Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kolečkové brusle

Kolečkové brusle: Porovnání 10 nejlepších kolečkových bruslí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kolečkových bruslí. Jak jsme tyto kolečkové brusle vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Kolečkové brusle jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit kolečkové brusle podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší kolečkové brusle.

NázevVzhledUrčeníVelikost koleček (mm)BrzdaOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Tempish Ezza 90Kolečkové brusle Tempish Ezza 90Pánské90Ano2850Zobrazit v obchodech
K2 Alexis Pro 84Kolečkové brusle K2 Alexis Pro 84Dámské84Ano4109Zobrazit v obchodech
Bauer RS SeniorKolečkové brusle Bauer RS SeniorPánské47Ne3459Zobrazit v obchodech
Tempish WOX LADYKolečkové brusle Tempish WOX LADYDámské84Ano1699Zobrazit v obchodech
K2 Alexis 84 BoaKolečkové brusle K2 Alexis 84 BoaDámské84Ano5079Zobrazit v obchodech
K2 VO2 90 BoaKolečkové brusle K2 VO2 90 BoaPánské90Ano6629Zobrazit v obchodech
K2 Alexis 90 BoaKolečkové brusle K2 Alexis 90 BoaDámské90Ano4989Zobrazit v obchodech
Tempish WOXKolečkové brusle Tempish WOXUnisex84Ano1590Zobrazit v obchodech
K2 F.I.T. 84 BoaKolečkové brusle K2 F.I.T. 84 BoaPánské84Ano4529Zobrazit v obchodech
Fila Legacy Pro 100Kolečkové brusle Fila Legacy Pro 100Pánské100Ano3790Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kolečkových bruslí od jejich uživatelů.

Nejlepší kolečkové brusle podle Heureky

Kolečkové brusle jsou obrovským hitem a nelze říci, že se jedná o novinku. Avšak postupem let se na našich cyklotrasách objevuje čím dál tím více bruslařů všech věkových kategorií. I když nejsou brusle vhodné do každého terénu, jako je kolo, přináší jízda na kolečkových bruslí úžasný zážitek a adrenalin, který vyhledává čím dál tím více lidí.

Avšak kolečkové brusle jsou velmi komplexní a výběr těch správných bruslí pro vás nemusí být tak snadný a proto jsme se rozhodli sepsat dnešní článek, který by vám mohl s výběrem pomoci.

V tomto článku si rozeberme základní druhy bruslí a i parametry, na které je třeba si dávat při samostatném výběru pozor. I když zde nepadne slovo naprosto o každé součástce, měl by zde být komplexní návod, který by měl každému bohatě vystačit.

Kolečkové brusle podle pohlaví

Brusle jsou rozděleny podle pohlaví – Pánské , Dámské, Unisex, Kluci a Dívky. Výrobci podle těchto kategorií totiž změní střih, barvu a velikost podle toho, pro jaké pohlaví jsou brusle určeny.

Pánské

Pánské modely jsou samozřejmě robustnější a mají širší botu, rám a samozřejmě I kolečka, která však nejsou vybíraná podle pohlaví, ale podle váhy. Dále je zde velkou otázkou, jak je daný muž na bruslích zdatný a jaký typ bruslení bude preferovat.

Ženy

Dámské modely jsou navrženy speciálně pro ženy. Manžety jsou obvykle o něco nižší než u pánských modelů a přední část chodidla je někdy mírně širší, aby lépe seděla ženské anatomii. Rám bývá uzší a I kolečka bývají lehčí.

Unisex

Unisex brusle jsou velmi běžné, zvláště u specializovanějších typů bruslí, jako je rychlost nebo slalom. Tyto brusle jsou založeny na pánských velikostech, ale jsou navrženy tak, aby je mohli používat muži i ženy. Pokud máte pocit, že dámské možnosti chybí, doporučujeme zvážit unisex modely, abyste našli perfektní brusle, které by vyhovovaly vašim potřebám.

Chlapci a dívky

Velikost a střih jsou stejné pro chlapecké a dívčí brusle, ale budou se lišit v barvě. Dětské brusle často mají nastavitelnou velikost a lze je přizpůsobit až do velikosti 8! Typicky modré, zelené a červené brusle jsou považovány za „chlapecké“ a fialové, růžové a bílé brusle za „dívčí“. Pro největší výběr doporučujeme pro vašeho mladého skatera prolistovat jak chlapecké, tak dívčí možnosti.

Druhy kolečkových bruslí

Některé brusle se specializují na určitý typ, zatímco jiné jsou univerzálnější pro použití napříč různými styly. Každý styl je vhodný pro jiný typ jezdce – to se soudí podle terénu, na kterém chcete jezdit a podle vaší úrovně ježdění.

Rekreační brusle

Tyto brusle se zaměřují na začínající a příležitostné bruslaře. Zaměřeno na pohodlí a stabilitu s uvolněným střihem, který nevyžaduje žádný čas na vloupání. Tyto brusle se vzdávají špičkových výkonových funkcí, aby udržely nízké náklady. Rekreační brusle jsou nejvhodnější pro krátké, méně náročné bruslení.

Pravým začátečníkům se doporučuje omezit hledání na brusle s malými kolečky (78-80 mm). Tím se udrží nízká rychlost a vysoká kontrola.

3kolové modely této kategorie mají kolečka velká až 100 mm. Díky krátkým ovladatelným rámům se tyto větší brusle na kolečkách pozoruhodně snadno bruslí (podobně jako 4×84 mm) a těží z toho, že si udrží delší náklon a snadněji překonávají trhliny a hrboly. Maximální rychlost je mnohem vyšší, takže nejprve trénujte na rovném povrchu.

Cross-Training brusle

Tyto brusle známé také jako X-Fit Skates se zaměřují na ty, kteří mají nějaké zkušenosti s jízdou na kolečkách a bruslí jako součást tréninkové rutiny. Vzhledem k tomu, že se rozsahy dovedností a/nebo cvičení liší, mění se i výkonnostní vlastnosti těchto modelů. Tvarovější střih zlepšuje výkon, i když mnohé z těchto bruslí jsou stále pohodlné hned po vybalení. Doba nástupu se dá očekávat u modelů vyšší třídy, ale je dosaženo rychle během jednoho nebo dvou bruslení s přirozeným teplem vašich nohou. Schopnost bruslení a umístění jsou klíčovými faktory při výběru z mnoha různých velikostí kol a modelů v této kategorii.

Celková maximální rychlost se zvyšuje s velikostí kola, stejně jako schopnost udržet náklon a překonat trhliny a hrboly. Vysoké brusle však budou mít menší manévrovatelnost ve srovnání s bruslemi níže na zemi, takže pamatujte na to, jak zaneprázdněné bude vaše okolí.

Rychlobrusle

Ultra tuhá konstrukce Speed ​​Skates , která se specializuje na závodní bruslení na dálku nebo maratonské nadšence, poskytuje optimální přenos síly, jakmile se správně nasadí na nohu. Nejčastěji vyžadují tepelné tvarování a po vybalení nebudou pohodlné.

Nízko vykrojený design speed bot umožňuje plný rozsah pohybu, aby získal lepší náskok na velkých kolečkách a umožnil delší a silnější krok. Bruslař by se k tomuto typu bot musel spíše přiblížit, než s jednou začínat. Základní rychlostní brusle mají mírně vyšší manžety pro větší podporu, ale nelze je zaměňovat s bruslemi určenými pro opravdové bruslařské začátečníky. Každá rychlostní brusle vyžaduje sílu kotníku, která se získává tvrdou prací a zkušenostmi.

Ceny kolísají podle inženýrské a designové vynalézavosti použité k vytvoření optimálního výkonu. Kompletní sestavy se nadále odlišují kvalitou rámu a kol.

K dispozici jsou modely se 3 a 4 koly, všechny s velkými velikostmi kol. Větší kola budou vyžadovat větší sílu v kroku, aby se dostali na rychlost, takže nastavení 4×100 a 4×110 jsou oblíbená, zatímco nastavení 3×125 jsou nejrychlejší a upřednostňují mnoho závodníků na dlouhých tratích. Rámy/kola se snadno mění, takže začněte s tím, co je pro vás vhodné nyní, s vědomím, že později můžete přejít na větší kola.

Agresivní brusle

Aggressive Skates jsou specializované na skákání, klouzání a grindování ve skateparku (nebo kdekoli jinde s dobrou římsou nebo dropem). Kolečka pod 60 mm jsou nejběžnější a vytvářejí nízké těžiště, která pomáhají provádět triky a přistávat. Malá kolečka podstatně omezují rychlost, takže někteří bruslaři preferují brusle Aggressive s mírně většími kolečky (až 80 mm), běžně označované jako Powerblades.

Boty jsou nejčastěji konstruovány pomocí tvrdého lisovaného plastového pláště s několika špičkovými modely využívajícími karbon. Zkušení agresivní bruslaři provádějící náročné triky a skoky by nejvíce těžili z dražších, tužších a lehčích karbonových bot. Všechny boty Aggressive používají montáž UFS, která umožňuje snadné přizpůsobení a výměnu brusných dílů.

Městské brusle

Tyto modely jsou hybridy agresivních, crossových a freestyle bruslí. Díky tomu jsou všestranné, ale také to znamená, že se modely mohou značně lišit v závislosti na tom, kterou disciplínu nejvíce preferují. Protože se jedná o hybridy, mnoho městských bruslí je uvedeno ve více než jedné kategorii na našem webu a v našem filtru bruslí.

Jak již název napovídá, Urban Skates jsou určeny pro použití v městských oblastech. Ať už se používá k dojíždění, cvičení nebo jen zábavě, design boty s tvrdou skořepinou, který se nejčastěji vyskytuje na městských bruslích, poskytuje odolnost a odezvu potřebnou v drsných a přeplněných ulicích.

Tříkolové a čtyřkolové modely s velikostí kol 90-125 mm mohou dosáhnout velké rychlosti a rychle pokrýt terén, podobně jako Cross-Trainer. Modely se 4 kolečky používající menší kolečka 80-84 mm se více zaměřují na rychlost a kontrolu, podobně jako agresivní nebo freestyle brusle. Pevné odolné komponenty pomáhají při častých změnách směru nebo dokonce skákání a klouzání.

Ne všechny městské brusle jsou vybaveny brzdou, která omezuje obratnost; před nákupem zkontrolujte popisy produktů pro další informace o brzdách.

Freestyle brusle

Také známé jako slalomové brusle jsou specializované na přesné bruslení, jako je tanec nebo tkaní kolem kuželů. Jsou navrženy jako maloobjemové, těsně padnoucí brusle, které akutně reagují na požadavky bruslaře. Kvalita a cena jsou na vysoké úrovni kvůli extrémním nárokům na tyto brusle. Pokročilí freestylisté budou nejvíce těžit z nejpokročilejších karbonových modelů, které jsou nejtužší a nejlehčí. Konfigurace 4 kol mezi 76-80 mm udržuje těžiště nízko a manévrovatelnost je vysoká.

Integrované vložky (nevyjímatelné) jsou běžné, vyžadují značnou dobu vniknutí, což má za následek přizpůsobení jako rukavice. Častou chybou je, že brusle jsou po vybalení příliš malé, aby je bylo možné vyměnit za větší. Freestyle brusle se v průměru po více než 60 minutách bruslení rozlomí o ½ až 1 plnou velikost.

Terénní brusle

Terénní brusle lze použít na chodníku i v terénu. Velké vzduchové pneumatiky se snadno dostanou přes větvičky, nečistoty a další malé překážky. Jsou mnohem pomalejší než uretanová kolečka a často se na nich bruslí z kopce nebo s hůlkami jako mimosezónní trénink pro běžkaře. Tyto brusle jsou zábavné a bez mnoha omezení, ale nenechte se zaměňovat, abyste se cítili nebo se chovali jako jiné typy bruslí.

Rámy na těchto bruslích vyžadují specializované široké pláště, a to i při použití uretanové varianty. Pokud vaším hlavním zaměřením není off-roadový zážitek, pravděpodobně pro vás existuje lepší typ bruslí.

Brusle podle úrovně dovedností

Abyste si bruslení užili, potřebujete brusle, které odpovídají vašim schopnostem. Je přirozené uvažovat o bruslích mírně za hranicí vaší aktuální úrovně dovedností, protože se budete jen zlepšovat a budete rádi, když budete mít vybavení připravené pro výkon, když to uděláte. Buďte opatrní, abyste při každém skoku nepodcenili křivku učení, protože brusle, která je příliš mimo vaši úroveň dovedností, vám z bruslení ubere zábavu a může vám způsobit zranění!

Začátečník

Pro nové a vracející se bruslaře s malou nebo žádnou důvěrou ve schopnosti. Všechny modely jsou nosné, stabilní a cítí se pohodlně po vybalení bez vloupání. Jsou vybaveny menšími koly a brzdou pro pomalejší a kontrolovanější rychlost, takže se může zvýšit sebevědomí a dovednost.

Středně pokročilí

Tyto brusle vyžadují určitou zkušenost s bruslením, ať už nedávno nebo v minulosti, s důvěrou ve vaši schopnost zatáčet a brzdit. Pokud jste byli mimo hru delší dobu, zvažte brusle pro začátečníky nebo středně pokročilé s kolečky ne většími než 4×84 mm nebo 3×110, které vám pomohou s kontrolou a rychlostí. Pokud jste trochu pohodlnější, existuje spousta možností v závislosti na typu bruslení, které hledáte, a na prostředí, ve kterém máte k dispozici bruslení.

Pokročilý

Bruslení je (nebo bylo) součástí vaší pravidelné rutiny. Vaše schopnosti a zkušenosti vám dodají sebevědomí, abyste si vydřeli srdce bez ohledu na situaci. Ať už si vyberete jakýkoli styl bruslení, budete mít prospěch z výkonnějších bruslí v této kategorii. Vaše schopnost bude vyžadovat výkon od brusle a může překonat základní modely nižší úrovně.

Expert

Máte za sebou léta oddanosti sportu a jste bez omezení. Zvládli jste svůj krok, umíte bruslit dopředu nebo dozadu, na dlouhé nebo krátké vzdálenosti. Brusle nižší úrovně snadno překonáte, takže je důležité neskákat do základních modelů ve zvolené kategorii. Vaše bruslařské schopnosti budou vyžadovat od brusle více špičkových výkonnostních funkcí.

Kolečka u kolečkových bruslí

Brusle a velikost koleček

Větší kola = vyšší rychlost, delší rám, vyšší ostřící bod > horší stabilita a hbitost

Menší kolečka = nižší rychlost, kratší rám, nižší ostřící bod > lepší stabilita a hbitost

U fitness bruslí pro dospělé se používají kolečka v těchto velikostech:

méně než 80 mm  – v dnešní době se velmi příležitostně používají kolečka menší než 80 mm. Menší kolečka se používají u starších typů bruslí, speciálních typů (freestyle, inline hokej), dětských bruslí a ojediněle u fitness bruslí pro začátečníky.

80 mm  – základní fitness brusle. V dnešní době méně používaný typ. Vhodné pro začátečníky a rekreační bruslaře. Obvykle s ložisky ABEC/ILQ/SG 5.

84 mm  – vhodné pro začátečníky nebo středně zkušené bruslaře, kteří hledají hbité brusle. Obvykle s ložisky ABEC/ILQ/SG 7.

90 mm  – špičkové inline brusle. Vhodné pro zkušené bruslaře, kteří mají rádi rychlejší jízdu. Obvykle s ložisky ABEC/ILQ/SG 9.

100 mm  – rychlé a málo obratné brusle vhodné pro rychlou jízdu a dlouhé dráhy pro zkušené bruslaře. Obvykle s ložisky ABEC/ILQ/SG 9

110 mm  – rychlé a málo obratné brusle vhodné pro rychlou jízdu a dlouhé dráhy pro zkušené bruslaře s výbornou technikou bruslení. Obvykle se používá pro rychlostní a polozávodní brusle.

125 mm  (vždy rám se 3 kolečky) – v současnosti největší kolečka používaná ve fitness a závodním poli. Používají se vždy jako 3 kolečkové brusle. Výhodou je dobrý poměr rychlosti a hbitosti. Nevýhodou je horší zrychlení a vyšší ostřící bod.
Počet kol

2 kolečka – používají se u speciálních modelů jako jsou nordic brusle (nafukovací kolečka), skate ski nebo agresivní brusle.
3 kola – v poslední době velmi oblíbené. Dobrý poměr rychlosti a obratnosti. To umožňuje použít větší kola, ale zachovat krátký a hbitý rám. Zároveň to umožnilo zvětšit velikost sped bruslí na 125 mm (4 x 125 mm by znamenalo příliš dlouhý rám). 3 kolečka se používají také u dětských bruslí pro snížení hmotnosti a zkrácení rámu.

4 kolečka – nejběžnější množství koleček. Poskytuje dobrý poměr rychlosti, přilnavosti, hbitosti. Používá se se všemi typy inline bruslí. Maximální velikost je aktuálně 4 x 110 mm.
5 koleček – 5 koleček se používá u starších typů rychlostních bruslí, sjezdových bruslí a alpského slalomu.

Materiál koleček

Základním materiálem je polyuretan (PU). Kvalita je určena přísadami. Finální materiál ovlivňuje kvalitu jízdy a také cenu.

Nejlevnější kolečka jsou vyrobena z PVC, rozhodně nedoporučujeme ani tato kolečka prodávat, protože nejsou vhodná na bruslení.

Kola nejvyšší úrovně jsou vyrobena z dvojité směsi. Vnitřní část je vyrobena z měkčího PU, který zajišťuje lepší přilnavost a odraz. Krycí část je vyrobena z tvrdšího PU, který zajišťuje dlouhou životnost a hladkost.

Speciální PU směs je určena pro kola určená do deštivých dnů. Tato směs poskytuje skvělou přilnavost i na mokrém povrchu. Cena je poměrně vysoká a používají se hlavně na závody.

Tvrdost koleček

Tvrdší kolo  = vyšší rychlost, menší opotřebení, horší adheze, horší absorbce
Měkčí kolo  = nižší rychlost, vyšší opotřebení, lepší adheze, lepší absorbce

Označení tvrdosti:

 1. a) nejběžnější způsob značení j číslo a písmeno A(např.: 82 A) – měření se provádí tvrdoměrem, písmeno A označuje jednotku měření a měří se skutečná tvrdost. Fitness brusle jsou obvykle v rozmezí 80 – 87 A.Čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečko (a vhodné pro rychlejší jízdu)
 2. b) méně obvyklým způsobem označení je číslo F a číslo 0-3(např.: F 3). Tato stupnice stopy byla vynalezena proto, že použití tvrdoměru neodhalí všechny atributy důležité pro tvrdost. Čím vyšší číslo, tím měkčí kotouč (F0 = nejtvrdší, F3 = měkčí). Jde o specifické označení používané některými výrobci. Zároveň je to způsob označení aktuální kolekce kol – kola F1 pro okruh jsou jiná než kola F1 pro asfalt.

Tvrdost se také liší způsobem použití. Existují speciální měkká kolečka pro umělé povrchy (inline hokej, speedskating) nebo naopak extrémně tvrdá kolečka pro agresivní bruslení.

Převod (durometr > stopa):

F0 = 88A
F1 = 86A
F2 = 84A
F3 = 82A

Pozor!  Údaje o tvrdosti nejsou přesné. Vždy záleží na aktuální kvalitě kol. Výrazně dražší kolo může být mnohem lepší, i když označení je stejné jako u levnějšího kola. Může se stát, že drahé kolo s vysoce kvalitními přísadami o tvrdosti 86 A bude mít lepší vlastnosti než levnější 84 A kolo.

Profil kola

Rozdílů si můžete všimnout i v profilech kol. Profil koleček se obvykle liší v určité bruslařské disciplíně, na kterou se používají. Obvykle nejsou rozdíly během jízdy nijak zvlášť patrné.

Všeobecné:

Široký profil = lepší stabilita a přilnavost, nižší rychlost. Vhodné pro freestyle a agresivní brusle.
Úzký profil  = vyšší rychlost (kvůli nižšímu tření). Vhodné pro fitness a závodní brusle.

Hmotnost

Váha je otázkou obvykle u rychlobruslení, polozávodních bruslí na dlouhé dráhy a modelů s důrazem na co nejnižší hmotnost. Popis závodních kol obvykle obsahuje množství og gramů, ale přehled běžných fitness kol je málokdy uveden.

Střed kol

Střed kol ovlivňuje především hmotnost, tvrdost a odskok. Závodní brusle potřebují lépe zkonstruovaný střed pro lepší přilnavost a odraz. Freeskate mají obvykle plný střed, aby si udržely odpor při skocích a tricích. Fitness bruslaři se většinou nestarají o středy, efekty na jízdu jsou většinou sotva patrné.

Rám kolečkových bruslí

Délka rámu ovlivňuje hbitost bruslí, skluz a stabilitu ve chvílích vyšší rychlosti. Délka rámu je přímo úměrná velikosti kol. Čím větší kola, tím delší rám. Délka rámu se obvykle vyjadřuje v palcích nebo centimetrech.

Kratší rám  – lepší ovladatelnost, horší stabilita ve chvílích vyšší rychlosti
Delší rám  – horší ovladatelnost, lepší vedení stopy, lepší stabilita ve chvílích vyšší rychlosti

Doporučení nejsou přesná, i s kratším rámem se dá bruslit rychle. Důležitými aspekty jsou také pevnost, bod zaostření, tuhost boty atd.

Brzda

Typická brusle umístěná pod patou se používá pouze u dětských a fitness bruslí. Trekové a terénní brusle mají speciální brzdu. Všechny ostatní typy bruslí brzdu nemají (freeskate, speed, agresivní, semi-race). Očekává se, že bruslaři jsou zkušení a umí rychle a efektivně brzdit bez brzdy.

Brzdu lze řadit z jedné brusle na druhou (zprava doleva). Někteří výrobci mají standardizovaný tvar brzdového špalku. Jiné mají různé brzdy pro určité typy bruslí. Životnost je různá a souvisí s cenou nebo určitou značkou. Brzda je běžný náhradní díl a měli byste si ověřit jeho dostupnost. Existuje univerzální brzda, nelze ji však použít na všechny brusle.

Výhodou brzdy je poměrně rychlé a účinné brzdění. Nevýhodou je, že někdy překáží. Navíc, jakmile se bruslař naučí brzdit pomocí různých kombinací (pluh, bogna, powerslide, T, oblouky), už nechce obyčejnou brzdu. Brzdu proto nejvíce využívají rekreační a kondiční bruslaři. Pokud máte zájem o bruslařské triky (bogns, shuffle, couvací jízda atd.), doporučujeme odmontovat brzdu.

Bota

 • Pevná bota (skořepina) s vyjímatelnou vložkou
 • Softboot s integrovaným polstrováním
 • Softboot s vyjímatelnou vložkou
 • Karbonové brusle a brusle vyrobené z různých materiálů, ale podobné šablony s integrovaným polstrováním.

Začněme nejsložitějším a nejnáročnějším scénářem, hardbootem. Takové brusle jsou postaveny kolem pevných vnějších skořepin (plast/kompozit s některými doplňky v mnoha případech), s vyměnitelnou, měkkou vnitřní botou (vložkou). Je to stejný příběh jako u lyžařských bot – takže jen zřídka (pokud vůbec) existují brusle, které používají individuální skořepinu podle velikosti. Většinu času, aby se ušetřily výrobní náklady, existuje pouze několik velikostí skořepiny pro celý rozsah velikostí bot, tj. jedna skořepina může být použita pro 2 nebo dokonce 3 velikosti bot. Někteří specializovaní výrobci bot dokonce opustili koncept velikostí USA/UK/EU a používají jednodušší velikosti, jako jsou XS, S, M, L.

Pokud vezmeme brusle jako velmi populární Rollerblade RB 80, velikosti EU42 a EU43 sdílejí stejnou skořepinu, ale mají mírně odlišné velikosti vložek a různé délky vložek.

Znalost velikosti skořepiny je velmi důležitá pro lidi, kteří se pohybují mezi velikostmi. Například, pokud je někdo mezi velikostí EU44 a EU45 v bruslích FR1, musí mít na paměti, že ta druhá sdílí stejnou skořepinu jako velikosti EU46 a EU47. Takže ve skutečnosti se výběr scvrkává na:

 • Skořepina vyrobená pro velikosti do EU44, s vložkou do velikosti EU44
 • Skořepina vyrobená pro velikosti do EU47, s vložkou do velikosti EU45

Důsledky přechodu na větší botu v tomto scénáři jsou zřejmé. Větší brusle znamená větší váhu a více prostoru uvnitř znamená horší, volnější celkový střih, zvláště po období vloupání. Co se týče rozbití brusle – vložky v tvrdých botách se mohou časem natáhnout až o 5 mm, takže na to pamatujte!

Samozřejmě je možné bruslit s oversized shell a mnoho lidí to dělá. Ale pokud chcete nejlepší možný zážitek a mít pevný střih a vysokou úroveň kontroly nad bruslemi, je vhodné buď zkusit zmenšit velikost na menší skořepinu, nebo hledat jinou tvrdou botu, která bude lépe vyhovovat vaší anatomiiVšechny hardbooty se mírně liší, i když teoreticky mají stejnou velikost. Například již zmíněný Rollerblade RB 80 má skořepinu EU42-EU43 a Powerslide Next také. Boty Next jsou však o něco kratší a mají menší celkový objem a štíhlejší střih.

Je čas přejít na softbootové brusle. Oba typy (s integrovanou vycpávkou a samostatnou vložkou) můžeme bezpečně pokrýt současně, jelikož v praxi jsou postaveny a chovají se velmi podobně. Bota je postavena na minimalističtější než celé skořepině, ale stále podpůrná vnější kostra, která je vyrobena ze základny boty a manžety k ní připojené. Svršek je vyroben z měkkých materiálů, takže padne jako u běžeckých bot – pěkně obepíná nohu.

Velký problém je v tom, že protože je tato měkčí horní část přinýtovaná a/nebo přilepená/plastově přivařená k základně boty, lze ji vyrobit tak krátkou nebo dlouhou, jak je potřeba pro danou velikost. I když tedy dvě velikosti bot sdílejí stejnou vnější kostru, budou mít horní délku odpovídající velikosti. Proto byste měli vždy zvolit velikost, která vám padne jako ulitá. V mnoha případech můžete při prvním vyzkoušení cítit tlak a nepohodlí v horní části chodidla nebo po stranách. Je to proto, že bota se ještě plně nepřizpůsobila vaší anatomii, ale tento pocit by měl rychle odejít.

Kvalitní softboot brusle se začnou přizpůsobovat noze uživatele po deseti až patnácti minutách, pokud je správně utáhnete, což vám umožní určit, zda je tento konkrétní model nebo velikost pro vás to pravé. Období vloupání je zde také přítomno, ale bota se nevytáhne tolik jako vložka v nadměrné skořepině.

V případě softboot s vyjímatelnými vložkami se také vyplatí vyjmout vnitřní botu z brusle a podívat se, jak sama sedí – to nám může pomoci při rozhodování, jakou velikost pořídit. Čím těsnější a ponožkový střih, tím lépe. Celkově vzato, měkké boty, jak s integrovaným polstrováním, tak s vyjímatelnými vložkami, nabízejí vynikající pohodlí a dobrou úroveň kontroly, pokud je správně zvolena velikost.

Poslední skupinou, které se zde budeme věnovat, jsou karbonové brusle s integrovaným polstrováním (nebo ty se základnou z jiného materiálu, ale podle stejné konstrukční šablony). Jedná se o nejdražší brusle pro rychlobruslení, freestyle slalom, agresivní nebo freeride se zaměřením na výkon. Jsou velmi lehké, výjimečně tuhé a aby co nejlépe fungovaly, měly by vám co nejlépe sedět na noze – to vše přispívá k vynikající úrovni kontroly. Díky relativně tenkému polstrování je potenciál pěny prolomit a přizpůsobit se vaší noze velmi nízký.

Stejně jako v případě měkkých bot, měli byste se zaměřit na botu, která co nejvíce odpovídá délce a anatomii vašeho chodidla. Mějte na paměti, že díky tenkému polstrování s největší pravděpodobností žádné tlakové body a nepohodlí samy od sebe nezmizí. Většina karbonových bot však nabízí možnost tepelného tvarování, které vám umožní opravit problematická místa. Mějte však na paměti – brusle příliš malé nenatáhnete.

Abychom to shrnuli, musíme zdůraznit brutální pravdu: ne každý skate je pro každého. Anatomické rozdíly mezi lidmi jsou prostě příliš velké, nikdy nebude skate dobrý pro všechny. Kromě délky chodidla hraje důležitou roli tvar kotníků, výška nártu a mnoho dalších faktorů. Někdy, i když je daný model perfektní po délce, stejně pro vás nebude vhodný. Pokud se chystáte do obchodu, věnujte čas a vyzkoušejte několik různých modelů v různých velikostech.

Brusle, které se zdají příliš malé, se mohou rozbít a velmi dobře vám poslouží. Na druhou stranu, příliš velké brusle se také rozbijí, což má za následek příliš mnoho místa uvnitř, což negativně ovlivní jejich životnost, úroveň pohodlí a vaši bezpečnost.

Vložka boty

Některé brusle mají vyjímatelnou vnitřní vložku stejně jako lyžařské boty. Typickým příkladem jsou hardshell boty s pevným plastovým skeletem, ale některé fitness brusle mají i tuto možnost. Kvalita vložky se liší cenou. Drahé vložky mají výrazně lepší tvar a materiál, který poskytuje vyšší komfort. Lišit se může i pevnost vycpávek, sportovní brusle mají tenčí vložku z hustých pěn, která zajišťuje precizní a efektivní přeměnu energie. Nejvyšší úrovně mají tepelně tvarovatelné vložky.

Ostatní parametry kolečkových bruslí

Typy spouštění

Tři hlavní typy bot jsou měkké boty, lisovaný plast a kompozit/karbon. Měkké boty jsou lehčí a lépe odvětrávají, takže jsou dobrou volbou, pokud plánujete bruslit celé hodiny nebo dlouhé vzdálenosti. Tvrdé, lisované plastové skořepiny jsou odolnější a omezují roztažení boty, díky čemuž jsou vysoce citlivé při odrážení, ale jsou těžší, takže mohou způsobit únavu při dlouhém bruslení. Kompozitní nebo karbonové skořepiny jsou extrémně tuhé a lehké, aby se zaměřily na přenos síly a výkon.

Tepelné tváření

Tepelně tvarovatelné brusle vytvářejí přizpůsobený, osobní střih, který jim umožňuje být pohodlné a zároveň vysoce výkonné. Tepelně tvarovatelné brusle vám umožňují přeskočit většinu přirozeného přerušení času, které se vyskytuje u bruslí na vysoké úrovni. Mějte na paměti, že tepelné tvarování nemusí být volitelné a brusle nebudou správně padat nebo fungovat, dokud nebudou tepelně tvarovány.

Pouze spouštění

Některé špičkové boty jsou k dispozici samostatně, což vám umožní přizpůsobit součásti brusle. Ať už jste bruslařský veterán, který opakovaně používá rámy a kolečka, nebo si chcete upravit nastavení hned od začátku, možnosti „pouze bota“ umožňují největší svobodu při sestavování vlastních bruslí.

Tříkolky

Tradičně velká kola vyžadovala dlouhé rámy, které ztěžovaly bruslení. To pak omezilo jejich použití na zkušené distanční bruslaře s dlouhými, silnými kroky. Tri-brusle to změnily tím, že umožnily použití velkých koleček na krátkých, ovladatelných rámech. Díky tomu je bruslení na velkých kolech jednodušší a vhodné pro širší rozsah dovedností.

Tri-brusle používají velká kolečka na rámech stejné délky (často i kratších) než 4 kolečkové rámy s malými kolečky. Stále platí, že větší kola pojedou rychle, ale dokážou si také udržet náklon a snadněji překonat nerovnosti a praskliny.

Pokud vám vyhovuje bruslení 4×84 mm, nebudete mít problémy s bruslením 3×100 mm nebo dokonce 3×110 mm.

Jak vybrat správnou velikost kolečkových bruslí?

Roky prodeje bruslí jak v kamenných obchodech, tak na internetu mluví za vše: většinou jediným 100 % jistým způsobem výběru správné velikosti bruslí je jejich vyzkoušení. Existují způsoby, jak poradit na dálku, například: změřit délku stélky a porovnat ji s měřením nohy kupujícího. Pomocí informací o šířce chodidla nebo kotníků, výšce nártu a jaké brusle dříve používali, v jaké velikosti a jak jim sedí. To vše může přinést dobré výsledky, ale nikdy to nebude tak přesné, jako když si brusle jednoduše vyzkoušíte. I když si brusle můžete vyzkoušet, existují pravidla, která je třeba dodržovat.

Správný způsob, jak si brusle vyzkoušet

 1. Vždy si vyzkoušejte, jak obě brusle sedí.Pokud se pokusíte stát v jedné brusli, vložíte na ni veškerou svou váhu a přesunete střed rovnováhy do strany. To znamená, že noha nebude správně sedět uvnitř brusle.
 2. Udělejte si čas na správné šněrování a zapínání bruslí.Všechny uzavírací prvky: tkaničky, suché zipy a přezky jsou zodpovědné za to, že vám přiléhavě a těsně padnou. Pouze pokud brusle správně utáhnete, budou v nich vaše nohy správně umístěny. Volně šněrované brusle se mohou zdát v pořádku, ale po utažení boty se pata tlačí dozadu a může se ukázat, že jsou o celou velikost příliš velké!
 3. Po nasazení bruslí, jejich šněrování a správném utažení zaujměte bruslařský postoj:
 • mírně pokrčte kolena, abyste snížili těžiště
 • ohněte kotníky dopředu (brusle to trochu ztíží, ale manžeta by měla sledovat váš pohyb)
 • Pokud vám pata zůstane na svém místě a vůbec se nezvedne, sedí správně v patě a s uvolněnými prsty s nimi cítíte přední část vložky – vybrali jste správnou velikost

Většina z vás si teď asi pomyslí – jak si můžete brusle vyzkoušet, když je kupujete online? Pro začátek mějte na paměti, že právo Evropské unie vám zaručuje právo vrátit nebo vyměnit produkt zakoupený online nebo mimo obchod (tj. telefonicky) do 14 dnů od doručení, aniž byste museli prodejci poskytovat jakékoli vysvětlení. Pokud si tedy objednáte brusle online a ukáže se vám, že jsou pro vás příliš velké, je možné je do 2 týdnů vrátit a požádat o výměnu (tj. menší velikost nebo jiný model) nebo vrácení peněz v plné výši. Jen mějte na paměti, že brusle nemůžete vzít na zkušební jízdu – produkt musí být „jako nový“, jinak má prodejce právo odmítnout žádost o vrácení/výměnu. Nasaďte si tedy brusle a vyzkoušejte je pomocí 3 výše uvedených kroků, nejlépe ve stoje na koberci. Rovněž nepoškozujte/neničte/nevyhazujte originální krabici.

Většina profesionálních obchodů má tabulky velikostí, informující zákazníky, jaké jsou délky vložek v daných velikostech. Je to super užitečný referenční bod, ale mějte na paměti, že personál obchodu mohl změřit stélku trochu jinak, než jste si změřili nohy, vždy je prostor pro chybu. Způsob umístění pravítka může způsobit rozdíly 1-4 mm, což může hrát velkou roli při výběru správné velikosti.

Navíc, pokud je vaše naměřená délka chodidla mezi dvěma velikostmi v tabulce pro daný model, je vždy lepší nejprve vyzkoušet tu menší. Větší bude po vybalení pohodlnější, ale časem se ještě více vloupe a to bude mít za následek úplně stejné problémy jako při záměrném výběru velikosti. Pokud nejprve vyzkoušíte menší velikost a po chvíli vám brusle na ní stále nebudou pohodlné, pak vězte, že větší velikost daného modelu je ta pravá. To je velmi důležité zejména v případě hardbootových bruslí, jak je popsáno níže.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat