Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Osobní váhy

osobní váhaOsobní váhy vám pomohou mít svá kila pod kontrolou. Hlídat si svou hmotnost je důležité nejen kvůli redukci a udržení ideální váhy, ale také kvůli zdraví. Náhlé přibývání nebo ubývání hmotnosti může signalizovat i závažné zdravotní problémy.

Váha je přístroj primárně určený ke sledování hmotnosti. Současné moderní osobní váhy však neměří jen kilogramy, ale můžete od nich očekávat také kontrolu svého zdravého životního stylu. Změří vám procento tuku, svalové hmoty a vody v těle nebo například vaši metabolickou spotřebu. Na osobní váze si můžete nastavit své cíle, kterých byste chtěli dosáhnout a sledovat v čase jejich vývoj a plnění.

Osobní váhy: Výběr 10 nejlepších vah

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších osobních vah. Jak jsme tyto modely vybírali? Vybrali jsme osobní váhy podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena osobní váhy, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledMax. nosnost (kg)Přesnost (g)PaměťBMI?Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2Osobní váha Xiaomi Mi Body Composition Scale 21505016 osobAno757Zobrazit v obchodech
Huawei AH100Osobní váha Huawei AH1001505010 osobAno689Zobrazit v obchodech
Xiaomi Mi Smart Scale 2Osobní váha Xiaomi Mi Smart Scale 21505016 osobAno398Zobrazit v obchodech
TrueLife FitScale W5 BTOsobní váha TrueLife FitScale W5 BT1802008 osobAno999Zobrazit v obchodech
Garmin IndexOsobní váha Garmin Index18110016 osobAno3590Zobrazit v obchodech
Omron BF511Osobní váha Omron BF5111501004 osobyAno1685Zobrazit v obchodech
Emos PT718Osobní váha Emos PT71815010010 osobAno394Zobrazit v obchodech
Sencor SBS 5051Osobní váha Sencor SBS 505115010012 osobAno299Zobrazit v obchodech
Sencor SBS 113SLOsobní váha Sencor SBS 113SL1501000Ne199Zobrazit v obchodech
Umax Smart Scale US10COsobní váha Umax Smart Scale US10C18050NeAno1269Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení osobních vah od jejich uživatelů.

Jak vybrat osobní váhu

Typy osobních vah

Hlavní rozdíl mezi osobními váhami je, zda jsou mechanické nebo digitální.

Pokud potřebujete mít jen přibližný přehled o tom, kolik vážíte, bude pro vás mechanická váha dostačující. Chcete-li však mít své tělo pod kontrolou podrobněji, investujte do digitální váhy s moha dalšími speciálními funkcemi.

Mechanické/analogové osobní váhy

Mechanické váhy jsou určené pro nenáročné klienty, kterým stačí znát pouze svou orientační hmotnost, protože odchylka od reálné váhy může být až 2kg. Mechanické váhy se dají pořídit za nízkou cenu, přičemž se většinou jedná o jednoduché modely bez dalších funkcí. Naměřená hodnota je zobrazována ručičkou na číselné stupnici. Některé mechanické váhy však mají digitální displej a i vzhledově působí jako digitální váhy. Proto si při koupi výrobku dobře přečtěte jeho popis, abyste si domů místo digitální váhy nepřinesli váhu mechanickou.

Digitální/elektronické osobní váhy

Klasické digitální váhy

Klasické digitální váhy jsou moderní osobní váhy s LCD displejem a jsou primárně určeny k přesnému měření tělesné váhy. Vážení je rychlé a snadné s přesností na 100g. Váha se umí sama zapnout, vynulovat a vypnout. Nenabídne vám však žádné další funkce.

Osobní digitální váhy s měřením tuku a vody

Tyto digitální osobní váhy jsou určeny pro všechny, kteří chtějí rychle a jednoduše zjistit svou hmotnost včetně procenta svalů, tuku a vody v těle. Pro občasné použití jsou funkce, které tato osobní váha nabízí, dostačující.

Diagnostické/inteligentní osobní váhy

Diagnostické osobní váhy poslouží každému, kdo chce mít co nejlepší přehled o svých tělesných funkcích a poměrech tuků, vody a kostí v těle. Disponují mnoha nejrůznějšími funkcemi. Pracují na bázi BIA – bio impedanční analýzy. Tělem projede slabý neškodný elektrický proud a následně váha vyhodnotí naměřené výsledky.

Některé typy nabízejí specifické režimy pro děti, dospělé a sportovce. Dokáží si pamatovat a uložit naměřené hodnoty i více osob. Přičemž nejmodernější typy pracují s bezdrátovými technologiemi, díky nimž můžete zaznamenaná měření přehledně sledovat a analyzovat v mobilních aplikacích. Aplikace se tak stává vaším osobním trenérem a elektronickým deníčkem pro zaznamenávání a vyhodnocování vašich pokroků.

Tyto váhy mají složitější ovládání a vyšší pořizovací cenu.

Kojenecké váhy

Kojenecké váhy slouží k vážení malých dětí do cca 20kg. Umožňují bezpečné zvážení dětí s odchylkou 5 – 10g a to i v situaci, kdy je dítě na váze neklidné. Vyrábějí se s klenutým povrchem, který dítě udrží na jednom místě. Obvykle jsou digitální s přehledným LCD displejem, automatickým vypínáním a pamětí, což umožňuje sledování váhového přírůstku oproti minulému měření. Také umí odečítat váhu neživých předmětů (plenek a oblečení).

Vlastnosti vah

Nosnost váhy – Nosnost váhy určuje hraniční hmotnost uživatele. Při jejím překročení může dojít k poškození váhy. Nosnost se u jednotlivých modelů liší. Může být od cca 100 do 220kg i více.

Kolik lidí bude váhu používat? – Při více uživatelích je ideální váha s pamětí a hodnotami uživatelů. Váha rozezná na základě uložených parametrů (věk, výška, pohlaví atd.) několik osob a ukáže vám naměřené hodnoty z minulého vážení. Nastavením jednotlivých uživatelů získáte lepší přehled o naměřených hodnotách a usnadní to používání dalších, nadstandardních funkcí, k jejichž výpočtu váha potřebuje tyto doplňkové údaje.

Přesnost naměřených hodnot – Naměřené hodnoty se dle typu váhy mohou lišit. Odchylka u mechanické váhy může být i 2kg. Digitální váhy dosahují přesnosti na 100 – 500g. Nejpřesnější (a dražší) modely váží s odchylkou od 5 do 50g.

Ovladatelnost

Nejjednodušší je ovládání mechanické váhy. Stačí si na váhu stoupnout a vidíte svou hmotnost. Digitální váhy mají různé typy ovládání a mnoho automatických funkcí. Po zatížení se samy aktivují a při delší nečinnosti se vypnou.

Rozměry

Rozměry váhy vás budou zajímat především tehdy, když bude váhu využívat člověk s velkými chodidly – některé přístroje mohu mít menší polohu a vyčnívající prsty by zkreslily výsledek vážení, protože by se reálná hmotnost nerozložila do celé plochy.

Naopak v menším bytě nebo při častém přenášení osobní váhy upřednostníte přístroj kompaktnějších rozměrů. Lehké bývají váhy z tenkého tvrzeného skla, které v případě potřeby snadno přemístíte nebo uložíte do skříně nebo pod nábytek.

Displej

Displeje mohou být různě velké, barevně podsvícené a podle velikosti písma hůře či lépe čitelné. Naměřené hodnoty byste měli dobře vidět ze vzpřímené pozice. Proto pokud máte slabší zrak, kupte si váhu s velkým a dobře čitelným displejem.

Materiál a design

Vzhled osobní váhy hraje u mnoha zákazníků důležitou roli. Výrobci proto nabízejí bezpočet designových provedení. Váhy mohou být oblé, hranaté, asymetrické, v retro stylu, různě barevné, extravagantní či s potiskem. Vyrobeny mohou být z plastu, tenkého odolného skla, stylového kovu nebo s dřevěnými či bambusovými prvky.

Existují i speciální modely pro děti, které naše ratolesti zaujmou svým výrazným a veselým vzhledem. Počítejte však s tím, že nosnost váhy je pouze několik desítek kilogramů.

Osobní váhy se díky svému elegantnímu a originálnímu designu mohou stát zajímavým doplňkem interiéru.

Napájení

Napájení vah může být řešené knoflíkovými bateriemi nebo bateriemi typu AA či AAA. Některé typy vah lze napájet ze sítě nebo solární energií.

Co všechno váha může změřit?

Váha – Celková tělesná hmotnost.

Podíl svalové hmoty – Váha změří podíl vaší svalové hmoty v těle u příčně pruhovaných i hladkých svalů, včetně vody v nich obsažené.

Podkožní tuk – Váha ukáže, kolik podkožního tuku máte.

Viscerální tuk – Osobní váha změří, kolik máte viscerálního tuku. Viscerální tuk je nahromaděná přebytečná nitrobřišní tuková tkáň, neboli útrobní tuk, jenž je uložen hlouběji než podkožní tuk.

Obsah vody – Zjistíte, kolik vody vaše tělo obsahuje.

Hmotnost kostí – Analýza zobrazující celkovou hmotnost kostí v těle.

Bazální metabolická spotřeba – Neboli BMR, ukazuje minimální počet kalorií, které tělo potřebuje k naplnění základních funkcí během klidového stavu. Při měření BMR byste měli být nalačno (po 12 hodinách půstu) a v teplotně neutrálním prostředí (pokojová teplota).

Metabolický věk – Je ukazatel, který porovnává bazální metabolismus jedince s průměrným bazálním metabolismem u stejné věkové skupiny. Zjednodušeně řečeno – spočítá skutečné stáří organismu.

Index tělesné hmotnosti – Neboli BMI, znamená hmotnostně výškový index těla. Jedná se o hodnotu, díky níž lze statisticky porovnat osoby stejné výšky, pohlaví a věku. U BMI se nerozlišuje množství svalové a tukové hmoty.

Metabolický výdej – Neboli AMR ukazuje váš aktivní metabolický výdej a informuje, kolik kalorií tělo spotřebuje při běžné denní aktivitě. Aktivní metabolismus tvoří asi 20 % z celkového výdeje energie. Čím jste aktivnější, tím je hodnota AMR vyšší.

Celková fyzická kondice – Tato funkce porovnává vaše složení těla tím, že porovná tělesný tuk a svalovou hmotu. Při zvýšené aktivitě se sníží množství tělesného tuku a vaše fyzická kondice se podle toho změní.

Interní paměť – Váha si pamatuje údaje více vážících se osob na základě jimi uložených parametrů. Může disponovat funkcí automatického rozpoznání uživatelů. Lze vložit věk, pohlaví, výšku, jméno, fotografii uživatele a požadovanou cílovou váhu. Nově naměřené údaje se budou ukládat k profilu uživatele.

Rychlé použití váhy –  Tzv. návštěvní mód – možnost rychlého použití váhy pro návštěvy bez nutnosti registrace.

Těhotenský mód – Těhotenský mód slouží k přesnému sledování hmotnosti v období těhotenství. Po uplynutí určité doby můžete vážit i  malé potomky.

Mód dítěte – Váhy mohou mít i režim vážení dětí, ve kterém vážíte sebe s dítětem v náručí, čímž získáte jeho hmotnost.

Indikátory – Během vážení budete upozorňováni na různé naměřené hodnoty a situace prostřednictvím zabudovaných barevných indikátorů, které vás mohou upozornit například na přetížení váhy nebo slabé baterie.

Ovládání – Většina osobních vah se ovládá stisknutím tlačítka, případně dochází k vyhodnocení automaticky. Některé modely je možné ovládat hlasem.

Oddělitelný displej – U některých typů vah můžete oddělit magnetický displej od těla váhy a připevnit si ho do výšky před sebou, abyste na naměřené údaje lépe viděli.

Synchronizace s chytrým telefonem

Diagnostické osobní váhy můžete přes WIFI nebo Bluetooth propojit s vaším chytrým telefonem. Díky volně dostupné aplikaci po spárování telefonu s váhou, telefon zobrazuje, analyzuje, ukládá a komentuje naměřená data. Umožňuje sledovat pokroky u jednotlivých změřených hodnot v čase včetně grafického znázornění.

Všechna data se automaticky ukládají a zálohují v cloudu s přístupem prostřednictvím vašeho účtu. Aplikace umožňuje uložení nebo sdílení výsledků v několika základních režimech/srovnáních. Umožňuje také synchronizaci s daty třetích stran (Apple, Google, Fit atd.). Dochází k automatickému spárování po přihlášení účtu na jiném zařízení.

Sportovní režim – Funkce sportovní režim vám pravidelně připomene vaše sportovní aktivity, které vám pomohou k dosažení lepších výsledků.

Přímo v aplikaci najdete také teoretickou sekci včetně otázek a odpovědí na ně. Aplikace nabízí více jazykových mutací a možnost přepnutí jednotek hmotnosti (kg/lb/st).

Protože je žádoucí vážit se vždy ve stejnou denní dobu a za stejných podmínek, můžete si nastavit funkci připomenutí vážení, tedy budík.

Cena váhy

Cena osobní váhy se obvykle odvíjí od její kvality a množství funkcí.

Do 500 Kč

Jedná se obvykle o váhy mechanické i digitální, avšak pouze se základní funkcí měření tělesné hmotnosti. Mají nižší nosnost do cca 120kg a menší přesnost vážení. Avšak některé digitální váhy i v této cenové kategorii umí změřit obsah tuku, vody a svalů v těle.

Cena od 500 Kč do 2 000 Kč

Za tuto cenu již pořídíte kvalitní digitální váhu s moderním designem a nosností do cca 150kg. Přesnost vážení se pohybuje mezi 300 – 500g. Tyto váhy již disponují větším množstvím užitečných funkcí.

Cena od 2 000 Kč

Váhy za cenu vyšší než 2 000 Kč, bývají již vysoce kvalitní digitální váhy pro přesnou a podrobnou diagnostiku vašeho tělesného stavu. Mají vysokou nosnost až 220kg, nízkou odchylku měření cca 50 – 200g, řadu speciálních funkcí, snadné ovládání a propracovaný luxusní design.

Jak se správně vážit?

Aby bylo měření vašich tělesných parametrů přínosné a efektivní, měli byste dodržovat několik pravidel.

Váha musí být položená na rovném a dostatečně pevném povrchu.

Vážení provádějte vždy ve stejnou dobu. Ideálně ráno po toaletě, dříve než sníte první jídlo.

Važte se jen ve spodním prádle a bez jakékoliv obuvi.

Jak často se máte vážit záleží na tom, s jakou přesností a pravidelností chcete sledovat své tělesné hodnoty.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat