Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Parní čističe: Jak vybrat parní čistič


V tomto článku si povíme o tom, jak vybrat ten nejlepší model parního čističe. Parní čistič je velmi užitečným pomocníkem při úklidu a dokáže značně zjednodušit a zefektivnit celý proces uklízení. Pokud jste tedy typem člověka, který nesnáší uklízení, pak je parní čistič dobrou volbou i pro vás. Čištění párou je velmi efektivní, protože tímto způsobem se zbavíte mnoha bakterií, mikrobů, plísní a různých nečistot, které se špatně čistí běžným čištěním. Parní čističe jsou relativně novými přístroji v kategorii čistících pomocníků. Mohou být použity na mnoho různých typů podlah a koberců. Jejich hlavní výhodou je to, že dokáží čistit mnohem lépe než jiné přístroje. Pro mnoho lidí je největší výhodou to, že parní čištění je mnohem šetrnější a ekologičtější. A nejlepší na tom je, že k dokonalému čištění vám stačí jen voda! Nemusíte tedy používat žádné chemické čistící prostředky. Vše vyčistíte organicky, jen a pouze pomocí páry. Všechny jeho výhody se dočtete v tomto článku.

Parní čističe: Proč si zakoupit parní čistič?

Ještě si nejste jisti, proč si vůbec zakoupit tento přístroj? Dle nás vám nabídne celou řadu různých výhod. Níže jsme pro vás sepsali 7 důvodů, proč byste měli o koupi parního čističe uvažovat.

  • K čištění vám stačí jen voda bez čistících prostředků
  • Dokáže zabít mikroby a bakterie
  • Ničí prachové roztoče
  • Efektivně odstraňuje skvrny
  • Dokážete s ním likvidovat i štěnice
  • Čištění bez chemie
  • Parní čistič je cenově dostupný

Výběr 10 nejlepších parních čističů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších parních čističů. Jak jsme je vybírali? Všechny čističe jsme vybrali podle hodnocení uživatelů. Zanalyzovali jsme spoustu uživatelských recenzí a vybrali jsme tak ty nejlepší modely parních čističů. Všechny nejlepší modely jsme srovnali do přehledné tabulky níže. Tuto tabulku si můžete řadit dle vašich preferencí. Pokud je vaším hlavním kritériem například cena, tak si můžete tabulku seřadit podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledTypPříkon (W)Objem nádoby (litry)Délka napájecího kabeluDoba ohřívání vody (min)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Kärcher SC 3Parní čistič Kärcher SC 3Pojízdný parní čistič190014 m0,54094Zobrazit v obchodech
Kärcher SC 2 EasyFixParní čistič Kärcher SC 2 EasyFixPojízdný parní čistič15001,2-6,52802Zobrazit v obchodech
ETA 1264 90000 AquabeloParní čistič ETA 1264 90000 AquabeloRuční parní čistič10000,225 m31090Zobrazit v obchodech
Bissell 2635JParní čistič Bissell 2635JRuční parní čistič10500,36-11781Zobrazit v obchodech
Ariete Xvapor Deluxe 4146Parní čistič Ariete Xvapor Deluxe 4146Pojízdný parní čistič15001,66 m83299Zobrazit v obchodech
Kärcher SC 4Parní čistič Kärcher SC 4Pojízdný parní čistič20001,34 m44755Zobrazit v obchodech
Sencor SSC 3001YLParní čistič Sencor SSC 3001YLRuční parní čistič10000,35-2,5642Zobrazit v obchodech
Kärcher SC 5 EasyFixParní čistič Kärcher SC 5 EasyFixPojízdný parní čistič220026 m37645Zobrazit v obchodech
Kärcher SC 1Parní čistič Kärcher SC 1Ruční parní čistič12000,24 m31790Zobrazit v obchodech
Concept CP1010Parní čistič Concept CP1010Ruční parní čistič10000,45 m41399Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si tak recenze a další hodnocení uživatelů u různých modelů parních čističů. Dozvíte se tak mnohem více informací.

Nejlepší parní čističe podle Heureky

Popis, recenze a test parních čističů v roce 2024

Pojďme se podívat na 5 nejlepších modelů z našeho srovnání, které je výše. Podíváme se na jejich výhody a popis. Modely jsme porovnávali dle hodnocení jejich uživatelů.

1. Kärcher SC 3

Kärcher SC 3 je velmi dobrým parním čističem, protože vodu dokáže zahřát již za 30 sekund a má dvoukomorový systém, díky kterému můžete přidávat vodu i za běhu a nemusíte ho vypínat. Tlak páry u tohoto modelu je 3,5 baru. Tento model vyniká i tím, že je vybaven integrovaným systémem proti usazování vodního kamene. Tyto systémy jsou velmi důležité a zabraňují postupnému zanášení vašeho čističe. Hadice je velmi dobře zpracována. Značka Kärcher nabízí velmi dobrý parní čistič.

2. Kärcher SC 2 EasyFix

Kärcher SC 2 EasyFix je druhým modelem z našeho srovnání. Parní čistič dokáže odstranit 99,99% všech bakterií. Tento model obsahuje sadu EasyFix, a model obsahuje i pružný kloub na hubici. S tímto modelem můžete pohodlně čistit podlahy, armatury, umyvadla, obkladové dlaždice, digestoř nebo varné desky. Tlak páry u tohoto modelu je 3,2 baru. Topný výkon u modelu Kärcher SC 2 EasyFix je 1 500 W. Objem nádoby na vodu je 1,2 l.

3. ETA 1264 90000 Aquabelo

ETA Aquabelo je malým praktickým ručním parním čističem. Tento pomocník je užitečným především v domácnostech. Má velmi kompaktní rozměry, takže se s ním dostanete i na nepřístupná místa. Tento model má dobu provozu kolem 10 minut a je vybaven bezpečnostním ventilem. Tlak u tohoto modelu je 3 bary. Příkon je 1 000 W. Délka napájecího kabelu je 5 m. Pára je u tohoto modelu připravena za cca 3 minuty. Objem nádrže je 220 ml. Jedná se sice o malého pomocníka, ale za to velmi užitečného a dobře cenově dostupného.

4. Bissell 2635J

Další model, který se umístil v našem srovnání, tentokrát Bissell 2635J. Tento model je vybaven nádobou s objemem 360 ml. Vydrží tedy nepřetržitě tvořit páru až po dobu 15 minut. Model má tlak 4,5 baru. Tento ruční parní čistič dokáže být připraven již do 1 minuty, což je velmi rychlé a můžete tak začít čistit velmi rychle. Model se dá použít pro každodenní čištění především ve vaší domácnosti. Příkon tohoto přístroje je 1050 W. Tento model můžeme zařadit mezi nejlevnější modely parních čističů, protože jeho cena se pohybuje kolem 1 781 Kč.

5. Ariete Xvapor Deluxe 4146

Ariete Xvapor Deluxe 4146 je dalším pojízdným čističem v našem srovnání. Tento se umístil na pátém místě. Je vybaven jednokomorovým systémem. Objem nádrže je 1,6 l. Model je schopen fungovat po dobu až 60 minut. Délka kabelu je 6m, což podle nás dostatečná délka. Celkový výkon modelu je 1 500 W a dokáže tedy zahřát vodu již za 4 minuty. Tlak páry tohoto modelu je 5 bar. Pára se dá pohodlně regulovat přepínačem. Tento model se dá pohodlně použít i na větší místa díky dostatečné délce kabelu. Jedná se tedy o velmi cenově dostupný model s dobrými parametry a příslušenstvím. Pokud si chcete zakoupit model za dobrou cenu, je pro vás Ariete Xvapor Deluxe 4146 dobrou volbou.

Jak vybrat parní čistič (2024)

Výběr parního čističe nemusí být úplně jednoduchým úkolem, protože na trhu najdete mnoho různých modelů a typů parních čističů. Připravili jsme pro vás tento návod, ve kterém se dozvíte, jak vybrat nejlepší model parního čističe. Chceme vám pomoci ušetřit čas při vyhledání různých parametrů a proto jsme pro vás sepsali následující výběr parametrů, které je vhodné znát pro výběr ideálního modelu. Všechny informace potřebné k výběru najdete v této části článku. Pokusíme se vám tak ulehčit vaše nákupní rozhodování.

Parní čističe: 3 typy parních čističů

Nejprve se pojďme seznámit s jednotlivými typy parních čističů. Každý se hodí na něco trochu jiného a má odlišené parametry, proto si pojďme jednotlivé typy parních čističů nejdříve představit.

  1. Ruční parní čistič
  2. Parní mop
  3. Pojízdný parní čistič

Ruční parní čistič

Ruční parní čističe jsou malé a velmi dobře přenosné. Díky jejich malé velikosti se s nimi velmi jednoduše čistí.

S tímto typem můžete velmi dobře čistit menší plochy. Můžete s nimi například docela dobře vyčistit okna nebo různé malé plochy, kde se s větším čističem nedostanete. Můžete je použít například pro čištění v autě, čištění kuchyně a kuchyňských linek, koupelen či různých spár. Na druhou stranu ruční čističe už nejsou tolik efektivní, pokud se rozhodnete čistit větší plochy. Díky své velikosti mnohem dříve vyprázdní obsah nádržky a díky tomu je mnohem kratší doba čištění než u ostatních typů. Nevýhodou může být i menší výběr příslušenství. Tento typ parního čističe patří mezi nejlevnější. Pára se tvoří stejně jako u ostatních typů. Hodí se také pro rychlé čištění a nepotřebuje tolik vody.

Parní mop

Parní mopy jsou určeny především na čištění podlah, dlaždiček, PVC a koberců. Hodí se jak do domácnosti, tak i pro profesionální použití. Parní mop se svým vzhledem podobá tyčovému vysavači. Tento typ parního čističe se velmi dobře drží a díky své malé hmotnosti se s ním lépe manipuluje.

Parní mopy jsou velmi cenově dostupným parním čističem. Nákupní ceny u tohoto typu se většinou liší podle rozdílných parametrů, značky a příslušenství u jednotlivých modelů.

Parním mopům se podrobně věnujeme v článku: Jak vybrat parní mop.

Pojízdný parní čistič

Pojízdné parní čističe jsou o něco větší než ruční čističe a parní mopy. Pojízdný parní čistič vám svým vzhledem určitě připomene běžný vysavač. Má spoustu podobných vlastností jako běžné vysavače. U pojízdných modelů je výhoda v tom, že mají mnohem větší nádržku na vodu a větší výkon. Jeho pára je velmi vysoce účinná. Pojízdné čističe velmi dobře čistí rozsáhlé plochy. Zvládají čištění koberců i podlah.

Dovolují vám tak vyčistit celou vaší domácnost nebo dokonce i kancelářské prostory. Pojízdné parní čističe si můžete zakoupit s různým vybavením, které vám umožní například i čištění oken. Hadice se u čističe dá prodloužit pomocí speciálních nástavců.

Nevýhodou pojízdného parního čističe je to, že je o něco větší a nemůžete ho použít na čištění těžko přístupných prostorů. Doba zahřívání je o něco delší v závislosti na obsahu nádržky a výkonu. Pokud chcete aby byla vaše doba ohřívání co nejkratší, volte modely s vyšším výkonem. Pojízdné parní čističe jsou také o něco dražší.

Objem nádoby u parního čističe

Objem nádoby je velmi důležitým parametrem při výběru. Objem nám totiž udává, jak dlouho můžete s tímto přístrojem čistit. Pokud si vyberete model s menším objemem nádoby, budete nuceni během čištění častěji doplňovat vodu do nádoby čističe.

Modely s větším objemem vám vydrží mnohem déle, ale na druhou stranu u nich bude mnohem déle trvat než se voda dostatečně zahřeje. Ruční čističe a parní mopy mívají mnohem menší kapacitu nádoby. Větší objem mají naopak pojízdné čističe.

Parní čističe a tlak

Tlak je dalším velmi důležitým parametrem. Je udáván v barech (bar). Tato hodnota nám udává to, jak velikého tlaku umí daný přístroj dosáhnout. Čím větší je tlak, tím je pro vás čištění mnohem jednodušší.

Díky vysokému celkovému tlaku nemusíte čekat tak dlouho na ohřátí vody jako u modelů s nižší hodnotou tlaku.

Ruční čističe a parní mopy mají obvykle nižší maximální tlak. U nich se pohybuje kolem 3 až 3,5 bar. U pojízdného přístroje se pohybuje kolem 3,5 až 4,5 bar. Přístroj byste měli volit podle způsobu použití. Nejčastěji si vyberete modely bez hadice.

Parní čističe a hlučnost

Hlučnost sice asi nebude tím nejdůležitějším parametrem, ale pokud vám vadí hlučné přístroje, tak je dobré se podívat i na tento parametr. Pokud vám hlučnost nevadí, můžete tento parametr s klidem přeskočit.

Parní čističe jsou typicky více tišší než vysavače, ale jak vysavače tak i čističe produkují určitý stupeň hluku a některé z nich mohou být dost hlasité. Pokud máte obavy z toho, jak hlasitý váš parní čistič bude, vybírejte si čisticí přístroje, které udávají tišší hodnotu hluku. Též se podívejte i na recenze modelů od uživatelů a zákazníků, protože teprve v nich se můžete dozvědět skutečnou hladinu hluku.

Hodnota hluku se udává v dB. Čím je tato hodnota nižší, tím je také čisticí přístroj tišší. Největší hluk většinou vydává parní čistič při zahřívání vody a tvorbě páry. Při samotném čištění není samotný přístroj tolik hlučný. Hlučnost budete asi řešit hlavně v domácnosti.

Některé produkty mohou ve svých specifikacích uvádět úroveň decibelů. Pokud je hodnota decibelů uvedena, dá vám tato hodnota docela dobrou představu o tom, jak hlučné zařízení může být. Bohužel pouze některé z nejlepších parních čističů uvádějí úroveň hluku, takže se možná budete muset spoléhat pouze na recenze zákazníků, abyste získali představu o tom, jak hlasitý je váš preferovaný model.

Příkon

Příkon je také důležitým parametrem při výběru parního čističe. Příkon se udává ve Wattech (W). Příkon nám hlavně ovlivňuje to, kolik elektrické energie daný model spotřebuje ke svému fungování. Tato hodnota nám ovlivní i to, jak rychle se dokáže daný model zahřát a uvařit tak vodu v nádobě. Nejčastěji se setkáte s příkony od 1 000 W do 2 250 W. S nižším příkonem se setkáte u ručních modelů a parních mopů. Pojízdné modely mají naopak vyšší příkon.

Příslušenství

Většina parních čističů obsahuje základní příslušenství, které můžete použít na různých typech povrchů. Toto příslušenství vám pomůže vyčistit různé oblasti ve vašem domově nebo kanceláři. Většina značek parních čističů nabízí také další příslušenství. Setkáte se i s dodatečným příslušenstvím pro své parní čističe, které si také můžete zakoupit samostatně.

Pokud chcete parní čistič, který je na všestranné použití a lze jej použít pro veliké množství příležitostí, povrchů a mezer, zvažte, jaké příslušenství je dodáváno v balení s modelem. Ujistěte se předem, že daný model, který si chcete zakoupit, bude mít dostatek funkcí a příslušenství pro všechny typy úklidových činností, které plánujete dělat. Jaký je důvod koupit si parní čistič, který vám nedovolí vyčistit všechna místa, která chcete?

Kolik stojí parní čističe?

Cena parního čističe

Další a poslední parametr, na který byste se měli při výběru zaměřit, je cena. Cenu nám ovlivní mnoho různých předchozích parametrů (například výkon) a vaše preference. Mezi nejprodávanější značky patří Kärcher, ETA, Bissell a Ariette. Ceny jsou udávány s DPH.

Cenu ovlivní váš vybraný typ parního čističe. To bude mít významný vliv na cenový rozsah. Ruční parní čističe a parní mopy se dají zakoupit za velmi rozumné ceny, které nejsou velkou investicí. Navíc některé modely si můžete zakoupit za akční ceny.

Některé modely pojízdných čističů mohou mít značně vyšší cenu, ale jsou více užitečné a dají se použít pro širší čištění na více místech a mohou vám potenciálně ušetřit více peněz za jiné čisticí prostředky, stejně jako ušetřit čas ve zjednodušení mnoha druhů čištění. Můžete s ním například umýt okna a udělat mnoho dalších čistících úkonů. Lze s nimi čistit prakticky bez námahy.

Pokud hodláte tento přístroj často používat na úklid párou, doporučujeme investovat do trochu vybavenějšího modelu, místo toho, abyste jednoduše šli pouze po levné ceně. Cena by neměla být hlavním kritériem při výběru spotřebiče. Pojďme se tedy seznámit s jednotlivými cenovými kategoriemi, ať si můžete lépe naplánovat váš rozpočet na výběr nového parního čističe.

S jakými cenovými kategoriemi se nejčastěji na našem trhu setkáte?

Cenová kategorie do 10 000 Kč

Co můžete očekávat od těch nejlevnějších modelů s cenovkou do 10 000 Kč s DPH? V této cenové kategorii si vyberete různé typy parních čističů. Nejčastěji si zde vyberete ruční čističe nebo levné pojízdné parní čističe. Dávejte si i pozor na to, zda si nevybíráte čistič kompletně bez příslušenství. Některé varianty populárních čističů bývají prodávány za nižší cenu bez příslušenství.
Některé dražší modely se mohou dostat do nižší cenové kategorie díky akční ceně.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V této kategorii od 10 tis. Kč s DPH do 20 tis. Kč s DPH si vyberete mnoho různých parních čističů. Vyberete si i parní mopy a různé podlahové parní čističe s různým příslušenstvím. Můžete si vybrat různé modely s výkonem nad 1 500 W. Vyberete si i modely s dostatečným tlakem páry.

Cena nad 20 000 Kč

Nad 20 000 Kč s DPH si vyberete modely, které jsou už velmi dobré a dá se říct, že i docela dokonalé. Vyberete si zde i profesionální přístroje, které se dají pohodlně použít i na profesionální využití. Můžete si vybírat modely s vysokým tlakem a dostatečným výkonem. Vyberete si modely s různým příslušenstvím, které se liší podle toho, zda si vyberete domácí čističe nebo čističe na profesionální použití. S cenovkou nad 40 000 Kč s DPH si můžete vybrat i modely, které nalezou uplatnění v průmyslu. Můžete s nimi čistit i na velkých plochách.

Závěrem

S parním čističem se vaše uklízení stane mnohem jednodušším a rychlejším. S parním čističem se zbavíte různých mikrobů, bakterií a nečistot. Odstraníte s nimi i prachové roztoče pomocí páry, což je velmi vhodné pro alergiky. Vyčistíte s ním doopravdy skoro vše. V tomto článku jsme si pověděli o tom, jak si vybrat ten nejlepší model parního čističe. Doufáme, že jsme vám v tomto nelehkém úkolu pomohli a nyní je pro vás výběr parního čističe více jednoduchý. Také doufáme, že se z parního čističe stane váš oblíbený pomocník a pomůže vám s úklidem a čištěním. S parním čističem je péče nejen o vaši domácnost opravdu jednoduchá a účinná.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat