Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Jak si správně čistit uši?

Mnoho lidí si myslí, že pro správnou hygienu uší stačí použít běžné vatové tyčinky a tím je všechno vyřešeno. To je však již dávno vyvrácený mýtus, kterým si navíc můžete velmi bolestivě zavařit. O uši je potřeba se starat s co nejvyšší možnou citlivostí a při jejich čištění využívat méně invazivních metod, které současný trh nabízí.

Nejdříve si je třeba uvědomit, že ušní maz je přirozeným produktem těla sloužící pro ochranu ušního bubínku před bakteriemi a nečistotami z okolního prostředí. Není to nic, čeho byste se měli snažit za každých okolností zbavit. Nadbytečný maz je vylučován ze zevního ucha spolu s pohybem čelisti, přičemž odstranit jej můžete až v momentě, kdy doputuje na konec vašeho zvukovodu.

V dnešním článku si ukážeme několik tipů a prostředků, které jsou pro čištění vašich uší vhodné a nijak neškodí vašemu zdraví. Špatné čištění ucha totiž může dojít až k poškození sluchu.

Nejcitlivější ouška mají miminka

Nejdříve ze všeho se zaměříme na naše nejmenší. Děti, a především miminka, mají ta nejcitlivější ouška a k jejich čištění je třeba přistupovat s extrémní opatrností a péčí, aby mohla být vyčištěna bezpečně.

Žádné vatové tyčinky u novorozeňat!

Gáza v roli Nejcitlivější uši ze všech mají samozřejmě novorozeňátka, jež mají velice mělký zvukovod, což je také důvod, proč pro čištění jejich uší nelze za žádných okolností využívat běžné vatové tyčinky, které by mohly poškodit citlivé bubínky. Pro správné čištění uší novorozencům používejte mírně navlhčenou gázu, jež opatrně zbaví zevní část ucha vlhkosti, která by mohla vézt ke vzniku bolestivých infekcí. Gáza se používá také v případě, že se miminkům dostane voda do ucha při koupání. Ouška vašich nejmenších přírůstků tak budou vždy zdravá. Vyzkoušet můžete například Gázu v roli 90 cm x 10 m, která je samozřejmě vhodná nejen na čištění uší, ale také na případné odřeniny a jiná zranění.

Klasické tyčinky pro starší děti

Klasické tyčinky pro starší dětiJakmile se vaše dítě dostane do kojeneckého věku, můžete přikročit k čištění vnějšího ucha pomocí speciálně tvarovaných dětských tyčinek. Ty jsou speciálně tvarovány takovým způsobem, aby nemohlo dojít k jejich nesprávnému použití a přílišnému průniku do ucha. Vyzkoušet můžete například tyčinky Happy Bella, jež jsou vyráběny ze 100 % přírodní bavlny.

Čistič uší s nástavci
U dětí mezi 1. až 2. rokem života už je možné využívat běžné vatové tyčinky a čističe uší, jako používají dospělí. Stále je však nutné přistupovat k čištění uší vašich dětí s co největší mírou opatrnosti a uši čistit nanejvýš 1x týdně. Nečistěte uši častěji, protože byste mohli ušní maz začít zatlačovat směrem dovnitř a vytvořit z něj takzvanou mazovou zátku, jež dítěti způsobuje velkou bolest a většinou ji nelze v domácím prostředí odstranit. Vyzkoušet tak můžete například čistič uší Find Back, jež je pro hygienické vyčištění uší dětí i dospělých perfektní.

U malých neposedů vyzkoušejte raději sprej

Sprej do ušíDětem od tří let věku je obvykle možné pro čištění uší aplikovat také různé ušní spreje, konkrétně pak při větším znečištění ucha nebo preventivně například jednou za měsíc. Spreje fungují tak, že pomocí účinných látek změkčí ušní maz, jenž na sebe následně naváže všechny nečistoty, které již v uchu jsou a celý tento mix je následně přirozeně vyplaven z ucha ven. Tyto spreje jsou obvykle rozděleny podle věku, který vždy určí výrobce, ale vyzkoušet můžete bez obav například ušní sprej Vaxol se 100 % přírodním složením, jenž je vhodný jak pro děti, tak i dospělé či starší osoby.

Pro citlivé dětské uši je určen také ušní sprej Fytofontana Aurecon Junior, který díky svému složení snižuje možnost zánětu a je vhodný pro děti již od 3 let věku. Zároveň také rozpouští ušní maz a děti v uchu nijak nepálí.

 

Předměty v uchu mohou přerůst ve velký problém

Pinzeta TweezermanU dětí se často může také stát, že si do ucha strčí cizí předmět, jako jsou korálky, kousek papírku nebo drobnou součástku z některé své oblíbené hračky. V takovém případě je nutný včasný a přesný zásah, aby nedošlo k zanícení ucha nebo jeho dalšímu poškození. Pokud předmět v uchu není vidět, na nic nečekejte a vydejte se za specialistou, který provede výplach ucha, případně jej odborně dohledá a vytáhne. Jestliže ale předmět vidět je, můžete se jej pomocí tenké pinzety opatrně pokusit vytáhnout. Dítě musí v takové situaci zůstat klidné, aby nebyl pinzetou narušen bubínek. Vyzkoušet můžete například oblíbené pinzety Tweezerman Point Tweezer, jež své uplatnění samozřejmě nachází především v kosmetice, avšak mít jednu po ruce pro vytahování nechtěných předmětů z ucha se hodí vždy.

Myslete na svůj zdravý sluch

Na správné čištění uší byste však neměli myslet pouze u dětí, správné a hygienické čištění si rozhodně zasluhují i vaše uši. Ani uši dospělých osob by neměly být vystavovány špatnému čištění pomocí nevhodných prostředků a nesprávné frekvence.

S čištěním uší to nepřehánějte

I uši dospělých je nutné čistit přibližně jednou týdně a nic při jejich čištění nepřehánět. Rozhodně není dobré využívat výhradně vatové tyčinky, ale určitě hned nezatracujte. Skvěle se totiž hodí pro čištění vnější části zvukovodu. Využít tak můžete například velice oblíbené vatové tyčinky Bel Family.

Sprej aurisclean

Samozřejmě i dospělý mohou využívat různé spreje do uší a většinou se jedná o mnohem šetrnější a vhodnější řešení, než je čištění uší právě prostřednictvím vatových tyčinek. Vyzkoušet tak můžete například ušní sprej AurisClean, který účinně brání vzniku nánosů ušního mazu, ale často jej rovněž preventivně používají plavci, aby byly eliminovány případné problémy se zánětem, jenž může vzniknout při zatečení vody do sluchovodu. Sprej se obvykle užívá jednou, maximálně dvakrát týdně.

Sprej na vysušení ucha

Velmi zajímavou variantou využívanou profesionálními i laickými plavci či všemi, kteří trpí na bolesti ucha v případě, že se jim do uší dostane voda, jsou spreje, které dopomáhají k vysoušení ucha. Vyzkoušet tak můžete například vysoušecí sprej od renomované společnosti Fytofontana Aurecon, který díky denaturovanému lihu urychluje vypařování vody z ucha, díky čemuž zvukovod rychleji usychá. Zároveň také zmírňuje podráždění ucha a působí antibakteriálně, což se hodí například po koupeli na přírodních koupalištích.

Kapky jsou skvělou první pomocí při bolesti

Dolorgit ušní kapky

Dalším účinným prostředkem při péči o uši jsou také ušní kapky. Ty využívají podobného principu jako spreje, avšak s rozdílnou aplikací, kdy je zapotřebí lehnout si na bok, kápnout předepsané množství kapek do ucha a nechat kapky alespoň 3-5 minut působit. Kapky se obvykle používají také jako první pomoc při bolestech ucha, svědění nebo vodě v něm a nejsou tedy primárně určeny k jeho čištění. Při potížích s vnějších zvukovodem, jako je bolest uší nebo akutním zánětu můžete vyzkoušet například ušní kapky Dologrit Med, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Svíčky jsou zajímavou alternativou

Svíčky do uší

K alternativním metodám péče o uši patří také takzvané ušní svíčky. Ty však nejsou nijak spojeny s čištěním ucha, ale měly by spíše dopomáhat proti jeho zalehnutí a navodit určitou pohodu. Při manipulaci s nimi je však nutné dbát zvýšené opatrnosti a vždy postupovat přesně podle návodu, jinak hrozí popálení jak zvukovodu, tak i obličeje. Ušní svíce jsou vyráběny z pásků bavlny nebo kvalitního včelího vosku. Obvykle bývají také napuštěné vonnými esencemi, aby byl ještě více podpořen léčivý účinek a navozen pocit pohody. Vyzkoušet můžete například ušní svíce Fytofontana Aurecon, jež jsou složeny z včelího vosku, parafínu a bavlny.

Na čištění uší nic speciálního nepotřebujete

Linteo kapesníčky

Pro jemné čištění ucha nemusíte vždy používat všelijaké prostředky a nástroje, ale využít můžete i běžné papírové kapesníčky nebo vlhčené ubrousky, kterými bez problémů vyčistíte zevní část zvukovodu bez toho, abyste tlačili maz do jeho zadní části vatovými tyčinkami. Využít můžete například 2vrstvé papírové kapesníčky Linteo Satin, jež vám budou neustále při ruce.

Ušní olej je účinnou zbraní proti ušnímu mazu

Ušní olej

Skvělým prostředkem pro odstranění opravdu tvrdošíjného ušního mazu nebo nečistot je takzvaný ušní olej. Ušní oleje se aplikují buďto na vatovou tyčinku nebo se kape přímo do ucha, kde se nechává působit přibližně deset minut a je nutné zabránit tomu, aby z ucha vytekl. Vyzkoušejte například stoprocentně přírodní ušní olej Cerustop.

Pokud si nevíte rady, poraďte se s lékařem

Jestliže se vám maz tvoří nadměrně, pociťujete v uchu bolest nebo si nevíte rady, jak při čištění ucha postupovat. Lékaři ucho pečlivě zkontrolují pomocí svého lékařského vybavení a v případě shledání problému provedou takzvaný výplach, ke kterému se používají například oleje, které jsme zmiňovali výše nebo speciálních kapek.

Zvláště zpozornět byste pak měli v případě, že jste začali pociťovat problémy se sluchem nebo máte neustále pocit zalehlého ucha. V takové situaci okamžitě vyhledejte svého ORL lékaře a nesnažte se do ucha aplikovat žádné prostředky, mohli byste si ještě více ublížit.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat