Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Jak vycvičit psa

Pokud jste si poprvé pořídili štěně, určitě jste nadšení. Takový malý pejsek je nesmírně roztomilý a všichni si ho hned zamilují. Spolu s jeho příchodem do vaší domácnosti se vás ale brzo začnou týkat také nové povinnosti, zejména s ohledem na výcvik základních psích návyků a později také povelů. Pokud jste ve výcviku psa nováčky a přemýšlíte nad tím, jak na to a co k tomu budete potřebovat, pusťte se do čtení tohoto článku. Se vším vám v něm poradíme.

Obecné zásady psího výcviku

Ještě předtím, než započne samotný psí výcvik, byste si měli ujasnit to, jak se při něm máte chovat vy a jaké zásady je potřebné dodržovat. Pokud totiž budete při výcviku psa postupovat chybně, bude později velmi náročné tyto chyby napravovat.

Jak byste se tedy při výcviku měli chovat?

  • Vaše pokyny musí být jasné a pokaždé stejné. Psovi nemůžete zadat pokyn složitou větou. Musí jít o jednoduchý a dobře zapamatovatelný pokyn, ideálně spojený s nějakým gestem. Pokyn k provedení konkrétního povelu musí být pokaždé stejný.
  • Provádějte výcvik zábavnou formou v kratších úsecích. Pes nedokáže udržet pozornost 2 hodiny. Lepší budou intenzivní a zábavné lekce po dobu 15 minut.
  • Najděte psovi motivaci. Její nejčastější formou bývají pamlsky. Musíte psa naučit, že pamlsek obdržený při výcviku je odměna. Odměňujte proto pouze vhodné chování a provedení vašich povelů. Váš pes si odměnu brzy zafixuje a bude ochotně provádět vaše pokyny, protože se bude těšit na tu další. Psa je ale nutné odměnit ihned po vhodném chování či provedení povelu – jen v tom případě bude vědět, za co svou odměnu dostal. Ideální pamlsek je takový pamlsek, který navíc udělá také něco pro psí zdraví. Pořídit si můžete například dentální pamlsek, který bude pomáhat udržovat zuby a klouby vašeho psa zdravé.
  • Odměňujte vždy s mírou a povely neopakujte několikrát po sobě. Pes si musí uvědomit, že váš povel je potřebné splnit ihned po jeho udělení. Psa proto k provedení povelu pouze popostrčte nebo ho naopak chvíli ignorujte. Reagovat bude tím, že bude chtít upoutat vaši pozornost a povel poté většinou provede. Zde je výjimkou pouze nový povel (tam naopak psovi dopřejte dostatek času, aby pochopil, co po něm chcete).
  • Za každých okolností buďte trpěliví. Na psa nikdy nekřičte a rozhodně ho nikdy netrestejte fyzicky. Výcvik má posílit vzájemný vztah, nikoli rozbít vzájemnou důvěru.
  • Neukončujte jednotlivé tréninky jen tak bez povšimnutí. Naopak konce spojte s hrou a dováděním. Využít můžete nejrůznější psí hračky. Tím zajistíte to, že výcvik bude psa bavit a bude se těšit i na ten příští, protože bude vědět, že po jeho ukončení přijde hra s jeho milovaným páníčkem.
  • Pokud vlastníte psa, který neudrží koncentraci a všechno ho při výcviku vyrušuje, skáče na kolemjdoucí nebo vás tahá při vedení na vodítku, nebojte se využití elektronického obojku pro psy. Tato pomůcka může výcvik základních povelů velmi usnadnit a také urychlit. Funguje na principu negativní motivace – pokud váš pes opět nedává pozor, protože skáče na kolemjdoucí nebo startuje za jiným zvířetem, díky dálkovému ovladači mu jednoduše vyšlete do obojku signál, který je pro něho nepříjemný. Pes svého nevhodného chování zanechá a vy mu následně zopakujete povel, jež má provést.
I když tato metoda může pro někoho vypadat brutálně, rozhodně tomu tak není. Vysílané impulzy jsou pro psy pouze nepříjemné, nikoli bolestivé, a elektronické obojky jsou při výcviku velmi rozšířenou a populární pomůckou.

 

Základní psí návyky, které musíte štěně naučit jako první

1. Nejdříve ze všeho musí pejsek vědět, kde má své místo. Aby jeho místo bylo stálé, je dobré pořídit mu jeho vlastní pelíšek. Jen v případě, že bude své vlastní místo mít, můžete psa naučit povel na místo.

 

2. Pes musí také přesně vědět, kde se nachází jeho miska s jídlem a kdy je čas na jídlo.

 

3. Mezi základní návyky patří také přivykání na obojek.

 

Čím dříve si štěně na obojek zvykne, tím lépe. K venčení nevycvičeného štěněte budete totiž nutně potřebovat vodítko.

 

Jen s těmito pomůckami se může štěně efektivně naučit základům, jakými jsou čas na venčení nebo to, kde nemá vykonávat své potřeby.

Kromě toho je obojek potřebný také k identifikaci štěněte v případě jeho ztráty či útěku.

4. Pokud máte s pejskem v oblasti hygienických návyků problémy, protože se naučil vykonávat potřebu doma na nežádoucím místě, můžete zkusit použít také zákazové spreje.

 

Takový sprej zajistí, že se pes bude ošetřenému místu vyhýbat.

Výcvik jednotlivých psích povelů

Poté, co se pes naučí jednotlivým základním návykům, můžete přejít k něčemu složitějšímu – povelům. Začíná se od těch nejjednodušších a postupně se pokračuje k těm složitějším. Každopádně už ze začátku se budete muset vybavit spoustou pamlsků, které budete používat jako odměnu za vhodné chování a úspěšné provedení povelu. Pokud je nechcete neustále nosit někde po kapsách, praktickým pomocníkem se může stát sáček na psí pamlsky.

 

Takový pamlskovník snadno připevníte k opasku nebo k batohu a pamlsky tak budete mít vždy po ruce. Navíc disponuje také praktickými přihrádkami, do kterých si můžete schovat klíče nebo sáčky na psí exkrementy.

Prvním povelem, do kterého byste se poté měli pustit, je přivolání.

Přivolání psa

Nevycvičené štěně neumí ihned na přivolání zareagovat, musíte ho k tomuto povelu vycvičit. Přivolání se ze začátku cvičí nejlépe s jídlem. Připravte psovi krmivo do misky a poté zvolejte jeho jméno. Jakmile se objeví a budete mít jeho pozornost, přidejte také povel „Ke mně!“.

Poté, co se naučí spolehlivě reagovat, přejděte k výcviku pomocí vodítka. Od psa odstupte a vyzkoušejte váš povel. Čekejte na správnou reakci a následně jí vždy odměňte.

Poté bude dobré vzdálenost od psa při přivolání postupně prodlužovat, zároveň ale ještě není dobré ho pustit z vodítka úplně. Přesně k tomuto účelu se výborně hodí stopovací vodítka.

 

S touto šikovnou pomůckou můžete svého psa mít od sebe ve vzdálenosti až 10 metrů a přitom ho budete mít pořád pod kontrolou.

Sedni

Sedni je lehký povel, který následuje ihned po přivolání. Za pár dní budete mít určitě hotovo. Postavte se před psa a ukažte mu připravený pamlsek. Ten ho okamžitě bude fixovat pohledem. Pamlsek postupně přemisťujte nad hlavu psa. Ten si po chvíli začne sedat, aby pamlsek zůstal v jeho zorném úhlu. V tu chvíli zvolejte povel „Sedni!“. Poté, co pes dosedne, ho nejdříve pochvalte a poté mu udělte zaslouženou odměnu. Trénink opakujte až do chvíle, kdy si pes sedne pouze na váš pokyn bez toho, aby viděl pamlsek.

Pokud si pes při úvodních trénincích nechce sám od sebe sedat, popostrčte ho a lehce mu zatlačte na zadek. Po chvíli pochopí, co se po něm chce.

Lehni

Trénink povelu lehni začíná tím, že psa chytíte za obojek, druhou rukou mu ukážete pamlsek a poté budete touto rukou postupovat směrem dolů. Pes se bude za pamlskem natahovat a jak ho budete od něho postupně oddalovat, začne si lehat. V tu chvíli zavelíte povel „Lehni!“ a psa rychle odměníte. Trénink poté zopakujte několikrát. Poté, co pes okamžitě plní váš povel, přejděte k tréninku bez pamlsku a udělte pouze slovní pokyn. Okamžitě, jak se poprvé povede provést leh bez pamlsku v ruce, psa odměňte a posilte vhodné chování.

Zůstaň

Abyste naučili psa stát v klidu na místě, budete v začátku potřebovat opět lákadlo – pamlsek. Psovi ho ukažte, zavelte „Zůstaň!“ a poté se od něho vzdalte. Jakmile se pes pohne, trénink vraťte na začátek a pokyn opakujte. V případě, že zůstane sedět, vraťte se k němu a pamlsek mu věnujte. Při tréninku postupně vzdálenost mezi vámi a psem prodlužujte. Ve chvíli, kdy váš pes zvládne v klidu sedět i v případě, že jste od něho vzdálení na délku vodítka, už většinou máte vyhráno a můžete přejít i k tréninku bez vodítka.

Aport

K dokonalému aportování budete potřebovat zvládnout až 3 pokyny – drž, pusť a přines.

Aport začněte nacvičovat s oblíbenou hračkou psa, kterou vám jen tak hned nedá. Zadejte pokyn „Drž!“ a začněte se o hračku se psem přetahovat. Chvíli si hrajte a poté udělte pokyn „Pusť!“. V tu chvíli musíte hračku psovi vzít. Poté psa odměňte. Po pár nácvicích už pochopí, že při povelu Pusť má hračku pustit a nebudete mu jí muset brát násilím.

Poté hračku odhoďte a zvolejte pokyn „Přines!“. Většinou se pes i bez pokynu okamžitě rozeběhne. Jakmile pak hračku doběhne a uchopí jí do tlamy, ihned zvolejte již naučený pokyn „Ke mně!“. Poté, co se pes k vám vrátí, opět opakujte pokyny drž a pusť. Následně psa nezapomeňte odměnit.

Po pár úspěšných aportech už váš pes bude přesně vědět, co má dělat, jakmile uchopíte hračku na aport do dlaně a bude nadšeně očekávat hru.

Popros

Povel popros je velmi populární, protože pejsci jsou při jeho provádění velmi roztomilí. Jak na jeho provedení?

  • Psovi udělte pokyn sedni (nejlépe v rohu tak, aby měl za sebou zeď).
  • Ruku s pamlskem psovi umístěte nad hlavu. Poté ji začněte přesouvat za jeho hlavu.
  • Jakmile pes zvedne přední tlapky a začne se zvedat na zadní, zvolejte pokyn „Popros!“, psa pochvalte a udělte mu odměnu.
  • Trénink opakujte několikrát, popros není jednoduchý povel. Postupně pak přejděte k tréninku bez pamlsku a udělujte pouze slovní povel.

Vždy mějte trpělivost. Nácvik tohoto povelu může napnout nervy nejednoho pejskaře, nikdy vám ale nesmí prasknout.

Pokud přece jen nácvik některých složitějších pokynů včetně popros chcete urychlit, vyzkoušet můžete klikr trénink.

Klikr je pomůcka, která se u psů používá k vytvoření podmíněného reflexu – po cvaknutí klikru vždy přichází odměna a pamlsek.

 

Nejdříve je proto potřebné tento reflex vytvořit – občas na klikr cvakněte a poté psa odměňte. Dělejte to do té doby, až pes po zvuku klikru okamžitě přiběhne a bude automaticky a nadšeně očekávat pamlsek. Poté si se psem projděte povely, které umí, a po jejich úspěšném provedení vždy nejdříve klikněte a psa odměňte.

Pes se brzy naučí, že klikr patří k povelům a po jejich zdárném dokončení přijde také odměna. S touto pomůckou bude proto jeho výcvik mnohem rychlejší a efektivnější, přičemž se budete moci pouštět také do mnohem náročnějších povelů nebo dokonce triků.

Mohlo by vás také zajímat