Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Pračky

Obsah článku Ukaž


Pračky: Test a recenze pračekPračka je jedním ze spotřebičů, který nám šetří čas a výrazně usnadňuje život. Výrobci se předhánějí v inovacích nejmodernějších technologií a zákazník si tak může vybrat od klasické pračky se základními funkcemi až po nejmodernější modely, které prádlo i hygienicky vyčistí a odstraní z něj alergeny, roztoče a další neviditelné mikročástice nečistot.Každá pračka při dodržení stanoveného postupu, zvládne dobře vyprat prádlo. Ale různé modely disponují mnoha různými programy a funkcemi, které zajistí vysoký komfort obsluhy pračky a skvěle vyprané prádlo. Při výběru pračky je kromě jejích funkcí důležitá její velikost, objem prádla, které pojme, umístění plnícího otvoru a spotřeba elektrické energie.

Přestože pračku má dnes doma téměř každý, ne všichni rozumí kritériím, která by moderní pračka měla splňovat.

Poskytneme vám návod, které funkce vám usnadní praní, jak účinně má pračka odstřeďovat, aby spolupracovala se sušičkou a jak docílit, abyste díky správně zvoleným programům pračky měli dokonale čisté a voňavé prádlo. Vysvětlíme vám výhody a nevýhody různých typů praček i způsobů jejich plnění. Ukážeme rozdíly ve spotřebě energie a jak poznáte úsporný model.

Pračky: Výběr 10 nejlepších modelů praček

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších praček. Jak jsme tyto modely vybírali? Vybrali jsme pračky podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena pračky, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

Název pračkyVzhledTyp plněníMaximální kapacita (kg)Otáčky (za min)Hlučnost odstřeďování (dB)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Samsung WW90TA046ATPračka Samsung WW90TA046ATPřední91400729990Zobrazit v obchodech
AEG L7FBE48SCPračka AEG L7FBE48SCPřední814007514990Zobrazit v obchodech
Beko WUE6511XWWPračka Beko WUE6511XWWPřední61000725480Zobrazit v obchodech
LG F4TURBO9EPračka LG F4TURBO9EPřední91400738990Zobrazit v obchodech
AEG L7FOE48SCPračka AEG L7FOE48SCPřední814007513685Zobrazit v obchodech
Whirlpool FFS 7238 B EEPračka Whirlpool FFS 7238 B EEPřední71200807290Zobrazit v obchodech
Beko WRE 6612 CSBSWPračka Beko WRE 6612 CSBSWPřední61200765849Zobrazit v obchodech
LG FA94V5UVW0Pračka LG FA94V5UVW0Přední914007113990Zobrazit v obchodech
Whirlpool TDLR 5030L EU/NPračka Whirlpool TDLR 5030L EU/NHorní51000766368Zobrazit v obchodech
Beko EWUE7736CSX0CPračka Beko EWUE7736CSX0CPřední71400727980Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení praček od jejich uživatelů.

Nejlepší pračky podle Heureky

Podle jakých parametrů vybírat pračku?

Výběr pračky uzpůsobte svému životnímu stylu. Chcete pouze pračku nebo pračku se sušičkou? Pračku volně stojící nebo vestavnou? Jak často perete? Kolik osob bude pračku používat – jaký objem by tedy měla mít? Jste stále v časovém presu a budete využívat zkrácené programy? Jaký typ oblečení budete především prát – silně znečištěné pracovní oděvy nebo běžné prádlo? Budete prát i pro malé děti nebo alergiky? Potřebujete oblečení nejen vyprat, ale také z něj odstranit zvířecí chlupy od domácího mazlíčka? Jaké má mít pračka ovládání – co nejjednodušší nebo zvládnete i náročnější nastavování programů? Jakou energetickou třídu má pračka mít? Jaký design pračky se vám líbí a hodí do interiéru? Kolik peněz jste ochotni do pračky investovat?

Typ pračky – podle místa, kam pračku umístíte, vyberte její typ – pračku vestavnou nebo volně stojící.

Plnění pračky – podle místa, kde pračka bude, a vašich preferencí se rozhodněte pro pračku plněnou předem, vrchem či úzkou SLIM pračku s ohledem na prostorové možnosti.

Kapacita pračky – ujasněte si, kolik osob bude pračku používat, jak často budete prát a jakou kapacitu by tedy měla mít.

Cena pračky – stanovte si, kolik jste ochotni do pračky investovat a poté vybírejte z modelů v této cenové kategorii.

Vybavení a funkce – jaké programy a funkce chcete, aby pračka měla.

Další vlastnosti pračky – typ motoru, hlučnost, spotřeba atd.

Typy praček

Vestavná pračka

Vestavěnou pračku oceníte v situaci, kdy se vám nevejde jinam, než do kuchyňské linky. I přes zabudování do kuchyňské linky bude přístup k pračce bezproblémový. Díky jednotnosti dvířek kuchyňské linky ani není poznat, že v ní pračka je. Výhodou vestavných praček je jejich nenápadnost. Nevýhodou menší výběr modelů a vyšší pořizovací cena.

Volně stojící pračka

U volně stojících praček máte široký výběr z různých typů i designů. Můžete si vybrat mezi pračkami s horním nebo předním (bočním) plněním. Výhodou volně stojící pračky je, že ji při rekonstrukci bytu nebo při stěhování můžete umístit, kam potřebujete (samozřejmě musí být zajištěn přívod vody a napojení na odpad).

Umístění volně stojící pračky

Podle toho, kam chcete pračku umístit a kolik prostoru na ni máte, si vyberte typ pračky. Obvykle se pračka umísťuje do koupelny, předsíně, kuchyně nebo samostatné prádelny či technické místnosti. Vždy si změřte prostor, který pro pračku vymezíte, aby odpovídal její velikosti. Nezapomeňte počítat i mírnou s vůlí.

V případě menších koupelen většina zákazníků ocení možnost pořídit si do nich SLIM pračku nebo pračku s horním plněním.

Do kuchyně se hodí pračka s předním plněním, zvláště pokud bude zakomponována do kuchyňské linky. Do velké koupelny nebo samostatné prádelny, kde velikost pračky nemusíte řešit, je lepší koupit předem plněnou pračku s prostorným bubnem. Na pračku pak můžete postavit sušičku, což by při koupi pračky s horním plněním nebylo možné.

Rozměry a hmotnost pračky

Hmotnost pračky je důležitá především kvůli manipulaci s ní. Při stěhování těžké pračky do bytu v domě bez výtahu byste mohli s jejím vynesením nahoru mít velké potíže. Pokud by taková situace nastala, využijete u prodejce službu doručení spotřebiče přímo do bytu.

Hmotnost pračky se odvíjí od její velikosti, technického typu a kapacity. Váha předem plněných praček se pohybuje od 60 do 70 kg. Vrchem plněné pračky jsou lehčí – váží do cca 60 kg. Pokud často cestujete a potřebujete přeprat menší množství prádla, jsou pro vás řešením minipračky. Minipračky jsou malé, lehké a dobře přenosné.

Rozměry praček jsou uváděny jako výška krát šířka krát hloubka v centimetrech:

Hluboké pračky mají rozměry cca 85 x 60 x 60.

SLIM pračky jsou užší, mají rozměry cca 85 x 60 x 33–45.

Pračky s horním plněním mají rozměry cca 90 x 40 x 60

Způsob plnění pračky

Důležitým kritériem při výběru pračky je způsob jejího plnění, které může být buď horní nebo přední.

Pračky s horním plněním

Výhody

Pračky s horním plněním jsou méně náročné na místo. Protože jsou úzké (šířka cca 40 cm), jsou ideální do malých koupelen a stísněných prostor. Do hloubky však mohou mít až 90 cm a vejde se do nich i 10 kg prádla.

Ušetří místo nutné k otevření předních dvířek, ale zaberou zas víc místa do výšky. Nad sebou kvůli otevření víka potřebují ještě cca 50 cm prostoru.

Výhodou praček s horním plněním je, že se k nim starší osoby nebo osoby s omezenou hybností nemusí ohýbat.

Nevýhody

Nevýhodou je, že víko pračky nemůžete využít k odkládání věcí – při každém praní byste je museli sundávat. Na pračku nemůžete umístit sušičku ani pračku zakomponovat pod pracovní desku kuchyňské linky. Pračky s horním plněním mívají menší nabídku funkcí, slabší výkon a horší stabilitu.

Pračky s předním plněním

Výhody

U praček s předním plněním máte díky průhledným dvířkám bubnu přehled o průběhu pracího cyklu. Nejběžnější rozměry praček s předním plněním jsou 60 x 85 x 60 cm. Na pračky s předním plněním můžete postavit sušičku stejných rozměrů (existují i kompatibilní sety pračky se sušickou) nebo ji umístit do kuchyňské linky či koupelnového nábytku.

K volně stojící pračce můžete dokoupit regál nebo skříňku a prostor nad ní využít na odkládání pracích prostředků, ručníků, nebo kosmetiky.

Díky širší základně jsou pračky s předním plněním stabilnější a mají velký buben, který pojme velké množství prádla (až 15 kg). Pračky s předním plněním splňují vyšší nároky na moderní technologie, než pračky s horním plněním. Většinou jsou doplněny o chytré funkce a různá vylepšení. Velký výběr je i co se týče designů a energeticky úsporných modelů.

Nevýhody

Pračka zabírá větší prostor, některé modely mají vyšší spotřebu vody a musíte se k ním ohýbat. Je nutné počítat i s prostorem k otevírání bubnu.

SLIM pračky

Kompromisem mezi pračkou s horním a předním plněním je SLIM verze. Slovem SLIM se označují pračky s předním plněním se zkrácenou hloubkou již od 33 cm. Díky tomu pračka zabírá méně místa. SLIM pračky mají většinou průměrnou nebo menší kapacitu. Nabídka funkcí a programů je však stejně pestrá, jako u klasických praček s předním plněním.

Pračky kombinované se sušičkou

Pračky se sušičkou jsou dobrou volbou pro domácnosti, kde není pro sušičku už místo a ani není možné sušit prádlo na balkóně nebo na jiném vhodném místě. Pračka kombinovaná se sušičkou zvládne vyprat a usušit cca 10 kg prádla.

Tyto spotřebiče disponují praktickým kontinuálním programem, během kterého sušení plynule navazuje na praní. Váhový senzor automaticky nadávkuje vodu, prací prostředek i teplo při sušení. Díky tomu se prádlo vypere i usuší, i když není zaplněná celá kapacita bubnu.

Nevýhodou je, že pračky kombinované se sušičkou mnohdy nezvládnou usušit stejné množství prádla, které vypraly a musíte tak jednu várku prádla sušit na dva cykly. Pračky se sušičkou mívají vyšší spotřebu elektrické energie a jsou těžší.

Stejně jako pračky, mohou být i pračky kombinované se sušičkou buď s horním plněním, s předním plněním nebo v provedení SLIM také s předním plněním.

Další typy praček

Parní pračky

Pomocí parní pračky perete ve vodě i v páře. Parní pračky jsou oproti běžným pračkám mnohem šetrnější a spolehlivě vyperou i nejjemnější prádlo.

V parní pračce můžete prádlo ošetřit antibakteriálně, což ocení především alergici. Parní pračky prádlo nejen vyperou, ale i hygienicky vyčistí a odstraní z něj alergeny, roztoče a další neviditelné mikročástice nečistot.

Pračky s parním praním využívají technologii napařování. Parní generátor přemění vodu na páru a ta pronikne do středu vláken prádla. Pára uvolňuje textilní vlákna mnohem šetrnějším způsobem, díky čemuž do takto změkčených vláken prací prostředek proniká mnohem hlouběji a odstraňuje i nejodolnější skvrny.

Díky programu „Osvěžení“ oblečení zbavíte nepříjemného zápachu z kuchyňských výparů a cigaret i bez nutnosti praní.

Pára zahřívá vnitřek bubnu rychleji než voda, proto je praní energeticky úspornější. Parní pračky spotřebují o 30 % méně vody a perou přibližně o třetinu rychleji, než klasické pračky. Výkon motoru je většinou převáděn přímo na buben, což snižuje hlučnost během praní a odstřeďování prádla. Díky speciálnímu programu Refresh vypere parní pračka prádlo tak, že jde mnohem lépe žehlit.

Nevýhodou je snad pouze vyšší pořizovací cena.

Bublinkové pračky 

Bublinkové pračky fungují tak, že do roztoku pracího přípravku a vody je vstřikován vzduch. Následně vzniká bublinková pěna, která proniká do tkanin a zajišťuje jejich praní, které probíhá při nízkých teplotách – již okolo 15°C, což je šetrné vůči prádlu a také je spotřebováno menší množství elektrické energie.

Vířivé pračky

Vířivé pračky se dnes už téměř nepoužívají. Ale jsou levné, rychle perou, lehce se ovládají, jsou lehké, nenáročné na prostor a nepotřebují přívod vody pod tlakem. Prádlo se pere/víří ne v bubnu pračky, ale v její vaně. Princip pračky spočívá ve vrtulce poháněné elektromotorem, která uvádí prací lázeň s prádlem do vířivého pohybu. Některé modely mají zabudovanou i odstředivku a mohou tak prádlo po vyprání ihned vyždímat. Pojmou cca 1–2 kg prádla. Prací proces je rychlý – bývá kratší než 15 minut. Odstředění prádla zabere dalších 10 minut. Vířivé pračky mohou i v dnešní době najít uplatnění například na chatách nebo v malých domácnostech.

Energetický štítek pračky

Při výběru pračky je užitečnou pomůckou její energetický štítek, který vám sdělí nejdůležitější informace o pračce. Účinnost praní a odstřeďování jsou pouze orientační hodnoty měřené při praní bavlněného prádla na 60°. Při praní jiného materiálu nebo při jiném programu, se tyto hodnoty mohou lišit.

Energetická třída a spotřeba

U všech spotřebičů je žádoucí aby ušetřily co nejvíce elektrické energie. V současné době se už nesmí prodávat pračky s energetikou třídou horší než A+. V nabídce jsou tedy modely s označením A+, A++ a A+++.

Spotřeba elektrické energie by neměla přesáhnout 1 kWh za jeden prací cyklus. Dražší typy praček mohou mít spotřebu i kolem 0,76 kWh.

Spotřeba vody při jednom praní by se měla pohybovat okolo 40 až 50 litrů.

Mnoho praček je vybaveno množstevní automatikou, která se o spotřebu postará automaticky (funkce Fuzzy Logic).

Na energetickém štítku je uvedena roční spotřeba energie a vody – počítá se s 220 pracími cykly za rok. Můžete si tak spočítat, kolik vás provoz pračky v závislosti na frekvenci praní ve vaší domácnosti, bude přibližně stát.

Hlučnost

Pračka je jedním z nejhlučnějších a v mnoha domácnostech nejčastěji používaných domácích spotřebičů. Je tedy v zájmu každého majitele pračky, zaměřit se na to, jak moc je pračka hlučná. Zvláště pokud často perete večer nebo v noci.

Každá pračka je při praní a především při odstřeďování hlučná. Levnější modely mají vysokou míru hluku, ty dražší mohou být i sotva slyšitelné.

Levnější pračky mívají hlučnost i vyšší než 60 dB, přičemž během odstřeďování se zvýší až na 80 dB. Dražší modely mají hlučnost nižší – pod 50 dB a při odstřeďování 70 dB.

Příklad hluku:

40 dB – běžné hlukové pozadí

50 dB – normální hovor

60 dB – hlasitý hovor

70 dB – potlesk v sále

Třída účinnosti praní

Třída účinnosti praní nám sděluje, nakolik je pračka schopná poradit si i s velmi odolnými skvrnami.

Účinnost odstřeďování

Účinnost odstřeďování nás informuje, na jaké úrovni je ždímání, což je důležité především, pokud máte sušičku.

Kapacita pračky/objem bubnu

Kapacita bubnu pračky, tedy jaké množství prádla se vejde do pračky na jedno praní, je často opomíjený údaj. Pokud si několikačlenná rodina pořídí pračku s malou kapacitou bubnu, musí pračku pouštět mnohem častěji, aby se vypralo všechno, co je potřeba.

Pro dvoučlennou domácnost je dostačující pračka s kapacitou bubnu kolem 4 kg.

Pro početnější rodinu už se vyplatí pořídit si pračku, do které se vejde minimálně 6 kg prádla.

Záleží také na množství vyprodukovaného prádla k vyprání v konkrétní rodině – víc prádla se vypere v domácnosti s malými dětmi nebo když je potřeba často prát pracovní oblečení.

Je lepší koupit si pračku s o něco větší kapacitou, protože buben by se neměl prádlem plnit na víc než 80 %, aby v něm zbyl dostatek místa pro pohyb prádla, což zefektivňuje kvalitu praní. Občas je potřeba vyprat i například i deky nebo přikrývky, které se do menší pračky nevejdou.

Uspořádání a materiál bubnu

Při výběru pračky si prohlédněte také její buben. Výrobce může sice udávat, že pračka pojme určitý počet kilogramů prádla, ale když pračku otevřete, můžete zjistit, že buben je příliš mělký a kdybyste se do pračky pokusili dát uvedené množství oblečení, při plnění by z pračky vypadávalo. Počítejte i s tím, že je potřeba nad prádlem nechat asi 15 centimetrů prostoru, aby se dobře propralo, vymáchalo a nezůstaly na něm zbytky nerozpuštěného pracího prostředku. Navíc potom vyprané prádlo nebude tolik zmačkané.

Buben by neměl mít příliš velké otvory pro průchod vody. Velké otvory jsou při praní k prádlu nešetrné a na oblečení se díky jim mohou tvořit žmolky. Žmolky vznikají odstředivou silou při ždímání, kdy je látka vtlačována do otvorů bubnu.

V bubnu jsou unašeče prádla. Když jsou uložené asymetricky, napomáhají lepšímu pohybu prádla. Jeden z nejlepších bubnů je buben voštinový. Díky své konstrukci nenechá prádlo nešetrně klouzat po povrchu bubnu, ale po tenké vrstvě vody, která se na bubnu díky jeho konstrukci vytvoří.

Praktické je i osvětlení bubnu, díky kterému máte kdykoliv přehled o průběhu praní.

Buben pračky by měl být vyroben z materiálů, na které nebude mít voda nepříznivý vliv. Ideální je nerez, plast nebo litina.

Rozdíl ve vnitřní velikosti je mnohdy obrovský, bez ohledu na uváděnou kapacitu v kilogramech.

Počet otáček a účinnost odstřeďování

Čím rychleji se buben točí, tím bude prádlo po vyprání sušší. Účinnost odstřeďování se označuje písmeny od A do D, přičemž A je nejlepší třída. Třída účinnosti je pračce udělena na základě procentuálního zbytku vody v prádle. Příklad – pokud si koupíte pračku s účinností C, v prádle zůstane cca 54 – 63 % vody. Během odstřeďování s účinností A by v prádle po odstředění mělo zůstat méně než 45 % vody.

Účinnost odstřeďování je důležitá především pokud po vyprání prádlo sušíte v sušičce. Aby prádlo bylo dostatečně vyždímané, vyžaduje sušička odstřeďování na alespoň 1 200 otáček za minutu. Pokud je prádlo dobře vyždímané, bude se v sušičce sušit kratší dobu a spotřebuje méně elektrické energie.

Ideální je, pokud si rychlost otáček můžete sami volit, abyste si například při praní jemného prádla mohli počet otáček snížit a prádlo vysokou rychlostí neponičili.

1 000 otáček: velmi šetrné odstřeďování – vhodné pro menší kusy a jemné prádlo.

1 200 otáček: odstřeďování vhodné pro běžné prádlo – odstraní většinu vlhkosti i z velkých kusů oblečení (bundy, mikiny, tepláky, svetry atd.).

1 400 – 1 600 otáček: velmi intenzivní odstřeďování – prádlo je připravené do sušičky (při ždímání prádla při nižších otáčkách, je jeho sušení v sušičce energeticky velmi náročné a trvá delší dobu).

Automatika nebo ručně nastavitelné programy?

Nejlevnější modely praček jsou vybaveny jednoduchým ovládáním, kdy se jedním voličem nastavuje požadovaný program, druhým se navolí teplota a třetím otáčky odstřeďování. Některé však mohou mít i další funkce, například extra máchání nebo snadné žehlení. Tyto pračky nemají žádnou „inteligencí“ a tak vám nezabrání například v chybném nastavení pracího programu a teploty.

Moderní modely praček disponují inteligentní elektronikou a digitálním ovládáním. V praxi to znamená, že například u programu na jemné prádlo vám pračka nedovolí nastavit vyšší teplotu, která by prádlu uškodila. To samé platí i u otáček – nespustí se, pokud nastavíte vysoký počet otáček. Tím chrání vaše prádlo před poškozením, vznikem žmolků nebo potrháním.

Pračka má pro každý z programů přednastavenou teplotu i otáčky vzhledem k materiálu, který se u daného programu očekává. Stačí prádlo vložit do pračky, vybrat odpovídající program a o ostatní se už postará pračka sama. Podle zvoleného programu aktivuje například funkci snadného žehlení, přídavného máchání nebo zapnutí parních trysek. Špičkové modely si v závislosti na zvoleném programu a váze prádla samy nadávkují prací přípravek a aviváž. Díky tomu je ovládání moderních praček s inteligentní elektronikou je velmi komfortní, rychlé a bezpečné. Prádlo tak dokáže bez obav vyprat téměř každý. Stačí se zorientovat v tom, jak výrobce vaší pračky tyto automatické funkce pojmenovává.

Ovládání a nabídka programů

Aby se vám pračka dobře a pohodlně obsluhovala, mělo by být její ovládání jednoduché a intuitivní. Ideální je, pokud má pračka displej. Na něm vidíte veškeré informace o průběhu praní, době cyklu atd.

Abyste mohli maximálně využít všechny funkce, kterými pračka disponuje, pečlivě si pročtěte návod k použití, kde jsou všechny programy dopodrobna popsané.

Abyste si hned ze začátku nemuseli všechny údaje pamatovat, vyfoťte nebo vypište si pro vás nejužitečnější údaje a nalepte na pračku.

Přizpůsobení programů

Některé modely praček vám kromě automatického nastavení programů umožní do parametrů daných programů i zasahovat. Standardně se jedná o možnost nastavení teploty, intenzity odstřeďování a u některých praček můžete upravit i délku praní – u méně zašpiněného prádla ji zkrátit a prodloužit pro odstranění odolnější špíny, případně zvolit mezi rychlou a ekologickou variantou praní.

Programy a funkce praček

Moderní inteligentní pračky disponují velkým množstvím užitečných funkcí, které vám ulehčí nastavení pračky, výrazně zvýší kvalitu praní a sníží spotřebu energie a pracího prostředku. Prádlo nejen vyperou, ale i hygienicky vyčistí a odstraní z něj alergeny, roztoče a další neviditelné mikročástice nečistot.

Odložený start a odložený konec 

Odložený start nebo odložený konec, je praktická funkce, díky které bude vaše pračka prát v dobu, ve kterou potřebujete, i když nejste doma, abyste pračku zapnuli. Jednoduše si nastavíte, kdy chcete, aby pračka začala prát nebo kdy má s praním skončit – například tak, aby se prádlo dopralo chvíli před vaším příchodem z práce nebo prala během doby, kdy máte levnější tarif.

Dětská pojistka

Jakmile aktivujete dětskou pojistku, veškerá tlačítka se stanou nečinnými a nelze měnit program nebo otevřít dvířka pračky. Můžete tak prát bez obav, že vaše zvídavé děti něco vyvedou nebo že si ublíží.

Aqua Stop (Aqua Safe)

Funkce Aqua Stop je ochranný mechanismus, který zabrání tomu, abyste vytopili sousedy nebo svůj domov. Pokud dojde k poruše pračky nebo k poškození její hadice, funkce Aqua Stop zabrání úniku vody pomocí přídavné bezpečnostní hadice nebo plovákového spínače, který zastaví pračku, uzavře přívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže.

Displej a osvětlení bubnu

Manipulaci s pračkou zpříjemňuje a ulehčuje osvětlení bubnu a LCD nebo LED displej. Displej pračky poskytuje přehled o trvání cyklu a jeho fázi, případně o vzniklé poruše. Můžete si nastavit jas, podsvícení i jazyk.

Zvukový signál

Každý prací cyklus trvá jinak dlouho. Doba praní je u inteligentních praček ovlivněna i množstvím prádla, které do bubnu vložíte. Proto některé pračky disponují funkcí zvukového signálu. Jakmile skončí nastavený cyklus, pračka vás zvukovým signálem upozorní, že v ní máte prádlo. Jinak se může snadno stát, že na prádlo v pračce zapomenete a budete ho poté muset vyprat znovu, protože bude nepříjemně cítit.

Fuzzy logic

Funkce Fuzzy logic reguluje množství vody, délku praní a výšku otáček odstřeďování v závislosti na hmotnosti prádla, které do pračky vložíte. Pračka si prádlo sama zváží a podle váhy zvolí ideální program.

Šestý smysl

Funkce Šestý smysl funguje podobně jako Fuzzy logic. Neřídí se však pouze hmotností prádla, ale nastavíte si i typ tkaniny praného prádla a pračka podle těchto bližších parametrů sama zvolí délku praní, teplotu a počet otáček odstřeďování. Doba trvání programu se tím může zkrátit i na polovinu. Spotřeba energie a vody se může snížit až o 30 %.

Pozor však na praní prádla, které pouští barvu. Při tomto programu pračka bude prádlo prát tak dlouho, dokud nevyhodnotí vypouštěnou vodu jako čistou. Zbytečně tak dojde k odbarvování prádla a ke zvýšení spotřeby vody a elektrické energie. Na prádlo, které pouští barvu, tento program tedy raději nepoužívejte.

Smart funkce, NFC

Trendem současné doby je chytrá domácnost, ve které můžete co nejvíc spotřebičů ovládat na dálku pomocí telefonu nebo jiného mobilního zařízení.

Wi-Fi pračku můžete připojit k internetu a napojit na systém inteligentní domácnosti. Ovládat a kontrolovat ji pak můžete i na dálku prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu s příslušnými aplikacemi. Kdykoliv tak můžete sledovat technický stav pračky, co právě dělá, kdy spuštěný prací cyklus skončí atd.

Moderní SMART pračky umí komunikovat s mobilními telefony, obvykle přes WiFi. Pomocí NFC můžete do svého chytrého telefonu stahovat nové prací programy a následně je přenést do pračky přiložením telefonu k pračce na symbol NFC Tag On. Různí výrobci mají pro pokročilé funkce inteligentních praček různé názvy. Například Smart Thin Q – možnost ovládat pračku pomocí telefonu na dálku – třeba z práce.

Výhodou chytrých praček není jen možnost zapnout spotřebič, i když jste třeba v práci. Tuto funkci už dávno zvládají modely s odloženým startem. Chytrá pračka vás ale může také například informovat o závadě, nebo vám umožní stáhnout si z internetu novou nabídku programů.

Silent systém 

Je-li jedním vašich nejdůležitějších kritérií při výběru pračky její tichý chod, zaměřte se na pračky, jejichž hlučnost nepřesáhne 70 dB. Ideální je například funkce Silent systém. Umožňuje prát téměř bez hluku, což je velmi praktické, pokud často pračku pouštíte večer nebo v noci nebo nechcete, aby vás a vaši rodinu hlučný provoz rušil při odpočinku nebo sledování televize. Velmi tichý provoz pračky je umožněn díky speciálním izolačním vrstvám uvnitř spotřebiče.

Baby Care (Antibacterial)

Baby Care je speciální anti alergenní program pro praní dětského oblečení a oblečení alergiků. Pračka pere v intenzivním cyklu dodatečným mácháním, aby v prádle zůstalo co nejmenší množství pracích prostředků, které mohou podráždit citlivou pokožku nebo způsobovat alergické reakce. U praček s parní funkcí bývá přídavkem ještě navíc ošetření párou s dezinfekčními vlastnostmi.

Dodatečné vložení prádla či pracích prostředků 

Pokud se vám občas stane, že po spuštění pračky najdete ještě prádlo, které potřebujete vyprat, pak tento program určitě využijete. Stisknete pauzu a zapomenuté oblečení do bubnu pračky dodatečně vložíte. Některé pračky mají speciální dvířka, která jsou umístěna nad hladinou vody, díky čemuž po jejich otevření nedojde k jejímu vytečení.

Tento program využijete i v případě, když chcete vyprat oblečení vyžadující speciální péči. Oblečení do pračky jednoduše vložíte během pracího cyklu, aniž by cyklus byl narušen nebo se opakoval znovu od začátku. Při přerušení praní můžete v případě potřeby přidat i další dávku pracího prostředku nebo aviváže.

Eco Bubble 

Funkce Eco Bubble zajišťuje vysoce účinné praní i při nízkých teplotách. Tím ušetříte až 70 % energie. Princip je takový, že na počátku pracího cyklu se smíchá voda, prací prostředek a vzduch a dojde k vytvoření pěny (bublinek). Pěna proniká do tkanin až 40x rychleji než běžná směs pracího prostředku a vody, což umožňuje šetrné a účinné praní při nižších teplotách.

Parní programy

Parní program se většinou používá jako doplňková funkce k programu, který si zvolíte. Vyberete si program, přidáte prací prostředek a zvolíte funkci parního praní. Není nutné používat aviváž, protože pára prádlo změkčí a minimalizuje mačkání prádla.

Parní programy slouží k osvěžení prádla, odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Načichne-li vám oblečení například kouřem od ohně, pračka vám při použití programu „osvěžení“ kouřový nádech během chvíle odstraní. Parní programy dokáží oblečení zbavit většiny alergenů a bakterií. Využijete je při praní povlečení, spodního prádla a oblečení, které se bezprostředně dotýká vaší pleti, což ocení především alergici.

Použitím parních programů spotřebujete méně elektrické energie, protože nečistoty na prádle jdou odstranit rychleji a při nižších teplotách.

Po doprání prádla můžete u některých typů praček využít parní samočisticí cyklus k dezinfekci bubnu.

Otevírání dvířek

Pokud si nejste jistí, jestli místo, kam pračku umístíte, bude to pravé, a je pravděpodobné, že ji budete stěhovat jinam, nebudete nejspíš ani vědět, na kterou stranu potřebujete, aby se otvírala její dvířka. V takovém případě si kupte pračku, která nabízí možnost změny orientace otevírání dvířek bubnu. Má-li pračka panty na levé straně, znamená to, že má levé otevírání. Panty na pravé straně = pravé otevírání.

Možnost podstavby

Podstavba znamená, že je možné horní desku pračky odejmout a tím o několik centimetrů snížit její výšku. Díky tomu můžete pračku umístit například pod kuchyňskou linku nebo do koupelnového nábytku. Přístup k pračce bude stále bezproblémový a uvidíte dobře i na displej.

Automatické dávkování pracího prášku

Příliš velké množství pracího prostředku může negativně ovlivnit výsledek praní a jeho zbytky mohou ulpět na oblečení. Celý proces praní se kvůli příliš vysoké dávce pracího prostředku může prodloužit a tím zvýšit spotřebu vody a energie. Malá dávka prádlo zas dostatečně nevypere.

Proto je důležité prací prostředek správně dávkovat. Naštěstí nám s tímto úkonem může pomoci chytrá funkce pračky, která se o dávkování pracího prostředku postará sama v závislosti na množství prádla v bubnu pračky, stupně znečištění oblečení a materiálu tkaniny.

Prací prostředek a aviváž jednou za čas doplníte do velkých nádob v pračce a ta si sama při každém praní odebírá potřebné množství.

Jet Systém (New Jet, Drive Jet)

New Jet je systém přímého sprchování prádla pracím roztokem, který se využívá především u předem plněných praček. Za pomoci cirkulačního čerpadla prací roztok v pračce cirkuluje a je rozstřikován na prádlo v bubnu otvorem v horní části gumové těsnící manžety dvířek. Prádlo je tak během pracího cyklu důkladně propíráno. Můžete nastavit kratší dobu praní a ušetři energii a vodu.

Zkrácené programy

Průměrný prací cyklus trvá kolem hodiny. Pokud potřebujete vyprat pouze lehce zašpiněné nebo zpocené prádlo, u některých modelů praček si můžete nastavit zkrácený cyklus praní, který bude trvat pouze 15–30 minut.

ECO program

Funkce Eco (ECO Time) je energeticky úsporný program, který umožňuje praní menšího množství prádla s úsporou vody a energie, než při použití běžného programu, který používáte, když je pračka plná.

Pet programy

Pet program je určen majitele domácích mazlíčků. Díky programu, který prádlo důkladně namočí a vymáchá před praním i po něm, se z oblečení odstraní většina chlupů a dalších vláken. Ideální je doplnit pračku ještě sušičkou prádla, která z prádla zvládne téměř dokonale odstranit všechny chlupy, vlasy, vlákna, prach a různé alergeny.

Motor pračky

Motor ovlivňuje hlučnost pračky a její spotřebu. Pračky mívají nejčastěji tři typy motorů: klasický motor, invertorový motor a direct drive motor.

Nejhlučnější jsou pračky s klasickým motorem. Oproti novějším typům jsou poruchovější a při praní méně účinné.

Pračky s invertorovým motorem jsou díky elektronickému řízení tišší a mají nižší spotřebu.

Dražší modely většinou disponují direct drive motorem. Motor je umístěn v ose bubnu, který pohání napřímo bez řemenu a řemenice, čímž dochází k menším vibracím a nižší hlučnosti pračky.

Klasický motor

Klasický motor je dnes už v podstatě zastaralý typ motorů. Je tvořen čtyřmi částmi: motorem, bubnem, řemenem a řemenicí. Přenos elektřiny probíhá prostřednictvím uhlíků, které způsobují hlučnost pračky i její vyšší spotřebu. Navíc je potřeba uhlíky vždy po čase vyměnit. Motor je umístěn mimo osu bubnu, což je neefektivní.

Invertorový motor

Invertorový motor se skládá ze stejných částí, jako motor klasický a je také umístěn mimo osu bubnu. Oproti klasickému motoru snižuje hlučnost (pračka se dá označit jako tichá) a spotřebu pračky. Díky jeho elektronickému řízení je jeho regulace přímá a plynulá.

Direct drive motor

Direct drive motor najdeme především u dražších a špičkových praček. Na rozdíl od předchozích dvou modelů je motor umístěn v ose bubnu. Nepotřebuje tedy řemen ani řemenici, buben pohání přímo. Proto je efektivnější, snižuje hlučnost a vibrace pračky, je stabilnější a lépe ovladatelný než ostatní motory.

Praní téměř bez vody

Kromě parního praní lze prát téměř bez vody využitím polymerních kuliček. Tuto technologii používají především průmyslové prádelny a hotely.

Polymerní kuličky absorbují nečistoty, čímž se může ušetřit až 80 % vody, až 50 % pracího prostředku a až 50 % energie. Polymerní kuličky by také měly zamezovat vzájemnému obarvení prádla, které při tomto typu praní nemusíte dělit do několika dávek podle barvy. Po ukončení pracího cyklu se skrz otvory v bubnu kuličky vrátí do zásobníku a jsou připravené k dalšímu použití.

Údržba pračky

I když může mít pračka samočistící program, neměli byste zapomínat na její další údržbu. Znečištění pračky nejenže zkracuje její životnost, ale ani prádlo už nemusí být po vytažení krásně čisté a voňavé. Aby vám pračka sloužila co nejlépe a nejdéle, vyžaduje průběžnou péči.

Jak se o pračku starat?

Pračku nepřeplňujete – prádlo se pak lépe vypere a šetříte tím její motor.

Perte raději při nižších teplotách, omezíte tak usazování vodního kamene.

Zápachu pračky zabráníte, když občas do bubnu pračky nalijte litr octa s vroucí vodou a naprázdno vyperete na nejvyšší teplotu.

Minimálně dvakrát za rok vyčistěte filtr pračky.

Po každém vyprání otřete vlhkým hadříkem gumové těsnění kolem dvířek pračky.

Těsnění

V gumovém těsnění okolo dvířek se zachytávají vlákna, prach, vlasy, kousky papírových kapesníčků a různé drobné nebo v kapsách zapomenuté, předměty. Po praní v těsnění může zůstat i zbytek vody, který se stane živnou půdou pro různé bakterie a plísně, což brzy poznáte i díky nepříjemnému zápachu.

Proto ideálně po každém praní odstraňte všechny v těsnění zachycené nečistoty, těsnění otřete vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Na usazené nečistoty použijte kartáček a ocet nebo dezinfekci. Když pračka dopere, nechte dvířka pračky otevřená nebo alespoň pootevřená, aby vnitřek pračky mohl vyschnout a nezapařoval se.

Dávkovací šuplík

Alespoň jedenkrát měsíčně vyčistěte šuplík na dávkování pracího prostředku a aviváže. Obvykle šuplík stačí vyjmout a opláchnout horkou vodou, případně odolnější nečistoty odstranit žínkou. S usazenou špínou si poradí kartáček, ocet a odstraňovač vodního kamene. Zanesené otvory trysek zprůchodníte pomocí špendlíku nebo párátka. Po vyčištění šuplík vysušte nebo nechte pootevřený, ať může proschnout, což můžete dělat i po každém praní.

Pokud šuplík průběžně nevymýváte, budou se v něm množit plísně a bakterie, a usazené zbytky pracího prostředku nebo aviváže mohou zanechávat skvrny na prádle.

Filtr

Filtr pračky stačí vyčistit jednou za dva až tři měsíce (podle četnosti praní). Filtr vyjměte, zbavte nečistot, propláchněte a vraťte zpět. Postup na jeho čištění bývá uveden v návodu na použití konkrétního modelu pračky.

Buben

Po doprání nenechávejte prádlo v bubnu příliš dlouho, aby se nepřetěžoval na jednu stranu. Po vyjmutí prádla nechte dvířka pračky otevřená, aby vnitřek mohl vyschnout.

Několikrát za rok do pračky přidejte speciální čistič, který se postará o celý vnitřek přístroje a pusťte pračku naprázdno.

Oblíbené značky praček

Tuzemský trh nabízí pračky od několika desítek výrobců.

Jaké značky patří mezi nejoblíbenější?

Pračky Whirlpool

pračky whirlpool

Whirpool je americká značka, která je v České republice velmi oblíbená. Vyrábějí především volně stojící předem plněné pračky, ale v nabídce jsou i pračky plněné vrchem. Pračky Whirpool jsou vysoce úsporné a mají nízkou hlučnost. Jejich cena se pohybuje od 6 000 do 20 000 Kč.

Pračky LG

pračky lg

LG je korejská značka vyrábějící výhradně předem plněné klasické pračky i užší SLIM modely. Většina těchto praček je velmi úsporná s energetickou třídou A+++. Některé modely mají velkou kapacitu a pojmou až 12 kg prádla. Jejich cena se pohybuje od 10 000 do 15 000 Kč, přičemž pro náročnější zákazníky nabízí i modely v cenové relaci kolem
30 000 Kč.

Pračky AEG

pračky aeg

AEG je německá značka vyrábějící především klasické předem plněné pračky, i když můžete narazit i na pračky s horním plněním nebo na užší SLIM modely. AEG nabízí pračky, které zvládnou vyprat 6 až 10 kg prádla. Cena těchto praček se pohybuje od 9 000 do 35 000 Kč.

Pračky Beko

Pračky Beko

Pračky od turecké firmy Beko si můžete pořídit za cenu už od 5 000 Kč. Vyrábějí především klasické volně stojící a výhradně předem plněné pračky. Jejich buben pojme 6 až 7 kg prádla. Pračky se řadí do energetické třídy A+++.

Pračky Bosch

Pračky Bosch

Bosch je německá firma vyrábějící především klasické předem plněné pračky. V nabídce mají ale i pračky plněné vrchem a SLIM modely. Kapacita praček je 5 až 9 kg prádla. Spadají do energetické třídy A+++. Pračky Bosch mají tichý chod a disponují mnoha moderními funkcemi. Cenově se pohybují od 7 000 do cca 33 000 Kč.

Pračky Electrolux

Pračky Electrolux

Electrolux je švédská značka. Nabízí především klasické pračky s předním plněním, ale vyrábějí i vrchem plněné nebo vestavné pračky a SLIM modely. Vejde se do nich 7 až 10 kg prádla. Řadí se do energetické třídy A+++. Cena praček Electrolux se pohybuje od
7 000 do 30 000 Kč.

Pračky Indesit

Pračky Indesit

Indesit je italská značka, která vyrábí především klasické předem plněné pračky, ale i pračky plněné vrchem. Pračky pojmou 5 až 10 kg prádla. Řadí se do energetických tříd A+++ a A++. Jejich cena je od 5 000 do 13 000 Kč.

Pračky Samsung

Pračky Samsung

Samsung je korejská firma vyrábějící výhradně volně stojící předem plněné pračky i SLIM modely. Pojmou 5 až 9 kg prádla. Řadí se do energetické třídy A+++. Disponují mnoha programy a funkcemi. Pračku Samsung si můžete pořídit za cenu od 8 000 do cca
42 000 Kč.

Pračky Zanussi

Pračky Zanussi

Zanussi je italská značka, která vyrábí pouze volně stojící pračky předem i vrchem plněné. Pořídíte je za poměrně nízkou cenu – od 6 000 do 9 000 Kč, ale jsou hlučné a energeticky úsporné jsou až dražší modely. Řadí se do třídy A++ a A+++.

Pračky Gorenje

Pračky Gorenje

Gorenje je slovinská značka vyrábějící pračky, které vás zaujmou nejen svými pracími vlastnostmi, ale také originálním vzhledem. Gorenje vyrábí pračky v různých barvách. Můžete si tak vybrat barvu pračky, která vám bude dokonale ladit s interiérem. Pračky Gorenje jsou předem plněné – ať už klasické nebo SLIM modely. Jejich kapacita je od 6 do 9 kg. Řadí se do třídy A++ a A+++. Cena praček Gorenje je 6 000 až 17 000 Kč.

Doprava a instalace pračky

U prodejce můžete obvykle využít službu s doručením spotřebiče přímo do vašeho bytu. Výrobci nabízejí také nainstalování a předvedení výrobku. Nejedná se o služby drahé, pohybují se v řádu několika set korun.

Můžete využít i odvoz starého spotřebiče a jeho ekologickou likvidaci, tato služba bývá zdarma.

Cena praček

Cena pračky

Podobně jako u většiny domácích spotřebičů, od kterých očekáváme co nejlepší účinnost a vysokou životnost, i do pračky se vyplatí investovat. Cenu pračky ovlivňuje několik faktorů. Většinou platí, že čím dražší pračka, tím kvalitnější provedení a počet programů a funkcí.

Pračky do 6 000 Kč 

V nejlevnější cenové kategorii najdete pračky s horním nebo předním plněním. Ve většině případů mají pračky menší kapacitu bubnu, méně účinné odstřeďování, disponují spíše základními funkcemi, i když i v této kategorii můžete najít pračky, které mají například i funkci Šestý smysl. Počítejte u nich s vyšší poruchovostí a méně kvalitním zpracováním.

Cena do 10 000 Kč

Pračky v ceně do 10 000 Kč patří v naší zemi k nejprodávanějším. Jsou cenově dostupné, ale už vybavené mnoha zajímavými funkcemi a programy. Mají nižší spotřebu energie a vyšší třídu účinnosti odstřeďování, takže jsou vhodné i pro praní prádla, které následně budete sušit v sušičce.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

Tyto pračky jsou vybavené pokročilejšími technologiemi, jako množstevní automatikou, parním praním a anti-alergickým mácháním. Některé modely mohou být kombinované se sušičku nebo schopné synchronizace s mobilním telefonem. Jsou méně poruchové, mají vysoký počet otáček odstřeďování a velký buben. Jsou kvalitně zpracované a zaujmou i atraktivním designem.

Cena nad 20 000 Kč

Pračky s cenou nad dvacet tisíc korun zajišťují vysoký komfort a účinnost praní. Jejich zpracování je špičkové a zaujmou luxusním designem. Pračky nejvyšších cenových kategorií jsou tiché a disponují celou řadou inteligentních funkcí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat