Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vodní dýmky – test a recenze

Vodní dýmce se lidově také říká vodnice, vodárna, šíša nebo farec. Vodní dýmky sice slouží ke kouření, ale používají se především k relaxaci, navození pohodové atmosféry a uvolnění. Pro mnohé uživatele vodnic je již pouze příprava vodní dýmky a míchání vlastních příchutí rituálem.

První vodní dýmky se začaly používat v Indii, odkud se přes arabské země rozšířily do dalších zemí. V Indii byly vodní dýmky výsadou mužů. U nás jsou k dispozici především v čajovnách, kde je může využívat kdokoliv. Mnozí milovníci vodních dýmek si svou vodnici pořídili domů, aby nebyli odkázáni na čajovny a mohly dýmku využít kdykoliv mají chuť navodit si příjemnou atmosféru a provonět svůj domov některou z mnoha různých vůní tabáku.

Vodní dýmky: Srovnání a výběr 10 nejlepších vodních dýmek

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších vodních dýmek. Jak jsme tyto vodní dýmky vybírali? Vybrali jsme nejlepší dýmky podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely vodnic jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena vodnice, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

Název vodniceVzhled vodniceVýška vodniceOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Dreamliner Elox 55cmVodní dýmka Dreamliner Elox 55cm55 cm1350Zobrazit v obchodech
Super Heroes Pumpkin Elox 24cmVodní dýmka Super Heroes Pumpkin Elox 24cm24 cm450Zobrazit v obchodech
Kaya El Keyif ELOX Tower PurpleVodní dýmka Kaya El Keyif ELOX Tower Purple78 cm1690Zobrazit v obchodech
Shark Itero 66 cm bíločernáVodní dýmka Shark Itero 66 cm bíločerná66 cm1625Zobrazit v obchodech
Top Mark Sokar Painted 53 cmVodní dýmka Top Mark Sokar Painted 53 cm53 cm639Zobrazit v obchodech
Kaya MADERA 630XS Beech Red 2S Boro ClearVodní dýmka Kaya MADERA 630XS Beech Red 2S Boro Clear54 cm3890Zobrazit v obchodech
Top Mark Eset 4622 ČernáVodní dýmka Top Mark Eset 4622 Černá46 cm499Zobrazit v obchodech
Aladin Alux M1 4611 BlackVodní dýmka Aladin Alux M1 4611 Black46 cm1690Zobrazit v obchodech
Oduman N3 28 cmVodní dýmka Oduman N3 28 cm28 cm2685Zobrazit v obchodech
Shark Greko Elox 72 cmVodní dýmka Shark Greko Elox 72 cm72 cm2194Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vodních dýmek od jejich uživatelů.

Jak funguje vodní dýmka?

Taháním ze šlauchu se vhání žhavý vzduch od uhlíku na vrcholu dýmky do korunky, kde je uložen mokrý tabák. Tabák je vysoušen a pálen horkým vzduchem. Kouř, který vzniká, se přes tělo dýmky dostává do vázy s vodou. Voda začne bublat a kouř z vázy se očištěný a ochlazený šlauchem dostane ke svému uživateli.

Jakou dýmku a tabák si vybrat?

Před nákupem vodní dýmky si ujasněte, jak často a v kolika lidech ji budete používat. Podle toho zužte svůj výběr na odpovídající modely vodnic. Požitek z používání vodní dýmky ovlivňuje také kvalita tabáku a uhlíků. Pro většinu uživatelů je také velmi důležitý vzhled dýmky, který by měl odpovídat estetickým požadavkům jejího uživatele.

Jak vybrat vodní dýmku

Zásadním kritériem pro výběr vodní dýmky je její velikost. Od velikosti vodnice se odvíjí počet osob, které ji mohou využívat, stabilita a to, jak snadno se dýmka přenáší.

Vliv vodních dýmek na zdraví

Jak jsou na tom se škodlivostí vodní dýmky v porovnáním s cigaretami? Dříve většina uživatelů vodních dýmek měla za to, že vodnice jsou zdravější alternativou cigaret. Přestože kouř prochází přes vodu, voda zachytí pouze mikročástečky  a zlomek škodlivin, které  při kouření vznikají.

I tabáky bez nikotinu obsahují škodlivé látky, jako například oxid uhelnatý a dehet, který se však od dehtu z nikotinových cigaret liší. Jeho množství je ve srovnatelném množství cigaret vyšší, ale má jiné složení, protože vzniká při nižších teplotách a je méně karcinogenní.

Vzhledem k tomu, že kouření vodní dýmky je spíše občasným rituálem a obvykle ji uživatel nekouří tak často, jako kuřáci kouří cigarety, proto její škodlivost na lidský organismus není tak markantní, avšak je důležité pamatovat na zdravotní rizika.

Velikost vodní dýmky

Jak velkou vodní dýmku si pořídíte, byste se měli rozhodnout podle toho, jestli ji budete mít doma spíše jako exotickou dekoraci nebo dýmku budete používat pro pravidelné kouření. Při jejím aktivním používání také záleží na počtu kuřáků.

Vybrat si můžete z několika velikostí:

 • Mini vodní dýmky
 • Malé vodní dýmky
 • Střední vodní dýmky
 • Velké vodní dýmky

Mini vodní dýmky

Mini vodní dýmky jsou miniaturní modely vodnic. Lze je sice používat stejně, jako větší vodní dýmky, ale výsledný požitek z kouření nebude zdaleka tak výrazný. Mini vodní dýmky jsou tedy používány spíše jako dekorace interiéru čajoven, restaurací nebo domovů.

Malé vodní dýmky

Malé vodní dýmky již jsou uzpůsobeny k pravidelnému užívání. Jejich výška bývá od 35 do 50 centimetrů. Díky svým malým rozměrům se dobře přenášejí z místa na místo a jsou dobře skladné. Malé vodní dýmky mají oproti mini vodním dýmkám vyšší kvalitu filtrace a ochlazování tabákového kouře. V této kategorii si můžete pořídit kvalitní vodní dýmku za nižší cenu, což je jeden z důvodů, proč jsou tyto typy vodních dýmek nejprodávanější.

Střední vodní dýmky

Střední vodní dýmky jsou vysoké 50 až 65 centimetrů. Jsou tedy stále poměrně dobře přenostitelné, ale oproti malým vodním dýmkám jsou stabilnější a lze do nich nalít větší množství vody pro ochlazování tabákového kouře. Střední vodní dýmky mívají většinou jeden, ale mohou mít i dva šlauchy, čímž je umožněno jejich současné užívání několika uživateli. Cena těchto dýmek je vyšší, než u malých vodnic.

Velké vodní dýmky

Největší vodní dýmky mohou být větší než 90 centimetrů. Jsou to interesantní vodnice, které pro svou velikost, váhu a objem neslouží k přenášení z místa na místo a musí být trvale uložené. Díky své robustnosti jsou jejich filtrace, ochlazování a další procesy prováděné kvalitně a svému uživateli tak umožňují dopřát si opravdový požitek. Velké vodní dýmky mohou mít až šest šlauchů. Jsou tedy ideální pro využívání více kuřáky najednou. I proto je jejich pořizovací cena vysoká.

Součástky vodní dýmky

Vodní dýmku si z obchodu odnesete nejspíše v rozloženém stavu a doma si jednotlivé díly složíte dohromady.

Váza vodní dýmky

Základní částí vodní dýmky je váza nebo také karafa. Vyrobena je nejčastěji z křehkých materiálů – ze skla, keramiky nebo z porcelánu. Do vázy se nalévá voda potřebná pro filtraci kouře. Čím širší je základna vázy, tím je váza stabilnější a odolnější proti případnému převrhnutí a tedy i bezpečnější. Jejím převržením by totiž mohlo dojít ke vzplanutí materiálů v jejím okolí, protože na vrcholu vodnice se nachází žhavý uhlík. Vzhled celé vodnice určuje právě vzor a barva vázy. U vodních dýmek je kladen velký důraz právě na jejich vzhled a estetičnost.

Tělo vodní dýmky

Tělo vodní dýmky je kovová část uprostřed. Vyrobena bývá z hliníku, mosazi nebo nerezové oceli. Nejvhodnější je nerezová ocel, která pozitivně ovlivňuje chuť tabáku a nepodléhá oxidaci. Některé dýmky mohou však mít tělo skleněné. V těle vodnice je umístěn zpětný ventil s kovovou kuličkou. Pokud byste tabák přepalovali, mohlo by dojít k jeho zničení. Tělo vodní dýmky má tři těsnění – mezi tělem a korunkou, mezi tělem a vázou a mezi tělem a šlauchem. Životnost těsnění je omezena a po nějaké době je nezbytné je vyměnit. Proto si již při nákupu dýmky zjistěte, jaké náhradní díly jsou pro váš typ vodnice dostupné.

Tělo funguje díky dvěma prvkům:

Smokestem – převádí kouř z korunky do karafy.

Srdce těla – srdcem těla prochází již ochlazený kouř dál do šlauchu.

V polovině těla dýmky se nachází pojistný ventil, který slouží k uvolnění přebytečného vzduchu, například když se stane, že někdo omylem do dýmky foukne.

Hadice (šlauch)

Hadice nebo také šlauch, má dvě koncovky, které slouží k zasazení do vodní dýmky a ke kouření. Mohou být vyrobené z různých materiálů, nejčastěji však z papíru obtočeného kovovou pružinou. Nevýhodou papírových šlauchů je, že papír není možné po použití propláchnout, protože by ho voda poškodila. Můžete si tedy pořídit i dražší, plastovou hadici, kterou již lze propláchnout bez problému.

K hadici patří také náústek. Bývá ze dřeva, skla z kovu nebo z kamene. Dá se jednoduše vyměnit. Vodní dýmky mohou mít i dva a více šlauchů. Aby měl uživatel maximální objem dýmu a chuti a získal kýžený požitek z kouření, musí být ostatní šlauchy v té chvíli ucpané. Dražší značky mohou mít i propracovanější samoucpávací systémy. Pro občasné kouření se nejčastěji využívá vodnice s jedním šlauchem, který se stává putovním.

Korunka (hagar)

Na vrchní část těla dýmky se nasazuje korunka. Korunka je nádobka, nejčastěji v podobě misky s několika otvory ve dně. Především u levnějších typů dýmek je potřeba zkontrolovat, jestli dírky nejsou ucpané.  Do korunky se vkládá tabák nebo jeho alternativy. Korunka může být vyrobena z keramiky, silikonu nebo z kovu.

Tarbuš (závětří)

Tarbuš je speciální plechová ozdobná krytka zamezující unikání tepla z korunky. S pomocí tarbuše docílíte lepší výhřevnosti a efektivnějšího spalování, které využijete především pro zapálení uhlíku a začátku kouření. Tarbuš nemusí být přímo součástí vodnice, ale můžete si ho dokoupit nebo vyrobit. Závětří vyrobíte z pruhu alobalu, který obmotáte kolem korunky tak, aby v horní části vznikl otvor, jehož velikost poté budete podle potřeby upravovat.

Talířek

Talířek je kovový prstenec, který se navléká na tělo dýmky pod korunku. Je to nenápadný prvek prostého vzhledu, který slouží k odkládání horkého uhlíku, tarbuše nebo kleštiček.

Těsnění

Těsnění je zásadním prvkem pro správné fungování vodní dýmky. Gumová těsnění zamezují průchodu vzduchu mezi dýmkou a jejím okolím. Používají se tři těsnění v místech spojů – mezi vázou a tělem, mezi tělem a korunkou a mezi tělem a šlauchem.

Sítko

Na korunku se pokládá sítko, které zamezuje spáleným kouskům uhlíku, aby propadával do tabáku a připaloval ho. Levné varianty sítek však mívají příliš velké otvory a tedy i nižší účinek. Kvalitní vodnice jsou naopak vybavené vývodem pro přebytečný horký vzduch. Obdobně jako u tarbuše, i zde lze najít alternativu a použít alobal s otvory, který se přes korunku pevně natáhne.

Náustky

Náustky plní především hygienickou funkci. Vyrobené jsou nejčastěji z plastu. Existují i osobní náústky se šňůrkou kolem krku a každý uživatel vodní dýmky si tak může nosit svůj vlastní náústek ležérně zavěšený na krku. Takovéto náústky již bývají lépe designově zpracované s orientálním zdobením a silikonovou koncovkou. V podnicích, ve kterých se vodní dýmky kouří, každý uživatel má svůj náústek, což zamezuje šíření bacilů.

Další příslušenství k vodní dýmce

K vodním dýmkám si můžete pořídit další, doplňkové, příslušenství. Některé doplňky bývají již součástí balení, jiné si musíte dokoupit zvlášť.

Kleštičky

Kleštičky jsou k používání vodní dýmky nezbytné. S jejich pomocí se manipuluje se žhavými uhlíky. Jsou vyrobené z nerezové oceli, přičemž mohou mít dřevěnou rukojeť.

Děrovače

Děrovače jsou drobné špendlíky, které využijete na propíchání alobalu nataženého přes korunku. Stejnou funkci, jako děrovač, vám však udělá i obyčejný špendlík.

Žhaviče uhlíků 

Žhaviče uhlíků slouží k rychlejšímu rozžhavení uhlíků, což oceníte především pokud používáte briketky.

Štětky na čištění 

Štětky na čištění jsou nezbytným doplňkem vodních dýmek. Mají protáhlý tvar, aby dokázaly vymést nečistoty i z úzkého těla dýmky. Štětky pro čištění vázy jsou vybavené dlouhými štětinami.

Uhlíky

Při nákupu vodnice se kromě samotné vodní dýmky zaměřte také na ostatní prvky, které zajistí její správné fungování a díky tomu kvalitní požitek z kouření. Uhlíky zajistí, že si po nějakou dobu budete moct vychutnávat příjemnou chuť při kouření. Uhlíky mají velký vliv na kvalitu tabáku, proto si kupujte pouze uhlíky od prověřených výrobců. Při nákupu uhlíků si můžete vybrat buď briketky nebo rychlozápalné uhlíky.

Briketky

Briketky jsou zhotovené z různých dřevin. Aby nedošlo k negativnímu ovlivnění chuti tabáku, je nutné volit pouze 100% přírodní výrobky. Oblíbené jsou například briketky z bambusů a z kokosových skořápek. Nevýhodou briketek je delší doba potřebná k jejich rozžhavení, které tak trvá několik minut. Avšak po jejich rozpálení oceníte dlouhou dobu jejich žhnutí, které může u kvalitních výrobků být až dvě hodiny.

Rychlozápalné uhlíky

Pokud nechcete ztrácet minuty zdlouhavým zapalováním a čekáním na rozžhavení briketek, můžete zvolit alternativu v podobě rychlozápalných uhlíků, které se vznítí téměř ihned. Levnější verze rychlozápalných uhlíků však mohou negativně ovlivnit chuť tabáku a žhnou kratší dobu. Rychlozápalné uhlíky vydrží žhnout 30 až 50 minut, dražší typy většinou vydrží delší dobu.

Tabák a jeho alternativy

Volba tabáku je velmi důležitým aspektem vodní dýmky. Požitek z kouření a chuť kouře ovlivňují tabáky, kamínky, gely a další alternativy.

Tabák

Název tabák zahrnuje nejrůznější části rostlin včetně tabákových listů s obsahem nikotinu. Složení této směsi záleží na každém uživateli v závislosti na jeho chuti. Může se použít i tabák bez obsahu nikotinu. Součástí mohou být také zdravotně nezávadná zvlhčovadla, která tabák chrání před vyschnutím a udržují ho v dobrém stavu. Pro docílení co nejlepší chuti se zaměřte na nákup tabáku pouze prověřených značek. Nejoblíbenější jsou ochucené tabáky – bylinky, vanilka, čokoláda, ovoce, ořechy atd.

Kamínky

Minerální kamínky jsou alternativou tabáku bez nikotinu. Jedná se o přírodní produkty – pórovité kamínky impregnované glycerinem. Na rozdíl od tabáku se nejedná o mazlavou směs, ale o malé oválné předměty. Fungují na principu odpařování vodní páry se zvolenou příchutí. Můžete si vybrat z příchuti citrusů, vanilky, ovoce, sladkostí nebo třeba alkoholu. I  v tomto případě byste měli sáhnout spíše po kamínkách od ověřených výrobců.

Vaporizační gely

Další alternativou k tabáku jsou beznikotinové vaporizační pasty a gely napuštěné glycerinem a doplněné o různé příchuti. V případě past nedochází ke spalování, ale pouze k jejich zahřívání. Nastává vaporizace – tedy vypařování.

Pokud vám nevyhovují příchuti, které jsou na trhu k dispozici, můžete se pustit do míchání svých vlastních směsí – koupit si tabák několika různých příchutí a ručně si ho namíchat. Možná je i kombinace různých druhů náplní, například umístění klasického tabáku na dno korunky a doplnění minerálními kamínky. Takovéto kombinace umožňují, aby si uživatel vychutnal tabák a současně snížil množství nikotinu.

Příprava vodní dýmky

Pro správné používání vodní dýmky byste se měli řídit několika základními radami.

 • Karafu naplňte vodou tak, aby byla její spodní kovová část těla dýmky ve vodě ponořena 1 – 3 centimetry.
 • Utáhněte tělo v karafě.
 • Do těla vodnice připevněte tolik šlauchů, kolik uživatelů bude dýmku používat.
 • Nasaďte talířek na odkládání uhlíků a do korunky vložte tabák. Nesnažte se do dýmky napěchovat velké množství tabáku, hrozilo by, že se začne přepalovat. Mezi tabákem a alobalem nebo sítkem by měla zůstat mezera asi 2 milimetry.
 • Horní část korunky překryjte sítkem nebo alobalem, který propíchejte špendlíkem.
 • Když je korunka nasazena, je potřeba rozehřát uhlíky. Brikety můžete rozpálit na plotýnkovém nebo plynovém sporáku nebo s pomocí speciálního žhaviče. Rychlozápalná varianta žhne již po pár sekundách nad zapalovačem.
 • Pro efektivnější výhřevnost můžete aplikovat tarbuš.
 • Než se začnou tvořit hustá oblaka dýmu, je potřeba několikrát potáhnout.
 • Správná příprava a používání vodní dýmky vyžaduje jistou praxi. Obvykle až za čas poznáte, po jaké době je dýmka roztahaná a které kombinace příchutí vám vyhovují.

Údržba vodní dýmky

Aby vám vodní dýmka dobře sloužila a udržela si dlouho svůj vzhled, musíte ji pravidelně udržovat a starat se o ni. Proto byste dýmku měli po každém jejím použití vyčistit.

 • Nejdůležitější je vyčištění karafy speciálními kartáčky, kterými se odstraní všechny nečistoty. Karafu můžete vyčistit i s pomocí některého z celé řady k tomu určených speciálních roztoků. Avšak dobrou službu vám udělá i ocet a kyselina citrónová.
 • Papírové šlauchy ústy profoukněte nebo je chyťte za oba konce a několikrát s nimi udeřte o měkkou podložku, například o postel a znovu profoukněte. K profouknutí můžete použít i vhodný kompresor. Pokud používáte voděodolné šlauchy, propláchněte je. Pokud by ve šlauchu zůstaly usazené nečistoty, mohlo by docházet ke znehodnocení chuti a snížení celého požitku z kouření.
 • Z korunky pomocí houbičky odstraňte připálené kousky tabáku a usazeniny. Pokud se vám nedaří odstranit všechna špína, můžete korunku vyvařit ve vodě s přídavkem kyseliny citrónové.
 • Všechny díly vodnice rozložte a nechte vyschnout. Až budou její části suché, uložte dýmku na suché místo tak, aby se na ni neprášilo.

Vodnice: Elektronické vodní dýmky

Elektronické vodní dýmky jsou známé pod názvem elektronická cigareta. Během kouření elektronických cigaret vypouštíte dým, který je vlastně párou. Ke kouření elektronické cigarety potřebujete e-liquid a nabitou baterii v přístroji. E-liquid je zhříván a vzniká pára s příchutí, kterou si zvolíte.

Vodní dýmky a jejich cena

Cena vodní dýmky se odvíjí od toho, co od ní její uživatel očekává – pro kolik uživatelů dýmka má být, jak má být velká a jak precizně a designově zpracovaná. Sériově vyráběné vodní dýmky obvykle bývají levnější. Oproti nim pak ručně vyrobené vodnice dovezené z exotických zemí jsou výrazně dražší.

Cena vodní dýmky do 1 000 Kč

Při investici do tisíce korun si můžete vybírat především v kategoriích menších modelů s výškou do 49 centimetrů a s objemem karafy do 300 mililitrů. Tyto vodnice jsou určené především pro nenáročné zákazníky a k občasnému používání.

Cena vodní dýmky od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Kategorie do 2 000 Kč už nabízí širší výběr vodních dýmek a výrazně lepší požitek z jejich užívání. Za cenu 2 000 Kč pořídíte i vodní dýmky velké až 68 centimetrů s větším objemem nádrže a s možností připojení více šlauchů, abyste si kouření mohli vychutnat i s přáteli.

Cena vodní dýmky od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Když si připlatíte, můžete si pořídit velkou vodní dýmku, která uspokojí i velmi náročné kuřáky, kteří ocení nejen výbornou chuť, ale také estetický vzhled vodnice. Tyto vodní dýmky s objemem karafy až 1 000 mililitrů nejsou pro své rozměry vhodné k přenášení a je ideálně by měly být umístěny na stálém místě.

Cena vodní dýmky nad 4 000 Kč

Pokud si rádi připlatíte za kvalitu a originální vzhled, získáte to nejlepší co se výrobních materiálů, designu vodnice a požitku z kouření týká. Tyto vodní dýmky bývají ručně vyrobené a propracované do nejmenších detailů a stanou se výrazným designovým doplňkem vašeho interiéru.

Vodní dýmka a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou vodní dýmku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové vodní dýmky pomohli a vy si teď vyberete kvalitní produkt, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady. Doufáme, že si s novou vodní dýmkou užijete spoustu zábavy!

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové vodní dýmky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Vodní dýmku naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem vodní dýmky. Dozvíte se tam také, kde jsou vodní dýmky skladem a za jakou se prodávají cenu (vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce u různých vodních dýmek).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat