Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Aku šroubováky

Aku šroubovák je užitečným nástrojem pro všechny domácí kutily a také i pro profesionály. Toto nářadí se hodí do každé domácnosti. Pokud vás nebaví šroubování ručně, pak je aku šroubovák pro vás dobrou volbou. Šroubování je s aku šroubovákem velmi jednoduché. Funkci aku šroubováku zvládnou i všechny aku vrtačky, nicméně aku vrtačka je dražší a nemusíte u ní využít všechny funkce. Aku šroubovák také nabízí i výhody. Mezi hlavní výhodu patří nižší hmotnost, snažší manipulace a mnohem menší cena oproti nabídce aku vrtačky.Na trhu je v dnešní době dostupná celá řada různých modelů aku vrtacích šroubováků. Díky tomu nemusí být jednoduché se mezi jednotlivými modely vyznat. Navíc se u nich setkáte s celou řadou různých parametrů. Abyste nemuseli trávit svůj drahocenný čas při výběru nejlepšího aku šroubováku, sepsali jsme pro vás tento článek, kde se dozvíte, jak vybrat aku šroubovák. Dále se zde podíváme i na najlepší modely aku šroubováku.

Tento článek na testino.cz vám pomůže s výběrem. Pracovali jsme na něm po mnoho hodin a vybrali jsme pro vás ty nejlepší modely a důležité parametry. Zaměřili jsme se zde na velmi důležité parametry jako je ergonomie, konstrukce aku vrtačky, parametry akumulátoru, motor, rychlost otáčení, funkce, příslušenství a samozřejmě i cena modelu. V tomto článku naleznete vše, co potřebujete pro výběr aku šroubováku.

Podívejte se také i na náš článek, který se zaměřil na aku vrtačky.

7 nejlepších modelů aku šroubováků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 7 nejlepších aku šroubováků. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto aku vrtací šroubováky si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

Srovnání aku šroubováků

NázevVzhledKapacita akumulátoru (mAh)Maximální otáčky (ot./min)Krouticí moment (Nm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Narex AS 37-Li HybroAku šroubovák Narex AS 37-Li Hybro8502804750Zobrazit v obchodech
Bosch GSR 12-15Aku šroubovák Bosch GSR 12-1520001300152499Zobrazit v obchodech
Makita DF001DWAku šroubovák Makita DF001DW150022061514Zobrazit v obchodech
BOSCH IXO V BasicAku šroubovák BOSCH IXO V Basic11772154.51177Zobrazit v obchodech
Extol 402113 Aku šroubovák Extol 402113 13001804539Zobrazit v obchodech
FIELDMANN FDS 10101-A 50002151Aku šroubovák FIELDMANN FDS 10101-A 50002151130000379Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení aku šroubováků od jejich uživatelů.

Jak vybrat aku šroubovák

Užitečný nástroj, jako je aku šroubovák, je užitečný prakticky vždy a v každé domácnosti a příležitosti – ať už jde o opravu nábytku, zavěšení obrázku nebo kutilství. Časy, kdy je hlavním nástrojem ruční šroubovák, se pomalu stávají minulostí. Už nemusíme ručně šroubovat šrouby. Existuje dobrý způsob, jak zlepšit všechny domácí práce. Tím zlepšením je právě aku vrtací šroubovák.

S aku šroubovákem zvládne malé opravy i malé dítě. Pokud uvažujete o koupi tohoto typu zařízení, přečtěte si tento návod na výběr aku šroubováku. Popíšeme si zde několik důležitých parametrů, kterým by měl věnovat pozornost každý kupující při koupi aku šroubováku.

Aku šroubovák a výkon

Při nákupu akumulátorového šroubováku byste měli nejprve zkontrolovat výkon zařízení. Je známo, že čím větší je výkon zařízení, tím větší jsou jeho možnosti. To však neznamená, že musíme koupit nejvýkonnější šroubovák, který naleznete v obchodě. Nejprve bude nutné přemýšlet o tom, pro jaké úkoly budete daný nástroj používat. Nezapomeňte, že pro vrtání a šroubování lze použít i méně výkonnější modely. Některé zařízení mohou také fungovat jako zařízení 2 v 1. Pokud však tuto funkci nechcete používat, nestojí za to utrácet více peněz za víceúčelový aku šroubovák.

Napětí

Napětí nám udává to, jak výkonný daný aku šroubovák je. Také je dalším parametrem, který nám řekne, pro jakou práci můžeme použít akumulátorový šroubovák. Napětí se udává ve voltech (V).

Napětí od 3,6 V po 4,8 V

V současné době na trhu najdeme nejčastěji zařízení s napětím od 3,6 až po 4,8 V. Takové šroubováky budou ideální pro šroubování nábytku nebo domácí elektroniky.

Napětí od 6,5 V po 10 V

Zařízení s napětím 6,5 až 10 V budou ideální pro menší renovační práce.

Napětí od 9,6 V po 14 V

Naproti tomu napětí 9,6 až 14 V umožní uživateli používat i funkci vrtání. Takový šroubovák je obvykle také vybaven převody umožňujícími přizpůsobení rychlosti materiálu, se kterým pracujeme.

Napětí od 18 V a výše

Šroubováky s nejvyšším výkonem 18 V nebo více, jsou nástroji, které poslouží i profesionálům. Často mají také funkci zdvihu, která umožňuje vrtání děr ve stěnách. Pokud chcete doma také vrtat, zvolte si model s napětím kolem 18 V.

Aku šroubovák – Hmotnost

Pro někoho se může hmotnost šroubováku zdát jako triviální parametr. Každý, kdo měl příležitost pracovat s podobnými nástroji, však ví, že těžký šroubovák může být nepříjemné používat. Obzvláště pokud akumulátorový šroubovák držíte jednou rukou po celou dobu. Proto při výběru zařízení bychom se měli ujistit, že je můžeme snadno ovládat jen jednou rukou. Aku šroubovák by tedy neměl být příliš těžký. Lehký šroubovák vám nezpůsobí třes ruky, který může způsobit špatně vykonanou práci. Dobrá hmotnost se pohybuje kolem 400 gramů. Velmi výkonné modely mohou vážit až kolem 700 gramů. Některé modely aku šroubováky jsou dokonce ještě těžší.

Aku šroubovák: Baterie / akumulátor

Odolná baterie je velmi důležitým prvkem aku šroubováku. Baterie by měla umožňovat pohodlné používání. U akumulátoru záleží hlavně na době použitelnosti. Délka by měla být přiměřená, aby umožnila provedení plánovaného pracovního úkonu.

Nabíjení by mělo být také optimální a nemělo by trvat příliš dlouho. Pracovní doba závisí na provedené práci, náročnější činnosti způsobí rychlejší spotřebu baterie.

V současné době výrobci používají ve svých výrobcích jednu ze tří baterií: Ni-Cd, což je nikl-kadmiová baterie, Li-Ion – lithium-iontová baterie, a Ni-MH – nikl-metal hydridová baterie.

Typy akumulátorů

  • Li-Ion baterie – Tento typ je tím nejmodernějším typem akumulátoru v současné době. Má výborné vlastnosti a vydrží mnohem déle než ostatní typy baterií. U naprosté většiny aku vrtaček a aku šroubováků se setkáte právě s tímto typem baterie. Jelikož se dá hodnota aktuálního nabití snadno kontrolovat, je u většiny modelů s tímto typem akumulátoru ukazatel stavu baterie. Tyto baterie by se nikdy neměli vybít až do prázdné kapacity.
  • Ni-Cd baterie – Tento typ baterie má o něco větší odolnost proti celkovému vybití. Jedná se o starší typ baterie. Má nižší kapacitu. Do nových přístrojů se tento typ baterie již moc nepoužívá.
  • Ni-Mh baterie – Tento typ baterie má větší kapacitu než Ni-Cd a to zhruba dvojnásobnou. Tento typ baterie se umí rychleji nabíjet avšak jeho nevýhodou je malé napětí článku. Výhodou této baterie je také šetrnost k životnímu prostředí.

Kroutící moment u aku šroubováku

Krouticí moment je parametr, který určuje sílu se kterou aku šroubovák utáhne a povolí šrouby.

Akumulátorové šroubováky nabízejí dobrý výkon za dobré ceny, včetně dostatečného kroutícího momentu.

Obvykle najdeme tento parametr v Nm. Udávají se parametry pro měkké a tvrdé šroubování. Měkké šroubování, tj. takové, kde je šroub zašroubován do měkkého materiálu, je charakterizováno tím, že točivý moment se zvyšuje s hloubkou šroubu.

Při tvrdém šroubování se moment v konečné fázi rychle zvyšuje. Nezapomeňte však, že točivý moment by neměl být menší jak 5 Nm. Lepší aku šroubováky mohou dosahovat kroutícího momentu až kolem 30 Nm.

Pokud však plánujete zařízení často používat, měli byste se rozhodnout pro model, který vám umožní nastavit si kroutící moment zcela libovolně. Díky tomuto řešení bude zařízení funkčnější a umožní šroubování šroubů do různých typů povrchů

Motor aku šroubováku

Typ motoru není tím nejdůležitějším parametrem, ale i tak je dobré znát co se skrývá za motor uvnitř daného modelu aku šroubováku. Díky rozdílným typům motorů můžou mít různé aku šroubováky odlišnou sílu a výkon. Akumulátorové vrtačky mají dva typy motorů a to klasické elektromotory a bezuhlíkové motory.

Uhlíkový motor

Klasický elektromotor potřebuje ke svému fungování uhlíky. Za nějaký čas může dojít k jejich opotřebení a to je nevýhodou klasických elektromotorů. Díky tomu se můžou tvořit rozličné poruchy.

Výhodou elektromotoru v aku vrtačkách je jejich nízká cena.

Motor bezuhlíkový

S bezuhlíkovými motory se setkáme u aku šroubováků, které jsou o něco dražší. A to proto, že tento typ motoru eliminuje nevýhody klasického elektromotoru. Bezuhlíkový elektromotor je vybaven více elektronickými součástkami a má tak o něco důkladnější zpracování. A to se odráží i v jeho ceně.

Tento elektromotor je novým typem. Nevýhodou je jeho dražší pořizovací cena. V dlouhodobějším horizontu vám přinese nižší náklady na provoz aku vrtačky a to díky tomu, že má efektivnější a lepší odběr energie z baterie. Má tedy mnohem lepší účinnost a efektivitu.

Příslušenství a funkce aku šroubováku

Aku šroubováky jsou stejně jako jiné nástroje vybaveny celou řadou různého příslušenství a funkcí, které vám ulehčí práci.

  • Kufr – Kufr je vhodným příslušenstvím pro snadné uskladnění a přenos aku šroubováku.
  • Regulátor otáček – Jedná se o ovládací prvek, se kterým si jednoduše přizpůsobíte otáčky aku šroubováku.
  • Sada bitů – Sada bitů se hodí. Díky ní zašroubujete jakýkoliv šroub. U některých modelů může být součástí balení a do některých si musíte sadu bitů dokoupit.
  • Osvětlení – Osvětlení je užitečným příslušenstvím. Díky němu vždy uvidíte tam, kde šroubujete. Osvětlení bývá většinou řešeno LED diodou.
  • Indikátory – Indikátory vás budou informovat o aktuálním stavu chodu či nabíjení.
  • Příklep – Příklep jistě každý zná od vrtaček. Můžete si vybrat i aku šroubováky s příklepem, které vám umožní vrtat do zdi. Tyto modely se spíše podobají aku vrtačkám než šroubovákům.

Cena aku šroubováku

A parametr nakonec, který bude zřejmě zajímat úplně každého. A tím parametrem je cena produktu – aku šroubováku. Za kolik se prodávají aku šroubováky? Na to se podíváme zde. Abyste měli lepší přehled o cenové nabídce, podíváme se zde na jednotlivé cenové kategorie.

Cena do 700 Kč

V cenové kategorii do 700 Kč s DPH naleznete úplně ty nejzákladnější modely. Tyto modely zvládnou utahovat a povolovat šrouby či matice. Jedná se o méně výkonné modely.

Cena od 700 Kč do 1 400 Kč

Tato cenová kategorie vám nabídne lepší modely aku šroubováků. Naleznete u nich i dokonalejší příslušenství a funkce jako je například led osvětlení či transportní kufřík. V této cenové kategorii si vyberete již modely od známých značkových výrobců.

Cena nad 1 400 Kč

Tato cenová kategorie nabídne velmi vyspělé modely aku šroubováku. Lze si zde vybrat i modely s příklepem, modely vybavené sady s bity a mnoho dalšího. Tyto modely mají mnohem lepší kroutící moment. Lze si vybrat i model s až 150 Nm kroutícího momentu. Nejdražší modely mohou stát i více jak 2 000 Kč s DPH. Takové modely mají velmi dobré akumulátory s velikou výdrží a odolností.

Aku šroubovák a pár slov závěrem

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový aku šroubovák. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží. Nový aku šroubovák už na vás čeká v některém z mnoha internetových obchodů.

Doufáme, že jsme vám s úkolem výběru nového aku šroubováku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Dostupné aku šroubováky naleznete skladem v mnoha internetových obchodech, které prodávají nejen nářadí pro kutily.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem aku šroubováku.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat