Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Set top boxy

Zapnete televizi a tam vidíte jen upozornění “Žádný signál”? Pak potřebujete Set Top Box s DVB-T2. Set Top Box není nejnovější přístroj ani nějak extra nová technologie. Jeho boom začal po přechodu z analogového vysílání na digitální (DVB-T). Dnes jsou set top boxy opět horké zboží, protože se přechází z DVB-T na nový formát DVB-T2. Set top box přichází v úvahu, pokud nechcete kupovat novou televizi a chcete si stále užívat pozemní české televizní programy ve vaší TV.

Připravili jsme pro vás článek, kde vás provedeme výběrem nového set top boxu, který podporuje nejnovější standardy. Podíváme se zde tedy na to, jak vybrat set top box. Dále se zde zaměříme i na nejlepší modely set top boxů, které jsou dostupné na našem trhu.

5 nejlepších set top boxů pro DVB-T2 vysílání

Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších set top boxů. Udělali jsme test a recenze set top boxů. Jak jsme tyto produkty vybírali? Vybrali jsme je podle dostupných hodnocení a recenzí od jejich uživatelů. Tyto set top boxy si můžete dále seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nejnižší cena, můžete si set top boxy seřadit podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledVysíláníHDMISCARTWi-FiDisplejOrientační cena (s DPH)Dostupnost
TESLA TE-310Set top box TESLA TE-310DVB-T2AnoAnoNeAno640Zobrazit v obchodech
Skyworth SKWT21FTASet top box Skyworth SKWT21FTADVB-T2AnoAnoNeAno749Zobrazit v obchodech
Sencor SDB 520TSet top box Sencor SDB 520TDVB-T2AnoAnoNeAno669Zobrazit v obchodech
Maxxo T2 H.265Set top box Maxxo T2 H.265DVB-T2AnoAnoAnoAno799Zobrazit v obchodech
Emos EM190-SSet top box Emos EM190-SDVB-T2AnoAnoNeAno799Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení set top boxů od jejich uživatelů.

Jak vybrat set top box?

Na trhu dnes existuje přehršel různých modelů set top boxů. Díky tomu je obtížné se mezi těmito modely vyznat. Nabídka je pestrá a různé modely od různých výrobců mají rozdílné parametry. Abyste výběrem nestrávili desítky hodin, sepsali jsme pro vás tento návod, kde se dozvíte, jak vybrat set top box. Přečtete si zde o nejdůležitějších parametrech jako je typ set top boxu, způsob připojení, paměť, cena a další parametry.

Typ Set Top Boxu

set top box druhy připojení

Prvně než se podíváme na další parametry, je dobré se rozmyslet, jaký typ set top boxu budete potřebovat. Existuje jich několik. Základní dělení typů set top boxu je poměrně snadné. Set top boxy dělíme podle toho, jaký signál podporují.

Pozemní signál (DVB-T2)

Pozemní signál je šířen přes anténu. Pokud potřebujete pozemní signál, zakupte si set top box, který podporuje DVB-T2 pozemní signál. Pozemní signál je poskytován zdarma. Pokud nemáte v TV tuner na DVB-T2, budete si muset zakoupit set top box, který tento pozemní signál podporuje.

Satelitní vysílání (DVB-S)

Máte-li doma satelit, pak se vám bude hodit set-top box, který podporuje satelitní vysílání. Vyberete si set top boxy s podporou satelitního vysílání DVB-S2. Samozřejmě k úspěšnému fungování takového set-top boxu potřebujete i dekódovací kartu od poskytovatele satelitního připojení.

Kabelové vysílání (DVB-C)

Pro kabelové vysílání si můžete vybrat set top boxy s podporou kabelového vysílání DVB-C. Kabelové vysílání je placenou službou.

Internetové vysílání (IPTV)

Některé set top boxy podporují internetové vysílání IPTV. Set top boxy, které podporují takovýto standard jsou schopné přenášet internetové vysílání. To bývá obvykle placené a musíte si jej zařídit u některého z poskytovatelů.

Kombinace

Ty nejlepší set top boxy jsou schopné kombinovat několik typů vysílání najednou. Lze si tak vybrat kombinované set top boxy, které podporují pozemní i satelitní vysílání, pozemní a IPTV a mnoho dalších jiných kombinací. Takové multifunkční set top boxy jsou ovšem o něco dražší. Pokud nevyužijete několik vysílání na jednou, nemá cenu si takový přístroj kupovat.

Způsob zapojení k TV

Dalším velmi důležitým parametrem při výběru Set top boxu je to, jakým způsobem ho budete připojovat k vaší televizi či k jinému zobrazovacímu zařízení. To se zejména odvíjí od toho, jak moc novou máte televizi. Pokud máte novou televizi, určitě bude podporovat připojení přes HDMI. Starší televize jsou vybaveny SCART vstupem. Další starší televize mohou být vybaveny anténním vstupem.

HDMI propojení

HDMI set top box

hdmi tv set top box zapojeni

Propojení přes HDMI je v dnešní době nejběžnějším způsobem. HDMI je jeden z nejmodernějších způsobů přenosu videa a obrazu digitální cestou. Zajišťuje vysokou kvalitu obrazu a zvuku. Naleznete ho u novějších televizí. Prakticky skoro každý set top box je vybaven výstupem pro HDMI.

SCART

set top box scart

Se SCART propojením se setkáte zejména u starších klasických televizí. Hodně modelů set top boxu na trhu je vybaveno SCART výstupem. SCART má o něco nižší kvalitu obrazu než HDMI.

AV propojení

av kabel set top box

Některé televizory mohou být vybaveny ještě starším AV propojením. Pokud nemáte na TV SCART ani HDMI, budete muset použít propojení přes AV. Zde si dávejte pozor na to, zda takový vstup vámi vybraný model set top boxu má. Tento způsob propojení není v dnešní době už tolik běžný jako SCART nebo HDMI.

Ovládání

Všechny set top boxy mají v balení dálkové ovládání. Co se u konkrétních modelů liší je to, zda mají na sobě set top boxy tlačítka pro přepínání kanálů. Pokud se vám vybíjí baterky v ovladači, tak se ovládání zabudované přímo na set top boxu hodí.

Displej

Mnoho set top boxů je vybaveno displejem, který zobrazuje aktuální číslo kanálu a případně další informace. Pokud chcete vidět aktuální číslo kanálu, myslete na to, aby byl daný model set top boxu vybaven LCD displejem.

Aktualizace firmware

Někdy se ve vašem novém set top boxu může objevit chyba nebo výrobce může nabízet nové funkce v novější aktualizaci firmware. Proto se možnost aktualizace firmware hodí. Některé modely nabízejí aktualizaci přes Wi-Fi. U jiných musíte stáhnout aktualizaci na flash disk a nainstalovat ji, což může být pro méně technicky zdatné uživatele obtížnější. Některé modely naopak nemusí nabízet aktualizace firmwaru vůbec.

Zajímavé funkce

Jaké užitečné funkce může set top box nabízet? Je jich docela hodně a některé z nich určitě budete potřebovat. Pojďme se podívat na nejzajímavější a nejžádanější funkce u set top boxů.

EPG – Funkce EPG nebo-li elektronický programový průvodce vám umožňuje zobrazit televizní program všech stanic, které máte naladěny ve vašem set top boxu. Je to užitečná funkce, pokud chcete rychle zjistit, co kde dávají za program.

Nahrávání – Umožňuje nahrávat vysílání. Většinou musíte připojit externí flash disk nebo externí HDD. Jen málo přístrojů má svoji zabudovanou paměť. Při nahrávání se také podívejte na to, v jakých formátech je schopen set top box nahrávat.

YouTube – Některé modely mohou být vybaveny funkcí, která vám přehraje videa z YouTube. Tyto set top boxy jsou zároveň vybaveny i funkcí pro připojení na internet.

Internetové připojení (Wi-Fi, LAN) – Pokud chcete více funkcí, bude se vám hodit internetové připojení. Nejčastěji ve formě Wi-Fi nebo LAN. K Wi-Fi připojení musíte mít doma udělanou vlastní Wi-Fi síť a k set top boxu si obvykle musíte dokoupit i Wi-Fi anténu, kterou zapojíte do USB vstup v set top boxu. Funkce internetového připojení je nezbytná pro další funkce jako je DLNA, HbbTV, YouTube a další internetové aplikace / funkce.

HbbTV – Funkce HbbTV kombinuje digitální a internetové připojení. HbbTV nabízí například přístup do iVysílání České televize a dalších. Tam si můžete přehrát pořady, které jste zmeškali v TV.

DLNA – DLNA je zajímavou funkcí, kterou není vybaveno mnoho set top boxů. Jedná se o protokol, který umožňuje přenášet filmy, videa, zvuky a obrázky z vašeho počítače, mobilu nebo dalšího zařízení, které je připojeno do vaší internetové sítě. S touto funkcí se setkáte jen u přístrojů, které umožňují připojení k internetu přes Wi-Fi anebo LAN. Na svůj chytrý mobil nebo počítač si můžete nainstalovat různé aplikace / programy, které umí přenášet DLNA protokol.

TimeShift – TimeShift je funkcí, která vám umožní sledovat váš oblíbený pořad v TV s určitým zpožděním. Tato funkce potřebuje další úložiště. Nejčastěji musíte připojit externí úložiště v podobě externího HDD nebo flashky.

Přehrávání z USB – Tato funkce se vám hodí, pokud si chcete ve vaší televizi prohlížet obrázky, poslouchat hudbu nebo dívat se na videa, která si stáhnete z vašeho PC na externí flash disk či HDD. Je to velmi užitečná funkce a v dnešní době je jí vybavena naprostá většina set top boxů. Dávejte si jen pozor na to, jaké formáty je set top box schopný přehrávat.

Cenové kategorie set top boxu

Nejlevnějí set top boxy s cenou do 1 000 Kč

Tato cenová kategorie je nejrozšířenější na našem trhu. Zřejmě si i vy zakoupíte set top box v této cenové kategorie. Vyberete si zde ze široké nabídky. Nejlevnější set top boxy mají většinou jen základní funkce. Některé disponují i o něco pokročilejšími jako je například Wi-Fi nebo YouTube. Většina produktů v této kategorii podporuje pozemní vysílání v DVB-T2 formátu. U těchto set top boxů nenaleznete funkce jako je HbbTV. Často chybí i duální tuner.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Co můžete čekat od set top boxů, které se prodávají za cenu od 1 000 Kč s DPH do 2 000 Kč s DPH? Tyto set top boxy vám dokáží nabídnout již duální tuner a připojení k internetu. Některé modely nabízejí i HbbTV.

Cena nad 2 000 Kč

Tato cenová kategorie je spíše pro náročné uživatele. Nad 2 000 Kč s DPH zakoupíte například prémiové set top boxy od značky Technisat. Ty nabízejí mnoho funkcí a velmi kvalitní signál. Některé set top boxy v této kategorii umožňují přenášet signál až ve 4k (pokud to kanály umožňují). U těchto modelů se také myslí na ergonomii a pěkný vzhled. Vyberete si zde i kombinované set top boxy, které umí přehrávat několik signálu najednou (např. DVB-T2 a DVB-S atd.)

Dostupné značky Set-top boxů

S jakými značkami se nejčastěji setkáte na našem trhu? Pojďme se na ně podívat, ať máte přehled o tom, co která značka prodává za set top boxy na našem trhu.

Set top boxy Sencor

Značka Sencor vznikla původně v Japonsku. Zabývá se prodejem a výrobou spotřebního zboží a vznikla již v roce 1969. Od 90. let tuto značku vlastní česká firma Fast ČR. Zabývá se prodejem mnoha spotřebičů, které jsou cenově dostupné včetně set top boxů. Koupíte od ní i set top box Sencor. Najdete od ní velice jednoduché i o něco pokročilejší setoboxy.

Od této firmy zakoupíte mnoho přístrojů v různých cenových hladinách a provedeních. Zakoupíte tak modely s různou vybaveností a funkcemi. Předností této značky je hlavně dostupná cena, která je doopravdy dostupná pro každého. Jaké modely si nejčastěji od této značky Sencor zakoupíte na našem trhu? Nejčastěji to jsou tyto set top boxy: Sencor SDB 520T (v našem srovnání), Sencor SDB 550T, Sencor SDB 5003T, Sencor SDB 5104TD nebo Sencor SDB 5002T. Všechny set top boxy Sencor podporují DVB-T2. Nejčastěji zakoupíte set top boxy od Sencoru za cenu kolem 700 Kč s DPH.

Set top boxy Tesla

tesla

Od značky Tesla Electronics zakoupíte celou řadu různé elektroniky, kterou využijete nejen ve vaší domácnosti. Od značky Tesla si zakoupíte i dobré set top boxy, které mají dobrý poměr cena / výkon.

Značku Tesla můžete znát již z dob minulých. Funguje totiž již od roku 1946. Tehdy fungoval národní podnik Tesla a tak to vydrželo až do roku 1990. Od roku 2011 vlastní firma INTER-SAT LTD licenci na užívání značky Tesla. Snaží se navázat na tradici a historii, kterou tato značka má na našem území. Od této značky zakoupíte kromě set top boxů i robotické vysavače, elektrické hrnce, pomalé hrnce a mnoho další užitečné elektroniky. Produkty od značky Tesla získávají dobré hodnocení v našich testech a srovnáních a jsou dobře hodnoceny i zákazníci na portálech jako je Heureka.

Set top boxy Emos

EMOS

Značka EMOS je českou značkou, která byla založena v roce 1991 ve městě Přerov. Od značky EMOS si zakoupíte meteostanice, set top boxy, reflektory a mnoho další elektroniky. Od této značky si zakoupíte kvalitní a dobře cenově dostupné modely. Tyto modely mají dobré hodnocení a recenze od zákazníků a najdete je skladem v mnoha obchodech.

Set top boxy Technisat

technisat

Značka Technisat nabízí dražší set top boxy, které bývají někdy označované jako prémiové. Značka Technisat se zabývá přijímací technikou pro příjem signálu. Není tedy překvapením, že od této značky zakoupíte i kvalitní set top boxy. Produkty od značky TechniSat se pohybují v cenové relaci kolem 1 000 až 4 000 Kč s DPH. Jedná se tedy o celkem drahé přístroje, které jsou ale velmi kvalitní. Nejprodávanější modely set top boxů od této značky jsou tyto: Technisat DigiPal ISIO HD, Technisat DIGIPAL T2 DVR nebo Technisat DigiPal T2/C DVR.

Set-top box a pár slov závěrem

Tento článek vám ukázal recenze set top boxů a jak vybrat nový set top box. Doufáme, že jsme vám s úkolem, jak vybrat set top box, pomohli. Nyní stačí si vybrat vámi vyhlédnutý set top box zakoupit si v některém z internetových obchodů a porovnat si jejich ceny. Od nákupu vás už dělí posledních pár kroků. Z tabulky na začátku článku se můžete prokliknout na srovnání internetových obchodů na porovnávacím portálu Heureka.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat