Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Psí granule

Obsah článku Ukaž

Každý správný majitel a chovatel domácího mazlíčka chce pro svého miláčka jen to nejlepší? U psů je to velmi složité, jelikož je trh doslova narvaný všemi různými krmivy, ve kterých není vůbec snadné se zorientovat. Jelikož je i velmi těžké určit, který výrobek je to nejlepší v poměru „Ceny/výkon“, připravili jsme si pro vás dnešní článek u nás na Testinu.

V něm si představíme, na co si při výběru dávat pozor a vyvrátíme, nebo potvrdíme si klasická klišé v oblasti krmiv pro psy jako třeba obsah obilovin, nebo obsah kuřecího masa. Dále si ukážeme, jak ve zkratce poznat, že se jedná o kvalitního výrobce krmiv. Hned v druhé kapitole si představíme základní otázky, na které je třeba si odpovědět ještě před samotným výběrem z různých druhů a parametrů. Dále v článku narazíme na kapitolu druhy, kde se zaměříme na především kategorie pejsků a podle nich si rozřadíme granule, které jsou pro ně vhodné. Určitě se zaměříme na rozdíl mezi konzervou a granulemi, která je také terčem diskuzí. Jako vždy se dále podíváme na jednotlivé parametry, které se budou skládat především z obsahu látek v granulích a z ingrediencí, ze kterých jsou vytvořené. Určitě je nutné v tomto tématu věnovat samostatnou kapitolu i tomu, čemu byste se měli obloukem vyhýbat a jaké jsou varovné signály, které byste měli registrovat, a měly by pro vás znamenat velikou značku STOP. V předposlední kapitole se  zaměříme na správné dávkování krmiva a na celou problematiku krmení. Jako vždy si také i v poslední kapitole rozebereme ceny. Ceny si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Granule pro psy: Porovnání 10 nejlepších psích granulí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších granulí pro psy. Jak jsme tyto granule vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto granule pro psy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit psí granule podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší granule.

NázevVzhledHypoalergenníVelikost plemeneHmotnost balení (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 15 kgGranule pro psy Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 15 kgAnoPro všechny15923Zobrazit v obchodech
Brit Premium by Nature Adult M 15 kgGranule pro psy Brit Premium by Nature Adult M 15 kgAnoStřední15794Zobrazit v obchodech
Brit Care Adult Large Breed Lamb & Rice 12 kgGranule pro psy Brit Care Adult Large Breed Lamb & Rice 12 kgAnoVelké12977Zobrazit v obchodech
Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice 12 kgGranule pro psy Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice 12 kgAnoStřední12977Zobrazit v obchodech
Calibra Dog Premium Line Adult Large 12 kgGranule pro psy Calibra Dog Premium Line Adult Large 12 kgNeVelké12554Zobrazit v obchodech
Fitmin Dog for Life Dog Adult All breeds 15 kgGranule pro psy Fitmin Dog for Life Dog Adult All breeds 15 kgNePro všechny15829Zobrazit v obchodech
Delikan Dog CD Adult Beef 15 kgGranule pro psy Delikan Dog CD Adult Beef 15 kgNePro všechny15587Zobrazit v obchodech
Country Dog Maintenance 15 kgGranule pro psy Country Dog Maintenance 15 kgNePro všechny15398Zobrazit v obchodech
Brit Premium by Nature Adult L 15 kgGranule pro psy Brit Premium by Nature Adult L 15 kgNeVelké15744Zobrazit v obchodech
Brit Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kgGranule pro psy Brit Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kgAnoMalé121079Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení granulí pro psy od jejich uživatelů.

Jak poznat kvalitního výrobce krmiva?

Asi první otázkou, která vás napadne je, jak tedy poznat ty kvalitní granule a kvalitního výrobce? První věcí, která vám o granulích vypoví, vše je obsah, tedy jaké složky granule obsahují. Dalším takovým signálem je, jak podrobně výrobce vůbec rozepíše obsah svých granulí. Toto je velmi důležité, protože jsou-li granule kvalitní, výrobce by neměl mít důvod ukázat kompletní složení.

Vysokou jakost lze předpokládat u krmiv vyráběných v zemích, které prosluly kvalitou svého zemědělství a přístupem k životnímu prostředí, tedy ve Velké Británii, v Rakousku, Německu, Holandsku, skandinávských zemích či v Americe.

Dalším velmi významným signálem jsou různé certifikace na obalu. Například pokud výrobce uvádí regionální původ použitých potravin a udává, že se jedná o suroviny v kvalitě, je to velmi jistý signál, že se jedná o dobré krmivo.

Obiloviny v krmivech?

Obiloviny jsou někdy součástí granulí, ale ne všichni pejsci je dobře snášení. Obiloviny často pro pejsky znamenají alergeny a pejsci je tak hůře tráví. Proto je tato problematika stále otevřena a vedou se o ní diskuze.

Nedostatek kvalitních obilovin v krmivu může mít zejména u velkých psích plemen za následek hubnutí. Na základě našich zkušeností proto hodnotné obiloviny doporučujeme do stravy pejska zařazovat. Výjimku představují samozřejmě psi trpící alergií na lepek, u kterých je naopak potřeba obiloviny ze stravy zcela vyřadit.

Tohle všechno ale závisí především na samotné kvalitě potravin, v tomto případě obilovin, které použijeme. Pokud je obilovina kvalitní a dobře tepelně zpracována, nejspíše jí standartní a zdravý pejsek bude snášet velmi dobře. Obiloviny však nelze vyřadit úplně, jelikož jsou velkým zdrojem energie, tudíž sacharidů, které jsou pro běžného pejska naprosto nezbytné.

Je kuřecí maso vhodné? I pro citlivé pejsky?

Je všeobecně známo, že se vedou vášnivé diskuze o kuřecím mase a jeho obsahu v krmivech pro psy. Často se lze setkat s tím, že když má někdo citlivého pejska, odmítá kupovat krmiva s obsahem kuřecího masa a to z jejich názoru, že je pes na kuřecí maso alergický.

A velmi často se také stává, že jejich pejskem vůbec není alergický na kuřecí maso, ale ne moc dobře snáší horší kvalitu granulí jako takových. Pokud koupíte nekvalitní granule, i když je ve složení kuřecí maso, nemusí být neblahá reakce jen z masa, ale z nekvalitních základních surovin.

S kvalitním krmivem, které obsahuje kuřecí maso vhodné i pro lidskou spotřebu, nemusí pes mít žádný problém a krmivo je proto nutné posuzovat jako celek. Chcete-li se však kuřecímu masu přece jen vyhnout, vyberte svému chlupáčovi krmivo s rybím, jehněčím, kachním nebo třeba krůtím masem.

Jak vybrat psí granule?

V této kapitole si postupně rozebereme body, kterými byste se měli řídit, ještě před samotným výběrem krmiva podle druhu a složení. Tyto body jsou velmi důležité a nelze je jen tak přehlédnout.

1. VELIKOST PLEMENE

Velikost plemene nerozhoduje pouze o velikosti granulí, ale má vliv i na celkové složení celého výrobku. Pokud vlastníte malé plemeno, počítejte, že budete muset vybírat malé granulky, které mají vyšší podíl bílkovin a také tuků. Jestliže máte větší, či velká plemena, počítejte s tím, že granule budou mít, není podíl bílkovin a také tuků, jelikož jsou tyto výrobky obohaceny o kloubní výživu, kterou tyto plemena potřebují. Kloubní výživa přispívá pro správný vývoj kloubů a kostí a také se v jejich pozdějších letech stará  jejich zachování.

2. VĚK VAŠEHO MAZLÍČKA

Věk vašeho mazlíčka je také jeden z hlavních kritérií. Štěňata potřebují například velmi odlišné živiny, než třeba senioři. Granule pro seniorní psy jsou často vyrobeny s ohledem na potřeby starších psů a mohou obsahovat vyšší dávky bílkovin pro zachování svalové hmoty, nižší dávky tuku pro prevenci obezity a také kloubní výživu pro zdraví kloubů a kostí. Výběr granulí pro seniorní psy by měl být proveden s ohledem na individuální potřeby psa, jeho aktivitu a zdravotní stav. Zatím co mláďata potřebují vyvíjet klouby, kosti, svaly a další části jejich tělíček, senioři zas potřebují tyto části zachovat a pokud možno jim dopřát co největší životnost.

3. AKTIVITA

To, jak je váš pes aktivní je také velmi důležité, protože pokud váš pes lítá neustále po zahradě, chodí na náročné procházky, či se věnuje nějakému sportu, budete mu muset dopřát speciální výživu, která se diametrálně liší od té pro psy, kteří jen leží doma na gauči a mazlí se s vámi.

Pro aktivní psy doporučujeme granule s vyšším obsahem tuku. Tyto druhy granulí jsou většinou označovány jako Activ, nebo Sport. Pro méně aktivní jedince druh Activ, či Sport doporučujeme dávkovat maximálně v zimě, kdy je jejich energetický výdej mnohem vyšší. Úplně jiný případ je, když má váš pes nadváhu. V tom případě se nasazují jiné druhy, jako třeba Dieta redukuje se jejich příjem.

4. ZDRAVOTNÍ STAV VAŠEHO MAZLÍČKA

Pokud má váš pes nějaký problém, jistě je na místě, prodiskutovat jeho krmení s jeho veterinářem. Ale co když má váš pes jen těžko rozeznatelné příznaky, kterých si jen tak nevšimnete? Například pokud je váš pes citlivý, má průjem, páchne mu z tlamy, drbe se, ztrácí srst nebo si okusuje tlapky, je to nejspíš jeden z problému, které mohou, ale i nemusí souviset se špatným výběrem granulí. V tomto případě doporučujeme změnu.

5. SLOŽENÍ

Složení je to, co byste na granulích měly při výběru hodnotit jako první. Jak už bylo řečeno je nesmyslné, abyste hodnotili granule podle obrázku na obalu, ale podle toho, co je schováno uvnitř. V úvodu jsme si již řekli, že první známkou o kvalitním složení granulí je úplný seznam obsažených látek, protože pokud výrobce nemá potřebu schovávat obsah, nejspíše v něm nebude nic tak závadného. O konkrétních složkách granulí si rozhodně ještě pohovoříme v kapitole, která se nachází níže s názvem „Parametry.“

Druhy psích granulí

Jak už bylo slíbeno, v této kapitole se zaměříme na jednotlivé druhy granulí podle toho, jak je pes starý, velký a také se zaměříme na různé individuální úskalí, která váš mazlíček může mít.

Druhy podle věku psa

Druhy podle věku psa jsou velmi důležitým rozdělením,  kterém už jsme se okrajově také zmínili. Jedná se o to, že když máte štěně, potřebujete jeho výživu způsobit tak, aby se dobře vyvíjelo, kdežto když máte doma seniora, potřebujete naopak stávající hladiny živin vyvažovat a snažíte se uchovat stávající stav kloubů a kostí.

Granule pro štěňata

Když se pejsek narodí, trvá jeho štěněcí věk cca do 12. měsíce jeho života. U velikých plemen však tato hranice stoupá a dosahuje až 18. měsíce života. V tomto rozmezí by se štěňata měla krmit pouze a výhradně jen granulemi určené pro štěňata. V tomto věku pejska je velmi nutné navyšovat příjem masa, vitamínů a minerálů a to především vápníku, který napomáhá pro růst kostí. Velký pozor zde dejte na pojem masová moučka. Nejedná se totiž o maso, ale náhražku. Maso totiž k životu štěňata potřebují. Proto dejte rozhodně přednost dražším výrobkům, který obsah masa garantují.  Obsah bílkovin by se měl pohybovat v rozmezí od 22 do 28 % a tuků od 8 do 17 %, vlákniny a sacharidů pouze minimální množství. Štěňata také vyžadují zvýšený příjem energie. Je třeba dávat pozor, aby zdrojem energie ve větší míře nebyly právě sacharidy. Je velmi důležité, aby krmivo obsahovalo kvalitní kloubní výživu, která se odborně nazývá chondroprotetika.

Tyto granule jsou většinou po menších baleních a nesou název Puppy, nebo Junior. Tento druh je specifický taky malými granulkami a také dobrou vůní a chutí.

Granule pro dospělé psy

Granule pro dospělé psy je velmi těžké rozdělovat, jelikož jsou potřeby každého pejska úplně jiné. Menší plemena budou jíst úplně jiná krmiva než veliká plemena. Dále musíte vybírat granule podle toho, jak je pes aktivní a podle jeho individuálních požadavků – viz. Předchozí kapitola. Je samozřejmostí, že krmiva musí být bohatá na bílkoviny, ale i tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty. Obvykle jsou tato krmiva označena slovem „adult“.

Granule pro psy seniory

Období, které nazýváme senior, přichází u psů velmi brzy. U menších plemen je to okolo 7. roku jejich života a u velkých plemen už od 5. roku. Jelikož jsou pejsci už ve svém věku, je nutné, abyste jim přizpůsobili. Zatímco krmiva pro dospělé psy budou napomáhat a balancovat na hladinách s aktivitou psa, v tomto věku už by po normálním krmivu mohli akorát tak přibrat. Proto je nutné snížit obsah energetických složek a naopak zvýšit obsah kloubní výživy.  Samozřejmostí by měla být dobrá stravitelnost a vyšší obsah vlákniny, která podporuje správnou funkci střev a vyprazdňování. Pro staré psy se špatnou funkcí chrupu jsou vhodné i tzv. měkké granule. Granule pro starší psy nesou označení „senior“.

Druhy granulí podle velikosti plemene

U výběru granulí je nutné přizpůsobit granule i velikosti vašeho a psa a to ne ve smyslu velikosti balení, ale obsahu látek, které granule mají.

Granule pro malé psy

Malá plemena, mezi která patří například čivava, jorkširský teriér, bišonek, či foxteriér mají slabé čelisti a tak je nutné je krmit pouze malými granulemi, které jsou schopni zpracovat. Nejlepší volbou pro malá plemena budou granule, které jsou pro malá plemena vyloženě určena. Tento typ krmiva by měl mít vyšší energetickou hodnotu, jelikož malá plemena mají rychlejší metabolismus (ale malý žaludek, čemuž je nutné přizpůsobit velikost dávky). Typický bývá vyšší obsah bílkovin, tuků a snadno stravitelných sacharidů. Výjimkou nebývá ani vyšší obsah vitamínů B.

Granule pro středně velké psy

Středně velká plemena je kategorie velikosti psů, do které například patří buldoci, kolie a bígl. Tato skupina je nejpočetnější a tak budete mít jistě velký výběr. Tato kategorie psů má již dostatečně silné čelisti na to, aby dokázali rozkousnout i veliké kusy granulí. Jelikož se jedná o střed obou extrémů, můžete určitě volit nejen speciálně určené granule pro střední plemena, ale také granule pro psy, které nejsou nikterak specifikovány.

Granule pro velké a obří psy

I ti největší psi, ba co, hlavně ti, mají své specifické požadavky a je třeba se jim přizpůsobit. DO této skupiny patří například psi typu vlkodav, chrti, doga, nebo třeba bernardýn. Tato plemena nutně potřebují vyšší příjem bílkovin (masa), minerálů, vitamínů a především kloubní výživu, jelikož jsou jejich kosti a klouby velmi namáhány. Jelikož mají tito psy pomalý metabolizmus, je lepší omezit sacharidy, jelikož by pak mohli tloustnout.  Psi těchto druhů bohužel mají tendenci potravu hltat. Vyvarujte se proto malých granulí, které by mohli vdechnout. Vhodné je rozdělit krmnou dávku do dvou menších v průběhu dne než do jedné velké.

Individuální požadavky

Jak už bylo řečeno, i psy mohou mít velmi specifické požadavky podle toho, co se jim zrovna děje. Podle toho jim také musíme přizpůsobit stravu a to nejen vůči míře, ale také obsahu.  Jedná se zejména o nutriční potřeby, které jsou závislé na aktivitě, specifickém stavu (nejčastěji březost, kastrace) nebo zdravotních problémech (obezita, cukrovka, alergie, špatné trávení a jiné problémy).

Granule pro aktivní psy

O aktivních psech jsme si toho už dnes něco málo řekli, ale pro úplnost tohoto žebříčku je třeba tuto kategorii zmínit i zde. Pejsci, kteří jsou vysoce aktivní, takže běhají po zahradě, dělají různé sporty, nebo s vámi chodí na náročné procházky, musí mít tomuto režimu přizpůsobenou i stravu. Při vysokém výdeji energie je nutné ji opět doplnit. K tomu jsou vhodné granule s vyšším obsahem bílkovin a také tuků. Tyto granule se obvykle označují slovy „active“ nebo „sport“. Nikdy ale tuto potravu nepodávejte psům, kteří nejsou ve vysoké zátěži. Tím byste dosáhli akorát obezitě. Tento typ krmiva je všeobecně vhodnější pro podzimní a zimní období, kdy se zvyšuje energetický výdej.

Granule pro březí a kojící feny

Březí feny také potřebují speciální krmení. Jelikož se jedná o podobné potřeby, jako mají po porodu samostatná štěňata, jsou obsahově výrobky dosti podobné. Jedná se tedy především o hypoalergenní granule, které mají velmi vysoký obsah bílkovin, minerálů i vitamínů pro správný vývin plodů.

Granule pro kastrované psy

I psi, kteří mají za sebou kastraci, mají své specifické požadavky na složení granulí. Psy, kteří mají za sebou kastraci, by měli mít ve své stravě mnohem méně tuků a sacharidů, ale o to více kvalitních bílkovin a vlákniny. Důležité je, aby měli stravu s nižší energetickou hodnotou a více pohybu. Kdyby toto neměli, hrozí zde velmi velká pravděpodobnost obezity.

Granule pro nemocné psy

Pokud je váš pejsek nemocný, je třeba mu okamžitě přizpůsobit stravu. Na to neexistuje jednotný návod a tak vždy raději v případě nemoci, prokonzultujte stravu vašeho miláčka s veterinářem. Pokud jde o nemoci, které jsou způsobené špatnou stravou, tak se tu bavíme především o obezitě, cukrovce, onemocnění ledvin a alergií.

V případě, že se něco takého stane, je na místě okamžitě zjednat nápravu. Nejspíše budete muset vyměnit granule za nějaké speciální a celkovou výživu budete muset obohatit o nějaké doplňky stravy.

Hypoalergenní granule pro psy

Jelikož psy nejčastěji trpí alergiemi na nějaké složky ve stravě, je třeba redukcí vysledovat, co pejskovi tak vadí a přizpůsobit tomu i obsah složek v granulích.  Řešením totiž není jednoduše koupit jakékoli granule pro psy (například bez obilovin), které se označují jako hypoalergenní, ale pokaždé si musíte ve složení zkontrolovat přítomnost, nebo nepřítomnost látky, která pejskovi vadí. V případě silné alergické reakce je potřeba navštívit veterináře a pro svého psa zakoupit speciální veterinární granule, které nabízí každá veterinářská klinika. Mezi nejčastější alergeny patří: obiloviny, sója, lepek a chemické konzervanty. Alergenem ale může být i určitý druh masa (např. kuřecí) nebo tuk, který může obsahovat nepatrné množství bílkovin.

Granule pro psy lisované za studena

Granule pro psy, které jsou lisované za studene, jsou speciální granule, které mají i speciální úpravu. Protože granule nejsou zvláštně tepelně zpracovávány, nedochází tak k znehodnocení bioaktivních látek a nejsou v nich tak umělé konzervanty a barviva.  Vitamíny, minerály i stopové prvky bývají zachovány v nejvyšší možné kvalitě, což podstatně prospívá zdraví vašeho čtyřnohého společníka. Tyto granule se nedoporučují kupovat do zásoby, jelikož mají velmi malou expiraci a to z pravidla 6 měsíců.

Obezita

Nadváha netrápí jen lidi, ale také zvířata, kterým to nejen ubírá výrazně na kráse, ale také jim to velmi škodí. Bohužel, jelikož jsou naši čtyřnozí kamarádi na stravě zcela závislí na nás, můžeme jen my regulovat, co se jim dostane do těla a jaký to na ně bude mít vliv. Pes je celkově ve špatné kondici, snáší špatně změny teplot, má dýchací i oběhové potíže, zatěžuje nadměrně svůj pohybový aparát, hrozí mu cukrovka i další onemocnění.

A přesně proto je velmi důležité držet obsah tuku v těle našich mazlíků na uzdě. Když už k tomu dojde a váš pes má nadváhu, určitě nestačí pouze zmenšit množství snědených granulí, ale také změnit výrazně obsah. Možným řešením je zvýšit procento přijímané vlákniny. Dále je vhodné ubrat sacharidy​ a tuky. Výrobci tyto parametry mají na paměti a takto upravená krmiva označují „Light“.

Granule nebo konzervy?

I když dnešní článek pojednává pouze o granulích pro psy, je dobré zmínit i další alternativy, které můžete používat buď jako doplněk stravy, nebo také i jediný zdroj potravy pro vašeho mazlíčka. V této kapitole si tedy představíme obě varianty a porovnáme si jejich plusy i mínusy.

Granule

O granulích jsme si toho dnes řekli již spoustu a ještě si toho řekneme i mnohem víc, ale pro úplnost srovnání mezi granulemi a konzervami si ještě ty nejdůležitější informace shrneme do jednoho. Pokud pořídíme našemu psovi kvalitní granule, budou mít dostatek všech živin, jako třeba vitamíny, minerály, sacharidy a bílkoviny, které potřebují ke svému růst a správnému vývoji. V tom případě se mohou stát granule jedinou stravou, kterou psy mají.

Granule, jelikož obsahuj naprosté minimum vody, nepodléhají vlivům plísní a také žluknutí, které se neděje, díky stabilizátorům. Největší výhodu tedy mají, protože jejich doba expirace je dlouhá, snadno se skladují a velmi snadno se dávkují.  Naprosto zásadní předností granulí je vysoká energetická hodnota při malém množství. Pokud je řeč o kvalitních granulí, mluvíme o velmi správném poměru živin podle druhu granulí, které jsou pro vašeho psa vhodné. Jelikož jsem granule velmi jednoduchým zdrojem, jsou nejvhodnější pro psy, které necháváte často doma samotné. Navíc díky žvýkání posilujete i chrup zvířete.  Levné komerční granule totiž mohou našim čtyřnohým mazlíčkům naopak uškodit (často způsobují alergie, obezitu, nadýmání, průjmy apod.). Mezi další významné nevýhody je horší stravitelnost, tudíž je třeba zhodnotit stav trávení vašich domácích mazlíčků. Dále může být obtížné vůbec najít granule, které vašemu mazlíčkovi budou chutnat.

Výhody granulí

  • Granule jsou o poznání levnější, než konzervy.
  • Můžete se spolehnout, že u kvalitních granulí, váš pes vždy dostane vyvážený podíl minerálů, vitamínů, vlákniny, sacharidů i bílkovin.
  • Je na výběr z mnoha druhů podle toho, jak je pro veliký, starý i jak je na tom po zdravotní stránce.
  • Granule mají vysokou energetickou hodnotu.
  • Posilují chrup.
  • Snadnější skladování
  • Dlouhá doba expirace.
  • Snadnější dávkování.

Nevýhody granulí pro psy

  • Granule obsahují stabilizátory kvůli zabránění žluknutí.
  • Granule jsou hůře stravitelné.
  • Levné granule mohou škodit zdraví.
  • Psům granule nemusí chutnat.

Konzervy

Krmivo, které je umístěno do konzerv je pro psy mnohem přirozenější, jelikož se mnohem lépe tráví a je pro ně daleko lákavější s ohledem na konzistenci i vůni. Konzervy se také na rozdíl od granulí liší výrazně tím, jak se vůbec vyrábějí. Jelikož jsou konzervy sterilizované, není třeba je nějak významně konzervovat – bavíme-li se o kvalitních výrobcích. Některé druhy konzerv dokonce vytvářejí kompletní krmnou dávku pro psa a tak mohou být i  jediným zdrojem potravy. Některé jsou zas určené spíše jako doplněk stravy, které je třeba kombinovat s dalšími potravinami, jako je například rýže, nebo strouhaná mrkev. Pokud váš pes málo pije, jsou pro něj konzervy tím nejlepším způsobem výživy, jelikož každá konzerva obsahuje cca 75% vody. Co se týče nevýhod, je velmi důležité zmínit, že konzervy jsou o poznání dražší, než klasické granule a navíc nemají dostatečnou energetickou hodnotu. Na to, aby byla energetická hodnota dostatečná, musí pes dostat mnohem větší množství. Právě z tohoto důvodu se jedná o nákladnější záležitost. Navíc je zde riziko  zkažení, protože expirace těchto výrobků je velmi krátká a  tak nelze dělat valné zásoby.

Výhody

  • Konzervy jsou pro psy mnohem přirozenější oproti granulím.
  • Kvalitní výrobky neobsahují stabilizátory.
  • Konzervy se psům mnohem lépe tráví.

Nevýhody

  • Konzervy jsou nákladnější, než granule.
  • Konzervy mají nízkou energetickou hodnotu.
  • Otevřené výrobky vydrží krátce

Je možné granule a konzervy kombinovat?

Tak jako u nás, i psy si musí na změny ve stravě zvykat pomalu a tak je nutné i tomuto hledisku vyjít vstříc. Pokud je pes zvyklý na granule a z čista jasna přejdete na konzervu, můžete u psa vyvolat i silné zvracení a průjem.

Pokud byste krmiva často střídali, bakterie, které se nachází v žaludku, budou na tuto změnu reagovat odporem a vašemu psovi toto opravdu neudělá dobře.

Pro všechny psy je proti mnohem vhodnější a přirozenější, pokud je krmíte pouze granulemi nebo konzervami, případně granule i konzervy mícháte v poměru 1:1. Při krmení vždy dodržujte určitý řád.

V některých případech se ale stává, že na granule, nebo na konzervy mohou psy reagovat špatně a tak jsou v podstatě odsouzeni k jednomu, nebo k druhému typu krmiva.

Granule pro pejsky a parametry

Složení granulí

U granulí je jen jeden parametr, který je třeba sledovat a tím je složení. Složení granulí může vašemu pejskovi dopřát tu nejlepší péči a váš miláček tak může vesele růst a vyvíjet se, kdežto špatné složení může mít za následek dlouhodobé strádání a v extrémních případech i smrt. Jak tedy poznat kvalitní krmivo a jaké složky a jejich hodnoty by měl výrobek mít?

Bílkoviny

Bílkoviny, tedy proteiny jsou nejdůležitější složkou ve psím žrádle. Vyvážená hladina a samotný příjem bílkovin napomáhá ke správné funkci vnitřních orgánů, správnému a bezproblémovému trávení a také správnou krvetvorbou. Mezi další příznivé vlivy bílkovin na růst a celkové fungování tělíčka vašeho čtyřnohého kamaráda je například napomáhání při hojení zranění, pohání růst svalové hmoty a má velmi příznivý vliv na laktaci maminek a napomáhá samotnému rozmnožování.

To, kolik by mělo být ve stravě bílkovin, se odvíjí individuálně a to především podle věku psa, velikosti a také momentálnímu zdravotnímu stavu. Připravili jsme si tedy pro vás jednoduché srovnání hodnot, podle které je lehčí odhadnout, kolik bílkovin by měl pejsek přijímat.

  • Štěňata a psi v zátěži – 28%
  • Dospělý pes se skvělým zdravotním stavem a přiměřenou aktivitou – 18%

Pokud se budeme bavit o nějakém maximu příjmu bílkovin, není tato hranice nijak stanovena, ale u klasických výrobků nikdy nenarazíte na hodnotu vyšší než 40%. Nejdůležitější je však způsob zpracování a samotná kvalita bílkovin, která je obsažena v granulích.

Pokud je to možné, měli byste také zapátrat z čeho byly bílkoviny čerpány. Nejlepší volbou jsou pro vás kvalitní živočišné bílkoviny. Pokud zvolíte rostlinné zdroje bílkovin, můžete tak dosáhnout jen alergické reakce a velmi tím zatížíte ledviny pejska. Dochází k tomu, protože jsou u zpracování rostlinných bílkovin vypouštěny škodlivé látky. Jedná se především o amoniak. Levné granule často používají velmi levné zdroje bílkovin, jako je třeba soja, hrách, či kukuřice. Proto se pak nachází ve stravě obiloviny, které ne každý pejsek snáší dobře. Jedná se totiž o špatně stravitelnou látku, a pokud se budou tyto látky a obiloviny v granulích nacházet, mohlo by dojít k uvolňování vitamínů a minerálů, které jsou pro pejska také velmi důležité.

Proteinové posilováky

Když už jsme u bílkovin, je naší povinností vám něco říci i o tak zvaných proteinových posilovácích, o kterých se v dnešním článků ještě zmíníme, a to v kapitole „Na co si dávat pozor“. Jedná se o bílkoviny, které jsou čerpány z potravin, které jsou pro pejsky mnohdy spíše dosti škodlivé, a rozhodně nedoporučujeme takové granule kupovat.

Jedná se tedy o bílkovinné koncentráty, které mohou být vyrobené z kukuřičného lepku, nebo z rýžového a hrachového proteinu. Tyto koncentráty sice navyšují obsah bílkovin v granulích, ale bohužel se nejedná o vůbec nic prospěšného. Často jsou tedy tak nahrazovány živočišné zdroje bílkovin a i ten, kdo zkoumá složení, jen uvidí hodně proteinu, ale to, z čeho je vytažen už ne.

Tyto výtažky tak často způsobují prudké alergie a jsou mnohem hůře stravitelné. Někdy (ne moc často), se lze setkat i s proteinovými posilováky živočišného původu. Tyto živočišné proteinové posilováky jsou tak vyrobeny z kuřecího hydrolyzátu nebo se jedná o dehydrovanou kuřecí bílkovinu. I přesto, že zde vidíme slov bílkovina, se tento koncentrát rozhodně nevyrovná kvalitě bílkovin z pořádného masa. Živočišné hydrolyzáty ovšem mohou najít své opodstatnění při léčbě alergií na klasickou potravu, jelikož tělo nedokáže rozeznat zdroj této látky, a díky tomu nespustí alergickou reakci. Pokud ale živočišné hydrolyzáty objevíte v obsahu klasických granulí, rozhodně si ověřte i obsah skutečného masa.

Maso

I když zde mluvíme o granulích, stále platí, že pes by měl být především z masa živ a tak je i v granulích maso velkou a jednou z nejdůležitějších složek. Maso je pro psy, ale i jiné živočichy hlavním zdrojem bílkovin, tuků a mnoha dalších potřebných látek.

Pokud se podíváte na složení, mělo by být maso na prvním místě, protože se tato tabulky řadí od největšího podílu po ten nejmenší. Z toho vyplývá, že maso by mělo zastupovat největší část z celého výrobku.

Co se týče původu masa, měli byste vybírat především ta, která jsou z kvalitních a certifikovaných chovů. I když tak učiníte, nezabráníte tomu, že maso bylo za živa dopované antibiotiky a hormony, ale rozhodně uděláte lépe, než když si původ masa neověříte.

Když se zaměříme na zpracovávání masa, mělo by se jednat o velmi šetrné zacházení jak z živým živočichem, ze kterého je maso děláno, ale i s výsledným produktem. Výrobce by vždy měl na obalu uvádět, z jakého druhu masa jsou granule vyráběny a v jaké podobě je maso v krmivu obsaženo. Pokud tedy na obale uvidíte „Kuřecí maso a další produkty živočišného původu“ – takové krmivo rozhodně neberte. Berte pouze výrobky, na kterých je napsáno například „100% kuřecí játra“. Spojení ostatní živočišné produkty totiž znamenají odpad, jako je například – kůže, kosti, kopyta, rohy, štětiny, cévy, šlachy a tak podobně.

Nejdůležitější tedy je, aby byl popis masa co nejpodrobnější.

Čerstvé maso

Jedná se prosím o trik výrobců, jelikož je nemožné, aby v sušeném výrobku bylo obsaženo čerstvé maso. V granulích se může nacházet pouze tepelně zpracované maso. Pokud tedy uvidíte na balení „kuřecí maso 60 %“, znamená to, že skutečný obsah masa v daném výrobku (po odečtení obsahu vody) je přibližně 18 %. Podobné je to i s množstvím bílkovin. Čerstvé maso obsahuje přibližně 20 % bílkovin, pro náš příklad proto platí skutečný obsah bílkovin pouze asi 11 %.

Sušené maso

Sušené maso, nebo se také často můžete setkat s názvem „dehydratované maso“ nebo také „Masová moučka“ se udává v opravdovém procentuálním zastoupení v obsahu granulí – ne tak, jak je tomu u masa čerstvého. Pokud proto v obsahu uvidíte „kuřecí masová moučka 20 %“, jedná se 20 % reálného masa. Obsah bílkovin se také navyšuje v sušeném mase a můžeme si všimnout hodnot až 70%. Na 20 % masové moučky je to přibližně 12 % bílkovin. Doporučujeme tedy kupovat produkty, které budou mít minimálně 30% moučky nebo masa v sušeném stavu. Také výrazně doporučujeme dávat přednost pojmu sušené maso a vyhýbat se názvu masová moučka. Masová moučka sama o sobě není nikterak škodlivá, avšak postrádá tu kvalitu, jakou nabízí sušené maso. Masová moučka je vyráběna a upravovaná 2x a to nejdříve z masa a poté už se směsí, ze které je lisované suché krmivo. Tím tedy dochází ke znehodnocování látek.

Jak rozeznat čerstvé a sušené maso

To, jak rozeznat sušené maso a čerstvé maso v granulích je velmi jednoduché. Sušené maso se značí slovy – masová moučka, sušené maso nebo dehydratované maso. Čerstvé maso se ale značí lovy – maso, nebo například jen kuřecí. Tak lze snadno a jasně rozeznat o jaký druh masa se jedná.

Tuky

Tuky jsou také jedním z nejdůležitějších složek psích granulí. Tuky jsou totiž hlavním zdrojem energie, také podporují správnou funkci ledvin a podporují správnou funkci reprodukčních orgánů. Ty, jak je také všeobecně známo pomáhají absorbovat vitamíny, které jsou rozpustné v tucích. Jedná se především o vitamín A, D a E. Tuky mají i mnoho dalších funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří podpora stavby buněčných stěn, izolaci nervových vláken a také napomáhají transportu živin. Mimo tyto funkce také zvyšují chuť granulí a granule se tak stávají i mnohem lépe stravitelné.  Kvalitní tuky jsou navíc zdrojem esenciálních mastných kyselin. Nejvhodnější formou jsou tuky živočišné (rybí, kuřecí).

Podíl tuku v granulích se pro dospělé jedince pohybuje okolo 6 % – 18%. Pokud by váš pes přijímal více tuku, než je nutné, mohlo by dojít k obezitě. Pokud byste však tuk zanedbávali, nebo jej úplně vyškrtli z jídelníčku, došlo by k šupinatění kůže a náhlé ztráty váhy.

Sacharidy

Ať už se bavíme o lidech, nebo zvířatech, všeobecně je známo, že sacharidy, tedy cukry, jsou nejlepším zdrojem rychlé energie a jsou naprosto zapotřebí pro správný vývoj a funkci krevního oběhu, srdce a nervů.

Pozor! Na rozdíl od ostatních složek, je u sacharidů velmi důležité hlídat přesný množství, jelikož vysoký obsah sacharidů by mohl zapříčinit nadváhu a také velmi špatné trávení. Další hrozbou jsou látky zvané antinutriční. Tyto látky způsobují, že některé vitamíny a minerály jsou pak často nevyužité, protože je tyto sacharidy pohltí. Vždy tedy vybírejte granule, které budou obsahovat okolo 20 % – 30 % DOBŘE stravitelných sacharidů.  Nejčastějším zdrojem sacharidů pro výrobu psích granulí jsou obiloviny (pšenice, oves, kukuřice, rýže), luštěniny (sója) a brambory. Především pšenice a sója mohou způsobovat alergie, kukuřice je zase hůře stravitelná. Pokud tedy budete zkoumat složení granulí, nezapomeňte se pořádně zaměřit i na sacharidy a především jejich obsah a zdroj.

Vláknina

Vláknina je složka, o které je všeobecně známo, že podporuje peristaltiku – tedy průchodnost střev a dobré trávení. Vláknina tedy má veliký vliv na tyto procesy. Pokud jí je málo, způsobuje tím průjmy a jakmile je jí moc, může zas střeva pozastavovat, nebo je i úplně zastavit – tedy dochází k zácpě. Takto to funguje u všech živočichů – i u nás. Pokud se zaměříme na obsah, měla by tedy být vláknina obsažena ve stravě okolo 5%. S hmotností zvířete však tyto procenta rostou. Pro obézní psy (ale například i jedince s diabetem) se doporučuje obsah vlákniny v granulích až 20 %.  Vláknina má až nulovou kalorickou hodnotu a  když dodá pocit sytosti, nebudete přijímat skoro žádné kalorie. Tímto se dá efektivně snížit váha a to nejen u psů, ale také u lidí. Tento princip se často používá při různých redukčních dietách pro lidi. U štěňat by neměl však obsah vlákniny převyšovat 3%. Čemu se ale vyhnout? Rozhodně při bližším zkoumání obsahu dejte veliký pozor na pšenici. Pšenice je nejméně vhodným zdrojem vlákniny pro psy a může vyvolat prudké alergie a mnoho dalších zdravotních problémů.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Stejně tak jako my, i psi potřebují dostatečné množství minerálů a vitamínů. Jelikož si je sami nedokážeme vytvořit, musíme si je dodávat díky stravě, kterou přijímáme. Proto i psí granule by měli mít vyvážený obsah vitamínů a minerálů, který se odvíjí od individuálních potřeb každého pejska.

Správné granule by měly obsahovat tyto vitamíny:

  • Vitamín A – Správný vývoj a růst a kvalitní zrak.
  • Vitamín B – Kvalitní a dobré zažívání a správná peristaltika.
  • Vitamín C – Podpora imunitního systému.
  • Vitamín D – Kvalitní srst, klouby a kosti.
  • Vitamín E – Zdravé a správně fungující nervy a svaly. Chrání také buňky organismu a podporuje plodnost.
  • Vitamín H – Nazýván také biotin podporuje funkci jater a zajišťuje kvalitní srst a kůži.

Co se týče minerálů, je velmi důležité příjem regulovat, ale také dodávat v dávkách, který si váš pes zaslouží. To, kolik a čeho pes má jíst, záleží na jeho vzrůstu, věku a také zdravotní kondici.

Mezi ty nejdůležitější minerály řadíme:

  • Vápník (Ca)
  • Forfor (P)
  • Hořčík (Mg)
  • Draslík (K)
  • Sodík (Na)
  • Chlór (Cl)
  • Síra (S)

Mikroprvky:

  • Měď (Cu)
  • Jód (I)
  • Železo (Fe)
  • Mangan (Mn)
  • Selen (Se)
  • Zinek (Zn)

 

Vápník a fosfor podporují růst kostí a zubů, hořčík je důležitý pro růst kostí a správnou funkci nervů, draslík odbourává tuky, cukry a posiluje trávení, sodík pozitivně ovlivňuje nervový systém a hospodaření s vodou, chlór přispívá ke správné funkci trávení a síra posiluje chrupavky a kosti. Tyto minerály by měly být zastoupeny ve větším množství. Pro správný vývoj jsou potřebné ale také tzv. mikroprvky: měď (Cu), jód (I), železo (Fe), mangan (Mn), selen (Se) a zinek (Zn). Tyto minerály jsou, jak už bylo řečeno nezbytné a při jejich absence ve žrádle by mohlo dojít k dlouhodobému strádání ve všech oblastí.

Popel

Popel, ačkoliv to může znít zvláštně, je velmi důležitou složkou v granulích psů. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že se jedná pouze o levný produkt ze spalin a přidává se do krmiva pouze jako výplň k dosažení větší gramáže, je to mylná informace. Ve skutečnosti se ale jedná o soubor důležitých anorganických minerálních látek, které by zůstaly po spálení granulí. Rozhodně se nejedná o klasický popel, který vzniká spalováním. Mnohem spíše jde o zavádějící termín. Jedná se dokonce až o naprosto nezbytnou látku v granulích. Obsah popela by se měl pohybovat okolo 5 – 8 %.

Vyšší množství však již může být škodlivé, jelikož spaluje ostatní minerální látky, které jsou jinak pro psy velmi prospěšné.

Holistické granule pro psy

Holistické granule pro psy, jsou jinými slovy granule, které jsou velmi komplexní a mohli bychom je nazývat až prémiovými. Jedná se o produkt, který je svým obsah naprosto vyvážený a dopřává tak kvalitní potraviny obsažené ve správném množství.  Od běžných komerčních krmiv se holistické granule liší vysokým obsahem kvalitního masa, ovoce, zeleniny a bylin. Typická je absence přísad s vysokým obsahem škrobu (pšenice, kukuřice), které jsou nahrazeny zdravějšími alternativami (brambory, proso). Pro výrobu jsou použity čerstvé suroviny v nejvyšší kvalitě. Takové produkty by tedy neměly obsahovat žádné alergenní složky, konzervanty (umělé, ani barviva a dochucovadla.

Na co dát při výběru granulí pozor

MASO! Ne náhražky

Jak už jsme si v předchozích kapitolách mnohokrát říkali, je důležité, aby maso byl jeden z hlavních zdrojů živin a bílkovin pro vašeho psa. Proto dejte obzvlášť pozor, že kupujete výrobek, ve kterém je opravdu maso a ne náhražky či živočišný odpad.

Přesná deklarace

Abyste poznali správný a kvalitní výrobek, je důležité, abyste se z obsahu dozvěděli vše. Pokud je tedy výrobek kvalitní, není přece důvod, aby to výrobce nezvýraznil. Na obale by tedy měl být obsah velmi dlouhý a i nicotné složky by zde měly být uvedené.

Výpočet obsahu masa

O mase už jsme se dnes bavili také a to hned v několika kapitolách. Je ale důležité nejen poznat rozdíl mezi čerstvým a sušeným, ale také je dobré jej umět vypočítat. Jak na to?

Čerstvé maso – obsahuje 70-80% vody, které se v průběhu výroby zbavíme. Uvidíte-li tedy ve složení „kuřecí maso 60%“, odečtěte 70% vody a zůstane vám cca 18% (60*0,3) sušeného masa – to je rozdíl, co? Stejně tak můžete počítat i bílkoviny. Čerstvé maso jich obsahuje okolo 20% (kuřecí konkrétně 18%), takže „kuřecí maso 60%“ znamená cca 10,8% (60*0,18) bílkovin.

Sušené/dehydrované maso nebo moučka – stav této položky se v průběhu výroby nemění, procenta, která vidíte ve složení, jsou tedy konečná. Obsah bílkovin v sušeném mase je cca 60%. Položka „kuřecí moučka 20%“ tedy znamená cca 12% (20*0,6) bílkovin.

Proteinové posilováky = zlo

Zde odkazujeme hlavně na již předchozí kapitolu, kde jsme se o nich bavili podrobněji. Bylo už řečeno, že tyto výtažky tak často způsobují prudké alergie a jsou mnohem hůře stravitelné. Někdy (né moc často), se lze setkat i s proteinovými posilováky živočišného původu. Tyto živočišné proteinové posilováky jsou tak vyrobeny z kuřecího hydrolyzátu nebo se jedná o dehydrovanou kuřecí bílkovinu. I přesto, že zde vidíme slov bílkovina, se tento koncentrát rozhodně nevyrovná kvalitě bílkovin z pořádného masa. Živočišné hydrolyzáty ovšem mohou najít své opodstatnění při léčbě alergií na klasickou potravu, jelikož tělo nedokáže rozeznat zdroj této látky, a díky tomu nespustí alergickou reakci. Pokud ale živočišné hydrolyzáty objevíte v obsahu klasických granulí, rozhodně si ověřte i obsah skutečného masa.

Triky výrobců

Výrobci už za léta na trhu našli spoustu kliček, jak co nejméně investovat do složení výrobku a i přes to dosáhnout na první pohled hezkého a kvalitně vypadajícího obalu i obsahu. Bohužel je spoustu věcí, kteří klasičtí obyvatelé vůbec netuší a nedokáží toto rozlišovat.

Velmi často se stává, že špatné látky výrobci rozloží na několik částí, protože kdyby je uvedly dohromady, dostali by se v žebříčku tabulky výše. Je tomu tak často u pšenice, kterou výrobci rozepisují až na 10 různých částí.

Způsob konzervace

I způsob konzervace je velmi důležitá a tak vždy volte konzervaci přírodními látkami, nebo vitamínem E. Pokud zvolíte chemickou konzervaci, jedná se o karcinogenní látku. Chemickou konzervaci můžete často naleznout pod zkratkami BHA a BHT.

Zavádějící názvy

Výrobci velmi rádi nazývají své výrobky Premium, hypoalergenní, nebo holistické. Jsou to všechno názvy, které by měly značit to nejlepší krmivo. Je v tom však háček. Nikde není stanovená žádná norma ani kontrola a tak si tyto produkty může takto nazvat úplně každý.

Jak poznat, že krmivo psovi sedí?

Poté, co změníte krmivo – a my doufáme, že pokud jste nevědomky krmili nekvalitním krmivem, po dnešním článku to změníte, budete také potřebovat vědět, jak vlastně poznat, že ta změna, kterou jste učinili je opravdu k užitku a jak poznáte, že pejskovi tato změna udělala dobře. Poté, co jste tuto změnu učinili, byste měli sledovat změny již po několika týdnech.  Na první pohled jednoduše pozorovatelným symptomem je změna srsti a kůže, která vám napoví opravdu mnoho.​ Ta by měla být lesklá, bez šupinek. Mnoho se dá vyčíst také z psí stolice. Pokud je pevná a tmavá, je to známkou dobré stravitelnosti potravy. I zápach z úst je velkým faktorem, který hlásí POZOR! Nastala chyba. To však může být kromě špatně volené stravy také známkou problémů s chrupem a lze proti nim bojovat buďto vyčištěním zubů, nebo lze také zkusit dentální tyčinky, které jsou často nabízeny i jako pamlsek.

Zásady krmení

Krmení, jak už bylo dnes řečeno a si tisíckrát, je nejdůležitější rituál psa. Pokud chcete docílit zdraví, nestačí jen koupit kvalitní a na míru šité krmivo, ale musíte jej také správně dávkovat a kombinovat s ostatním, co pes žere.

Výběr krmiva

Pokud vybíráte nové krmivo, rozhodně  nekupujte celý pytel. Může se velmi snadno stát, že krmivo prostě psovi nesedne a vy tak zbytečně utratíte mnoho peněz. Přesně z těchto důvodů, se u kvalitních krmiv prodávají i malé pytle na zkoušku. Proto se rozhodně doporučuje začít právě takto.

Pestrost stravy není nutná

I když možná budete mít pocit, že krmit psa jen granulemi není správné a že byste jeho jídelníček měli zpestřovat, rozhodně tomu tak není. Granule (ty kvalitní) zajišťují dostatek živin proto, aby váš pejsek žil a byl zdravý velmi dlouho. Psí trávicí soustava funguje jinak než lidská a její mikroflóře trvá, než si na danou potravu zvykne, klidně i několik týdnů. Až po této době se ji naučí skutečně efektivně trávit a pes z ní bude dostávat všechny potřebné živiny. Chuťové pohárky psa jsou rozhodně méně vyvinuté a tak se z pravidla pes o samotnou chuť příliš nestará.

Pokud se například z konzerv snažíte přejít na granule, doporučujeme nejprve pomalu a pomalu přidávat granule do jídelníčku s kombinací staré stravy. Postupně si pes dokáže zvyknout a naladí se tak na granule velmi snadno. Přechod z konzerv na granule také můžete psovi ulehčit například vlhčením. Vlhčení můžete dělat buďto rybím olejem, nebo třeba vodou.

Dávkování

Pravidla dávkování jsou velmi snadná. Je důležité, aby pes přijímal stejné dávky a t v pravidelných intervalech. Snažte se tedy, abyste se vyvarovali některým prudkým výkyvům ve stravě a nijak nevynechávali a rozhodně se to nesnažili dohnat většími a pozdějšími dávkami. Je už na vás, zda to bude jednou či dvakrát denně, ale je důležité dodržovat tento režim dlouhodobě. U větších psů se doporučuje krmivo rozdělit do dvou dávek. Pes toho nesní tolik naráz, čímž se zmenšuje riziko přetočení žaludku.

Pokud pes své krmivo nesní, doporučujeme misku odebrat a znovu ho nakrmit až další den opět ve stejnou dobu. Jedině tak si zvykne na to, že potravu nebude mít neustále k dispozici a vybuduje si ty správné návyky.

Je také dobré vědět, že kvalitního krmiva se dává z pravidla méně, než toho nekvalitního a tak se cena v podstatě vyrovnává. Dále je dobré vědět, že skoro na každém obalu je i doporučené dávkování buď podle věku psa, nebo podle jeho hmotnosti, či velikosti.

Pitný režim

Pitný režim rozhodně nijak neregulujte. Pes by měl mít neustálý přísun vody a rozhodně ho nesmíte nijak omezovat. Je však dobré pozorovat, zda pes pije dostatečně. Nevypitou vodu rozhodně alespoň jednou denně měňte a misky důkladně vymývejte.

Zbytky od stolu – ne

Loudění a smutné oči jsou sice věc, která tak nějak už ke psům patří, ale rozhodně nejde o dobrý zlozvyk. Ba naopak. Je to velmi špatné a navíc dost otravné jak pro vás, tak i pro případné návštěvy. Lidská strava není vůbec vhodná pro psí žaludek a z pravidla vždy dáváte psovi od stolu něco, co nesmí, i když se vám může zdát, že mu dáváte to, co mu udělá dobře a radost. Většinou tímto zásahem nabouráte celý žaludek a to pak může mít za následek i zvracení, průjem a jiné problémy.

Ceny granulí pro psy

Ceny si jako v každém článku rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké ze a nelze očekávat. Balení jsou však různá a tak si budeme ukazovat ceny za 1 kilogram krmiva.

Cena granulí do 30 Kč za 1 kilogram krmiva s DPH

V této cenové kategorii byste se nikdy neměli ocitnout. Jedná se nekvalitní a velmi podezřelá krmiva, která vašemu pejskovi většinou nepřinesou nic dobrého. Často se zde nacházejí hnusné náhražky masa i proteinové posilováky, které jak už víme, mají velmi neblahý vliv na celého pejska.

Cena granulí do 60 Kč do 90 Kč za 1 kilogram krmiva s DPH

V této cenové kategorii už ale narazit na středně kvalitní krmiva, která však musíte velmi pečlivě třídit. Stále se zde bude nacházet více těch špatných krmiv, než těch dobrých a tak je potřeba třídit. Pokud však narazíte na kvalitní krmi v této cenové kategorii, není to nereálné, ale můžete si být jisti, že jste narazili na zlatou žílu.

Cena nad 100 Kč s DPH za jeden kilogram krmiva

Zde už se v drtivě případech nachází právě ta krmiva, která byste svým miláčkům měli kupovat. Neříkáme, že i zde nelze narazit na nějaká krmiva, která nebudou zrovna dobrá, ale větší část je zde těch kvalitních i dokonce těch nejkvalitnějších! Mezi ty nejdražší značky patří například značka Brit, GoNative Herring, nebo Fitmin.

Granule pro psy: Krmivo pro psy a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat kvalitní granule – psí krmivo – pro Vašeho pejska. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru granulí pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze daný produkt v podobě psích granulí zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé granule pro psy a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním produktem krmiva pro psy. Dozvíte se tam také, které granule jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat