Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Turistické boty

Dnes se podíváme na turistické boty a jak je vybrat. Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem vůbec. A je jedno, jestli chodíte na procházky do lesa, po turistických trasách, nebo se odvažujete do hor, či dokonce milujete treky. Základním předpokladem pro pohodlnou chůzi je výběr správného typu obuvi. Dříve jsme chodili v teniskách, a málokdo měl přístup si pořídit kvalitní boty, a to ještě pro různé druhy turistiky, účelové boty. Dnes je situace jiná. V dobrých obchodech vám poradí, jakou obuv zvolit, a to proto, abyste se domů nevraceli s nohama odřenýma do krve, nebo co hůře, s nějakým nepříjemným zraněním.

Turistické boty: Porovnání 10 nejlepších turistických bot podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších turistických bot. Jak jsme tyto turistické boty vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto turistické boty jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit turistické boty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší turistické boty.

TOP 10 dámských turistických bot

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Asolo Greenwood GVDámské turistické boty Asolo Greenwood GV4589Zobrazit v obchodech
Keen Revel IV Mid Polar WDámské turistické boty Keen Revel IV Mid Polar W3299Zobrazit v obchodech
Keen Targhee III Mid WP WDámské turistické boty Keen Targhee III Mid WP W2939Zobrazit v obchodech
Lowa RENEGADE GTX MID WSDámské turistické boty Lowa RENEGADE GTX MID WS4959Zobrazit v obchodech
Asolo Finder GV A742Dámské turistické boty Asolo Finder GV A7423562Zobrazit v obchodech
Garmont Vetta Gtx Wms WarmDámské turistické boty Garmont Vetta Gtx Wms Warm3999Zobrazit v obchodech
Asolo Stynger GTXDámské turistické boty Asolo Stynger GTX4072Zobrazit v obchodech
Keen TERRADORA II LEATHER MID WP WDámské turistické boty Keen TERRADORA II LEATHER MID WP W2729Zobrazit v obchodech
Keen Explore Vent WDámské turistické boty Keen Explore Vent W1600Zobrazit v obchodech
Olang Tarvisio TexDámské turistické boty Olang Tarvisio Tex1791Zobrazit v obchodech

TOP 10 pánských turistických bot

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
adidas Terrex Swift R2 GTX CM7492Pánské turistické boty adidas Terrex Swift R2 GTX CM74922659Zobrazit v obchodech
La Sportiva Boulder XPánské turistické boty La Sportiva Boulder X2712Zobrazit v obchodech
La Sportiva TX4 MenPánské turistické boty La Sportiva TX4 Men3551Zobrazit v obchodech
Keen TARGHEE III WP M bungeePánské turistické boty Keen TARGHEE III WP M bungee2999Zobrazit v obchodech
adidas Terrex EASTrail MID GTXPánské turistické boty adidas Terrex EASTrail MID GTX3119Zobrazit v obchodech
adidas Terrex AX3 BETA MID CWPánské turistické boty adidas Terrex AX3 BETA MID CW2499Zobrazit v obchodech
Salomon X Ultra 4 Mid GTX 412934Pánské turistické boty Salomon X Ultra 4 Mid GTX 4129343915Zobrazit v obchodech
La Sportiva TX5 GTX manPánské turistické boty La Sportiva TX5 GTX man4743Zobrazit v obchodech
Asolo Tribe GVPánské turistické boty Asolo Tribe GV5007Zobrazit v obchodech
Lowa Ranger III GTX SlatePánské turistické boty Lowa Ranger III GTX Slate5998Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení turistických bot od jejich uživatelů.

Jak vybrat správnou turistickou obuv?

I když je investice do takových bot vyšší, vaše nohy se vám odvděčí, a navíc si během túry užijete pohodlí. Nákup bot předem dobře rozvažte, nekupujete je na rok, ale na několik let. Určitě si promyslete, jaký druh turistiky nejčastěji budete provozovat, v jakém ročním období, a jaké nároky by obuv měla splňovat, co se týká, podrážky, materiálu, odolnosti, a další.

Druhy turustické obuvi

Stejně jako jinde dnes platí, že na výběr je spousta druhů obuvi, co se týká kvality, a tedy i ceny, ale i účelu použití. Pojďme se podívat na ty základní. Asi nejvíce odpovídající rozdělení je podle účelu použití.

  • Hiking – toto značení odpovídá lehké turistice. Tyto bota splňují požadavky na pohyb po lesních a polních cestách, upravených stezkách, popř. po chodnících. Hodí se i běžné nošení, a dá se říci celoročně.
  • Treking – tyto boty už mají tvrdší podrážku než obuv na hiking, a proto s nimi můžete vyrazit i do náročnějšího terénu. Jsou vhodné na vysokohorské túry, zvládnou kamenité stezky, a jsou mnohem více odolné. Jsou vyrobené z odolnějších materiálů, ale jsou těžší. Pro běžné nošení se moc nehodí.
  • Approach – obuv z této kategorie je určená pro méně náročné lezení, ferraty, a náročný kamenitý terén. Mají velmi pevnou podrážku, a také špičku, která se označuje názvem Climbing zone.

Toto bylo pouze základní dělení, a nyní se podíváme na podrobnější dělení, protože jak uvidíte, i pod pojem hiking lze zařadit několik kategorií, ale to platí i pro ostatní. Obvykle je to 5 kategorií a patří mezi ně turistické sandály, outdoorové boty, dále trekingové polobotky, vyšší trekingová obuv a vysoká zimní trekingová obuv. Pak jsou zde ještě speciální druhy, ale ta jeurčená ke konkrétním účelům.

Nyní si jednotlivé druhy turistické obuvi více specifikujeme.

Turustické boty: Parametry jednotlivých druhů

Turistické sandály – tento druh obuvi je spíše doplněk k dalším druhům. Poslouží hlavně v suchých letních dnech. Hodně se využívá k chůzi po městě, kde je rovina, a zpevněný povrch. Dalším využitím je možnost pro řidiče, kteří si po túře chtějí odlehčit nohám, a v pohodlí odřídit cestu domů.

Outdoorové boty – jde o lehkou variantu sportovní obuvi. Využijete je hlavně při výletech do lesa, lehčí túry, běh, nebo při horské turistice. Lehké lezení nebo jízda na kole je také možná. Neméně podstatnou funkcí je běžné nošení, třeba při deštivém počasí, kdy nám nějaké to bláto nebude vadit. Noha je v těchto botách mnohem více chráněná než v sandálech. Zpravidla nemají vrchní ochrannou membránu, a nemohou se pochlubit ani vibramovou podrážkou. Nejsou proto vhodné pro náročné nebo dlouhé túry.

Trekingové polobotky – tady je využití mnohostranné. Sloužit vám budou k jednodenním výletům, stejně jako při těchto několikadenních. Ovšem počítejte s tím, že byste měli mít v batohu pouze menší zátěž. U těchto modelů najdeme voděodolnou membránu, a ty dražší mají i vibramovou podrážku. Určitě vám doře poslouží jako pohodlná turistická obuv. Protože jsou nízké, neposkytují oporu kotníkům. Z toho plyne, že je nejvíce využijete na upravených lesních a polních stezkách. Naopak kamenitý a náročný terén může znamenat riziko úrazu. Protože jim nevadí ani voda, do špatného počasí s nimi můžete vyrazit bez problémů. Hojně se využívají pro běžné nošení, protože se vyznačují velkou pohodlností. Tyto boty ocení turisté, kteří vyrážejí do přírody jen občas, protože jejich cena je přijatelná, a současně jim poskytuje dostatečnou ochranu, třeba před vodou, a to díky membráně. Nejčastěji se používá Gore-tex.  Náhražkou za tuto obuv mohou být celokožené boty, které jsou mnohem více prodyšné, a současně nepromokavé. Jejich nevýhodou je, že jsou mnohem více těžké. To může někomu vadit, zvlášť při delších trasách.

Vyšší trekingová obuv – je vhodná do náročnějších horských a kamenitých terénů, a mohou to být jednodenní a vícedenní treky. Využijete je od jara do podzimu, i když v létě se vám v nich budou více potit nohy. Tyto boty mají dost pevný skelet, který je nejčastěji vyrobený z kůže, a má speciální úpravu. Boty mají membrány jako Gore-tex, Event, Dermizax, nebo i jiné, a noze včetně kotníků poskytují velmi dobrou oporu. Z tohoto důvodu je tato obuv vhodná i pro náročné túry, a nejen jednodenní. Špička boty je zpevněná, nebo překrytá gumou, z důvodu ochrany prstů před nárazem. Podrážky mají propracované vzory, které chrání majitele před uklouznutím na skále, či za vlhka. Hodně modelů v této kategorii má podrážku Vibram. Některé modely jsou uzpůsobené tak, že na ně můžete připevnit i kočky, což ještě více zvyšuje pocit jistoty a stability především na kluzkých površích.

Zimní boty – jedná se o vysoké zimní turistické boty, určené pro zimní turistiku na horách, protože mají všechno možné vybavení. Standardem jsou Vibramové podrážky, možnost připevnění koček, membrány, zpevněná špička a další. Tyto boty ocení turisté, kteří ve svém batohu noví vyšší zátěž. Určitě v nich nebudete mít problémy ve sněhu, na ledovci, nebo při chůzi po kamenech.

Pokud jste si rozvážili, jak často, v jakém ročním období, a v jakých terénech budete turistické boty používat, můžete začít přemýšlet, jaké vlastnosti a parametry by tato obuv měla splňovat. Jak jsme uvedli výše, pro různé počasí, terény a délky tras, včetně zátěže se hodí jiný typ. Nyní si k jednotlivým druhům řekneme více.

Parametry turistických bot

Než se rozhodnete ke koupi, začněte tím, že se zeptáte, z jakého materiálu jsou boty vyrobené. Od toho se odvíjí jejich odolnost, a také hmotnost. Není na škodu prohlídnout si i upínací systém.

Podrážka – za standard je mezi turisty považován Vibram. Je to celosvětově známá značka, která se zaměřuje na výrobu podrážek obuvi pro sportovní a volnočasové aktivity. Pokud sáhnete po botách s touto podrážkou, budete mít jistotu, že podrážka je kvalitní, a zajistí vám oporu i v náročném terénu. Je dost odolná proti oděru, a dobře tlumí nárazy při došlapu. Boty pro náročnější turistiku mají i dobré vzorkování podrážky, což také prospívá stabilitě pohybu. Pro méně náročné terény můžete zvolit obuv s měkčí či gumovou podrážkou, chůze v nich je pohodlnější. a obecně platí, že čím náročnější terén, tím hrubší vzorek podrážky.

Materiál boty – častá je kombinace syntetiky a nepromokavé membrány, jako je Gore-tex. Boty vyrobené z těchto materiálů jsou lehčí, a díky membráně chrání nohu před vlhkem, a dalšími nepříznivými povětrnostními vlivy. Celokožené boty s membránou jsou sice odolnější, na druhou stranu je to vyváženo vyšší hmotností, což třeba pro ženy může být více unavující, zvláště při delších trasách pochodu. Kožené boty také potřebují pravidelné ošetřování, aby plnily svoji funkci. Běžným standardem turistické obuvi by měl být ochranný lem, nejčastěji gumový. Boty, které mají membránu mají také určitý stupeň voděodolnosti a nepromokavosti. I když na první pohled se může zdát, že je to stejné, není tomu tak. Voděodolnost zajišťuje, že vaše noha bude v suchu, protože se do ní voda nedostane odspodu, tedy švy mezi podrážkou a tělem boty, nebo kolem šněrování. Naproti tomu nepromokavost zabraňuje promočení boty a potažmo vašich nohou při dešti, vstupu do sněhu.

Upínací systém – u drtivé většiny bot se využívají klasické tkaničky. Co je však rozdílné, jsou oka, přes která tkaničky procházejí. U levnějších druhů obuvi jsou plastová, nebo textilní, a jsou náchylná k trhání, resp. rychlejšímu poškození. Kvalitnější obuv má oka vyztužená kovovými kroužky, která vydrží mnohem větší zatížení a počet povolení a utažení tkanic. Pro ještě lepší utažení tkanic mají některé modely doplňkové kovové úchyty v horní časti boty.

Prošívání – stejně jako u ostatních parametrů obuvi i zde je možné se setkat s více druhy prošití. Obvykle je to řetízkové a dvojité prošití. Řetízkové se používá ke spojení stélky a svršku a zajišťuje ohebnost bot. Obvykle se používá při výrobě tenisek, či jiných druhů sportovních bot. Není však zárukou dostatečné stability a pevnosti, a pro trekingové a alpinistické boty není vhodný. Proto si raději zvolte boty s dvojitým prošíváním. Tato technologie se používá dlouhé roky, a jejím výsledkem je pevné spojení svršku se spodní částí boty. A to dvěmi řadami stehů. Stehy jsou viditelné i zvenčí, a proto je snadno odlišíte od řetízkové prošívání. Ovšem i zde se najdou výrobci, kteří dvojité prošívání pouze imitují, případně ho výrobce doplnil pouze z estetického důvodu.

Cementování – je novější technika, při níž se natáhne komín boty na kopyto a spojí se s podestýlkou tak, aby vznikl jednotný celek. Spojení k mezipodešvi a podrážce se děje pomocí lepidla pod vysokým tlakem. Tato obuv na rozdíl od šité velmi dobře drží tvar, na druhou stranu je však o dost dražší.

Výběr vhodné velikosti turistických bot

Kromě toho, co jsme si uvedli výše, je neméně důležité, abyste si vybrali správnou velikost turistické boty. Proto je třeba boty před zakoupením důkladně vyzkoušet. Není nic horšího, když v polovině plánované cesty zjistíte, že vám je bota velká, nebo malá, nebo jinak nesedí. To je pak velký problém. Vždy volíme boty o něco větší, protože vlivem dlouhodobé chůze vám noha trochu oteče. A také pamatujte, že máte každou nohu jinak velkou. Boty vždy zkoušíme na ponožku, a ideálně na ty, které do bot budeme nosit. Postup při výběru správné velikosti není žádná věda, stačí dodržet několik zásad.

  • Turistické boty zkoušíme na ponožky, které budete nejvíce nosit během turistiky
  • Zkoušíme obě boty, protože máme každou nohu jinak velkou
  • Abychom zjistili, že nám boty opravdu sedí, řádně je zašněrujte
  • Boty zkoušejte v klidu, a na nohou si je nechte několik minut, a po prodejně se v nich procházejte
  • Při pohybu vás boty nesmí tlačit, a také se vám nesmí zouvat
  • Kvalitní obchod by měl mít i šikmou plochu, kde si vyzkoušíte chůzi do kopce, z kopce, i v bočním náklonu, jen tak poznáte, že vám boty sedí
  • Při chůzi do kopce se vám boty nesmějí zouvat
  • Při chůzi z kopce vám prsty nesmí narážet do přední části boty
  • Lepší je kupovat boty odpoledne, nohy jsou tak více v přirozením stavu, než ráno
  • Pokud v jiných botách používáte speciální nebo ortopedické vložky, určitě si je vezměte sebou
  • V botách si vyzkoušejte chůzi do a ze schodů
  • Než si boty zavážete, vyzkoušejte si, že vám pata dobře sedí i v nezašněrované botě

A ještě jedna důležitá rada. V dnešní době hodně lidí kupuje věci přes internet. Nic proti tomu, ale v případě nákupu bot bych to nedoporučoval. Můžete ušetřit čas, cestu do sousedního města, ale následné problémy, které si tím můžete na způsobit na plánované cestě přes hory za to určitě nestojí. I když dobré obchody vezmou nenošené boty do14 dní zpět, většinou si takové boty kupujeme nedlouho před plánovaným trekem, a stejně pak do obchodu musíme, protože ty, co jsme si objednali nám vůbec nesedí.

Údržba turistické obuvi

Abychom zakoupené boty mohli dlouho a bez problémů nosit, je také potřeba se o ně řádně starat. Na trhu spolu s botami můžete zakoupit širokou řadu přípravků, které slouží k jejich údržbě. Dobrý prodejce vám při nákupu může přímo doporučit prostředky na výrobek, který jste si právě zakoupili. Mezi ně patří:

  • Impregnace – těch rozeznáváme několik druhů, a to na vodní bázi, dále ve spreji a pak také vosky. Vosky slouží pro impregnaci kožené obuvi. Impregnace na vodní bázi je určená pro semiš nebo nubuk. Je třeba ji aplikovat častěji. Impregnace ve spreji se velice snadno nanáší, a je vhodná především na syntetické materiály. Při použití na kůži má menší výživový účinek. Impregnaci je dobré použít již před prvním použití obuvi. Uvidíte, že si boty zachovají svoje užitné vlastnosti mnohem déle. Dále je skoro nutné používat ochranu po každém použití bot, a to nejlépe co nejdříve po jejich použití. Nejdříve boty zbavíme všech nečistot, vysušíme a hned naimpregnujeme. U vosku platí, že po jeho nanesení ho necháme do kůže nasáknout, a to lépe probíhá v teple. Boty také důkladně vyleštíme.

Pár rad závěrem

  • Pokud jdete na delší túru, měli byste sebou mít i náhradní ponožky. Nejenže zabráníte tvorbě plísní, ale chráníte i boty samé.
  • Pokud to jen trochu lze, dopřejte odpočinek botám i nohám tím, že si boty zujete. Zabráníte tím otlakům a otékání nohou.
  • Určitě se vám vyplatí přibalit do batohu náplasti na otlaky a také tejpovací pásku.

Cena turistických bot

Turistických bot je na našem trhu víc než dost. Jak jsme zmiňovali v úvodu, jejich cena se bude odvíjet od účelu použití, kvality materiálu a provedení, a požadovaných vlastností. Rozdíly budou i v tom, zda je obuv pánská, dámská nebo určená pro děti. Pro informaci jmenujme oblíbené výrobce. Jsou to značky Alpine Pro, Nordblanc, Salomon, Lowa, Asolo, Bennon, Meindl a mnohé další.

Cena turistické obuvi do 1 000 Kč s DPH

V cenové relaci do 1000 Kč s DPH seženete základní modely turistické obuvi. Budou to převážně turistické sandály, nebo nízká lehká obuv pro mírné zatížení. I použité materiály budou spíš méně trvanlivé, a tak počítejte i s kratší životností. U této cenové kategorie byste měli počítat spíše s nízkou frekvencí používání.

Cena turistických bot od 1 000 Kč do 2 000 Kč s DPH

V cenách nad 1000kč si přijdou na své turisté amatéři. Zde najdeme pší a kvalitnější podrážku, stejně to platí i těle obuvi. Kvalitní syntetika, u některých modelů i kůže. Dá se předpokládat vzhledem k ceně, že tyto boty budou mít mnohem větší trvanlivost a odolnost. Zde si určitě vyberou jak muži, tak ženy, ale i ti nejmenší turisté.

Turistické boty: Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Kdo už není ryzí amatér, ale turistiku bere více vážně, pořídí si turistické boty nad 2 000 Kč s DPH. Zde najdeme nejen kotníkové , ale i vyšší pohorky přizpůsobené do náročnějšího terénu. Zde je důraz kladen především na odolnost, pevnost, ochranu uživatele ale i přiměřenou lehkost.

Cena turistických bot nad 4 000 Kč s DPH

Pro ty nejnáročnější jsou určené turistické boty s cenovkou nad 4000 Kč s DPH. Vysoce kvalitní podrážky, pevné a odolné tělo, kvalitní membrána, ochrana před úrazem, to vše zaručuje pohodlí pro náročné horaly a milovníky extrémních turistických výzev. Ovšem najdou se i tací, kteří neváhají za super kvalitu zaplatit i 10.000 Kč.

Jak vidíte, každý, kdo se chce pustit, anebo už začal s turistikou, si najde to co mu bude pro jeho potřeby nejvíce vyhovovat. Tak jen s chutí do toho.

Turistické boty: Turistické boty a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové turistické boty. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových turistických bot pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových turistických bot zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat turistické boty a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétními turistickými boty. Dozvíte se tam také, které turistické boty jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 3.8]

Mohlo by vás také zajímat