Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kiteboardy

kiteboard
Kiteboard

Dnes si povíme pár věcí o kiteboardech a kiteboardingu, který se v posledních letech stal velice oblíbeným sportem. Možná jste se už setkali s tím, že někde na louce nebo na větší vodní hladině se někdo proháněl na nějakém prkně a nechal se při tom tahat nějakým padákem. Začali jste hledat víc informace o tom, co to je za zajímavý sport. Nakonec jste zjistili, že se jedná o kiting, relativně nový sport, založený na tom, že zdrojem energie pro pohyb je vítr opírající se do plochy draka.

Myšlenka je jasná, když to tak pěkně táhne, nedalo by se toho nějak využít? Dalo! A dokonce se toho využívá a některé sporty tím získávají úplně nové možnosti. Třeba se snowboardem a lyžemi už nepotřebujete sjezdovku ani žádný kopec. A freeride tak získává úplně nový rozměr. Jediným limitem je sníh a vítr. Pokud jsou, není problém ujet „na jeden zátah“ třeba 100 Km. To je super, ne? Určitě je to lepší než jezdit pořád dokola na přeplněné sjezdovce. Navíc je to i levnější, zatímco za lanovky a vleky se musí platit, vítr lze využívat zdarma.

V dnešním článku si tedy řekneme podle čeho vybrat správný kiteboard, s jakými typy se lze na trhu setkat, na jaké parametry si dávat bacha a nakonec se jako vždy zaměříme na ceny, které si rozdělíme na tři základní kategorie a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Kiteboardy: Porovnání 10 nejlepších kiteboardů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kiteboardů. Jak jsme tyto kiteboardy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto kiteboardy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit kiteboardy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší kiteboard.

NázevVzhledZnačka kiteboarduOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Nobile 2019 2HDKiteboard Nobile 2019 2HDNobile16873Zobrazit v obchodech
Duotone JaimeKiteboard Duotone JaimeDuotone13500Zobrazit v obchodech
Naish S25 MonarchKiteboard Naish S25 MonarchNaish13999Zobrazit v obchodech
Duotone SelectKiteboard Duotone SelectDuotone9093Zobrazit v obchodech
Duotone Pro WamKiteboard Duotone Pro WamDuotone14350Zobrazit v obchodech
Duotone GonzalesKiteboard Duotone GonzalesDuotone9990Zobrazit v obchodech
Duotone Jaime TextremeKiteboard Duotone Jaime TextremeDuotone20990Zobrazit v obchodech
Nobile 2017 NHP carbonKiteboard Nobile 2017 NHP carbonNobile23599Zobrazit v obchodech
Duotone Select TextremeKiteboard Duotone Select TextremeDuotone14693Zobrazit v obchodech
Duotone Pro VokeKiteboard Duotone Pro VokeDuotone20990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kiteboardů od jejich uživatelů.

Jak vybrat správný kiteboard

Pokud uvažujete nad pořízením kiteboardu bez pomoci odborníka, je důležité nehledět pouze na vzhled a cenu, ale je potřeba znát i správnou velikost, materiál a i celkově účel daného druhu.

Co je potřeba si před pořízením rozmyslet:

  • Cíle vašich jízd

Pokud už teď víte, v jakých místech budete nejčastěji prkno využívat, může to také podstatně ovlivnit celkový výběr prkna.

Další proměnná je vypočítána s přihlédnutím k průměrné síle větru v místě, kde budete nejčastěji jezdit. Pokud se učíte na místě kde je vítr převážně slabý, je logické, že musíte mít desku, jejíž rozsah bude mírně vysoký vzhledem k vaší hmotnosti. A proto naopak, pokud jsou větry silné, pak můžete použít menší desku v poměru k vaší hmotnosti.

  • Vaše úroveň výcviku

Před pořízením je třeba si také dobře rozmyslet, do jaké míry umíte na „prkně stát“. Pokud jste úplný začátečník a budete se učit od nuly, nebo jste zkušenější kiteboardista – podle toho se také bude řídit váš výběr. Některá prkna jsou totiž určená pro zkušenější jezdce, protože jsou hůře ovladatelná, ale podávají lepší „výkony“. Prkna určená spíše začátečníkům jsou snadnější na ovladatelnost, ale požitek z jízdy bude průměrný – avšak bezpečný.

Jaký styl zvolíte pro sebe, nepochybně ovlivní výběr kiteboardu. Pokud se jedná o freeride jízdu, jinými slovy o jednoduchou jízdu, bez zvláštních úspěchů, měli byste se řídit informacemi z prvního bodu a vybrat kiteboard podle váhy. Pokud už pro vás jízda vpřed a vzad není zajímavá, ale chcete skákat, rychle jezdit, dynamika a rychlost, pak musíte snížit pár centimetrů velikosti kiteboardu. Mějte však na paměti, že v počátečních fázích výcviku bude problematické se naučit na takovém kiteboardu, ale pak, když získáte zkušenosti, bude tato deska nenahraditelná.

  • Vaše rozměry

I vaše váha a výška hraje velikou roli při samotném výběru, což ostatně platí nejen pro kiteboardingová prkna, ale i pro všechny ostatní prkna.

  • Rozpočet

V poslední řadě před samotným výběrem je také určit si daný rozpočet – to znamená, kolik peněz jste ochotní do prkna a vybavení investovat.

Na co si tedy dát při výběru kiteboardu pozor

  • Větší velikost

Větší velikost kiteboardu znamená delší hranu. Toto je důležité, jelikož díky ní budete snáž schopni nastupovat proti větru.

  • Větší šířka

Širší kiteboard bude mít větší plochu, která tě déle udrží nad vodou.

  • Tenčí hrana

Umožní lepší zahranění. Opět důležité pro eliminaci odpadnutí po větru

  • Konkáva nebo dvojitá konkáva

Výrazně usnadní nastupování.

  • Nastavitelná poutka

Dnes standard, ale u starších ne. Nesprávně nastavená velikost poutek může zvýšit nebezpečí zranění.

  • Výrazné barvy poutek a ploutviček

Zvýší viditelnost kiteboardu na vodě a ve vlnách, když ti spadne z nohou. Barevnější najdeš rychleji a ušetříš tak čas.

Typy kiteboardů

V této kapitole si prozradíme veškeré dostupné typy vodních prken, které lze na trhu najít.

Twip-Tip

Twin-Tip patří mezi nejčastější volby. Je to tedy prkno s „useknutou“ špičkou a zadní částí. Takový model boardu upotřebíte nejčastěji při stylu jízdy, jakým je freestyle nebo freeride. Vhodný je jak pro amatéry a naprosté začátečníky, tak pro profesionální jezdce. Užívat si s nimi budete nejenom řadu nejrůznějších triků. Oddávat se můžete i běžnému rekreačnímu ježdění.

Výhody

  • Je skladný
  • Dobře se s ním skáče (má malou váhu)
  • Snadné ovládání
  • Při změně směru není třeba přepínat nohy
  • Malé ploutve (jsou dobré v mělké vodě)

Nevýhody

  • Pro vlny není dostatečná forma
  • Menší rozsah větru než jednosměrné desky

Wake-style

Podobný twip-tipu je wake-style. Neznalý člověk by nepoznal žádný rozdíl, ale při podrobnějším zkoumání by na nějaké určitě přišel. Mezi ně patří především tužší prkno a disponují větším rockerem neboli průhybem kiteboardu. Díky vybraným konstrukčním prvkům jsou tyto výrobky vhodnější spíše na jízdu ve speciálních vodních parcích, kde se mimo jiné nachází i překážky. K tažení tohoto kiteboardu se používá také motorový člun.

Wave

Wave deska vypadá jako surf, ale optimalizovaná pro kitesurfing pomocí spojovacích prostředků vytvořených ve formě smyček.

Race

Na první pohled by se mohlo zdát, že tato deska připomíná spojení modelů twip-tip a wave. To znamená surfařská špička a zadní „uříznutá“ část. Jak už prozrazuje název tohoto kiteboardu, race desky jsou primárně určeny hlavně pro rychlou jízdu. To znamená, že mají větší hmotnost a jsou delší.

Parametry pro výběr kiteboardu

Velikost kiteboardu

Délka

Kiteboard je třeba vybírat nejen podle stylu jízdy, ale také na základě vaší váhy a výšky. I proto jsou na trhu prezentována libovolně dlouhá prkna. Hlavním vodítkem při výběru délky kiteboardu se pro vás stane vaše celková tělesná hmotnost. Pro představu vám nastíníme několik váhových kategorií s optimální délkou boardu.

  • 50 kg 127 – 130 cm
  • 60 kg 130 – 132 cm
  • 70 kg 132 – 135 cm
  • 80 kg 135 – 138 cm
  • 90 kg 138 – 140 cm
  • 100 kg 140 – 147 cm

Šířka

Průměrná šířka kiteboardu se pohybuje od 40 do 45 cm. Šířka kiteboardu a jeho délka, vzájemně závislé hodnoty a pokud se mění jedna hodnota, druhá se mění také, to znamená, čím delší je deska, tím širší, a to je velmi důležité pochopit při výběru kiteboardu. Například pokud uvažujete o kiteboardu o šířce menší než 40 cm, měli byste pochopit, že budete muset počítat s přidáním určité délky. Stejně tak můžete snížit délku kiteboardu, pokud je váš kiteboardu velmi široký. Mělo by se také chápat, že čím širší je kiteboard, tím těžší jezdec bude moci jet na něm.

Materiál kiteboardu

Pěnové desky už dnes najdete spíše jen v muzeích, takže se síše budeme bavit o dřevěných a karbonových prknech s přídavky např. vláken. Dřevěné jádro se alchymisticky skládá z destiček různě poskládaných podélně i příčně, což dělá tvrdost podélnou, příčnou i v krutu. Některá prkna mají přidanou vrstvu z karbonu. Karbon je lehký, extrémně pevný, pružný, ale křehký materiál. Přidává se tenká vrstva různě vrstvených vláken s různými úhly překryvu. Tím se určuje pevnost a pružnost kiteboardu.

Vnitřní struktura dělá vlastnosti prkna. Některé kiteboardy jsou tvrdé, parádně stoupají, skvěle odrážejí do velkých skoků, ale za hodinu ježdění z nich bolí kolena. Jiné jsou měkké, super na příjemné ježdění v chopu, ale do skoku se prostě neodrazíte. Tato vlastnost na první pohled vidět není, je nutné prkno vyzkoušet.

Pevnost

Pevnost kiteboardu závisí především na složení materiálů, které tvoří její celek. To také ovlivňuje váhu kiteboardu, což je v současné době také velmi důležitým faktorem. Čím silnější je deska, tím lépe jde do větru a je lepší sni skákat, ale horší to absorbuje malé vlny (Chop), je to pocítěno vibracemi na nohou. Na druhou stranu měkká deska absorbuje lépe vlny, ale naopak je horší při skákání.

Prkno – Kite

  • Nafukovací kite

Nafukovací drak, jako např. Naish Park, je typický svou pevnou konstrukcí, která se vytvoří po jeho nafouknutí ruční vzduchovou pumpou. Nafukovací kity vznikly pro potřeby především letní obdoby tohoto sportu – kitesurfingu, kdy nafouknutá konstrukce zajišťuje jednak to, že se kite na vodě nepotopí a také drží žádaný tvar kitu pro snadný restart draka z vody a správné letové vlastnosti. Tento typ se začal na sněhu používat z logických důvodů. Kiteboardisté jej měli k dispozici a na sněhu se samozřejmě použít dá.

Nevýhodou při použití na sněhu může být u některých modelů problematické startování ze sněhu, oproti komorovým drakům zabere strojení (nafukování, navazování řídících šňůr) i odstrojování o něco více času než u komorových kitů a problémem především pro začínající snowkitery může být menší životnost oproti komorovým kiting drakům.

  • Komorový kite s otevřenou náběžnou hranou

Protipólem k nafukovacím kitům vznikly kity komorové, které se svou konstrukcí podobají paraglidovým padákům. Tvar těchto draků je dán soustavou samonafukovatelných komor. U otevřených komoráčů, jako je Peter Lynn Lynx, jsou tyto komory na náběžné hraně draka otevřené.

Výhodou těchto otevřených komor je to, že se kite „nafouknete“ (pomocí větru) rychle a snadno a kite má oproti komoráči s uzavřenými komorami také o něco větší výkon. Odolnost proti poškození při snowkitingu u komorových draků je oproti nafukovacím mnohem lepší, také strojení a balení je rychlejší a samozřejmě restart ze sněhu je takřka bezproblémový. Otevřený komorový kite je prostě ideální pro všechny 100% vyznavače snowkitingu. V létě na vodu se s ním tedy ale raději nepouštějte, při pádu na vodu jej již z vody do vzduchu nedostanete, protože se komory zalejí vodou!

  • Komorový kite s uzavřenou náběžnou hranou

Tento kite se od otevřeného komoráče liší speciální uzavřenou konstrukcí náběžné hrany, kde otevřené komory nahrazuje systém vstupních otvorů, které umožňují proudění vzduchu dovnitř komor, ale zabraňují vytékání vzduchu ven, a co je nejpodstatnější, zabrání natečení vody do komor při případném pádu kitu na vodní hladinu. Takový komorový kite lze pak bez problémů použít i na vodu, restart draka z vody je snadný. Ale pozor, ne každý uzavřený komoráč je vhodný na vodu!

Další možné prvky

ABS hrana

Speciální hrana chránící dřevěné jádro prkna. Tento prvek přináší své výhody především při nájezdu na kámen či jinou překážku. ABS hrana takový náraz roznese, popřípadě se poškodí, nezničí se však samotné prkno.

Profilované dno

Dno kiteboardu má speciální prolisy, které se kladným způsobem podepisují na lepších jízdních vlastnostech a ovladatelnosti. Musíte ale počítat s tím, že za profilované dno si připlatíte.

Konkávy

Prvek kiteboardu zajišťující lepší stoupavost.

Cena kiteboardu

Jak už tomu bývá zvykem, poslední kapitolu věnujeme právě ceně. Ceny si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena kiteboardu do 10 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii nalezneme spíše prkna pro začátečníky. Jejich rozměry se nebudou pohybovat výš než u výšky 140 cm se šířkou do 44 centimetrů. Budou nejspíše vyrobeny z obyčejných materiálů.

Cena kiteboardu od 10 000 Kč do 25 000 Kč s DPH

U této cenové kategorie už se dostáváme k profesionálnějším prknům a s trochou štěstí zde naleznete všechny již zmíněné druhy prken. Co se týče rozměrů, už si tu každý najde své.

Cena kiteboardu nad 25 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii už nenaleznete pouze veškeré dostupné druhy na trhu, ale i prkna s přídavky zvláštních funkcí, jako je speciálně uzpůsobený plovák, nebo materiál, za který si mnohdy připlatíte slušnou částku.

Kiteboardy: Kiteboardy a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový kiteboard. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového kiteboardu pomohli a vy si teď s ním užijete mnoho hodin zábavy.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového kiteboardu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé kiteboardy a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem kiteboardu. Dozvíte se tam také, který kiteboard je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat