Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Lednice

Obsah článku Ukaž

Lednice je zásadním spotřebičem v domácnosti. Vždyť uchovává v čerstvosti naše jídlo, které patří k primárním potřebám každého člověka. Vždycky, když se nastěhujeme do nového bytu nebo domu, přemýšlíme jako první automaticky o lednici. Lednice je zároveň spotřebičem, který spotřebovává podstatnou část elektrické energie celé domácnosti. I z tohoto hlediska bychom ji měli volit pečlivě. Tak, aby nebyla na svou velikost příliš „žravá“, ale zároveň aby byla tak akorát pro potřeby nás a naší rodiny. Za provoz předimenzované chladničky totiž platíme zbytečně moc bez ohledu na to, kolik + má za označením A na energetickém štítku. (I když právě energetické štítky jsou faktorem, který v poslední době prošel změnou, takže nyní už spíše bez těch +.)

Ledniček je na trhu více druhů a kromě různých funkcí navíc nebo stylu uspořádání interiéru si můžeme vybírat i podle designu včetně rozličných barevných provedení. Lednice mohou být samostatně stojící i vestavné, které mají spartánský, vcelku nezajímavý vzhled. Jenže u nich je to celkem jedno, protože finální design zpravidla dotváří dekor dvířek, sladěný se zbytkem kuchyňské linky.

Většina lednic je kombinovaných s mrazákem, ale vybrat si můžete i takové, které mrazák nemají. Těm se říká monoklimatické. V posledních letech se těší velké oblibě i lednice s retro vzhledem, které vypadají jako původní, klasické modely z 50. a 60. let. Jen s tím rozdílem, že jsou mnohem, ale mnohem úspornější. Dalším typem je lednice americká, která má dvoje dveře proti sobě a lednice s mrazákem u ní bývá klasicky rozdělená vertikálně. To znamená, že obě sekce nejsou nad sebou, ale vedle sebe. Taková lednice zabírá hodně místa, ale pro větší rodinu je praktická.

Lednice: Porovnání 10 nejlepších lednic podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších lednic. Jak jsme tyto lednice vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto lednice jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit ledničky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší lednici.

NázevVzhledTypSpotřeba energie za rok (kWh)Čistý objem chladničky (l)Čistý objem mrazáku (l)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Samsung RB30J3215SALednice Samsung RB30J3215SAKombinovaná lednice24921310810399Zobrazit v obchodech
Samsung RB36T675CSALednice Samsung RB36T675CSAKombinovaná lednice16625111415990Zobrazit v obchodech
LG GBP31DSLZNLednice LG GBP31DSLZNKombinovaná lednice2532341079990Zobrazit v obchodech
Samsung RB38T672CSALednice Samsung RB38T672CSAKombinovaná lednice16927611415990Zobrazit v obchodech
Whirlpool W5 921E OX 2Lednice Whirlpool W5 921E OX 2Kombinovaná lednice2492611118699Zobrazit v obchodech
Beko RCSA 210 K30WNLednice Beko RCSA 210 K30WNKombinovaná lednice252132655685Zobrazit v obchodech
Beko RCSA300K30WNLednice Beko RCSA300K30WNKombinovaná lednice283205956093Zobrazit v obchodech
Whirlpool ART 66102Lednice Whirlpool ART 66102Kombinovaná lednice2261947910326Zobrazit v obchodech
LG GMX844MCKVLednice LG GMX844MCKVAmerická lednice39328822042990Zobrazit v obchodech
Beko CSA270M31WNLednice Beko CSA270M31WNKombinovaná lednice275175876190Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení lednic od jejich uživatelů.

Jak vybrat lednici

V následující kapitole se podíváme, podle jakých parametrů vybírat lednici do kuchyně a nad čím při koupi konkrétního modelu uvažovat.

Lednice podle velikosti rodiny

Prvním hlediskem výběru je přirozeně velikost. Volte lednici podle velikosti vaší rodiny, respektive počtu členů domácnosti. Bydlíte-li ve svém domě či bytě dva, nemá smysl investovat do americké lednice. Snad jen za předpokladu, že máte časté návštěvy, kterým rádi vaříte. Americkou lednici využijete spíše ve chvíli, kdy máte minimálně dvě děti. Jako single domácnosti vám bude klidně stačit jen monoklimatická chladnička, případně chladnička v kombinaci s jedním mrazákovým šuplíkem. Většině domácností však bude dostačovat běžná kombinovaná chladnička, která nabízí dobrý poměr užitného prostoru a spotřeby.

Druhy lednic

V této sekci se dozvíme, jaké druhy lednic rozlišujeme. Částečně jsme si to naznačili už výše, ale nyní si to shrňme komplet.

Americké lednice

Vlajkové lodi mezi lednicemi, které bývají tradičně nerezové, ale výjimkou nejsou ani jiné možnosti. Výhodou amerických lednic je velký prostor pro chlazené i mražené potraviny. Naopak nevýhodou je relativně vysoká spotřeba, daná právě tímto velkým prostorem. Proto je třeba si dopředu říci, zda americkou lednici skutečně využijete. Tento typ lednic bývá rozdělen vertikálně, takže vlevo třeba bývá chladicí a vpravo mrazící část. Kromě uchovávání potravin může americká lednice sloužit i pro jiné účely – docela dobře funguje s příslušenstvím, jako je nápojový automat, výrobník ledu nebo dávkovač vody.

U těchto lednic oceníte i stylový design – zejména v moderně vybavených domácnostech se takový spotřebič může stát perlou interiéru. Jenže oproti běžným kombinovaným chladničkám jsou ty americké dost drahé, dost těžké a hlavně zabírají hodně prostoru. Proto je takový typ chladničky vhodný spíše do větších kuchyní rodinných domů. Máte-li klasický panelákový byt, není takové řešení úplně ideální. Zároveň většinu takových lednic musí instalovat odborná firma, a tak se opět prodraží.

Speciálním typem americké lednice je tzv. francouzská lednice neboli French Door. Ta má zpravidla dvoukřídlé dveře v horní, chladicí části, a jeden nebo dva šuplíky ve spodní části mrazicí.

Kombinované chladničky

Kombinované lednice – asi nejpraktičtější řešení pro běžné rodinné využití. Taková lednice je velikostně vhodná pro běžně velkou rodinu o čtyřech až šesti členech a navíc si v této kategorii lze vybrat z nejvíce možností, takže si konkrétní spotřebič můžete navolit přesně podle svých představ. Jak jsme již uvedli, nabízí kombinovaná chladnička asi nejlepší poměr spotřeby a velikosti úložného prostoru. I díky tomu patří tento typ k těm nejprodávanějším.

Hlavně v této kategorii platí zásada, že vždy volte mírně větší spotřebič, než v danou chvíli potřebujete, ať máte nějakou rezervu pro případ, že vám do rodiny přibude nový člen, případně že budete chtít chladničku využívat pro nové účely (například pro skladování masa ze zabijačky, sezónní zeleniny a podobně).

Většina kombinovaných chladniček má mrazák umístěný ve spodní části (existují však i kombinované chladničky s mrazákem nahoře). Mrazicí část bývá zpravidla menší než ta chladicí a disponuje nejčastěji třemi šuplíky. Velikost mrazáku bývá u tohoto typu chladniček považována někdy spíše za nevýhodu – máte-li tendenci hromadit například maso ze zabíjačky, musíte si připlatit ještě za doplněk v podobě pultového mrazáku.

Na rozdíl od amerických chladniček nebývají ty kombinované vybavené automatem na chlazené nápoje ani výrobníkem ledu, což ale ve většině případů úplně nevadí. Součástí takové chladničky bývá buď jeden nebo dva kompresory, přičemž ty dvoukompresorové bývají dražší. Je to i proto, že ve chvíli, kdy se u jednokompresorové varianty chystáte odmrazovat třeba mrazničku, musíte současně „odmrazit“ i chladničku.

Monoklimatické lednice

Další typ lednic, monoklimatické lednice, zcela postrádá mrazák. Pro někoho je to výhoda, a to i díky spotřebě elektrické energie. Pokud tedy doma mrazák na nic nevyužíváte, můžete nákup právě monoklimatické lednice zvážit. Tento typ lednic je navíc v poslední době do domácností často dokupován jako sekundární chladnička, sloužící k ukládání vína. Vyjde totiž o něco málo levněji než klasická vinotéka a splní obdobnou funkci.

Monoklimatické lednice naleznete v menším balení třeba i v hotelech, kde nepotřebujete skladovat mražené maso nebo pizzu, ale naopak oceníte bar s chlazenými alko i nealko nápoji.

Jednodvéřové chladničky s mrazákem

Už delší dobu jsou oblíbené i jednodvéřové chladničky, které sice na první pohled vypadají jako ty monoklimatické, ale rozdíl spočívá v tom, že uvnitř se skrývá malý mrazicí šuplík. Sem se vejde pár hotových jídel, hranolky nebo třeba ta pizza. Pro jednotlivce či dvoučlennou domácnost ideální řešení, které nemá ani příliš velkou spotřebu energie. Podobné ledničky se hodí třeba do kantýn a kuchyněk firem s menším počtem zaměstnanců. Anebo také na chaty a chalupy. Jednodvéřovým lednicím se říká i „malé lednice s mrazicím boxem“.

Retro chladničky

Už jsme si uvedli, že specifickým druhem lednic jsou retro modely, které se odlišují víceméně jen designem. K dispozici je kromě „starého“ vzhledu často i široká škála barev (samozřejmě záleží na výrobci), ale počítat musíte většinou s vyšší cenou než u srovnatelné minimalistické chladničky stejného výrobce. Tyto lednice jsou přirozeně vhodné hlavně do kuchyní, které jsou v retro stylu vyvedené celé. Co se týče velikostí, jsou tyto kousky samozřejmě univerzální, takže vybrat si můžete jak malou „hotelovou“ chladničku, tak i obrovskou retro americkou lednici.

Pultové chladničky

Kategorie pultových chladniček se částečně překrývá s klasickými jednodvéřovými chladničkami s mrazákem, případně monoklimatickými chladničkami. Do některých pultových lednic se však přistupuje shora a vypadají trochu jako chladicí boxy v obchodech s potravinami. Jsou praktické například ve chvíli, kdy potřebujete lednici do spíže, případně na chalupu nebo studentského bytu. Modely této kategorie mohou patřit k těm hlučnějším.

Vestavěná lednice

Vestavěné lednice jsou určeny pro zákazníky, kteří si nechávají navrhovat kuchyňskou linku na míru a kteří nestojí o to, aby byla lednice zásadním designovým prvkem jejich kuchyně. Naopak, na vestavěnou lednici se zkrátka nasadí dvířka v designu kuchyně a účelem je to, aby zařízení bylo pěkně schované a nenápadné. Výhodou je jednolitý, čistý vzhled kuchyně, nevýhodou pak nutnost odborné instalace. Důvodem je i to, aby pro chladničku bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu v rámci přidělené skříňky a spotřebič se tak zbytečně nepřehříval a nedegradoval.

Samostatně stojící lednice

Samostatně stojící lednice je určena pro případy, kdy už na vaší kuchyňské lince nechcete nic měnit a individuální spotřebič se vám zkrátka hodí víc. V tomto případě je o to víc potřeba klást důraz na design. Kromě minimalistické bílé dnes na lednicích můžeme nalézt všechny možné barvy a úpravy, od černého skla po nerez. Hlavně u lesklých a nerezových povrchů je však nutné dbát na ochranu proti otiskům prstů.

Chytré lednice

Chytré neboli smart lednice jsou samostatnou kategorií, které – jak už název napovídá – budou vhodné pro ty zákazníky, kteří si budují chytrou domácnost. A nechtějí, aby právě jejich lednice byla výjimkou. Chytrou lednici často můžete přes aplikaci propojit se svým smartphonem nebo tabletem a na dálku tak kontrolovat třeba kvalitu skladovaných potravin nebo zvyšovat či snižovat teplotu vzduchu uvnitř lednice.

Chytrá lednice často bývá vybavena funkcemi, jejichž účelem je účinně snižovat spotřebu elektrické energie a současně uchovávat potraviny déle čerstvější, a to optimalizací vnitřní teploty a podobně. Některé chytrá lednička vám už dnes dokonce může sama objednat potraviny – ve chvíli, kdy vám konkrétní produkty uvnitř ní začnou docházet.

Systém „knock-knock“ u některých chytrých ledniček znamená, že někdy stačí jen zaklepat na dveře a chladnička vám bez jejich otevření ukáže, co se nachází uvnitř. A vy tak opět můžete ušetřit něco málo elektrické energie. Jenže takové chladničky bývají většinou dražší, některé funkce zkrátka vůbec nevyužijete a navíc se i přes intuitivní prostředí mobilních aplikací někdy docela složitě nastavují.

Parametry při výběru lednice

Co se týče důležitých parametrů, jako první nás může napadnout hlavně objem chladicí a mrazicí části v litrech; ostatně to je věc, kterou kromě designu a možná značky zařízení řešíme jako první. Jaké jsou však další věci, které bychom při nákupu lednice měli řešit?

Spotřeba elektrické energie

Ano, energie jdou stále nahoru, a tak je logické, že většina domácností zkrátka řeší spotřebu. Lednice jsou stejně jako jakýkoliv jiný spotřebič pro domácnost osazeny normovanými energetickými štítky, které vám řeknou, jak moc elektřiny si při svém běžném provozu vezmou. U chladniček je spotřeba energie mnohem důležitějším údajem než třeba u topinkovače nebo televizoru, protože jsou asi jedinými kuchyňskými spotřebiči, které ze své podstaty musejí běžet v kuse.

Energetické štítky prošly v roce 2021 novelizací a přibližně od září tak na nich nenajdeme účinnost označenou třeba A++ nebo A+++, ale zkrátka A až G v klasickém abecedním pořadí. To samozřejmě zjednodušuje orientaci pro spotřebitele, ale zároveň to „opticky“ snižuje účinnost ledniček s jiným než nejlepším hodnocením. Nenechte se ale mýlit – chladničky v energetické třídě C podle nových značení jsou na tom stále dobře. I když u běžné lednice s energetickým štítkem A oproti té „céčkové“ stále ušetříte za provoz i několik stovek ročně.

Pokud jde o energetické štítky, těch se týkají i další novinky. Jejich součástí jsou nově i informace o součtu objemů chlazených prostorů, emisích hluku šířeného vzduchem (v dB) včetně emisní třídy nebo o součtu prostorů pro mražené potraviny v litrech. Přímo na energetickém štítku nově najdete i QR kód s přístupem do databáze EPREL.

V informačním listu výrobku pak naleznete také minimální a maximální teplotu, vhodnou pro chladicí přístroj (ve °C), klimatickou třídu, nastavení na zimní období, parametry a hodnoty chladicího prostoru a dokonce i parametry světelného zdroje včetně jeho druhu a třídy energetické účinnosti.

Ekonomicky uvažující uživatelé si u různých chladniček můžou dopředu spočítat tzv. předpokládané celkové náklady na vlastnictví (TCO). To je faktor, který ovlivňuje, kolik vás bude stát lednice při nákupu plus kolik bude stát její provoz při očekávané životnosti. Tu můžete odhadnout z toho, jak dlouho vydržela fungovat vaše dosavadní lednice. Toto porovnání se hodí například u dvou lednic stejného výrobce, které se liší především energetickou účinností – a pořizovací cenou.

Užitný objem chladničky

Jak jsme již zmínili, je tento parametr při volbě konkrétního zařízení zásadní. Nejsme-li limitováni prostorem v kuchyni, je samozřejmě vhodné zvolit chladničku co největší, i když znovu opakujeme, že s ohledem na počet členů domácnosti. Je zbytečné, abyste chladili vzduch.

Přesto je vhodné, abyste parametry lednice nastavili takovým způsobem, aby po většinu času nebyla přeplněná. V tu chvíli se totiž snižuje její účinnost chlazení, zvyšuje se spotřeba a uložené potraviny stejně nejsou v optimální teplotě. Uvádí se, že k optimální účinnosti chlazení dochází ve chvíli, kdy je chladnička zaplněna z cca 70 procent.

Co se týče konkrétní velikosti, normativně se počítá s cca 75 litry objemu chladicí a 30 – 35 litry mrazicí části na jednoho člena domácnosti. U běžné kombinované chladničky získáte kolem 200 litrů v chladicí a 70 litrů v mrazicí části, ale sehnat v této kategorii můžete i lednici s objemem kolem 400 litrů (chlazení) a více než 150 litrů (mrazení).

Užitný objem ovšem závisí také od praktického uspořádání vnitřku chladničky. Většina výrobců však má svůj logický systém polic a šuplíků a záleží jen na vás, co vám konkrétně bude vyhovovat. Tento faktor ale opět řešte už před samotnou koupí, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.

Hlučnost chladničky

Další důležitý parametr, a to zejména v případě, že máte kuchyň kombinovanou s obývacím pokojem. Toto dispoziční řešení je dnes sice velmi oblíbené, ale jen málokdo si uvědomuje, že u televize bude muset poslouchat hučení chladničky. Nemluvě o tom, když ve vašem obýváku čas od času přespává návštěva.

Méně hlučné bývají logicky vestavné ledničky, což bývá dáno tím, že jsou izolovány extra vnější vrstvou (dvířky). Kupujete-li volně stojící lednici do kuchyňského koutu, je hlučnost spotřebiče v decibelech velmi důležitým údajem. Samozřejmě čím méně, tím lépe. Nejlepší modely zvládnou běžet při hlučnosti do 35 dB, což odpovídá běžnému šepotu.

Většina lednic se ale pohybuje okolo 40 dB, což je pořád v normě. Když už ale uváděná hlučnost lednice dosahuje hodnoty 50 dB, měli byste zpozornět. Takový model už do běžné domácnosti příliš vhodný není a uplatnění najde spíše v kuchyňkách kanceláří a výrobních prostor.

Lednice a její hmotnost

To trochu souvisí s velikostí, i když přímá úměra v tom úplně není. Hmotnost lednice je důležité znát nejen kvůli nosnosti podlahy (většina podlah by měla unést i ty nejtěžší lednice), ale i kvůli tomu, kolik chlapů budete potřebovat na stěhování chladničky. Hmotnost amerických lednic se totiž pohybuje mezi 100 a 200 kg a i s rudlem budete mít ve čtyřech silných chlapech trochu problém, zejména do vyšších pater. Je to trochu jako stěhovat piáno. Kombinované lednice váží povětšinou mezi 40 a 90 kilogramy. Což je také slušný rozptyl.

Klimatická třída

V neposlední řadě musíme zmínit klimatickou třídu chladničky, která je pro správné fungování zásadní. Klimatická třída nemá nic společného se zelenou legislativou, ale stanovuje „povolený“ rozsah okolní teploty. To znamená, že z klimatické třídy můžete vyčíst, při jaké teplotě prostředí dokáže daný model chladničky efektivně fungovat.

Většina chladniček funguje v rozmezí stanoveném více než jednou klimatickou třídou, což znamená, že jsou univerzálnější. Klimatické třídy se označují písmeny SN (subnormální; 10-32 °C); N (normální; 16-32 °C); ST (subtropická; 18-38 °C); a T (tropická; 18-43 °C). Některé chladničky dokonce dokáží fungovat ve všech těchto klimatických třídách, nicméně v našich podnebných podmínkách bohatě stačí plnění prvních dvou klimatických tříd.

Funkce lednice

Každá chladnička je vybavena speciálními funkcemi, kterými výrobci lákají k její koupi. Zatímco některé funkce mají spíše jen marketingové účely, jiné jsou velmi praktické a určitě se budou hodit i vám. Které to jsou?

Oddělená regulace

Zejména u kombinovaných nebo amerických lednic je tato funkce vítaná, a to hlavně z hlediska spotřeby elektrické energie. Oddělená regulace zkrátka znamená, že můžete nastavovat teplotu pro chladicí a mrazicí okruh spotřebiče samostatně.

Výhody oddělené regulace lednice

To se hodí třeba tehdy, když máte prázdný mrazák. Ten prostě vypnete, necháte běžet jen lednici a ušetříte tak dost financí na provozu. Ten je díky tomu mnohem efektivnější. A navíc u vypnutého okruhu logicky zvyšujete jeho životnost.

Signalizace otevřených dveří lednice

Signalizací otevřených dveří vás spotřebič většinou akusticky upozorní na to, že jste nechali příliš dlouho otevřené dveře – ať už jste je zapomněli zavřít nebo jste je omylem nedovřeli. Signál vám může dát lednice i světelný, případně, pokud je vybavena displejem, může se varování objevit i na něm. U chytrých lednic vám zařízení může poslat upozornění na smartphone nebo tablet.

Lednice a displej

A když už jsme u toho, nejen chytré lednice v pravém slova smyslu bývají vybavené displejem. Díky displeji můžete získat přehled o aktuálním stavu lednice včetně teploty, procenta zaplnění a podobně. Nastavení všech parametrů včetně termostatu může být díky displeji jednodušší a názornější. Zejména ty větší a americké lednice bývají displeji vybaveny stále častěji.

Invertorový kompresor

Kompresor je jednou z nejdůležitějších součástí každé ledničky. U toho invertorového je možné regulovat otáčky, což vede k úspornějšímu provozu spotřebiče. U tohoto prvku se však není třeba příliš dlouho zdržovat, a to z důvodu, že je jím v dnešní době vybavena už většina lednic. Kromě nižší spotřeby mohou majitelé lednice s invertorovým kompresorem počítat i s dalším plusem, a sice s potenciálně delší životností kompresoru. Plynulá regulace otáček totiž znamená, že se kompresor nebude při svém provozu muset tak často zapínat a vypínat – bude se prostě jen zrychlovat a zpomalovat, což snižuje počet cyklů provozu v čase.

Zaměnitelná orientace dvířek

Tato funkce se hodí zejména pro kombinované a malé chladničky. Změna orientace dvířek chladničky a mrazničky může být pro vaše účely někdy dost praktická, a to zejména tehdy, když spotřebič potřebujete mít umístěný na opačné straně linky, než původně zamýšlel výrobce. Ve výchozím nastavení je otevírání dvířek zpravidla orientováno doprava. A jestliže vás limitují prostory vaší kuchyně nebo kuchyňského koutu, potom není co řešit.

Nulová zóna

Tzv. nulová zóna má u různých výrobců různá marketingová označení, ale princip je ve všech případech stejný. Speciální přihrádka v rámci chladicí zóny totiž svojí teplotou dosahuje úrovně přibližně 0 stupňů Celsia, což je oblast zhruba mezi chladničkou a mrazákem. Do nulové zóny se umisťují potraviny, které mají zůstat déle čerstvé, ale zároveň nechcete, aby byly zmražené. U takových potravin se zároveň dále minimalizuje množení bakterií (viz níže).

Funkce No Frost

Díky funkci No Frost se v lednici nevytváří námraza a tak ji nemusíte zdlouhavě a nákladně odmrazovat (nákladně proto, že po opětovném zapnutí musí chladnička zkrátka spotřebovat vyšší množství energie k tomu, aby se atmosféra uvnitř dostala zpět na požadovanou teplotu). Pokud je systém No Frost i součástí mrazáku, není zpravidla třeba odmrazovat ani ten. V lednici bývá díky systému No Frost i sušší vzduch, takže zde nadměrná vlhkost nepřispívá k tvorbě bakterií.

Super Cool / Super Frost

Super Cool nebo Super Frost, to jsou analogické funkce, z nichž ta první je určena pro chladicí a druhá pro mrazicí část kombinovaných chladniček. Spočívají v tom, že přizpůsobí (sníží) teplotu pro rychlé zchlazení, respektive zmrazení většího množství uložených potravin. Tyto funkce ale musíte aktivovat několik hodin předtím, než potraviny umístíte do příslušné části chladničky. Nově uložené potraviny se díky funkcím Super Cool a Super Frost rychleji zchladí či zamrazí, což se hodí hlavně tehdy, když tyto potraviny předtím dlouho převážíte třeba v létě v autě.

Antibakteriální ochrana

Díky antibakteriální ochraně povrchů může být vaše lednice ještě hygieničtější. Při delším skladování potravin se totiž může stát, že i přes správně nastavenou, nízkou skladovací teplotu jednotlivé pokrmy zkrátka degradují. A bakterie si do lednice můžete přinést i přes obaly potravin ze supermarketu. S využitím antibakteriální úpravy je riziko kontaminace potravin bakteriemi redukováno, respektive je teoreticky prodloužena doba, za kterou k potenciální kontaminaci dojde.

Ionizace a ventilace v lednici

Ionizátor v chladničce je technologií, která opět udržuje potraviny déle čerstvé. Některé chladničky ho mají už integrovaný, ale je možné si ho i dokoupit jako volitelné příslušenství. Řešení funguje na principu záporně nabitých iontů, které si (v případě integrovaného systému) vyrábí sama chladnička a tyto ionty průběžně osvěžují vzduch uvnitř spotřebiče. Simulují tak mikroklima ideální pro uchovávání běžných potravin.

Někteří výrobci toto řešení ještě ozvláštňují o různé ventilační systémy, které ionizovaný vzduch rovnoměrně rozkládají po celém prostoru chladničky. Tyto ventilační systémy mají další plus i v tom, že v celém prostoru lednice udržují stejnou teplotu. A někteří výrobci se chlubí tím, že jejich (různě marketingově nazvané) technologie ionizace dokážou uvnitř chladničky zničit až 95 procent škodlivých mikroorganismů.

Wi-Fi

Připojení lednice k bezdrátové síti Wi-Fi se hodí zejména u kategorie „chytrých“ lednic, které je zpravidla možné ovládat prostřednictvím smartphonu. Samozřejmě závisí na konkrétním výrobci, ale u tzv. smart lednic existují jisté funkce navíc, o kterých jsme si už řekli. A kvůli kterým se lednici hodí zapojit do systému chytré domácnosti. Díky bezdrátové konektivitě můžete tyto funkce ovládat třeba i z jiného kontinentu.

Ovládání přes smartphone

Tahle záležitost s funkcionalitou Wi-Fi úzce souvisí. Pokud by totiž lednice nekomunikovala přes bezdrátovou síť, bylo by její ovládání přes chytrý telefon nemožné. Pro ovládání na dálku nabízí každý výrobce svoji vlastní, dedikovanou aplikaci, v jejímž rámci můžete nastavovat třeba vnitřní teplotu ledničky a vzdáleně nastavovat různé přidružené funkce. Jednotliví výrobci se v tomto ohledu samozřejmě snaží odlišit, takže se určitě do budoucna můžeme těšit na různé speciality a vychytávky, o kterých se nám dnes třeba ani nezdá.

Lednice: Příslušenství

Jaké příslušenství si můžete koupit pro svoje chladničky a mrazničky? Jakkoliv se vám může zdát, že je vaše chladnička vybavena vším, co ke svému fungování potřebuje, existují ještě různé vychytávky, které ji mohou dále vhodně doplnit. Shrňme si to dále.

Ionizátor

Jestliže vaše chladnička není vybavena technologií ionizace a nechcete si kvůli tomu kupovat novou, potom sáhněte po samostatném ionizátoru, který jednoduše umístíte na poličku v lednici a splní vám stejnou, výše popsanou funkci jako ionizátor integrovaný. Samozřejmě pro tyto účely volte menší, bateriové ionizátory, nikoliv sloupová zařízení sloužící k čištění vzduchu v celých místnostech. Ionizátor prodlužuje trvanlivost potravin ionizací vzduchu a tvorbou ozónu, což má dezinfekční účinky.

Antibakteriální filtry

Pro svoji chladničku si můžete pořídit i antibakteriální filtr, který dále rozšiřuje schopnosti antibakteriální úpravy chladničky – je-li jí váš spotřebič vůbec vybaven. Filtr především pohlcuje nepříjemné pachy, kterými se jednotlivé potraviny navzájem ovlivňují a následně mohou nepříjemně načichnout. Skutečně není příjemné, když například sýr „voní“ jako šunka, případně dort jako tvarůžky. Filtry fungují buď jako samostatné pohlcovače pachů, které položíte na poličku v chladničce, případně jako náhradní spotřební materiál pro filtrační řešení integrované v modelech jednotlivých výrobců. Některé filtry využívají aktivní uhlí, což dále zvyšuje jejich účinnost.

Filtry na vodu

Do chladničky můžete umístit i speciální filtr na pitnou vodu, který z kohoutkové vody odfiltruje chlór, ale zároveň v ní zachová všechny potřebné minerály. Navíc takový filtr rychle zbaví vodu zápachu, který často můžeme cítit, když si napustíme vodu do sklenice přímo z kohoutku a čichneme si k ní, aniž bychom ji předtím nechali odstát.

Teploměry

K lednicím můžete přikoupit i „externí“ teploměry, pokud už tedy vnitřní teplotu neměří samotná chladnička a nezobrazuje ji přímo na svém displeji nebo na obrazovce spárovaného smartphonu. Díky tomu můžete termostat chladničky a mrazničky nastavit přesně na tu správnou teplotu. Některé teploměry disponují i teplotním alarmem, který vás jednoduše upozorní na příliš vysokou nebo naopak příliš nízkou teplotu ve sledovaném prostoru.

Další příslušenství a čisticí prostředky

K dalšímu příslušenství se řadí různé stojany a dodatečné poličky, ať už univerzální nebo určené pro modely konkrétního výrobce. Zajímavostí jsou třeba otočné police, díky kterým se můžete rychle dostat k potravinám, jež jsou umístěny ve vzdálenějších prostorách chladničky. Někteří výrobci nabízejí i speciální spojovací kusy pro pevné spojení více spotřebičů (například samostatně stojící chladničky a mrazničky) do jednoho celku.

Někteří výrobci nabízejí i speciální čisticí prostředky pro lednice, které účinně odstraňují nečistoty i pach zevnitř těchto spotřebičů. Zároveň využívají desinfekční účinek. Stejně jako různé speciální podložky proti plísni a zápachu. K dalším možnostem patří třeba formy na led, které jednoduše naplníte vodou a vložíte do mrazáku.

U modelů většiny výrobců si navíc můžete bez problémů dokoupit náhradní žárovku pro případ, že by vám ta uvnitř po nějakém čase používání praskla.

Údržba ledničky

Jak se o chladničku starat, aby vám co nejdéle vydržela? S tím vám poradí tato sekce článku.

Chladničku správně postavte a umístěte

Chladnička při instalaci přirozeně kopíruje podlahu. To znamená, že pokud podlaha není zcela rovná v obou osách, dojde k tomu, že chladnička nestojí tzv. „ve váze“. Srovnat ji naštěstí můžete pohyblivými kolečky (ostatně podobné řešení využívají třeba i pračky). Chladnička musí stát na pevném a rovném podkladu a nesmí se kývat. I to zajišťuje její dlouhodobé správné fungování. Správné umístění lednice v prostoru pak předpokládá i dodržení vzdálenosti zejména zadní strany lednice od stěny či jiného „bloku“.

Chladicí okruh totiž potřebuje efektivní cirkulaci vzduchu. Pokud mu ji neposkytnete, může mít chladnička zbytečně vysokou spotřebu, může se přehřívat a nemusí efektivně a správně chladit potraviny uvnitř. Dlouhodobé nesprávné umístění spotřebiče v prostoru může vést až k poškození kompresoru nebo jiného prvku chladničky.

Chladničku správně zapojte

Důležité je i správné zapojení. Při dlouhodobém a stabilním připojení do elektřiny musí být přívodní kabel chladničky zapojený přímo v zásuvce ve zdi. Žádné prodlužovačky, rozdvojky a podobně nepřicházejí v úvahu. Přívodní kabely těchto spotřebičů však nebývají příliš dlouhé, proto je dobré například při rekonstrukci dopředu myslet na to, kde bude chladnička stát a přizpůsobit tomu rozložení zásuvek.

A s elektrickou energií souvisí ještě jedna poznámka – potraviny v chladničce vybírejte rychle, bez zbytečných prodlev. Když se do ní budete dívat příliš dlouho, spotřebujete mnohem více energie, než byste mohli, bez ohledu na to, co se píše na energetickém štítku. Zároveň by chladničku s často a dlouho otevíranými dveřmi mohlo být potřeba častěji odledňovat. Ostatně v dětství jsme každý určitě víckrát slyšeli okřídlenou větu, že lednice není výloha. A možná ji dál říkáme našim dětem. Není to pro nic za nic.

Chladničku pravidelně odledňujte a odmrazujte

Pokud vaše chladnička není vybavena automatickým odmrazováním, měli byste ji odledňovat a odmrazovat v pravidelných intervalech. Ty jsou většinou stanoveny přímo výrobcem. Zaledovaná lednice nefunguje tak efektivně, jak by mohla.

Lednici čistěte a dbejte na hygienu

Svoji chladničku pravidelně čistěte, používejte antibakteriální filtry a pohlcovače pachu a hlavně myslete na hygienu. Rozhodně uvnitř nenechávejte nahnilé nebo plesnivé potraviny, které by mohly negativně ovlivňovat ostatní obsah lednice. Je vhodné udržovat v lednici pořádek, abyste se v obsahu vyznali a nemuseli dlouho nechávat otevřené dveře.

Pro čištění vnitřku chladničky, které by mělo probíhat pravidelně při odledňování, využívejte buďto univerzální nebo speciální čisticí prostředky. Značkové prostředky někdy dodává i samotný výrobce chladničky, ale jejich používání přirozeně není podmínkou.

Cena ledničky

Rozdělme si nyní chladničky do tří cenových kategorií, podle nichž se budete moci alespoň zhruba orientovat v tom, jaké modely odpovídají vašim finančním možnostem.

Lednice do 9 000 Kč s DPH

Do této kategorie patří nejzákladnější modely ledniček, které sice mohou na první pohled až odrazovat nízkou cenou, na druhou stranu bývají spolehlivé a nenáročným spotřebitelům ty základní funkce splní. Už mezi základními lednicemi dnes najdeme modely s automatickým odmrazováním, úspornými energetickými třídami či průměrným objemem vhodným pro menší rodinu. Samozřejmě zde stále hovoříme o kombinovaných chladničkách – ty malé pultové nebo monoklimatické bývají dokonce ještě mnohem levnější než částka, kterou jsme si u této kategorie stanovili jako cenový strop.

Lednice do 9 tisíc korun většinou nabízejí skvělý poměr ceny a výkonu, což ale na druhou stranu ve většině případů znamená poměrně nudný design. Nicméně strohý minimalismus často vítězí kvůli univerzální kombinovatelnosti v rámci domácnosti, zejména u samostatně stojících spotřebičů. Už některé levné chladničky dokážou například po určitou omezenou dobu chránit potraviny v případě výpadku elektřiny a přinášejí i antibakteriální úpravu.

Lednice od 9 000 do 16 000 Kč s DPH

Do této kategorie už spadají i retro chladničky – kromě modelů prémiových značek – které svým designem ozvláštní vzhled většiny kuchyní. Pomalu zde začínají nastupovat i patentované technologie jednotlivých výrobců, jako jsou rovnoměrné chlazení nebo ventilační systémy. K dispozici je i technologie No Frost nebo vylepšené systémy pro chlazení a mrazení potravin. Lednice střední třídy upozorní i na otevřené dveře nebo vyšší teplotu uvnitř chladicí/mrazicí části, praktické je i LED osvětlení a oproti nejlevnějším lednicím se u jinak vcelku srovnatelných modelů zpravidla dočkáte ekonomičtějšího provozu.

Lednice nad 16 000 korun s DPH

Cenový strop se u lednic blíží až k nižším stovkám tisíc, nicméně všeobecně lze říci, že pro běžného spotřebitele už jsou ceny nad nějakých 16 nebo 18 tisíc Kč kategorií luxusu. Zejména pokud jde o kombinované chladničky, které už při této ceně nabízejí většinu výše běžně dostupných funkcí a často i něco navíc. Například vlastní filtrační systém vzduchu či ionizátor, ale i smart home funkce a možnost připojení k bezdrátové Wi-Fi síti.

Nejdražší chladničky patří zároveň k těm úspornějším a tišším a umožňují přizpůsobení prostředí uvnitř chladničky specifickým potřebám konkrétních potravin. Drahé lednice často jako první integrují patentované technologie svých výrobců, zaměřené na efektivitu a přizpůsobení potřebám konkrétního majitele a jeho rodiny. Často zde nalezneme modely lednic s větším objemem.

nechtěli. Ať tak či onak, přejeme příjemný poslech.

Lednice: Ledničky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou lednici. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové lednice pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové lednice zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat ledničky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem lednice. Dozvíte se tam také, které lednice jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat