Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Mlýnek na kávu: Test mlýnků na kávu – Jak vybrat mlýnky na kávu

Káva již po mnoho let patří neodmyslitelně k našim životům. Po celém světě ji vypije denně několik miliard lidí. A není nic lepšího, než mít čerstvě umletou kávu každé ráno. Aroma čerstvě namletých zrn je nezaměnitelnou vůní. Kvalitní čerstvě namletá káva vás dokáže po ránu skvěle nakopnout a dodá vám tak energii na několik hodin. Skvělá káva by měla být součástí každé snídaně. Navíc se mnoho odborníků shoduje na tom, že má mnoho benefitů pro naše zdraví.

Pro všechny milovníky kávy jsme vybrali ty nejlepší mlýnky na kávu, se kterými namelete kávu dokonale. Mlýnek na kávu je doopravdy nejlepším pomocníkem při přípravě skvělé kávy. Mlýnek na kávu bývá dost často označován též jako kafemlejnek nebo kávomlýnek. Vyberte si nejlepší kávomlýnek podle vhodných parametrů. V naší přehledné tabulce jsme vám vybrali ty nejlepší kávomlýnky na základě hodnocení od zákazníků. A nejlepší na tom je, že si tabulku můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud tedy sháníte například nejlevnější mlýnek na kávu, pak si můžete seřadit tabulku podle ceny.

Nejlepší elektrické mlýnky na kávu

V této tabulce jsme pro vás vybrali ty nejlepší elektrické mlýnky na kávu.

NázevVzhledKapacita kávových zrnPrincip mletí kávyNastavení hrubosti mletíPříkon (W)Počet stupňů mletíOrientační cena (s DPH)Dostupnost
DeLonghi KG 520DeLonghi KG 520350 gMlecí kamenyAno150182958Zobrazit v obchodech
Sencor SCG 5050BKSencor SCG 5050BK180 gMlecí kamenyAno11017990Zobrazit v obchodech
Graef CM 702Mlýnek Graef CM 702250 gMlecí kamenyAno128242649Zobrazit v obchodech
Bosch MKM6003Mlýnek na kávu Bosch MKM600375 gTříštivý nůžNe1801416Zobrazit v obchodech
Krups GVX242Krups GVX242225 gMlecí kamenyAno110171373Zobrazit v obchodech
DeLonghi KG 89DeLonghi KG 89120 gMlecí kamenyAno1350121159Zobrazit v obchodech
Domo DO 442KMDomo DO 442KM215 gMlecí kamenyAno1009998Zobrazit v obchodech
Sencor SCG 1050BKSencor SCG 1050BK50 gTříštivý nůžAno1500349Zobrazit v obchodech
DeLonghi KG 49DeLonghi KG 4990 gTříštivý nůžAno1703872Zobrazit v obchodech
Sencor SCG 2050RDSencor SCG 2050RD60 gTříštivý nůžNe1500499Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů elektrických mlýnků.

Nejlepší ruční mlýnky na kávu

V této tabulce jsme pro vás vybrali ty nejlepší ruční mlýnky na kávu.

NázevVzhledKapacitaMlecí kamenyOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Hario SkertonHario Skerton100 g (namleté kávy)Kónické keramické kameny755Zobrazit v obchodech
Hario Mini Mill SlimHario Mini Mill Slim24 gKónické keramické kameny615Zobrazit v obchodech
Lodos TempLodos Temp55 gOcelové kameny308Zobrazit v obchodech
Banquet Culinaria Mlýnek na kávuBanquet Culinaria-Keramické kameny299Zobrazit v obchodech
Tescoma HANDY Mlýnek na kávuTescoma HANDY Mlýnek na kávu100 gKeramické kameny559Zobrazit v obchodech
Lodos Istanbul mosaznýLodos Istanbul mosazný25 gMlecí kameny829Zobrazit v obchodech
Lodos RondoLodos Rondo-Kameny z kalené oceli744Zobrazit v obchodech
De Gusto ColumbiaDe Gusto Columbia100 gMlecí kameny599Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů ručních mlýnků.

Jak vybrat vhodný mlýnek na kávu

Pokud jste milovníkem kávy a neumíte si bez ní představit den, pak byste si měli zakoupit mlýnek. Ten vám připraví opravdu čerstvou kávu z kvalitních zrn. Až vyzkoušíte čerstvě umletou kávu, už nikdy nebudete chtít pít instantní kávu, kterou zakoupíte v supermarketech. Díky použití mlýnku máte přesnou kontrolu nad tím, z jakých zrn si umelete kávu. Nikdy nevíte co za směs zrn je namleto v již předemleté kávě. V tomto článku vám přesně řekneme, jak si vybrat ten nejlepší mlýnek na kávu. Na konci článku budete mít přesnou představu o tom, jaký přístroj potřebujete. Není nic lepšího, než si umlít kávu z pohodlí vašeho domova ve vaší kuchyni.

Typy mlýnků na kávu

Vybrat vhodný typ mlýnku na kávu je důležité. První nutnou volbou je se rozhodnout, jaký typ mlýnku vlastně chcete. Existují 2 typy mlýnku na kávu a to elektrický a ruční mlýnek na kávu.

Rozlišujeme dva základní druhy mlýnku na kávu a to:

  • Ruční mlýnek na kávu
  • Elektrický mlýnek na kávu

Ruční mlýnek

Ruční mlýnek na kávu můžete znát již od dob našich babiček a prababiček. Je to klasický styl mletí kávy. Kávu tak umelete ručně. Díky tomuto typu budete mít každé ráno klasický rituál k přípravě vaší kávy, které znají lidé již po mnoho let.

Celý proces mletí kávy máte ve svých vlastních rukou.

U ručních mlýnků si můžete vybrat modely, které mají retro vzhled a vypadají jako ze starých filmů.

Pokud si chcete užít rituál ručního mletí kávy, vyberte si ruční mlýnek. Tento mlýnek doporučujeme pokud budete mlít kávu pro sebe a maximálně pro 2 lidi. Pokud byste mleli kávu pro více lidí, stane se tak mletí kávy již fyzicky náročné a možná i pro vás nepříjemné po nějaké době.

Také myslete na to, zda máte svůj loket v pořádku, protože není dobré si poranit či zlikvidovat svůj loket. Proto je vhodné používat ruční mlýnek pouze pro mletí kávy pro menší počet lidí, ideální 1 až 2.

Výhodou ručního mlýnku je to, že je výrazně levnější než elektrický. Také vám nebude spotřebovávat žádnou elektrickou energii.

Elektrický mlýnek kávy

mlynek na kavuElektrický mlýnek na kávu je logicky napájen elektřinou. Elektrický mlýnek vám kávu připraví doopravdy jednoduše podle vašich požadavků. Stačí jen nasypat kávu, zastrčit mlýnek do zásuvky, případně nastavit program a další funkce, a umlít ji. Nemusíte dělat nic namáhavějšího. Navíc s ním jednoduše připravíte kávu pro mnoho lidí.

U lepších modelů můžete také nastavit hrubost mletí kávy, dávku mletí kávy a případně další funkce, které mají dražší modely k dispozici. Díky elektrické energii se mohou mletá zrna v přístroji zahřívat, zejména když je vybaven ocelovými noži.

U dražších mlýnků je toto eliminováno. U tohoto typu mlýnku však odpadá klasický rituál ručního mletí kávy. Pokud však preferujete pohodlí nad rituálem, je elektrický mlýnek pro vás vhodnou volbou.

Jemnost (hrubost) mletí kávového zrna

Nastavitelnost hrubosti mletí kávy je též důležitým kritériem při výběru mlýnku. Většinou u obou dvou typů mlýnku, ručního i elektrického, se setkáte s možností nastavit hrubost mletí kávového zrna.

Hrubost mletí kávy je důležitá pro mletí daného typu kávy. Každý druh kávy si může zasluhovat jinou hrubost mletí. Pokud si chcete vychutnat vynikající kávu, není vhodné podceňovat hrubost mletí a je dobré si hrubost pro váš typ kávových zrn nastudovat.

Hrubost u ručního mlýnku

U ručního mlýnku je nastavení hrubosti mletí kávy doopravdy jednoduché. Prostě to uděláte jednoduše tak, že přitáhnete nebo povolíte mlecí kameny. Tím způsobíte, že se mezi mlecími kameny udělá větší či menší mezera a tím tak jednoduše nastavíte hrubost mletí. U ručního mlýnku je to doopravdy velice jednoduché.

Hrubost u elektrického mlýnku

Ty úplně nejjednodušší a nejlevnější mlýnky ani nemusí mít možnost nastavení hrubosti.

U o něco málo dražších modelů se setkáte s mlýnky s nastavením pomocí páček podle stupnice. U nejlepších modelů máte možnost si nastavit hrubost mletí podle displeje nebo dokonce i dotykové obrazovky.

Vzhled mlýnku

Pokud dbáte na vysokou kulturu přípravy kávy, budete zřejmě vyžadovat i vzhledný mlýnek na kávu. Rozhodně nezapomínejte na vzhled vašeho mlýnku. Design je subjektivní záležitost pro každého z vás. Pokud se vám líbí retro, vyberete si také svůj mlýnek. Výrobci nabízí mnoho barev, stylů a designů pro mlýnky kávy. Můžete si též vybrat mlýnky z různých exotických dřevin. Vzhledem si určitě vylepšíte svůj rituál přípravy kávy. Též je vhodné myslet na dobrou ergonomii mlýnku tak, aby se vám káva mlela příjemně. Elektrické mlýnky jsou většinou vyrobeny z plastového materiálu. Můžete se ale setkat i se skleněnými mlýnky nebo nerezovou ocelí. U těchto typů ale moc neočekávejte retro vzhled.

Princip mletí kávy

Mechanismus mletí kávy má vliv na správné umletí. Tím také docílíte toho, aby káva byla co nejvíce aromatická. Správný mechanismus mletí kávy rozhoduje o mnoha důležitých parametrech.

Setkáte se s 2 mechanismy mletí kávy:

  • Mlýnek na kávu s tříštivým ostřím
  • Mlýnek na kávu s mlecími kameny

Tříštivé ostří

tristive ostri

S tříštivým ostřím se setkáte u všech elektrických mlýnků. Tyto mlýnky dosahují vysokých rychlostí a otáček, tudíž dokáží rychle umlít kávu.

Nevýhodu může být, že se toto ostří u levnějších modelů zahřívá a může tak znehodnotit vaši umletou kávu. Zrna také mohou být umleta nerovnoměrně a to pro vás může být další negativní vlastností pro tento mechanismus mletí.

Výhodou u tohoto mechanismu je, že se při mletí nezraníte. Vaše prsty tak zůstanou zcela netknuté a nebudete mít žádné pořezané prsty. Dále je výhodou, že se tento mechanismus jednoduše čistí. Tyto modely s tříštivým ostřím patří k levnějším modelům. Tyto mlýnky s tříštivým ostřím jsou označovány též jako nožové mlýnky. Můžete je využít nejen k mletí kávy, ale umelou i oříšky, suché koření, usušené chilli papričky a mnoho dalšího.

Mlecí kameny

Díky mlecím kamenům docílíte rovnoměrnému a mnohem kvalitnějšímu umletí kávových zrn. Tento mechanismus bývá úplně nejčastější u ručních mlýnků, ale setkáte se s nimi i u elektrických mlýnků. Elektrické mlýnky s tímto mechanismem bývají o něco dražší, ale vyplatí se si za ně rozhodně připlatit.

Můžete si jednoduše nastavit hrubost mlecích kamenů. Tento mechanismus drtí kameny rovnoměrně a díky tomu se uvolňují oleje. To dělá z kávových zrn mnohem aromatičtější mletou kávu než u jiného mechanismu.

Můžete si vybrat buď ocelové mlecí kameny nebo keramické mlecí kameny. Ocelové kameny mohou více zahřívat nebo i přepalovat kávu při mletí. Naopak keramické mlecí kameny z toho nic nedělají a ani nijak nezkreslí chuť kávy, nicméně jsou o něco dražší.

Můžete si vybrat z více druhů mlecích kamenů

  • Ploché mlecí kameny – Tyto kameny se vyznačují rychlostí u elektrických mlýnků od 900 až po 1 300 otáček za minutu. Mají výkonnost kolem cca 9 až 18 Kg za hodinu.
  • Kónické mlecí kameny – Jejich průměrná rychlost u el. mlýnků je kolem 400 až 550 otáček za minutu. Výkonnost je kolem cca 15 až 70 Kg za hodinu.

Jaká jsou negativa u mlecích kamenů? Pokud si zakoupíte mlýnek s mlecími kameny, budete ho muset důkladněji čistit. Z kávových zrn se totiž uvolňují oleje mletím kameny.

Kapacita mlýnku

Nad kapacitou mlýnku byste měli též přemýšlet. Volbu podle kapacity zvažujte podle toho, pro kolik lidí budete připravovat kávu a kolik kávy budete denně vařit.

Údržba a čištění mlýnku

Příprava kávy v mlýnku je jednoduchá, ale nezapomínejte na jeho čištění. Kávomlýnek je nutné pravidelně čistit a vymývat. Jak jsem již zmínili, kávomlýnky s mlecími kameny je nutné čistit o něco důkladněji. K čištění mlýnku můžete použít kartáček (štěteček) pro čištění zbytků kávového prášku. Lze též můžete použít čistící granule, které vám pomohou lépe vyčistit mlecí kameny.

Udržovat váš mlýnek je nutné pravidelně. Je vhodné kávomlýnek vyčistit na konci dne po celodenním použití.

Cena

Nákupem mlýnku na kávu si zpříjemníte mnoho dní. Jak je to s cenou u kávomlýnků? Záleží to na tom, jaký typ kávomlýnku si vyberete. Můžete si zakoupit designový mlýnek na kávu, který bude o něco dražší. Také záleží na funkcích vašeho kávomlýnku.

Můžete si zakoupit modely v mnoha cenových hladinách. Lze si zakoupit kávomlýnek již do 1 000 Kč nebo také můžete zakoupit modely s cenou více jak 5 000 Kč. Za tuto sumu si již vyberete skvělé a precizní mlýnky. Tyto modely budou mít skvělé zpracování a mnoho funkcí, které vám pomohou k výrobě provoněné aromatické kávy.

Oblíbené značky

Na trhu najdete mnoho značek mlýnků kávy. Pojďme se na jednotlivé značky mlýnků podívat.

Mlýnek na kávu DeLonghi

Delonghi

DeLonghi je italský výrobce spotřebičů pro domácí použití. Tato firma vznikla v roce 1902 v Itálii. Značka DeLonghi nabízí mnoho spotřebičů jak kuchyňských, tak i domácích. DeLonghi můžete také znát díky výrobě skvělých kávovarů. DeLonghi se také zabývá výrobou mlýnků na kávu. Tyto mlýnky jsou nejen vzhledné, ale i kvalitní. Mají též velmi dobrý poměr cena / výkon. Od této firmy si zakoupíte sofistikované elektrické mlýnky na kávu s nastavitelnou hrubosti mletí. Uživatelé si kávomlýnky od firmy DeLonghi velice chválí.

Mlýnek na kávu Bosch

bosch

Bosch je německá firma založená v roce 1886. Zabývá se výrobou mnoha kvalitních výrobků. Pod značkou Bosch zakoupíte mnoho modelů mlýnků na kávu. Zakoupíte od firmy Bosch kávomlýnky s dobrým poměrem cena výkon. Výrobky od Bosch jsou vysoce kvalitní. Zákazníci hodnotí tyto výrobky velice dobře. Mlýnky od Bosch toho vydrží doopravdy hodně. Můžete zakoupit mlýnky elektrické, které jsou velice jednoduché s tříštivou čepelí. Aktuálně Bosch nabízí 6 kávomlýnků, které jsou elektrické. Od firmy Bosch najdete praktické elektrické kávomlýnky. Nehledejte u ní tak designové modely.

Mlýnek na kávu Tefal

Tefal

Firma Tefal je známá tím, že v roce 1954 vynalezla nepřilnavou pánev. Zabývá se výrobou mnoha domácích spotřebičů, které jsou hezké a zároveň kvalitní i cenově dostupné. Od firmy Tefal si zakoupíte velice levný kávomlýnek, který můžete použít i na mletí oříšku, máku, koření a mnoho dalšího.

Porlex

Od firmy Porlex zakoupíte kvalitní ruční mlýnky na kávu, které jsou z kvalitního kovového materiálu. Jsou to ideální ruční mlýnky na domácí použití. Nevýhodou může být, že tyto kávomlýnky mají menší nádobu na kávu. Tyto mlýnky mají kvalitní a robustní keramické kameny. Tyto mlýnky se vám rozhodně neopotřebují ani při každodenním používaní.

Sage

sage

Značka Sage vstoupila na český trh teprve nedávno. Zabývá se výrobou a prodejem domácích spotřebičů. Sage se zabývá především prodejem spotřebičů, které se týkají jídla a přípravy kávy. Není tedy překvapením, že nabízí i kávomlýnky. Značka Sage pochází od australské firmy Breville. Ta vznikla v roce 1932. Od firmy Sage aktuálně zakoupíte profesionální kávomlýnky u kterých máte mnoho funkcí a možností.

Sencor

Značka Sencor vznikla v Japonsku. Zabývá se prodejem a výrobou spotřebního zboží a vznikla v roce 1969 v Japonsku. Od 90. let tuto značku vlastní česká firma Fast ČR. Zabývá se prodejem mnoha spotřebičů, které jsou cenově dostupné. Koupíte od ní i mlýnky kávy Sencor. Najdete od ní velice jednoduché i o něco pokročilejší mlýnky na kávu.

Od této firmy zakoupíte mnoho mlýnků v různých cenových hladinách a provedeních. Od této firmy zakoupíte elektrické kávomlýnky. Zakoupíte tak modely s různou vybaveností a funkcemi. Předností této značky je hlavně dostupná cena, která je doopravdy pro každého.

Gorenje

Gorenje je slovinskou společností. Byla založena v roce 1950. Patří mezi přední evropské výrobce domácích spotřebičů. Dodává spotřebiče do více jak 70 zemí po celém světa včetně Česka. Aktuálně zakoupíte od značky Gorenje kávomlýnky s bezpečnostním spínačem, s navijákem přívodního kabelu, nastavení času mletí a mnoho dalších výjimečných funkcí.

Domo

Domo je původně belgická značka s 30 letou tradicí. Výrobky této firmy jsou dodávány na náš trh od roku 2009. Kávomlýnky od značky DOMO mají hezký design a kvalitní zpracování. Její mlýnky jsou mezi zákazníky velice často oblíbeny.

Hario

Od firmy Hario Japan si zakoupíte mnohé ruční mlýnky na kávu. Vyberete si od ní i kávomlýnky, které mají retro design. Většina těchto kávomlýnku je vybaveno karmickými kameny, které nemají žádný kovový zápach. Tyto mlýnky se dají lehce umýt.

Graef

Od firmy Graef zakoupíte precizní funkční i vzhledově hezké elektrické kávomlýnky. Díky těmto kávám připravíte vysoce kvalitní mletou kávu, uchováte s nimi aroma. Dále mají vysoce precizní nastavitelnost hrubosti.

ECG

Pod značkou ECG najdete výrobky za tu nejlepší možnou cenu. Od značky zakoupíte atraktivní výrobky, které jsou dostupné doopravdy pro každého. Kávomlýnky od značky ECG mají nejnižší cenu a jsou tak dostupné pro všechny zákazníky, jejichž hlavním kritériem je cena. Pod touto značkou najdete elektrické mlýnky, které vám udělají dobrou službu za velice příznivou cenu. Nečekejte však od nich nějaké pokročilé funkce, udělají vám základní službu a to namletí zrn kávy pomocí elektrické energie.

Kávomlýnky ETA

Kdo by neznal českou značku Eta? Pamatujeme si ji jako výrobce vysavačů. Tato firma se dnes zabývá výrobou mnoha domácích spotřebičů včetně mlýnků na kávu. S mlýnkem na kávu ETA si dopřejte krásně aromatickou a jemně namletou kávu. Tyto přístroje od výrobce ETA mají různé funkce, pomocí kterých nejen připravíte skvělou a provoněnou kávu, ale nastavíte si i hrubost mletí a další užitečné funkce jenž na vás čekají u kávomlýnků české značky ETA. Od ETA zakoupíte jak levné kávomlýnky s dobrým poměrem cena / výkon tak i o něco pokročilejší mlýnek na kávu, který ma veliký objem zásobníku na kávu a má též mnoho pokročilých funkcí. Má také mnoho stupňů nastavění jemnosti mletí zrn kávy.

Závěrem

Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem vhodného kávomlýnku, který vám udělá mnoho službu a potěší tak každého milovníka kávy. S čerstvě umletou kávou už nebudete chtít pít instantní kávu. Při výběru vhodného kávomlýnku myslete na to, jaký typ mlýnku chcete, na jeho design, princip mletí nebo se budete řídit hlavně podle ceny, pak doufáme, že si vyberete ten nejlepší mlýnek na kávu, který udělá službu nejen vám, ale i vašim rodinným příslušníkům a návštěvám, která se u vás staví na výbornou čerstvě mletou kávu. Díky vlastnímu mletí kávy víte přesně z jakých zrn je vaše káva namleta a připravíte si tak nejlahodnější a nejlepší kávu, kterou si určitě zamilujete a nebudete chtít pít již nikdy levnou instantní kávu.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat