Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Šampony pro normální vlasy

Nejen většina žen dbá na to, aby jejich vlasy vypadaly na první pohled zdravě a upraveně. Toho je možné dosáhnout pouze dostatečnou péčí, bez které se neobejdou nejen naše vlasy, ale například i nehty, pleť či pokožka. I přesto většina z nás na vlasy zapomíná a dokud se neobjeví problém, bereme je jako samozřejmost. Přitom vlasy jsou jednou z mála částí těla, které si lidé všímají během prvních sekund, kdy se potkají s někým novým. Během chvilky si o vás dokážou udělat dokonalý obrázek, a to jen z pohledu na váš účes. A uznejte sami, se zacuchanými či neopravenými vlasy zrovna parádu neuděláte.

Správnou výživu a opečovávání totiž potřebují i vlasy, které se mohou zdát jako zdravé. Pokud se řadíte mezi šťastlivce a můžete se pyšnit normálními a bezproblémovými vlasy, neměli byste je ani tak zanedbávat. Naopak jim dopřejte kvalitní šampón, který pro ně bude bohatým zdrojem vitamínů, živin a dalších prospěšných látek. I když na trhu můžete najít širokou nabídku šampónů na normální vlasy, neznamená to, že byste měli sáhnout hned po prvním, na který narazíte. Některé z nich totiž mohou obsahovat i škodlivé látky, se kterými byste mohli napáchat více škody nežli užitku.

Právě proto je nutné dbát na jeho pečlivý výběr, díky čemuž se vyhnete nepříjemnostem například v podobě poničených vlasů nebo roztřepených konečků. V médiích a na sociálních sítích na nás sice srší všude reklama, která nás nabádá kupovat určité typy produktů, což ale neznamená, že jsou opravdu kvalitní. Někdy i levný šampón může být kvalitnější než předražený značkový produkt. V dnešní recenzi se tedy podrobně podíváme na to, co by měl ideální šampón splňovat a především obsahovat. Jdeme na to!

Šampony na normální vlasy: Porovnání 10 nejlepších šamponů na normální vlasy podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších šamponů pro normální vlasy. Jak jsme tyto šampony na normální vlasy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto šampony pro normální vlasy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit šampony podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší šampon na normální vlasy.

NázevVzhledPro kohoObjem (v ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Angry Beards 69-in-1 Shampoo na vlasyŠampon na normální vlasy Angry Beards 69-in-1 Shampoo na vlasyMuži300299Zobrazit v obchodech
Plantur 21 Nutri-Coffein #langehaare šamponŠampon na normální vlasy Plantur 21 Nutri-Coffein #langehaare šamponŽeny250202Zobrazit v obchodech
Revalid Shampoo RevitalizujícíŠampon na normální vlasy Revalid Shampoo RevitalizujícíMuži i Ženy209209Zobrazit v obchodech
Redken Acidic Bonding Concentrate posilující šamponŠampon na normální vlasy Redken Acidic Bonding Concentrate posilující šamponŽeny300419Zobrazit v obchodech
Kérastase Specifique Bain Prevention ShampooŠampon na normální vlasy Kérastase Specifique Bain Prevention ShampooŽeny250444Zobrazit v obchodech
Head & Shoulders Classic Clean šampon proti lupůmŠampon na normální vlasy Head & Shoulders Classic Clean šampon proti lupůmŽeny900209Zobrazit v obchodech
tianDe Univerzální šampon Ovocná pochoutkaŠampon na normální vlasy tianDe Univerzální šampon Ovocná pochoutkaŽeny25068Zobrazit v obchodech
La Roche Posay Kerium Extra jemnost DouxŠampon na normální vlasy La Roche Posay Kerium Extra jemnost DouxMuži i Ženy400327Zobrazit v obchodech
Urtekram šampon Kokos 500 mlŠampon na normální vlasy Urtekram šampon Kokos 500 mlMuži i Ženy500315Zobrazit v obchodech
Revlon Uniq One Conditioning Shampoo 300 mlŠampon na normální vlasy Revlon Uniq One Conditioning Shampoo 300 mlŽeny300195Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení šamponů na normální vlasy od jejich uživatelů.

Jak vybrat šampon na normální vlasy?

Abyste si mohli vybrat šampon pro normální vlasy na míru, musíte nejprve vědět, jak takové normální vlasy vypadají, a co potřebují ke svému prospívání. Proto v následujících odstavcích všechny zmíněné problematiky podrobně probereme a pomůžeme vám udělat si ve všem konečně jasno.

Jak poznáte normální vlasy?

Poznat, jakým typem vlasů zrovna disponujete, může být někdy opravdu těžké. Nemusíte se ale bát, můžeme vás ujistit, že se nejedná o žádnou raketovou vědu. Stačí, když se budete řídit podle jednoduché typologie, podle které můžete určit, zda máte normální vlasy, nebo byste měli začít řešit nějaký vážnější problém, jako jsou mastné či poškozené vlasy. Jak jsme již zmínili v úvodu, normální vlasy by na první pohled měly působit zdravě a upraveně, a to i přesto, že jim zrovna ráno nedáte tolik péče, kolik byste si zrovna přáli.

Jejich hlavním znakem je především to, že se nemastí, nejsou suché a ani nejeví známky třepení či lámání, které mohou značit, že jste péči o ně pořádně zanedbali. O jejich „normálnosti“ se můžete přesvědčit i podle toho, zda jsou dostatečně pevné a odolné. V běžném životě by tedy neměly být nějak zvlášť náchylné na vnější vlivy, jako je vítr, mráz nebo sluneční záření, které někdy dokáže potrápit i opravdu kvalitní vlasy.

V souvislosti s tím si můžete ověřit například i jejich pórovitost neboli schopnost vlasů absorbovat živiny a vlhkost, a tudíž i vlasové produkty, které na ně budete v průběhu času nanášet. Postačí vám k tomu jednoduchý test, kdy si vezmete misku s vodou a svůj vlas. Ten položte do misky a pozorujte, jak se během prvních vteřin po kontaktu s vodou zachová. Jestliže se jedná o normální vlas bez jakýchkoli problémů, zastaví se během potápění někde v půli misky. V takovém případě si můžete být jisti, že vaše vlasy jsou normální a nepotřebují žádnou speciální péči v podobě zvýšeného příjmu výživy či hydratace.

Co by měl šampon pro normální vlasy obsahovat?

Šampony pro normální vlasy mají jediný úkol, a to pomoci vašim vlasům udržet si svůj stávající stav a bezproblémovost, kterou se jako jedni z mála můžete hrdě pyšnit. Zpravidla v nich najdete vyvážený poměr živin, pečujících složek a látek, které se postarají o dokonalé umytí vašich vlasů. I když normální vlasy nepotřebují nějak zvlášť speciální péči, je nutné jim dodávat živiny, díky kterým si udrží svoji kvalitu a správnou kondici.

Dejte si však pozor. Často jsou za šampony pro normální vlasy považovány levné a univerzální produkty, které mohou obsahovat nevhodné a škodlivé látky. Raději byste měli vsadit na kvalitu a věnovat trochu času čtení etikety a složení jednotlivých šampónů. Na nich byste se měli zaměřit na rozpis obsažených látek včetně vitamínů, které by měly být na každém produktu uvedeny. Ty se budou starat nejen o vaše vlasy, ale i vlasovou pokožku, která je k udržení zdravých vlasů opravdu důležitá.

Pro normální vlasy jsou důležité tyto vitamíny a minerály:

 • vitamín C
 • vitamín A
 • betakaroten
 • vitamín B6
 • vitamín B12
 • vitamín E
 • jód
 • selen
 • zinek
 • biotin
 • železo
 • hořčík

Kromě zmíněných vitamínů a minerálů, potřebují vlasy i jiné látky, které pro ně mohou fungovat jako pomyslné superpotraviny, kterých si běžně dopřáváme i mi. Nejedná se o potraviny v plném významu, ale o různé oleje, výtažky a přírodní látky, které našim vlasům prospívají.

Arganový olej

Arganový olej je bohatým zdrojem vitamínů, včetně vitamínu E a B5. Nejvíce prospěšný je pro vlasy z hlediska hydratace, kterou potřebují dodávat i v případě, že se nepotýkají se žádnými problémy. Vlasy jsou totiž denně vystavovány různým vlivům, které mohou postupem času narušovat vlasová vlákna. Tomu předchází právě arganový olej, který je uhladí a podpoří je.

Keratin

Vlasy jsou z většiny tvořeny právě keratinem, bez kterého se neobejdou. Naše tělo ho sice dokáže vytvářet samo, ale někdy potřebuje trochu pomoct. Keratin obsažený v šamponu pomáhá posilovat vlasová vlákna a předchází jejich případnému poškození.

Kolagen

Zmíněný keratin je tvořený hned několika aminokyselinami, mezi které se řadí i kolagen. Ten je tím pádem nezbytný pro jejich růst a ochranu před vnějšími vlivy. Kolagen navíc pomáhá k napojování buněk, čímž dodává vlasům potřebnou pevnost. Mimo to výrazně podporuje i růst nových vlasů, díky čemuž budete mít neustále husté vlasy.

Skvalen

I naše vlasy potřebují ke svému zdraví tuk, který je udržuje hydratované a silné. Tato látka se nazývá skvalen a je čistě přírodní, přičemž je získávána z různých typů plodin jako jsou pšeničné klíčky, olivy či cukrová třtina.

Panthenol

Již několik let jsou známé pozitivní účinky panthenolu, který vlasová vlákna hydratuje, zjemňuje a chrání je před slunečnými paprsky a škodlivým ultrafialovým zářením. Navíc se jedná o přírodní látku, která se normálně vyskytuje v našem těle v podobě kyseliny pantothenové.

Co by šampon pro normální vlasy neměl obsahovat?

Bohužel ne všechny produkty jsou tak kvalitní, jak velká část výrobců tvrdí, a i přes přísná nařízení se snaží své náklady snížit používáním snadno dostupných látek, které mohou naše vlasy naopak poškozovat. Negativní vliv mají především na vlasy, které jsou jim vystaveny delší dobu. Proto byste se z dlouhodobého hlediska měli snažit používat pouze ověřené šampony, které vám nemohou jakkoli ublížit. Navíc některé z těchto látek jsou nebezpečné pro přírodu, což nepotěší ani zarputilé ekology.

Volné a nevázané silikony

Jednou z nejvyužívanějších látek v šamponech jsou silikony. Proč? Jsou totiž velmi levné, což jejich výrobcům hraje pořádně do karet. Bohužel jejich používání může naše vlasy poškodit. I když jsou propagovány jako pomocníci při opravách vlasů, mohou se brzy začít měnit spíše v jejich nepřátele. Každým mytím na své vlasy nanášíte další a další vrstvu silikonu, což je zatěžuje a tím i oslabuje. Vše může vyústit v jejich nenávratné poškození, se kterým si někdy neporadí ani zkušení odborníci.

Sulfáty

Sulfáty jsou používány převážně jako složka pro dokonalé umytí vlasů, která zajišťuje dostatečnou pěnivost produktu. Jejich časté používání postupně vysušuje vlasy i vlasovou pokožku, což samozřejmě může vyústit v třepení či lámání vlasů. Mezi nejznámější a nejnebezpečnější sulfáty se řadí SLS a SLES, které můžete najít v jiných levných produktech jako jsou mýdla, pěny či sprchové gely.

Parabeny

Parabeny jsou problematické hlavně kvůli častým alergickým reakcím, se kterými se potýká značná část populace. To potvrzuje i fakt, že ho na seznamu najdeme mezi dvaceti nejznámějšími alergeny. Do šamponů jsou přidávány za účelem zvýšení jejich trvanlivosti, což nevykompenzuje případné zdravotní problémy.

Ftaláty

Ftaláty jsou látky, které si našly široké využití při výrobě kosmetiky, ale i například PVC. Na etiketě je můžete najít pod označením DBP a DEP. Nebezpečné jsou pro člověka z hlediska jejich uvolňování do ovzduší, kdy už mohou ohrozit naše zdraví. Konkrétně mohou mít při dlouhodobém působení vliv na ledviny či plodnost u žen i mužů. Bohužel tyto látky můžeme i v současnosti najít v některých kosmetických přípravcích.

BHA a BHT

Tyto dvě látky se řadí mezi jedny z nejtoxičtějších a nejnebezpečnějších. V průmyslu a kosmetice jsou využívány ke konzervaci tuků a olejů, a to hlavně u produktů určených k hydrataci. Obě jsou však vysoce karcinogenní a podobně jako ftaláty mohou mít vliv na plodnost.

Mezi další škodlivé látky se řadí

 • UV filtry (ethylhexyl)
 • triclosan
 • formaldehydy
 • methylisothiazolinone
 • benzisothiazolinone
 • DAE
 • MEA
 • TEA

Pokud se chcete vyhnout nepříjemným problémům, můžete vsadit na čistě přírodní kosmetiku, která vám zaručí, že v ní žádné škodliviny nenajdete. Všechny takové produkty jsou vyráběny pouze z látek, které můžete najít v přírodě, což prospěje nejen vašemu zdraví, ale i životnímu prostředí. I zde ale platí pravidlo, že ne všichni prodejci musí mluvit pravdu. Na trhu najdete i šampony, které se chlubí názvem přírodní, ale ve skutečnosti obsahují i chemikálie. Zdlouhavému čtení etiket se tedy nevyhnete.

Šampon na normální vlasy: Druhy

Dámské a pánské šampony pro normální vlasy

Prakticky všechny šampony jsou děleny na dvě základní skupiny, a to dámské a pánské šampony. I u normálních vlasu mezi nimi není nějak zvlášť výrazný rozdíl. Většinou se od sebe neliší ani ve složení či struktuře, ale pouze v použitých vůních. Běžně jsme zvyklí, na to že muži a ženy používají sobě typické vůně, čehož využívají i výrobci kosmetiky. Ti se své produkty snaží ovonět, tak aby vyhovovaly oběma pohlavím, i když i od tohoto zvyku se pomalu upouští.

Unisex šampony pro normální vlasy

Dříve byly unisex šampony pro normální vlasy považovány za levné alternativy, které používali převážně muži, kterým moc na vzhledu nezáleželo. V současnosti se můžete na trhu setkat i s velmi kvalitními unisex šampony, které může používat s klidem v duši celá rodina bez ohledu na pohlaví jednotlivých členů.

Dětské šampony pro normální vlasy

I děti si potřebují umýt své vlásky, k čemuž je nutné vybrat správný šampón. Ten zpravidla disponuje jiným složením než šampony pro dospělé, kteří mají mnohem odolnější vlasy a nepotřebují ani vysoké dávky vitamínů. Dětské vlasy jsou stále ve vývinu a aby si udržely svůj normální stav potřebují šampon, který jim dodá potřebné vitamíny a živiny a zároveň nebude obsahovat žádné škodlivé látky. Téměř všechny značky vlasové kosmetiky nabízí ve svých řadách i dětské šampony pro normální vlasy.

Parametry pro výběr šamponu

Při výběru šamponu byste měli dbát na jeho konzistenci, která může mít své výhody i nevýhody. Šampon totiž nebude pouze pečovat o vaše vlasy, ale i pokožku hlavy, která může při využívání některých produktů trpět. Níže se na ně podrobně podíváme a poradíme vám, pro koho je jaká konzistence šamponu vhodná.

Klasické tekuté šampony

Nejpoužívanější jsou nepochybně tekuté šampony, které nabízí jednoduchou aplikaci a širší škálu šamponů pro normální vlasy. Při jejich používání nemůžete téměř nikdy udělat chybu, jelikož je stačí pouze vmasírovat do vlhkých vlasů a pořádně opláchnout. K dokonalému umytí většinou stačí pouze jedna aplikace, přičemž ji je možné opakovat i několikrát týdně, aniž by docházelo k vysušování vlasů či pokožky. Naopak nabízí lepší vstřebatelnost obsažených látek, které jsou důležité jak pro vlasy, tak i pokožku vlasů.

Tuhé šampony

S tuhými šampony pro normální vlasy se setkáte hlavně u přírodních produktů, které by neměly obsahovat žádnou chemii. Protože se snaží výrobci při výrobě využívat, co nejméně materiálů, jako jsou plasty a jim podobné, je šampon lisován do úsporného balení v podobě obdélníku či krychle. Takto vyrobený šampon je často balen do papíru. Vhodné jsou nejen pro osoby s normálními vlasy, ale i milovníky ekologie a jedince s citlivou pokožkou. I v tomto případě je aplikace velmi jednoduchá, šamponem stačí potřít vlhké vlasy a důkladně je opláchnout vodou. Využijí ho i lidé, kteří často cestují a nechtějí sebou tahat neskladné plastové lahve s šamponem.

Suché šampony

Posledním typem šamponu pro normální vlasy, se kterým se setkáte, je suchý šampon, který nejen pro většinu žen představuje poslední záchranu. Šampon můžete využít například v situaci, kdy nestíháte autobus do práce nebo jste prostě zaspali. Na trhu můžete tento produkt najít v podobě pudru nebo spreje, přičemž druhá varianta nabízí mnohem preciznější aplikaci. Ta je také velmi jednoduchá, a i poměrně rychlá. Stačí, když šampon nanesete na vlasy, pořádně promnete a vyčešete. Tento typ šamponu však není možné využívat jako alternativu k tomu klasickému. Jeho časté nanášení může mít negativní vliv na strukturu vlasových vláken a pokožku hlavy. Využívat se ho vyplatí pouze jako nutnou pomoc v nouzi, kdy nemáte čas na plnohodnotnou péči o vaše vlasy.

Příslušenství k šamponu

Jestliže chcete, aby vaše vlasy prospívaly a udržely si svůj normální stav, budou od vás potřebovat více péče než pouhé mytí pomocí šamponu pro normální vlasy. Níže se můžete inspirovat dalšími produkty, které byste měli zapojit do pravidelné péče o svůj účes. Ještě předtím je ale třeba zmínit, že není nutné striktně kupovat produkty vždy od stejné značky. Lepší je vlasovou kosmetiku vybírat podle vašich potřeb a spokojenosti s ní.

Kondicionéry pro normální vlasy

Kromě kvalitního šamponu byste měli používat i stejně kvalitní kondicionér na normální vlasy, který pomůže vlasům regenerovat se po jejich umytí. Produkt se běžně nanáší na konečky vlasů, které jej během několika minut absorbují a výživné látky převedou do celé délky vlasů. Vybírat můžete mezi kondicionéry, které se oplachují a bezoplachovými kondicionéry, se kterými můžete ušetřit alespoň trochu času.

Masky pro normální vlasy

Podobně, jako naše pleť, potřebují i vlasy péči v podobě výživné masky, která zaručí jejich hloubkovou regeneraci. Tu potřebují čas od času všechny typy vlasů včetně těch normálních. U nich ale není nutné masku aplikovat tak často, ale například pouze jedenkrát až dvakrát měsíčně. Maska pro normální vlasy by vždy měla obsahovat pouze přírodní látky, které vlasy nějak zbytečně nezatíží.

Oleje pro normální vlasy

Jedním z dalších užitečných produktů jsou oleje na vlasy, s jejichž pomocí jim můžete během chvilky dodat vše, co potřebují. Vhodné jsou i pro péči o pokožku hlavy, která potřebuje vaši pozornost stejně, jako vaše plet či jiná část těla. Vhodné jsou pro ni pravidelné masáže pomocí olejů, které stimulují vlasové folikuly a podporují růst nových vlasů.

Vitamíny pro normální vlasy

Jak již bylo řečeno v úvodu svým vlasům byste měli dopřát dostatek vitamínů, které prospívají nejen jim ale i vašemu celkovému zdraví. Aby vaše vlasy vypadaly zdravě, musíte se tak i cítit, k čemuž je nutné správné fungování imunity. Tu podpoříte pravidelným užíváním vitamínů, včetně těch, které podporují opravu vlasových vláken a růst nových vlasů. Jelikož by se jen málokomu chtělo zapíjet desítky tabletek denně, je jednodušší užívat komplexní vitamíny na vlasy, ve kterých najdete vše potřebné. Ty se užívají v jedné jediné tabletě, kterou ráno zapijete a dál už nemusíte nic řešit.

Pomády pro normální vlasy

Pomády pro normální vlasy jsou vhodné především pro muže a ženy s krátkým střihem, který může být někdy i pořádně nepoddajný. S normálními vlasy si můžete dovolit pořídit prakticky jakoukoli pomádu, aniž byste se museli bát, že výsledný vzhled nebude takový, jak jste si ho zprvu představovali. Při jejím výběru se opět zaměřte na složení produktu, kde by mělo být obsaženo, co nejméně látek, které by mohly vaše vlasy zbytečně zatěžovat.

Pudry pro normální vlasy

Pokud chcete dodat svým vlasům nový look a trochu objemu, bude se vám nepochybně hodit pudr. Podobným způsobem můžete využít i dostupné suché šampony, které ve své podstatě fungují na stejném principu. I když máte normální vlasy, dejte si pozor na to, aby tyto přípravky nezačaly vaše vlasy přesušovat, což by je mohlo i poškodit.

Pasty pro normální vlasy

Pasty pro normální vlasy jsou alternativou k pomádám, které nabízí opravdu vysokou fixaci. Jsou vhodné hlavně pro lehké modelování účesu a jeho rychlou úpravu. Při jejich výběru byste měli opět dbát na kvalitu a raději sáhnout po produktech ve vyšší cenové kategorii.

Tužidla a laky pro normální vlasy

Pro vysokou fixaci a flexibilitu vašich vlasů můžete využít tužidla či laky, jejichž prostřednictvím dokážete vytvořit i ty nejšílenější účesy. Pravdou však je, že tužidla a laky v drtivé většině obsahují látky, které vlasy oslabují a postupně ničí strukturu vlasových vláken. Pokud je to možné snažte se jejich používání omezit na minimum a raději vsaďte na vhodnější a šetrnější alternativy.

Cena šamponu na normální vlasy

Cena šamponů se odvíjí hned od několika aspektů, jako je velikost balení, kvalita použitých produktů, ale i značka. Obecně je možné šampony rozdělit do tří cenových skupin, podle kterých je můžete vybírat v kamenných obchodech i e-shopech.

Cena šamponu pro normální vlasy do 50 Kč

Od šamponů pro normální vlasy do 50 Kč nemůžete očekávat žádné zázraky. Nejčastěji se jedná o univerzální produkty, které vlasům nenabídnou téměř žádnou výživu a pravděpodobně v nich naleznete i nějaké škodlivé látky, které jsou často používány v levné kosmetice. Po těchto šamponech byste měli sáhnout pouze v krajní nouzi a jinak se jim raději vyhýbat obloukem. Výjimkou mohou být malá cestovní balení, která se v tomto cenovém rozmezí pohybují běžně.

Cena šamponu pro normální vlasy od 50 Kč do 600 Kč

Pokud hledáte kvalitu, měli byste hledat šampony pro normální vlasy v cenové kategorii od 50 Kč do 600 Kč. Najdete zde široký výběr produktů s různými vlastnostmi a obsahem. Bohužel ani tady vám nikdo nemůže zaručit, že nenaletíte a nekoupíte šampon s látkami, které vlasům zrovna neprospívají. V každém případě platí, že největší kvalitu můžete očekávat u dražších šamponů, které vašim vlasům nabídnou správnou výživu. To však neplatí u přírodních produktů, jejichž cena se často pohybuje okolo 200 Kč, a i přesto jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Cena šamponu pro normální vlasy nad 600 Kč

S cenou nad 600 Kč se můžete setkat u šamponů pro normální vlasy, které jsou určené pro profesionální kadeřníky či pro zákazníky, kteří milují luxus. U této cenové kategorie můžete počítat, že jen málokdy šlápnete vedle, ale i tak buďte na pozoru. Vysoká cena nemusí znamenat, že na etiketě nenajdete údaje, které se vám nebudou zrovna zdát. Pokud se rozhodnete koupit si takto drahý šampon, dbejte na to, aby poměr ceny a výkonu byl adekvátní.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat