Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Megafony


megafony
Jak vybrat megafon?

Hledáte správný způsob jak přeřvat i paviány? Není lepší způsob, než koupit si megafon. Na rozdíl od mikrofonů, který sice dělají hezký zvuk, u megafonů nepotřebujete žádné dráty ani další doplňující přístroje.

Ikonický přístroj fungující na zajímavé bázi vám jistě zajistí pozornost na vzdálenosti až do 1,5 kilometru.

Lidský hlas má tendenci šířit se stejnoměrně do všech stran, zatímco když je odesílán skrz megafon, je jeho zvuk koncentrován do dané oblasti. Pokud člověk stojí mimo oblast, do které je zvuk megafonem vysílán, je obtížnější ho slyšet. Existují i elektronické megafony, které zvuk zesilují ještě mnohem silněji. Ty se skládají z mikrofonu, zesilovače a reproduktoru.

Mimo zesílení vašeho hlasu, nabízí megafony i další funkce, které klasický mikrofon nesvede. Mezi ně patří například i sirény a úpravu hlasitosti. Toto zařízení tak využijete na každé sportovní i kulturní akci, nebo na řízení chodu na velkoplošných projektech.

Megafony lze rozřazovat do různých kategorií. Dají se rozdělit na základě výkonu (W), vzhledu, nebo ceny. Ačkoliv se může zdát, že jsou všechny stejné a liší se jen cenou od výrobců, není tomu tak. Nenechte se zmýlit a pojďte se něco málo o těchto mašinkách dozvědět.

Megafony: Porovnání 10 nejlepších megafonů podle hodnocení a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších megafonů. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto megafony si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepším megafonem.

NázevVzhledVýkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Nedis MEPH150WTMegafon Nedis MEPH150WT10559Zobrazit v obchodech
BLOW MP-513Megafon BLOW MP-51315299Zobrazit v obchodech
Auna MEG1-MEGA080USBMegafon Auna MEG1-MEGA080USB801399Zobrazit v obchodech
SpeaKa Professional CS-882 5 WMegafon SpeaKa Professional CS-882 5 W5239Zobrazit v obchodech
Auna MEG1-30WMegafon Auna MEG1-30W30499Zobrazit v obchodech
Vexus MEG060Megafon Vexus MEG060601487Zobrazit v obchodech
Vonyx MEG065Megafon Vonyx MEG065652090Zobrazit v obchodech
Vexus MEG055Megafon Vexus MEG055551690Zobrazit v obchodech
Nedis MEPH200WTMegafon Nedis MEPH200WT25999Zobrazit v obchodech
BLOW MP-514Megafon BLOW MP-51425399Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení megafonů od jejich uživatelů.

Nejlepší megafony podle Heureky

Proporce megafonů

Výkon megafonu

Megafony se vyrábí na stupnici výkonu od 5 W do 80 W. Veliký výkon však nezaručuje kvalitu zvuku, pouze hlasitost a dosah, takže to, jestli vám bude na konci hřiště rozumět už není zárukou. Mezi velké chytáky na trhu právě patří megafony, které si pyšní nízkou cenou a obrovským výkonem, ale nenechte se zlákat. S rostoucím výkonem, ale roste i energická spotřeba, takže se může stát, že druhý den už budete pouze vyřvávat hlasivky. Je tedy lepší pohybovat se na samém zlatém středu.

Materiál megafonu

Veškeré použité materiály jsou z plastu, ale je třeba rozeznat, o jaký plast se jedná. Pokud hledáte odolný megafon vůči pádu a otlučeninám je potřeba soustředit se na to, aby plat byl opravdu silný. V některých prodejnách dokonce podrobit výstavní kusy testu odolnosti.

Váha a rozměry

Mezi další důležité proporce megafonů je jejich váha a rozměr. Pokud jste třeba trenér a megafon máte celý den uvázaný k ruce, budete rád za každé kilo míň. Proto je váha jeden z dalších dost důležitým kritériem pro Váš výběr.

Většina megafonu se pohybuje okolo 5 kilogramů, ale nesmíme zapomenout také na váhu baterie, nebo akumulátoru, který se na váze celkového přístroje také dost podepíše.

Funkce

Jelikož je megafon celkem neměnné zařízení, které má dost málo možností pro výrobce jak své výrobky obohacovat a odlišit od konkurence, musí se odlišit hlavně funkcemi a kvalitou těchto funkcí.

Jedna z prvních a hlavních funkcí je mikrofon. Možnost zesílení svého hlasu na stovek metrů je samozřejmostí a dle vašeho výběru lze ovlivnit i kvalitu. Pokud si vybere jeden z nejlepších produktů na trhu, může se kvalita vašeho zesíleného hlasu vyrovnat i klasickému mikrofonu.

Druhá důležité  funkce patří ikonická siréna, která umožňuje na sebe upozornit bez nutnosti vydat hlásku. Některé megafonu dokonce umožňují používat různé druhy sirén, což se hodí v případě smluvených signálů.

Mezi další funkce megafonů patří i nastavení hlasitostí, což se může zdát jako zbytečnost, protože když už jste zainvestovali do zesilovacího přístroje, budete chtít využít jeho kapacity na maximum, ale pokud budete potřebovat svůj hlas šířit i na menší vzdálenosti, pak se vám tato funkce bude hodit.

Megafon: Jak to celé funguje?

Zkusili jste se někdy zamyslet, jak tyto věcičky fungují a jak je možné, že se váš hlas jedním tlačítkem zesílí i stonásobně s použitím jednoho tlačítka? Je to jednodušší, než se zdá. Tvar. Tvar tohoto přístroje je tím klíčem. Vzpomeňme si na pohádky, kde hlasatelé řvou do železného kuželu a slyší je celé nádvoří – už víte?

Je jasné, že v novějších megafonech je i jistý stroječek, který tento zvuk násobí, aniž byste do megafonu řvali, ale princip je stále stejný.

Jak vybrat ten správný megafon?

Jak už bylo řečeno, megafony jsou celkem neměnná věc, u které není možné se od konkurence lišit jinak, než výkonem a vzhledem. Je tedy celkem směrodatné se právě soustředit na již zmíněný výkon.

Co se týče výkonu, vyrábí se megafony od 5 W do 80 W. To zní celkem jednoduše – čím větší výkon, tím vyšší cena, ale nenechte se zmást. Vyšší výkon ne vždy znamená lepší zvuk, který dosáhne dál. Je spousta megafonů, které se prodávají za málo a pyšní se obrovským výkonem. Tyto megafony sice dosáhnou daleko, ale rozumět vám nebude ani slovo.

Pokud hledáte ten nejkvalitnější, dávejte pozor, aby měl sirénu, možnost regulace hlasitosti a hlavně přiměřený výkon ceně.

Nejlepší výkon také znamená, že budete neustále vyměňovat baterie, nebo dobíjející adaptéry a to je mnohdy také nepříjemné. Pokud nepotřebujete nutně dosah stovek metrů, je lepší si pořídit středně výkonný megafon s kvalitním zvukem a plnou výbavou.

Další s opravdu důležitých parametru je odolnost povrchu daného výrobku a samozřejmě dobré recenze. Nejlepší je čerpat z recenzních webů, jako je tento, kde vám rovnou řeknou kde, jak, co a za kolik produkty koupit. Je to spolehlivé a ověřené.

Napájení megafonu

Pokud nemáte středověký megafon, je zcela jasné že ho budete muset něčím krmit. Tím může být:

 • AA baterie – nižší pořizovací cena megafonu, kratší životnost, vyšší náklady za baterie

Napětí tužkových baterií je 1,5 V, u dobíjecích baterií pak 1,2 V.

Typy a druhy tužkových AA baterií

Jednorázové Alkalické baterie

 • Jsou razantně levnější
 • Lze je použít jen jednou – nelze dobíjet
 • Dokážou pracovat ve vysokých teplotách nad 50 °C

Dobíjecí baterie

 • Nejčastěji jsou používány NiMH články (nikl-metal-hydridové)
 • U NiMH článků je životnost cca 500 cyklů, u Li-Ion baterií pak až 1000 cyklů
 • Oproti alkalickým bateriím je lze znovu dobít a použít
 • Napětí u dobíjecích NiMH baterií je 1,2 V, u Li-Ion baterií pak 3,6 V
 • Dobíjecí adaptéry – vysoká cena, možnost opakovaného používání.

Megafon: Kolik megafon stojí?

Pokud si termín megafon zadáte například do srovnavače cen na Heurece, zjistíte, že se megafony pohybují od 220 korun až do téměř 9 000 korun, což je celkem rozdíl. Dle odstavců výše si tedy dobře promyslete, jaké parametry se hodí přesně pro vás.

Shrňme si ještě jednou, na čem tedy záleží:

 • Výkon
 • Doplňkové funkce
 • Cena
 • Odolnost
 • Váha
 • Typ napájení
 • Vzhled

Uvedeme si rozdělení podle cen.

Cena megafonu do 500 Kč

Tato kategorie megafonů se pohybuje většinou na hranici 30 W výkonu. Je tedy vhodný například pro táborové vedoucí, nebo pro trenéry korigující jedno či dvě hřiště. Tyto megafony stačí na dosah až do 700 metrů, ale jsou zas choulostivý na pády a nedbalé zacházení. Většinou tyto megafony nemají mikrofon, tudíž přes jeho „klobouček“ neuvidíte před sebe, což také není vždy příjemné, dále většinou nemají ani možnost sirény a regulace hlasitosti.

Cena megafonu od 500 Kč do 1000 Kč

Tyto megafony už jsou vhodné pro větší akce, protože mívají výkon až 800 W, což zajistí, že vás bude slyšet i na kilometr daleko a tak o vás budou vědět i okolní lidé nezapojení do vaší akce.

U této cenové relace můžete počítat i s doplňkovými funkcemi, jako jsou například sirény a možnost regulace hlasitosti.

Hlavní výhodou je, že většinou mívají mikrofon, tudíž můžete udržovat oční kontakt s publikem.

Cena megafonu od 1000 Kč a výš

S těmito megafony máte jistotu, že budete hvězdami akcí. Megafony v této cenové relaci splňují všechny výše uvedené důležité parametry a můžete u nich počítat s tím, že s vámi budou už celý život. Jsou skoro nezničitelný, výkonný a navíc se všemi benefity, co si můžete přát.

S dosahem až 1,5 km si zajistí doslova pozornost celých obcí a tak se hodí na opravdu masivní akce.

Megafony a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový megafon. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového megafonu pomohli a vy si teď vyberete kvalitní megafon.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového megafonu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem megafonu. Dozvíte se tam také, které megafony jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat