Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Lyžařské brýle

Většina lidí má 5 smyslů. Přičemž zrak patří mezi ten nejcennější. Není nic horšího než o něj přijít, a to třeba i jen zčásti. Proto bychom si měli oči chránit. Nejjednodušší ochrana jsou brýle. Dnes už máme brýle pro různé činnosti, a také pro sport a trávení volného času. Mezi tyto aktivity počítáme i sjezdové lyžování. Brýle chrání oči před mechanickým poškozením, dále před UV zářením, které spousta z nás podceňuje. Kromě těchto základních ochranných funkcí mají dnes lyžařské brýle další vymoženosti, jako lepší rozeznávání kontrastů na svahu, ochranu před zamlžováním, propustnost zorníků. Je však také nasnadě, že čím více toho od brýlí chceme, tím hlouběji musíme stáhnout do peněženky.

Lyžařské brýle: Porovnání 10 nejlepších lyžařských brýlí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších lyžařských brýlí. Jak jsme tyto lyžařské brýle vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto lyžařské brýle jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit lyžařské brýle podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší lyžařské brýle.

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Oakley Flight DeckLyžařské brýle Oakley Flight Deck4690Zobrazit v obchodech
Oakley Fall Line XMLyžařské brýle Oakley Fall Line XM3061Zobrazit v obchodech
Scott LCG CompactLyžařské brýle Scott LCG Compact2090Zobrazit v obchodech
Atomic SavorLyžařské brýle Atomic Savor1549Zobrazit v obchodech
Bolle FreezeLyžařské brýle Bolle Freeze699Zobrazit v obchodech
Smith SquadLyžařské brýle Smith Squad2124Zobrazit v obchodech
SALOMON X-VIEWLyžařské brýle SALOMON X-VIEW1463Zobrazit v obchodech
Salomon X View AccessLyžařské brýle Salomon X View Access1590Zobrazit v obchodech
Oakley Flight Deck XMLyžařské brýle Oakley Flight Deck XM3890Zobrazit v obchodech
Scott Faze IILyžařské brýle Scott Faze II1499Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení lyžařských brýlí od jejich uživatelů.

Jak vybrat lyžařské brýle?

Při výběru lyžařský brýlí je nutné vzít do úvahy několik věcí. Brýle dnes mají hodně proměnných parametrů a při výběru je důležité i to, v jakém počasí a za jakých podmínek budete brýle používat. V první řadě vám musí brýle dobře sedět na obličeji, měli jste dobrý výhled do všech stran, brýle se nemlžily, a s těmito parametry vás teď seznámíme.

Druhy brýlí

Lyžařské brýle mohou mít několik podob. Kromě klasických brýlí jsou k dostání tzv. brýle na brýle nebo praktická helma vybavená štítem.

Klasické lyžařské brýle

Klasické lyžařské brýle existují v mnoha designech a podobách. Vyrábí se varianty pro muže, ženy i děti. Vyrábí se v několika cenových relacích ,od těch nejlacinějších – pro rekreační použití, přes střední cenovou kategorii, až po ty luxusní.

Lyžařské brýle přes dioptrické brýle

I pro lidi, kteří nosí dioptrické brýle, se dnes vyrábí lyžařské brýle. Liší se velikostí rámečku, a materiálem. Rámeček je v horní části širší, aby bylo možné brýle lehce nasadit, a některé mají v místech, kde se nachází obroučky rámeček chybí, nebo je z měkkého materiálu, a to ze stejného důvodu.

Lyžařská helma se štítem

Jedním z druhů brýlí, je helma se štítem. Tento druh ochrany je výhodný v tom, že stačí pouze štít sklopit, a už jedete. I údržba je snažší. Nevýhodou je naopak to, že štít nikdy dokonale nesedí na celém obličeji. Kdo je citlivější na vítr, může pod štítem slzet. Tento model může více vyhovovat lidem, kteří nosí dioptrické brýle.

Parametry lyžařských brýlí

Brýle jsou převážně vyrobené z plastu, a ty nejlevnější z plastu, který může vlivem počasí a námahy degradovat. Proto se vyplatí investovat do dražších brýlí, protože určitě více vydrží. Ve vyšších cenových relacích je na výrobu použít polykarbonát, který je odolnější, a to je důležité hlavně při pádu, nebo při střetu s překážkou. Stejně tak rámeček, který by měl být pružný, a po celém obvodu by měl mít měkkou pěnovou vložku, která tlumí náraz.

Skla brýlí

V první řadě musí skla v rámečku dobře sedět, a musí odolat nárazům, ať už při pádu, nebo střetem s překážkou. Co se týká čoček lyžařských brýlí, vyplatí se připlatit si za polykarbonát, který je odolnější, a při pádu je mnohem nižší riziko úrazu, ke kterému může dojít při rozbití skel. Lepší optiku skel zajišťují cylindrické a sférické typy průzorů, přičemž sférické mají zakřivení v horizontální i vertikální ose, díky čemuž mají lepší optiku. I zde platí, že pokud jsou brýle jednoduché, dobře vám sedí na obličeji, a nikde neodstávají, je to dobré volba. Některé druhy brýlí mají na povrchu skel tzv. anti-scratch úpravu, která minimalizuje riziko poškrábání.

Velikost rámečku

Každému je snad jasné, že vám brýle musí dobře sedět. Z tohoto důvodu je důležité, aby byl rámeček dobře posazený na obličeji, nikde neodstával, a nikde netlačil. To platí i o tlaku na nose, protože se vám pak může hůře dýchat. Rámečky se vyrábějí v několika velikostech, a je dobré si při nákupu vyzkoušet několik velikostí, aby vám rámeček dobře seděl na obličeji. Pánské, dámské i dětské brýle mají svoje velikosti, a určitě je z čeho vybírat. Občas můžete narazit i na unisex brýle.

Pánské lyžařské brýle mají větší rámeček, protože muži mají větší obličej a širší tváře. Dámské brýle bývají o něco užší, a obvykle mají elegantnější design. Dětské brýle mají malý rámeček, a jsou vyvedené ve více barvách, aby výrobci dokázali uspokojit všechny malé lyžaře. Unisex brýle mají rámeček střední velikosti, a jejich barevné provedení je takové, aby dokázalo uspokojit každé pohlaví.

Zakřivení a úprava průzoru

Asi nejdůležitější pro dobrou funkci brýlí je průzor. Rozlišuje se podle barvy, zakřivení a světelné propustnosti. Zakřivení skel může být ploché(cylindrické), nebo sférické, cylindrická skla jsou zakřivená pouze v jednom směru. Tato technologie je levnější, ale poskytuje horší periferní výhled, a více zkreslují. Naproti tomu brýle se sférickým sklem jsou zakřivené v horizontálním i vertikálním směru, méně zkreslují, nabízí lepší periferní vidění, ale jsou cenově náročnější. Pamatujte, že i ty nejlevnější sférické průzory jsou lepší než ploché.

Povrchová úprava průzorů

Kromě zakřivení skel mají na optické vlastnosti průzorů zásadní vliv i povrchová úprava skel a barevné provedení. Celkem běžně se setkáváme se zrcadlovou povrchovou úpravou, která odráží více světla. Dále se vyrábí čirý průzor, žlutý, oranžový, a pak tmavší odstíny jako zelená, modrá a šedá, i hodně tmavá. Každému vyhovuje jiné barevné provedení, a každý barevný odstín je vhodný do jiných světelných podmínek. Kdo jezdí lyžovat na ledovce, kde hodně svítí slunce, tak nejvíce využije právě zrcadlovou úpravu, která odráží nejvíce světla i UV záření. Velmi dobře se také ukazuje polarizační úprava, která odráží paprsky odražené od sněhu. Stejně tak odráží paprsky od vodních ploch, nebo zamrzlých ploch. Do hor se také hodí skla, která jsou vybavená UV filtrem. Nejlepší jsou skla s UVA, UVB i UVC filtrem, a také přídavnou složkou, která tlumí modrou část barevného spektra.

Světelná propustnost

Pro dobrý výběr brýlí je vhodné sledovat i světelnou propustnost průzorů. Čím více svítí sluníčko, tím nižší propustnost skel volíme. Naopak vysoká propustnost je vhodná pro zatažené počasí a do mlhy. Brýle s čirým sklem jsou určené pro noční lyžování. U nich je propustnost 100%.

Pro lepší zorientování se v rámci světelné propustnosti jednotlivých průzorů vám přinášíme rozdělení brýlí do skupin dle propustnosti světla.

  • S0 – propustnost 90 – 100%   vhodné do tmy, sněžení, silné mlhy
  • S1 – propustnost 89 – 43%     vhodné do šera, zatažené oblohy
  • S2 – propustnost 43 – 18%     vhodné do slabší mlhy, lehkého sněžení
  • S3 – propustnost 18 – 8%, vhodné do polojasného počasí
  • S4 – propustnost 8  –  3%  vhodné do jasného počasí a slunce

Zbarvení průzorů

Všichni výrobci nabízejí zorníky v různých barevných provedeních, a to proto, že každý z nás vnímá barvy jinak. V rámci barevného spektra však existují barvy, které zvyšují kontrast. Průzory se žlutý, oranžovým nebo červeným zbarvením zvyšují kontrast a blokují více světla z modrého konce spektra. Lyžař tak lépe vnímá kontury, překážky či předměty na sjezdovce. Navíc sníh nepůsobí oslnivě a méně agresivně. Hodí se do mlhy, či lehkého sněžení.

Tmavé průzory (např. modré, fialové, zelené, šedé) jsou vhodné do slunečných dnů. Tyto barvy rovnoměrně tlumí barevné spektrum, proto přes ně lyžař vidí přirozeně bez většího zkreslení. Oči nejsou za jasného počasí namáhané a lyžařův zrak se díky tomu rychle neunaví. Barvu zorníků tedy vybírejte podle světelných podmínek, ve kterých budete nejčastěji lyžovat.

Vyměnitelné průzory

Kdo lyžuje v rozličných světelných podmínkách, ocení jistě brýle, které mají vyměnitelné zorníky. Pak stačí sebou vozit náhradní skla, a měnit je přímo na sjezdovce podle aktuálního počasí. Než si však takové brýle pořídíte, vyzkoušejte si, jak snadno lze skla vyměnit. Nezažijete pak překvapení v podobě zdlouhavého a těžkého vyměňování zorníků. S takovými brýlemi můžete lyžovat od ranní mlhy, během jasného dne i vpodvečer, kdy světla rychle ubývá. Pokrok jde však dopředu i v tomto směru, a protože lidé jsou od přírody líní, vymysleli výrobci brýle, které mají fotochromatickou úpravu skel. Tato skla reagují na množství okolního světla, a samy upravují svoji propustnost. To funguje na základě množství přicházejícího světla a skla se pak sama zatmaví, nebo naopak rozjasní. U takových skel si dávejte pozor na levné výrobky, neboť ty mohou reagovat na změnu intenzity světla pomalu, což výrazně snižuje komfort během jízdy.

Zamlžování skel

U průzorů je velmi důležité si všímat i systému odmlžování skel. Během jízdy to může být velmi nepříjemné, ale i nebezpečné. Nedostatečné odmlžování bývá znakem levných modelů. Zamlžování lze zabránit tzv. anti-fog vrstvou. Jde o technologii, kdy se během výroby na povrch zorníku nanese tenký ochranný film. Zamlžování dokáže dobře bránit o kvalitní ventilace. Dobrá ventilace nepotřebuje žádné další povrchové úpravy. Větrací otvory se nachází v rámečku, který přiléhá k obličeji, a někdy přímo v průzoru. Požadavek na odvětrání je odlišný u každého z nás, neboť se i různě potíme. Pozor však na brýle, kde systém větrání může při jízdě způsobovat průvan uvnitř masky. Někteří výrobci používají i dvojitý průzor. Ten funguje na principu tepelné izolace, protože mezi skly je malá vzduchová vrstva, čímž dochází k menším tepelným rozdílům. Ty jsou prvotní příčinou mlžení skel.

Kompatibilita s přilbou

Možná se může zdát, že brýle jednoduše nasadíte na helmu a můžete frčet ze svahu. Jenže stejně jako je velké množství výrobců brýlí, nejinak je tomu i u helem. Proto se při nákupu vyplatí vzít si helmu sebou, abyste se pak nenadáli nepříjemnému překvapení, že brýle nejsou s helmou kompaktibilní. K tomu může dojít, když kupujete nové brýle a přilbu už nějaký čas máte. Upínací pásek brýlí by měl dobře kopírovat tvar přilby, a pokud nemáte u přilby klip k uchycení, měli byste volit pásek pogumovaný, aby vám po přilbě neklouzal. Dále by mezi přilbou a rámečkem brýlí na čele neměla být velká mezera, aby vám nefoukalo na hlavu. Stejně tak by vám helma neměla tlačit brýle na nos. Samozřejmostí je nastavení délky upínacího pásku, a jeho možná výměna, v případě přetržení, či poškození.

Lyžařské brýle OTG

Protože dnes hodně lidí nosí dioptrické brýle, mysleli výrobci i na ně. Pokud už musíte dioptrické brýle nosit, u prodejce se ptejte na brýle OTG (over the glasses). Tyto brýle umožňují současně nosit vaše dioptrické brýle a lyžařské brýle. Tyto brýle mají větší a hloubější rámečky, a v rámu mají drážky, do kterých zapadnou postranní rámečky dioptrických brýlí. Nemusíte mít obavy, brýle do sebe zapadnou, a nic vás nebude tlačit.

Dalším řešením může být helma se štítem, kde štít nahrazuje brýle. Dioptrické brýle se pod něj vejdou a nijak vás neomezuje. Eventualitou mohou být brýle s dioptrickým klipem, díky kterému je možné osadit dioptrická skla, přičemž vás nic neomezuje.

Lyžařské brýle: Cenové kategorie

  • Levné brýle – od 300kč – zde si pořídíte brýle z levného plastu, zorníky z plastu, většinou bez povrchových úprav proti zamlžení, bez polariazce, vhodné pro lidi, co vyjedou na lyže na pár dní v roce
  • Brýle střední cenové kategorie – 700kč – 4500kč – střední cenová kategorie, kde jsou zastoupené brýle většiny značek, jako je Oakley, Smith, Bollé, Salomon, Atpmic či Rossignol, dále Uvex, Carrera, Blizzard a další. Brýle jsou vyrobené z polykarbonátu, zorníky také, mají úpravy proti zamlžování, polarizaci, sférická skla, a další technická vylepšení
  • Top kategorie – od 4500kč – určené pro profesionály, splňují ty nejnáročnější kritéria i pro vrcholové sportovce, a pro ty, kteří tráví na svazích hodně času

Jak vidíte, nákup lyžařských brýlí může být zábava, ale také pěkný oříšek. Než se do toho pustíte, definujte si všechny podmínky, ve kterých budete brýle používat. Tak se co možná nejvíce přiblížíte tomu, abyste vybrali správně.

Lyžařské brýle: Brýle pro lyžaře a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové lyžařské brýle. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových lyžařských brýlí pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových lyžařských brýlí zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat lyžařské brýle a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem brýlí. Dozvíte se tam také, které lyžařské brýle jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat