Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Drony

Pro nenáročné

SYMA X23W

5/5

Konstrukce modelu je velmi odolná proti pádům a kolizím – to vše díky vysoké kvalitě použitých materiálů.

Střední cesta

DJI Mini 2 Fly More Combo

5/5

Výkonný a zároveň velmi malý dron DJI Mini 2 potěší začínající i pokročilejší uživatele. Dron je nabitý funkcemi, které vám umožní tvořit kreativní videa ve vysokém rozlišení.

Pro profíky

DJI Mavic 3 Fly More Combo

5/5

Nejnovější dron a vlajková loď DJI, která snoubí prvky Mavicu 2 Pro a Mavicu 2 Zoom a ještě k tomu je posouvá na další úroveň.

Pokud budete hledat zařízení či technologii, která si v posledních letech získala nejvíce pozornosti, určitě se na prvních příčkách umístí i drony. Jejich boom přitom začal již někdy v 80. letech, kdy se objevily první snahy drony zmenšit a nabídnout jejich výhody i soukromým osobám z řad technologických nadšenců a modelářů.

Snahy byly úspěšné a v současnosti si dron může koupit doslova každý. K dostání jsou přitom i profesionální drony, které disponují i různými pokročilými funkcemi. Oblíbené jsou pro svoji jednoduchost a všestrannost, díky které s nimi můžete létat, stát ve vzduchu na místě nebo provádět různé akrobatické kousky.

Právě proto si našly své využití nejen u soukromých uživatelů, ale i široké škále odvětví, která díky nim mohou fungovat mnohem efektivněji. Drony s kamerou jsou často uplatňovány ve filmovém průmyslu, kde je s nimi možné natočit záběry, o kterých se filmařům doposavad ani nesnilo. Oblíbily si je ale i e-commerce či dovážkové služby, kde drony používají k rychlému převozu zboží k zákazníkům. Skvělými pomocníky jsou ale i při průzkumu terénu či hledání ztracených osob.

Jestli máte v plánu si takový dron pořídit také, připravte se na to, že jeho výběr nebude zrovna hračka. S drony přichází i zodpovědnost, kterou po vás budou vyžadovat tuzemské úřady. Většina majitelů dronů totiž musí nejprve projít speciálními zkouškami a teprve poté mohou začít dron využívat. Při výběru byste tedy měli zvážit to, jaké funkce od dronu očekáváte, a jaké podmínky a pravidla chcete při jeho provozování dodržovat.

Drony: Porovnání 10 nejlepších dronů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších dronů. Jak jsme tyto drony vybírali? Ty jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto drony jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit drony podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší dron.

Název dronuVzhledRecenzeIntegrovaná kameraRozlišení videaOvládání pomocí aplikaceMaximální doba letu (minuty)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
DJI Mini 2 Fly More ComboDron DJI Mini 2 Fly More ComboZobrazit recenzeAno4kAno3114603Zobrazit v obchodech
DJI Mini 3 ProDron DJI Mini 3 ProZobrazit recenzeAno4kAno3425990Zobrazit v obchodech
DJI Avata Pro-View ComboDron DJI Avata Pro-View ComboZobrazit recenzeAno4kAno1837990Zobrazit v obchodech
SYMA X26 RC_73487 (vhodné spíše pro děti)Dron SYMA X26 RC_73487 (vhodné spíše pro děti)Zobrazit recenzeNeNeNe61302Zobrazit v obchodech
AERIUM E99 Pro 4K Dual CameraDron AERIUM E99 Pro 4K Dual CameraZobrazit recenzeAno4kAno202990Zobrazit v obchodech
DJI Mavic 3 Fly More ComboDron DJI Mavic 3 Fly More ComboZobrazit recenzeAno5.1kAno4669990Zobrazit v obchodech
DJI Mavic 3Dron DJI Mavic 3Zobrazit recenzeAno5.1kAno4651990Zobrazit v obchodech
AERIUM L900 GPS 4K černý – 2 baterieDron AERIUM L900 GPS 4K černý - 2 baterieZobrazit recenzeAno4kAno284990Zobrazit v obchodech
SYMA X23WDron SYMA X23WZobrazit recenzeAno480pNe81298Zobrazit v obchodech
Ryze Tello Boost ComboDron Ryze Tello Boost ComboZobrazit recenzeAno720pAno134190Zobrazit v obchodech

Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení dronů od jejich uživatelů.

Drony: Nejlepší drony podle Heureky

 

Jak vybrat dron?

V první řadě je namístě říct si, co to dron vůbec je. Podle oficiálních definic se jedná o bezpilotní letoun, který je možné ovládat na dálku. Po samotné konstrukci dronu jsou jeho nejdůležitější částí rotory, díky kterým dokáže vzlétnout a udržet se ve vzduchu.

Právě podle počtu rotorů jsou drony děleny na další druhy:

  • Drony trikoptéry – max. tři rotory,
  • Drony kvadrokoptéry – max. čtyři rotory,
  • Drony hexakoptéry – max. šest rotorů,
  • Drony mutlikoptéry – více než jeden rotor.

U kvadrokoptér je princip jednoduchý – dvě z protilehlých vrtulí se vždy točí stejným směrem a druhá sada tím opačným. Dron se tak dokáže odlepit od země a následně i letět. Právě počet rotorů byste měli zvážit i při výběru. Obecně platí, že čím více rotorů, tím větší zátěž dron dokáže zvládnout.

Proto by se měl výběr dronu odvíjet hlavně od toho, k čemu ho chcete používat. Teprve poté můžete začít přemýšlet nad tím jakou výdrž, dolet a odolnost budete potřebovat. Ne všechny drony jsou uzpůsobeny k tomu, aby s přehledem zvládly náročné podmínky nebo se vyhnuly všem překážkám.

Při výběru tedy zkuste postupovat takto:

  • vyberte si dron podle toho, jak ho chcete využívat,
  • zvažte úroveň svých znalostí týkající se dronů,
  • vyberte klíčové funkce, kterými by měl váš dron disponovat,
  • ověřte si jaká oprávnění budete k provozu dronu potřebovat,
  • vyhledejte si všechna pravidla, kterými se budete muset řídit.

Druhy dronů

I když by se to na první pohled nemuselo zdát, existuje několik druhů dronů, které vám dokážou nabídnout různé vlastnosti a funkce. Nejčastěji narazíte na dělení dronů podle tvaru či jejich využití – každá činnost vyžaduje jinou konstrukci či tvar dronu. Kromě toho, že můžeme drony dělit podle počtu rotorů, můžeme je roztřídit do dalších podkategorií buď podle stavu, v jakém vám ho výrobce předá, nebo podle jejich využití.

Podle stavu, v jakém ho koupíte

Drony můžete koupit v různých provedeních, kdy jsou některé části rozmontovány, nebo si dron musíte složit celý zcela sami. V této kategorii se můžete setkat hned s pěti druhy dronů, které jsou označovány anglickými názvy.

RTF (Ready To Fly)

Prvním a nejrozšířenějším druhem jsou RTF drony, které jsou zákazníkovi předávány již smontované. V podstatě můžete dron pouze vybalit a ihned se s ním zkusit proletět. I v tomto případě se nevyhnete instalaci rotorů či prvnímu nabití baterie. Vhodné jsou především pro začátečníky, kteří nejsou s drony seznámeni a chtějí si je teprve takzvaně osahat. Za kompletní montáž si však výrobci nechají pořádně připlatit.

BNF (Bind and Fly)

Označení Bind and Fly odpovídá českému „zapoj a leť“. Ve zkratce vám bude dodán dron bez ovladače, bez kterého ho není možné zprovoznit. Pokud již nějaký dron vlastníte, můžete použít ovladač určený pro něj. V opačném případě se budete muset pohlédnout po novém ovladači, který si na druhou stranu můžete vybrat dle svých preferencí.

PNF (Plug an Fly)

Tento druh je podobný BNF variantě, přičemž při jeho koupi vám nebude chybět pouze ovladač, ale i přijímač. Výrobce vám dodá pouze samotný dron, ke kterému budete muset zbytek komponentů dokoupit zvlášť. Ještě před koupí se vyplatí porovnat ceny PNF dronů s komponenty a RTF drony – některé varianty nemusí být tak výhodné a ve výsledku zaplatíte více, než kdybyste si rovnou koupili již plně vybavený dron.

ARF (Almost Ready to Fly)

ARF drony jsou určené především pro profesionální uživatele, kteří již o dronech něco málo ví. Slovíčko „almost“ (téměř) totiž neodpovídá tomu, v co většina z nás doufá. Dron si budete muset sami seřídit a dovybavit potřebnými komponenty. Nejoblíbenější je tento druh dronů mezi závodníky, kteří si chtějí vytvořit dron přímo na míru.

Drony podle využití

Drony se nejčastěji dělí podle toho, k čemu je budete využívat. Jelikož se drony postupně stávají součástí našeho života, můžete na trhu najít hned čtyři základní druhy dronů.

Drony pro děti

Jedná se o základní druh dronu, který díky jeho jednoduchosti mohou ovládat i děti. Konstrukce takových dronů je často jednoduchá a tím pádem i lehká, díky čemuž není nutné mít k používání dronu speciální povolení – oficiálně jsou považovány za hračku. Vhodné jsou i pro začátečníky, kteří si chtějí teprve vyzkoušet, zda je dron tím pravým pro ně a naučí se i základy jeho ovládání.

Velkým plusem je i jejich nízká cena, která vás v případě, že vás létání s dronem zrovna nezaujme, tak nezabolí. Naopak ale budete muset počítat i s horšími funkcemi – nižší výdrží baterie, kratším doletem a téměř nulovou pomocí při ovládání dronu. Během létání se tak nevyhnete různým peripetiím, nebo i ztrátě dronu někde v korunách stromů.

Drony s kamerou

Velmi žádané jsou aktuálně drony s kamerou, které využijete ve svém volném čase, při sportu, ale i třeba v práci. S jejich pomocí můžete natočit nebo zachytit záběry, o kterých se vám doposud ani nesnilo – právě proto jsou hojně využívány například i při natáčení filmů. Poslední modely těchto dronů jsou také pořádně nadupané různými funkcemi a vychytávkami, které vám usnadní jejich ovládání.

Tím nejdůležitějším je samozřejmě kamera, která disponuje většinou vysokým rozlišením a dalšími vylepšeními, díky kterým dokáže zachytit stabilní a kvalitní záběry i za vysoké rychlosti či během špatných povětrnostních podmínek. Kvalita pořízených záznamů se odvíjí zejména od ceny – levnější modely jsou totiž vybaveny pouze základními typy kamer, se kterými moc parády neuděláte. Na druhou stranu jsou takové drony i mnohem těžší, a proto je pravděpodobné, že se nevyhnete nějakému tomu papírování.

Závodní drony

Mezi nejvyspělejší drony se řadí závodní drony, od kterých se očekává především vysoký výkon a odolnost. V této kategorii naleznete i profesionální drony, které sice vyžadují potřebná povolení, ale zároveň nabízí vysokou kvalitu. Často jsou také opatřeny FPV (first person view), díky čemuž je možné pozorovat pohyb dronu skrze kameru v reálném čase – právě proto jsou skvělou volbou pro nadšené závodníky. Pro lepší ovládání disponují i různými funkcemi pro stabilizaci a kvalitnější komunikaci s dronem.

Vodní drony

Samotnou kategorií jsou vodní drony, které jsou na trhu teprve novinkou. Oblíbené jsou mezi rybáři a milovníky vodního či podmořského světa. Zpravidla se setkáte spíše s levnějšími variantami, se kterými můžete prozkoumat rybník či řeku. Existují ale i dražší a větší vodní drony, které se vyplatí spíše profesionálům, kteří chtějí dron využívat v rámci své profese či za vědeckými účely.

Drony: Parametry pro výběr

Když už víte, jaký druh dronu pro vás bude tím pravým, můžete se pustit do porovnání jednotlivých parametrů. Jak už tomu ale u technických vychytávek bývá, budete se muset prokousat opravdovou spoustou teorie a terminologie. Odměnou vám bude dron na míru, se kterým si užijete zábavu a bude pro vás skvělým pomocníkem doslova na každém kroku. Právě proto je ale nutné vybrat dron, který vám bude schopný nabídnout vše, co potřebujete.

Použitý materiál

Podobně jako u jiných výrobků byste měli svoji pozornost věnovat materiálům, které byly k výrobě dronu použity. Lepší drony navíc nejsou zrovna levnou záležitostí, a proto je předpokládáno, že by měly svému vlastníkovi nabídnout i dlouhou životnost. K tomu jsou potřeba hlavně odolné materiály, které dron ochrání před poškozením.

Plast

U levných dronů se setkáte s plastem, který má své výhody i nevýhody. Oblíbený je především pro svoji lehkost, díky čemuž dron pro pohyb nepotřebuje takový výkon a také disponuje nižší hmotností. Na druhou stranu není moc odolný – výhodnější je vsadit na termoplasty, které jsou pevnější.

Skelná a uhlíková vlákna

Kvalitnější drony jsou vyráběny ze skelných či uhlíkových vláken, které se v posledních letech používají u široké řady technologií. Samozřejmě se jedná o výrazně dražší variantu, která ale stojí za zvážení. Během letu na dron působí spoustu vnějších vlivů, které ho mohou poškodit. Odolnější materiály si dokážou poradit i s většími výzvami jako jsou nárazy či špatné povětrnostní podmínky. S takovou investicí si tak můžete být jistí, že vám dron při správné péči vydrží i několik let.

Ovládání dronu

Jestli se neřadíte mezi zkušené piloty dronu, není od věci poohlédnout se po alternativách ovládání, které můžete využít. Běžné jsou klasické ovladače, které mohou být pro začátečníky někdy i pořádně složité. Většina výrobců nabízí i své vlastní aplikace, se kterými můžete dron lehce ovládat. Takový způsob ovládání je navíc jednodušší a mnohem intuitivnější. Zmíněná jednoduchost si ale často vybírá daň na funkcích, které můžete během letu využívat, a také dosahu ovládání.

Rychlost dronu

Pro závodníky bude důležitá především rychlost dronu, která se odvíjí jak od jeho výkonu, tak i použité baterie. Pokud je vaším cílem spíše průzkum či natáčení videí, určitě si vystačíte s levnějšími a pomalejšími drony, které obvykle dosahují rychlosti okolo 15 km/h. Závodní či profesionální drony ovšem dokážou vyvinout rychlost v rozmezí od 50 do 100 km/h. Opět velmi záleží na prostředí, kde s dronem létáte.

Výdrž baterie

V první řadě byste se měli při výběru nového dronu zaměřit na výdrž baterie, které nemusí být u levnějších modelů zrovna nejsilnější. Může se klidně stát, že dron uletí jen pár metrů a vypoví vám službu. Základem je silná baterie s velkou kapacitou, která vám zajistí dlouhý a bezproblémový let. Pro určení kapacity baterie jsou podobně jako u jiných zařízení využívány miliampérhodiny (mAh).

Určit správnou kapacitu nemusí být vždy hračka. V potaz je třeba brát i další aspekty jako je způsob letu, náročnost trasy, využívaný motor či hmotnost dronu. Za pomyslný střed je považováno 1 300 mAh, ale obecně se můžete řídit pravidlem, že čím vyšší tato hodnota bude, tím lépe. Větší vypovídající hodnotu má však délka letu, kterou uvádí u dronů většina jejich výrobců.

Nejlevnější drony se dokážou ve vzduchu udržet okolo 15 minut. Dražší varianty naopak dosahují času okolo 40 minut a více. Samozřejmě je možné najít i výjimky s doletem několika hodin, a to především u profesionálních dronů, za které si pořádně připlatíte. Jestliže chcete dron využívat déle, vyplatí se investovat do náhradní baterie, kterou můžete mít vždy s sebou.

Dosah ovládání  

Pokud chcete s dronem létat na delší vzdálenosti, nebo s ním dokonce i závodit, měli byste se zajímat i o dosah ovládání daného modelu. Ve zkratce jde o to, jak daleko se může dron vzdálit od ovládání, aniž byste s ním ztratili spojení. Dosah se u levných dronů pohybuje pouze okolo 30 metrů – takové modely jsou vhodné pouze pro focení či točení krátkých klipů z výšky.

Dražší zařízení jsou naopak schopná uletět i pár kilometrů bez ztráty signálu, a proto s nimi můžete doletět i na místa, kam se běžně nedostanete. Uváděné hodnoty od výrobců je však nutné brát s rezervou – během letu se totiž mohou objevit ruchy, které dosah výrazně zkrátí.

Speciální funkce

Téměř žádné zařízení se neobejde bez speciálních funkcí, které uživatelům usnadní práci s nimi nebo jim přinesou větší pohodlí. To samé platí o dronech, na které jsou každým rokem kladeny větší a větší nároky. Velká část výrobců tak přináší nové funkce, které při využívání dronu zaručeně oceníte.

Automatické rozpoznávání překážek

Největším nepřítelem dronů jsou překážky, které mohou poškodit buď jednu z vrtulí, nebo celý dron. Takové opravy vás však mohou někdy vyjít pořádně draho, a proto je lepší se případným nárazům či střetům vyhýbat. Začátečníci určitě ocení funkci automatického rozpoznávání překážek, díky které se dron dokáže sám vyhnout téměř jakékoli překážce.

GPS

Již standardem je u dronů zabudovaná GPS, díky které se nemusíte bát, že byste se ztratili. Tato funkce slouží i ke stabilizaci dronu, který je tak při letu mnohem přesnější. Při ztrátě dronu či zaseknutí někde v prostoru ho můžete právě díky GPS jednoduše najít a dojít si pro něj.

Headless mode

Zejména pro začátečníky je určený headless mode, díky kterému je ovládání mnohem snazší. Jelikož dron vypadá ze všech stran stejně, je poměrně těžké rozpoznat, o kterou stranu se jedná. Výrobci přední i zadní stranu značí různými barvami, které vám budou k ničemu, když s dronem odletíte dál než na pár metrů.

Právě proto je k dronům přidávána funkce headless mode, která funguje na poměrně jednoduchém principu. Pokud dron položíte před sebe tak, aby přední strana směrovala před vás, bude si dron při letu neustále udržovat tuto pozici – není tedy možné, že by se přetočil a vy ztratili přehled o tom, kde se přední strana nachází.

Gimbal

Velmi důležitou funkcí, bez které se neobejde téměř žádný dron je takzvaný gimbal, který naleznete u dronů s kamerou. Jeho úkolem je dodat kameře potřebnou stabilitu, a to i za velmi špatných podmínek. Výsledkem by měl být čistý záznam bez jakýchkoli otřesů či jiných rušících elementů.

Režim následování uživatele

Šikovnou vychytávkou je režim následování uživatele, po jehož zapnutí vás bude dron sledovat a natáčet. Tato funkce je oblíbená například mezi sportovci či youtubery, kteří tak nepotřebují k natáčení videí další osobu, ale mohou se spolehnout pouze na dron.

Kvalitní kamera

Jestli je vaším cílem dron s kamerou, měli byste se zaměřit na její kvalitu. Jedině tak můžete dosáhnout kvalitního videa či fotek, se kterými se budete moci podělit se svými přáteli a rodinou. Výběr správné kamery může být úplně stejným oříškem jako výběr samotného dronu. Obvykle se ale můžete za měřit na parametry, které vám napoví hodně o její kvalitě.

Rozlišení

Tím nejdůležitějším je rozlišení kamery, které se udává v takzvaných pixelech (px). Pomyslným standardem je FullHD, které odpovídá 1920×1080 px. Narazit ale můžete i na lepší rozlišení, se kterým budete moci jednoduše zachytit veškeré detaily, a to i na vysoké vzdálenosti.

  • 2,7K (Quad HD) – 2704×1520 px,
  • 4K (Ultra HD) – 3840×2160 px,
  • 8K – 7680×4320 px.

Pokud si nejste jistí, jaké rozlišení je pro vás to nejlepší, můžete zvolit i jednoduší cestu, a to porovnání skutečných videí od uživatelů, kteří daný model již vlastní.

Zoom

Jelikož budete po většinu času točit a fotit vše z výšky, budete potřebovat i kameru s pořádným zoomem. Základním zoomem je ten digitální, který se zároveň řadí mezi ty nejméně kvalitní. O třídu lepší jsou optické zoomy, se kterými můžete točit i menší detaily. Jeho hodnota se udává v násobcích, přičemž platí, že čím vyšší číslo tím lépe.

FPS

Zkratka FPS skrývá důležitý údaj počtu vygenerovaných snímku za sekundu. Důležitý je zejména u kamer s vyšším rozlišením a pro uživatele, kteří chtějí s pořízeným záznamem dále pracovat. Díky vyššímu počtu snímků pro vás totiž bude mnohem jednodušší s videem pracovat. Opět se zde můžete řídit jednoduchým pravidlem – čím více fps, tím lépe. Kvalitní kamery vám dokážou nabídnout 30 fps a více.

Objektiv

Pro kvalitní video či fotografie je důležitý i správný objektiv, a to především jeho světelnost. Pro nás smrtelníky tento pojem představuje, kolik světla je kamera schopna přenést na výsledný snímek. Ten je tak mnohem jasnější a jsou na něm vidět i veškeré detaily. V tomto případě je používána škála F1 – F22, přičemž s F22 pořídíte ty nejlepší snímky. Běžně používané kamery vám dokážou nabídnout hodnotu okolo F3.

Skladnost dronu

Ještě předtím, než se pustíte do výběru dronu, je dobré si rozmyslet, co vše s ním budete chtít dělat. Pokud nepotřebujete profesionální dron a zároveň chcete často cestovat, bude pro vás lepší verze skládacího dronu. Takový dron můžete jednoduše během pár vteřin složit a strčit do batohu. Je tedy velmi skladný a ani se vám na cestách nepronese.

Dejte si pozor na legislativu

Drony si během let prošly velkou proměnou, díky čemuž si profesionální stroj s vyspělými funkcemi může pořídit doslova každý. Takové zařízení však může být ze strany některých orgánů považováno za nebezpečné, a proto Evropská unie přišla s návrhem drony regulovat.

Výsledkem jsou nová pravidla pro všechny provozovatele dronů, které vešly v platnost 31.12.2020. Obvykle se setkáte s různými omezeními či potřebou pořídit si před koupí dronu speciální povolení. V tomto případě budete muset zjistit, jaké třídě váš dron odpovídá – celkem existuje 5 tříd označených od C0 do C4.

  • C0 – maximálně 250 g,
  • C1 – 250 g až 900 g,
  • C2 – 900 g až 4 kg,
  • C3 – 4 kg – 25 kg,
  • C4 – více než 25 kg.

Registrovat se musíte až od třídy C1, a to u Úřadu pro civilní letectví –učinit tak můžete až po dovršení věku 18 let. V souvislosti s tím se nevyhnete ani testu, který budete muset úspěšně splnit. Teprve poté můžete se svým dronem začít létat. Při používání dronu ale budete muset stále dodržovat určitá pravidla, která se opět řídí tím, jakým zařízením disponujete.

Může se jednat o pravidla jako:

  • maximální povolená výška letu 120 metrů,
  • zákaz létání v okolí letišť a důležitých bodů infrastruktury,
  • zákaz létání nad shromážděním osob či nezapojenými osobami,
  • létání minimálně 150 metrů od obydlených či průmyslových zón.

Příslušenství dronu

Pokud se vám létání s dronem zalíbí, můžete si postupně přikupovat i příslušenství, které vám práci s ním usnadní. Některé kousky jsou přitom i úplným základem, bez kterého se při častějším užívání určitě neobejdete. Níže jsme pro vás vybrali několik produktů, které slouží buď k létání a údržbě dronu, či vašemu pohodlí během řízení dronu.

Taška na dron

Ne každý výrobce vybaví dron i pouzdrem či taškou, do které byste ho mohli uložit. Pravděpodobně se nevyhnete koupi tašky na dron, která ho ochrání před vnějšími vlivy, prachem či pádem. Drony jsou i přes svoji odolnost poměrně křehká zařízení, která vyžadují náležitou péči. Ideální jsou tašky a pouzdra s kvalitním polstrováním a úchyty, díky kterým bude dron neustále ve stabilizované poloze a nebude se moci volně pohybovat.

Sada nářadí pro drony

Ve výbavě každého majitele dronu, by neměla chybět i sada nářadí.  S ním můžete pohotově opravit svůj dron, nebo alespoň připevnit některé jeho části předtím, než ho předáte profesionálům. Ve výbavě by neměly chybět šroubováky různé velikosti, pinzeta či elektrikářská páska.

Náhradní díly

V průběhu času se určitě neobejdete bez náhradních dílů, se kterými můžete svůj dron dát zase do původního stavu. Mezi nejžádanější náhradní díly se řadí zejména náhradní baterie a lopatky, které se mohou kdykoli ulomit nebo odpojit od dronu. Lepší je mít je vždy s sebou a v případě potřeby je na místě vyměnit, což vám v praxi zabere jen pár minut. S náhradní baterií zase můžete výrazně prodloužit výdrž vašeho dronu, a to až na jednu až dvě hodiny letu.

Přistávací plocha

I když by se mohla koupě přistávací plochy zdát jako zbytečná investice, není tomu tak. Některé komponenty dronů jsou velmi náchylné na prach či poškrábání, což může následně vést k jejich špatné funkci. Konkrétně se jedná o gimbal a další stabilizační prvky, jejichž poškození může vést až k havárii dronu. Právě proto je lepší pořídit si přistávací plochu, na kterou dron před vzlétnutím položíte a ochráníte ho před nečistotami.

Paměťová karta

Pokud chcete během letu pořizovat fotografie či video, budete potřebovat uložiště, kam je budete moci uložit. Většina dronů podporuje známé SD karty, které pouze vložíte do kamery a už se nemusíte o nic starat. Před její koupí byste však měli popřemýšlet nad tím, jakou kapacitu budete potřebovat. Pro nahrání 200 minut 4K videa vám vystačí v průměru jedna SD karta s kapacitou 128 GB. Opět se dá říct, že se vyplatí řídit se pravidlem, že čím vyšší je kapacita, tím lépe.

Popruh na krk k ovladači

Jestli plánujete trávit létáním s dronem opravdu hodně času, buďte si jisti, že vám brzy bude připadat, že váš ovladač váží přinejmenším pár kilo. Právě proto si velká část majitelů dronů pořizuje popruh na krk, který lehce připevní k ovladači a ovládání dronu je pro ně hned pohodlnější.

Držák na telefon či tablet k ovladači

Novější verze ovladačů můžete připojit i k mobilu či tabletu, na kterém je možné sledovat pohyb dronu či záznam z kamery v reálném čase. Nejprve je ale nutné pořídit speciální držák, který k ovladači připevníte a až poté do něj vložíte zmíněný mobilní telefon či tablet.

Powerbanka

Během delší cest nemusíte mít vždy přístup k elektrickému proudu, proto je lepší se vybavit dopředu a pořídit si powerbanku. S ní můžete během pár desítek minut dron dobít a vyslat ho na další misi. Dejte si ale pozor – ne všechny powerbanky dokážou baterii dronu nabít.

Nejspíš budete muset sáhnout po zařízení s vyšší kapacitou, a to minimálně od 24 000 mAh. Pokud si nebudete vědět rady, můžete se vždy poradit s prodejcem či přímo výrobcem dronu, který vám sdělí, jakou kapacitu či model powerbanky je možné využít.

Cena dronu

Rozhodující je při výběru samozřejmě i cena, která by měla odpovídat kvalitě dronu, který si hodláte pořídit. Téměř každý majitel dronu vám doporučí si při koupi dronu raději připlatit, a to především kvůli kvalitě materiálů, které jsou pro výrobu dronů používány.

Levnější varianty mohou stát méně právě díky tomu, že jsou k jejich výroby využívány levnější plasty. Ty však nejsou tak odolné, což dříve či později povede k poškození dronu, které může být někdy i nevratné. Obecně je možné drony rozdělit do tří cenových kategorií.

Drony do 3 000 Kč s DPH

S rozpočtem do 3 000 Kč se budete muset spokojit se základními druhy dronů, které budou spadat do kategorie dětských dronů či dronů pro začátečníky. Právě ti je však ocení nejvíce, jelikož se s nimi budou moci naučit, jak dron funguje a co vše je třeba umět k jeho ovládání.

Na druhou stranu nemůžete očekávat téměř žádné speciální funkce, které byste mohli při letu využívat. Nízká investice vás tedy může stát i celý dron, a to především kvůli tomu, že bez funkcí GPS či stabilizace může rychle dojít k nárazu do překážky či jeho ztrátě. Takové drony nedisponují kamerou ani fotoaparátem.

Drony od 3 000 do 15 000 Kč s DPH

V tomto cenovém rozmezí už najdete velmi kvalitní drony, za které by se nemuseli stydět ani profesionálové. Samozřejmostí je vždy kvalitní kamera, se kterou budete moci točit videa s vysokým rozlišením, či dodatečné funkce, se kterými pro vás bude ovládání dronu hračka. Tyto drony jsou vyráběny i z kvalitnějších materiálů a jsou tak mnohem odolnější.

Menší nárazy je tedy nerozhází a ani z ničeho nic nedojde k jejich poškrábání. Zde už můžete počítat i s delší dobou letu a vyšší kapacitou baterie, které můžete kdykoli vyměnit za náhradní. Delší bude i dosah ovladače k dronu – takové drony jsou vhodné například na snímání rozlehlého prostoru či závodění.

Drony od 15 000 do 70 000 Kč s DPH

Nejdražší drony, co vám nabídnou? Za kvalitu si musíte pořádně připlatit, což platí i o dronech. Za cenu v rozmezí od 15 000 do 70 000 Kč si pořídíte opravdu profesionální drony, které můžete využívat nejen ve svém volném čase, ale i třeba komerčně. Pomáhat vám mohou například i ve vašem zaměstnání, nebo s nimi můžete vyrazit na závody a poměřit síly s ostatními.

U těchto typů dronů můžete očekávat jen to nejlepší, a to u vlastností i funkcí. Právě dražší drony disponují nejdelším doletem, kvalitním dosahem ovladače či perfektní stabilizací. V žádném případě ale nechybí ani speciální funkce, jako headless mode, režim následování uživatele či automatické rozpoznání překážek. Navíc jsou tyto drony vyráběny z opravdu prémiových materiálů, což vám zajistí jejich dlouhou životnost a odolnost při letu v nepříznivých podmínkách.

Drony: Drony a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový dron. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového dronu pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového dronu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat drony a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním dronem. Dozvíte se tam také, které drony jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Drony: Rekapitulace nejlepších dronů

Název dronuVzhledRecenzeIntegrovaná kameraRozlišení videaOvládání pomocí aplikaceMaximální doba letu (minuty)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
DJI Mini 2 Fly More ComboDron DJI Mini 2 Fly More ComboZobrazit recenzeAno4kAno3114603Zobrazit v obchodech
DJI Mini 3 ProDron DJI Mini 3 ProZobrazit recenzeAno4kAno3425990Zobrazit v obchodech
DJI Avata Pro-View ComboDron DJI Avata Pro-View ComboZobrazit recenzeAno4kAno1837990Zobrazit v obchodech
SYMA X26 RC_73487 (vhodné spíše pro děti)Dron SYMA X26 RC_73487 (vhodné spíše pro děti)Zobrazit recenzeNeNeNe61302Zobrazit v obchodech
AERIUM E99 Pro 4K Dual CameraDron AERIUM E99 Pro 4K Dual CameraZobrazit recenzeAno4kAno202990Zobrazit v obchodech
DJI Mavic 3 Fly More ComboDron DJI Mavic 3 Fly More ComboZobrazit recenzeAno5.1kAno4669990Zobrazit v obchodech
DJI Mavic 3Dron DJI Mavic 3Zobrazit recenzeAno5.1kAno4651990Zobrazit v obchodech
AERIUM L900 GPS 4K černý – 2 baterieDron AERIUM L900 GPS 4K černý - 2 baterieZobrazit recenzeAno4kAno284990Zobrazit v obchodech
SYMA X23WDron SYMA X23WZobrazit recenzeAno480pNe81298Zobrazit v obchodech
Ryze Tello Boost ComboDron Ryze Tello Boost ComboZobrazit recenzeAno720pAno134190Zobrazit v obchodech
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat