Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Jak ušetřit za topení

Jak ušetřit za topení
Jak ušetřit za topení?

Téma šetření peněz je během posledního období hodně aktuální. Zvyšující se ceny energií i potravin nás čím dal tím častěji nutí přemýšlet, jak ušetřit nějaké peníze. Nejvyšší položkou na našich účtech bývají ve většině případů náklady na bydlení a energie. S blížící se topnou sezónou proto spousta lidí přemýšlí nad tím, jak během nadcházející zimy snížit své náklady na vytápění obytných prostor.

V následujícím článku vám poradíme, jak na to. Možností je totiž několik. Vše ale záleží na tom, kolik hodláte za vybavení potřebné k šetření nákladů na vytápění utratit. Počáteční investice se totiž mohou zásadně lišit – jiná je samozřejmě cena tepelného čerpadla než například hliníkové fólie za radiátor.

Určitě ale nezoufejte – abyste za topení ušetřili, nemusíte automaticky utratit spoustu finančních prostředků. U většiny tipů se vstupní investice pohybují v řádech desítek Kč, a ušetřit tak díky nim může opravdu každý. Přejděme už ale k samotným radám, jak ušetřit.

Investujte do tepelného čerpadla

Prvním tipem, jak snížit náklady na vytápění, je pořízení tepelného čerpadla. Jde ale o zařízení, jehož pořizovací cena je velmi vysoká. Tato investice má ale rychlou návratnost, jelikož tepelné čerpadlo dokáže snížit původní náklady na vytápění až o ¾.

Jde o systém vytápění, který se řadí k těm nejúspornějším, jaké momentálně na trhu najdete. Je to díky tomu, že tepelné čerpadlo dokáže odebírat teplo okolnímu prostředí. Pro vytápění obytných prostor se nejlépe hodí tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, případně země-voda.

-------------------------
Jak ušetřit za topení - Tepelné čerpadlo Regulus EcoPart 612M 18259

Tepelné čerpadlo Regulus EcoPart 612M 18259

Tepelné čerpadlo země/voda s invertorem třífázové o výkonu 2,5-12 kW s maximální výstupní teplotou 65 °C

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - Tepelné čerpadlo Regulus RTC 6i

Tepelné čerpadlo Rugulus RTC 6i

Invertorové jednofázové tepelné čerpadlo vzduch/voda o výkonu 1-6 kW pro vytápění a 1,5-5,5 kW pro chlazení s možností revezního režimu chlazení.

5/5

¾ tepla potřebného k vytápění dokáže tepelné čerpadlo získat z okolního prostředí, ¼ pak získává klasickou cestou z elektrické sítě. Díky tomu může snížit vaše náklady na vytápění až na ¼ těch původních.

Pokud si kladete otázku, odkud tepelné čerpadlo vzduch-voda získává teplo v zimě, když vzduch venku je chladný, pak vězte, že i toto tepelné čerpadlo pohodlně zvládne. Je to díky tomu, že toto zařízení studený vzduch nejdříve ještě více ochladí, čímž mu i tu trochu tepla dokáže odebrat a následně ho využít ve vašich obytných prostorech.

Pořizovací cena tepelného čerpadla sice vypadá hrozivě, tato investice se ale může navrátit velmi rychle – kromě vytápění lze pomocí tepelného čerpadla také ohřívat vodu, čímž se vaše provozní náklady na bydlení mohou několikanásobně snížit.

Pokud hledáte mnohem levnější řešení, které nevyžaduje instalaci žádných zařízení, i tak pro vás existuje množství způsobů, jak za topení ušetřit.

Odvzdušněte radiátory

Kdy naposledy jste odvzdušnili vaše radiátory? Dávno? Pak vězte, že vzduchové bubliny v topení nejsou žádoucí – kvůli nim může topení topit málo nebo jen v některých místech. Vy pak topíte pořád naplno a stejně se vám zdá, že je v baráku zima.

Pravidelným odvzdušňováním radiátorů pak zajistíte to, že váš topný systém bude maximálně efektivní, a díky tomu budete šetřit vaše finance.

Odvzdušnění radiátorů není ani nějakým technicky náročným úkolem – klidně ho zvládne i žena. Postačí otočit ventilem na radiátoru. Ten začne syčet a prskat, jak bude ze systému unikat vzduch. Poté, co z něho začne téct voda, je systém odvzdušněný. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je odvzdušňovací klíč.

-------------------------
Jak ušetřit za topení - Odvzdušňovací klíč se zásobníkem pro desková radiátorová tělesa

Odvzdušňovací klíč

Odvzdušňovací klíč se zásobníkem pro desková radiátorová tělesa.

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - Giacomini klíček odvzdušňovací

Giacomini klíček odvzdušňovací

Klíč na odvzdušnění topení.

5/5

Vyzkoušejte termostat

Termostat je velmi šikovné zařízení. Propojí se s vašim topným systémem a poté bude regulovat jeho činnost. Kromě toho, že si na něm budete moci nastavit nižší teplotu a tím šetřit peníze, přináší také další výhodu – můžete si s ním topení přímo plánovat. Jednoduše nastavíte, kdy se má váš kotel zapnout a začít topit. Pokud budou všichni členové rodiny v práci nebo ve škole, jednoduše na termostatu nastavíte, že chcete začít topit například hodinu před obvyklým příchodem prvního z nich. Tím můžete ušetřit i několik hodin topení a zároveň se vrátit do teplého domova.

-------------------------
Jak ušetřit za topení - Aluzan Class E-16 WiFi

Aluzan Class E-16 WiFi

Wifi připojení pro snadnou kontrolu odkudkoli.

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - SALUS AT10 Termostat příložný

SALUS AT10 Termostat příložný

Termostat příložný

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU

Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU

Krásný, designový a chytrý termostat.

5/5

Utěsněte okna i dveře

Pokud chcete šetřit za topení, každá skulinka je vašim nepřítelem. Proto musíte utěsnit všechny prostory, kterými by drahocenné teplo mohlo unikat. Jde samozřejmě o všechny okna a dveře ve vašem příbytku. Na okna se vyplatí pověsit také závěsy, které mohou pomoci teplo ve vašem domě zadržovat.

Dejte si však pozor na výběr vhodného těsnění, které musí být v dostatečné kvalitě.

-------------------------
Jak ušetřit za topení - Vorel Těsnění do oken a dveří samolepící 9x7,4mm TYP D hnědé 6M TO-76762

Vorel Těsnění do oken a dveří samolepící

Těsnění do oken a dveří samolepící 9x7,4mm TYP D hnědé 6M

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - ISO dvojité těsnění pod dveře 85 x 12 cm

ISO dvojité těsnění pod dveře 85 x 12 cm

Těsnění pod dveře proti průvanu 85 x 12 cm

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - APT Izolační zarážka do dveří šedá AG706A

APT Izolační zarážka do dveří šedá AG706A

Izolační zarážka je univerzální, takže sedí na jakékoliv dveře či okno.

5/5

Nezapomeňte také na dolní okraj dveří. Těsnění do něho bývá specifické a zamezuje proudění vzduchu pod dveřmi z obou stran.

Odrazte teplo zpět do místnosti

V cihlových a panelových domech se část tepla ztrácí ve zdi za radiátorem. Ta ho jednoduše pohltí a tím sníží účinnost vytápění. Lze to vyřešit velmi jednoduchým a efektivním způsobem – umístěním hliníkové folie za radiátor. Ta funguje jako zrcadlo, které teplo nepohlcuje, nýbrž ho odráží zpět do místnosti. Díky folii tak budete schopni topit méně.

-------------------------
Jak ušetřit za topení - GUNNEX PAROTĚSNÁ FÓLIE DS ALU

GUNNEX PAROTĚSNÁ FÓLIE DS ALU hliníková 110 g/m2

Gunnefol DS ALU PAROTĚSNÁ s reflexní odrazovou vrstvou vzduchotěsná s odrazem tepla do interiéru pod sádrokarton.

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - Reflexní hliníková fólie DELTA s rastrem

Reflexní hliníková fólie DELTA s rastrem

Reflexní hliníková fólie DELTA s rastrem

5/5

Zvlhčete si doma vzduch

Pokud si teď říkáte, že jsme se nejspíš zbláznili, pak to není úplně pravda. Subjektivní pocit tepla nesouvisí pouze s teplotou vzduchu, nýbrž také s jeho vlhkostí. Pokud je vzduch suchý, jeví se nám chladnější. Je to dáno tím, že se v něm teplo hůře přenáší. Vlhčí vzduch tedy zabezpečí lepší přenos tepla od topných zařízení po místnosti.

Zvlhčit vzduch přitom lze velmi jednoduše – stačí si pořídit zvlhčovač vzduchu. Navíc tím uděláte také něco pro zdraví vašich dýchacích cest.

Podívejte se na naše podrobné srovnání zvlhčovačů vzduchu.

-------------------------
Jak ušetřit za topení - Concept ZV1010 Perfect Air

Concept ZV1010 Perfect Air

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu krásně provoní váš domov. Má nízkou spotřebu energie.

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - Clean Air Optima CA-605

Clean Air Optima CA-605

Ultrazvukový zvlhčovač CA-605. Nádrž 5 l. Automaticky udržuje vlhkost.

5/5
-------------------------
Jak ušetřit za topení - TrueLife Air Humidifier H5 Touch

TrueLife Air Humidifier H5 Touch

Zvlhčovač TrueLife je perfektním řešením pro místnosti se suchým vzduchem.

5/5

Další jednoduché tipy, jak šetřit za topení

Efektivitu vašeho topení můžete zvýšit také dodržováním některých jednoduchých zásad. Zde vám přinášíme jejich přehled:

  1. Teplo musí mít volný průchod – mezi topení a střed místnosti nepatří nic. Neměl by se v tomto prostoru nacházet žádný nábytek, sušák na prádlo a podobně. Přes radiátory by neměly viset žádné dlouhé záclony či závěsy. Už vůbec nevěšte vyprané prádlo přímo na topení. Aby teplo mohlo volně proudit, všechno musí z cesty. Jen tak bude váš topný systém co nejefektivnější. Překážkou je dokonce i prach – dbejte proto na čistotu vašeho topného tělesa a pravidelně ho od prachu utírejte.
  2. V zimě se větrá intenzivně a hlavně rychle – vyvětrat prostě musíme i v zimě. Dobu větrání ale zkraťte na maximálně 10 minut. To úplně stačí k tomu, aby se vzduch v místnosti vyměnil. Větrejte tedy krátce a intenzivně s okny dokořán. Pokud chcete větrat ještě účinněji, zamyslete se nad systémem větrání decentrální rekuperací. Vstupní investice není vysoká, jedná se pouze o větrák ve zdi, který umí vzduch v místnosti vyměnit velmi efektivně (odváděnému vzduchu teplo odebere a poté ho předá vzduchu, který do místnosti přivádí).
  3. Dveře jsou od toho, aby se zavíraly – vypadá to jako banalita a menší buzerace, ale množství lidí doma dveře prostě nezavírá. Pokud ale chcete za topení něco ušetřit, měli byste se to rychle naučit. Vytápět velké prostory, ve kterých si vzduch libovolně proudí na chodbu a zpět, je náročné. Topení vám proto všude poběží naplno. Jakmile ale všechny dveře zavřete, každý radiátor bude mít na starost pouze svou místnost. Ta se vytopí mnohem rychleji a vy budete moci také mnohem rychleji topení stáhnout.
  4. Zvyšte si svůj subjektivní pocit tepla – pokud chcete šetřit za topení, nemůžete se doma v zimě procházet polonazí. Pamatujte proto na nohy v teple a dostatečně se oblékejte. Dále se tepleji můžete cítit, pokud budete pravidelně sportovat nebo navštěvovat saunu. Díky tomu budete moci stáhnout vaše topení na mnohem nižší výkon a něco tak ušetřit.

Cenové kategorie produktů pro ušetření za vytápění

Většinu lidí bude i při tom, jak ušetřit nějaké finanční prostředky za topení, zajímat nejdříve pořizovací cena potřebného vybavení u jednotlivých tipů, jak ušetřit. Taková je prostě doba, ve které všichni trpíme stoupajícími cenami všech produktů a služeb od potravin, přes pohonné hmoty, až po energie. Z tohoto důvodu si jednotlivé tipy rozdělíme do cenových kategorií.

Nejlevnější způsoby, jak ušetřit za vytápění obytných prostor, začínají už v řádech desítek, maximálně pak stovek Kč.

V cenové kategorii do 300 Kč si proto můžete pořídit odvzdušňovací klíče (přibližně 80-120 Kč), díky kterým udržíte vaše topné těleso maximálně efektivní, většinu těsnění pod dveře a všechna těsnění do dveří či oken, nebo hliníkové folie, které umístíte za vaše radiátory a zvýšíte tak jejich efektivitu. Při troše štěstí najdete v ceně kolem 300 Kč také základní manuální termostat.

Další naše tipy, jak ušetřit za topení, pak spadají do cenového rozmezí přibližně 1 000-5 500 Kč. Zde si můžete pořídit například již sofistikované termostaty, které lze propojit i s Wi-Fi sítí a ovládat tak vaše topení i z vašeho chytrého mobilního telefonu. V této cenové kategorii pořídíte také zvlhčovače vzduchu, které mohou zlepšit transport vašeho tepla po místnosti.

Další kategorie je pak spíše pro ty, kteří uvažují o alternativních způsobech vytápění. Jako jedno z nejlepších a nejefektivnějších řešení v otázce vytápění obytných prostor a ohřevu vody se v posledních letech jeví tepelné čerpadlo. Původní provozní náklady domácnosti na vytápění dokáže snížit až o ¾. Jde ale o systém, který vyžaduje instalaci a také vysokou vstupní investici – přibližně 150 000-250 000 Kč.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat