Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Šampony na mastné vlasy

Vlasy každého člověka mají lehce odlišné nároky na péči. Někteří lidé se rodí s hustou bezchybnou hřívou, jiní mají vlasy řidší, někteří kudrnaté, jiní rovné. Některým lidé se vlasy mastí, jiní mají suchou pokožku hlavy, na které se tvoří lupy. Naším úkolem je rozpoznat typ našich vlasů a dát jim vhodnou péči.

Dnes se zaměříme na mastící se vlasy. Některým lidem mohou mastné vlasy dělat potíže již od dětství, nejčastěji se však tento problém objevuje v průběhu puberty a při nesprávné péči přetrvává do dospělosti. Co je vlastně příčinou zvýšené tvorby mazu na pokožce hlavy? Maz se tvoří přirozeně, slouží k ochraně a výživě vlasu. Pokud je ale jeho tvorba zvýšená, může to znamenat problém, kterým je nejčastěji způsoben nesprávnou péčí o vlasy a pokožku hlavy. Jakmile se mazu tvoří hodně, vlasy získávají slepený vzhled, jsou ztěžklé a nehezké.

Jak tomu tedy můžeme předejít? Především volbou správného přípravku na mytí vlasů. Maz se obvykle začíná tvořit ve zvýšené míře proto, že pokožka naší hlavy je příliš suchá. Tělo se tedy snaží vyvážit problém a pokožku promastit. Suchost pokožky je přitom nejčastěji způsobena nevhodným šamponem. Částečně tedy tomuto problému přispíváme nevědomky sami. Kromě nesprávné volby šamponu může být příčinou také zhoršená životospráva. Ujistěte se tedy, že kromě kvalitní vlasové kosmetiky svému tělu dopřáváte dostatek vitamínů a minerálů. Problémem může být také kouření, alkohol nebo dokonce káva.

V dnešním článku se zaměříme na mastné vlasy a probereme si různé možnosti týkající se péče o ně. Poradíme vám jaké šampony na mastné vlasy na trhu můžete najít. Zaměříme se na to, abychom vám pomohli vybrat správný šampon pro vás a probereme si různé parametry, které vám při výběru vhodného šamponu mohou pomoci. Na závěr uděláme krátké shrnutí, kde se dozvíte, jaké šampony lze pořídit v různých cenových kategoriích a jestli za to stojí.

Šampony na mastné vlasy: Porovnání 10 nejlepších šamponů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších šamponů na mastné vlasy. Jak jsme tyto šampony vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto šampony pro mastné vlasy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit šampony podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší šampon na mastné vlasy.

NázevVzhledObjem (v ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Vichy DercosŠampon na mastné vlasy Vichy Dercos390326Zobrazit v obchodech
Urtekram šampon Rhassoul 250 mlŠampon na mastné vlasy Urtekram šampon Rhassoul 250 ml250161Zobrazit v obchodech
tianDe vyživující šampon s kořenem ženšenuŠampon na mastné vlasy tianDe vyživující šampon s kořenem ženšenu450270Zobrazit v obchodech
Vichy Dercos K Peelingový šampon 250 mlŠampon na mastné vlasy Vichy Dercos K Peelingový šampon 250 ml250309Zobrazit v obchodech
Eucerin DermoCapillaireŠampon na mastné vlasy Eucerin DermoCapillaire250315Zobrazit v obchodech
Alpecin Medicinal Shampoo na mastné vlasy 200 mlŠampon na mastné vlasy Alpecin Medicinal Shampoo na mastné vlasy 200 ml200119Zobrazit v obchodech
Klorane Shampoo s BIO kopřivou mastné vlasy 400 mlŠampon na mastné vlasy Klorane Shampoo s BIO kopřivou mastné vlasy 400 ml400289Zobrazit v obchodech
Mediket Plus šampon 200 mlŠampon na mastné vlasy Mediket Plus šampon 200 ml200437Zobrazit v obchodech
Ziaja šampon s výtažkem z levanduleŠampon na mastné vlasy Ziaja šampon s výtažkem z levandule50053Zobrazit v obchodech
Natura Siberica rakytníkový šamponŠampon na mastné vlasy Natura Siberica rakytníkový šampon400163Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení šamponů na mastné vlasy od jejich uživatelů.

Jak vybrat šampon na mastné vlasy?

Jestliže se u vás teprve nyní objevil problém rychle se mastících vlasů a vy váháte, jaký šampon zvolit, poradíme vám. Můžete se řídit různými parametry. Některé z nich jsou:

  • typ vlasů
  • složení
  • vaše oblíbená značka
  • příčina zvýšené tvorby mazu

Typ vlasů

Vlasy mají různé charakteristiky, podle kterých se můžeme řídit. Zejména struktura vlasů je při výběru jakéhokoliv šamponu důležitá. Některé šampony se obecně hodí pro kudrnaté vlasy, jiné pro jemné rovné. Odlišný šampon se také hodí pro krátké nebo pro dlouhé vlasy. Šampon by, kromě odstranění zvýšené tvorby mazu, měl celkově optimalizovat stav vlasů a přispět k jejich kvalitě. Proto je vhodné vycházet z typu vlasů. Různé vlasy mají různé nároky a kvalitní šampon by měl kombinovat potřeby konkrétních vlasů.

Složení šamponu

Složení šamponu je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru vhodného šamponu, který si dopodrobna rozebereme v sekci níže. Špatné složení často vytváří problém mastných vlasů. V první řadě by šampon na mastné vlasy neměl obsahovat žádné oleje nebo umělé látky jako jsou silikony či parabeny, které vlasy zatěžují a ničí přirozenou ochrannou vrstvu vlasu, na což tělo reaguje právě zvýšenou tvorbou mazu a snahou znovu vytvořit tuto ochrannou vrstvu.

Krátkodobě se tyto přípravky mohou hodit pro zvýšení lesku vlasů nebo zpevnění, ve skutečnosti však způsobují pravý opak a lesklý vzhled vlasů je jen iluzí, kterou způsobují umělé oleje. Pod jejich nánosem je i nadále nevyživený matný vlas. I proto je důležité o vlasy (a celé tělo) pečovat správnou životosprávou. Vyživené vlasy budou lesklé a pevné přirozeně a nebude potřeba na ně používat umělé látky, které upraví jejich vzhled.

Nevhodné jsou také obvykle šampony, které slibují, že se zároveň postarají o vaši pokožku a můžete je použít i jako sprchový gel. Přípravky, na kterých je napsáno 2v1 nebo dokonce 3v1 vlasy znova spíše zatíží a poškodí.

Vaše oblíbená značka

Jestliže máte oblíbenou značku vlasové péče, která vám vyhovuje, ale zničehonic se objevil problém mastných vlasů, můžete se porozhlédnout, zda tato vaše oblíbená značka nevyrábí také šampon vhodný pro mastné vlasy. Pokud se vám například osvědčila nějaká značka v minulosti, můžete se k ní zkusit vrátit.

Pokud si nejste jisti, jaký přípravek zvolit, vždy se můžete otázat svojí kadeřnice. Existují také produkty na mastné vlasy, které jsou k sehnání v lékárně. Lékárnice vám jistě poradí a doporučí vhodný šampon pro vás.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet konkrétní šampon sami, ujistěte se, že jde o přípravek vhodný ke každodennímu použití.

Příčina zvýšené tvorby mazu

Před tím, než vyberete vhodný šampon se zamyslete nad tím, co je pravděpodobnou příčinou zvýšené tvorby mazu. Někdy může jít o banální problém, jako je nošení čepice, která irituje pokožku hlavy. Jindy může jít o stres nebo o zmíněné nesprávné vlasové produkty.

Volba šamponu na mastné vlasy by se poté měla odvíjet právě od zjištěné příčiny. Ty mohou být různé:

  • Hormonální výkyvy – Zejména u žen mohou zvýšenou tvorbu mazu způsobovat hormonální výkyvy související s těhotenstvím, menstruací, přechodem nebo užíváním hormonální antikoncepce. U mužů i u žen to pak mohou být hormonální změny probíhající v pubertě. V takovém případě je vhodné do stálé péče zařadit přípravky, které budou tvorbu mazu přiměřeně regulovat. Přípravky používané doposud mohou být nadále nevhodné. V průběhu života se jednoduše nároky našeho těla na péči mění.
  • Genetické predispozice – Více mastné vlasy mohou být i zděděné. Někdy je tato charakteristika jednoduše daná geneticky a hůře se s ní pracuje. Nicméně i v tomto případě se dá řešit vhodným šamponem, který tvorbu mazu zmírní.
  • Nesprávná vlasová péče – Jak už bylo zmíněno, někdy si potíže s mastnými vlasy vyvoláváme sami nesprávnou volbou vlasových přípravků. Přípravky obsahující oleje, silikony, parabeny a další chemikálie vlasy zatěžují, poškozují jejich přirozenou ochrannou vrstvu, načež vlasy reagují zvýšenou tvorbou mazu. A i přesto, že možná používáte kvalitní šampon, si můžete škodit – a to příliš častým mytím vlasů. Časté mytí rovněž narušuje přirozenou ochrannou vrstvu vlasu a pokožky hlavy. Odborníci obvykle radí, abyste si vlasy nemyli každý den. To samozřejmě může být právě u mastících se vlasů problematické, čímž vzniká začarovaný kruh.

Kromě toho není vhodné hlavu mýt příliš horkou vodou, ta totiž stimuluje mazové žlázy k produkci mazu.

  • Příliš časté česání či manipulace s vlasy – Produkci mazu podporuje také přílišná stimulace pokožky hlavy. Někdy ji může způsobit časté česání a jiná manipulace s vlasy. Pokud máte tendenci si často sahat do vlasů, pročesávat si vlasy prsty, může to způsobovat zvýšenou produkci mazu. Používejte k česání jemné přírodní kartáče a hřebeny, které nemají ostré štětiny a hroty. Pravidelně je také čistěte, abyste vlasy nezanášeli nečistotami a vyčesanými vlasovými přípravky.
  • Stres – Tak jako stres ovlivňuje jiné zdravotní stránky, vlasy nejsou výjimkou.
  • Nesprávná životospráva – Jestliže své tělo nevyživíte potřebnými minerály a vitamíny, nebude prospívat. Pro kvalitní vlasy je důležitý zejména pitný režim a přísun omega-3 mastných kyselin. Naopak jim příliš neprospívá kouření a alkohol.
  • Nevhodné ložní prádlo – Bavlněné ložní prádlo může způsobovat iritaci pokožky hlavy a kromě toho také například lámavost vlasů. Ideální je pro vlasy povlečení hedvábné, po kterém vlasy kloužou. Důležité je také časté měnění povlečení. Mohou na něm totiž ulpívat zbytky kosmetických přípravků, pot apod. Zejména pokud používáte těžší noční krémy na pleť, povlečení se od nich může ušpinit a z něj se potom umastí i vlasy. Řešením může být si vlasy večer svázat do drdolu nebo copu.

Šampony na mastné vlasy: Druhy

Existují různá dělení šamponů proti mastným vlasům. Můžete se rozhodovat podle toho, jaký máte typ, vlasů, podle toho, zda preferujete přírodní kosmetiku nebo také podle pohlaví.  Poradíme vám, jak vybrat správný druh pro vás.

Podle typu vlasů

Mastit se může jakýkoliv typ vlasů. Pokud k tomuto problému dojde, je vhodné na něj používat vhodný šampon. Co však jiné potřeby našich vlasů? Někteří lidé používají speciální přípravky, které se hodí na jiné problémy s vlasy, například přehnanou lámavost, suchost vlasů nebo řídnutí vlasů. Jiní lidé zase používají šampony, které podpoří přirozený vzhled vlasů, tedy například šampony pro kudrnaté vlasy, šampony pro blond vlasy, apod. Jak zkombinovat různé potřeby vlasů a pokožky hlavy?

Na trhu již dnes existují přípravky, které se označují jako multifunkční. Je tak možné najít šampon, který bude pro vaše vlasy optimální a postará se o veškeré jejich potřeby. Je jen potřeba zapátrat, případně se poptat odborníka, který vám s výběrem může pomoci.

Podle pohlaví

Pokožka a vlasy mužů a žen mají mírně odlišné nároky na péči. Jinak tomu není ani při péči o mastící se vlasy. To, v jaké míře se tvoří maz, je ovlivněno hormonální produkcí v našem těle. A ta je u mužů a žen odlišná. Proto je vhodné toto vzít v potaz. Šampony určené pro ženy se složením liší od šamponů určených pro muže a naopak. Na trhu sice naleznete i unisex přípravky, vždy je však nejprve nutno vyzkoušet, jestli zrovna vašemu tělu budou vyhovovat.

Podle složení

Šampony na mastné vlasy mohou být přírodního původu, nebo naopak spíše chemického, kdy jsou účinné látky pro omezení tvorby mazu vyvinuty umělým procesem.

Přírodní šampony

Přírodní kosmetika je obvykle k vlasům i pokožce šetrnější. Jde o látky, které mají původ v přírodě a jejich působení je velmi jemné. S přírodní kosmetikou však může dojít k tomu, že se problém nebude dařit vyřešit hned a proces bude zdlouhavější. Látky mohou být méně účinné.

Pokud však obecně máte spíše citlivější pokožku, je příhodné přírodní kosmetiku zkusit. Obvykle nezpůsobuje podráždění nebo zhoršení problému. Jejich výhodou je také to, že vlasy nezatíží. Pokud jste doposud používali běžný šampon a objevil se u vás problém s mastnými vlasy, přírodní šampon jistě stojí za vyzkoušení. Možná problém způsobil právě nešetrný šampon s umělým složením.

Chemické šampony

Chemické složení šamponu nemusí vždy znamenat, že jde o špatné složení. Spousta přípravků používaných v profesionálních kosmetických a kadeřnických salonech má chemické složení. Přesto jde o vysoce účinné a funkční přípravky. Je důležité se vyhnout některým složkám, které běžné šampony obsahují, ale jinak se umělého složení nemusíte bát.

Chemické přípravky mohou problém často řešit stejně účinně, nebo dokonce lépe než přírodní produkty. Stačí zvolit vhodný přípravek. V takovém případě je znova vhodné se poradit v kvalitním salonu.

Parametry pro výběr šamponu na mastné vlasy

Nejdůležitějším parametrem při výběru šamponu je jeho složení, projdeme si některé látky, které by se v šamponu pro mastné vlasy měly objevit a kterým bychom se měli vyhnout. Poté probereme konzistenci šamponů dostupných na trhu a jejich výhody, resp. nevýhody.

Složení šamponu

Složení šamponů na mastné vlasy by mělo odpovídat požadované funkci a ideálně neobsahovat příliš mnoho složek navíc. Ty by totiž mohly zbytečně zatěžovat vlasy a podráždit vlasovou pokožku. Mezi ně patří například parfemace, barviva, sulfáty, silikony a další.

Ke složkám, které obvykle na mastné vlasy působí příznivě, patří rostlinné výtažky, kofein, kyselina salicylová, aktivní jíl, aloe vera nebo černé uhlí.

Probereme postupně některé z těchto složek a ujasníme si jakou funkci v šamponu mají.

Rostlinné výtažky

Výtažky z bylinek působí na pokožku hlavy velmi příznivě. Vyrovnávají její pH a vyživují ji. Některé z nich obsahují také saponiny, což jsou přírodní látky, které při styku s vodou tvoří lehkou pěnu a mají čistící účinky.

Velmi účinnými jsou u mastných vlasů výtažky z heřmánku nebo kopřivy. Heřmánek zklidňuje pokožku, pomáhá obnovovat přirozenou ochrannou vrstvu vlasu a obnovuje jeho strukturu. Napomáhá také proti svědění a podráždění. Vlasy jsou po něm hebké a lesklé. Kopřiva zase reguluje aktivitu mazových žláz, a snižuje tak produkci mazu. Příznivě na mastící se vlasy působí také extrakty z břízy, máty nebo lopuchu.

Kofein

Kofein na vlasy působí regeneračně. Chrání kořínek vlasu a zklidňuje vlasovou pokožku. Přispívá k celkovému zdraví vlasů a pokožky hlavy.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je v kosmetice hojně užívanou látkou. Působí příznivě na řadu obtíží. Působí mimo jiné i proti vypadávání vlasů a proti lupům, reguluje tvorbu mazu. Díky ní budete mít vlasovou pokožku bez lupů, vlasy vyživené a pevné.

Šetrně odstraňuje odumřelé buňky a zabraňuje podráždění. Jednoduše vyčistí a rozpouští nečistoty na vaší pokožce hlavy, čímž vlasům uleví.

Aktivní jíly

Jíly absorbují mastnotu z pokožky, ale také z vlasů. Působí hojivě a díky vysokému obsahu minerálů vyživují vlasovou pokožku. Zejména zelený jíl působí velmi pozitivně na mastící se vlasy.

Bílý jíl neboli kaolin zase přispívá k hydrataci a používá se pro neutralizování pH v kosmetických přípravcích. Vyvážené pH je pro optimální stav vlasové pokožky velmi důležité.

Marocký jíl pohlcuje mastnotu, nedráždí mazové žlázy a z vlasů odstraňuje nečistoty a čistí je.

Černé uhlí

Možná vás překvapí že i černé uhlí působí na mastící se vlasy příznivě. Působí detoxikačně a vstřebává a odvádí nečistoty.

Panthenol

Panthenol dává vlasům lesk a chrání je před vnějšími vlivy. Na mastící se vlasy působí díky tomu, že rozpouští mastnotu a odstraňuje nečistoty z vlasové pokožky. Kromě toho ulevuje od svědění.

Čemu se ve složení vyhnout?

Výše jsme si zmínili složky, které při potížích s mastnými vlasy působí příznivě, nyní je nutno zmínit také složky, kterým je radno se vyhnout, jestliže toužíme po zdravých vlasech.

Jednou z těchto složek jsou silikony. Do šamponů se přidávají, protože vlasům dodávají lesk, uhlazují je a zhebčují. Potíž s nimi však tkví v tom, že nejsou rozpustné ve vodě a na vlasech kvůli tomu ulpívají a zatěžují je.

Dále bychom se měli vyhnout parabenům. Slouží ke konzervaci a zabraňují množení bakterií.

Sulfáty také nejsou příliš vhodnou složkou pro styk s citlivou pokožkou. Do šamponu jsou přidávány, díky jejich pěnivosti. Vážou na sebe nečistoty a maz. Jejich škodlivost tkví v tom, že po nanesení na vlasy odstraňují jejich ochrannou vrstvu a vysušují pokožku hlavy. Navíc oslabují folikuly, ze kterých rostou vlasy.

Mezi další látky, kterých bychom se ve vlasové kosmetice měli vyhnout jsou syntetické parfemace, ftaláty, formaldehydy a ispropyl alkohol. Nejen, že tyto látky mohou narušovat přirozené prostředí vlasové pokožky a přispívat ke zvýšené tvorbě mazu, některé z nich jsou dokonce karcinogenní, mohou způsobovat alergie a podráždění pokožky.

Šampon a jeho konzistence

Jistě jste si všimli, že na dnešním trhu jsou již k mání i šampony v podobě tuhé kostky či puku a dokonce suché šampony, které se nanášejí na pokožku hlavy bez použití vody. Jak se tyto alternativy liší od běžných tekutých šamponů?

Tekuté šampony

Tekuté šampony nemusíme příliš představovat, zná je každý z nás. Jejich výhodou je snadné použití a účinnost. Kvůli tomu, že je na trhu mnoho výrobků, jejichž složení někdy není příliš kvalitní. Často se výrobci snaží, aby hlavně hezky voněly a méně se soustředí na celkovou kvalitu složení. Je tedy nutné pečlivě číst složení a vyvarovat se škodlivým složkám.

Tuhé šampony

Tuhé šampony jsou hitem posledních let. Jejich obliba tkví ve snadném a neobvyklém použití a vysoké koncentraci. Vydrží i několik měsíců používání. Často jde o přírodní výrobky, které jsou šetrné k vlasům a pokožce hlavy. Nemusí však vyhovovat každému, někdy je po použití tuhých šamponů nutné použít oplach, který vyváží pH vlasové pokožky.

Suché šampony

Suché šampony jsou velmi praktickou záležitostí. Neslouží k dennímu použití, ale spíše jako záložní možnost k úpravě vlasů. Prodávají se ve formě pudru, který po nanesení do vlasů vstřebá přebytečnou mastnotu a osvěží vlasy. Jejich nevýhodou je to, že při častém používání vysušují pokožku hlavy.

Cena šamponu na mastné vlasy

Cena různých šamponů se může lišit. Za nás však cena není faktorem, který by vypovídal o kvalitě přípravku. Známé značky mohou nabízet dražší přípravky jen proto, že je lidé mají v povědomí. Levnější šampony však mohou být stejně kvalitní. Vždy je třeba sledovat složení.

  • do 60 Kč – Jde o levnější přípravky méně známých značek, spadají sem i některé suché šampony, které mohou v nouzi pomoci s mastnými vlasy. V této cenové relaci zakoupíte například i běžný kopřivový šampon, který tvorbu mazu velmi dobře reguluje.
  • 60 až 150 Kč – Za tuto cenu v drogerii obvykle seženete běžné šampony známějších značek. Obvykle mají spíše chemické složení. Na vlasy však působí často stejně jako levnější výrobky.
  • 150 Kč a více – Připlatíte si zejména pokud si budete chtít pořídit šampon z profesionálního salonu nebo přírodní šampon bez umělých přísad. Mělo by jít o přípravky, které vašim vlasům a pokožce hlavy prospějí a s jistotou pomohou odstranit nežádoucí potíže se zvýšenou tvorbou mazu.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat