Jak vybírat psí hračky?
Než se vrhnete na samotný nákup psích hraček, je dobré zodpovědět si několik otázek, z čehož první 2 jsou klíčové. Zde je jejich přehled.
Jak starý je můj pes?
Zde je důležité to, zda kupujete hračku pro štěně nebo hledáte něco, co zabaví dospělého psa. Hračky pro štěňata jsou přizpůsobené menší velikosti jejich tlam. Jsou také měkčí než hračky pro dospělé psy – z toho důvodu, aby se štěně při hře nezranilo. Většinou si totiž okamžitě oblíbí jakoukoli hračku a hrou tráví spoustu času. Kousací hračky okusuje takřka pořád. Hračky pro štěňata často vydávají nějaký zvuk – cinkají nebo pískají či podobně. Štěňata tyto zvuky milují. Kromě toho se samozřejmě při hře rozvíjí myšlení a inteligence štěněte.
Jak velký je můj pes?
Při hračkách, které pes bere do tlamy, při výběru ani tak nezáleží na jejich druhu, jako spíše na jejich vhodné velikosti. Ta musí být přizpůsobena velikosti vašeho plemene, zejména pak velikosti jeho tlamy.
Velmi velké hračky by se malým psům špatně braly do tlamy nebo by se jim tam vůbec nevešly. Pes by o takovou hračku po chvilce ztratil zájem. V opačném případě, kdyby si velký pes hrál s příliš malou hračkou, by zase hrozilo případné poškození chrupu či spolknutí hračky. V nejhorším případě dokonce i udušení psa. Je proto nevyhnutné přizpůsobit velikost hračky velikosti vašeho psa.
Ať už tedy kupujete kousací hračku nebo míček, v otázce jejich velikosti byste se vždy měli řídit následujícími pravidly:
- Malé psy (do 10 kg) si hrají s hračkami o velikosti 10-15 cm.
- Středně velkým psům (10-20 kg) pořiďte hračku velkou 20-30 cm.
- Ještě větším plemenům se snažte vybírat největší hračky, jaké najdete.
Jak si chci se psem hrát?
Chcete, aby se váš pes zabavil sám? Nebo si s ním hrajete často a novou hračku chcete využívat při společné hře? Nebo hledáte pomůcky k výcviku či k rozvíjení inteligence psa? Pro každou z uvedených variant existují různé druhy psích hraček.
S kousacími hračkami se pes zabaví sám, pokud si ale koupíte přetahovadlo, můžete se společně se psem vyřádit i vy. Při výcviku zase využijete například hračky na aport. Pokud chcete zjistit, jakou má váš pes inteligenci a poté jí dále rozvíjet, dnes už v nabídce najdete také interaktivní hry, které jsou právě k tomuto účelu určeny.
Před samotnou koupí si proto ujasněte, jak si se psem chcete hrát a co od hračky očekáváte.
Když k tomu přičtete velikost a věk vašeho psa, můžete už konečně začít se samotným výběrem hračky mezi jednotlivými druhy.
Druhy psích hraček
Psích hraček je na trhu nepřeberné množství od různých značek – mezi nejznámější patří Karlie, Flamingo, Trixie, Collar nebo Petsafe. Tyto hračky lze rozdělit do následujících kategorií.
Aportovací hračky
Aport je velmi populární disciplínou mezi psy i jejich majiteli. Pokud ale nechcete házet obyčejným klackem, potřebujete k němu vhodnou hračku.
Nejpopulárnější jsou samozřejmě míčky – ať už jsou gumové, plyšové, tenisové, svíticí či pískací. Kromě toho ale lze pejskovi na aport pořídit také peška nebo frisbee. Výhodou tenisových míčků a také frisbee je fakt, že je můžete psovi k aportu házet i do vody.
Pokud vás nebaví vašemu psovi pořád něco házet, můžete mu pořídit vrhač na míčky. Ten poté můžete buď ovládat ručně, nebo ho jenom nastavit (pokud zvolíte elektrickou variantu vrhače). Poté bude vrhač vystřelovat míčky vašemu psovi sám.
Přetahovací hračky
Do této kategorie patří populární přetahovadla. Většinou jde o provaz opatřený uzly, přetahovadlo ale může mít klidně jinou podobu.
Hra spočívá v tom, že se s vašim psem o hračku přetahujete. Výhodou této hry je fakt, že posiluje svaly psa a přetahovadla navíc často mívají také dentální funkci. Starají se proto o zdraví psích zubů. Velká většina přetahovadel je uzpůsobena také k tomu, aby se s nimi dalo házet. Využijete je proto také k aportu.
Pískací hračky
Sem patří kousací hračky, uvnitř kterých se nachází pískátko. Hračka je proto při zkousnutí doplněná také zvukem.
S těmito hračkami se pes dokáže zabavit úplně sám. Ve chvílích, kdy nejste doma, by proto vždy měl mít nějakou k dispozici.
Zde je ale důležitější než při jiných hračkách vybrat pro vašeho psa vhodnou velikost podle velikosti jeho tlamy. Pokud vlastníte nějaké větší plemeno, hračka by také měla být dost tvrdá na to, aby jí pes hned neprokousnul. Malým plemenům naopak pořizujte dostatečně měkké a lehké hračky, aby je pes mohl pohodlně nést.
Agility hračky
Do této kategorie patří veškeré překážky či tunely, které pes musí při agility překonávat. Tyto hračky pořizujte samozřejmě pouze v případě, že máte se psem v plánu agility trénovat. Jde o jakousi obdobu parkuru u koní – psy musí na trati překonávat různé překážky (přeskakovací překážky, tunely, kužele, …).
Motivační a interaktivní hračky
Motivační hračky mohou mít různé podoby (míčky, kostky, podložky a podobně), jejich princip je ale podobný. Schová se do nich pamlsek a pejsek má za úkol dostat ho z hračky ven. Pes u takové hry vydrží mnohem déle než obvykle, protože mu z hračky vypadávají pamlsky. Kromě toho taková hra podporuje zvědavost, a hlavně pozornost psa.
Interaktivní hračky jsou zase určeny k rozvíjení myšlení a inteligence psa. Většinou se do těchto her také schová pamlsek. Pejsek pak na cestě za ním musí překonat nejrůznější překážky. Pokročilejším levelem těchto hraček jsou pak hlavolamy pro psy. Ty už od psa vyžadují logické myšlení a zvýšenou koncentraci. Pokud se rozhodnete interaktivní hračku vašemu miláčkovi pořídit, začněte proto od těch nejjednodušších a postupně přecházejte na ty složitější.
Dentální hračky
Tyto hračky jsou velmi podobné klasickým kousacím hračkám. Na rozdíl od nich jsou ale opatřeny početnými výstupky, jejichž funkcí je vyčistit mezizubní prostory psa. Tyto hračky tak podporují dentální hygienu. Psy je milují, protože jim při kousání masírují dásně.
Vodní hračky
Vodní hračky se od jiných liší jejich materiálem. Vyrobeny bývají z plastu, gumy nebo latexu, a proto na hladině dobře plavou.
Do této kategorie patří také bazény pro psy. Každý pes v létě trpí vysokými teplotami. Pokud mu pořídíte bazén, ve kterém se bude moci zchladit, určitě si ho zamiluje.
Důležité parametry při výběru psích hraček
Hračku pro psa vybírejte hlavně podle toho, jaká činnost ho nejvíc baví. Nová hračka se tak nebude zbytečně válet někde v koutě.
Poté samotný výběr není nijak složitý, parametry ovlivňující definitivní výběr jsou pouze 3 – věk psa, velikost hračky a její materiál.
Věk psa
Zde jde pouze o to, zda pořizujete hračku štěněti nebo dospělému psovi.
Hračky pro štěňata jsou velikostí nejmenší, jsou velmi měkké a lehké. Zde není na místě hledat tvrdší hračku kvůli tomu, aby jí štěně ihned nerozkousalo. Mohlo by to poškodit jeho drobné zoubky. Mnohem lepší a jistější cestou je proto raději koupit co nejměkčí hračku. Pokud chcete dbát na zdravý chrup štěněte, budete se muset smířit s tím, že mu musíte hračky kupovat častěji, protože je rozkouše.
U dospělých psů byste ale také měli zohlednit hlavně plemeno. Hračky určeny nejmenším pejskům se už budou podobat spíše hračkám pro štěňata. Měly by být spíše měkčí.
U středně velkých a velkých plemen už se fantazii meze nekladou, hračky mohou být libovolně tvrdší.
Velikost hračky
Velikost hračky je nejdůležitějším faktorem při jejím výběru. Je dána samozřejmě tím, jak velkého psa máte. Čím větší pes, tím větší a tvrdší hračku potřebuje. Volbou vhodné velikosti zamezíte zbytečným problémům, které by mohly nastat v případě, že by váš pes příliš malou hračku spolknul.
Hračky velké přibližně 10-15 cm jsou proto určeny těm nejmenším pejskům. Pokud vlastníte středně velkého psa (váha přibližně do 20 kg), měli byste vybírat z hraček velkých alespoň 20 cm, ideálně však 25-30 cm. Pro mohutná psí plemena hledejte co možná největší hračky (40-50 cm).
Materiál hračky
Nová hračka musí být hlavně pro psa nezávadná. To znamená, že by měla být vyrobena z plyše, gumy, textilu nebo dřeva. Plast je méně vhodným materiálem (u takových hraček hledejte certifikát o jejich nezávadnosti).
Dále pak samozřejmě přizpůsobte materiál hračky tomu, jak silné má váš pes čelisti (aby vám také hračka něco vydržela a nemuseli jste pořád kupovat novou).
Gumové hračky mívají nejrůznější funkci, nejčastěji jsou však kousací nebo aportovací. Pro větší plemena lze pořídit hračky z tvrzené gumy, které toho vydrží víc. Naopak hračky z latexu jsou nejkřehčí, určeny jsou proto nejmenším pejskům.
Plyšové hračky jsou bezpečné pro všechna plemena. Díky tomu, že i ve větších velikostech jsou pořád lehké a velmi dobře se koušou, jsou však nejvhodnější pro malá plemena. Jejich výhodou je také to, že podporují dentální hygienu. To samé pak platí o textilních hračkách.
Z dřeva bývají vyráběny interaktivní psí hry nebo psí hlavolamy. Alternativou je plast, který je už ale mnohem méně bezpečný než dřevo.
Značka hračky
Zde jde pouze o doplňující parametr, nicméně pokud chcete, aby hračka něco vydržela, měli byste kupovat zboží od prověřených výrobců. Osobně máme dobré zkušenosti se značkami Karlie a Flamingo, které nabízí široký sortiment psích hraček a potřeb.
Dalšími populárními značkami jsou KONG, Collar, Petsafe, Trixie nebo Rogz.
Údržba psích hraček
Zde se opravdu vše odvíjí od toho, jakou hračku jste pro svého pejska pořídili. Kousací hračky, míčky, aportovací či přetahovací hračky žádnou údržbu nevyžadují. Psy si je koušou, jak chtějí, postupem času se ale samozřejmě zničí a vy tak poté budete muset vašemu mazlíčkovi pořídit hračku novou.
Například psích bazénů už byste si ale určitě všimnout měli. Psy je samozřejmě nesmí kousat a také byste měli dávat pozor na jejich drápy. Při koupání by neměly být příliš ostré.
Zvýšenou pozornost vyžadují také dřevěné interaktivní hry či hlavolamy pro psy. Slouží k tomu, abyste je hráli spolu se psem a dávali na něho pozor (pes nesmí hru kousat, tahat a podobně). Pokud si se psem zrovna nehrajete, dejte mu klasickou pískací nebo kousací hračku a interaktivní hru uschovejte.
Cena psích hraček
Psí hračky nejsou nic drahého. Jejich pořizovací cena začíná již na desítkách Kč.
Psí hračky do 50-60 Kč
V této základní kategorii najdete nejrůznější typy míčků, malé kousací hračky, přetahovadla, se kterými můžete také házet, pískací míčky nebo ruční vrhače míčků. Materiálem je ve velké většině případů textil nebo guma. Tyto hračky jsou určeny k postupnému rozkousání, a proto je musíte vašemu psovi nakupovat opakovaně.
Psí hračky od 60 Kč do 150 Kč
Do této kategorie patří velmi podobný sortiment jako do té první. Míčky, které zde můžete najít, jsou ale dražší. Je to dáno tím, že ty míčky, které stojí kolem 130-150 Kč jsou už určeny kromě hry také k dentální hygieně. Poznáte je podle pravidelných výstupků a výčnělků, které při kousání čistí mezizubní prostory psa. Mohou mít také různé příchutě (například máta, která má za úkol vyčistit psí dech).
Psí hračky nad 150 Kč
Zde už kromě klasických kousacích a podobných hraček najdete také dřevěné psí hlavolamy. Jejich cena začíná někde kolem 200-300 Kč, a může se pohybovat až do přibližně 1 000 Kč. Bazény pro psy lze pořídit přibližně od 500 Kč. Na podobné ceně začínají také agility překážky. Více než 1 000 Kč pak stojí nejdražší dřevěné hlavolamy (cca 1 200 Kč), agility překážky a kvalitní psí bazény.