Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Okenní klimatizace

Do malých místností

Sinclair ASW-09BI

5/5
Ekonomické řešení pro udržení příjemné teploty v menších místnostech.
Pro středně velké místnosti
DAITSU AKD-12AFDN
5/5
Nejlepší volba pro vychlazení středně velkých místností s funkcí odvlhčování.
Pro náročné

Sinclair ASP-18BI

5/5
Parapetní klimatizace s funkcí tepelného čerpadla a maximálním výkonem.

Naše planeta se navzdory všem našim snahám každým rokem otepluje. Léta jsou stále parnější a trvají mnohem déle, než jsme byli zvyklí. Spolu se zvyšující se teplotou ovzduší roste také počet lidí, jež sahají po pořízení okenní klimatizace, která je skvělým řešením pro zajištění přijatelnějších teplot ve vašem domě či bytě.

Okenní klimatizace se vyznačují svou snadnou instalací, přičemž nevyžadují montáž žádného speciálního potrubí, které by se zasekávalo do zdi. Jsou tak vhodné do bytů či místností, kde není možné běžnou klimatizaci nainstalovat. Okenní klimatizace se montují do předem připraveného rámu nebo otvoru ve stěně či okně, přičemž jejich přední část je nasměrována do místnosti a zadní směrem ven, takže není nutné instalovat druhou nevzhlednou jednotku na vnější část domu. Jsou navíc také relativně úsporné a jejich náklady na provoz jsou minimální.

Pokud i vy přemýšlíte, jak v horkých letních dnech zpříjemnit teplotu uvnitř vašeho domu a instalace běžné klimatizace o dvou nástěnných jednotkách pro vás nepřipadá v úvahu, připravili jsme si pro vás tento článek, v němž se dozvíte, jak okenní klimatizaci vybrat, jaké jsou její přednosti i úskalí a na co si při jejich výběru dát největší pozor.

Okenní klimatizace: Porovnání 7 nejlepších okenních klimatizací podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 7 nejlepších okenních klimatizací. Jak jsme tyto okenní / parapetní klimatizace vybírali? Klimatizace jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto klimatizace jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit klimatizace podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší okenní klimatizaci.

NázevVzhledVelikost místnosti (m2)Výkon chlazení (kW)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
DAITSU AKD-12AFDNOkenní klimatizace DAITSU AKD-12AFDN243,6523980Zobrazit v obchodech
Sinclair ASW-12BIOkenní klimatizace Sinclair ASW-12BI243,717890Zobrazit v obchodech
Sinclair ASW-09BIOkenní klimatizace Sinclair ASW-09BI182,717292Zobrazit v obchodech
Sinclair ASP-18BIOkenní klimatizace Sinclair ASP-18BI149 m35,237254Zobrazit v obchodech
Sinclair ASP-12BIOkenní klimatizace Sinclair ASP-12BI70 m33,529950Zobrazit v obchodech
Daitsu GJC 12AFOkenní klimatizace Daitsu GJC 12AF243,6519390Zobrazit v obchodech
Daitsu GJC 09AFOkenní klimatizace Daitsu GJC 09AF189,2127806Zobrazit v obchodech

Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení okenních klimatizací od jejich uživatelů.

Okenní klimatizace: Nejlepší okenní klimatizace podle Heureky

 

Jak vybrat okenní klimatizaci?

Ještě předtím, než se pro koupi okenní klimatizaci rozhodnete, musíte si položit několik základních otázek, které vám odpoví na to, zda je pro vás tento typ klimatizace vhodný a zda se vám jeho instalace vyplatí.

Kolik místností chci chladit?

Toto je zcela základní otázka, kterou je dobré si před pořízením okenní klimatizace položit. Pokud totiž chcete chladit více místností, vězte, že okenní klimatizace nemají takový výkon, aby je vychladily najednou, takže byste museli do každé samostatné místnosti instalovat vlastní jednotku. V tomto případě se poté vyplatí zřízení centrální klimatizace nebo pořízení klimatizace mobilní.

Jaký by měla mít okenní klimatizace výkon?

Okenní klimatizace jsou určeny především do menších až středních místností a obvykle tomu odpovídá také výkon, v jakém jsou vyráběny. Na místnost o rozloze zhruba 12-18 m2 vám postačí chladící výkon okolo 2,7-3 kW, pro místnosti 16-24 m2 jsou vhodnější klimatizace s výkonem alespoň 3,7 kW. Při výběru je také nutné zohlednit také celkovou prosvětlenost místnosti, orientaci oken a míru zateplení daného pokoje.

Okenní nebo mobilní klimatizace?

Hlavním rozdílem mezi okenní a mobilní klimatizací je fakt, že okenní klimatizace je nainstalována napevno v okně či rámu, zatímco mobilní klimatizaci můžete libovolně přesouvat mezi místnostmi. Mobilní klimatizace je dodávána s potrubím, jež se obvykle protáhne pootevřeným oknem a vzduch jím nasávaný se v klimatizaci ochlazuje a rozfoukává po pokoji. Mobilní klimatizace mají často větší chladící výkon, ale více tepla z místnosti uniká skrze pootevřené okno. To je nutné řešit různým příslušenstvím, jako jsou například okenní izolační sady.

Jaké funkce má okenní klimatizace mít?

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, co vlastně od své klimatizace očekáváte. Většina dnešních produktů je již vybavena LED podsvícením a LED displejem. Standardním příslušenstvím je také dálkové ovládání. Okenní klimatizace však mohou být vybaveny i odvlhčovačem vzduchu nebo například čističkou vzduchu, které komfort vašeho bydlení ještě zvýrazní.

Vyžaduje okenní klimatizace nějaké příslušenství?

Ve své podstatě ne. Je však nutné zohlednit fakt, že nejnižší teplota je v blízkém okolí klimatizační jednotky. Pro rovnoměrnější chlazení napříč celou místností není špatné zvážit použití ventilátorů, které chladný vzduch více rozfoukají. Ventilátory je pak nutné správně rozmístit, aby byla cirkulace vzduchu co nejpříjemnější.

Jaké jsou typy okenních klimatizací?

Okenní klimatizace na rozdíl od ostatních typů klimatizací nenabízí příliš velký výběr. Tedy alespoň co se jejich řešení týče. V zásadě se dělí pouze na 3 typy:

 • Okenní jednotka – jedná se o jednodílnou klimatizaci, která je vsazena do předem připraveného rámu nebo přímo do otvoru v okně. Její zadní část nasává venkovní vzduch, který se ochlazuje uvnitř stroje a je vyfukován z přední části směrem do místnosti.
 • Parapetní klimatizace – tento typ okenní klimatizace je tvořen dvěma jednotkami vzájemně propojenými krátkým potrubím. Tento typ je možné využívat i jako tepelné čerpadlo, tedy i pro vytápění místnosti. Instalace obvykle probíhá do výklenků nebo přímo pod parapet, což dalo této klimatizaci její jméno.
 • Mobilní klimatizace – zde se nejedná o okenní klimatizaci v pravém slova smyslu, protože není pevnou součástí okna / parapetu. Oknem je pouze protaženo potrubí, které nasává vzduch, jenž je následně ochlazován v jednotce. Coby příslušenství se k těmto jednotkám běžně dodává sada pro odizolování okna, aby ochlazený vzduch neunikal ven.

Na co se při výběru okenní klimatizace zaměřit?

Na trhu se v současné době pohybuje několik výrobců okenních klimatizací. Jednotlivé typy klimatizací se od sebe obecně liší těmito základními parametry:

 • Výkon – výkon je nejdůležitějším parametrem, jenž je třeba při výběru klimatizace zohlednit. Na trhu běžně naleznete okenní klimatizace od 2,7-5,2 kW, přičemž se sice jedná o slabší odnož nástěnných jednotek, ale je to výkon, jenž rozhodně přináší větší komfort než běžné ochlazovače.
 • Váha a rozměry – tyto parametry je nezbytné zohlednit především kvůli instalaci patřičného rámu, do něhož bude klimatizace vsazena. Okenní klimatizace Sinclair mají například váhu od 40 do 50 Kg, a stejně tak i většina okenních klimatizací Daitsu.
 • Funkce – jak jsme již zmínili výše, všechny klimatizace již disponují LED displejem a podsvícením nebo dálkovým ovládáním. Ve vyšších třídách však mohou být klimatizace vybaveny čističkou vzduchu a odvlhčovačem. Některé typy klimatizací lze zároveň využít i jako tepelná čerpadla, tedy i pro vytápění místnosti.

Údržba okenní klimatizace

Aby klimatizace fungovala tak, jak má, je nutné o ni pravidelně pečovat. Údržba klimatizace by měla proběhnout buďto po nebo těsně před chladící sezónou, čímž si zajistíte příjemnou teplotu a funkci právě v nejteplejším období roku. Údržba by se měla sestávat alespoň z těchto kroků:

 • Vyčištění exteriéru klimatizace – otřete jak vnitřní, tak i vnější část klimatizace vlhkým hadříkem. Tím zamezíte tomu, aby se z exteriéru klimatizace dostávaly nečistoty dovnitř.
 • Kontrola filtrů – pravidelně je rovněž nezbytné kontrolovat filtry klimatizace. Je-li filtr potrhaný nebo kompletně zničený, bude nutné jej vyměnit. Pokud je pouze špinavý, vysajte jej vysavačem nebo omyjte v mýdlové vodě a nechte pořádně usušit. Pamatujte, že před výměnou filtrů a zásahy do vnitřní části klimatizace je nutné jednotku odpojit od elektřiny.
 • Čištění vnitřku jednotky – jestliže si na to troufáte, můžete jednotku rozmontovat a vyčistit také její útroby, aby nedocházelo k přehřívání. Pokud si ale na tento úkon nevěříte, přenechejte jej raději odborníkům.

Značky okenních klimatizací

Sinclair

Sinclair logo Okenní klimatizace
Sinclair

Klimatizace Sinclair patří k těm nejpopulárnějším na trhu. V segmentu okenních klimatizací nabízí společnost svou populární řadu Sinclair ASW v provedení 09BI a 12 BI, která patří k absolutně nejprodávanějším okenním klimatizacím. Sinclair ASW-09BI je klimatizací o nižším výkonu vhodnou pro menší místnosti. Sinclair ASW-12BI je pak vhodná do středních pokojů.

Daitsu

Okenní klimatizace daitsu
Daitsu

Asijská společnost Daitsu se specializuje na prodej okenních i mobilních klimatizací, čističek vzduchu a odvlhčovačů. Po značce Sinclair se jedná o druhou nejpopulárnější značku okenních klimatizací na českém trhu.

Kolik okenní klimatizace stojí?

Jedním z hlavních určujících parametrů při výběru okenní klimatizace bude samozřejmě její cena. Obecně si je můžeme rozložit do 3 cenových kategorií:

 • Do 20 000 Kč – v této cenové relaci nalezneme okenní klimatizace s nižším výkonem, jako je právě Sinclair ASW-09BI nebo Daitsu GJC 09AF. Výkon v této cenové relaci obvykle nepřesahuje 3 kW a jen málokdy zde objevíte klimatizace s nějakými funkcemi navíc.
 • 20 000-40 000 Kč – tato cenová kategorie již přináší výkonnější klimatizace do výkonu přibližně 4 kW určené pro vychlazení středních místností. Zde najdete typy klimatizací jako je Sinclair ASW-12BI nebo Daitsu AKD-12AFDN. Okenní klimatizace v této sekci jsou často vybaveny také funkcemi jako je čištění vzduchu nebo odvlhčování.
 • Nad 40 000 Kč – na této cenové hladině obvykle objevíte převážně parapetní klimatizace, které mohou kromě chlazení fungovat také jako tepelná čerpadla a zajišťovat tak příjemnou teplotu přes celý rok.

Okenní klimatizace: Klimatizace a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou okenní klimatizaci. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové okenní klimatizace pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové okenní / parapetní klimatizace zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat okenní – parapetní klimatizace a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétní klimatizací. Dozvíte se tam také, které okenní klimatizace jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat