Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kratom

 


Zelený prášek se jménem Kratom si v poslední době našel mnoho příznivců. Nejedná se však o žádnou nově objevenou látku. Kratom je čistě přírodního původu a mají ho v oblibě sportovci, lidé trpící bolestmi a nemocemi (Ať už fyzickými, nebo psychickými), ale i rekreační konzumenti.

Jedná se o prášek / extrakt z listů, který má mnohé účinky. Může působit jako sedativum, ale i jako ranní nakopávač. Nejčastěji si z něj připravíte nápoj.

Podle české legislativy Kratom není potravinou a nemůže tedy být označován jako doplněk stravy – často bývá označován jako sběratelský předmět. Jeho držení, prodávání a užívání je v ČR však legální.

Co se za tím vším skrývá? Pojďme se podívat na kompletní informace o kratomu!

Kratom: Porovnání 10 nejlepších kratomů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších Kratomů. Jak jsme tyto kratomy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto kratomy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit Kratom podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší kratom.

NázevVzhledTyp kratomuHmotnost baleníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Gaia Store Kratom Maeng Da Red prášek z listůKratom Gaia Store Kratom Maeng Da Red prášek z listůČervený25 g168Zobrazit v obchodech
RageFitness Kratom Green Jonkong Nano 1x UV 100g EKOKratom RageFitness Kratom Green Jonkong Nano 1x UV 100g EKOZelený100 g319Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano Green zelený 200 gKratom Plody Země Kratom nano Green zelený 200 gZelený200 g599Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano Green zelený 100 gKratom Plody Země Kratom nano Green zelený 100 gZelený100 g345Zobrazit v obchodech
Fajn Kratom Zelený Green Kratom Maeng Da 100 gKratom Fajn Kratom Zelený Green Kratom Maeng Da 100 gZelený100 g325Zobrazit v obchodech
Gaia Store Kratom Maeng Da White prášek z listů 25 gKratom Gaia Store Kratom Maeng Da White prášek z listů 25 gBílý25 g168Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano Green zelený 1 kgKratom Plody Země Kratom nano Green zelený 1 kgZelený1 000 g2499Zobrazit v obchodech
Gaia Store Kratom Green Malay prášek z listů 25 gKratom Gaia Store Kratom Green Malay prášek z listů 25 gZelený25 g168Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom micro Green zelený 100 gKratom Plody Země Kratom micro Green zelený 100 gZelený100 g299Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano White bílý 100 gKratom Plody Země Kratom nano White bílý 100 gBílý100 g345Zobrazit v obchodech

Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kratomů od jejich uživatelů.

Top kratom podle Heureky

Co je to kratom? 🌳

Prášek se jménem kratom pochází a vznikl se stejnojmenného stromu. Jedná se o psychoaktivní látku. Strom se nejčastěji vyskytuje v Jihovýchodní Asii. Kratom obsahuje více než 40 akaloidů. Jedním z nejznámějších alkaloidů je tzv. Mitragynin, který se vyskytuje v listech, které se často žvýkají, či kouří.
U nás se prodává Kratom nejčastěji ve formě prášku. Tento usušený prášek či extrakt se používá k výrobě nápoje.

Původ kratomu

Kratom pochází z rostliny se jménem Mitragyna speciosa, též známou jako Kratom. Kratom je tedy velmi vysoký (4-16m) strom, který velmi hojně roste na území Thajska, na Filipínách a na dalších území spadající do Asie. V Thajsku byl Kratom součástí příjmání hostů. Kratom v jihovýchodní Asii je součástí tradiční lidové medicíny.

Jedná se o vytrvalý strom, příbuzný s kávovníkem. Pro ideální růst potřebuje strom velmi teplé, vlhké prostředí. Je citlivý na chladné podnebí, proto je komplikované pěstovat strom mimo své přirozené prostředí, např. v Evropě.

Vzhled kratomu

Vzhled kratomu

Kratom, je naprosto obyčejně vypadající strom, u kterého byste vůbec nepoznali, že se jedná o velmi slavný strom, s ještě slavnějšími listy. Listy Kratomu jsou oválné a také kopinaté. Mají tmavě zelenou barvu a žíly listů jsou bílé nebo načervenalé. Nejčastěji je však možné se setkat se sušenými listy, které jsou rozdrceny a prodávány v podobě tmavě zeleného prášku, který tak důvěrně známe a o kterém je dnešní článek.

Účinné látky rostliny kratom

Vzorec mitragin

Mitragynin a 7- hydromitragynin. Jedná se o tzv. indolové alkaloidy. Ty se velmi často používají v medicíně pro léčbu chronické bolesti. Velmi často také byli  a stále ještě jsou používány pro léčbu závislostí na drogách (především na opiátech). Mitragynin i 7- hydromitragynin  jsou považovány za tzv. agonisty opiodních receptorů. Díky těmto alkaloidům bývá kratom prodáván jako náhražka opia.

Mezi další alkaloidy objevené v kratomu jsou například mitraphyline, mitragynalin, raubasin a mnoho dalších. Celkový obsah alkaloidů v 1 listu kratomu se pohybuje mezi 0,5-1,5% hmotnostního obsahu sušiny. Z tohoto množství tvoří 60% mitragynin a 2 % tvoří 7- hydromitragynin.Kratom je konzumován pro své psychoaktivní účinky. Bylo zjištěno, že alkaloid 7- hydromitragynin může být až 17x účinnější než morfium. (Zdroje: https://www.prevcentrum.cz/informace-o-drogach/kratom/)

Proklamované účinky kratomu

Účinky kratomu nelze shrnout do jedné a stále formy. Mohou se totiž lišit užitým množstvím, druhem kratomu a taky vámi, jakožto konzumentem.

Každý konzumet, který objeví kratom se doslechne o jeho úžasných léčivých schopnostech a věří, že tato rostlina spasí jeho život. Sice na tom něco do jisté míry je, ale je třeba stát stále pevně nohama na zemi a opravdu bjektivně si zde říct jak to vlastně je. Kratom zatím nebyl dostatečně prozkoumán a tak je třeba brát na vědomí, že na každého může zapůsobit trošku jinak a žádný výrobce se vám za účinky kratomu nezaručí. Pokud se u vás tak neobjeví přesně ty účinky, které byste si třeba přáli, zkuste si pohrát s množstvím kratomu, nebo vyzkoušejte například jinou značku a také druh (barvu).

V menších dávkách působí kratom jako stimulant (zlepšení energie). Vyšší dávky naopak navozují pocit uklidnění. Je to tedy takové sedativum a stimulant v jednom.

Nejčastější důvod koupi kratomu je to, že umí řešit a vypořádává se s bolestmi a to jak psychickými, tak fyzickými. Kratom není droga ani opioid, ale obsahuje složku zvanou mitragynin, která se váže na opioidní receptory v mozku a dokáže přesně tyto účinky nastolit. Mezi další takové účinky se pak může řadit pomoc od bolesti obecné, bolesti svalů, zmenšení únavy, zvýšení energie, zvýšení koncentrace, povzbuzení mysli, nebo třeba i pomoc od závislostí, a nebo také pomoc při léčbě některých nemocí. Tato informace však musí být ještě dostatečně prověřena a ani tak nemáte takové účinky zaručené.

Nejčastěji uváděné účinky kratomu (na každého může mít jiný efekt a někdy jsou tyto účinky spíše marketingem.)

 • 🏃‍♂️ Energie – Zahnání únavy
 • 😀  Zlepšení nálady
 • 😎  Tlumící a analgetické účinky
 • 🧐 👨‍💻  Zvýšení koncentrace
 • Uvolnění a uklidnění
 • 💊  Zbavení se závislostí na jiných drogách
 • 🤕  Zbavení se bolestí
 • 😧  Zbavení se úzkostí
 • 💪  Proti bolesti svalů
 •   Proti kašli
 • 🤢  Na žaludeční potíže
 • 🤪  Pocit euforie
 •   Proti cukrovce
 •   Proti vysokému tlaku (ačkoliv Kratom může i tlak zvyšovat)
 • Lepší sociální chování

Zázračný lék, či tvrdá droga?

V předchozích kapitolách jsme si podrobně představili kratom a ukázali jsme si, proč je tak slavný a proč si ho lidé stále víc a víc kupují. Avšak je nutné si shrnout, i proč se občas objevují i negativní názory a proč se žádný výrobce a dovozce nezaručí za příznivé účinky.

V první řadě je třeba si říct jednu zásadní věc. Na Slovensku tuto látku zakázali a prohlásili jí za nelegální. Za držení takového pytlíčku na Slovensku byste si dokonce mohli jít i sednout do vězení. Na slovenském trhu je tedy kratom zakázán.

V Česku je to jinak. Zatím je tako látka volně prodejná a propagace její konzumace je legální a nikdo zatím nijaké výrazné námitky nemá. Můžeme tedy stále jen spekulovat, zda se jedná o zázračný lék, nebo o hazard s vlastním tělem.

Rizika a vedlejší účinky kratomu

Obecně se kratom řadí mezi méně toxické látky a rozhodně by se nemněl označovat pod statusem tvrdá droga, nebo tak něco. Je však faktem, že jeho účinky nebyly nikdy detailně prozkoumány a tak můžeme vycházet jen z chabých pokusů na zvířatek a z reálných zkušeností normálních obyvatel.

Po zkonzumování Kratomu ve formě prášku budete mít nejčastěji podrážděný žaludek a může vám být nevolno.

Na hlodavcích, na kterých se kratom zkoušel, byl prokázán např. nefro a hepatotoxický efekt u vysokých dávek kratomu. Přenositelnost těchto toxických účinků z animálního výzkumu na člověka je však sporná. Nemáme tedy zatím úplně kompletní informace o fungování Kratomu na člověka z vědeckých studií.

Známé negativní případy

Pokusy na lidech samozřejmě zaznamenané nemáme, ale existuje mnoho studií, které rozebírají již známé případy dobrovolného užívání kratomu. Například studie z roku 2011 vypráví příběh mladého muže, který užíval kratom po dobu 2 týdnů. Tento muž byl přijat do nemocnice s úporným svěděním a žloutenkou, která byla způsobena zánětem jater pravděpodobně vlivem užívání kratomu. Mezi akutní vedlejší účinky kratomu patří úzkost, iritabilita a zvýšená agresivita. Při vyšších dávkách mohou převládnout nežádoucí účinky, které nalezneme i u opiátů – útlum, nevolnost, zácpa a svědění.

Negativní dopady

Jak už bylo řečeno, nejedná se o žádné ověřené informace, ale velmi často se odborníci zmiňují o pár často se objevujících negativních účincích. Dlouhodobé užívání vyšších dávek kratomu potom může vést k hyperpigmentaci tváří, třesu, hubnutí, nechutenství, a dokonce i psychóze. Dále také v literatuře můžeme najít důkazy o vážných záchvatech po užití kratomu samotného či v kombinaci s ostatními drogami. Jako velmi alarmující je fakt, že užívání kratomu je také dokonce spojováno s několika úmrtími! Nicméně je nutné zmínit, že ve většině případů šlo o kombinaci s ostatními stimulanty nebo drogami velmi tvrdých rázů, které sami o sobě smrt velmi často způsobují. Proto neberte žádné stimulanty v kombinaci s kratomem.

Neměli byste kombinovat Kratom s antidepresivy, benzodiazepiny a jinými látkami ovlivňující Serotonin, Dopamin atd. Nedoporučuje se kombinovat Kratom s alkoholem a jinými drogami. Dávejte si také pozor na to, jaké léky berete, protože Kratom s nimi může interagovat.

Takže závěr je velmi prostý. U zdravého jedince neužívajícícho žádné drogy, ani silné léky by v rozumné míře, neměl kratom nic negativního udělat, ačkoliv i tak nelze tuto informaci považovat za 100%. Díky neexistující regulaci a standardizaci také v podstatě nevíme, jaké množství účinných látek konzumujeme, je tedy velmi těžké odhadnout „správnou“ dávku.

Je možné být na kratomu závislý?

Když už se zde kratom velmi často objevuje se slovem droga, může vás napadnout, zda se dá být na kratomu také závislý jako na drogách. Odpověď je skoro jednoznačná – v krajních případech ano.

Protože pokud je pravidelná konzumace kratomu zastavena, objevují se obvykle abstinenční příznaky, které jsou stejné jako u tradičních opiátů – poruchy nálady, bolest svalů, průjem, hypertenze, nespavost, bolest kloubů a podrážděnost.

Závislost na kratomu je také velkým problémem v některých zemích jihovýchodní Asie. Výzkumníci na toto téma provedli studii na 293 mužích z Malajsie. Jejich užívání kratomu bylo pravidelné. U 73 % z nich opravdu došlo při vyřazení kratomu k abstinenčním příznakům, které trvaly 1-3 dny. Studie na toto téma, které byly provedeny v USA, poté udávají nižší míru abstinenčních příznaků, které se objevují pouze u 9-10 % uživatelů kratomu při jeho vysazení.

Jak kratom chutná a jak ho pozřít?

Prášek není žádná ňamka. Jedná se o velmi drobný a lehký zelený prášek, který “voní” jako směsi Greens, nebo jako velmi zvláštní zelený čaj. Pokud byste ho nepromíchali v tekutině, nejspíše by se vám přilepil na celé horní i spodní patro a vy byste se jích mohli začít dusit. Přejděte raději ke konzumaci formou nápoje. Je tedy rozhodně lepší si množství rozmíchat buď ve vodě, neb v džusu. Z kratomu si můžete připravit i čaj, ze kterého pak prášek přecedíte. Takový čaj má menší efekt než samotný prášek, ale nebude vám dráždit žaludek. Nicméně nápoje z kratomu také nechutnají nijak skvěle. Kratomový prášek je hořký.

Pokud i tak budete mít velké problémy s chutí, můžete si koupit Kratom ve formě tabletek (kapsle), které mají navíc výhodu, že víte přesné množství, které si dáte. S ním se ovšem ve formě kapslí na našem trhu moc nesetkáte. Obvykle se setkáte s Kratomem ve formě, kdy si koupíte především sáčky s pomletým kratomem, extraktem z kratomu.

Kratom a jeho dávkování

V dnešním článku už jsme se zmínili, že nelze stanovit přesné množství, druh ani formu, jelikož každý je jiný, má jiné proporce a výsledný efekt se může úplně lišit. Zatímco normální70 kilová žena může ociťovat úlevu, 80 kilogramový muž může ve stejném množství najít pouze zvednutý žaludek a později možná i převrácená střeva. Nezáleží tedy ani na váze, věku, ani výšce. Je to zkrátka velmi individuální.

Pokud tedy s kratomem experimentujete poprvé, je lepší si pořídit jeden ze slabších modelů a s dávkováním se krotit. Nedávejte si tedy více než 1 či 2 gramy, raději ještě méně. Počkejte, až zjistíte, jaký účinek na vás kratom měl, a pak lze případně dávku zvýšit.

Menší dávky se pohybují v rozmezí 1 až 5 gramů a přinášejí s sebou především energizující účinky. Zkušenější mohou dávku zvýšit na 5 až 10 gramů, množství od 10 do 15 gramů je už považováno za vysoké a setkáme se při něm s účinky sedativními.

Vyšší dávky kratomu mohou způsobit nevolnost nebo dokonce ztrátu vědomí, proto určitě nikdy dávkování při konzumaci nezvyšujte nad 20 gramů.

Kdo by se měl kratomu vyhnout?

Pokud užíváte jiné a silné látky, které by nemuseli s účinky kratomu kooperovat a pokud užíváte drogy, rozhodně byste se neměl do užívání kratomu pouštět. Nejsou sice známi žádné ověřené případy, kdy byl kratom škodící, či smrtelný s kombinací léků a drog, ale už jen z holého rozumu je jasné, že se nejedná o dobrý nápad. Pokud pravidelně užíváte potravinové doplňky nebo léčiva, poraďte se raději se svým lékařem.

Odhadované vedlejší účinky by totiž vůbec nemuseli být hezké. Při kombinaci s některými léky na předpis totiž dochází k abnormální funkci mozku. To v některých případech může způsobit závažnější bolesti hlavy, ale také závratě nebo zmatení.

Druhy kratomu

Kratom: PRÁŠEK VS. KAPSLE

Už v minulých kapitolách jsme se zmínili, že lze zakoupit klasický prášek, který je nejrozšířenější a lze si tak vybírat z mnoha druhů a ve formě tabletek, které sice umožňují hlídat si přesné množství, ale na trhu moc rozšířené nejsou.

ZELENÝ kratom

Zelený kratom

Zelený kratom je vyznačuje zejména energizujícími účinky a tak se jedná o nejprodávanější druh kratomu. Pomáhá také se soustředěním, zlepšuje náladu i komunikační schopnosti. Působí i relaxačně a zbavuje lidi únavy. Díky tomu je využíván třeba u lidí s náročnou prací nebo studentů, které čeká například zkouškové období. Jeho účinky také trvají déle než u ostatních druhů.

Kratom Green Jonkong Nano

Zelený Kratom Heureka

Tento produkt lze zakoupit v EKO variantě. Obal, ve kterém je produkt zabalen, je vyroben pouze z ekologických, netoxických materiálů (kukuřičný škrob, papír, rostlinná celulóza). Obal lze přidat do kompostu, kde se zcela rozloží.

ČERVENÝ kratom

Červený kratom

Červený kratom se nejčastěji užívá pro své uvolňující účinky, které napomáhají pro správnou relaxaci a například i pro klidný spánek. Jeho účinky mohou být ve větším množství až sedativní. Také napomáhá tišit bolest.

Kratom Maeng Da Red

Červený Kratom Heureka

Kratom Maeng Da Red lze považovat za jednu z nejunikátnějších odrůd. U uživatelů je v oblibě svým unikátním alkaloidovým profilem, který je mezi červenými odrůdami vskutku bezkonkurenční.

BÍLÝ kratom

Bílý kratom

Pokud hledáte opravdového nakopávače, zvolte bílý kratom, který funguje podobně jako silná káva. Zaplaví tělo energií, takže se můžete lépe koncentrovat, motivovat i pracovat.

Kratom Maeng Da White

Bílý Kratom Heureka

Kratom Maeng Da White lze považovat za jednu z nejunikátnějších odrůd. U uživatelů je v oblibě svým unikátním alkaloidovým profilem, který je mezi bílými odrůdami vskutku bezkonkurenční.

Kratom a sport

Kratom je velmi často užíván i ve sportu a to ne pro své klasické účinky, ale pro své dopady na rychlou regeneraci svalů. Vrcholoví sportovci se velmi často musí vyrovnat s náročnými a každodenními tréninky, které jsou náročné jak na psychiku, tak pro jejich tělo, které se přes noc nestihne zregenerovat.

Kratom by však měl pomáhat právě pro urychlenou regeneraci díky svým opioidním účinkům.

Kratom: Cena kratomu

Cena kratomu je všude velmi podobná a tak nemá smysl si ceny nějakým způsobem rozřazovat jak se tomu vždy. Kratom si můžete koupit po jedné dávce (10g), nebo také po 20g, 50g i po 100g. Pokud tedy máte už ověřený druh, který vám sedí, nejspíše sáhnete po největším balení. Pokud se však ještě stále hledáte, doporučujeme zvolit vzorky kratomů.

Cena se takřka vždy objevuje mezi 2-5 Kč za 1g. Což znamená, že klasické 100 gramové byalení vás vyjde na cca 400 Kč. Takové 100g balení vám však může vydržet různé časové intervaly. Pokud byste kratom užívali každý den v průměrné dávce, vydrží vám 100g cca 15 dní (6g na den) – avšak jak už byl řečeno, každému vyhovuje jiná dávka a tak se může jednat o 2g denně, nebo i 20 denně.

Kratom: Kratom a pár slov závěrem

Řekli jsme si důležité informace produktu jménem Kratom. Řekli jsme si o výhodách a nevýhodách a i o možných rizicích kratomu. Teď záleží už jen na vás, které zboží si vyberete.

Doufáme, že vám náš článek pomohl s výběrem Kratomu. Nyní už vám stačí si naplnit virtuální nákupní košík vámi vybraným kratomem. Podívejte se také do tabulky se srovnáním jednotlivých kratomů, kde se dozvíte za jakou se prodávají cenu. Po prokliknutí na “Zobrazit v obchodech”, nebo na obrázek produktu, budete přesměrování na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst zkušenosti a recenze s Kratomem od zákazníků. Také se dozvíte, kde je kratom skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

NázevVzhledTyp kratomuHmotnost baleníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Gaia Store Kratom Maeng Da Red prášek z listůKratom Gaia Store Kratom Maeng Da Red prášek z listůČervený25 g168Zobrazit v obchodech
RageFitness Kratom Green Jonkong Nano 1x UV 100g EKOKratom RageFitness Kratom Green Jonkong Nano 1x UV 100g EKOZelený100 g319Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano Green zelený 200 gKratom Plody Země Kratom nano Green zelený 200 gZelený200 g599Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano Green zelený 100 gKratom Plody Země Kratom nano Green zelený 100 gZelený100 g345Zobrazit v obchodech
Fajn Kratom Zelený Green Kratom Maeng Da 100 gKratom Fajn Kratom Zelený Green Kratom Maeng Da 100 gZelený100 g325Zobrazit v obchodech
Gaia Store Kratom Maeng Da White prášek z listů 25 gKratom Gaia Store Kratom Maeng Da White prášek z listů 25 gBílý25 g168Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano Green zelený 1 kgKratom Plody Země Kratom nano Green zelený 1 kgZelený1 000 g2499Zobrazit v obchodech
Gaia Store Kratom Green Malay prášek z listů 25 gKratom Gaia Store Kratom Green Malay prášek z listů 25 gZelený25 g168Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom micro Green zelený 100 gKratom Plody Země Kratom micro Green zelený 100 gZelený100 g299Zobrazit v obchodech
Plody Země Kratom nano White bílý 100 gKratom Plody Země Kratom nano White bílý 100 gBílý100 g345Zobrazit v obchodech
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 3.9]

Mohlo by vás také zajímat