Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Matrace: Jak si vybrat správnou matraci?

⭐ 3 nejlepší matrace ⭐

Nejlepší pružinová matrace

MPO NATURA

5/5

3 830 Kč

Orientační cena
Nejlepší taštičková matrace

Ecomatrace Zeus

5/5

3 679 Kč

Orientační cena
Nejlepší paměťová matrace

DORMEO Ergo Comfort

5/5

6 952 Kč

Orientační cena

Na rozdíl od ostatních spotřebičů je matrace investicí minimálně na několik let. Proto je při výběru třeba brát na zřetel řadu různých parametrů. Člověk průměrně prospí třetinu svého života. To je další důvod, proč se porozhlédnout po opravdu kvalitní matraci, která nám bude vyhovovat po všech směrech. A že je jistě z čeho vybírat, takže si na své přijde opravdu každý.

Matrace: Porovnání 10 nejlepších matrací podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších matrací. Jak jsme tyto matrace vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto matrace jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit matrace podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší matraci.

Název matraceVzhledNosnost matrace (kg)Tuhost – 1. stranaTuhost – 2. stranaTyp matraceOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Ecomatrace FARAONMatrace Ecomatrace FARAON13034Pružinové4189Zobrazit v obchodech
MPO NaturaMatrace MPO Natura12064Pružinové3830Zobrazit v obchodech
ECOMATRACE GOLD 20Matrace ECOMATRACE GOLD 2013044PUR pěnová1399Zobrazit v obchodech
MPO Memory ComfortMatrace MPO Memory Comfort12045Paměťové8890Zobrazit v obchodech
Tropico RivieraMatrace Tropico Riviera11057PUR pěnová3990Zobrazit v obchodech
MPO Senza BioMatrace MPO Senza Bio12055PUR pěnová3290Zobrazit v obchodech
Matex RAKETA GOLDMatrace Matex RAKETA GOLD12547Paměťové3890Zobrazit v obchodech
ECOMATRACE Masáž Relax PremiumMatrace ECOMATRACE Masáž Relax Premium13034Sendvičové4039Zobrazit v obchodech
Dřevočal LimaMatrace Dřevočal Lima14034Sendvičové4189Zobrazit v obchodech
DORMEO Ergo ComfortMatrace DORMEO Ergo Comfort14034Paměťové6952Zobrazit v obchodech

Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení matrací od jejich uživatelů.

Druhy matrací

Pružinové

Pružinové matrace vynikají vysokou prodyšností, proto jsou ideální pro osoby, které se v noci hodně potí. Své využití najdou i na víkendových chatách a podobných místech s vysokou vlhkostí. Neuděláte chybu ani umístěním matrace na pevnou desku.

Tento druh se často vyrábí v kombinaci s polyuretanovou pěnou. Pro vyztužení se používá kokosová deska. Díky své pevnosti mají tyto matrace vysokou nosnost, a to až do 120 kg.

V případě koupě pružinové matrace na dvoulůžko je vhodnější koupit na každou stranu postele jednu matraci zvlášť. Jednotlivé pružiny jsou totiž navzájem propojené a v případě jedné velké matrace ucítíte každý pohyb partnera, což příliš nepřispívá ke kvalitnímu spánku.

Tip: V případě dvoulůžek je možné zvolit typ matrace, která se nazývá „partnerská“. Každá polovina této matrace je uzpůsobena jinak a dokáže tak splnit rozdílné požadavky obou partnerů.

Matrace s taštičkovými pružinami

U těchto matrací je každá z pružin zabalená v textilním pouzdře (taštičce). Čím více pružin se v matraci nachází, tím lepší poskytuje podporu pro tělo. Standardní matrace tohoto typu obsahuje 256 ks pružinek na metr čtvereční. Na trhu dále najdete i tzv. Multi-Pocket matrace s počtem o 650 ks/m2. Aby toho nebylo málo, můžete si pořídit i matraci Micro-Pocket, která disponuje ještě dvakrát větším počtem pružin než Multi-Pocket.

Stejně jako klasické pružinové matrace, i tyto vynikají vysokou prodyšností. Také se dokáží dokonale přizpůsobit křivkám vašeho těla.

Jako tomu bylo dříve, moderní pružinové matrace netrpí nešvarem vrzání. Pokud se však nějaké objeví, viníkem bývá zpravidla rošt nebo rám postele. Nemusíte se obávat ani toho, že by vás nějaká uvolněná pružina tlačila do zad. Jednou  z nevýhod, s níž je třeba počítat je vyšší hmotnost, která je způsobena právě vysokým počtem pružin. Někoho může překvapit i vyšší pořizovací cena.

Pěnové pružiny

Vedle klasických pružin se lze setkat i s pružinami z polyuretanu. Matrace a těmito pružinami nabízejí prakticky stejné výhody jako ty s těmi kovovými. Asi jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Pěnové matrace

Pěnové matrace se vyznačují tím, že se dokáží dokonale přizpůsobit tělu. Jistě také oceníte i jejich nízkou hmotnost. Vedle toho se pěnové matrace vyrábějí v různých stupních tvrdosti, takže si z nich vybere prakticky každý ten svůj ideální kus – proto se tyto matrace řadí také mezi nejoblíbenější. Abyste nepřišli zkrátka, můžete vybírat rovnou z několika dalších poddruhů:

Pěnový polyureran (PUR pěna, molitan)

PUR matrace je lehká a dobře izoluje teplo. Nedokonale však odvádí vlhkost a nedisponuje vysokou nosností. Vedle toho můžete narazit i na patentované pěny: tzv. Medi- Foam (pěnová matrace s antibakteriálními účinky) a Flexi-Foam (pěnová matrace s dlouhou životností). Často se tento druh kombinuje i s jinými materiály.

Paměťová pěna (líná pěna, VISCO pěna)

Původně byl tento materiál vyvinutý pro kosmonautské skafandry. Možná proto také výborně nadlehčuje a poskytuje úlevu při bolestech dolní části zad. Ocení ji zejména starší a nemocní lidé, kteří tráví většinu času na lůžku – paměťová pěna totiž snižuje riziko nepříjemných a často o nebezpečných proleženin. Není vhodná jako matrace pro děti, protože neposkytuje dostatečnou podporu k růstu. Někomu může vadit typický pach pěny, který však po několika dnech  zmizí.

Bio pěna (sójová pěna)

Tyto matrace jsou vyráběny ze sójového extraktu. Vynikají vysokou pružností  a vedle toho mají i díky vysokému obsahu lecitinu příznivý vliv na pH pokožky a její elasticitu. Do některých těchto bio matrací se přidává ricinový olej, jenž funguje proti plísním.

Studená pěna (HR pěna)

Díky velkým pórům je vysoce prodyšná a stejně jak ostatní „pěnovky“ i tato se může pochlubit svou ergonomičností.

RE pěna

Jedná se v podstatě o směs zbytků pěny, které jsou k sobě spojeny lepidlem. Výhodou těchto matrací je nízká pořizovací cena. Nevýhodou je pak neprodyšnost. Kvůli spojení více kousků pěny také nebývají celistvé.

Latex

Hlavní vlastností latexových matrací je jejich měkkost, která se upravuje pomocí vyztužení polyuretanovou pěnou. Není příliš vhodná pro alergiky.

Zdravotní matrace

Specifickou kategorií jsou zdravotní matrace, které se dále dělí na několik dalších druhů jako jsou: ortopedické, hypoalergenní, antibakteriální  (buď se prodávají s antibakteriální vrstvou nebo jsou tyto matrace takto vyrobeny jako celek) a antidekubitní (proti proleženinám).

Tuhost (tvrdost)

Nezbytným parametrem při výběru každé matrace je jistě i její tuhost (popř. tvrdost). Je všeobecně známo, že ženy upřednostňují matrace měkčí a muži zase naopak. Jiná tvrdost matrace je vhodná pro osoby preferující spaní na boku, jiná tvrdost bude vyhovovat těm, kteří rádi leží na zádech. Dále je třeba brát na zřetel i hmotnost osob.

Rozdělení matrací dle tuhosti

1– velmi měkké: ideální pro nemocné či starší osoby, které tráví hodně času na lůžku (vhodným materiálem je latex nebo pěna); maximální nosnost je do 70 kg; hodí se pro spaní na boku

2 – měkké až středně tvrdé: tento typ se řadí mezi nejprodávanější, protože nabízí velmi široký výběr; pyšní se nosností až do 100 kg; hodí se pro spaní na boku i pro střídání poloh

3 – tvrdé: v této kategorii najdete vedle pěnových i již zmíněné pružinové matrace; nosnost je do 120 kg; vhodné pro spaní na břiše (podporuje vodorovnou polohu); vhodné pro střídání poloh

4 – velmi tvrdé: vynikají vysokou nosností,  to až do 150 kg; vhodné pro spaní na zádech (podpoří oblast beder)

Nezapomeňte, že matrace samotná má mít přesah o 20 až 25 cm více než je vaše výška. Ideální šířka je pak 90 cm pro jednolůžko. U dvoulůžka postačí 80 cm na osobu.

Zónování

Vliv na pohodlí má i zónování matrací, které zajišťuje, že je matrace na určitých místech měkčí nebo tvrdší. Běžně jsou matrace se 3 zónami, což znamená, že je tuhá v oblasti beder a měkčí ve zbylých místech. Pro náročnější zákazníky se vyrábějí i 5zónové matrace, které jsou vyztuženy v oblasti beder a měkké v oblasti kolen a ramen. Pro ještě větší komfort se nabízejí také 7 a více zónové matrace, které jsou upevněné ve středu a u kolen a ramen nabízejí několik mezistupňů. Pro osoby menšího vzrůstu je lepší zvolit spíše méně než více zón – u více by nemuselo docházet k podpoře na těch správných místech. V případě nutnosti je možné zakoupit i matraci bezzónovou.

Vhodný rošt

Při výběru správné matrace je třeba myslet i na to, na jaký rošt ji budeme umisťovat. Celkem máme tři základní druhy roštů.

Laťový: patří mezi nejlevnější typy; není příliš pružný a je vhodný pro osoby s hmotností do 60 kg; mezi jednotlivými latěmi by měl být maximálně 6cm rozestup, jinak by docházelo k deformaci matrace

Lamelový: na jedno lůžko by mělo připadnout alespoň 28 lamel (přičemž platí pravidlo, že čím více, tím lépe); lamelové rošty disponují vysokou nosností a některé z nich disponují i vyztuženými zónami (zejména v oblasti beder)

Destičkový: tento rošt se skládá z jednotlivých pevně uchycených destiček, které poskytují lepší rozložení váhy a vysoký komfort při spánku – s tímto jde ruku v ruce i vyšší pořizovací cena

Rošty se dále dělí na pevné a polohovatelné. Druhý typ si můžete obstarat buď s ručním nebo elektrickým ovládáním. Elektrické ovládání roštu je ideální hlavně pro seniory, pro které by ruční ovládání bylo zbytečně namáhavé. Důležité je zmínit, že polohovatelné rošty nejsou vhodné pro pružinové matrace. Naopak matracím pěnovým tento typ roštů vůbec neuškodí.

Nezbytné příslušenství

Potah

Nedílnou součástí matrace je i potah. Tady už záleží na individuálních preferencích. U potahu matrace je důležitým parametrem jeho snímatelnost a možnost praní. Ideální teplota pro praní potahu je 60 °C. Při nižších teplotách by nemuselo dojít k efektivnímu zlikvidování všech mikroorganismů. Existují také potahy s možností praní až na 95 °C. Vzhledem k tomu, že se výrobci přímo předhánějí, aby svým zákazníkům nabídli maximální komfort při využití jejich produktů, máte možnost si vybrat i potahy s výtažkem z aloe vera nebo levandule. Můžete zvážit i výběr speciálního potahu proti roztočům nebo s funkcí pro odvod potu.

Toppery a chrániče

Aby vám matrace co nejdéle vydržela, je dobré jí věnovat nějakou péči. Nejjednodušším řešením je obstarat tzv. topper nebo chránič.

Topper je vrchní krycí matrace, která má na rozdíl od klasické nižší výšku i hmotnost. Má nejen za úkol chránit matraci, ale nabízí také zvýšení komfortu při spánku.

Stejně jako topper i chránič výrazně přispívá k prodloužení životnosti matrací a ke  zvýšení pohodlí. Aby ochrana byla co nejefektivnější, můžete na trhu sehnat i chránič nepropustný, který zabrání průsaku tekutiny a zajistí tak maximální hygienu.

Chrániče matrace

Další možnou součástí, kterou můžete použít k ochraně vaší matrace jsou chrániče matrace. Chrání před nečistotami, prachem a tělesnými tekutinami, což může prodloužit její životnost. Existují různé druhy chráničů matrací, jako jsou například voděodolné nebo prodyšné chrániče, které mohou být snímatelné a snadno prané. Výběr chrániče matrace závisí na individuálních preferencích a potřebách uživatele.

Životnost

Doporučená doba pro využití matrace se z hygienických důvodů uvádí v rozmezí 7-8 let. Ty nejkvalitnější matrace dovedou posloužit i 10-15 let. Někteří výrobci uvádějí životnost i 15-20, ale v tomto případě se jedná spíše o marketingový tah. Při reklamaci vám totiž nemusejí být uznány ani známky běžného opotřebení.

Cenové rozpětí

Jak bylo zmíněno již několikrát, mezi nejlevnější patří pěnové matrace z polyuretanu, nebo-li klasické pěnové. Dále jsou to i matrace z RE pěny.

Molitanové matrace na jednolůžko (standardní rozměry 90×200) můžete pořídit již od 634 do cca 5000 korun. Na dvoulůžko takovou matraci pořídíte od 2115 korun. Za dražší kousek zaplatíte i okolo 7 nebo 8 tisíc.

Asi nejlacinější matrace z paměťové pěny na jednolůžko vás přijde zhruba na 1700 korun. Nejlevnější matrace na dvoulůžko je v případě paměťové pěny za cca 3700 korun.

Co se týká pružinových matrací, na jednolůžko takovou seženete od 2160 korun. Na dvoulůžko od 3439 korun.

Matrace: Matrace a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou matraci pro skvělý spánek. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové matrace pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové matrace zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé matrace a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem matrace. Dozvíte se tam také, která matrace je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]

Mohlo by vás také zajímat