Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Chytré květináče

V dnešní době známe chytré telefony, chytrou domácnost, ale chytré květináče? Možná donedávna jen zbožné přání mnoha žen i mužů, kteří mají sice květiny rádi, ale sem tam je zapomenou zalít, nebo je naopak přelijí, nevědí, jestli je postavit na přímé slunce, či do stínu, kdy měnit zeminu… A pak jsou zde také ti, kteří by doma v bytě rádi pěstovali bylinky do kuchyně. Všechno tohle už dnes není problém.

Chytré květináče: Porovnání 7 nejlepších chytrých květináčů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 7 nejlepších chytrých květináčů. Jak jsme smart květináče vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto chytré květináče jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit chytré květináče podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší chytrý květináč.

NázevVzhledPříkon (W)Objem vody (l)Rozměry (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Chytrý květináč TREGREN T12 Kitchen GardenSmart chytrý květináč Chytrý květináč TREGREN T12 Kitchen Garden5464,5 x 17,5 x 444298Zobrazit v obchodech
Click And Grow Smart Garden 3Smart chytrý květináč Click And Grow Smart Garden 31,530 x 12 x 472290Zobrazit v obchodech
Chytrý květináč Véritable® CONNECTSmart chytrý květináč Chytrý květináč Véritable® CONNECT0,02233 x 18,5 x 386690Zobrazit v obchodech
Tregren T3 Kitchen GardenSmart chytrý květináč Tregren T3 Kitchen Garden5119,5 x 17,5 x 441969Zobrazit v obchodech
TREGREN T6 Kitchen GardenSmart chytrý květináč TREGREN T6 Kitchen Garden5234,5 x 17,5 x 743484Zobrazit v obchodech
TREGREN T12 Kitchen GardenSmart chytrý květináč TREGREN T12 Kitchen Garden5464,5 x 17,5 x 743516Zobrazit v obchodech
Click and Grow Smart Garden 9Smart chytrý květináč Click and Grow Smart Garden 99414 x 59 x 294990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení chytrých květináčů od jejich uživatelů.

Chytrý květináč: Co umí?

Jde o docela jednoduchou záležitost, kdy pěstujete několik druhů bylinek či vhodné zeleniny v domácím prostředí. Pěstování neprobíhá v hlíně, ale základem jsou pěstební puky vložené do živného roztoku. Chytrý květináč zajišťuje závlahu a osvětlení. Vy musíte občas doplnit zásobu vody a ve stanovený interval přidat hnojivo. Výsledkem mohou být bylinky, jako je bazalka, koriandr, máta, ale třeba také zelenina. Daří se salátu či malým papričkám či rajčátkům.

Co chytrý květináč neumí?

Nečekejte zázraky. Květináč neposkytuje velký prostor pro kořeny a umělé osvětlení nikdy nenahradí slunce. Podle zkušeností se ukazuje, že některé druhy jsou spíše pro zábavu. Salát je hodně tenký a nevýrazný. Bazalka vychází docela slušně. Většina květináčů se sice honosí přídomkem smart, ale nezvládají komunikovat s našimi chytrými telefony, takže nemáte přehled o tom, co máte právě udělat, aby vaše sazenice zdárně prosperovaly. Některé modely ale určitý druh komunikace mají.

Jak vybrat chytrý květináč

Hlavním rozdílem oproti klasickým truhlíkům je přítomnost nádoby na vodu, která se stará o pravidelné zavlažování rostliny. Představuje  dobrou volbu pro zákazníky, kteří často cestují a nemohou svým rostlinkám věnovat pravidelnou a intezivní péči.

Další výhodou je, že rostlina přijímá přesně tolik vody, kolik potřebuje – stejně jak je tomu i v přírodě. Přirozenější proces zavlažování samozřejmě přispívá růstu flóry a zásadním způsobem snižuje rizika uhnití vlivem sucha nebo naopak příliš vydatného zavlažování.

Pro koho je chytrý květináč vhodný?

Pokud patříte mezi lidi, co mají rádi rostliny v květináči s okamžitým přístupem k nim, je pro vás tato varianta vhodná. Můžete jej použít na vaření či sušení a zároveň nemá vhodné prostory a podmínky pro pěstování těchto bylinek. Stejně tak může chytrý květináč posloužit dobře lidem, kteří mají rádi pěstování bylinek, ale již nezvládnou se o rostliny na zahradě starat.

Chytrý květináč je:

  • Ideální celoroční řešení do bytu
  • Řešení pro lidi, kteří mají k dispozici zahradu či balkon, ale chtěli by mít bylinky vždy po ruce (v kuchyni)
  • Řešení pokud nemáte dostatek světlých míst pro pěstování bylinek
  • Řešení pokud se nechcete nebo nezvládáte o bylinky příliš starat
  • Chytrých květináčů je mnoho druhů, ale v základu lze říci, že tato zařízení se dokáží sama postarat o bylinky, vytvořit dostatek světla pro kvalitní růst, zařídit výživu a celkově podmínky k tomu, abyste mohli bylinky pěstovat v podstatě kdekoliv s minimální námahou.

Jak vybrat chytrý květináč

Trh s chytrými květináči je poměrně nový a tak se jednotlivé druhy mohou často lišit, zde jsme shrnuli všechny vlastnosti a funkcionality, které může chytrý květináč mít. Aspekty jsou seřazené podle důležitosti, rozhodně si tedy při výběru chytrého květináče dejte pozor zda bude váš produkt mít to co od něj očekáváte.

Druhy chytrých květináčů

Princip Smart Garden a ClickAndGrow semínek

Pěstování funguje pomocí náplní, které do květináčů jednoduše zacvaknete. Chytrý květináč posléze připojíte k zásuvce a jednou za několik dní vyměníte vodu v dávkovači. Speciální půda vyvinutá v laboratořích NASA pak rostlinkám samá dodá vše, co potřebují. Díky integrovaným LED diodám navíc květináč nemusí stát na okenním parapetu, s klidným svědomím jej umístěte kamkoli v bytě.

Aeroponní chytré květináče

Kvůli absenci půdy bylinku čas od času přihnojte. Jinak je ale provoz aroponních květináčů stejně bezúdržbový, jako za užití chytré půdy. Výhodou vertikálního provedení aeroponních květináčů je nastavitelná výška a neobvyklý design.

Parametry chytrého květináče

Chytré květináč a design

Mohlo by se zdát, že design není tak důležitý faktor, ale opak je pravdou. Obvyklé umístění chytrého květináče je na někde v kuchyni. A ačkoliv si při koupi říkáte, že nebude potřeba na design při výběru chytrého květináče dávat takový pozor, po čase byste svého rozhodnutí mohli začít litovat. Pro většinu dostupných chytrých květináčů je příznačný elegantní, minimalistický a lehce futuristický designový styl. Hodí se tedy převážně do moderně zařízených domácností. Jednou z nevýhod chytrých květináčů je u nás prozatím poměrně malý výběr a nepříliš velká rozmanitost, co se designového zpracování týče. Dá se ale očekávat, že situace se bude s postupem času zlepšovat.

Osvětlení

Kromě podloží, ať už v podobě substrátu nebo živného roztoku, poskytují chytré květináče rostlinám ještě další zásadní věc – a to osvětlení. Většina chytrých květináčů dnes již diody pro podporu růstu nabízí. Můžete tak bez starostí umístit květináč i na tmavé místo, doporučujeme vždy volit chytrý květináč, který LED diody pro podporu růstu nabízí. Teoretický je pak možné umístit květináč kamkoli v domácnosti, přesto je rozhodně vhodnější podpořit růst ještě umístěním na světlejší místo – např. k oknu, na parapet apod.

Příkon chytrého květináče

Jelikož jsou chytré květináče elektrické spotřebiče, leckoho může zajímat jejich spotřeba. Dobrou zprávou je, že tyto výrobky nepředstavují žádné požírače energie. Příkon je relativně velmi nízký, obvykle okolo cca 10 W. Roční spotřeba se u většiny modelů pohybuje kolem 50-70 kWh. Nejde tedy o nic hrozivého.

Spotřeba elektrické energie chytrých květináčů není při současných moderních technologiích a využití LED osvětlení nikterak přemrštěná. Záleží vždy na velikosti daného květináče a někdy také na výrobce. Průměrně by se cena za roční pěstování jedné bylinky v chytrém květináči měla pohybovat kolem 30 Kč. To jistě sami uznáte, že je přiměřená cena.

Počet sazenic

Velikost a od toho se odvíjející počet rostlinek. Velmi důležitý faktor výběru, který se obvykle ale zásadně odráží na ceně. Dnes lze sehnat květináče na 2, ale taky 12 nebo více sazenic.

Substrát, anebo živný roztok

Většina chytrých domácích květináčů nepracuje se zeminou, ale se speciálním živným roztokem. Pěstování probíhá na bázi tzv. aeroponie nebo hydroponie. Těchto chytrých květináčů je větší výběr a některé mohou být cenově dostupnější, ačkoli existují i drahé modely. Je tu ale ještě další možnost…

Některé květináče operují se speciálním substrátem. Jde o substrát, který se používá i na vesmírných stanicích a má vynikající vlastnosti. Pěstování je mnohem snazší a většinou dosáhnete i efektivnějších výsledků – a to bez hnojiva, stačí doplňovat vodu, když si květináč „řekne“. Tento systém obvykle najdete skrytý pod názvem SmartGarden, s tím souvisí i pojem Click&Grow, který se týká umístění (zacvaknutí) speciálních sazenic do květináče a jde taky o název jedné z důležitých značek výrobců.

Typ substrátu

Typ substrátu ve kterém je rostlinka umístěna je asi jeden z nejdůležitějších aspektů, v podstatě si můžete vybrat ze dvou možností. Buď můžete mít smart květináč s chytrým substrátem nebo zvolit formu aeroponího zavlažování, každá z těchto možností má své výhody i nevýhody.

Smart garden

Chytrý substrát Smart garden je technologie vyvinutá pro vesmírné lety. Jde o speciální substrát, který je květináč naplněný a který se postará o výživu rostlinky zcela sám. Stačí dodat bylince dostatek vodní závlahy a připojit květináč k elektrice. Není třeba využívat přídavná hnojiva a obecně bylinky z tohoto druhu květináčů jsou díky růstu v pevném podkladu chutnější (toto je náš osobní dojem).

Aeroponní

Aeroponní zavlažování je běžnějším způsobem a principem se kterým chytré květináče operují. Kořínky bylinky nejsou v pevném podkladu, ale jsou přímo ve vodě, která se stará o jejich výživu a růst. Výhodou těchto květináčů je, jejich větší nabídka na trhu, často levnější provedení a dále možnost variabilnějšího přizpůsobení designu květináče, který není omezený na nutnost pevného podkladu.

Konektivita chytrého květináče

Chytré květináče dost často ještě nejsou tak “chytré” jak bychom si představovali, ačkoliv jejich cena neustále klesá a dnes tak lze najít i řadu velice levných chytrých květináčů. S připojením květináče na telefon či do již existující platformy, jako je Google home nebo Amazon Alexa stále bývá často problém. Konektivita s chytrými telefony by jistě pěstování ještě usnadnila, ale jelikož se stále nejedná o samozřejmou funkcionalitu, rozhodně se na dostupnost mobilní aplikace či možnosti konektivity vždy při koupi dívejte.

Cena chytrého květináče

Chytré květináče do 3000 Kč s DPH

V této ceně chytré květináče prozatím začínají. Už kolem dvou tisíc korun lze koupit malé modely květináčů významné značky Click and Grow. Většinou se jedná o designové kousky s minimalistickým vzhledem, které se hodí do drtivé většiny interiérů.

Chytré květináče od 3000 Kč do 6000 Kč s DPH

V této relaci najdete zřejmě nejlepší výběr a taky řadu nejprodávanějších chytrých květináčů od různých značek. Jde i o větší modely pro více sazenic, což ocení především pěstitelé bylinek, které se dají dale rovnou použít při vaření, či sušení.

Chytré květináče nad 6000 Kč s DPH

Především rozměrnější nebo špičkové květináče či designové květináče. V této relaci najdete například výrobky značky Véritable. Tyto květináče se připojují přes aplikaci a májí mnohé funkce, takže jsou v podstatě bezúdržbové.

Chytré květináče: Smart květináč a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový chytrý květináč. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru chytrého květináče pomohli. Doufáme, že si s novým chytrým květináče vypěstujete spoustu nádherných rostlin.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vybraný produkt v podobě chytrého květináče zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé chytré květináče a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem smart květináče. Dozvíte se tam také, který chytrý květináč je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat