účinnou ochranu proti covidu, je to velmi snadné. U většiny dezinfekcí, je informace o druhu, tedy konkrétně o druhu účinnosti napsána na obalu. Pokud tomu tak není, nemusí to nutně znamenat, že je dezinfekce špatná. Znamená to jen to, že nebylo dostatek místa a budete muset číst složení, podle kterého druh můžete poznat. Je také dobré dávat pozor na reklamní slogany typu „zabijí až 99% virů“. Takové tvrzení je skoro jistě nesmysl. Dále je dobré vědět, že aby byla dezinfekce účinná, musí podle ministerstva zdravotnictví obsahovat alespoň 70% a výše alkoholu. Proto má mnohdy skoro čistý alkohol mnohem větší sílu a účinnost.

Jak správně dezinfekci skladovat?

Dezinfekci je nutné skladovat především v originálních obalech, ve které jste jej koupili. Dále by dozajista měla být mimo dosah dětí a zvířat. Je nutné, aby byla dezinfekce daleko od jídla a pití a jiných předmětů, které si strkáte do otvorů v těle.

Jak vybrat defzinfekci

Jak vybrat dezinfekci je velmi prosté. Stačí znát fakta. Proto jsme také vytvořili dnešní článek.

V úvodu jsme si řekli, na co vůbec dezinfekce slouží a jaké základní druhy známe. D8le jsme si popsali i účinnost proti covidu-19 a také správné způsoby skladování. V následující kapitole si představíme druhy podle účelu. V kapitole s názvem „Parametry“ si ukážeme, jaké druhy konzistencí mohou dezinfekce mít a třeba i s jakým složením se lze na obalu setkat. V poslední kapitole „Ceny“ si jako vždy rozřadíme nové kategorie a popíšeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Druhy dezinfekce

Jak už bylo řečeno v úvodu, na trhu lze najít spoustu druhů dezinfekcí, které řadíme především podle účelu. Můžeme však narazit i na rozřazení podle druhu konzistence. Toto rozřazení si však představíme v kapitole „Parametry“.

Dezinfekce na ruce a tělo

Nejznámějším druhem dezinfekce, jsou dezinfekce, které používáme na naše tělo a to především na ruce. Tyto dezinfekce mají za úkol odstraňovat mikroorganismy z naší pokožky, které mohou být potenciálně škodlivé a přenosné. Co se týče konzistence, tak se nejčastěji setkáváme s gely, případně roztoky, avšak lze narazit i na další druhy.

Můžete si vybrat ve formě spreje s rozprašovačem nebo dezinfekční vlhčené ubrousky.

Zdravotnická dezinfekce

Zdravotnická dezinfekce je speciální druh dezinfekce, které lze najít v každé nemocnici, či ordinaci a neměla by chybět ani v základní výbavě každé domácnosti. Tento druh se používá na dezinfekci drobných poranění a ran. Těmto přípravkům se také říká antiseptika, tedy přípravky vhodné k očistě živých tkání. Dále se také můžeme setkat se zdravotnickými dezinfekcemi, které jsou určeny na dezinfekci zdravotnických nástrojů, jako jsou například jehly. Takové dezinfekce jsou nejčastěji v podobě roztoku, aby se v něm nástroje mohli i nějakou tu chvíli „louhovat“.

Dezinfekce určená k úklidu

Je samozřejmé, že máme i dezinfekce, které jsou určeny k úklidu a čištění našich obydlí, či jiných prostor. Nejčastěji je používáme v koupelně, ale například i v kuchyni, kde se s nimi musí zacházet opatrněji. Tyto přípravky jsou velmi silné a rozhodně je nepoužívejte na tělo. Mohou být i vážně zdravotně nebezpečné.

Dezinfekce vody

Dezinfekce vody také existuje a neznamená to, že klasický roztok nastříkáte do vody. Tato dezinfekce se nachází v tabletách, které pohodlně do vody vložíte a ona je vyčistí od nebezpečných patogenů. Existují však základní dva druhy. První se používá na čištění bazénu a užitkové vody – tedy neznamená to, že lze vodu i pít. Druhým typem jsou tablety po pitnou vodu. Ty oceníte například na dovolené, kde se bojíte, že by pitná voda mohla být znečištěna.

Dezinfekce vzduchu

Dezinfekce vzduchu také existuje. Nachází se z pravidla v rozprašovačích a používá se například na čištění vzduchu v uzavřených prostorách, ve kterých se nachází více cizích lidí. To se mže hodit například v čekárně u doktora, kde hrozí i riziko, že je nějaký z pacientů infikovaný.

Dezinfekce prádla

Pokud preferujete praní prádla ve studené vodě, tak asi víte, že prášek ani tablety takové teploty nejsou schopné zpracovat a tak přichází na řadu dezinfekce, která prádlo vyčistí i za použití nízkých teplot.

Dezinfekce – Parametry

Konzistence dezinfekce

O konzistenci jsme již slyšeli v předchozích kapitolách. A slíbili jsme i, že si je samostatně představíme. Tak jdeme na to.

Gelová dezinfekce

Gelová dezinfekce je především dezinfekce na ruce a tělo. Taková dezinfekce se nejvíce hodí na cesty. Tuto dezinfekci není potřeba oplachovat a velmi rychle na rukou schne. Prodává se i ve velmi miniaturním balení, aby se vešla i do psaníčka, či do kapsy.

Tekutá dezinfekce

Tekutá dezinfekce je také velmi častá a v dnešních dobách se s ní sekáte u vchodu většiny obchodů. Je velmi podobá dezinfekci gelové, avšak většinou je velmi smrdutá. Je velmi levná a tak je i dostupná pro obchody, kde se střídají stovky zákazníků denně.

Mýdlová dezinfekce

Mýdlová dezinfekce, je v podstatě klasické mýdlo, které je obohacené o složky alkoholu, který ničí nebezpečné patogeny. Je však nutné ji opláchnout a tak doporučujeme vedle klasického mýdla mít doma na umyvadle i tuto variantu.

Ubrousky

Velmi praktickou cestovní variantou jsou i dezinfekční ubrousky, které se buď prodávají na tělo a na ruce, nebo také i na nábytek a jiné povrchy.

Dezinfekční spreje

Dezinfekční spreje jsou velmi specifické, protože se používají i například do úst, či na malé poranění, které je potřeba vyčistit.

Tablety

Tablety se používají především na čištění vody a to buď užitkové, nebo pitné. Takové tablety je dobré mít u sebe při cestování do jiných krajin, kde si nejste jisti úplnou zdravotní nezávadností.  Tablety zbavují vodu nežádoucích látek, ale například i zápachu.

Složení dezinfekce

Dezinfekce se od sebe mohou velmi často zásadně lišit a to především s ohledem na jejich účel. Pravidlem je, že dezinfekce musí mít minimálně 60% alkoholu, avšak ministerstvo zdravotnictví doporučuje minimálně 70% alkoholu. Kromě alkoholu najdete ve složení často ještě oxidační činidla. Taková čidla ničí buněčnou membránu mikroorganismů. Takový chlornan, či hypermangan pak můžeme najít v tabletách na čištění bazénů. Dokonce i peroxid v nízké konzistenci může být složku těchto produktů. Tyto zmiňované látky byly vhodné pro použití na lidském těle, ty následující jsou však pro živé tkáně nebezpečné. Jedná se o další dezinfekční látky, například fenoly a kyseliny, které se hodí například k čištění povrchů a náčiní.

Přírodní dezinfekce

Existují dokonce i přírodní dezinfekce, které mohou obsahovat esenciální oleje, jako je například olej z tymiánu, olej z borovice, či eukalyptový olej. Za nejúčinnější je považován Tea Tree olej neboli olej z čajovníku. Při aplikování na kůži je ale důležité řídit se pokyny výrobce a olej naředit.

Jak dlouho po nanešení zůstane dezinfekce účinná?

Jelikož se jedná o celkem agresivní látky, nemělo by se to s aplikací dezinfekce příliš přehánět. Některé dezinfekce na svém obalu mohou mít i maximální počet aplikací za den. Pravidlem však je, že by se dezinfekce neměla nadužívat a měla by se používat opravu v případech, kdy je to nutné. Tyt látky totiž velmi vysušují a dráždí vaší pokožku, která by dlouhodobé nadužívání mohla pořádně schytat. D8le se nám častou aplikací dezinfekce snižuje imunita.

Cena dezinfekce

Ceny u dezinfekcí je velmi složité určit, protože záleží na druhu a také na velikosti balení. Tudíž se pro forma pokusíme rozřadit ceny do tří základních kategorií a pokusíme se vám představit, co od jaké lze očekávat, avšak je třeba tyto údaje brát s rezervou.

Cena dezinfekce do 30 Kč

V nejlevnější cenové kategorii dnes můžeme zakoupit velmi malá balení dezinfekcí, nebo i větší balení koncentrovaných roztoků, o jejichž účinnosti mžeme pouze polemizovat. Avšak je třeba brát v potaz, že v dnešní době není dezinfekce nedostatkové zboží a tak i v této cenové kategorii lze narazit na kvalitní druhy dezinfekcí.

Cena dezinfekce od 30 Kč do 150 Kč

V této cenové kategorii narazíme na veliká balení klasických druhů dezinfekcí, nebo cestoví balení dezinfekcí, které jsou obohacené buďto o hezkou značku, zajímavý design, nebo příjemnou parfemaci.

Cena dezinfekce nad 150 Kč

V nejvyšší cenové kategorii lze narazit zejména na obrovská (i několika) litrová balení dezinfekce, kterou využijí spíše jen velké obchody a prostory s velkou spotřebou. Pro normálního občana je tato cenová kategorie skoro až nesmysl. Lze zde najít i cestovní balení luxusních značek, které svými výroky dávají i přidanou hodnotu v podobě luxusního balení a krásnou vůní.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat