Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Poklice na kola auta

Obsah článku Ukaž

Každý vlastník auta se jistě už někdy zamýšlel nad vzhledem jeho kol. Na trhu je nepřeberné množství druhů pneumatik elektronů a doplňků na kola. Dnešní článek se tedy bude věnovat poklicím na kola, které mají hned několik užitečných vlastností.

Někteří lidé v dnešní době vnímají poklice na auta jako přežitek, který již vyšel z módy, ale opak je pravdou. Pokud tedy vlastníte kvalitní kola a né elektrony, možná je na čase se zamyslet nad ochranou disků, která však může vašemu autu dodat i styl.

V dnešním článku o poklicích na auto si tedy prozradíme:

Poklice na kola: Porovnání 10 nejlepších poklic na kola podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších poklic na kola auta. Jak jsme tyto poklice vybírali? Poklice na auto jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto poklice jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit poklice na auto podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší poklice na kola.

NázevVzhledVelikostBarvaOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Compass Storm Black 14"Poklice na kola auta Compass Storm Black 14"14Černá107Zobrazit v obchodech
Compass Storm Black 15" 4 ksPoklice na kola auta Compass Storm Black 15" 4 ks15Černá429Zobrazit v obchodech
Compass Fox Ring Silver/Black 14"Poklice na kola auta Compass Fox Ring Silver/Black 14"14Stříbrno-černá133Zobrazit v obchodech
Jestic Storm Black 15"Poklice na kola auta Jestic Storm Black 15"15Černá100Zobrazit v obchodech
Compass Storm Black 16"Poklice na kola auta Compass Storm Black 16"16Černá118Zobrazit v obchodech
Compass 14" Terra 4 ksPoklice na kola auta Compass 14" Terra 4 ks14Stříbrno-černá363Zobrazit v obchodech
Argo Grip Pro Black 15"Poklice na kola auta Argo Grip Pro Black 15"15Černá570Zobrazit v obchodech
Compass Fox Ring Silver/Black 13"Poklice na kola auta Compass Fox Ring Silver/Black 13"13Stříbrno-černá175Zobrazit v obchodech
Versaco Spark Silver 15"Poklice na kola auta Versaco Spark Silver 15"15Stříbrná525Zobrazit v obchodech
NRM Quad Bicolor Black/Red 14"Poklice na kola auta NRM Quad Bicolor Black/Red 14"14Černo-červená603Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení poklic na auto od jejich uživatelů.

Poklice na auto: Nejlepší poklice na kola podle Heureky

K čemu poklice na auto slouží?

Poklice na auto slouží k:

 • Ochrana disků.
 • Designový prvek.

Poklice na kola mají mnoho úkolů, avšak ten nejdůležitější z nich je ochrana samotných disků v kole. Disky jsou totiž, především v zimním období, náchylné na sůl ze silnice, na létající štěrk i na samotnou vodu, proto se před disky umístí oklice, které těmto vlivům dokáží z větší části předcházet. V tomto případě však má obrovský vliv na ochranu tvar a zpracování  poklice. Pokud si zvolíte designový kousek se spoustou otvorů, výrazně to ochrannou funkci snižuje.

Poklice na kola: Je to styl!

 • Poklice mohou stát 500 Kč, kdežto celá kola i 50 000 Kč! Vypadají přitom stejně.
 • Design auta můžete měnit jako ponožky a to během pár vteřin.

Je až neuvěřitelné, jak moc se design auta může změnit koupí samotných poklic. Jedná se o relativně levný doplněk, který chrání a opravdu dokáže změnit celé vzezření auta! ALU kola slouží úplně stejně, ale na rozdíl od poklic stojí i stovky násobně více. Ano stovky! Zatímco poklice mohou stát 500 Kč, nové a luxusní kola mohou stát i 50 000 Kč. Více se však dozvíte v kapitole Cena.

Poklice na kola mají tu obrovskou výhodu, že mají neuvěřitelně snadnou údržbu a dají se během minuty sundat a nandat. To využijí především milovníci aut, kteří si tak mohou poklic pořídit více a střídat je podle nálady jako ponožky. O tom, jak snadná je údržba a instalace si také povíme níže v dnešním článku.

Chrání disky!

 • Celoplošné poklice chrání celý disk, ale jsou méně designově propracované.
 • Designové kousky jsou vhodné na léto a jaro. Nechrání kolo tak dobře.

Pro uživatele, kteří nutně nehledají designové prvky tu, ale musí být i jiná přidaná hodnota – A TA TU TEDY OPRAVDU JE! Poklice mají především chránit vnitřní kolo – tedy disky! Při jízdě velmi často dopadají na kola kamínky, které tak poškozují kolo. Pokud se vám občas stane, že se otřete o obrubník, je to ještě o důvod navíc si poklice pořídit, protože stále je mnohem lepší varianta, když se poničí poklice za pár stovek, než celé lité kolo.

Pokud chcete své disky chránit na 100%, rozhodně doporučujeme pořídit si celoplošné poklice, které chrání celé kolo. Je sice pravdou, že nejsou tak designové, ale v ochraně kol mají rozhodně navrch. Nejlepší řešením tedy bude, když si pořídíte jedny poklice celoplošné na zimní období a druhé na léto a jaro jako designový kousek.

Universální nebo originální poklice

 • Universální: Je zde mnohem větší výběr, ale musíte si dávat pozor na velikost a kvalitu. Znak doprostřed se dá dokoupit za pár korun.
 • Originál: Máte zde jistotu, že poklice perfektně sedne.

Na trhu se lze setkat s originálními poklicemi, které vyrábí vaše značka auta, nebo lze zakoupit univerzální poklice. Pokud si pořídíte originální kousek od vaší značky, budete mít jistotu, že kolo perfektně sedne a navíc bude na středu znak vaší značky, což vždy vypadá lépe.

Pokud vám však padnou do oka jiné poklice, které žádný znak automobilky nemají, nemějte obavu. Musíte jen zvolit správnou velikost. Pokud si však znak svého auta na kolách přejete – i tyt znaky se dají pohodlně dokoupit za pár korun.

Jak vybrat poklice na kola?

Před samotným výběrem konkrétní poklice byste si měli položit pár základních otázek. Podle nich se tak může ubírat další výběr.

VELIKOST KOLA – V první řadě je potřeba si určit jakou velikost poklic vlastně potřebujete. Velikosti jsou 13“, 14“, 15“, 16“ a 17“.

100% OCHRANA NEBO DESIGNVÝ PRVEK? –   Pokud hledáte především 100% ochranu, rozhodně se poohlédněte po celoplošných poklicích, které sice nejsou tak krásné, ale zato váš disk ochrání před všemi vlivy, které disky ničí. Paprskové poklice jsou na první pohled krásné a dokáží auto přetvořit ve výstavní kousek, avšak ochranné funkce jsou zde mnohem horší.

ORIGINÁL, NEBO UNIVERSAL? – O tom, jaké mají výhody a nevýhody originální a universální kola, jsme si již řekli o kapitolu výše, ale i tak sem tuto otázku musíme zařadit. Pro zopakování. Universální: Je zde mnohem větší výběr, ale musíte si dávat pozor na velikost a kvalitu. Znak doprostřed se dá dokoupit za pár korun. Originál: Máte zde jistotu, že poklice perfektně sedne.

Druhy poklic na auto

Jak už bylo řečeno v předchozích řádcích, existují dva základní druhy poklic:

 • Celoplošné poklice– Jedná se o klasický vzhled poklic, které kolo 100% chrání. To se hodí především zimě. Nejsou tak hezké jako paprskové poklice.
 • Paprskové poklice– takové poklice jsou mnohem designovějším prvkem a jejich hlavní úděl je změnit vzhled auta. Kolo chrání jen částečně. Jsou vhodné na léto a jaro.

Celoplošné poklice

Celoplošné poklice jsou poklice, které kryjí celé kolo. Jsou robustnější a méně designově popracované, avšak mají jednu nesmírnou výhodu oproti druhému druhu – chrání celý vnitřek kola a to především disky, které jsou neuvěřitelně náchylné a to především v zimě. Nejhůře jim dělá sůl ze silnice, voda, led a štěrk odlétávající z cesty. Před tím vším tedy dokáží poklice chránit.

Paprskové poklice

Paprskové poklice jsou především velká „frajeřina“ jedná se o designový prvek, který stojí pár stovek korun, ale i tak dokáže celkový vzhled auta změnit k nepoznání! Kombinuje většinou i více barev a má vždy něčím zajímavý tvar, který při točení může vytvářet i zajímavé obrazce, které kolem jdoucí zaujme na první pohled. Bohužel už tak dobře vnitřek kola nechrání.

Velikost poklic na kola

Jak zjistit velikost?

 1. V první řadě je potřeba znát průměr pneumatik. Tento průměr je uveden přímo na pneumatice a to za písmenem „R“, které značí radiální konstrukci pláště.
 2. Velikost poklic je udávaná v palcích. Můžete tedy najít poklici s velikostí 13“, 14“, 15“, 16“ a 17“.
 3. R14 znamená 14“.

Každé auto má určitou velikost kola, ale jelikož není universální velikost vozů, není tomu tak ani u kol. Kola mohou být různě veliká a tak i poklice mají různé rozměry. Naštěstí se velikost poklic dá velmi snadno odhalit a to i bez pročítání manuálů. Na každé pneumatice je totiž taková velikost napsaná. Je značená v palcích a toto číslo se vždy vyskytuje za písmenem „R“. Písmeno R značí radiální konstrukci pláště. Číslo nacházející se za tímto R je tedy velikost poklic uváděná v palcích.

Materiál poklic

 • Materiálem je ve většině případech plat. I ten však může mít různou kvalitu.
 • Cenově více dostupné poklice mohou být vyráběné z nekvalitních plastů. To může zapříčinit samovolné rozlomení poklic počas jízdy.
 • Volte raději kvalitní poklice vyrobené z ABS plastu.

Materiál, ze kterého se poklice vyrábí je ve většině, nebo spíše v každém případě plat. Není však plat jako plat a tak i zde je třeba si dávat pozor na kvalitu. Pokud chcete to nejlepší a nechcete dopustit, aby se vaše poklice po čas jízdy vydala vlastní cestou, pořiďte si raději poklice vyrobené z ABS platu, který je tím nejlepším materiálem na výrobu poklic.

Design poklic na kola

 • Nejčastěji prodávanou barvou poklic je stříbrná a černá.
 • Na trhu je nepřeberné množství tvarů I barevných variant.

Ačkoliv většina majitelů aut volí spíše nenápadné designy poklic, na trhu je úžasná škála všemožných barevných poklic, které ostatní zaujmou na první pohled. Právě proto jsou takové poklice velmi oblíbeným doplňkem „tuningářů“. Jedná se o doplněk, který má velmi příznivou cenu a změní celý vzhled. Nejoblíbenějšími barvami jsou:

Bílá

Grafitová

Karbonová

Zelená

Šedá

Mix černá/bílá

Mix černá/modrá

Mix černá/stříbrná

Mix černá/růžová

Mix černá/červená

Instalace poklice na kolo

Výměna stávajících poklic pomocí matic

 1. Zatáhněte ruční brzdu a zaparkujte vůz někde na rovném a rovném místě. Budete hned dole u kol, takže se ujistěte, že se auto nemůže rozjet.
 2. Otočte jednu matici proti směru hodinových ručiček pomocí klíče na matice, abyste ji povolili. Lugnut jsou malé šestihranné šrouby, které drží pneumatiku na autě. To může vyžadovat určité úsilí, pokud jsou matice utaženy. Jakmile se uvolní, můžete je odšroubovat rukou. Pokud nelze rukama matice uvolnit, můžete vyvinout tlak na klíč nohou, abyste je skutečně sundali. Klíč vypadá jako páčidlo s kruhovým otvorem. Měl by být v kufru s autem, ale pokud ne, ujistěte se, že ho máte. Jsou také potřeba k výměně pneumatiky.
 3. Sundejte tři matice kola z náboje a ponechte dvě matice na opačných stranách pneumatiky. Matice drží jak kolo, tak krytnáboje a nechcete, aby se celé kolo sundalo. Dávejte pozor, abyste matice uložili na bezpečné místo, abyste je neztratili. Pokud máte celkem pět lugnutů, sundejte dva, které jsou vedle sebe a jeden na opačné straně.
 4. Odstraňte plastové podložky z matic. To jsou to, co drží kryty nábojů, nejen matice. Odložte je na bezpečné místo – budete je potřebovat.
 5. Znovu nasaďte tři matice a lehce je utáhněte. Nemusíte je úplně utahovat, stačí jen dotáhnout ruku. Potom je pomocí klíče na oka utáhněte asi o čtvrtinu otáčky více. Tyto tři udrží pneumatiku na místě, když odstraníte další dvě podložky.
 6. Odšroubujte další dvě matice a odstraňte stávající poklici. Bez podložek by poklice měla sklouznout.
 7. Nasaďte novou poklici na šrouby a nasaďte dvě matice. Bude tam malý výřez, který musí pasovat přes ventilek pneumatiky. Vyrovnejte to, potom nasuňte novou poklici a utáhněte dvě matice. Zatím je utáhněte ručně – nebojte se úplného utažení.
 8. Odstraňte první tři matice kol, nasaďte zpět podložky a zašroubujte je.Utáhněte je zpět rukou, aby byla pneumatika tam, kde začala. Přes sekci můžete také navléknout podložky.
 9. Utáhněte matice pomocí páčidla, abyste zajistili pevné usazení. Nejprve je všechny utáhněte ručně. Potom je v kruhu utahujte každou čtvrt otáčky, dokud se nebudou chtít příliš hýbat. Nikdy úplně neutahujte jeden šroub, než přistoupíte k ostatním – může to ohnout nebo zdeformovat celou poklici.

Výměna poklic s pružinou

U plastových poklic s pružinou je výměna jednoduchá. Staré poklice sundáte a nové poklice na kolo natlačíte. Dejte si pozor ať sedí ventilky v poklici.

Údržba poklic

Tak aby poklice plnila svou estetickou i ochranou funkci, měli byste se o ní jednou za čas postarat. Naštěstí je zde údržba opravdu snadná! Můžete se o to postarat sami nebo pověřit svůj autoservis. Jakmile se na poklicích objeví nečistoty, je dobré je odstranit. Ideálně tehdy, když myjete svůj vůz. Poklice je vhodné sejmou a očistit nejen je z obou stran, ale také samotné disky. Čas od času je dobré použít také speciální nátěr proti korozi.

Cena poklic na kola

Ceny si jako vždy rozdělíme do tří kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Cena poklic méně než 400 Kč včetně DPH

Poklice, které stojí méně než 400 Kč bychom raději doporučili vynechat. Nejspíše se tedy bude jednat o poklice z nekvalitního platu, které se rády deformují a občas se na kole samovolně uvolní a pak si i během jízdy můžou jet svou trasu. Doslova.

Cena poklic od 400 Kč do 800 Kč s DPH

Za zlatou střední cestu označujeme v případě poklic hranici 400 Kč až 800 Kč. To bývají většinou kvalitnější poklice, které postačí každému uživateli, ale pokud hledáte pravý luxus, budete muset ještě o kategorii výš.

Cena poklic nad 800 Kč s DPH

Pokud hledáte dokonalý design, kvalitní plat (nejlépe ABS) a ochranou funkci, budete muset zabruslit do této kategorie. Ta by měla nabízet opravdu kvalitní produkty, které nemohou zklamat.

Nejlepší poklice na kola

TOP 13”

Bílá

Grafitová

Karbonová

Zelená

Šedá

Černá

Mix černá/modrá

Mix černá/růžová

Mix černá/červená

TOP 14”

Bílá

Grafitová

Karbonová

Zelená

Šedá

Mix černá/bílá

Mix černá/modrá

Mix černá/stříbrná

Mix černá/růžová

Mix černá/červená

TOP 15”

Bílá

Grafitová

Karbonová

Zelená

Šedá

Černá

Mix černá/modrá

Mix černá/stříbrná

Mix černá/růžová

Mix černá/červená

TOP 16”

Bílá

Grafitová

Karbonová

Zelená

Šedá

Mix černá/bílá

Mix černá/modrá

Mix černá/stříbrná

Mix černá/růžová

Mix černá/červená

TOP 17”

Bílá

Grafitová

Karbonová

Zelená

Šedá

Mix černá/bílá

Mix černá/modrá

Mix černá/stříbrná

Mix černá/růžová

Mix černá/červená

Poklice na kola: Poklice na auto a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové poklice na auto. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových poklic na kola pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových poklic na auto zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat poklice na auto a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétními poklicemi. Dozvíte se tam také, které poklice na auto jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat