Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Doplňky stravy pro psy

Obsah článku Ukaž

Naši psí miláčci si, stejně jako my, zaslouží dostatek všech potřebných živin, vitamínů a minerálů. Pokud tedy ve stravě pejska něco z toho chybí, je potřeba mu hladinu chybějící látky doplnit. Je to ale velmi složitá problematika. Jak poznat, že pejskovi nic chybí a jakým způsobem to doplnit? To vše a mnohem mnohem více si povíme v dnešním článku, který obsahuje:

  • Jak vybrat doplněk stravy pro psy?
  • Jaké známe vitamíny?
  • Jaké známe minerály?
  • Doplňky stravy podle problému
  • Doplňky stravy podle věku
  • Pravidla dávkování

Doplňky stravy pro psy: Porovnání 10 nejlepších doplňků stravy pro psy podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších doplňků stravy pro psy. Jak jsme tyto doplňky stravy pro pejsky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto doplňky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit doplňky stravy pro psy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší doplněk stravy pro psy.

NázevVzhledUrčení / typOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup 500 mlDoplněk stravy pro psy Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup 500 mlKlouby598Zobrazit v obchodech
Brit Care Salmon Oil lososový olej 1000 mlDoplněk stravy pro psy Brit Care Salmon Oil lososový olej 1000 mlSrst329Zobrazit v obchodech
Canvit Probio 100 gDoplněk stravy pro psy Canvit Probio 100 gMetabolizmus239Zobrazit v obchodech
Orion Pharma Aptus Attapectin 30 tblDoplněk stravy pro psy Orion Pharma Aptus Attapectin 30 tblMetabolizmus252Zobrazit v obchodech
Dokonalá Láska 01 Pro zdravé zuby a dásně 30 mlDoplněk stravy pro psy Dokonalá Láska 01 Pro zdravé zuby a dásně 30 mlChrup392Zobrazit v obchodech
Topvet Sirup Imunita 200 mlDoplněk stravy pro psy Topvet Sirup Imunita 200 mlImunita135Zobrazit v obchodech
GIOM ERA Intenzivní kloubní výživa 180 tblDoplněk stravy pro psy GIOM ERA Intenzivní kloubní výživa 180 tblKlouby650Zobrazit v obchodech
Fitmin lososový olej 1 LDoplněk stravy pro psy Fitmin lososový olej 1 LImunita269Zobrazit v obchodech
Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup 2 x 500 mlDoplněk stravy pro psy Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup 2 x 500 mlRegenerace1299Zobrazit v obchodech
Dokonalá láska Láska 50 Pro rychlé zklidnění 30 mlDoplněk stravy pro psy Dokonalá láska Láska 50 Pro rychlé zklidnění 30 mlStres336Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení doplňků stravy pro psy od jejich uživatelů.

Měli byste používat doplňky stravy pro psy?

Dobře vyvážená strava poskytuje všechny vitamíny a živiny potřebné pro dobré zdraví a komerční krmivo pro psy je speciálně vytvořeno tak, aby tyto potřeby splnilo. Pokud váš pes jí kompletní a vyváženou stravu a nevykazuje žádné zdravotní problémy, pravděpodobně doplněk nepotřebuje.

Psi se zvláštními obavami o zdraví a pohodu však mohou mít prospěch z používání doplňků. Doplňky se dodávají v široké škále vzorců a mohou zahrnovat vitamíny, minerály a další přírodní nebo syntetické látky. Tyto produkty jsou určeny k podpoře všeho od celkové pohody přes zdraví zraku až po lesklou srst.

Psy, kteří jedí domácí jídla, mohou také potřebovat doplňky k vyvážení jejich stravy. Domácí, celozrnné diety jsou skvělé (ve skutečnosti je Richter velmi doporučuje). Ale pokud vyrábíte krmivo pro psy doma, možná nebudete mít přístup ke všem specifickým vitamínům, které váš mazlíček potřebuje. Právě tam se vitamínové doplňky pro psy mohou hodit.

Richter poznamenává: “Je dobré poradit se s veterinářem ohledně jakýchkoli otázek týkajících se výživy.” To platí, pokud vybíráte pytel psího žrádla z regálu nebo krmíte svého psa domácí stravou, ale především tou druhou. Váš veterinář může otestovat nedostatek vitamínů, odkázat vás na veterinárního odborníka na výživu, aby určil nejlepší přístup ke krmení vašeho psa, nebo doporučit vitamíny a další doplňky, které mohou pomoci s konkrétními potřebami vašeho psa.

Kdy dát svému psovi domácí doplňky stravy pro psy

V domácí, kompletní stravě (vysoce doporučované Richterem) mohou chybět specifické vitamíny a minerály, které váš mazlíček potřebuje a které nemohou získat pouze z potravy. Právě tam se doplňky mohou hodit.

Psi se specifickými zdravotními a wellness problémy, jako jsou starší psy, mohou mít kromě krmiva také prospěch z doplňků stravy.

“Je dobré konzultovat jakékoli otázky týkající se výživy s veterinářem,” poznamenává Richter. To je zvláště důležité při krmení psa domácí stravou. Váš veterinář vás může dokonce odkázat na veterinárního odborníka na výživu, aby určil nejlepší kurz doplňků pro vašeho psa.

Na co si dát pozor při výběru doplňku stravy?

Jak již bylo uvedeno, měli byste si vždy promluvit se svým veterinářem o tom, co případně doplňuje potřeby vašeho mazlíčka. Obecně si uvědomte, že složky některých bylinných doplňků mohou interagovat s léky. Správné dávkování je klíčové: příliš málo nebo příliš mnoho určitých doplňků může být škodlivé pro zdraví vašeho psa. Poraďte se s veterinářem nebo veterinárním odborníkem na výživu, abyste určili správné množství vitamínů, sloučenin, minerálů a základních živin, které je třeba zahrnout do stravy vašeho psa.

  • Hledejte značky, které si objednaly klinické studie svých produktů.
  • Čtěte pečlivě štítky, abyste zajistili kvalitu a bezpečnost.
  • Hledejte číslo šarže na produktu. To je známkou toho, že společnost používá kontroly kvality.
  • Vyberte si značky s ověřenými odbornými znalostmi.
  • Dejte si pozor na tvrzení, která zní příliš dobře, než aby to byla pravda. Vitamínové doplňky jsou právě to – doplňky. Nejsou to všeléky ani léky.
  • Nedávejte psům lidské doplňky, protože mohou obsahovat složky, které jsou pro psy škodlivé.
  • Obecně platí, že nejlepší možnosti budou dostupné prostřednictvím vašeho veterinárního lékaře.

Sečteno a podtrženo o domácích doplňcích stravy pro psy: Promluvte si se svým veterinářem, než zavedete jakýkoli výživový doplněk do stravy vašeho mazlíčka.

Jak vybrat doplňky stravy pro psa?

V této kapitole se vám budeme snažit přiblížit to, jakými parametry se budete muset u výběru zaobírat. Nejedná se však o žádný návod – složí to zde jako přehled toho, na co je třeba si dávat pozor na na co ubírat svou pozornost.

Věk psa – Je jedním z nejdůležitějších parametrů – Každá věková kategorie má jiné potřeby.

Zdravotní stav – Dávejte si pozor na zdravotní stav pejska. Je důležité, aby doplňky nezasahovali do léčby stávajících problémů, a aby například nezasahovali do účinnosti jiných léčiv.

Strava psa – Zjistěte si, co vaše krmivo pejskovi již dává a co v něm chybí.

Forma – Známe dohromady 3 základní formy, ve kterých se doplňky stravy podávají. Je jím tekutá forma, tablety a gely, či pasty.

Alergie – Pokud má pejsek alergie, konzultujte doplněk s veterinářem. Po první dávce pozorně pozorujte psa a jeho neobvyklé chování.

Věk psa

V první řadě si uvedeme jeden z nejdůležitějších hledisek výběru – a to je věk vašeho psa. Podle věku a zdravotnímu stavu se totiž následně odvíjí vše ostatní. Každá věková kategorie má naprosto jiné potřeby a jiné povinné hladiny vitamínů a minerálů. Zatímco štěně bude potřebovat hlavně doplňky stavy na podporu růstů, starý pejsek, bude potřebovat výživu na klouby a na obnovu buněk.

Zdravotní stav

Pokud váš pejsek trpí nějakým problémem, ať už geneticky, nebo s přirůstajícím věkem, je nutné na tento problém brát ohledy a přizpůsobit mu tak stravu. Například pokud víte, že váš pejsek trpí na bolesti kloubů, budete muset doplňovat kolagen. Také je dobré si dá pozor, aby doplňky které zvolíte, nezasahovali do těchto problémů, nebo nenarušovali účinnost jiných léků.

Psí strava

Různí psi mají různé stravovací nároky a návyky. Ať už se jedná o nízkokalorická krmiva, nebo jiná specifická krmiva, například na podporu ledvin, je potřeba pochopit, co tato krmiva pejskovi již dávají a co naopak ve stravě chybí.

Forma

Pokud si už zvolíte konkrétní doplněk stravy, je potřeba zvážit jeho formu. Známe dohromady 3 základní formy, ve kterých se doplňky stravy podávají. Je jím tekutá forma, tablety a gely, či pasty.

  • Tekuté – Tekutá forma je jednou z nejlepších. Můžete požadované množství přisypat do granulí, aby se sirup kvalitně vsákl, nebo například do kapsičky. Další možnost je také nechat nasáknout piškot. Nikdy však sirup nevylévejte do vody. Vodu většinou pes celou nevypije a tak sirup, který je těžší, než voda klesne ke dnu a vy ho v případě výměně vody vylejete.
  • Tablety – Tabletu musíte vložit psovi do tlamy, zaklonit mu hlavu a za pomalého hlazení krku počkat, až ji spolkne. Pokud to není v rozporu s doporučeným užíváním, dejte mu chvíli po spolknutí ještě pamlsek nebo trochu žrádla, abyste zabránili vyzvracení tablety.
  • Gely a pasty– Gely a pasty bývají většinou velmi chutné a tak by žádný pejsek neměl mít problém s jeho konzumací.

Alergie

Pokud o svém pejskovi víte, že trpí nějakou z alergií, je lepší se před koupí konkrétního doplňku stravy poradit s vaším veterinářem, zda by pejsek nereagoval na zvolený doplněk špatně. Po první dávce psa pozorně sledujte. Pozorujte jeho chování i reakce, pokud by se začal najednou intenzivně škrábat, dusit nebo chovat nepřiměřeně, okamžitě navštivte veterináře. Mohlo by se jednat o alergii na některou ze složek.

Druhy vitamínů

Vitamíny, jsou stejně jako pro nás lidi, naprosto nezbytnou součástí stravy. Přirozeně se vyskytují v potravinách, které přijímáme, ale i tak je potřeba čas od času nějaký doplnit. Stejně jako u nás, je velmi těžké odhalit, zda nám něco chybí a ještě těžší je přijít na to co. To má za následek onemocnění, jako je například avitaminóza a podobně.

Pravděpodobně znáte základní přehled vitamínů, avšak pro naše účely si je ještě jednou shrneme.

  • Vitamín A
  • Vitamíny skupiny B (biotin, folát, niacin, kyselina pantotenová, riboflavin, thiamin, vitamín B-6 a vitamín B-12)
  • Vitamín C
  • Vitamín D
  • vitamín E
  • Vitamín K
  • Cholin

Naše i těla našich miláčků potřebují sice stejné vitamíny, ale je potřeba si uvědomit, že úplně jiné množství.

Vitamín A pro psy

Vitamín A pro psy, je vitamín v mrkvi, který je zodpovědný za dobré vidění, které vám vaši rodiče slíbili. Tento vitamín rozpustný v tucích je také zodpovědný za růst, vývoj plodu, imunitní funkci a funkci buněk. Existují doplňky pro péči o oči pro psy, které obsahují vitamín A:

Vitamíny B pro psy

Vitamíny B jsou skupinou důležitých vitamínů, které hrají roli ve zdraví vašeho psa.

  • Thiamin pomáhá regulovat metabolismus energie a sacharidů a aktivuje iontové kanály v nervové tkáni.
  • Riboflavin, B12 a niacin pomáhají usnadnit funkci enzymů.
  • Zvláště důležitý je vitamín B6. Tento vitamín je zodpovědný za tvorbu glukózy, funkci červených krvinek a nervového systému, hormonální regulaci, imunitní odpověď, syntézu niacinu a aktivaci genů.
  • Kyselina pantotenová pomáhá při energetickém metabolismu.
  • Kyselina listová hraje roli v metabolismu aminokyselin a nukleotidů a v mitochondriální syntéze proteinů.

Vitamín C pro psy

Vitamin C je důležitý antioxidant. Vychytává potenciálně škodlivé volné radikály v těle a může pomoci snížit zánět a kognitivní stárnutí. Psi si ve skutečnosti dokážou vitamín C syntetizovat sami v játrech, ale v některých případech může suplementace nabídnout zdravotní výhody.

Vitamín D pro psy

Vitamín D, neboli „sluneční vitamín“, umožňuje tělu vašeho psa vyvážit minerály, jako je fosfor a vápník, pro zdravý růst kostí. Bez něj by se váš pes nemohl správně vyvíjet ani udržovat zdravé svaly a kosti.

Vitamín E pro psy

Vitamin E je jednou z obranných látek vašeho psa proti oxidativnímu poškození. Tento vitamín rozpustný v tucích je také nezbytný pro funkci buněk a metabolismus tuků. Nedostatky mohou vést k degeneraci očí a svalů a reprodukčním problémům.

Vitamín K pro psy

Vitamin K je vitamin rozpustný v tucích, který pomáhá aktivovat srážlivost krve vašeho psa. Požití určitých jedů na krysy a myši omezuje schopnost psů využívat vitamín K ve svém těle, což vede ke krvácení a smrti, pokud se neléčí.

Cholin pro psy

Cholin je nezbytnou součástí fosfolipidové buněčné membrány. Podporuje zdravou funkci mozku a jater a příležitostně se používá jako součást léčebného plánu pro domácí mazlíčky s epilepsií.

Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny

Přírodní vitamíny pro psy

Přírodní vitamíny pro psy se nejčastěji vyskytují v syrových potravinách. To může být ovoce, maso, zelenina, vejce, a různé obiloviny. To, aby vitamin v potravině vydržel I při konzumaci vaším miláčkem, musí být vitamin přímo vázaný na danou potravinu tak, aby byl chráněn před poškozením a zničením například chladem, teplem, oxidací a slunečním zářením. Tento obranný systém se nazývá Flavonoid. Tyto přírodní vitamíny se tedy ničí za teploty vyšší jak 50 stupňů.

Umělé vitamíny

Uměle vytvořené a přidané vitamíny se nacházejí v tepelně zpracované stravě. To znamená, že těch váš pejsek nejspíše přijímá nejvíce. Nachází se tedy v granulích a konzervách. Tyto uměle vytvořené vitamíny také hrají velkou roli v konzervaci těchto potravin, která je žádoucí, protože se tak krmivo kazí za mnohem delší dobu.

Co si budeme, je jasné, že umělé vitamíny jsou zkrátka horší. Vyvinuli je vědci na základě nejdůležitější látky v přírodně se nacházejícím vitamínu. Tak vašemu mazlíčkovi sice nějaký přínos dají, avšak nikdy to nebude plná náhrada přírodně získaných vitamínů.

Jak je poznat umělé od přírodních?

Naštěstí jde velmi snadno rozpoznat, který vitamin je umělý a který je přírodní. Umělé vitamíny mají totiž svou měrnou jednotku a je zde možné určit jejich přesný obsah. Kdež to u vitamínů z přírodního zdroje nelze určit přesné množství. V krmivu tedy můžete najít uměle přidané vitamíny E, A, B12, biotin, zinek, selen, mangan, kobalt a podobně. Jejich množství je pak určeno jednotkou typu mcg, mg a podobně.  Žádný zákon zpracovatelům nenařizuje, že by přítomnost syntetických vitamínů museli deklarovat, takže se můžete setkat s reklamou, kde se uvádí, že krmivo neobsahuje umělé látky. Doporučujeme proto dobře číst etikety a dívat se po měrných jednotkách.

Druhy minerálů pro psy

Minerály jsou naprosto stejně důležité jako vitamíny a nemůžeme na ně zapomínat. Jedná se o stavební látky, které přenášejí impulzy z nervového systému a podílí se na produkci hormonů. Nejdůležitějšími minerály pro pejsky je vápník, draslík, hořčík, sodík a forfor, ale nelze zapomenout ani na železo, zinek, či jód a mnoho dalších.

Vápník a fosfor

Vápník a fosfor je velmi důležitý pro správný vývoj kloubů, kostí a zubů a jejich přítomnost ve stravě je nejdůležitější zejména ve štěněcím věku, avšak je zde velmi důležité sledovat a regulovat množství, protože nadbytek by mohl být pro vývoj pejska I nebezpečný.

Draslík a sodík

Draslík a sodík má obrovskou zásluho na správném chodu srdce a jeho činnosti.

Hořčík

Hořčík je pro psy velmi důležitý především pro správný chod metabolismu. Má navíc velmi dobrý vliv na činnost svalů a nervů.

POZOR! Pokud máte doma štěně, je velmi důležité co nejpřísněji vybírat krmivo a kupovat pouze super prémiové produkty!

DOPLŇKY STRAVY PODLE PROBLEMATIKY

Pokud víte, že váš pejsek trpí nějakým konkrétním problémem můžete mu s ním pomoci podle výběru vhodného doplňku, avšak je lepší v takovém případě koupi doplňku prokonzultovat se svým veterinářem.

Na klouby

Jestli-že váš pejsek trpí problémy s klouby, budete potřebovat vhodný doplněk stravy na jejich léčbu, regeneraci chrupavek a k tlumení zánětů. Po prodiskutování problematiky s veterinářem můžete podávat vhodné doplňky jednorázově, avšak i pravidelně a preventivně.

  • Pokud máte doma štěně většího plemene, nebo staršího psa, který je sportovně vytížen, je lepší tyto doplňky podávat preventivně.
  • Větší plemena s těžkým tělem mají k těmto problémům větší předpoklady.
  • V případě již zjištěných problémů, můžete jednou za dva roky podávat tzv. kloubní kůru, která chrání před artritidou a osteoartrózou.
  • Jsou vhodné také po operaci, či úrazech.

Účinné látky

  • Chondroprotektivase hodí pro aktivní a sportující psy, které jsou velmi náchylní k úrazům s tím spojené. Účinkují po delší době užívání, ale účinkují i mnoho měsíců po ukončení podávání léčiv.
  • Glukosamin sulfátpodporuje chrupavky v tvorbě kolagenu, která je tak udržuje elastičtější.
  • Chondroitin sulfátmá protizánětlivé účinky a váže v chrupavkách vodu, čímž pečuje o jejich elasticitu.

Na srst

Srst je chloubou psa a tak je potřeba se o ní náležitě starat. Zdravá kůže a srst navíc mnohé vypovídá o zdravotním stavu pejska a tak je potřeba na ni ubírat velké množství vaší pozornosti.

  • Pokud začnete sledovat nějaké příznaky, které jsou spojené s podivnou smrtí, zajděte si v první řadě k veterináři, který vyloučí řadu vážných onemocnění, které by s tím mohli mít co dočinění.
  • Účinné složení s biotinem, mořskou řasou a omega-3 a 6 nenasycenými mastnými kyselinami.
  • Lososový, lněný či pupalkový olej pomůže se svěděním, lupy i s hojením ran.
  • Pro srst a kůži jsou důležité vitamíny K, H (biotin) a B-komplex.

Na dobré zažívání

Problémy se zažíváním občas prožíváme všichni. U pejsků to stejně jako u nás může mít původ kdekoliv. Stres, nevhodná strava, podráždění, či otrava. To se tak projevuje zvracením, zácpou, či průjmem. Pokud váš pejsek na takové problémy trpí, můžete zkusit jeden z doplňků, které jsou k tomu určeny:

  • Se zácpou pomůže vláknina.
  • Probiotikaobnoví střevní mikroflóru při průjmu.
  • Pokud pes nesnáší jízdu autem, pořiďte mu tablety proti nevolnosti.

Na srdce

Pokud má váš pejsek problémy se srdcem, nadváhu, či je pokročilého věku, měli byste zapřemýšlet nad doplňkem stravy pro podporu správného chodu srdce.

  • Oleje se speciálním složením, které uvolňuje cévya pomáhá srdci.
  • Snižují hůře běžící cholesterol.
  • Podporují látkovou výměnu a také krevní oběh.

Na nervovou soustavu

Pokud víte, že vašeho pejska budete v nejbližší době muset vystavit některé stresové situaci, jako je stěhování, nebo jiný stresující zážitek, neměli byste zapomenout, že vaše němá tvář to nemusí snášet dvakrát nejlépe a tak je lepší ho obrnit a obalit mu nervy.

  • Takové přípravky pomáhají zklidnit
  • Přípravky jsou na bázi psích feromonů nebo bylin.
  • Konopný olej s obsahem CBDnení psychoaktivní, naopak skvěle pomáhá s problémy psychiky, podporuje imunitu i potlačuje záchvaty.

Metabolismus

Pokud potřebujete přípravek na metabolismus a celkově správný chod střev, jater a ledvin, máte štěstí, protože na trhu je v tomto ohledu neuvěřitelné množství produktů.

  • Doplňky stravy na podporu činnosti ledvinpůsobí preventivně proti usazování ledvinového a močového písku, či kamene, ale jsou vhodné i při zánětlivých onemocněních.
  • Játrazpůsobují usazování žluči a tak přípravky na podporu jater podporují regeneraci jaterních buněk.
  • Doplňky stravy pro psy s onemocněním diabetes mellitus.

Pro zdravé zuby a dásně

Takové doplňku usnadňují odstraňování zubního plaku, který způsobuje usazování kamene a zapříčiňuje záněty dásní.

  • Pokud má pes hodně zubního kamene, veterinář mu ho musí nejprve odstranit.
  • Dentální pamlsky působí preventivněa odstraňují plak mechanicky, avšak jen velmi dočasně.
  • Prášek s mořskou řasou Ascophyllum nodosum redukuje zubního plak i kámen.

Při zvýšené aktivitě

Aktivní pejsci jsou radost, ale I starost a tak je potřeba jim dodat dostatek všech látek, které ke svému pohybovému režimu potřebují.

  • Takové doplňky obsahují mix aminokyselin, vitamínů, omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a probiotik.
  • Podporují výkona urychlují regeneraci kloubů, kostí a svalů.
  • Pomáhají i při rekonvalescenci po zátěži, sportu i při onemocnění.

Imunita

Imunita je velmi důležitá a je potřeba jí udržovat! Je z velké části ovlivněna stavem střevní mikroflóry. To jsou bakterie, které se přirozeně nacházejí v žaludku. Pokud je jejich rovnováha narušena, je potřeba jí dát do pořádku!

  • Tyto doplňky vrátí střevům ztracenou rovnováhu.
  • Na oslabenou imunitu po nemoci je vhodný vitamín typu C, D a B-komplex.
  • Bylinné přípravky s echinaceou a ostropestřcemmariánským podpoří obranyschopnost a dokonce i příznivě ovlivňují činnost jater.

Močové cesty, ledviny

Močové cesty a s nimi spojené problémy s ledvinami bývají velmi bolestivé a pro pejska katastrofální. Pokud jim tedy chcete předejít, zvažte koupi jednoho z doplňků stravy podporující správný chod tohoto ústrojí.

  • Tyto přípravky rozpouští močové kamenya působí i preventivně.
  • Byliny jako je například list z břízy, kopřiva, zlatobýl či přeslička mají blahodárné účinky na močové cesty.

DOPLŇKY STRAVY PODLE VĚKU

ŠTĚŇATA

Doplňky pro štěňata jsou jednou z nejdiskutovanějších možností ve veterinárních prostorách. Většina doporučených krmiv pro štěňata již obsahuje potřebné živiny pro rostoucí štěně, takže mnoho veterinářů si nemyslí, že je nutné přidávat další doplňky. V některých případech (jako je plemeno nebo lékařská anamnéza) však může být prospěšné pro jednotlivé štěně, takže se určitě poraďte se svým veterinářem, pokud máte důvod si myslet, že doplněk může být pro vaše štěně užitečný.

Vitamíny B pro podporu celkového zdraví a pohody

Tělo štěněte roste rychlým tempem a to může způsobit určitý stres v těle. Růst může zvýšit nároky těla na vitamíny, zejména vitamíny B, a zvýšení množství, které dáváte štěněti s doplňkem, může pomoci zmírnit část tohoto stresu.

Trávicí enzymy a/nebo probiotika pro zvýšení vstřebávání živin

Štěňata vyžadují více potravy k podpoře jejich rychlého růstu než psi v jakékoli jiné fázi, takže i když obecně jedí více, a tedy konzumují více živin, může být pro jejich systém stále užitečné poskytnout přidanou podporu trávicího enzymu nebo probiotik. Protože tyto doplňky pomáhají trávicímu systému pracovat efektivněji, pokud jde o získání více živin z potravy, vaše štěně bude dostávat více rány za své peníze a získá všechny živiny z potravy, jak je to možné.

DOSPĚLÝ PES

Dospělí psi mají méně – a často odlišné – potřeby než starší psi; obvykle je dospělý pes na vrcholu svého zdraví, nevyvíjí se jako štěně a nezažívá tolik změn jako starší pes.

Rybí olej nebo omega-3 mastné kyseliny pro kvalitu srsti a úlevu od kožních alergií

Je známo, že přidání doplňků s rybím olejem nebo jiných doplňků omega-3 pomáhá psům získat lesklejší srst a snižuje línání u některých plemen. A u psů s neustálým svěděním na kůži může rybí olej pomoci omezit účinky alergenů, které interagují s kůží.

Multivitaminy

Podobně jako u lidí, máme možnost přidat do stravy našich psů multivitamin, abychom posílili jejich zdraví. Ne všichni psi budou potřebovat multivitamin tak, jak jsou k jeho užívání často vyzýváni všichni lidé. Rozhodnutí o tom, jaký multivitamin, pokud vůbec nějaký váš pes potřebuje, by měla být diskusí s vaším veterinářem, která zahrnuje faktory, jako je to, jaké jídlo jí a kolik pohybu a aktivity má. Pokud váš pes jí dobře vyváženou stravu pro svůj věk, plemeno a velikost, pak pravděpodobně nebude potřebovat multivitamin. Pokud pes nebo člověk dostává příliš mnoho jednoho vitaminu, může to být škodlivé pro jeho zdraví, a proto je nesmírně důležité promluvit si se svým veterinářem, než jeden přidáte.

STARŠÍ PES

Protože starší psy mají nejrůznější zdravotní problémy, následující dlouhý seznam obsahuje mnoho doplňků, které by byly užitečné pro specifické problémy a neměly by být používány pouze k obecné údržbě zdraví.

Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny pro snížení zánětu

Mnoho starších psů trpí artritidou, když stárnou. Jedná se o zánět kloubů, který může způsobit pohyb kdekoli od nepříjemného po bolestivé. Přidání doplňku mastných kyselin může snížit účinek, který má artritida na vašeho staršího psa, a může pomoci odvrátit dopad, který na něj má stárnutí.

Doplňky pro inkontinenci, které pomáhají s kontrolou močového měchýře

Jak psi stárnou, svaly atrofují a ochabují. Bohužel, toto zhoršení svalů se netýká pouze vnějších svalů založených na pohybu. Někteří starší psy budou mít problém držet krok se svým starým koupelnovým plánem a nemusí mít schopnost ho udržet tak dlouho, jak byli zvyklí. Přidání doplňku pomáhá posílit stěny močového měchýře, aby je udržely déle, než by přirozeně mohly. Pokud nemáte možnost vzít svého mazlíčka ven na několik pravidelných přestávek v koupelně, může to být pro vaše podlahy zásadní změna.

Glukosamin s chondroitin sulfátem pro zdraví kyčlí a kloubů

Jedním z nejčastějších problémů starších psů, zejména větších psů, je problém s kyčlemi. Ať už jde o dysplazii kyčelního kloubu nebo artritidu, kyčle psa jsou jednou z nejpoužívanějších částí jejich těla po celý život. Opotřebení dlouhým a šťastným životem běhání, skákání, honění a pádů vede k potřebě trochu další podpory, aby se ty opotřebované klouby udržely v provozuschopném stavu. Přidání doplňku pro kyčle a klouby může vašemu psovi pomoci dostat se do kroku trochu více, protože některé jeho bolesti jsou zvládnuty.

Kognitivní doplněk pro psy s demencí a její prevence

Doplňky, které jsou zaměřeny na mozkové funkce a zahrnují vitamín E, mohou pomoci nervovým buňkám staršího psa komunikovat efektivněji a pomoci zabránit projevům nebo zesílení vedlejších účinků demence.

Srdeční doplněk pro zdravou srdeční činnost

Srdce vašeho psa je jednou z jejich nejdůležitějších částí, nejen že udržuje jejich krev v pohybu, ale je to místo, kde si uchovávají veškerou svou bezpodmínečnou lásku. Ochrana tím, že dostávají správnou hladinu živin, aby jejich srdce pumpovalo co nejúčinněji a bez starostí, může být tak jednoduché, jako přidat pamlsek do misky s jídlem.

Probiotika a prebiotika pro podporu zdraví střev

Probiotika a prebiotika fungují v tandemu a pomáhají udržovat a produkovat zdravé bakterie a zároveň omezovat nezdravé bakterie ve střevech vašeho psa. Starší psi hůře tráví a udržují si zdraví trávicího traktu a střev, přidáním doplňku jim odeberete možnost, že se časem objeví další žaludeční problémy, a výlety do koupelny zůstávají konzistentnější.

Trávicí enzymy napomáhající trávení zůstávají konzistentní

Podobně jako probiotika a prebiotika, doplňky trávicích enzymů pomáhají trávicímu traktu seniorů zůstat plně funkční. Zatímco tělo mladšího psa bude přirozeně produkovat trávicí enzymy, v těle staršího psa se produkce zpomaluje a může potřebovat další podporu.

PRAVIDLA DÁVKOVÁNÍ

Při doplňování je třeba se vyvarovat několika chyb!

Nadměrná suplementace

Příliš mnoho dobrých věcí se může změnit ve špatné. Některé minerály jako vápník, železo, měď a zinek mohou při podávání psům ve velkých dávkách způsobit toxicitu. Toto je známé jako otrava minerály. Některé minerály vážou jiné, takže jejich nadměrné doplňování může u jiných způsobit nedostatek. Měď například váže zinek, takže nadbytek mědi může způsobit nedostatek zinku, protože je vázán na měď a již není biologicky dostupný. Abyste se vyhnuli nadměrnému suplementaci, důkladně prozkoumejte všechny doplňky, které zvažujete dát svému štěněti, a před zahájením suplementace se poraďte se svým veterinářem.

Nevyvážené poměry doplňků

U určitých živin hraje důležitou roli vzájemná rovnováha. Například poměr vápníku a fosforu v celkové stravě psa by měl být mezi 1:1 a 2:1. Mnoho rodičů domácích zvířat používá doplňky vápníku pro domácí krmivo pro psy. Nesprávně vyvážené doplňky, jako je vápník a fosfor, však mohou způsobit křivici u štěňat a osteoporózu u starších psů.

Negativní interakce s léky

Pokud váš pes užívá určité léky, VŽDY se poraďte se svým veterinářem před dokrmováním. Dokonce i podávání přírodních doplňků pro zdraví psů, jako jsou léčivé byliny, může mít lékové interakce s léky. Například kůra vrby bílé je bylina s léčivými vlastnostmi používaná k léčbě bolesti a zánětu, protože přirozeně obsahuje salicin, aktivní sloučeninu obsaženou v aspirinu. Kůra vrby bílé má však mnoho negativních interakcí s běžnými léky, jako je butazolidin a rimadyl, stejně jako aspirin.

Dlouhodobé účinky

Doplňování určité živiny po dlouhou dobu může způsobit, že tělo psa přestane produkovat vlastní zásobu této živiny.

Náhodné doplňování

Přestože populární média a současné trendy doporučují náhodné živiny v různých dobách, jako jsou mušle zelené rty, kokosový olej nebo doplňky vitamínu K pro psy, je důležité, abyste si před jejich zařazením důkladně pročetli všechny doplňky, které zvažujete přidat do stravy vašich psů. Pro zařazení doplňku do stravy vašeho psa by měl existovat pádný důvod.

TIPY NA DOMÁCÍ SUPLEMENTACI

1. Syrová vejce

Po mnoho let jsme byli zvyklí bát se syrových vajec, ale věděli jste, že když je sníme se skořápkou, jsou vejce pro vašeho psa téměř kompletním zdrojem výživy? Vejce jsou skvělým zdrojem: selenu, železa, vitamínu A, riboflavinu, mastných kyselin, vitamínu B12 a kyseliny listové.

Ačkoli vejce nelze použít jako hlavní zdroj výživy vašeho psa, většina psů je v pohodě konzumuje několikrát týdně. A nezapomeňte je krmit syrové, pokud můžete, protože vařením se zničí mnoho živin z vajec.

2. Kozí mléko

Kozí mléko je známé jako „univerzální mléko“ a je nejstravitelnějším dostupným mlékem díky malé velikosti jeho molekul. Pokud má váš pes problémy s hovězím mlékem, kozí mléko je další možností, která bývá hypoalergenní a lépe tolerovaná než kravské mléko.

Protože syrové kozí mléko obsahuje přirozeně se vyskytující probiotika, má všechny výhody, které probiotika nabízejí ve velmi snadno vstřebatelné formě. Pokud má váš pes zažívací potíže, vyzkoušejte kozí mléko! Kozí mléko je také další skvělý způsob, jak hydratovat vašeho mazlíčka!

3. Kefír

Kefír, jinak známý jako „zrno života“, má tolik zdravotních výhod. Mnoho lidí přirovnává kefír k jogurtu, protože vypadají podobně, ale kefír je jako jogurt na steroidech! Kefír je fermentované jídlo, které je nabité probiotiky a prospěšnými kvasinkami (30 různých kmenů!), které pomáhají odvrátit patogenní kvasinky a bakterie.

4. Sardinky

V poslední době se hodně mluví o aminokyselině, taurinu! Mnoho lidí hledá způsoby, jak přidat další taurin do stravy jejich mazlíčků a sardinky jsou vynikajícím zdrojem taurinu. Jsou také velmi dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro dobré zdraví. Sardinky jsou skvělé, protože jsou to malé ryby s krátkou životností. To znamená, že mají méně času na hromadění toxinů v těle a nejedí větší, starší ryby, které mají čas hromadit toxiny. Jsou to tedy relativně „čisté“ ryby.

5. Dýňové pyré

Dýně je již nějakou dobu oblíbeným doplňkem stravy a má k tomu dobrý důvod! Je to jeden z nejlepších způsobů, jak regulovat trávení, protože má vysoký obsah rozpustné vlákniny. Pokud má váš pes výběhy, pomáhá mu to hromadit stolici. Pokud má váš pes zácpu, uvolňuje stolici.

Dýně má také úctyhodné množství vitamínů a minerálů a má také vysoký obsah antioxidantů.

6. Vývar z kostí

Jednou z oblíbených věcí na vývaru z kostí je to, že přidává tolik potřebnou hydrataci do stravy vašeho psa. To je zvláště důležité pro psy, kteří jedí suchou, dehydratovanou nebo lyofilizovanou stravu. Voda je nezbytná pro dobré zdraví a většina psů a koček nepije dostatek.

7. Čerstvá zelenina a ovoce

Zeleninové pyré byly doporučovaným doplňkem syrové stravy po mnoho a mnoho let až do nedávné doby, kdy byl význam zeleniny pro psy zpochybňován. Přesto je však oblíbeným zdrojem vitamínů a minerálů!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat