Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Konzervy pro kočky

Každý majitel kočky chce pro svého mazlíčka jen to nejlepší. Mnohdy ale nemusíme vědět, co přesně je nejlepší a jak to poznat. Každý ví, že kočky jsou masožravci. Jak pro ně však vybrat to správné maso tak, aby bylo zároveň kvalitní, chutné a případně splňovalo zvláštní nároky na stravu, které může daný mazlíček vyžadovat? Trh je přesycený různými značkami, které nabízejí různé masové kapsičky a konzervy. Jak zvolit právě to, co naše kočka potřebuje?

V dnešním článku vás seznámíme s tím, na co si dát pozor při výběru kočičích konzerv. Dozvíte se, jak rozpoznat kvalitní konzervy pro kočky. Projdeme si různé druhy a typy kočičího krmiva. Podrobně si popíšeme jednotlivé složky, které by v kočičí stravě neměly chybět a kterým se naopak vyhnout. Zjistíte také, jaká strava je vhodná pro kočky v různém věku a podle jejich zdravotního a tělesného stavu – dozvíte se, co se hodí pro koťata, pro březí kočky, pro kastrované kočky a kocoury, pro kočky s nadváhou nebo pro zvířata ve stáří. Nezapomeneme probrat také důležité informace týkající se krmných dávek a na závěr vás čeká krátké shrnutí týkající se cen kočičích konzerv.

Konzervy pro kočky: Porovnání 10 nejlepších konzerv pro kočky podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších konzerv pro kočky. Jak jsme tyto konzervy pro kočky vybírali? Tyto konzervy jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Ty jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit konzervy pro kočky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší chodítko.

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Kitekat kuře ve šťávě 0,8 kgKonzerva pro kočky Kitekat kuře ve šťávě 0,8 kg69Zobrazit v obchodech
Gourmet Gold Cat mix. kart. kousky 24 x 85 gKonzerva pro kočky Gourmet Gold Cat mix. kart. kousky 24 x 85 g309Zobrazit v obchodech
Gourmet Gold kousky se zeleninou ve šťávě 8 x 85 gKonzerva pro kočky Gourmet Gold kousky se zeleninou ve šťávě 8 x 85 g139Zobrazit v obchodech
Gimpet ShinyCat tuňák 2 x 70 gKonzerva pro kočky Gimpet ShinyCat tuňák 2 x 70 g69Zobrazit v obchodech
Gourmet Gold paštiky 8 x 85 gKonzerva pro kočky Gourmet Gold paštiky 8 x 85 g110Zobrazit v obchodech
Gimpet ShinyCat kure 2 x 70 gKonzerva pro kočky Gimpet ShinyCat kure 2 x 70 g62Zobrazit v obchodech
Marp Pure Beef Cat Can Food 6 x 0,4 kgKonzerva pro kočky Marp Pure Beef Cat Can Food 6 x 0,4 kg372Zobrazit v obchodech
Carny Adult Hovězí kuře & kachní srdce 6 x 0,4 kgKonzerva pro kočky Carny Adult Hovězí kuře & kachní srdce 6 x 0,4 kg278Zobrazit v obchodech
Marp Holistic Chicken pro kočky s kuřecím 6 x 0,4 kgKonzerva pro kočky Marp Holistic Chicken pro kočky s kuřecím 6 x 0,4 kg370Zobrazit v obchodech
Leonardo Cat Adult mořská ryba 0,4 kgKonzerva pro kočky Leonardo Cat Adult mořská ryba 0,4 kg65Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení konzerv pro kočky od jejich uživatelů.

Konzervy pro kočky: Nejlepší konzervy pro kočky podle Heureky

Proč je lepší krmit kočku masovými konzervami než granulemi?

Granule jsou obvykle pro kočku příliš suché, zatěžují její trávení a mají po nich zbytečně žízeň. Konzervy oproti nim zajišťují dostatečné provlhčení stravy, obsahují totiž vodu, kočky tedy nemají takovou žízeň. Konzervy také obvykle obsahují mnohonásobně více masa než granule. Jak jsme již výše zmínili, kočky jsou masožravci a maso je tedy nepostradatelnou součástí jejich jídelníčku. Čím vyšší podíl masa bude v jejich krmivu, tím lépe budou prospívat. Přesto je ale určitě důležité sledovat i další složky obsažené v konzervách, o tom si povíme níže.

Konzerva bude také kočce pravděpodobně chutnat více než granule. Kočky jsou velmi mlsné a vybíravé a maso z konzervy jednoduše mnohem více připomíná potenciální kořist. Konzervy s masem se také velmi dobře hodí pro starší kočky kvůli tomu, že jsou snazší k rozkousání a jejich tělo je dokáže lépe strávit.

Jak vybrat konzervu pro kočku?

Existuje mnoho parametrů, podle kterých můžeme krmivo vybírat, všechny si přiblížíme v tomto článku. Na začátek se ale podíváme na několik bodů, které nám mohou v základu pomoci při výběru kočičích konzerv:

  1. Maso je pro kočky nejdůležitější složkou potravy – Kočka je masožravec a největší podíl v jejich krmivu by rozhodně měly zastupovat živočišné bílkoviny. Nenechte se zmást tím, že konzerva obsahuje také rostlinné bílkoviny, ty pro kočku nejsou stravitelné tak, jako pro člověka. Soustřeďte se tedy pouze na maso.
  2. Volte druh konzervy podle věku zvířete – Vždy je důležité se zaměřovat na konkrétní potřeby vašeho zvířete. A ty se mohou lišit u koťat, dospělých a starých koček.
  3. Volte podle zdravotního stavu – Stejně jako věk i zdravotní stav ovlivňuje tělesné potřeby a nároky zvířete. Volba správného krmiva například může urychlit či usnadnit léčbu, nebo dokonce odstranit zdravotní problém zvířete. Různé doplňkové složky stravy navíc mohou zdravotní stav zlepšit. Lososový olej například zvyšuje kvalitu srsti a stav pokožky. Pro obézní kočky zase bude skvělé dietní krmivo, které jim pomůže se snížením váhy, ale zároveň zajistí kvalitní výživu. Stejně tak mohou mít různé nároky kočky s alergiemi, kočky březí a kojící a někdy se také liší nároky koček kastrovaných. Kvalitní stravou také spoustě zdravotních potíží předejdete
  4. Kočka si může krmivo vybrat i sama – Pokud váháte ve výběru správného krmiva pro vaši kočku, můžete zkusit nakoupit více zkušebních vzorků a nechat kočku, aby si sama vybrala maso, které ji zachutná. Nekupujte hned na začátku velké množství krmiva, pokud by kočce nechutnalo, nebude jej jíst.
  5. Dbejte na to, aby konzerva obsahovala veškeré látky, které kočka pro zdravý život potřebuje – Už víme, že kočka potřebuje maso. Konzervy by však měly kromě něj nabízet také vyváženou škálu vitamínů, mikroživin a minerálů.
  6. Vyberte konzervu v optimální velikosti – Maso by kočka měla konzumovat co nejčerstvější. Po otevření není dobré konzervu příliš dlouho skladovat. Pokud tedy máte jen jednu kočku, je lepší každý den načnout novou konzervu, pokud jich máte více, můžete nakupovat také větší konzervy, protože je před zkažením pravděpodobně stihnete spotřebovat.

Veškeré tyto body vám mohou při výběru pomoci. V závěru byste však stejně měli volit zejména podle složení konzervy. Kromě vysokého obsahu masa by měla obsahovat nízký podíl obilovin jako je pšenice nebo kukuřice a dostatečné množství tuků, minerálních látek a vitamínů.

Užitečným vodítkem vám při výběru může být samotná etiketa. Pokud je pro vás dobře čitelná a jste schopni se z ní dozvědět to, co potřebujete, je pravděpodobnější, že jde o dobrého výrobce, který nemá potřebu o složení konzervy mlžit. Suroviny jsou v seznamu složení vždy řazeny podle množství v procentech. Někdy mohou být suroviny schválně uvedeny tak, aby to pro zákazníka bylo zavádějící:

  • Sloučení některých složek dohromady: Výrobce sloučí složky potravin dohromady, aby to vypadalo, že jejich podíl je v konzervě větší. Například uvede množství 40 % masa, ve skutečnosti to ale je 20 % masa a 20 % živočišných zbytků. To není příliš dobré složení a už vůbec ne dostačující.
  • Rozdělení složek: Někdy výrobce naopak rozdělí složky, aby to vypadalo, že je jich ve složení méně. Typicky takto bývají uvedeny obiloviny. Na obalu najdete například 10 % pšenice, 10 % kukuřice, 10 % sója. Na první pohled to může vypadat, že obsah obilovin je nízky, po součtu už je jeho obsah ale zbytečně vysoký.

Na co si dát při výběru pozor?

  1. Dbejte na to, aby v kupované konzervě bylo opravdové maso. Zejména u levnějších variant konzerv se setkáte spíše se živočišnými zbytky, jako je kůže, chrupavky apod. Pro kočky a i jiné mazlíčky je však samozřejmě mnohem lepší a výživnější samotné maso. Živočišné zbytky se v krmivu mohou objevit, neměly by však tvořit většinu krmné dávky.
  2. Kromě výživových komponent z obalu konzervy také vyčtete, zda obsahuje přídatné látky, konzervanty a další nadbytečné složky. Mezi nimi mohou být například látky jako BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný. Mohou způsobovat alergie, potíže při trávení nebo dokonce rakovinu. Čím méně těchto chemických látek konzerva obsahuje, tím lépe. Nejkvalitnější neobsahují žádné konzervační látky, barviva ani jiné nepotřebné přísady.
  3. Každý výrobce svůj výrobek bude chválit. Můžete se setkat s názvy jako Premium, holistické krmivo, superprémiové krmivo apod. Nedejte se však těmito slovy nechat zlákat, neexistuje totiž norma, které by určovala, které výrobky těmito slovy lze označit a které ne. Ve skutečnosti tedy nemají žádnou vypovídající hodnotu o kvalitě produktu.

Druhy konzerv pro kočky

Na trhu najdete krmiva ve všech možných cenových kategoriích. Najdete zde obyčejné krmivo, které koupíte v každé samoobsluze, lepší prémiové a také dražší produkty, u kterých výrobce zaručeně slibuje 100 % kvalitu, ale také krmiva určena pro zvířata s konkrétními potřebami, například hypoalergenní krmiva nebo dietní konzervy pro obézní kočky apod. Dále konzervy můžeme dělit i podle toho pro jakou věkovou skupinu koček jsou určeny. Koťata, dospělé kočky i staré kočky mohou mít jiné nároky na stravu. Ty se odvíjejí od stavu jejich kostí, pohybového aparátu, celkové aktivity atd. Níže si veškeré toto dělení dopodrobna probereme, abyste v závěru byli schopni vybrat krmivo pro kočku, s jakýmikoliv potřebami.

Konzervy podle věku kočky

Kotě (0 – 1 rok)

Od narození je pro kotě po několik týdnů přirozenou stravou mléko od matky. Kojení koťatům prospívá a získávají spolu s mlékem veškeré cenné a potřebné látky pro správný vývoj. Pokud však dojde k tomu, že by ještě příliš malá koťata o matku přišla, je možné pro ně použít výživu náhradní. Na trhu existuje speciální mléko pro koťata, které alespoň zčásti dokáže nahradit živiny z mateřského mléka.

V žádném případě malým koťatům, ani dospělým kočkám nepodávejte mléko kravské. Jejich trávení by pouze uškodilo a jejich vývoj by nijak nepodpořilo. Nejen, že by po kravském mléce měly koťata průjem, mohlo by také trvale narušit jejich trávicí ústrojí, a to kvůli enzymům, které mléko obsahuje.

Pokud jsou již koťata odrostlejší, je možné je krmit masem. Dbejte na to, aby masové kousky z konzervy byly spíše menší. Kotě je dokáže snáze rozkousat než velké kusy, které by mu mohly zaskočit. Pokud koupíte konzervu určenou přímo pro koťata, uděláte nejlépe. Konzervy pro koťata obsahují menší lépe stravitelné kousky. V opačném případě maso před podáním kotěti naporcujte na menší kousky.

Nezapomínejte na to, že oproti dospělým kočkám potřebuje kotě jíst alespoň třikrát denně. Dávejte mu krmivo ideálně ráno, odpoledne a pak večer. Kolik krmiva byste kotěti měli dát, se dozvíte na obalu konzervy. Krmnou dávku pak rozdělte na tři díly a postupně dávkujte během dne. V pozdějším období prvního roku kočky můžete postupně přejít na způsob krmení dospělých koček. Můžete misku naplnit celou krmnou dávkou a nechat kočku, aby se během dne najedla, kdy uzná za vhodné. Zejména pokud však krmíte masem, kontrolujte jeho čerstvost.

Dospělá kočka (1 – 9 let)

V dospělosti už se tělo kočky sice nevyvíjí, přesto je strava velmi důležitá pro správné prospívání organismu a neměli bychom ji zanedbávat. Existuje velká řada konzerv i granulí. Pro kočku jsou však granule méně vhodné. Nejlepší je pro ni vlhká strava, která alespoň vzdáleně imituje kořist, kterou kočky loví. Jestliže je vaše kočka bez zdravotních obtíží, je pro ni na trhu řada možností. V takovém případě se můžete rozhodovat podle toho, jaké krmivo kočce chutná nebo konzervy vybírat s ohledem na její životní styl. Pokud máte kočku, která je aktivní a pohybuje se často venku, bude mít na krmivo jiné nároky než kočka, která žije v bytě a nemá příliš mnoho pohybu.

Vhodný způsob podávání krmiva byl již zmíněn výše. Můžete celou denní krmnou dávku dát ráno do misky a nechat kočku, aby si sama zvolila, kdy si na jídlo přijde. Pokud však chcete krmení podávat postupně, například z důvodu, že máte i jiné mazlíčky, kteří by krmivo mohli kočce sníst, je dobré v krmení zavést pravidelnost, aby kočka vždy věděla, že v danou dobu krmení dostane.

Dospělé kočky stačí krmit dvakrát denně, ráno a večer. Dávejte jim tedy v tuto denní dobu maso přibližně vždy ve stejnou hodinu a na stejné místo. Miska by měla být umístěna dostatečně daleko od kočičího záchodu, kočky jsou velmi čistotní tvorové a blízkost záchodku by jim nemusela vyhovovat. Dbejte také na to, aby byla miska vždy čistá a nezůstávaly v ní zaschlé kusy. Zvíře by na krmení mělo mít vždy klid.

Kočky ve stáří (10+ let)

Kočky se mohou dožívat až 18 let, od jistého věku (cca 10 let) se již považují za starší a je vhodné jejich věku uzpůsobit jejich jídelníček. V seniorském období kočka přece jen stráví přibližně 40 % života. Stářím tedy jejich život zdaleka nekončí, jen se mění. Může mít změněné nároky na stravu zejména kvůli zdravotnímu stavu. Je nutné, aby u nich i ve stáří byl zachován vyvážený a kvalitní jídelníček plný snadno stravitelných bílkovin a potřebných živin.

U starých koček obvykle klesá fyzická aktivita a kvůli tomu je nutné podávat krmiva se sníženým obsahem tuku, jinak by kočky mohly snadno ztloustnout. Tomu je třeba se vyhnout zejména proto, že obezita u koček zvyšuje riziko rozvoje diabetu a dalších zdravotních obtíží. Můžete tedy zařadit lehce dietní krmivo se sníženým obsahem tuků.

Krmivo by také mělo obsahovat všechny důležité látky pro podporu dobrého stavu pohybového ústrojí. Bez potřebných minerálů a vitamínů mohou mít kočky sklony také k artritidě. Správným krmivem tomu ale lze předejít.

U starších zvířat je důležité podávat krmivo s kvalitním proteinem a vitamínem E, který zajistí podporu přirozené obranyschopnosti zvířete.

Myslete také na to, že starší kočky mohou mít v konečném stadiu života problémy se zuby, například mohou některé chybět. Je proto vhodné podávat měkké krmivo s menšími kousky masa, které budou moci snadno rozžvýkat.

Kočka, která je celý život zvyklá na určitě krmivo, nemusí ihned snadno přijmout krmivo nové. Proto novou konzervu nejprve míchejte se starým krmivem, postupně ve směsi zvyšujte dávku nového krmiva, až nakonec budete dávat jen nové. Toto můžete praktikovat postupně po dobu cca 7 dní. Zvíře si tak snáze zvykne na novou konzervu.

Starší kočky obvykle vyžadují méně krmiva než ty dospělé, zejména z důvodu nižší fyzické aktivity. Je vhodné je krmit vícekrát denně po menších dávkách, aby velké dávky příliš nezatížily jejich trávení.

Podle individuálních požadavků zvířete

Kočky mohou během života procházet různými fázemi nebo se u nich mohou objevovat zdravotní problémy. Na toto bychom měli reagovat mimojiné změnou stravování. Krmivo by mělo vždy odpovídat zdravotnímu stavu kočky a podporovat její kondici. Jiné potřeby mohou mít kočky, které jsou kastrované, březí či kojící kočky, kočky s potravinovými alergiemi nebo obézní zvířata. Pro všechny tyto situace jsou na trhu k mání vhodné alternativy krmiva. Nyní si přiblížíme, jaké konkrétní potřeby zvířata v různých situacích mají a jaké krmivo je pro ně vhodné.

Kastrované kočky a kocouři

Kastrace kočkám obvykle přináší více benefitů než nevýhod. Kastrované kočky se mohou dožívat vyššího věku, snižuje se u nich riziko rakoviny vaječníků a dělohy, v období říje jsou kocouři klidnější a celkově se méně toulají.

Ale přece jen se spolu s kastrací mohou objevit i potíže. Kočky, které jsou v reprodukčním věku, mají nižší chuť na krmivo a jsou vysoce aktivní. Díky tomu se udržují štíhlé a mrštné. Spolu s kastrací se v těle snižuje hladina některých hormonů a puzení po aktivitě opadá. Metabolismus kočky se zpomaluje a chuť na jídlo zvyšuje a kvůli tomu může mít sklon k tloustnutí. Tomu však můžeme snadno předejít právě správným krmením. Jednoduše můžete krmnou dávku alespoň na několik týdnů po kastraci zmenšit. Není vhodné krmivo úplně měnit. Kočky jsou na změnu krmiva často hodně citlivé a zvlášť v kombinaci s kastrací by to pro ně mohla být nepříjemná změna. Raději tedy upravte krmnou dávku a pokud se vám i přesto bude zdát, že kočce dané krmivo nesedí, změňte krmivo až s odstupem času a postupně.

Na tloustnutí po kastraci jsou náchylní zejména kocouři, právě u nich tak váhu pečlivě hlídejte.

Březí a kojící kočky

Během březosti a později během kojení čerstvě narozených koťat kočka potřebuje obzvlášť výživné krmivo, které zajistí potřebné látky nejen pro ni, ale také pro její mláďata. Pro kočku je březost, porod a následná péče o mláďata velmi fyzicky vyčerpávající období. Měla by dostávat dostatek masa, aby měla dost síly a přivedla na svět zdravá koťata.

Někteří odborníci radí dávat březím kočkám krmivo určené koťatům. Je v nich totiž obsaženo více kalorií a proteinů, které vyživí i plody v jejím břiše. Měli byste však vybrat krmivo, které bude kočce chutnat, a postupně jej přimíchávat do běžného krmiva. Pokud bude jídlo odmítat, protože nebude na nové krmivo zvyklá, jen si tím ublíží. V takovém případě je lepší se vrátit k původnímu krmivu a postupně u něj zvyšovat krmnou dávku. Kočka na konci březosti zkonzumuje asi o 50 % více krmiva než obvykle.

Kočka bude během březosti zvyšovat svoje tukové zásoby, ty později využije v období kojení koťat, nelekejte se tedy, pokud bude hodně přibírat. Kočka bude koťata krmit 4 až 8 týdnů. V tomto období je kvalitní krmivo důležité pro správnou tvorbu mateřského mléka a pro zajištění dostatku energie pro kočku. Proto v tomto období může kočka konzumovat až čtyřikrát více krmiva než před březostí. Dopřejte jí to a pečujte o její zdraví. Po 8 týdnech od porodu kočka už nebude mít téměř žádné mléko a koťata začnou přecházet na tuhou stravu. Spolu s tím můžete kočce krmnou dávku začít snižovat až dokud se nevrátí na normu. Pokud jste během březosti kočce začali podávat krmivo pro koťata, postupně přejděte mísením krmiva na krmivo pro dospělé kočky.

Kočky s nadváhou

Pokud máte doma cvalíka a nevíte, co s tím, je vhodné si pořídit dietní granule, které zajistí dostatečnou výživu v podobě mikroživin, minerálů a vitamínů, ale neobsahují přehnané množství tuků. Nejen že je obezita kočku omezuje v běžném životě, navíc může ohrožovat její zdraví. Nadváha přináší potíže se srdcem, ledvinami a dokonce může způsobit kočičí diabetes. Dietní krmivo může kočce pomoci se dostat do formy a pokud nadváhu nezpůsobuje přidružený zdravotní problém, můžete po zhubnutí najet zpět na běžné krmivo.

Vždy dodržujte krmnou dávku, která je na obale obvykle doporučena a vypočítána podle váhy zvířete. Kromě menšího obsahu kalorií a dostatku živin obvykle dietní krmiva obsahují také L-karnitin, který kočce pomůže nastartovat metabolismus potřebný pro správné spalování.

Krmivo pro hubnutí nejčastěji seženete u veterináře. Ten vám zároveň poradí s tím, jaké krmivo bude pro vaši kočku vhodné. Je to lepší než se do hubnoucí procedury pouštět sami. Obézní kočky například mohou trpět nediagnostikovanou cukrovkou a snížením krmné dávky jim můžete způsobit dokonce hypoglykemický šok. Nechte tedy nejprve kočku vyšetřit a po poradě s odborníkem podávejte vhodné krmivo.

Kočka by během hubnutí měla shodit přibližně 1 % své váhy týdně, buďte tedy trpěliví.

Kočka s alergiemi

Kočičí alergie se nejčastěji projevují potížemi s trávením, ale také znatelnými problémy se srstí a pokožkou. Kočka se může přehnaně škrábat, mohou se jí v srsti objevovat olysalá místa nebo zarudnutí na kůži. Alergie mohou způsobit různé složky krmiva. Některé kočky jsou alergické přímo na kuřecí, hovězí či jiné maso nebo na chemická barviva a konzervanty, které se do krmiv přidávají.

Pokud po konzultaci s veterinářem vyloučíte jiné potíže a potvrdí se podezření, že jde opravdu o potravinovou alergii, je třeba nasadit tzv. eliminační dietu. To znamená, že z jídelníčku eliminujete složku, která alergii způsobuje. Někdy však není snadné přijít na to, jaká složka to přesně je. Pro účely této diety slouží hypoalergenní krmiva, které neobsahují umělé konzervanty, barviva, přídatné látky a skládají se z masa, které alergie nezpůsobuje. Navíc obsahují látky, které dají kočičí zažívání do pořádku a vyléčí podrážděnou pokožku. Abyste mohli s jistotou potvrdit alergii na určitou složku krmiva, je nutno eliminační dietu podávat 4 až 12 týdnů. Během této doby nesmí kočka dostávat nic jiného.

Pokud se zdravotní stav kočky během tohoto období zlepší, je možné se vrátit k běžnému krmivu, je však nutno se vyhýbat zjištěným alergenům. Je ideální se o vhodném krmivu pro vaši kočku poradit s veterinářem.

Nemocné kočky

Kočky mohou mít zejména ve stáří mnoho zdravotních potíží. Ať už vaše kočka trpí chronickým onemocněním nebo jen přechodnými zdravotními potížemi, je vhodné jejímu stavu přizpůsobit její dietu, tak aby podpořila léčení nebo alespoň nezhoršovala její zdravotní stav.

Existují speciální krmiva, které pomáhají při problémech s ledvinami a močovým ústrojím. Ty obsahují snížený obsah bílkovin a fosforu, aby orgány nezatěžovaly. Pro potíže s trávením, vstřebáváním potravy nebo průjmy zase existují krmiva se zvýšeným obsahem elektrolytu a minerálních látek pro podporu trávení a sníženým obsahem tuků. Na trhu najdete také krmiva vhodná pro kočky s diabetem. Ta obsahují snížený obsah cukrů, dostatečné množství bílkovin a doplňkové látky, které pomáhají v redukci hmotnosti a ve zrychlení metabolismu. Téměř na každý zdravotní problém jistě najdete vhodné krmivo. Zdravotní potíže se mohou týkat řady orgánů. Je proto velmi důležité se vždy poradit s veterinářem, který poradí, jaké krmivo bude pro kočku s onemocněním vhodné.

Podle čeho vybírat konzervy pro kočky? Parametry konzerv

Co se týče parametrů kočičích konzerv, můžeme se zde bavit pouze o složení, to je totiž to nejdůležitější. Pokud odhlédneme od jakýchkoliv individuálních požadavků kočky, která může mít zdravotní potíže, dá se říci, že existuje univerzální složení krmiva, které je pro kočky vhodné. Jak již bylo zmíněno, kočka je od přírody výhradně masožravec. Kvalitní konzerva tedy musí obsahovat dostatečné množství živočišné bílkoviny. Dále je dobré doplňovat v krmivu tuky, maximálně však 30 % krmné dávky. Sacharidy kočka tráví hůře, je tedy lepší je do stravy zařazovat jen v omezené míře. Její tělo si je navíc dokáže samo vytvořit pomocí štěpení tuků, díky čemuž získá dostatek energie. Dále by krmivo mělo obsahovat taktéž vitamíny a minerální látky. V této kapitole si veškeré makro i mikronutrienty přiblížíme a dozvíte se, proč je důležité, aby byly v kočičí stravě obsaženy.

Bílkoviny

Trávicí soustava kočky je uzpůsobena pro dokonalé trávení bílkovin. Proto by v její stravě měly zastupovat až 70 %. Bílkoviny jsou pro kočku důležité, protože jsou pro ni zdrojem aminokyselin, z nichž jsou tvořeny její svalové tkáně. Její tělo si je nedokáže vytvořit samo, a je proto závislé na vnější příjem těchto látek. Konkrétně jde o dvě nejdůležitější aminokyseliny a těmi jsou arginin a taurin.

Arginin

Slouží v těle zejména k odstraňování amoniaku. Ten se tvoří jako vedlejší produkt spalování metabolismu. Jde však o odpadní látku, která v těle kočky v případě nevyloučení zvyšuje riziko tvorby močových kamenů a jiných těžkostí týkajících se močové soustavy. Kromě toho působí nepříznivě na psychiku a nervovou soustavu. Arginin tedy škodlivý amoniak odstraní a zajistí zdravé fungování těchto soustav.

Taurin

Taurin je látka, které kočka potřebuje mnohem větší množství než jiný živočich. Bez udržování určité hladiny taurinu v těle u koček vznikají časté zdravotní potíže. Mezi ně patří degenerace zrakového a sluchového ústrojí, poruchy srdečního svalu, oslabená imunita, poruchy rozmnožování atd.

Taurin se nachází zejména ve vnitřnostech zvířat (drůbeží či hovězí játra, kuřecí srdce, žaludky apod.), je tedy zásadní těmito částmi doplňovat kočičí jídelníček.

Tuky

Další důležitou složkou krmiva jsou živočišné tuky. Fungují jako zdroj energie a pomáhají při vstřebávání vitamínů (A, D, E, K). Zajišťují správné fungování trávení, ledvin, rozmnožovací soustavy a dalších orgánů v těle kočky. Jsou také zdrojem esenciálních mastných kyselin. Je vhodné, aby tuky tvořily přibližně 20 % stravy u dospělé kočky. Pokud je vaše kočka méně aktivní je lepší podávat tuků ve stravě méně, přemíra tuků by totiž mohla vést k obezitě.

Skvělým zdrojem tuků je pro kočky například rybí nebo drůbeží olej.

Cukry

Cukry by měly tvořit pouze velmi malou část jídelníčku kočky. Ideálně by neměly překračovat hranici 10 %. Příliš mnoho cukrů ve stravě způsobuje obezitu a později diabetes, zhoršené trávení, poruchy ledvin nebo alergie.

Cukry se ve stravě kočky nejčastěji objevují ve formě obilovin, luštěnin nebo brambor. Ideálním zdrojem sacharidů jsou pro kočky bramborové vločky, případně celozrnná rýže. Naopak hůře tráví pšenici nebo kukuřici, těm se proto ve větším množství spíše vyhýbejte.

Vláknina

Vláknina je prospěšná pro hladké fungování trávicí soustavy a střev. Stačí však velmi malé množství, a to přibližně 1-3 % z celkového složení krmiva. Pokud by byla v krmivu přemíra vlákniny, mohla by naopak způsobovat potíže.

Obvyklým zdrojem vlákniny v krmivu bývají obiloviny. Neměly by však překročit zmíněné množství.

Vitamíny, minerální látky a stopové prvky

Veškeré tyto látky jsou velmi důležité pro správné fungování organismu nejen u koček. Pokud jsou tyto látky zastoupeny ve vhodném množství ve stravě, není potřeba je doplňovat vitamínovými a jinými doplňky stravy. Výrobci je do svých produktů obvykle zahrnují. Stačí pak, když je kočce pouze naservírujete. Dejte však pozor, pokud kočce krmivo ohříváte. Vitamíny degradují při překročení přibližně 42 °C.

Vitamíny

Mezi vitamíny, které by v kočičí stravě neměly chybět patří vitamíny A, D, E, K, C a B-komplex. Vitamíny C a E slouží jako důležité antioxidanty. A, D, E a K jsou vitamíny rozpustné v tucích (pro jejich správné vstřebávání je tedy potřeba je podávat spolu s tuky), ukládají se do tukových tkání. Vitamín A podporuje správnou funkci zraku a imunity. D je důležitý pro kosterní soustavu, E chrání buňky před poškozením, K pečuje o dobrý stav krve. Vitamíny C a B-komplex jsou rozpustné ve vodě. Pečují o správnou funkci metabolismu, hormonální a nervové soustavy a buněk.

Minerální látky

Minerální látky zahrnují prvky jako jsou vápník, fosfor, hořčík, sodík, chlor nebo draslík. Vápník a fosfor jsou důležitými látkami pro správný vývoj a fungování kosterní soustavy. Hořčík zajišťuje dobré fungování pohybové soustavy a svalstva.

Stopové prvky

Mezi stopové prvky patří železo, měď, zinek, jod, mangan a selen. Stačí aby v potravě byly obsaženy v minimálním množství, ale neměly by chybět. Železo má nezastupitelnou funkci při přepravě kyslíku v krvi, zinek funguje v procesu regenerace kůže, selen podporuje imunitní systém.

Zastoupeny by měly být také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Popeloviny

Je vhodné, aby kočičí krmivo obsahovalo také určité množství popelovin. Přináší totiž směs důležitých anorganických látek. Nejde o běžný popel, ale o látku, která doplní kočičí stravu. Ve stravě se může vyskytovat přibližně v množství 5-8 %, pokud krmivo obsahuje popelovin více, vyhněte se mu, pravděpodobně obsahuje zbytečně vysoké množství odpadních produktů.

Tímto jsme shrnuli veškeré nezbytné látky, jenž by neměly ve stravě kočky chybět. Na závěr bychom doplnili jen to, že kromě kvalitní stravy by kočka měla mít vždy k dispozici také čistou vodu.

Cena konzervy pro kočky

Konzervy dostupné na našem trhu jsme rozdělili do tří kategorií podle jejich ceny. Nezapomínejte na to, že od ceny se částečně odvíjí i kvalita, pokud tak budete chtít svému mazlíčkovi dopřát jen to nejlepší, může to znamenat vyšší náklady.

  • do 50 Kč za cca 400 g – v této cenové relaci najdete spíše méně kvalitní krmiva, která často obsahují obiloviny. Často v těchto výrobcích také bývají konzervační látky. Masová složka se většinou z velké části skládá z živočišných zbytků. Pokud za tuto cenu chcete najít kvalitní krmivo, je nutné si pečlivě pročítat etiketu a složení.
  • 50 až 110 Kč za cca 400 g – Za tuto cenu již koupíte spíše kvalitní krmivo, které nebude obsahovat obiloviny, chemické ani konzervační látky. Přinese do jídelníčku potřebné vitamíny i minerály.
  • více než 110 Kč za cca 400 g – V této relaci nakoupíte luxusní a prémiová krmiva, případně krmiva pro kočky se speciálními dietními potřebami. Krmiva by již za tuto cenu měla obsahovat vše, co kočka pro zdravé prospívání může potřebovat.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat