Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Stolní telefony


Jsou stolní telefony věcí minulosti? Někdo by řekl, že ano, nicméně i dnes, v mobilním a digitálním světě, mají pevné linky svoje opodstatnění. Jak známo, první funkční telefon si nechal patentovat už roku 1876 Alexander Graham Bell, i když některé zdroje hovoří o tom, že vynálezcem telefonu byl Ital jménem Antonio Santi Giuseppe Meucci. Historie jeho vynálezu údajně sahá až do roku 1849.

Ať tak či onak, k rozvoji stolních telefonů došlo až v první polovině 20. století. A prakticky po celý zbytek století se také zdálo, že je pozice tohoto typu telefonů neotřesitelná. Vždyť k zásadnějšímu rozšíření mobilních telefonů došlo až docela nedávno, v úplně posledních letech 20. století.

Ačkoliv v jiných zemích bylo vlastnění stolního telefonu už pár desítek let docela běžné, v našich podmínkách byl zejména na venkově vlastní telefon považován za luxus. Telefonovat se ještě v 80. (a mnohde i 90.) letech chodilo na ústřednu, kterou měl doma některý ze sousedů. Nebo do tzv. telefonní budky, kabiny nebo boxu, jinak také správněji veřejného telefonního automatu.

První telefonní automat byl v Praze instalován už roku 1911, k jejich největšímu rozmachu došlo v 90. letech a největší počet VTA v ČR, kolem 30 tisíc, byl na přelomu milénia. Od té doby setrvale klesá.

Pevná linka však má stále své opodstatnění. Minimálně ve firmách, ale třeba i v domácnostech seniorů, kteří si na používání mobilních telefonů stále nezvykli. I někteří mladší uživatelé volí pro své rodiny jako alternativu k mobilům stolní telefon. Jak takový telefon vybrat a jaké mohou být jeho parametry, to se dozvíte v následujícím článku. Textů o výběru mobilních telefonů – zejména těch chytrých – je na internetu spousta. Ale jen málo on-line materiálu se věnuje stolním telefonům. Podívejme se na tento segment tedy zblízka.

Stolní telefony: Porovnání 10 nejlepších stolních telefonů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších stolních telefonů. Jak jsme tyto telefony vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto stolní telefony jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit stolní telefony podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší stolní telefon.

NázevVzhledSMS funkceDisplejHlasité voláníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Maxcom MM28Klasický stolní telefon Maxcom MM28AnoAnoAno965Zobrazit v obchodech
Aligator T100Klasický stolní telefon Aligator T100AnoAnoAno1478Zobrazit v obchodech
Panasonic KX-TS500Klasický stolní telefon Panasonic KX-TS500NeNe?418Zobrazit v obchodech
Siemens Gigaset DA310Klasický stolní telefon Siemens Gigaset DA310NeNeNe359Zobrazit v obchodech
Siemens Gigaset DA210Klasický stolní telefon Siemens Gigaset DA210NeNeNe321Zobrazit v obchodech
Siemens Gigaset DL580Klasický stolní telefon Siemens Gigaset DL580AnoAnoAno1097Zobrazit v obchodech
Telco PH 895Klasický stolní telefon Telco PH 895NeAnoAno497Zobrazit v obchodech
Doro PhoneEasy 331ph pro senioryKlasický stolní telefon Doro PhoneEasy 331ph pro senioryNeNeNe895Zobrazit v obchodech
Panasonic KX-TS620Klasický stolní telefon Panasonic KX-TS620AnoAnoAno1699Zobrazit v obchodech
Maxcom KXT480Klasický stolní telefon Maxcom KXT480NeAnoAno699Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení stolních telefonů od jejich uživatelů.

Nejlepší stolní telefony podle Heureky

Jak vybrat stolní telefon?

K čemu jsou vlastně stolní telefony v dnešní době dobré? Oproti mobilům přece nic navíc nepřinášejí, ne? Tak proč do nich vlastně investovat? Jak jsme již zmínili v úvodu, může být stolní telefon vhodnou volbou pro starší uživatele, kteří si nerozumí ani s tlačítkovými mobilními telefony, natož se smartphony.

Je fakt, že jste-li jedinec v aktivním a produktivním věku, nejspíš pevnou linku skutečně nevyužijete. Nicméně existují jisté výhody, které ze stolních telefonů plynou hlavně pro úřady a pro firmy. Neoddiskutovatelná je jakási atmosféra exkluzivity a reprezentativnost. Když klient vaší firmy vidí, že máte pevnou linku, může to na něj působit pozitivněji, než kdyby měl volat konkrétnímu představiteli společnosti. Přirozeně, že jste-li řemeslník, bude pro vás mobil jasnou volbou, už kvůli tomu, že se nenacházíte neustále na jednom místě. Ale u firem s fyzickým sídlem a kancelářemi je pevná linka stále praktická.

U pevné linky patří k výhodám poměrně nízké náklady na hovory či možnosti „klapky“, kdy vybraný pracovník klienta přesměruje přímo na konkrétního zaměstnance, se kterým chce mluvit. Díky možnosti podržet volající ve frontě zároveň můžete snadno vyřídit více hovorů najednou.

Druhy stolních telefonů

Podle toho, pro jaké účely chcete stolní telefony používat, si můžete zvolit z hned několika druhů. Kýžený způsob využití vás přivede k několika konkrétním modelům, ze kterých následně můžete vybírat.

Klasický pevný telefon

Zlatý standard, který disponuje základními funkcemi. K těm patří například možnost přijetí dvou hovorů najednou či telefonní seznam s možností zobrazení jména člověka, který vám volá.

Telefon pro asistenty

Tento typ telefonu už zpravidla bývá vybavený pokročilejším LCD displejem, který zobrazuje jméno volajícího včetně dalších kontaktů. Asistenti na tomto displeji mají též možnost sledovat příchozí hovory a také rychle přepojovat na jiné zaměstnance. K dispozici je též větší paměť na čísla a další údaje.

Bezdrátový telefon

Bezdrátový telefon se skládá z dokovací stanice a přenosného sluchátka. To se při „pobytu“ ve stanici nabíjí, ale jinak se s ním při telefonování jednoduše můžete přesouvat z místa na místo, třeba v rámci celé kancelářské budovy. Není totiž výjimkou, že dosah sluchátka má u nich klidně i 150 metrů.

Telekonferenční telefon

Speciální typ telefonu, u kterého byl kladen důraz především na kvalitu přenášeného zvuku ve směru jak k uživateli telefonu, tak od něho. Tomu jsou přizpůsobeny kvalitní, citlivé mikrofony, kterých je hned několik (případně jeden všesměrový), součástí je i kvalitní reproduktor pro příjem hlasu volajícího a také je zde funkce potlačení šumu. Navíc mohou obě strany hovoru mluvit najednou, pokud chtějí.

Videokonferenční telefon

Funguje v zásadě na podobném principu jako telekonferenční přístroj, jen s tím rozdílem, že kromě hlasu přenáší i video. Samozřejmostí je kvalitní kamera, která snímá tvář uživatele, jakož i displej, na kterém se pro změnu zobrazuje tvář volajícího.

Telefony pro seniory

Velmi specifickou kategorií jsou pevné linky pro seniory, které zpravidla ani nebývají vybaveny displejem, ale na druhou stranu jsou osazeny tlačítky s velkými číslicemi, aby na ně viděl i senior se zhoršeným zrakem. Takové telefony mají velice omezené možnosti ovládání a zásadní je u nich především možnost jednoduchého ovládání.

Telefony s operačním systémem

Sem tam se na trhu objeví i zajímavost v podobě stolního telefonu s operačním systémem, nejčastěji Androidem. Ten se opět nejčastěji skládá z dokovací stanice a sluchátka, které je v tomto případě ovládané přes dotykový displej. Takovým telefonům se někdy říká hybridní, protože jsou na pomezí mezi smartphonem a stolním telefonem.

VoIP telefony

Kategorií samou o sobě jsou VoIP telefony (což pochází z anglického Voice over Internet Protocol, tedy protokol pro přenos hlasu přes internet). VoIP telefony se vzhledově od běžných telefonů příliš neliší, ale jsou vybaveny na první pohled především zdířkou pro ethernetový kabel RJ45. A kromě toho i dalším konektorem pro napájecí kabel, neboť technologie pro napájení skrze ethernet (PoE) zatím úplně rozšířené nejsou. U těchto telefonů se místo telefonního čísla „vytáčí“ IP adresa, a takovým způsobem lze jednoduše spojit jakékoliv dva telefony nacházející se kdekoliv na světě.

Stolní telefon: Parametry

Podívejme se nyní na parametry stolních telefonů, podle kterých můžete vybírat konkrétní modely.

Displej stolního telefonu

Některé stolní telefony (hlavně ty pro seniory) displejem vybaveny nejsou, nicméně většina dnešních pevných linek minimálně nějakým základním typem displeje oplývá. Na displeji se zobrazují veškeré potřebné informace k hovoru, především číslo a jméno volajícího – máte-li ho tedy dopředu uloženého v telefonním seznamu. Na displeji si zároveň můžete zobrazit i zmeškané hovory, případně SMS zprávy.

Co se týče displeje samotného, může jít o běžný monochromatický displej, který svým vzhledem připomíná displeje starších tlačítkových telefonů. Dražší modely jsou potom vybaveny dotykovými displeji, a to zejména ty hybridní, které jsou osazeny operačním systémem.

Napájení stolního telefonu

Pevná linka je pevná od toho, že je spojená s jedním místem. Jde tedy o přímý opak mobilního telefonu v pravém slova smyslu. Většina stolních telefonů je tak klasicky napájena z elektrické zásuvky. Výjimku tvoří zařízení, která jsou tvořena dokovací stanicí a sluchátkem. To můžete po omezenou dobu nosit po domácnosti nebo kancelářích, protože funguje na baterii. Po jeho opětovné vložení do dokovací stanice se sluchátko začne nabíjet.

Paměť zařízení

I stolní telefony disponují určitým množstvím uživatelské paměti. Množství této paměti je dobré si před koupí konkrétního zařízení zjistit. Na nejlevnější telefony s pamětí se vejdou řádově stovky SMS či kontaktů, ale máte-li už k dispozici třeba gigabajt paměti, pak je množství ukládaného textu prakticky neomezené. Což se hodí zejména tehdy, když máte ve firmě spoustu kontaktů nebo přijímáte velké množství SMS.

Funkce stolního telefonu

Základní funkcí každého stolního telefonu je přirozeně komunikace, především telefonování. A to ať už hlasové nebo i video hovory. Některé telefony však disponují speciálními funkcemi navíc, které běžně známe i z mobilních telefonů. Které funkce to jsou?

Handsfree

Díky funkci handsfree můžete do telefonu hovořit, aniž byste museli držet v ruce sluchátko. Funkce zde není tak nutná jako například při řízení, auta, ale potěší. Můžete si například zapisovat, co vám volající říká, nebo třeba popíjet kávu. Jak je libo.

Wi-Fi a Bluetooth

Modernější stolní telefony lze jednoduše zapojit do domácí sítě, případně propojit s jinými koncovými zařízeními prostřednictvím bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth.

Využití pro sluchátka

Některé telefony můžete propojit i se sluchátky, ať už bezdrátovými nebo kabelovými. Respektive tzv. headsety neboli náhlavními soupravami, které jsou kromě sluchátek osazeny i mikrofonem pro snímání vašeho hlasu.

Kalkulačka a budík

I do stolních telefonů byly převzaty funkce, které známe už i z těch (téměř) nejstarších tlačítkových mobilních telefonů. K těm praktičtějším se řadí například kalkulačka a budík, které dále rozšiřují možnosti a univerzálnost telefonu.

Ukládání kontaktů

Tuto funkci dnes nabízí velká část stolních telefonů. A jedná se opět o analogii k možnostem, které nabízejí mobilní telefony. Takže si jednoduše uložíte číslo volaného a příště už víte, kdo vám volá nebo koho vytočit.

Délka hovoru

Většina telefonů dnes zobrazuje také celkovou délku hovoru, respektive souhrnnou délku všech hovorů. Užitečná funkce pro ty, kteří si rádi dělají statistiky.

Ovládání hlasitosti

Tato funkce nabízí přesně to, co slibuje. Když volajícího špatně slyšíte, není nic jednoduššího, než si ho zesílit. Naopak když na vás křičí, klidně si ho zeslabte.

SOS tlačítko

I z mobilních telefonů, konkrétně hlavně z těch pro seniory, známe SOS tlačítko, díky kterému si jediným stisknutím přivoláte pomoc. Většinou je pod ním předvolené číslo integrovaného záchranného systému, tedy 112.

Příslušenství pro stolní telefon

Z příslušenství pro telefony je třeba zmínit třeba headsety, tedy náhlavní soupravy, které obsahují sluchátka a mikrofon a fungují tedy jako handsfree sady. Klidně je můžete mít nasazené a u toho dělat cokoliv jiného, třeba psát na počítači.

Údržba

Údržba stolních telefonů spočívá snad jen v jejich pravidelném fyzickém čištění, na což stačí klasický vlhčený ubrousek. Je-li však telefon vybaven operačním systémem Android, neuškodí ani čas od času pročistit interní paměť a mezipaměť zařízení pomocí speciální aplikace.

Cena stolního telefonu

Jak rozdělit stolní telefony do cenových kategorií? Na základě různých funkcí a vybavení si můžeme vybrat ve třech různých hladinách. Zatímco pro domácí použití bude bez problémů stačit úplný základ, firmám se někdy vyplatí si připlatit.

Stolní telefony do 1 000 Kč s DPH

I za několik stovek bez problémů seženete slušný stolní telefon, který může sloužit jako dobrý základ například pro seniora. A když hovoříme základ, máme na mysli skutečně základ. U nejlevnějších modelů tak například najdete velká tlačítka, díky kterým se zařízení bude snadno ovládat i osobám se slabším zrakem. K dispozici je určitá základní paměť na zprávy (většinou řádově stovky zpráv) nebo možnost rychlého vytáčení vybraných čísel. Telefony v nejlevnější kategorii už na svých displejích dokážou zobrazovat základní funkce jako datum a čas a k dispozici mohou být také již zmíněné funkce budíku a kalkulačky.

Stolní telefony od 1 000 Kč do 1 500 Kč s DPH

Takové telefony jsou už vybaveny pokročilejšími funkcemi, jako je například možnost zobrazení jména volajícího a jeho telefonního čísla, dražší modely pak dokonce disponují i klasickou diskovou interní pamětí na ukládání většího množství zpráv a kontaktů. Koupíte zde modely s přenosným sluchátkem (respektive volací jednotkou) na baterii, a určitě potěší i kvalitní a čistý zvuk těchto telefonů.

Stolní telefony od 1 500 Kč s DPH

Královská kategorie není zase tak drahá, abyste si ji nemohli dovolit. Za sumu od 1 500 Kč koupíte slušný telefon použitelný v podnikovém prostředí, který co do funkcí dokáže nahradit i mobilní telefon. Součástí je kvalitní dotykový displej, někdy i operační systém a také velká kapacitu úložiště na zprávy a kontakty. Samozřejmostí je i možnost hlasitého odposlechu a u některých modelů potěší i podpora bezdrátových technologií Wi-Fi a/nebo Bluetooth. Videokonferenční a telekonferenční stolní telefony seženete v cenové hladině přibližně nad 5 tisíc korun.

Stolní telefony: Stolní telefon a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový stolní telefon. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového stolního telefonu pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového stolního telefonu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat stolní telefony a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem telefonu. Dozvíte se tam také, které stolní telefony jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat