Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Samoopalovací krémy

Obsah článku Ukaž

Samoopalovací krémy jsou v posledních letech velice oblíbené díky své jednoduché aplikaci a skvělému výsledku, který vám po letech zdokonalovaní samoopalovací krémy, spreje i pěny dokáží nabídnout.

V tomto článku si představíme základní kritéria, podle kterých lze vybrat ten pravý pro vás. Představíme si i základní druhy, parametry a dokonce si i prozradíme, jak správně se „samoopalováky“ zacházet, kolik stojí a popíšeme si i TOP 5 PRODUKTŮ na českém trhu. Naleznete zde i srovnání 10 nejlépe hodnocených samoopalovacích krémů.

Samoopalovací krémy: Porovnání 10 nejlepších samoopalovacích krémů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších samoopalovacích krémů. Jak jsme tyto krémy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto samoopalovací krémy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit samoopalovací krémy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší samoopalovací krém.

NázevVzhledTypObjem balení (ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Ziaja Cupuacu samoopalovací tělové mléko 300 mlSamoopalovací krém Ziaja Cupuacu samoopalovací tělové mléko 300 mlMléko300109Zobrazit v obchodech
Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 mlSamoopalovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 mlSprej150325Zobrazit v obchodech
Dermacol samoopalovací tělové mléko 200 mlSamoopalovací krém Dermacol samoopalovací tělové mléko 200 mlMléko200147Zobrazit v obchodech
Nobilis TiliaSamoopalovací krém Nobilis TiliaMléko100234Zobrazit v obchodech
Vichy Capital Soleil Auto bronzantSamoopalovací krém Vichy Capital Soleil Auto bronzantMléko100419Zobrazit v obchodech
Ryor samoopalovací mléko 200 mlSamoopalovací krém Ryor samoopalovací mléko 200 mlMléko200179Zobrazit v obchodech
La Roche Posay AutoheliosSamoopalovací krém La Roche Posay AutoheliosKrém100409Zobrazit v obchodech
St. Moriz Self TanningSamoopalovací krém St. Moriz Self TanningPěna200249Zobrazit v obchodech
Vita Liberata Fabulous Self Tanning MistSamoopalovací krém Vita Liberata Fabulous Self Tanning MistMlha200442Zobrazit v obchodech
Vichy Ideal SoleilSamoopalovací krém Vichy Ideal SoleilMléko100359Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení samoopalovacích krémů od jejich uživatelů.

Jak vybrat samoopalovací krém

Stačí si zodpovědět tyto otázky

Jaká konzistence vám vyhovuje?

Pěny

Snadno se nanáší a rychle zasychají.

Jsou ideální pro začátečníky i pokročilé.

Mléka

Pokožku více vyživí a hydratují.

Jsou ideální pro suchou nebo zralou pleť.

Spreje

Jsou ideální pro aplikaci na těžko dostupné oblasti (např. záda), případně doopálení v obličeji či na rukou.

Doporučujeme zákaznicím, které mají s aplikací samoopalovacích přípravků již nějaké zkušenosti.

Jaký odstín opálení chcete?

 • Lehký
 • Střední
 • Tmavý

Chcete být tmavá hned nebo si počkáte?

Opálení hned!

Pokud chcete být opálená hned, volte samoopalovací přípravky s obsahem bronzeru. Samoopalovací přípravek je pak tmavě zbarvený a vy tak snadno vidíte, kam ho nanášíte. To minimalizuje riziko vzniku flíčků a díky bronzeru jste navíc okamžitě hnědá (zatím ne samoopálená). Bronzer se vymyje při první sprše a proto se nelekejte, pokud z vás poteče tmavá voda. Po sprše vám zůstane samoopálení, které se mezitím vytvořilo. Do první sprchy může tmavý bronzer lehce pouštět na oblečení – doporučujeme proto vždy v den aplikace nosit tmavé a volnější oblečení.

Opálená postupem času..

Pokud si klidně počkáte, můžete sáhnout po přípravcích bez obsahu bronzeru. Samoopalovací přípravek je v tomto případě bílý nebo průhledný. Výhodou je, že se můžete okamžitě obléci do bílého oblečení bez rizika jeho zabarvení. Nevýhodou je, že ihned nevidíte, kam ho nanášíte a aplikace by proto měla být důkladnější.

Tělo je něco jiného než obličej!

Většinu samoopalovacích přípravků můžete bez obav použít i na tvář. Výjimku udělejte v případě, že máte problematickou nebo velmi citlivou pleť. V tu chvíli byste měla zajít pro samoopalovací produkt rovnou do lékárny. I tady je důležité nanášení, přípravkem šetřete, dávejte malé množství a zapracujte ho až k vlasům. Vynechejte naopak těsnou blízkost očí.

Proces samoopalování

Jednou z hlavních složek samoopalovacích přípravků je účinná látka dihydroxyaceton, ukrytá pod zkratkou DHA. Jakmile se tato látka nanese na kůži, vytvoří reakci s bílkovinou, jenž se nachází v kůži. Tím dojde k tvorbě argininu, lysinu a histidinu – jednoduše řečeno, k tvorbě barevných látek v odstínech žluté až hnědé, těm se také říká melanoidiny. Nemusíte se bát, že jde o zbytečnou chemii. Látka DHA vzniká při zpracování cukrové třtiny. Tudíž hodně zjednodušeně řečeno se vlastně jedná o cukr.

Výsledkem výše zmíněného procesu je ztmavnutí kůže, které vydrží od 3 do 10 dnů. Nicméně pro docílení vámi požadovaného odstínu aplikujte samoopalovací přípravek několikrát týdně, ale ne denně.

Druhy samoopalovacích krémů

Podle konzistence

Krémy

Krémy je nutné důkladně a rovnoměrně rozetřít a následně nechat delší dobu zaschnout. Výhodou jsou často přidávané pečující a hydratační složky.

Mléka

Samoopalovací mléka jsou svou konzistencí podobná krémům. Lépe se však aplikují, rychleji zasychají a minimalizují vznik skvrn na případných špatně rozetřených plochách. Dokáží také dobře hydratovat, a proto se hodí pro suchou, namáhanou nebo zralou pleť.

Gely

Gely nejsou tak populární jako krémy nebo mléka. V porovnání s nimi jsou více řídké a snadno se roztírají. Mohou obsahovat i pečující složky.

Pěny

Pěny jsou zajímavou alternativou pro ty, kterým nevyhovuje klasická struktura krému. Jejich výhodou je snadná aplikace. Při používání jsou úsporné a dlouho vám vydrží. Obvykle se však hodí jen pro tělo, nikoliv na obličej.

Spreje

Další alternativní konzistencí je sprej. Jeho výhodou je lepší aplikace na hůře dostupných místech, jako například na zádech. Hodí se spíše pro zkušenější uživatele, jež mají s nanášením samoopalovacích prostředků zkušenosti. Při aplikaci pod tlakem spreje je riziko vzniku nerovnoměrně silné vrstvy přípravku a následných skvrn.

Kapky

Kapky jsou obvykle koncentrovaná samoopalovací séra, která se míchají s jinou kosmetikou a následně nanáší na obličej, popřípadě se v malé dávce aplikují samostatně. Zpravidla se nehodí kvůli vyšší ceně a menšímu objemu pro použití na celé tělo.

Podle typu pokožky

Každý člověk má jinou pleť, a proto také každému budou vyhovovat jiné kosmetické přípravky. Neexistuje jeden celkově nejlepší samoopalovací krém. Na trhu najdete jak univerzální složení, jež se hodí pro většinu typů pleti a pro uživatele bez speciálních požadavků, tak také samoopalovací mléka a krémy pro citlivější pokožku.

Pokud víte, že míváte problémy se suchou kůží, sáhněte po hydratačním provedení, které většinou navíc obsahuje ještě další pečující složky. V případě, že míváte problémy s pletí a snášenlivostí k různým kosmetickým výrobkům, bude lepší zvolit rovnou samoopalovací krémy pro citlivou pokožku. Pro zvýšení šetrnosti také pomáhá používat dva různé a specializované přípravky na obličej a na tělo nebo vsadit na přírodní složení.

Parametry pro výběr samoopalovacího krému

Intenzita opálení

Některé značky rozlišují intenzitu opálení například označením „medium“, „dark“ a jiné. Dělení podle síly účinku využijete v situaci, kdy řešíte, zda chcete získat opálení co nejrychleji nebo naopak postupně, aby nebyla změna tak výrazná. Ne každý výrobce však používá tyto stupně. Většinou se setkáte s jedním typem. Intenzivnějšího opálení v každém případě dosáhnete opakovanou a pravidelnou aplikací samoopalovacího krému.

Trvalost opálení

Efekt samoopalovacího krému po jedné aplikaci vydrží přibližně 3 až 7 dní. Trvalost opálení závisí na typu pokožky a také na konkrétním výrobku. Vždy si přečtěte návod, kde je tento údaj často uváděný. Pokud si chcete tmavý odstín pokožky udržet, je nutné nanášet samoopalovací krém pravidelně. V případě, že jste to s natíráním naopak přehnali, nezbývá vám nic jiného, než počkat pár dní, až samoopalovací krém vybledne, nebo mu trošku s vymýváním pomoci.

Samoopalovací krémy se nekamarádí s dlouhým koupáním. Pokud se chcete příliš výrazného ztmavnutí kůže zbavit, naložte se do teplé vany, pusťte si třeba hezkou hudbu z reproduktoru a užívejte si pohodu. Zbarvení horní pokožky bude postupně povolovat. Chcete-li blednutí ještě více urychlit, vyzkoušejte peeling, jenž odstraňuje vrchní odumřelé buňky pokožky i s barvou. Podle babských rad také pomáhá citronová šťáva, jedlá soda nebo 3% peroxid vodíku.

Chcete-li si naopak efekt samoopalovacího krému udržet co nejdéle, dejte si namísto dlouhého sezení ve vaně rychlou sprchu a nezapomínejte na dostatečnou hydrataci a vyživování pokožky. Nejspolehlivější cestou k dlouhodobému opálení však je volba kvalitního samoopalovacího krému s dlouhodobým účinkem.

Objem samoopalovacího krému

Pokud porovnáváme vzájemně cenu jednotlivých samoopalovacích krémů, je třeba si uvědomit, že každý má jiný objem, popřípadě i jiné dávkování. Z toho důvodu vám také vydrží různě dlouhou dobu.

U konzistence krému, mléka, gelu, pěny nebo spreje se nejčastěji můžete setkat s lahvičkami a tubami o objemu 100 až 300 ml. Ty vystačí v závislosti na vaší velikosti a množství použitého přípravku přibližně na 15 až 20 aplikací. Samostatnou kategorií jsou pak samoopalovací krémy na obličej a séra, která se přidávají do jiné kosmetiky. Zde se používá minimální množství, a proto i objem balení bývá menší.

Přidané složky

Samoopalovací krémy kromě aktivní složky DHA pro ztmavení pokožky obvykle obsahují také další prospěšné látky. Jejich hlavním cílem je tvořit samotnou konzistenci výrobku (tekutější sprej či hustější krém) a také se starat o pokožku. Tyto hydratační a pečující složky jsou podobné těm, které najdete u běžné tělové kosmetiky. Může se jednat například o glycerol nebo přírodní vyživující oleje. Přidané složky v samoopalovacích krémech se také starají o příjemnou vůni.

Jak samoopalovací krém funguje?

Asi už jste se někdy sama sebe ptala, jak funguje samoopalovací krém. Tady je odpověď: Zhnědnutí pokožky má na svědomí kyselina dokosahexaenová, zkráceně DHA, kterou samoopalovací krémy obsahují. Ta reaguje ve vrchní vrstvě kůže a způsobuje tmavnutí buněk. Celý proces zabarvování trvá několik hodin a výsledný opálený efekt pokožky vydrží přibližně týden.

Cena samoopalovacího krému

V této kapitole si představíme cenové kategorie, do kterých lze samoopalovací krémy rozdělit. V těchto kategoriích si představíme základní předpoklady, které by každá z nich měla splňovat.

Samoopalovací krémy do 200 Kč s DPH

V této cenové kategorii lze najít produkty „levných“ značek, které naleznete v drogériích typu DM a Teta drogerie. Jedná se o nepříliš kvalitní produkty, které by se v rukou nezkušeného mohou proměnit ve zbraně hromadného ničení.

Samoopalovací krémy od 200 do 500 Kč s DPH

V této cenové kategorii lze najít kvalitnější tělová mléka a krémy, které dokáží zajistit kvalitní výsledek, a věříme, že s trochou šikovnosti dosáhnete opálenosti, jakou si přejete. Avšak pokud chcete bezkonkurenční výsledek, doporučujeme se podívat ještě o kategorii níže.

Samoopalovací krémy nad 500 Kč s DPH

Zde už se není o čem bavit. Naleznete zde od každého druhu něco a museli byste si nechat hodně zálet na tom, abyste našli nekvalitní výrobek v této kategorii.

I když jste začátečním a pouze přípravek zkoušíte, doporučujeme i tak rovnou zamířit zde.

Samoopalovací krémy: Popis a recenze top 5 samoopalovacích krémů

Samoopalovací krém Vichy Idéal Soleil

Samoopalovací krém Vichy Ideal Soleil
Samoopalovací krém Vichy Ideal Soleil

Vichy je známá značka, která již léta na trh dodává kosmetické přípravky vysoké kvality. Zde je podstatná je absence škodlivých účinků UVA a UVB záření. Díky nečistotám, častému otírání pokožky a pocení ztrácí barva pleti svůj lesk a jas.

Vlastnosti samoopalovacího krému

 • Dodává pokožce postupný opálený vzhled
 • Opálení je přirozené se zlatavým nádechem
 • Nezanechává skvrny a vytváří jednotný vzhled
 • První výsledky jsou viditelné již po 1 hodině
 • Hydratuje po dobu až 8 hodin
 • Pleť je po použití zářivá

Samoopalovací krém Xen-Tan Dark Tan

Samoopalovací krém Xen-Tan
Samoopalovací krém Xen-Tan

Nejprodávanější výrobek značky XEN-TAN Vám dodá bohaté opálení s přirozeným olivovým odstínem, trvající až deset dní. Snadno se aplikuje, má příjemnou třešňovo-mandlovou vůni a okamžitě vytváří opálení beze šmouh. Obsahuje hydratační látky, díky kterým bude Vaše pokožka vyživená a hedvábně hladká.

Vlastnosti samoopalovacího krému

 • Poskytuje pleti přirozené zlatavé opálení
 • Dodá pleti bronzový nádech
 • Snadno se roztírá a výborně se vstřebává
 • Lze použít na obličej i tělo

Samoopalovací krém VITA LIBERATA – Fabulous Mist

Samoopalovací krém VITA LIBERATA - Fabulous Mist
Samoopalovací krém VITA LIBERATA – Fabulous Mist

Bezbarvý samoopalovací krém pro postupné opálení Vita Liberata Fabulous dodává pokožce potřebnou hydrataci a postupně vznikající efekt přirozeného, zářivého opálení.

Vlastnosti samoopalovacího krému

 • Dodává efekt lehkého opálení
 • Hydratuje pokožku
 • Prodlužuje opálení
 • Nezanechává skvrny

Samoopalovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant

Samoopalovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 ml
Samoopalovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 ml

Hledáte hydratační samoopalovací sprej pro přirozené opálení po celý rok? Bioderma Photoderm Autobronzant nejen zajistí přirozený bronzový odstín vaší pokožky, ale zároveň ji hydratuje a vyživuje.

Vlastnosti samoopalovacího krému

 • Snadná a pohodlná aplikace ve spreji, který stříká i dnem vzhůru
 • Díky unikátnímu difuznímu systému se produkt nemusí roztírat
 • Nezanechává fleky v důsledku nerovnoměrné aplikace
 • Obohaceno o příjemnou hypoalergenní parfemaci

Samoopalovací krém La Roche Posay Autohelios

Samoopalovací krém La Roche Posay Autohelios
Samoopalovací krém La Roche Posay Autohelios

Tento hydratační samoopalovací přípravek se díky krémové textuře dokonale roztírá a postupné zabarvování pokožky je tak plně pod kontrolou. Intenzivně hydratuje po celých 12 hodin. Obsahuje termální vodu z La Roche Posay, která má zklidňující a zvláčňující účinky.

Vlastnosti samoopalovacího krému

 • Jednotný a přirozený vzhled, nezanechává skvrny
 • Kůže je hebká, hydratovaná a s pocitem komfortu po 12 hodin

Samoopalovací krémy: Samoopalovací krém a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový samoopalovací krém. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru správného samoopalovacího krému pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vybraný produkt v podobě samoopalovacího krému zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík nebo zajít do některé z drogerií a zakoupit si tam kvalitní samoopalovací krém podle našeho návodu.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé opalovací krémy a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním samoopalovacím krémem. Dozvíte se tam také, který samoopalovací krém je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat