Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Odsávačky hlenů

Nudle, soply, holuby, hleny, říkejme tomu, jak chcete, ale bohužel je to součást každého života. Než se však dítě naučí smrkat, je potřeba mu pomoci, aby bylo schopné se těchto nepříjemností zbavit. Proto jsou na světě odsávačky, se kterými se asi každá maminka někdy setká. Která je ale nejlepší? A která je nejvhodnější pro vás a vaše dítě?

To se dozvíme v dnešním článku, kde si proradíme, jak vlastně předcházet vzniku rýmy u dětí, prozradíme si i na jakém principu odsávačky nudlí fungují. Dále si povíme pár rad, jak u výběru odsávačky postupovat a samozřejmě i jaké druhy na trhu potkáme. Zodpovíme si i otázku hygieny a čištění. Na konci článku, si jako vždy představíme ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Odsávačky hlenů: Porovnání 10 nejlepších odsávaček hlenů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších odsávaček hlenů. Jak jsme tyto odsávačky hlenů / nudlí vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto odsávačky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit odsávačky hlenů podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší odsávačku na hleny.

NázevVzhledTyp odsávačkyKapacita odsávačky (v ml)Na baterieOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Depan Elektrická odsávačka nosních hlenůOdsávačka hlenů nudlí Depan Elektrická odsávačka nosních hlenůElektrická4Ano845Zobrazit v obchodech
Haxe nosní odsávačka na baterie NS1Odsávačka hlenů nudlí Haxe nosní odsávačka na baterie NS1ElektrickáAno849Zobrazit v obchodech
Nosátko nosní odsávačkaOdsávačka hlenů nudlí Nosátko nosní odsávačkaNa vysavačNe265Zobrazit v obchodech
Baby Vac Arianna 2Odsávačka hlenů nudlí Baby Vac Arianna 2Na vysavačNe279Zobrazit v obchodech
BabyOno Elektrická nosní odsávačkaOdsávačka hlenů nudlí BabyOno Elektrická nosní odsávačkaElektrickáAno899Zobrazit v obchodech
Plus Comfort Plus LimeOdsávačka hlenů nudlí Plus Comfort Plus LimeElektrickáAno953Zobrazit v obchodech
ISO WX 102 nosní odsávačkaOdsávačka hlenů nudlí ISO WX 102 nosní odsávačkaElektrickáIntegrovaná (nabíjení přes USB)379Zobrazit v obchodech
Microlife Miobebee nosní odsávačkaOdsávačka hlenů nudlí Microlife Miobebee nosní odsávačkaElektrickáAno1013Zobrazit v obchodech
Chicco nosní odsávačka PhysiocleanOdsávačka hlenů nudlí Chicco nosní odsávačka PhysiocleanHadičkováNe212Zobrazit v obchodech
BabyOno nosní odsávačkaOdsávačka hlenů nudlí BabyOno nosní odsávačkaS balónkemNe70Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení odsávaček hlenů od jejich uživatelů.

Lze zabránit vzniku rýmy u dítěte?

Tento článek sice pojednává o řešení samotné rýmy a zbavování se hlenů pomocí odsávačky hlenů, které k rýmě patří, ale pojďme si prozradit, jak vůbec taková rýma vzniká a jak jí lze předejít.  Pokud máte v okolí již nachlazeného, pokuste se kontaktu s dítětem raději vyhýbat. Jedná se totiž o přenosnou chorobu. Další velmi důležitou věcí, kterou byste měli naučit dodržovat vaše dítě, je umývání vodou. Toto umývání by mělo probíhat pod teplou vodou s mýdlem. Vlhkost v místnostech, ve které dítě spí je také velmi důležitá. Tato ideální vlhkost by se měla pohybovat okolo 45% – 68%. Jestliže je u vás suchý vzduch, je dobré ho zvlhčit. Můžete například postýlku dítěte obklopit vlhčenými plenami, nebo ručníky. Také je tu možnost zvlhčovat pomocí zvlhčovače.

Co se týče procházek a to v zimním a podzimním období, je dobré s dítětem chodit ven a pořádně ho oblékat. Není však vůbec dobré ho oblékat moc. Nejlepší je dávat více vrstev, abyste v průběhu cesty mohly oblečení přizpůsobovat.

Odsávačka hlenů: Princip fungování odsávačky

Princip fungování odsávačky se liší podle toho, který druh zvolíte, ale princip používání je dost podobný. Velmi důležité je nejprve zvlhčit sliznici v nosu. To provádíme pomocí speciálních kapek, které jsou vyráběné ze solného roztoku. Odsávání tak funguje rychleji a je to o něco málo méně nepříjemné pro dítě. Nejlepší je, když dítě u odsávání něčím odreagujete. Lze požít například oblíbenou hračku, nebo jej může partner nějak rozptylovat. Co se týče ideální doby, je to nejlepší před spaním. Nikdy ale neodsávejte více než 3x do dne.

Na co si ale dát pozor? A čemu se vyvarovat? Největší pozor dejte na podráždění sliznice, které může nastat, když odsáváte příliš často, nebo když strkáte trubici příliš hluboko. Dále si dejte bacha – to zejména u miminek, aby mohlo dítě správně dýchat.

Jak vybrat odsávačku hlenů?

Vybírat byste měli zejména vzhledem k věku dítěte. Dále je třeba sledovat, jaká odsávačka bude i pro vás tím nejlepším řešením a to zejména co se týče ceny a způsobu fungování, které se od sebe významně liší.

Kdy se dítě naučí smrkat?

Věk, ve kterém se vaše dítě naučí samostatně smrkat je velmi individuální a nelze tuto hranici nijak specifikovat. Věk, kdy se dítě může již zkusit navykat na smrkání, je 8 až 10 měsíců, ale tento údaj se může lišit i v řádech dalších měsíců.

Nejlepším způsobem, jak naučit dítě smrkat, je mu to postupně ukazovat. V tomto věku už se totiž dítě může snažit vás v mnohém napodobovat.

I když tento úkon může trvat dítěti i několik let, než se pořádně naučí smrkat, může být odsávačka hlenů s vámi i několik let. Vůbec proto nezoufejte, když dítě nenaučíte do prvních narozenin tento úkon. Nejméně vhodné je však dítě nutit. To je ten nejhorší způsob. Na to bude nejspíš jen jedna odpověď a to vzdor, který už se těžko prolomuje.

Druhy odsávaček hlenů

Jak už bylo slíbeno v úvodu, i o konkrétních druzích si dnes pár vět povíme. Mezi ty nejzákladnější patří:

 1. Hadičkové odsávačky hlenů
 2. Balónkové odsávačky hlenů
 3. Odsávačka hlenů, připojitelná na vysavač
 4. Elektrická odsávačka hlenů

V této kapitole si tedy povíme, jak který druh odsávaček na hleny funguje a jaký má každý z nich výhody a nevýhody.

Hadičkové odsávačky hlenů

Hadičkové odsávačky patří mezi úplně první druhy. Nejspíše si je budou pamatovat i vaše rodiče. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější způsob odsávání hlenů, ale současné patří i k nejnáročnějším a nejméně efektivním. Odsávání trvá poměrně dlouho a oproti ostatním druhům.

Hadičkové odsávačky hlenů jsou ale nejlepším řešením například na cesty, jelikož jdou velmi snadné a krom vašeho dechu není potřeba vůbec nic.

Tyto odsávačky hlenů jsou vybaveny plastovou nádobkou s víčkem, do kterého vedou dvě hadičky. Jedna z hadiček se vloží do nosíku dítěte a druhu hadičkou odsáváte vlastní silou dechu vzduch. Ten se zachytí v nádobce. Co se týče údržby tohoto typu odsávačky, není nijak komplikovaná. Obvykle stačí nádobku a hadičku vypláchnout horkou vodou.

Tato odsávačka má poměrně veliké výhody. Hlavními výhodami je například cena. Klasická hadičková odsávačka hlenů stojí pár korun a lze jí zakoupit v kde jaké lékárně. Údržba tohoto systému je velmi snadná a navíc je přístroj velmi malý a tudíž dobře skladná a přenositelný. Další výhodou, které ocení většina miminek je nulová hlučnost.

Abychom však byli fér, musíme zmínit i její nevýhody. Takovou nevýhodou je určitě menší efektivnost a také délka odsávání, která je oproti konkurence značně větší. To neocení především netrpělivé a pohybově nadané děti.

Výhody

 • Odsávačky tohoto typu jsou značně levnější, než ostatní druhy.
 • Jsou velmi kompaktní, skladné a vhodné na cestování.
 • Mají nulovou hlučnost.

Nevýhody

 • Menší efektivita
 • U některých výrobků hrozí podráždění sliznice v nosu.

Balónková odsávačka hlenů

Tyto odsávačky na hleny můžu na první pohled připomínat staré dětské klystýry, avšak jedná se o úplně jiný produkt. Tato odsávačka je tedy vybavena balónkem, který je naveden na malý nástavec na nosík dítěte. Tento produkt funguje velmi jednoduše a dnes se již prodává v mnoha barevných provedeních. My však z praktického hlediska doporučujeme kupovat průhlednou verzi. Tak totiž budete mít jistotu, že je balónek čistý. Balónková odsávačka soplíka pro děti funguje tak, že balónek nejdříve stisknete, poté ho zavedete do nosíku a následně uvolníte stisk, čímž dojde k odsátí hlenů.

V tomto případě však platí to, že tento přístroj vám spolehlivě vystačí v případě prevence, avšak s hustým „soplem“ si jen těžko poradí. Výhodou této odsávačky na soplíky je nulová hlučnost a také dobrá cenová dostupnost. Určitě ji oceníte jako součást inventáře na dovolené, pro případ nouze.

Výhody

 • Nižší pořizovací cena.
 • Je velmi kompaktní a vhodná na cesty.
 • Má nulovou hlučnost.

Nevýhody

 • Slabá účinnost – se silným „soplem“ si neporadí.
 • Při používání nemáte přehled o množství odsátého hlenu.

Odsávačka hlenů na vysavač

Tato odsávačka také patří mezi dostupnější kousky a jejich cena se také pohybuje velmi nízko. Navíc je tento druh velmi oblíbený u rodičů. Vyžaduje téměř nulovou údržbu. Je sice pravda, že tento druh je nejoblíbenější mezi rodiči, ale mezi dětmi patří k nejvíc nenáviděnému druhu.  Tento přístroj je velmi rychlý a precizní, ale naopak je velmi hlučný a tak může malé děti i velmi děsit. U vysavače je ale také třeba nastavit co nejnižší tah, jelikož by klasický tah mohl dítě téměř vysát a to by rozhodně neocenilo ani dítě, ani jeho sliznice. Je také velmi důležité u tohoto druhu odsávačky dávat pozor na to, aby vaše dítě mohlo dýchat a to zejména při vztekání, ke kterému nejspíš dojde, ať už použijete jakoukoliv odsávačku. K tomuto druhu je však stejně lepší pořídit i například hadičkovou odsávačku, či balónkovou odsávačku pro případné cestování.

Tato odsávačka má však spoustu výhod, které jsme si v předchozích řádcích již zmínili. Mezi ty patří především extrémní a rychlá účinnost. Navíc je odsávačka soplíkov na vysavač velmi šetrná k dětské nosní sliznici. Dětská odsávačka hlenů na vysavač váš rodinný rozpočet také nezruinuje, ceny jsou srovnatelné s těmi hadičkovými, případně jsou dražší o pár korun. Ani čištění by nemělo být ve většině případů náročné, postačí vypláchnutí teplou vodou.

Výhody

 • Nízká pořizovací cena.
 • Je velmi efektivní.
 • Šetrnější ke sliznici (za správného používání)

Nevýhody

 • Hlučnost.
 • Nevhodné pro cestování.

Elektrická odsávačka hlenů (nebo odsávačka hlenů na baterky)

Elektrické odsávačky jsou asi ty nejlepší, ale bohužel jsou také více nákladnější. Vybrané modely jsou velmi výkonné a nejsou tak hlučné, jako například vysavač.  Elektrické odsávačky jsou tvořeny plastovým držákem, do kterého vkládáte baterie a na něj se nasazuje sběrná nádoba na hleny a silikonový nástavec na odsávání. Tento typ odsávaček na hleny je navíc vysoce praktický i třeba na cestování a na skladnost také není nikterak náročný. Většina těchto přístrojů navíc poskytuje i různé nástavce podle velikosti nosní dírky. Nevýhodou je zase to, že je musíte buďto nabíjet, nebo jim musíte vyměňovat baterie. I údržba je zde velmi snadná a časově takřka nenáročná.

Výhody

 • Při výběru dobrého typu, je velmi efektivní.
 • Je skladná a vhodná pro cestování.
 • Je méně hlučná.
 • Má nástavce podle velikosti nosních dírek.

Nevýhody

 • Při výběru z horších přístrojů, jsou méně efektivní na svou cenu.
 • Vyšší pořizovací cena.

Odsávačka hlenů: Čištění a údržba

I kdybyste si pořídili tu nejlepší odsávačku hlenů, stejně je základem odsávačku správně čistit. Hlen je totiž plných virů a chorobných zárodků, které kdyby se dostaly do kontaktu se zdravým jedincem, mohlo by to skončit další nákazou. Některé typy odsávaček lze sterilizovat v horké vodě, jiné například párou nebo za studena. Způsob sterilizace je uvedena výrobcem. Před úplně prvním použitím by se měl celý přístroj řádně sterilizovat, a nebo při nejmenším vyvařit v horké vodě.

Ceny odsávačky hlenů

Jak už bylo slíbeno v úvodu, v poslední kapitole si povíme o tom, jaké tři základní cenové kategorie u odsávaček nudlí máme a co od jakých cenových skupin lze očekávat.

Odsávačky hlenů s cenou do 100 Kč s DPH

V této cenové kategorii lze narazit na všechny typy tzv. ručních odsávaček. Takými druhy jsou hadičkové odsávačky, balonkové odsávačky a hadice na připojení k vysavači.

Odsávačky hlenů od 100 Kč do 500 Kč s DPH

Tato cenová kategorie je velmi komplexní a lze v ní najít v podstatě každý z výše uvedených druhů.

Odsávačky hlenů nad 500 Kč s DPH

Zde lze najít opravdu luxusní modely a to především, nebo spíše zejména elektrických odsávaček na nudle.

Odsávačky hlenů: Odsávačka hlenů a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou odsávačku hlenů. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové odsávačky hlenů pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové odsávačky hlenů zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat odsávačky hlenů a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním odsávacího přístroje na hleny. Dozvíte se tam také, která odsávačka hlenů je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4]

Mohlo by vás také zajímat