Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Povinné ručení: Vše, co potřebujete vědět

Povinné ručení (pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla) je každoročním výdajem každého vlastníka vozidla. Nezáleží přitom na tom, zda máte osobní automobil, motorku nebo nákladní vůz. Zákon ukládá všem provozovatelům vozidel platit pravidelnou částku za pojištění. Výše této částky se však může razantně lišit nabídku od nabídky. Řada poskytovatelů také nabízí za příplatek nadstandardní služby, které se vám mohou jednou hodit. Jak tedy vybrat tu nejvýhodnější nabídku? A co mohu dělat, když chci svoje stávají povinné ručení změnit? To vše a řadu dalších zajímavostí se dozvíte v následujícím článku.
 
Povinné ručení
Povinné ručení – zelená karta

Nepřeplácíte zbytečně na svém povinném ručení?

Jestliže jste vlastníkem automobilu, musíte dle zákona platit každý rok povinné ručení. Jedná se tak o stálý výdaj, který možná často přehlížíte. Pravdou ale je, že nabídky jednotlivých pojišťoven se často liší. Snadno se tak stane, že každý rok platíte i o několik set korun více, než by bylo potřeba, a navíc ještě nemáte ani výhodné podmínky jako byste měli jinde.

Možná jste si sice při uzavření smlouvy sjednali férovou cenu, ta by se však postupem času měla měnit. Například kvůli vašim bonusům za beznehodovou jízdu nebo také z důvodu stárnutí vozidla. Chcete-li ušetřit pár set korun ročně na povinném ručení, srovnejte si přehledně všechny dostupné nabídky a vyberte si tu ideální právě pro vás. Koukejte přitom kromě ceny i na nabízené doplňkové služby, které vám v nesnázích mohou ušetřit spoustu peněz i stresu.

Povinné ručení: Co byste si rozhodně měli ve smlouvě pohlídat?

Když se dostanete k uzavírání samotné smlouvy, dejte si pozor hned na několik věcí. Jako první si zkontrolujte maximální výši pojistného plnění. Dle zákona musí tento limit být minimálně 35 milionů korun.

V realitě se však mohou náklady často vyšplhat výše, a vy pak budete muset doplácet ze svého konta. Stane se tak, když například bude někdo vážně zraněn nebo se poškodí velké množství vozů či veřejné prostranství. Běžně se pojišťuje alespoň na limit 50 milionů, ten už by vám v drtivé většině případů měl stačit.

Pozor si dejte ale i na to, aby byla zohledněna vaše řidičská minulost náležitými bonusy. Cenu ovlivňuje také vůz samotný. Záleží na jeho výkonu a celkové bezpečnosti. Zpravidla platí, že čím silnějším vůz vlastníte, tím vyšší platíte pojistné. Pokud si nejste jistí, zda je vaše nabídka fér, využijte srovnávač povinného ručení, který vám přehledně seřadí všechny dostupné nabídky.

Povinné ručení: Kalkulačka povinného ručeníPovinné ručení – Jak zjistit nabídku jednotlivých pojišťoven?

Povinné ručení pojišťovny
Povinné ručení pojišťovny

Poskytovatelů povinného ručení je na českém trhu celá řada. K nejznámějším pojišťovnám patří například ČSOB Pojišťovna, Kooperativa, Generali Česká pojišťovna, Allianz, Uniqa nebo ČPP. V nabídkách se potom lze opravdu jen těžko vyznat.

Kalkulačka povinného ručení vám ihned srovná všechny dostupné nabídky, a vy si tak můžete snadno udělat přehled, zda je ta vaše stále výhodná. Stačí jen zadat pár údajů o vás a vašem vozidle a výsledky uvidíte připravené během chvilky.

Při výběru té nejlepší nabídky věnujte pozornost nejen nejnižší ceně, ale i nabízeným asistenčním službám nebo výši pojistného plnění. K povinnému ručení lze totiž připojistit například střet se zvěří nebo škodu způsobenou živelnou pohromou.

Co ovlivňuje výši pojistného u povinného ručení?

Cena - povinné ručení
Cena – povinné ručení

Každá z pojišťoven si určuje své konkrétní parametry pro určení ceny. U všech je to však vesměs velmi podobné. Prvním důležitým faktorem je osoba pojistitele. Hlavní roli přitom hraj věk. Čím je řidič mladší, tím je kvůli nedostatku zkušeností také nebezpečnější, a tak je u něho pojistné vyšší. Zároveň ale u starších řidičů hrozí zhoršený zdravotní stav, a tak nejvýhodnější ceny mají řidiči ve středním věku okolo čtyřiceti let.

Cenu může ovlivnit i místo vašeho bydliště, kdy některé pojišťovny poskytují dražší podmínky pro řidiče ve velkých městech. Zásadní je také vaše řidičská historie. Pokud jste nikdy nezavinili dopravní nehodu, můžete se těšit na slušné bonusy.

Výši pojistného ovlivňuje samozřejmě i vůz samotný. Záleží například na tom, zda je auto určeno k osobním účelům nebo se jedná o služební vůz, který má stejně jako vůz taxislužby pojistné vždy o něco dražší. Cena se dále odvíjí i od konkrétního typu vozu, a především pak jeho výkonu. Čím silnější budete mít auto, tím více zaplatíte na povinném ručení.

Povinné ručení: Vyplatí se vám kombinace s havarijním pojištěním?

Povinné ručení + havarijní pojištění
Povinné ručení + havarijní pojištění

Chcete-li mít větší klid ohledně vašeho vozu, zvažte také sjednání havarijního pojištění. To vám totiž pokryje především škody způsobené vašem voze. Vyplatí se proto hlavně tehdy, když máte nový nebo dražší vůz.

Součástí havarijního pojištění jsou také často opravdu příjemné asistenční služby, které nejvíce uvítáte při cestách do zahraničí. Patří k nim například placený odtah nebo hrazené ubytování či poskytnutí náhradního vozu.

S kvalitním havarijním pojištěním zkrátka vaší dovolenou malá autonehoda nebo porucha vašeho vozu nezkazí. Zkuste se podívat třeba na nabídky kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, abyste co nejvíce ušetřili a zároveň získali kvalitní služby.

Kdy vám bude povinné ručení k ničemu?

Může se stát že i poctivě zaplacené povinné ručení vám nijak nepomůže. Tento druh pojištění je zakotven zákonem z toho důvodu, aby ochránil provozovatele vozu před ostatními řidiči. V případě nehody se tak z pojistky zaplatí škody, které jste způsobili na cizím nebo veřejném majetku, ne však na vašem voze.

Pokud ale vaše vozidlo nebude splňovat technické předpisy, s pojistným plněním se můžete rozloučit. K tomu patří například sjeté pneumatiky nebo použití letních gum v zimním období. Samozřejmě vám nepomůže ani propadlá kontrola technického stavu vozidla.

Prakticky kdykoli, kdy dojde k porušení zákona (například řízení pod vlivem alkoholu nebo drog), je vyplácení pojistného komplikované. V takových případech by pak po vás mohla pojišťovna výši škod vymáhat i soudně.

Jak využít povinné ručení mimo území ČR?

Povinné ručení v zahraničí
Povinné ručení v zahraničí

Možná nevíte, že povinné ručení neplatí pouze pro území České republiky. Kompletní seznam zemí, kde ho lze využít, naleznete na zelené kartě. Tu proto nikdy nenechávejte doma, protože jste povinni ji předložit policejní kontrole. K zemím, kde využijete své povinné ručení patří nejen země Evropského hospodářského prostoru, ale i další státy, se kterými má Česká republika uzavřenou dohodu.

Při cestě do zahraničí si však dejte pozor na sjednané limity. Náklady vzniklé autonehodou mohou být v cizině často až několikanásobně vyšší než u nás. Pokud tedy máte limity pojistného plnění nižší, zvažte před odjezdem sjednání cestovního připojištění. Problém pro vás může ale vyřešit také havarijní pojištění, ve kterém lze mít obsažené i asistenční služby pro cestu do zahraničí.

Jak změnit povinné ručení?

Zjistili jste, že vaše nabídka není z nejvýhodnějších a rádi byste ji co nejrychleji změnili? Od smlouvy bohužel nelze odstoupit, kdy se vám zachce. Je potřeba využít jeden z osmi důvodů podání výpovědi:

  • Výročí uzavření smlouvy: V tomto případě je potřeba doručit výpověď do šesti týdnů před výročním datem, abyste měli na ukončení nárok.
  • Po uzavření nové smlouvy: Do dvou měsíců od uzavření smlouvy máte právo od ní odstoupit. Výpovědní lhůta poté trvá osm dní od doručení výpovědi.
  • Vznik pojistné události: Nahlásit pojistnou událost musíte do tří měsíců od jejího vzniku. Od té doby vám pak náleží měsíční lhůta na možnost změny povinného ručení.
  • Krádež vozu: V tomto případě zaniká povinné ručení dnem, kdy byl odcizení vozu nahlášeno.
  • Prodej vozu: Když nahlásíte nového vlastníka vozu, povinné ručení zaniká. Je ale třeba tuto skutečnost doložit kupní smlouvou.
  • Odhlášení vozidla: Smlouva zanikne i dnem, kdy byl automobil vyřazen z registru vozů.
  • Výpověď dohodou: Dohodou obou stran lze smlouvu vypovědět kdykoli obdobně jako je tomu i jiných smluv.
  • Změna výše pojistného: Ode dne, kdy vám byla doručena informace o změně pojistného, vám náleží třicetidenní lhůta na podání výpovědi.

Povinné ručení: Co všechno musí výpověď obsahovat?

Povinné ručení - výpověď, dokumenty
Povinné ručení – výpověď, dokumenty

Ať už plánujete ukončit smlouvu za jakéhokoli z uvedených důvodů, samotná výpověď musí splňovat několik náležitostí. Jako první je třeba, aby byla vyhotovena v písemné formě. Doručit ji pak musíte v dané lhůtě osobně nebo poštou na pobočku vaší pojišťovny.

Výpověď by měla obsahovat vaše kontaktní údaje jako jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo a telefon. Dále by se v ní měly objevit údaje o vašem vozidlu včetně SPZ, modelu a značky vozu. Nezapomeňte uvést ani číslo a datum uzavření smlouvy, kterou chcete vypovědět. Pak už jen přidejte aktuální datum a podpis.

Sjednejte si povinné ručení online. Sjednání povinného ručení je dneska na pár kliknutí a zadání svých dat. Vaše data jsou v bezpečí, protože pojišťovny jsou zabezpečeny.

 
Povinné ručení Allianz

Povinné ručení - Allianz pojišťovna

Maximální, limit v základním balíčku povinného ručení - 70 mil Kč. / 70 mil. Kč Allianz je známou pojišťovnou v Česku. Byla založena 23. 12. 1992 v Praze. Nabízí pojištění majetku, penzijní připojištění, cestovní pojištění, pojištění vozidel - povinné ručení online, havarijní pojištění, pojištění domácnosti, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, sjednání havarijního pojištění online, pojištění osobních automobilů proti odcizení.

Povinné ručení - Pillow pojišťovna

Povinné ručení - Pillow

Pillow pojišťovna je společnost sídlící v Praze na Chodově. Jejich hlavním cílem je měnit svět pojištění k lepšímu. Nabízejí srozumitelné pojištění bez skrytých podmínek, háčků, limitů a nesmyslných výluk. Jedním z jejich hlavních produktů je férová cena pojištění vozidel podle ujetých kilometrů, což znamená, že ti, kteří jezdí méně, platí méně. Nabízejí různé druhy pojištění, včetně pojištění majetku, vozidel, úrazu a nemoci.

Povinné ručení ČPP

Povinné ručení - Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP)

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 45 mil Kč. / 45 mil. Kč Česká podnikatelská pojišťovna je univerzální pojišťovnou, která nabízí svým klientům moderní produkty a komplexní pojistná řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Společnost působí prostřednictvím 6 regionálních ředitelství, 100 poboček a 220 kanceláří na celém území ČR.

Povinné ručení ČSOB pojišťovna

Povinné ručení - ČSOB pojišťovna

Maximální, limit v základním balíčku povinného ručení - 35 mil Kč. / 35 mil. Kč ČSOB Pojišťovna, a. s., člen holdingu ČSOB je univerzální pojišťovna, která nabízí ucelené pojišťovací služby občanům a živnostníkům stejně jako malým a středním podnikům i velkým korporacím. Všem svým klientům je připravena poskytnout služby evropské kvality v oblasti životního i neživotního pojištění.

Povinné ručení Direct pojišťovna

Povinné ručení - Direct pojišťovna

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 50 mil Kč. / 50 mil. Kč U Direct pojišťovny sjednáte pojištění aut, majetku, pojištění podnikání a i cestovní pojištění. Většinu pojištění si sjednáte online.

Povinné ručení Generali česká pojišťovna

Povinné ručení - Generali Česká pojišťovna

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 35 mil Kč. / 35 mil. Kč Generali Česká pojišťovna a.s. je univerzální pojišťovnou s dlouholetou tradicí v životním i neživotním pojištění. V roce 2019 měla tři miliony klientů, spravovala více než sedm milionů pojistných smluv a její tržní podíl na domácím trhu dosahoval 21,5 %.

Povinné ručení Hasičská vzájemná pojišťovna

Povinné ručení - Hasičská vzájemná pojišťovna

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 35 mil Kč. / 35 mil. Kč

Povinné ručení Kooperativa Vienna Insurance Group

Povinné ručení - Kooperativa pojišťovna

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 35 mil Kč. / 35 mil. Kč Kooperativa je univerzální pojišťovna působící v České republice, která nabízí plný sortiment služeb a všechny standardní druhy pojištění pro občany, drobné firmy i velké podniky. Kooperativa pojišťovna byla založena v roce 1991. Pojišťovna nabízí životní pojištění, povinné ručení, havarijní pojištění, asistenční služby, sjednání havarijního pojištění a mnoho dalšího.

Povinné ručení VZP pojišťovna

Povinné ručení - Pojišťovna VZP

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 45 mil Kč. / 45 mil. Kč Pojišťovna VZP a.s. je univerzální neživotní pojišťovnou. Od roku 1994 byla součástí VZP ČR, po vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004 působí samostatně. Pojišťovna VZP nabízí zdravotní pojištění i úrazové pojištění a samozřejmě i povinné ručení.

Povinné ručení Slavia pojišťovna

Povinné ručení - Slavia pojišťovna

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 35 mil Kč. / 35 mil. Kč Slavia pojišťovna a.s. je česká instituce se zaměřením na pojišťovnictví. Její ústředí sídlí v Táborské ulici v Praze 4 a disponuje množstvím poboček a obchodních zastoupení po celém Česku. Kromě povinného ručení nabízí i cestovní pojištění, pojištění odpovědnosti a mnoho dalšího.

Povinné ručení UNIQA

Povinné ručení - Uniqa pojišťovna

Maximální limit v základním balíčku povinného ručení - 35 mil Kč. / 35 mil. Kč

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat