Ačkoli bychom jistě všichni chtěli, aby byl trend opačný, míra kriminality nejen u nás, ale v celém světě raketově roste. Denně se na nás ze všech stran valí zprávy o vloupáních, krádežích či různých podvodech, prostřednictvím kterých se vychytralí podvodníci dostávají do bytů důvěřivých jedinců a připravují je o životní úspory.
Není proto divu, že se neustále zvyšuje poptávka pro různých prvcích zabezpečovacího systému do domácnosti, které mají zloděje od krádeží odradit nebo je alespoň přistihnout při činu a usnadnit jejich předání do rukou spravedlnosti. Zabezpečení domácnosti není pouze o kamerách a bezpečnostních dveřích, ale povýšit jej můžete na zcela novou úroveň prostřednictvím šikovně usazených snímačů a jiných prvků, jež pomáhají chránit vaši domácnost před nechtěnými návštěvníky.
V dnešním článku vám ukážeme, jaké prvky volit při zabezpečování vaší domácnosti, jaké jsou možnosti zabezpečení a na co je třeba dát si pozor.
Jak k zabezpečení domácnosti přistoupit?
Jak praví staré přísloví: příležitost dělá zloděje. Absolutním základem zabezpečení vaší domácnosti by proto měla být taková opatření, aby se nevítaní návštěvníci necítili „v pokušení“. Těmi se rozumí například zavírání oken, jestliže dům či byt na nějakou dobu opouštíte, pečlivé zamykání všech přístupových dveří, ale také například umisťování cenností mimo dohled z ulice.
Před volbou samotného zabezpečovacího systému a jeho jednotlivých prvků je také dobré posoudit specifika dané lokality. Jestliže žijete na vesnici, kde není příliš velká cirkulace lidí, vystačíte si například jen s jednoduchou kamerou nebo bezpečnostními dveřmi. Pokud ale řešíte zabezpečení ve větším městě, navíc například ve čtvrti se špatnou pověstí, budete možná pro pocit bezpečí potřebovat mnohem komplexnější systém.
Co je k zabezpečení domácnosti potřeba?
Začněte u dveří
Absolutním základem pro kvalitní zabezpečení domu by měly být bezpečnostní dveře. Ty se dělí hned do 6 bezpečnostních tříd označovaných RC1 až RC6. Tyto třídy značí to, jak dlouho budou jednotlivé prvky bezpečnostních dveří odolávat pokusu o jejich násilné otevření. Třída RC1 se obecně označuje jako snadno překonatelná za pomoci běžného nářadí. Vybírat byste tedy měli z tříd RC2 a RC4. Zbylé dvě třídy jsou určeny pro armádní účely nebo coby dveře trezorů.
Kromě dveří je třeba řešit také zárubně, protože i když budou dveře sebe lepší, nekvalitní zárubně mohou jejich ochranu zcela potopit. U bezpečnostních dveří se řeší také protipožární ochrana a zvuková izolace. Vyzkoušet můžete například oblíbené bezpečnostní dveře do ERKADO, jež mají standardní rozměr 198,5 cm, poskytují přiměřenou protipožární odolnost. Dodávají se navíc až ve 31 odstínech, takže si nemusíte lámat hlavu ani s jejcich designem.
Bezpečnostní však nemusí být pouze dveře, jimiž se do bytu vstupuje, ale také všechny, které v bytě máte, případně pouze ty, které vedou do místností s různými cennostmi. Díky nim případným lupičům a násilníkům ještě více znesnadníte pohyb napříč vašim domem a získáte si čas pro zavolání pomoci. Vyzkoušet můžete bezpečnostní dveře Naturel o šířce 80 cm dodávané v designu karamelového ořechu. Tyto dveře disponují standardní bezpečnostní třídou RC2 a díky standardním rozměrům je můžete využít prakticky pro každou místnost uvnitř vašeho domu nebo bytu.
Jestliže již bezpečnostní dveře máte, ale chtěli byste ještě zvýšit jejich bezpečnostní třídu, můžete sáhnout po vylepšeném bezpečnostním kování. Využít můžete třeba Rostex BK RX1 s bezpečnostní třídou RC 4, vyrobené pouze z těch nejkvalitnějších materiálů.
Absolutním základem zabezpečovacího systému je alarm
Dalším logickým krokem při budování zabezpečené domácnosti je instalace domovního alarmu. Tato zařízení jsou obvykle vybavena jednou ústřednou, několika čidli a otevíracími prvky pro jejich majitele. Může k ním být dodáván i software, prostřednictvím kterého můžete celý systém řídit a nastavovat prostřednictvím vašeho počítače nebo i mobilního telefonu.
Běžné domácí alarmy jsou obvykle bezdrátové. To má samozřejmě nesporné výhody například v tom, že není třeba tahat žádnou dodatečnou kabeláž a systém je snadno přenositelný v případě stěhování nebo v případě, že jej chce použít na jiném objektu. V základních sestavách těchto systémů bývá detektor pohybu, čidlo otevření dveří či okna, siréna a RFID karty či cipy. Přesně toto vám nabízí oblíbený GSM alarm s Wi-Fi připojením Platinium PG-103, jež je vynikajícím a moderním řešením pro všechny byty, domy, chaty či garáže. Systém se dá napojit na elektronický otvírač dveří, takže je lze otevírat prostřednictvím dodávaných RFID čipů či pomocí bezdrátového ovládání.
Při výběru alarmu je nutné přemýšlet nad tím, jaké prvky budou do celého systému osazeny, kolik jich bude, kde budou rozmístěny a zda nebude potřeba například WiFi signál rozšiřovat, aby bylo zajištěno dostatečné pokrytí. Chcete-li prostřednictvím svého domovního alarmu získat více funkcí než jen upozornění v případě, že se u vás doma začne něco dít, můžete vyzkoušet například Intelliquard LCD 3 Premium, který se hodí do větších kanceláří a rodinných domů. Tento alarm nabízí také možnost telefonování nebo odposlech celého zabezpečeného objektu.
Chcete-li opravdu komplexní řešení, které dokáže pokrýt velké množství místnosti, obsahuje GSM modul pro volání a dokáže zasílat SMS o narušení prostoru prostřednictvím SIM karty, pak jistě sáhněte třeba po GSM Alarm GESOM 400CZ Premium, jenž ve své třídě patří k tomu nejlepšímu, co můžete na trhu sehnat.
Kamery budou vašim třetím okem
Když se řekne zabezpečovací systém, kamery jsou často tím úplně prvním, co všechny napadne. V dnešní době nás kamery provázejí prakticky na každém kroku a nenajdete firmu, kancelář či veřejné místo, kde byste alespoň na jednu nenarazili.
Kamerových systému existuje hned několik. Setkat se můžete s klasickými analogovými CCTV kamerami, ale i modernějšími IP kamerami, které k přenosu dat využívají internetový protokol (odtud název IP). U kamer je třeba řešit především jejich rozlišení, možnosti nočního vidění, kódování, ale také možnosti připojení k jednotlivým prvkům v rámci domu.
IP kamery mohou být v domácnosti zapojeny prostřednictvím ethernetových kabelů, ale také bezdrátově prostřednictvím vaší WiFi sítě. Pomocí kamerových softwarů je můžete napojit na televizi, monitor, telefon nebo jej můžete nechat ovládat váš systém chytré domácnosti. Vynikající je například kamera bezdrátová TP-Link Tapo C310, která disponuje rozlišením 3 MPx a je určena především do vnějších prostor. V případě slabého WiFi signálu či jeho nedostupnosti ji můžete připojit i prostřednictvím kabelu.
Při dalším dělení můžete narazit na pojmy dome či bullet. Tyto kamery se liší svým vzhledem, přičemž dome kamery jsou kamery opatřené krytem ve tvaru kopule, jež se nejčastěji usazují na strop v interiéru. Bullet kamery jsou zase kamery s klasickým protáhlým vzhledem, které se využívají jak ve venkovních, tak i vnitřních prostorách. Špičkou v oblasti domácích dome kamer je například Ubiquiti UVC-G4-Dome, která je vybavena rozlišením 4 MPx, mikrofonem, nočním viděním i reproduktorem, přičemž je zároveň odolná proti vandalům.
Jestliže si chcete uchovávat ze svých kamer také záznamy, budete k tomu potřebovat kvalitní záznamové zařízení. Dávejte si pozor, aby počet linek zařízení odpovídal počtu vašich kamer. Dále je také třeba zjistit, jaké dekódování záznamové zařízení využívá a disky s jakou pamětí do něj můžete uložit. Vynikajícím řešením je například Imou N14P, jež zvládne pojmout až 4 IP kamery s rozlišením do 8 MPx, nabízí klasické dekódování H.265+ a můžete do něj usadit SATA disk s kapacitou až 8 TB.
Jestliže je však vaše čtvrť relativně bezpečná a vy nechcete utrácet peníze za skutečná zařízení, ale přesto máte pocit, že případného zloděje by taková kamera alespoň odradila, můžete si pořídit neuvěřitelně realisticky vypadají maketu, v níž jsou dokonce umístěny LED diody, jež jí napomáhají k větší autenticitě. Pořídit si můžete například Signus AS 4 Solar, což je maketa IP kamery s LED diodou, jež je napájena prostřednictvím vlastního solární mini panelu. Ta dokáže případné zloděje jistě minimálně zmást a ideálně také odradit od útoku na váš majetek.
Nebezpečí nepředstavují pouze lidé
Ačkoli jsme hlavní část našeho článku věnovali především ochraně před zloději nebo vloupáním, měli byste v rámci zabezpečení řešit také ochranu před požárem nebo například únikem plynu. K těmto účelům jsou na trhu dostupná různá čidla, která začnou pípat, hrát nebo houkat v případě, že se objeví některý z těchto problémů.
Pro detekci požáru v domácnosti jsou nejlepší autonomní bateriové hlásiče, které není nutné připojovat kabeláží, ale jsou zcela bezdrátové. Jejich napájení je zařizováno právě bateriemi, které je nutné pravidelně měnit a kontrolovat, aby hlásič správně fungoval. Vyzkoušet můžete například Fireman5 JB-S01, který spustí sirénu okamžitě, když nasaje kouř, a zároveň se také rozbliká červená dioda usazená na horní části detektoru.
Jestliže je váš domov napojen na plyn, může se vám hodit také detektor přítomnosti hořlavých plynů. Tyto detektory dokáží určit rozsah a místo úniku různých plynů. Nejčastěji jde o propan, butan, LPG, LNG, metan či zemní plyn. Pro tyto účely můžete vyzkoušet například HONEYWELL eZsense, který je elegantním a skladným řešením pro případy, že by došlo ve vašem bytě k nehodě. eZense využívá optickou a akustickou signalizaci, prostřednictvím kterých vás upozorňuje na možné nebezpečí.
Opravdové cennosti patří do trezoru
Jestliže máte doma velice drahé cennosti, jako je například větší množství peněz, šperky nebo například starožitné i jiné legálně držené zbraně, měli byste si je vždy uchovávat v trezoru. Trezory bývají obvykle velice těžké a vyrobené z extrémně pevného materiálu. U moderních digitálních trezorů máte možnost navolit si vlastní kombinaci, prostřednictvím které jej budete otevírat.
Vyzkoušet můžete například jeden z nejoblíbenějších trezorů na trhu Tectake 400566, jež nabízí elegantní černý design v kombinaci s elektronickým otevíráním. To je řízeno jednotkou, jež je napájena standardními tužkovými bateriemi. Navíc však k němu samozřejmě i nouzové klíče pro případ, že bude jednotka poškozena nebo zrovna nebude fungovat.
Nemusíte však samozřejmě využívat pouze velké a těžkopádné trezory. Jestliže si chcete například jen odložit peníze nebo šperky po příbuzných, můžete využít pouze bezpečnostní schránky s číselnou kombinací, do níž lze vše opatrně skrýt. Zvolit můžete třeba důmyslnou schránku ve tvaru knihy od české společnosti Richter. Schránka má také potisk jako skutečná kniha, díky čemuž ji můžete ukrýt do své knihovny.