Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Roušky

Roušky a respirátory se bohužel staly nedílnou součástí našich životů a i odborníci tvrdí, že ukončení povinnosti nošení přijde z rozvolňování opatření až jako poslední. I tak však neztrácejme hlavu, na které tyto ochranné pomůcky patří, a pojďme se raději zaměřit na to, jak vlastně tyto pomůcky fungují a jak si mezi nimi vybrat. Trh s respirátory a rouškami se v posledních letech velmi rozšířit a není divu. Jak tedy poznat ty nejkvalitnější a nejlepší roušky pro naši ochranu?

Roušky: Porovnání 10 nejlepších roušek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších roušek. Jak jsme tyto roušky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto roušky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit roušky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší roušku.

NázevVzhledTyp rouškyPočet kusů roušekOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Batist Medical česká Nano rouškaRouška Batist Medical česká Nano rouškaNano50769Zobrazit v obchodech
BlackYuan rouška jednorázová 3 vrstváRouška BlackYuan rouška jednorázová 3 vrstváJednorázová50104Zobrazit v obchodech
General Public ProtectionRouška General Public ProtectionJednorázová třívrstvá50151Zobrazit v obchodech
General Public Protection třívrstvá jednorázová dětskáRouška General Public Protection třívrstvá jednorázová dětskáJednorázová dětská rouška2595Zobrazit v obchodech
Batist Nano fiber 4-vrstvá rouškaRouška Batist Nano fiber 4-vrstvá rouškaNano50665Zobrazit v obchodech
AngStar rouška jednorázováRouška AngStar rouška jednorázováJednorázová10061Zobrazit v obchodech
Nano Medical Nanovlákenná rouška Nano MedRouška Nano Medical Nanovlákenná rouška Nano MedNano rouška501199Zobrazit v obchodech
SpurTex Nanorouška PP Standard 10 ksRouška SpurTex Nanorouška PP Standard 10 ksNano rouška10239Zobrazit v obchodech
Rehabiq jednorázové Nano roušky 10 ksRouška Rehabiq jednorázové Nano roušky 10 ksNano rouška jednorázová10349Zobrazit v obchodech
Rehabiq jednorázové Nano roušky 50 ksRouška Rehabiq jednorázové Nano roušky 50 ksNano rouška jednorázová501099Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení roušek od jejich uživatelů.

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Rouška

Rouška, nebo také ústní rouška, či ústenka je pomůcka používána nejen při coronavirové krizi, ale také jí například často využívají lékaři. V jiných zemích je tato ochrana považována za naprosto základní a nehledě na pandemii ji denně využívají například Asiaté. Rouška však neposkytuje příliš vysokou ochranu. Pokud byste byli nakaženi, nejspíše ochrání vaše okolí před nákazou, avšak respirátor má mnohem vyšší stupeň ochrany. Něco jiného jsou roušky s nanovlákny, které již poskytují vyšší ochranu. O jednotlivých druzích a parametrech si ještě dnes podrobněji povíme.

Respirátor

Respirátory poskytují všeobecně vyšší ochranu, než roušky avšak je velmi důležité rozeznávat určitě stupně ochrany, podle kterých se také dělí. Na našem webu Testino si můžete dokonce přečíst samostatný článek o respirátorech, kterým jsme se tak jako rouškám v tomto článku, také věnovali. Respirátor je něco jako maska, která se může skládat z různých vrstev, který pří nádech a výdechu filtrují vzduch, který může být infikován různými viry a bakteriemi. Pozor! Existují různé respirátory. Některé chrání nositele před nákazu i před tím, aby on sám šířil svou nemoc, ale existují i respirátory, které chrání majitele, či nositele respirátoru, ale před nákazou, kterou může šířit sám nositel, už ostatní nechrání.

Jak vybrat roušku?

Návod na to, jak i vybrat tu správnou roušku pro vás není, avšak můžete svůj výběr usměrnit podle vašich individuálních potřeb. Toto usměrnění učiníte jen tak, že budete znát své možnosti a budete informovaní o různých parametrech, které je dobré znát jak pro výběr roušky pro vás, tak i z všeobecného hlediska.

V dnešním článku si tedy prozradíme, jaké druhy roušek na trhu existují a s jakými parametry byste se u výběru mohli setkat, a které by vás měli zajímat. V poslední kapitole tohoto článku si prozradíme i ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a prozradíme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Druhy roušek

Jednorázové (chirurgické) roušky

Jednorázové roušky jsou velmi specifické a většina z nás je zná velmi šatně. Jednorázové roušky by se měly měnit minimálně jednou za 5 hodin, po této době totiž zcela ztrácí svou funkčnost.

Látkové roušky

Látkové roušky, ačkoliv se to nezdá, jsou mnohem funkčnější než roušky z netkaných textilií, tedy roušky jednorázové. Tyto roušky se totiž dají nosit i opakovaně, pokud je jednou denně necháte sterilizovat. Sterilizace látkových roušek probíhá alespoň při 60 stupních.

Látkové roušky dnes lze zakoupit na e-shopech v různých designových variantách. Některé z nich dokonce mají i kapsy na vkládání nanovláknových vložek, které stupeň ochrany násobí.

Šití roušek a domácí výroba

Právě při koronavirové krizi se rozmohl náš český a tradiční um. Švadlenky i nešvadenky vytáhli své šicí stroje a začaly šít „ vo sto šest“. Na začátku pandemie covid-19 jsme trpěli výrazných nedostatkem ochranných pomůcek a tak nebylo zbytí. I tak je stále lepší nějaká ochrana, než žádná a ačkoliv po domácku vyrobené roušky nepatří mezi velikou ochranu, jsou stále lepší, než nic.

Roušky s nanovlákny

Nanoroušky jsou v současné době jediné platné roušky, které lze používat v uzavřených prostorách. Tyto roušky nejsou vyrobeny z bavlny, ale nanovláken. Tyto roušky tedy poskytují výrazně lepší ochranu, než jakýkoliv předchozí druh roušek. Existují i nano vložky, které lze vložit do klasické roušky z bavlny.

Parametry roušek

Materiál roušky

Roušky se vyrábí především ze 3 materiálů.

Klasické jednorázové roušky se vyrábí z netkaných textilií. Doba nošení se stanovuje na maximálně 5 hodin, nebo dokud rouška nezvlhne. Poté je nutné roušku vyhodit. Když roušku vyhazujete, je nejlepší ji uzavřít do neprodyšného uzávěru jako je třeba pytlík.

Bavlněné roušky jsou už vhodné na opakované užívání, ale je třeba je každý den minimálně 1x sterilizovat a to za teploty nejméně 60 stupňů. Bavlněné roušky se prodávají v mnoha designech a tak je ocení například malé děti.

Roušky vyrobené z nanovlákna jsou roušky, které poskytují největší ochranu. Pokud obsahuje navíc i částice aktivního stříbra, zvládne zachycené bakterie také zahubit. Roušku lze užívat opakovaně za předpokladu její dezinfekce.

Typ vázání

K upevnění roušky slouží buď gumičky za uši, nebo také šňůrky. Gumičky i šňůrky by měli být dostatečně dlouhé na to, aby vás neškrtili, ale také dostatečně krátké na to, aby nepropouštěli vzduch otvory na stranách. Gumičky mají kratší životnost, ale jsou zas mnohem pohotovější při častém nandavání a sundávání.

Životnost roušky

  • Jednorázové použití

O tomto tématu jsme se již dnes zmínili, avšak považujeme za důležité jej zopakovat. Jednorázové roušky jsou roušky, které slouží pouze k nošení na určitou dobu. Klasické chirurgické roušky tak můžeme používat maximálně 5 hodin, nebo do doby, dokud nezvlhnou. Poté je třeba jej vyhodit do odpadkového koše v uzavřeném vakuu (např. klasický pytlík).

  • Opakované použití 

Roušky pro opakované používání existují a jsou to bavlněné roušky a roušky s nanovlákny, které však také používáme jen na omezenou dobu a to v řádech dní, maximálně týdnů. U těchto roušek však platí, že je musíme každý den sterilizovat, nebo dezinfikovat.

Velikosti roušek a respirátorů

Velmi důležitým předpokladem pro správnou velikost roušky, i respirátoru, je těsnost. Pokud není rouška, či respirátor těsný, nebude plnit svou funkci a to je ochrana vás i okolí.

U většiny produktů se vyrábí několik velikostí, které jsou značeny podobně, jako v případě oblečení. Můžete se tedy setkat s velikostmi S, M a L. Univerzální velikostí je M, kterou má většina lidí. Malé děti zase rozhodně využijí velikost S.

Jak se starat o roušku či respirátor

V této kapitole už se bavíme pouze o rouškách bavlněných a nanorouškách. Pro to, abyste těmto dvěma typům roušek dopřály co největší životnost – existují 3 způsoby jak se o ně starat:

  • Vypráním aspoň na 60° C
  • Napařením žehličkou
  • Vyvařením

Jeden z těchto postupů je nutné opakovat nejlépe každý den. Pokud budete látkovou roušku prát v pračce, je vhodné přidat k pracímu prostředku také dezinfekci na prádlo, která likviduje bakterie a viry. Tento prostředek se zpravidla přidává tam, kde obvykle lejete aviváž. Následně je vhodné využít také možnosti napaření žehličkou. Pokud to látka zvládne, je ideální vyvaření na 95 °C.

Cena roušky

Jak už bylo řečeno v kapitole „Jak vybrat“ v poslední kapitole dnešního článku si představíme ceny. Ceny si jako vždy rozdělíme do 3 cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Ceny u roušek je velmi těžké stanovit, protože jej většinou kupujeme po více balení, avšak mi si pro dnešní článek ukážeme ceny za 1 kus.

Cena roušky do 90 Kč s DPH

Klasické chirurgické roušky – tedy roušky jednorázové dnes pořídíme i v hodnotě 1 Kč za 1 kus. Většinou je pořizujeme v baleních po 10, 50 i 100 kusech.

V této kategorii nalezneme i různé bavlněné roušky v různých barevných provedeních, takže rozhodně nezůstanete s designem pozadu. Tyto roušky už za cenu 90 Kč nekoupíte po více kusech – to jen ve výjimečných případech.

Nanoroušku do 90 Kč také lze pořídit, ale zde se bavíme už opravdu pouze o jednom kusu klasické bíle nanoroušky.

Cena roušky od 90 Kč do 200 Kč s DPH

Klasické chirurgické roušky v ceně 90 – 200 Kč za kus zde již nenajdete. Najdete zde spoustu bavlněných variant, ale především různé nanoroušky s různými stupni ochrany i designu.

Cena roušky nad 200 Kč s DPH

V této cenové kategorii již naleznete opravdu velmi funkční a krásné roušky s vysokou životností. Naleznete zde především nanoroušky a to i s přídavkem stříbrných vláken.

Mohlo by vás také zajímat