Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Yerba maté

Yerba maté: Porovnání 10 nejlepších yerba maté podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších yerba maté. Jak jsme yerba maté vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Yerba maté jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit yerba maté podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší yerba maté.

NázevVzhledHmotnost baleníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 gYerba maté CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g500 g125Zobrazit v obchodech
Naturway Yerba maté list přírodní řez. 1000 gYerba maté Naturway Yerba maté list přírodní řez. 1000 g1000 g340Zobrazit v obchodech
Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 gYerba maté Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g400 g163Zobrazit v obchodech
Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kgYerba maté Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg500 g150Zobrazit v obchodech
Mate Green Yerba Fitness 400 gYerba maté Mate Green Yerba Fitness 400 g400 g158Zobrazit v obchodech
Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 gYerba maté Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g500 g145Zobrazit v obchodech
Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 gYerba maté Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g500 g208Zobrazit v obchodech
Brainmax Pure Organic Yerba Maté Brainiac 500 gYerba maté Brainmax Pure Organic Yerba Maté Brainiac 500 g500 g219Zobrazit v obchodech
CBSe Čaj Yerba Mate Silueta 500 gYerba maté CBSe Čaj Yerba Mate Silueta 500 g500 g135Zobrazit v obchodech
Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 gYerba maté Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g1000 g328Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení yerba maté od jejich uživatelů.

Top Yerba maté podle Heureky

Co je to YERBA MATÉ?

Yerba Maté je čaj, který se však s klasickými čaji, které známe, nedá srovnávat. Velmi často se u vyhledávání setkáte s názvem „zelené zlato indiánů“, nebo také například jako „nápoj bohů“. Je velmi zajímavé jak je u nás v Česku a ve střední Evropě tento čaj málo známý, protože například v Amerických státech si bez něj až 80 % populace nedokáže představit život.

Pokud byste něco měli o Yerba matté vědět, tak je to to, že se jedná o silně stimulační nápoj s mnohými dalšími benefity. Ty další benefity jsou však také velmi důležité. Yerba má nespočet příznivých účinků na náš organismus, protože obsahuje spoustu vitamínů a má neuvěřitelně vysoké nutriční hodnoty.

Ale co to tedy vlastně yerba je? Jedná se o nápoj pocházející z Jižní Ameriky připravovaný z lístků cesmíny paraguayské. Jedná se o strom, který je asi 15 metrů vysoký a je stálozelený.

Samotné objevení nápoje a jeho účinků má na triku kmen z Amazonie, který se nazývá Guaran. Vypráví se kolem objevu jedna historka. Tato historka říká, že náčelník jmenovaného kmene zachránil dvě bohyně se jmény Yari a Arai před útočícím jaguárem. Tohoto jaguára měl zabít lukem. Po záchraně tyto dvě sličné bohyně pozval do svého příbytku, kde je pohostil a seznámil s kmenem. Když pak náčelník usnul, na důkaz díků mu bohyně zasadili před jeho dům strom, ze kterého vyrostla naše cesmína. Když strom vyrostl, dělal si z něj nápoj celý kmen, který však neměl ani ponětí že o pár století se jejich zázrak bude užívat po celém světě v mnoha provedeních.

Ačkoliv se tento čaj ještě neobjevuje na meníčkách v restaurací, jedná se o obzvlášť známý nápoj, kolem kterého se ani nevedou žádné diskuze na rozdíl například od Kratomu, který může mít podobné účinky, ale jeho užívání je stále kritizováno.

Účinky yerba maté

Když se řekne Yerba Maté, každému asi nejdříve naskočí, že se jedná o stimulant. To je sice pravda, ale za tímto nápojem se toho nachází mnohem více. Stimulannt není chemická sloučenina – jedná se tedy o přírodní látky, které se přirozeně nacházejí v mnoha rostlinách. Stimulant má příznivý dopad na vaši energii, bystrost i soustředěnost. Také vám rozjasní mysl a velmi statečně umí potlačovat únavu. Pokud chceme dosahovat takových výsledků, většina z nás nejspíše sáhne po kafi, nebo po silném zeleném čaji, avšak dá se to srovnat s Yerbou?

Pokud si dáte pár doušků Yerby, tak vám stimulačí látky aktivně zasáhnou centrální nervovou soustavu a skoro okamžitě cítí mozek náhlý a nečekaný příval energie, takže se z pocitu únavy dostanete raz dva. Zvyšuje se navíc koncentrace, zlepšuje se naše paměť, a tak nám jdou snáze do hlavy i složité definice. Rozoostřují se smysly, zlepšují se kognitivní funkce, to znamená, že lépe vnímáme i reagujeme a zvládáme zadané úkoly. Pozitivní vliv má Maté také na myšlenkové procesy, rychleji přemýšlíme, což přispívá k snadnějšímu pochopení informací.

Jak už bylo mnohokrát řečeno, u stimulačních účinků Yerba rozhodně nezůstává a nabídne vám mnoho dalších benefitů. Velký vliv má například i na koncentraci a to jak psychickou, tak fyzickou. To vám během dne pomůže naprosto ve všem. U řízení, při práci i při vymýšlení, za jak dlouho je třeba umýt si hlavu, aby  to přesně vyšlo na budoucí rande.

Dalšími skvělými účinky je například zmírnění stresu, zlepšení nálady (a to dokonce i při léčbě úzkostí a depresí). Velmi ceněným benefitem je i odkyselení od kyseliny mléčné, která má za úkol regenerovat svaly – tím, že jí Yerba odbourává, přispívá tím ke zrychlení rekonvalescence a vy tak můžete sportovat více s menší bolestí u léčení svalů.

 • Podpora energie, soustředěnost a jasnost myšlení
 • Zvýšená fyzická vytrvalost
 • Zahání špatnou náladu, mírní deprese a zbavuje napětí
 • Antioxidant
 • Podpora trávení
 • Podpora při redukci váhy
 • Podpora kardiovaskulárního systému a prevence proti srdečním chorobám

Už jsme si tak nějak Yerbu představili, ale rozumím, že é každému se tyto dlouhé odstavce chtějí číst, proto jsme vám zde níže dali ještě rychlé a rozčleněné shrnutí všech účinků, které Yerba na vaše tělo může mít.

Hubnutí a Yerba Maté

Velmi často se u účinků Yerby setkáte s pojmem hubnutí a srážení tuků. Nejedná se však dámy a pánové o žádnou lež. Za Testio vám můžeme zaručit, že opravdu má Yerba Maté příznivé účinky na hubnutí a shazování kil. Nepředstavujme si to však jako pohádku. Yerba zkrátka snižuje chuti k jídlu a zrychluje metabolizmus, což je zkrátka kombinace k úspěšnému hubnutí.

V tříměsíční studii u lidí s nadváhou ti, kterým bylo „Matéčko“ podáváno, zhubli v průměru 0,7 kg. Rovněž snížili poměr pasu k bokům o 2 %, což naznačuje ztrátu břišního tuku. Ve srovnání, účastníci, kterým bylo podáváno placebo, přibrali v průměru 2,8 kg a během stejného období (12 týdnů) zvýšili svůj poměr pasu k bokům o 1 %.

Obsah prospěšných látek

Jak už bylo řečeno v úvodu, Yerba Maté obsahuje i spousta aktivních látek a vitamínů. Mezi ty patří i vitamín A, B1, B2, B3, B5 a C. Navíc Maté čaj obsahuje i spoustu minerálů jako je například vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík i fosfor. Další látkou, kterou Mattéčko disponuje je například až 15 druhů aminokyselin.

Vyřeší i problém se spánkem

Ačkoliv celou dobu tvrdíme, jak je Yerba stimulativní, může vás napadnout, jak může být taková Yerba nápomocná u spánku. Při dlouhodobém užívání toto však možné opravdu je. Stane se tak,  protože nápoj podporuje u člověka vyladění cirkadiánního rytmu (přirozeného cyklů spánku a bdění). Pravidelné popíjení maté potom působí na celý lidský organismus posilujícím a omlazujícím efektem.

Protizánětlivé účinky

O efektu zmírňování bolesti, už v dnešním článků také byla řeč, a to konkrétně u odbourávání kyseliny mléčné tvořících se ve svalech, avšak Yerba vám může pomoci I od jiných bolestí a může mít sílu I jako klasický aspirin. Celkově vám Yerba může pomoci od bolesti svalů, kloubů a dalších bolestí.

Nežádoucí účinky Yerba Maté

U tohoto čaje se jen těžko setkáte s odpůrci, avšak je třeba se upozornit na MOŽNÉ nežádoucí účinky, které se sice mohou objevit jen kolem 2 % populace, ale i tak je naší povinností toto zmínit.

Mezi MOŽNÉ nežádoucí účinky Yerba Matté může být například přivodění nespavosti, nervozity, žaludečních potíží, bolesti hlavy, ale i dokonce zvonění v uších. V krajních případech se lze setkat i s nestabilním tepem srdce, avšak to hrozí jen u silných aritmetiků.

Káva vs. Yerba Maté

Kavá i Yerba Maté jsou na jednu stranu velmi srovnatelné, ale pokud se na to koukneme zblízka, jako například v dnešním článku, zjistíme, v jakých mnoha ohledech se můžou lišit. Oba nápoje obsahují hlavní tři látky – kofein, theobromin a theofylin. Na rozdíl od Mattéčka však zde káva končí a mnohé další benefity Yerby teprve přicházejí.

Největší rozdíl je však o účinku samotného kofeinu, i když většinou kávy konzumujeme více, než Yerby, je tedy logické, že kofeinu budeme víc mít z kávy, to nám však nezaručí větší stimulační účinek. Na kofein z kávy si rychle zvykneme a s dalšími látkami obsažené v kávě se tak jedná o spíše škodlivý nápoj. V Yerbě je o něco málo méně kofeinu avšak jeho křivka účinnosti není tak strmá a účinek je déle trvající a mnohem kvalitnější

Yerba Maté: Složení

 • Vitamíny: C, B1, B2
 • Stimulační alkaloidy:
  • Kofein (17,5 mg/g).
  • Matein: Specifický stimulant, nacházející se pouze u maté, kterému přisuzuji značnou část celkového stimulačního efektu.
  • Theobromin: Vyskytuje se hojně v kakau, má stimulační efekt v různých částech centrální nervové soustavy.
  • Teofylin: Obdobně jako předchozí alkaloidy působí jako stimulant na úrovni CNS.
 • Bioflavonidy:
  • Kvercetin: 
   • Sám o sobě má stimulační, anti-oxidační a proti-rakovinné vlastnosti (je jedním z nejvíce prozkoumaných a zdokumentovaných bioflavonidů).
   • Kromě toho však funguje také jako jakýsi přírodní zesilovač, kdy má schopnost zvyšovat biodostupnost a využitelnost všech ostatních látek v Yerbě maté obsažených, tedy včetně zesilování stimulačního a tuk spalujícího efektu alkaloidů.
  • Kaempferol: Přirozeně se vyskytující také v brukvovité zelenině, kde stojí za jejími zdokumentovanými proti-rakovinnými účinky.
  • Rutin: Ředí krev a zlepšuje její cirkulaci, kromě toho také zpevňuje žilní stěny.
 • Chlorogenovou kyselinu: Stimulační a tuk spalující efekt.
 • Více než 27 různých saponinů, kde tím nejvýznamnějším a v rostlinné říši nepříliš často se vyskytujícím je:
  • Ursolová kyselina, která byla ve výzkumech prokázána jako mající současně tuk spalující a svalovou hmotu budující efekt (obdobně jako ilegálně zneužívaný clenbuterol, avšak samozřejmě s mnohem nižší účinností). (ZDROJ:www.brainmarket.cz)

Příprava Yerba maté

Pokud vás pití klasického čaje již nebaví, je I spousta jiných způsobů, jak se dá Yerba Maté vychutnat. V této krátké kapitole si prozradíme tři základní typy na to, jak si Yerbu připravit a jak je přípravy možné kombinovat v závislosti na vaší momentální chuti.

Klasický čaj

Yerba matte se klasicky prodává v podobě na hrubo namletých listů rostliny. Pro přípravu klasického čaje je tak za potřeb odměřit zhruba malou čajovou lžičku, která se vloží do louhovače, či se klasicky nasype a zaleje horkou vodou. Klasické zalití bez síta má však nevýhodu toho, že byste museli lístky pojídat, což nemusí být příjemné pro každého a tak se prodávají zvláštní brčka se sítem uvnitř.

Voda by se měla správně přivést k varu a nechává se odstát na teplotu okolo 80 stupňů. DO této vody se nadále lístky sypou a nechávají se 5 minut odležet. U Yerby je výhodou, že se použité lísky dají ihned použít k dalšímu louhování dalšího šálku.

Pořádné Jihoamerické pošušňání

K přípravě pravého jihoamerického Maté potřebujeme kalabasu a bombillu. Kalabasa je tradiční nádoba, která byla dříve vydlabávána z tykve, ale dnes bychom našli kalabasy i ze dřeva či hliníku. Bombilla je pak brčko se sítkem vyrobené z kovu nebo bambusu. To vložíme do kalabasy a s jeho pomocí čaj popíjíme. Přibližně do 3/4 nádoby vložíme nadrcené lístky, zakryjeme ji dlaní a otočíme vzhůru nohama tak, abychom měli hrdlo vespodu. Jemně zatřepeme a opět vrátíme kalabasu hrdlem nahoru. Dále už jen vodu necháváme vystydnout na 80 stupňů a čaj se může podávat.

Je libo ledové osvěžení?

Ledový čas z Yerba Maté se nazývá Terere. A také a jeho přípravu používáme kalabasu. Jediným rozdílem je, že pro přípravu nepoužíváme horkou, ale studenou vodu. Nápoj můžeme doplnit například o kousky ovoce, či o mátu.

Kdy Maté popíjet a jak předejít toleranci

Prvním pravidlem je, že by se Yerba měla pít výhradně v ranních, či dopoledních hodinách a to kvůli obsahu kofeinu, což je přirozený stimulant, který vám nádherně může nastartovat den, ale znepříjemnit noc, pokud jej budete užívat odpoledne a večer.

Pokud budete Yerbu užívat jako většina populace kávu, nejspíše si na Yerbu, stejně jako na kávu, vytvoříte toleranci, což znamená, že účinky Yerby už nebudou tak slavné jako v prvních dnech a proto byste se měli řídit pravidlem, že s ničím se to nemá přehánět a že byste s užíváním měli zacházet opatrně. Pokud však například po dvou týdnech Yerbu vysadíte, můžete se potkat s abstinenčními příznaky (také stejně jako u kávy), a tak je lepší vždy na čas používat jiné zdroje energie, jako jsou například jiné energetické čajové směsi.

Pro koho není Yerba Maté vhodné?

Těhotné a kojící ženy by Maté neměly užívat a to především kvůli obsahu kofeinu, který by mohl v krajních případech na začátku těhotenství přivodit potrat. Užívat Maté by neměli ani lidé s kardiovaskulárními problémy.

Druhy yerba maté

Jak rozdělovat Yerbu je velmi složité. Nejdříve můžeme Yerbu rozdělovat podle míry mletí, což znamená, že někde se setkáte s hrubými namletými listy a někdy zas se směsí připomínající prášek. Ve většině případech však nemá toto hledisko na chuť ani účinek žádný vliv.

Dalším hlediskem rozdělení můžou být směsi. Což znamená, že se Yerba může míchat s různými dalšími bylinami, jako je třeba guarana, máta, jasmín, heřmánek, stévie a mnoho dalších bylin.

Yerba maté: Příslušenství

Už po přečtení článku jste si mohli povšimnout pár cizích slov a to zejména u kapitoly, která pojednávala o přípravě Yerby. Je to z toho důvodu, že pro přípravu prvé Yerby se používá mnoho různých příslušenství. V této kapitole si však popíšeme 2 základní pomůcky, o jejichž pořízení byste mohli zauvažovat, pokud to s yerbou myslíte opravdu vážně.

Bombilla

Bombilla je speciální brčko, které není univerzální. Může mít různé délky I tvary a může být vyrobené z mnoha materiálů. Nejčastěji se však setkáme s kovovými brčky. Nejčastěji je toto brčko opatřeno vnitřním sítem, které filtruje lístky tak, aby vám při sání nelezli do úst.

Kalabasa

Kalabsasa, nebo take Calabasa, či Calabash je speciální nádoba, ze které by se Yerba Maté mělo pít. Vyrábí se většinou ze skla, keramiky, nebo také ze dřeva.

Yerba maté a CENA

Cena Yerba maté je velmi různá, avšak nikdy to není takový zásah do peněženky. V podstatě by se dala cena Yerby přirovnat k cenám klasického čaje v supermarketu. Yerbu nejčastěji koupíme v malém (20 gramovém) pytlíčku, který slouží jen k degustaci. Pokud si však už najdete svůj typ, kupuje se Yerba nejčastěji v pytlech po 100g, 500g i po 1 kg.

Cena za 1 kilogram se pohybuje okolo 300 Kč s DPH.

TOP 10 PRODUKTŮ YERBA MATÉ

1.  CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g

Yerba maté CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g
Yerba maté CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g

Tento čaj kombinuje klasickou Yerbu a Guranu, která tomuto čaji přidává ovocnou chuť.

2.  Naturway Yerba maté list přírodní řez. 1000 g

yerba-mate-naturway-yerba-mate-list-prirodni-rez-1000-g
Naturway Yerba maté list přírodní řez. 1000 g

Tento druh čaje se vyznačuje jedním z nejvíce stimulačních Yerba Matté u nás.

3.  Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g

Yerba maté Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g
Yerba maté Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g

Vysoce kvalitní čaj, který obsahuje jen 5% větviček. Ideální míra namletí zajišťuje neucpávání brčka.

4.  Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg

Yerba maté Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg
Yerba maté Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg

Stimulační čaj se zaměřením na rozvoj mysli s bonusem- plechovou krabičkou.

5.  Rej Čaj E Tea Original Yerba maté ženšen 20 x 1,5 g

Yerba maté Rej Čaj E Tea Original Yerba maté ženšen 20 x 1,5 g
Yerba maté Rej Čaj E Tea Original Yerba maté ženšen 20 x 1,5 g

Zde je pořádný mix černého čaje, Yerby a citronové kůry pro začátečníky! Skvělá volba!

6.  Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g

Yerba maté Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g
Yerba maté Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g

Nejoblíbenější čaj v Argentině i u nás v Česku!

7.  Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g

Yerba maté Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g
Yerba maté Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g

Speciální druh obsaující stejný poměr lístktů I větviček.

8.  Allnature Yerba Mate čaj sypaný BIO 50 g

Yerba maté Allnature Yerba Mate čaj sypaný BIO 50 g
Yerba maté Allnature Yerba Mate čaj sypaný BIO 50 g

Skvělá volba pro začátečníky, kteří se nebojí jít do toho středem! Degustační ochutnávka je tu pro vás.

9.  Pajarito Yerba maté tradtional 1000 g

Yerba maté Pajarito Yerba maté tradtional 1000 g
Yerba maté Pajarito Yerba maté tradtional 1000 g

Autentický čaj vyráběný Itapúa v Paraguayi – považovaný za národní klenot!

10. Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g

Yerba maté Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g
Yerba maté Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g

Brazilský typ Yerba Matté vám zas do vašeho portfolio přinese něco jiného. Nebojte se objevovat a zkuste I tuto zajímavou variantu.

Yerba maté a pár slov závěrem

Řekli jsme si důležité informace produktu jménem yerba maté. Řekli jsme si o výhodách a nevýhodách a i o možných rizicích yerba maté. Teď záleží už jen na vás, které zboží si vyberete.

Doufáme, že vám náš článek pomohl s výběrem Yerba maté. Nyní už vám stačí si naplnit virtuální nákupní košík vámi vybraným Yerba maté produktem. Podívejte se také do tabulky se srovnáním jednotlivých yerba maté, kde se dozvíte za jakou se prodávají cenu. Po prokliknutí na “Zobrazit v obchodech”, nebo na obrázek produktu, budete přesměrování na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst zkušenosti a recenze s yerba maté od zákazníků. Také se dozvíte, kde je yerba maté skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat