Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Srovnání cen elektřiny – který dodavatel je ten nejvýhodnější?

Ceny elektřiny jsou v současné době ohromným tématem. Ve spojitosti s událostmi ve světě rostou náklady na ní vykládané raketovým tempem a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mohla situace ustálit. Jestliže si i vy lámete hlavu s tím, jaký dodavatel elektřiny by pro vás byl nejvýhodnější a pomohl vám s úsporou, připravili jsme si pro vás článek, jehož cílem je usnadnit váš výběr.

Srovnání cen elektřiny: Kalkulačka vaší ceny energie



Dodavatelé elektřiny v České republice

Ačkoli by to tak na první pohled nemuselo vypadat, v České republice působí více než 50 registrovaných dodavatelů elektřiny. Ceny a podmínky se u jednotlivých dodavatelů v mnoha případech poměrně významně rozcházejí, což výběr dodavatele nijak neusnadňuje.

My jsme si pro vás v rámci následujících řádků připravili několik tipů na dodavatele elektřiny, jež si postupně představíme, podíváme se na jejich spolehlivost, a především srovnáme jejich nabídky.

1. ČEZ – Tradiční dodavatel elektřiny

Srovnání cen elektřiny - ČEZ
Srovnání cen elektřiny – ČEZ

Náš výběr začínáme nejtradičnějším dodavatelem elektřiny v České republice, tedy skupinou ČEZ. ČEZ působí na českém trhu již od roku 1992 a za tu dobu si vybudoval pověst spolehlivého výrobce a distributora co se elektřiny, tepla a plynu týče.

Skupina ČEZ v současnosti poskytuje na elektřinu 3 druhy úvazku. Konkrétně se jedná o produkt Elektřina v těchto variantách:

  • Elektřina s fixací na 1 roky
  • Elektřina s fixací na 2 roky
  • Elektřina bez závazku – není sjednána fixace

O něco výhodnější ceny samozřejmě dostanete v rámci závazku na 2 roky a nejlevněji se dostanete v rámci balíčku Elektřina bez závazku, což se však z dlouhodobého hlediska vyplatit vůbec nemusí. Co se cen týče, ČEZ spadá přibližně do celorepublikového průměru.

Příklad: Se smlouvou s fixací na 2 roky v pražském bytě obývaném 2 osobami (spotřeba přibližně 1 Mwh) s elektrickým vytápěním zaplatíte přibližně 18 300 Kč za rok při měsíčních zálohách 1 520 Kč. Poplatková cena za kW ve VT jsou 3 Kč. (ceny platné k srpnu 2022).

2. E.ON – Česká dvojka na trhu

Srovnání cen elektřiny - Eon
Srovnání cen elektřiny – Eon

E.ON je nadnárodní společností založenou roku 2000 v Německu. Od svého příchodu na český trh si E.ON dokázal získat reputaci spolehlivé a stabilní společnosti dodávající elektřinu a v současné době jeho služby využívá více než 1,3 milionu obyvatel, především ve východní a jihovýchodní části republiky.

E.ON se při výrobě elektřiny snaží maximálně využívat udržitelných zdrojů a více než třetina jeho produkce pochází například z větrných či vodních elektráren. V současné době E.ON nabízí tarif Komplet elektřina PRO s fixací na dva roky. V rámci něj se cena za kWh ve VT pohybuje v závislosti na sazbě mezi 6-6,5 Kč. Z tohoto hlediska tak E.ON nepatří mezi zrovna nejlevnější dodavatele, není však ani nejdražším.

Příklad: Pokud žijete v brněnské domácnosti vytápěné elektřinou s jističem 3x32A a máte průměrnou roční spotřebu ve VT okolo 4 Mwh, v NT pak 2 Mwh, zaplatíte za elektřinu od E.Onu přibližně 61 000 Kč ročně, což činí asi 5 100 Kč měsíčně.

3. MND – Nejdoporučovanější dodavatel energií za rok 2021

Srovnání cen elektřiny - MND
Srovnání cen elektřiny – MND

Společnost MND (Moravské Naftové Doly) byla založena roku 2002 v Hodoníně a její popularita mezi zákazníky roste prakticky s každým dalším rokem. V současné době (rok 2022) je hlavním dodavatelem energií a elektřiny pro více než čtvrt milionu lidí.

Popularita MND je dána především faktem, že vše dohodnete on-line nebo po telefonu, včetně podpisu smlouvy, takže nemusíte nikam chodit ani se s nikým setkat pro sjednání elektřiny. Velmi lákavá je také nabídka tarifu s dvouletou fixací, kdy MND slibuje cenu 7 866 Kč/MWh v nejobvyklejší sazbě D02d. Tato sazba konkrétně znamená, že se v domácnosti elektřinou netopí ani neohřívá voda.

4. PRE – Přední dodavatel nejen v Praze

Srovnání cen elektřiny - PRE
Srovnání cen elektřiny – PRE

Společnost Pražská energetika, a.s. byla založena roku 1994. Od té doby se stala jedním z předních dodavatelů elektřiny nejen v Praze a blízkém okolí. S více než 800 000 odběrnými místy se řadí na třetí místo co se velikosti týče.

PRE nabízí poměrně pestrou řadu tarifů, mezi kterými najdete například:

  • PRE PROUD STANDARD
  • PREekoproud
  • PRE PROUD NEFIX

PRE PROUD STANDARD je určen pro všechny zákazníky, jež nechtějí mít fixovanou cenu, PRE ekoproud vám zase garantuje, že bude většina vám distribuované elektřiny vyprodukována z udržitelných zdrojů a PRE PROUD NEFIX je rovněž smlouvou bez fixace, avšak podepsanou na dobu neurčitou.

Cenami se v rámci Prahy PRE rozhodně řadí k těm spíše levnějším dodavatelům energií, přičemž v běžné sazbě D02d a spotřebě okolo 2,5 Mwh zaplatíte od 1550 do 1650 Kč měsíčně s ohledem na zvolený tarif, což činí přibližně 18 500-20 000 Kč. Jestliže však bydlíte ve větší vzdálenosti od Prahy, rozhodně existují levnější varianty.

5. Innogy – jeden z největších evropských energetických podniků

Srovnání cen elektřiny - Innogy
Srovnání cen elektřiny – Innogy

Společnost Innogy vznikla roku 2016 vyčleněním z německé společnosti RWE. Od té doby si na evropském i českém trhu dokázala udržet místo, které její starší sestra tak dlouho budovala.

Co se týče tarifů, u Innogy naleznete v současné době dva – Elektřina Standard a Elektřina Energo Standard, přičemž Energo Standard je určen pouze pro spotřebitele, jejichž zařízení je připojeno k lokální distribuční soustavě Innogy Energo. Tarif Energo Standard je v sazbě D02d o něco levnější než běžný tarif Standard, přičemž 1 Mwh vás přijde na 1846 Kč.

Ve srovnání vychází Innogy spíše jako dražší dodavatel, avšak zajímavostí je individuální přístup k fixaci cen v závislosti na spotřebě a konkrétním odběrovém místě. Innogy také nabízí poměrně přehledné rozhraní svého webu a lidský přístup prostřednictvím vlastního přiděleného obchodníka.

Cena elektřiny: Tipy pro výběr dodavatele elektřiny

1. Vše si dobře promyslete

Víme, že ceny elektřiny a energií obecně rostou závratným tempem a vaše vyúčtování je vyšší každým měsícem, nemusí být však nutně pravda, že se vám změna dodavatele instantně vyplatí. Vše si proto dobře promyslete a pokud možno konzultujte s nezávislými odborníky, jež vám dokáží skvěle poradit.

2. Využívejte srovnávačů

Rozhodně se nebojte využívat srovnávače a internetové kalkulačky, které vám s prvotním nástřelem nejvýhodnějšího dodavatele obrovsky pomohou. Vyzkoušejte například náš tip na srovnávač cen elektřiny od Porovnej24.

3. Pověst dodavatele je důležitá

Před samotným výběrem rovněž doporučujeme projít různé internetové diskuse, poptat se přátel nebo kontaktovat lidi na sociálních sítích a ověřit si, zda dodavatel plní své závazky tak, jak slibuje na svých webových stránkách. Pamatujte, že i zde platí pověstné „důvěřuj, ale prověřuj“.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3]

Mohlo by vás také zajímat