Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Gramofony

Obsah článku Ukaž

jak vybrat gramofonGramofony

Vinylové desky a gramofony v současnosti zažívají velký návrat. Ať už si chcete poslechnout své staré vinyly nebo založit novou sbírku, gramofon umocní požitek z poslechy vaší oblíbené hudby. Kvalita výstupu je oproti moderním přístrojům horší, ale vyváží ji jeho nezaměnitelná charakteristika s typickým praskáním a šuměním, a originální vzhled. Specifický zvuk ocení především posluchači žánrů založených na analogových přístrojích, jako jsou garage rock nebo jazz. Gramofon můžete použít nejen pro přehrávání hudby, mixování nebo digitalizaci.

Většina posluchačů a milovníků gramodesek má velký zážitek již ze samotného poslouchání záznamu právě prostřednictvím gramofonu. Pocit, že si na gramodesku můžete sáhnout a obdivovat její grafické zpracování dává poslechu desek další rozměr.

Gramofony: Srovnání 10 nejlepších gramofonů podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších gramofonů. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto gramofony si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší gramofon.

NázevVzhledRychlost otáček (ot/min)Typ pohonu talířeOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Sencor STT 212UGramofon Sencor STT 212U33/45/78Řemínkový náhon1499Zobrazit v obchodech
Sony PS-LX300USBGramofon Sony PS-LX300USB33/45Řemínkový náhon4290Zobrazit v obchodech
Roadstar HIF-1899Gramofon Roadstar HIF-189933/45/78Řemínkový náhon3277Zobrazit v obchodech
Audio-Technica AT-LP120-USBGramofon Audio-Technica AT-LP120-USB33/45/78Přímý náhon7099Zobrazit v obchodech
Platinium E-6289Gramofon Platinium E-628933/45/78Řemínkový náhon2599Zobrazit v obchodech
Dual DT 250Gramofon Dual DT 25033/45Řemínkový náhon6890Zobrazit v obchodech
Sony PS-LX310BTGramofon Sony PS-LX310BT33/45Řemínkový náhon5990Zobrazit v obchodech
Crosley VoyagerGramofon Crosley Voyager33/45/78Řemínkový náhon2590Zobrazit v obchodech
Crosley Cruiser DeluxeGramofon Crosley Cruiser Deluxe33/45/78Řemínkový náhon2190Zobrazit v obchodech
Lenco L-3808Gramofon Lenco L-380833/45Přímý náhon4680Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení gramofonů od jejich uživatelů.

Historie gramofonu a gramofonových desek

Thomas Alva Edison v roce 1877 zaregistroval svůj vynález pro nahrávání a reprodukci zvuku – Phonograf. Phonograf byl předchůdce dnešního gramofonu. Nahrávka byla zaznamenávána do drážek na voskové fólii a poté stejným způsobem přehrávána. Takto byl zvuk zaznamenáván do roku 1888. Poté Phonografavil Emile Berliner. Voskový váleček nahradil kulatou deskou, která je až dodnes známá jako gramofonová deska.

První sériově vyráběné gramofony vyráběla společnost Victor. Ve spodní části měly otevírací dvířka, jimiž byla regulována hlasitost poslechu. Případně tubu, která umožňovala vyšší hlasitost.

Gramofonové desky se ve svém začátku také vyráběly ze včelího vosku, který byl později nahrazen šelakem a materiály s delší životností. Při nástupu průmyslové revoluce a elektrifikace byl v roce 1925 na trh uveden první elektrický zesilovač a mikrofon, což umožnilo rozvoj výroby gramofonů až do současné podoby.

Přednosti poslechu hudby na gramofonových deskách

Gramofonové desky mají své kouzlo, neopakovatelný specifický zvuk a dynamiku. Proto jsou oblíbené i dnes, kdy zažívají svůj boom. Gramofonová deska je jediné médium, které, pokud je dobře skladované, si dokáže zachovat svůj zvuk v původní kvalitě až do konce doby životnosti plastu. Žádný jiný způsob zaznamenávání zvuku nemá tak dlouhou životnost. Na kvalitě vinylové desky se odráží, zda byly při její výrobě dodrženy všechny stanovené postupy.

Gramofony lze rozdělit do dvou základních kategorií – na gramofony s možností digitalizace desek a na gramofony, které tuto funkci nemají. Záleží tedy na tom, jestli je gramofon schopný analogový signál převést do digitální podoby.

Při výběru gramofonu hraje důležitou roli druh přenosu, způsob spouštění, rychlost otáček a materiál použitý na jeho výrobu.

Gramofon může disponovat také různými funkcemi, jako například pitch control, možnost nastavení přítlaku, USB slot nebo FM tuner.

Jak vybrat gramofon?

Aby gramofon splňoval vaše představy o kvalitě poslechu a ovládání, měl by být vybaven funkcemi, které by vašim požadavkům vyhovovaly.

Vyberte si typ gramofonu – klasický nebo se zabudovanými reproduktory, DJ gramofonem nebo Hi-Fi.

Nejdůležitější částí gramofonu je jeho přenoska, které při jeho výběru věnujte zvýšenou pozornost.

Tvar raménka gramofonu rozhoduje o schopnosti přehrát starší desky a o kvalitě výsledného zvuku.

Gramofon v sobě může mít zabudovaný předzesilovač nebo se k přístroji připojuje externě.

Rozhodněte se podle funkcí, které gramofon má – USB port, dálkové ovládání nebo například Bluetooth.

Typ gramofonu

Nejdůležitějším kritériem při výběru gramofonu je jeho typ – jestli budete gramofon využívat k digitalizaci záznamu z vinylových desek či k profesionálnímu poslechu. Na trhu najdete gramofony, které se od sebe liší poskytovanou kvalitou zvuku a svým zpracováním.

Můžete se setkat se třemi základními typu gramofonů – klasický gramofon se zabudovanými reproduktory, Hi-Fi gramofon a DJ gramofon.

Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory

Klasický gramofon se zabudovanými reproduktory je vhodný pro nenáročné posluchače, protože hudební přednes poskytuje spíše průměrný. Může v sobě mít zabudovaný i CD přehrávač disků nebo FM/AM rádio.

Hi-Fi gramofon

Hi-Fi gramofony zajistí profesionální poslech hudby. Hi-Fi gramofony nemívají zabudované reproduktory, ani další prvky. S o to větší precizností jsou voleny jednotlivé doplňky, ovlivňující kvalitu zvuku. Tyto gramofony se hodí jako součást Hi-Fi soustavy. Cena Hi-Fi gramofonů je vyšší i z důvodu, že si k nim budete muset dokoupit ještě další součásti, jako například zesilovač, receiver nebo reproduktory.

DJ gramofon

DJ gramofon je podobný Hi-Fi gramofonu, má však odolnější konstrukci. DJ gramofony jsou vhodné pro mixování hudby, skrečování atd., nejsou tedy příliš vhodné pro domácí užití. Jsou vybaveny pokročilejšími funkcemi, například kontrolou a uzamykáním rychlosti otáček. Obsluhování DJ gramofonu je náročnější. Pokud chcete potenciál gramofonu využít maximálně a docílit vysoké kvality zvuku, pořiďte si k němu ještě mixážní pult.

Předzesilovače

Předzesilovače jsou speciální elektrické zesilovače. Jsou nutné u gramofonů s elektromagnetickými přenoskami, které vytvářejí výstup s nízkým napětím. Díky předzesilovači ho bez rušivého šumu dokážete zesílit. Následně je tento signál šířen reproduktory.

Gramofony s předzesilovačem

Gramofony s předzesilovačem disponují linkovými vstupy. Nemusíte k nim tedy dokupovat další součásti.

Gramofony bez předzesilovače

Gramofony bez předzesilovače je nezbytné prostřednictvím vstupu označeného jako phono, napojit k zesilovači.

Gramofony lze kombinovat s externími předzesilovači, díky kterým získáte širší možnosti zvukového výstupu.

Náhon

Náhon zajišťuje otáčení talíře gramofonu. Může být realizován dvěma různými principy – řemínkový náhon nebo přímý náhon.

Řemínkový náhon

Řemínkový náhon funguje jako klínový řemen u automobilu. Pohonná jednotka gramofonu je uložena mimo otočný talíř. Propojena s ním je pomocí řemínku. Pokud chcete minimum vibrací otáčející se desky, zvolte si oddělení od šasi gramofonu. Takto fungují klasické i Hi-Fi gramofony. Odlišné bude pouze umístění motoru a jak dobře je motor oddělen. Toto oddělení motoru má vliv na kvalitu zvuku. U řemínkového náhonu je potřeba jednou za čas řemínek vyměnit, protože povolí a gramofon následně nemá přesné otáčky.

Přímý náhon

Dražší, ale stabilnější je přímý náhon. Jeho základem je silný magnet, díky čemuž otáčky nekolísají a nevznikají nežádoucí vibrace. Výhodou tohoto systému je také, že je téměř bezúdržbový a velmi odolný. Gramofony s tímto druhem náhonu jsou nezbytné pro DJ gramofony. Přímý náhon je různě nastavitelný – gramofony s přímým náhonem umožňují oboustranný pohyb deskou, uzamknutí nebo plynulou změnu rychlosti otáček. Přímý náhon se může vyskytnout i u některých modelů klasických nebo Hi-Fi gramofonů.

Rychlost otáček

Důležitým parametrem gramofonu je také rychlost otáček. Udává se v počtu otáček za minutu. Různé počty otáček jsou určeny pro přehrávání desek konkrétního průměru.

Můžete se setkat s těmito variantami:

33,3 otáček za minutu – přehrávání desek o průměru 25cm (10“) a 30cm (12“). Nejčastěji se jedná o dlouhohrající LP desky.

45 otáček za minutu – přehrávání desek o průměru 30cm (12“) a 17,5cm (7“). Obvykle se jedná o singly, maxi singly a rozšířené singly.

78 otáček za minutu – přehrávání starších desek o průměru 25 centimetrů (10“). Jedná se o tříminutové desky, tzv. šekalové.

Většina moderních gramofonů podporuje rychlost přehrávání 33,3 a 45 otáček za minutu. Měnit rychlost lze manuálním přepínačem. Změnit rychlost otáček můžete také tak, že řemínek vyměníte za řemínek jiné velikosti.

Raménka

Raménko gramofonu je nosný prvek, na němž je umístěna přenoska s jehlou. Raménko se nachází mimo otáčející se desku. Je vybaveno speciálním držadlem, kterým se raménko umísťuje na elpíčko.

Raménka mohou být rovná nebo zahnutá, přičemž každá z variant má své výhody i nevýhody.

Rovná raménka

Výhodou rovných ramének je jejich vysoká stabilita udržení stopy v drážce desky. Rovná ramínka jsou vhodná pro starší a i mírně poškrábané desky – díky tomu, že se ramínko lépe udrží v drážce, zvuk tolik nepřeskakuje. Nevýhodou je hroší zvukový projev.

Zahnutá raménka

Zahnutá raménka mohou mít buď jednoduché zakřivení na konci raménka, nebo dvojité ve tvaru písmene S. Tyto záhyby pomáhají k lepšímu sklonu a nastavení snímače, což se pozitivně promítne na kvalitě zvuku. Pokud chcete pustit příliš poškrábanou desku, může se stát, že ramínko z desky vyskočí.

Raménka bývají nejčastěji vyrobena z plastu, kovu nebo karbonu.

Přenoska

Přenoska je umístěna na konci raménka. Úkolem přenosky je tvorba zvuku z vinylové desky. Jedná se tedy o měnič převádějící pohyb jehly gramofonu v drážce desky na elektrický signál. Proto je na její kvalitu kladen velký důraz.

Můžete se setkat se dvěma druhy přenosek – piezoelektrickou přenoskou nebo elektromagnetickou přenoskou.

Piezoelektrická přenoska

Piezoelektrická přenoska je levnější variantou přenosek. Říká se jí také krystalová a keramická. Narazíte na ni především u klasických gramofonů. Zvukový výstup není příliš kvalitní a přehrávané desky se rychleji opotřebovávají, protože piezoelektrická přenoska vyžaduje větší tlak hrotu.

Elektromagnetická přenoska

Elektromagnetická přenoska je označována zkratkou MC a MM. Může být s pohyblivou cívkou nebo magnetem. Je dražší než přenoska piezoelektrická, avšak v kombinaci s kvalitním Hi-Fi gramofonem dokáže zajistit skvělý zvukový projev. Frekvenční rozsah je mezi 20 až 20 000 Hz.

Ovládání

Každý uživatel u gramofonu jistě ocení snadné a pohodlné ovládání změny rychlosti, zprovoznění gramofonu, nastavení přenosky i raménka a vkládání LP desek.

Ovládání gramofonu je možné rozdělit do tří kategorií:

Automatické ovládání

Automatický režim vám výrazně usnadní práci s ovládáním gramofonu. Stiskem jediného tlačítka gramofon spustíte a na konci desky skončí.

Poloautomatické ovládání

Poloautomatické ovládání se vztahuje především k dokončení přehrávání vinylové desky – ramínko se automaticky zvedne, případně se gramofon vypne. V některých případech se ramínko může vrátit do své původní polohy.

Manuální ovládání

S přehráváním desek vám nepomohou žádné automatické funkce. LP desku do gramofonu vložíte, gramofon musíte spustit, chopit raménko a přesunout na desku. Po dokončení poslechu postup zopakujete, pouze naopak. Pokud gramofon manuálně nevypnete, bude se na konci desky raménko otáčet v nekonečné stopě, čím bude docházet k většímu opotřebení desky i hrotu.

Funkce a doplňky gramofonu

Současné moderní gramofony jsou určené pro přehrávání vinylových desek. S pomocí některých doplňků a funkcí je možné použití gramofonů ještě rozšířit.

Gramofony mohou disponovat například těmito doplňky a funkcemi:

CD mechanika a FM rádio

Tyto gramofony bývají doplněny CD mechanikou a FM rádiem. Jedná se obvykle o klasické gramofony. Doplněny často ještě bývají  doplněny reproduktory. Gramofon tak ihned po zakoupení můžete používat, aniž byste museli ještě dokupovat příslušenství.

USB

USB port je součástí gramofonů, které jsou vhodné pro digitalizaci vinylových desek. USB port bývá také součástí DJ gramofonů, protože umožňuje přehrávání MP3 a mixování hudby.

Bluetooth

Gramofony vybavené funkcí Bluetooth umožňují reprodukovat hudbu s pomocí bezdrátových reproduktorů.

Dálkové ovládání

Pro pohodlnější ovládání gramofonů lze nějaké přístroje ovládat dálkovým ovládáním.

Výstupy

Gramofony mohou mít různé typy výstupů. Například AUX, cinch a 3,5 mm jack.

U některých modelů je možné nastavit boční sílu hrotu a jejího přítlaku, hraní pozpátku a výměnu přenosky.

Rozměry

Gramofony mívají obdélníkový půdorys s délkou jedné strany od cca 35 do 40cm, šířkou od 25 do 35cm a výškou od 10 do30 cm v závislosti na výbavě. Rozměry gramofonu jsou důležité při plánování místa, kde bude přístroj umístěn.

Nastavení gramofonu

Ne všechny typy gramofonů je možné ve všech směrech nastavovat. Levnější přístroje pak tuto možnost většinou nemívají. Milovníci gramofonů a kvalitního poslechu hudby, si však rádi gramofon nastaví sami. Celý proces však vyžaduje trochu trpělivosti, zručnosti, studia a příslušenství – šroubováku a šablon.

Vyvážení gramofonu do vodorovné polohy

Gramofon s pomocí speciální všesměrové vodováhy uveďte do vodorovné stabilní polohy.

Připojení a osazení přenosky k raménku

Má-li váš gramofon odnímatelnou skořepinu (headshell), demontujte ji od raménka. Z přenosky vyjměte hrot včetně krytky, abyste ho při manipulaci nepoškodili. Přenosku připevněte ke skořepině. Poté připojte ke konektorům přenosky drátky podle barevného označení.

Nastavení délky raménka

Možnost změny montážní vzdálenosti se obvykle vyskytuje pouze u dražších high-endových konstrukcí. Ostatní gramofony tento parametr mají již nastavený z výroby a můžete u nich nastavit pouze přesah (overhang). Hodnotu přesahu naleznete v návodu k obsluze gramofonu. Abyste toto mohli nastavit, musíte si pořídit šablonu nebo jiné měřítko v desetinách milimetru. Nastavení se provádí posunem přenosky v drážkách skořepiny, ve které je přenoska upevněna. Některé gramofony již tuto vzdálenost mohou mít pevně danou výrobcem a nelze ji tedy nastavit.

Nastavení svislého snímacího úhlu

Nastavení svislého snímacího úhlu je výškové nastavení raménka rovnoběžně s povrchem desky. Opět ne všechny gramofony umožňují toto nastavení.Nastavení azimutu přenosky

Jakmile uchytíte přenosku do skořepiny, musíte nastavit kolmost chvějky vzhledem k vinylové desce. Chvějka musí být z čelního pohledu naprosto kolmo nastavená. Kolmost můžete zkontrolovat zrcátkem položeným pod chvějku.Nastavení offsetového úhlu

U radiálních ramének musíte nastavit offsetový úhel. Tedy odchylku bočního snímacího úhlu, k němuž při poslechu hudby dochází a způsobuje zkreslení zvuku a rozchod signálu obou kanálů až o několik milisekund. U radiálních ramének k této chybě dochází téměř vždy, podle nastavení úhlu na různých místech desky. Nastavením offsetového úhlu se tento nežádoucí jev co nejvíce eliminuje.

S tímto nastavením souvisí nastavení přesahu „Overhangu“ a nulových bodů podle standardů IEC. Standard IEC určuje začátek a konec záznamu na gramodesce.

Nastavení přítlačné síly na hrot přenosky

Vertikální přítlačná síla na hrot má vliv na kvalitu zvuku. Při jejím špatném nastavení může dojít k nadměrnému opotřebení hrotu i vinylových desek. Velikost  a maximální rozsah přítlačné síly je nastaven výrobcem přenosky a hrotu, a zapsán v manuálu. Pokud máte k dispozici ruční nebo digitální váhu, nastavíte je do požadované hodnoty pomocí závaží. Pokud nemáte k dispozici váhu, a závaží na raménko má stupnici, musíte pomocí závaží na konci gramofonového raménka uvést celé raménko do vyvážené polohy, dokud se samo nezačne rovnoměrně vznášet nad povrchem talíře. Následně pootočte kroužkem se stupnicí do polohy 0 a otočte celým závažím na požadovanou hodnotu přítlačné síly. Stupnice bývá nejčastěji uváděna v gramech.

Nastavení boční síly na hrot – antiskatingu

Protože při přehrávání desek dochází především u radiálních ramének k dostředivé síle, která raménko i přenosku posunuje ke středu desky, a hrot je tedy více na jedné straně drážky se záznamem levého kanálu, je nutné tuto dostředivou sílu vyrovnat zpět tak, abyste docílili toho, že hrot bude co nejvíce ve středu drážky. Poku se tak nestane, dojde k výraznějšímu opotřebení hrotu a chybě v poslechu.

Nastavení antiskatingu je úměrné na stupnici hodnotě vertikálního přítlaku na hrot přenosky. Některé gramofony mohou mít nastavení antiskatingu manuální pomocí závaží. Jak antiskating nastavit, je vždy uvedeno v manuálu ke konkrétnímu přístroji. Některé typy gramofonů mají antiskating rozdělený na eliptické a sférické hroty vyžadující rozdílnou kompenzaci sil kvůli jejich tvaru a třecím silám.

Hmotnost gramofonu

Nejlehčí gramofony mají váhu cca 2kg. Větší modely mohou vážit i víc než 10kg. Protože se jedná o analogová zařízení, jeho hmotnost je i měřítkem kvality zpracování a bytelnosti gramofonu.

Gramofon: Design a materiál

Gramofon není pouze zařízením pro poslech hudby, ale také exkluzivním a originálním doplňkem interiéru. Gramofon si můžete pořídit v takové barevné kombinaci, aby se hodil k vašemu interiéru a vyhovoval vašemu vkusu. Některé kousky mohou být vyrobeny z luxusních materiálů, jako jsou masivní dřevo nebo kovy.  Pozor dejte na levnější výrobky v retro designu, kdy na první pohled líbivý vzhled, může skrývat mnohé kvalitativní nedostatky gramofonů. Můžete si vybrat i retro gramofony.

Levnější gramofony jsou vyrobeny z plastu v imitaci dřeva či kovu. Některé levné gramofony mohou mít kovový kryt, který však s největší pravděpodobností bude tenký.

Za kvalitní materiály, bytelné konstrukce a precizní zpracování, je potřeba si připlatit.

Cena gramofonu

Cena gramofonů se může pohybovat od 2 000 do 250 000 Kč podle vstupních nákladů na výrobu gramofonu. Pozor na nejlevnější modely od neznámých výrobců – mohou vaše drahocené vinylové desky nevratně poškodit. Dražší modely jsou určené pro skutečné fajnšmekry v poslechu kvalitní hudby.

Cena do 10 000 Kč

Většinou se jedná o klasické gramofony se zabudovanými reproduktory, případně ještě s CD přehrávačem a FM rádiem. Větší množství zabudovaného příslušenství však snižuje kvalitu poslechu, ale nenáročným posluchačům hudby budou jistě vyhovovat.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V této cenové hladině se vám již dostane lepšího výběru. Naleznete zde klasické gramofony, ale i Hi-Fi s manuálním ovládáním a vestavěným předzesilovačem.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Zde již naleznete gramofony s přímým náhonem od prověřených výrobců s mnohaletou praxí – DJ gramofony pro náročnější mixování hudby. Jejich součástí budou elektromagnetické přenosky.

Cena od 40 000 Kč

Gramofony v ceně nad 40 000 Kč jsou určeny pro náročné posluchače a všechny, kdo vyžadují vysokou kvalitu a profesionální zařízení. Ceny takovýchto přístrojů v závislosti na použitých materiálech a preciznosti zpracování, mohou dosáhnout až k 250 000 Kč. Vynikají originálním designem a disponují nadstandardními doplňky.

Údržba gramofonu

Samozřejmě všichni chceme, aby nám gramofon dobře sloužil co nejdéle, aniž by se zhoršovala kvalita poslechu. K dlouhé životnosti a dobré kondici gramofonu přispějete pravidelnou péčí o něj. Nejdůležitější je čistota šasi a hrotu. Občas je také potřeba promazat ložiska talíře s motorkem a udržovat všechny pohyblivé části a řemínek. Jak při údržbě postupovat, se dočtete v manuálu, který s gramofonem obdržíte. Používejte pouze doporučené čistící prostředky a maziva.

Výroba gramodesek

Gramofonové desky, které se vyrábějí z PVC (z polyvinylchloridu), se nyní vyrábějí galvanoplastikou – vyrobí se rytím do primární šablony lagieru vyrobí pozitivní fóle stejným způsobem, jako při přehrávání gramofonových desek. Rozdíl je zde pouze v tom, že hrot ryje záznam do prázdného hladkého média. Poté se vytvoří otisk fólie a galvanizací se z mědi nebo niklu vytvoří závěrečná lisovací forma, která poté lisuje ze zahřátého granulátu PVC gramofonové desky. Granulát může mít různou barvu. Gramofonové desky mohou mít různou gramáž. Česká republika patří mezi největší producenty gramodesek na světě.

Opotřebování gramodesek

Gramofonové desky se během jejich přehrávání časem opotřebují a kvalita záznamu zvuku se snižuje. Používáte-li však na přehrávání desek kvalitní přenosky s diamantovým hrotem, můžete si desku několikset krát přehrát, než se kvalita záznamu sníží.

Převážnou většinu nahrávek, které byly vydány do roku 1979 naleznete pouze na gramofonových deskách nebo magnetických páskách. Ty nejznámější nahrávky byly převedeny také do digitálního formátu.

Jak udržovat vinylové desky?

Aby vám vinylové desky vydržely ve skvělém stavu co nejdéle a zvukový záznam z nich mohl být přehráván plynule a bez rušivých zvuků a přeskakování, je nezbytné je správně skladovat a starat se o ně.

Na péči o vinylové desky si pořiďte speciální kartáč s karbonovými štětinkami, nebo dražší, semišový. Kartáčem budete z povrchu desky odstraňovat prach, drobné odlomky vznikající opotřebováním a ostatní nečistoty. Tyto nečistoty zhoršují kvalitu poslechu praskáním a přeskakováním. Desky čistěte pomalými krouživými pohyby s přiměřeným tlakem a s využitím co největší plochy kartáče.

Pokud speciální kartáč na desky nemáte, můžete jako jeho alternativu použít měkkou houbičku namočenou v destilované vodě.

Na desky holýma rukama sahejte jen minimálně, abyste zamezili přenosu mastnoty a dalších nečistot z rukou, které by následně mohly z desek jít jen špatně odstraňovat.

Desky neskladujte ani nepřehrávejte v prašném prostředí. Pokud má váš gramofon kryt, při přehrávání ho používejte. Desky neskladujte volně, ale pouze v ochranných obalech.

Gramofon a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový gramofon pro přehrávání gramofonových desek. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového gramofonu pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady při jakémkoliv poslechu skvělé hudby z gramofonových desek.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového gramofonu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem gramofonu. Dozvíte se tam také, které gramofony jsou kde skladem a za jakou se prodávání cenu v různých obchodech.

NázevVzhledRychlost otáček (ot/min)Typ pohonu talířeOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Sencor STT 212UGramofon Sencor STT 212U33/45/78Řemínkový náhon1499Zobrazit v obchodech
Sony PS-LX300USBGramofon Sony PS-LX300USB33/45Řemínkový náhon4290Zobrazit v obchodech
Roadstar HIF-1899Gramofon Roadstar HIF-189933/45/78Řemínkový náhon3277Zobrazit v obchodech
Audio-Technica AT-LP120-USBGramofon Audio-Technica AT-LP120-USB33/45/78Přímý náhon7099Zobrazit v obchodech
Platinium E-6289Gramofon Platinium E-628933/45/78Řemínkový náhon2599Zobrazit v obchodech
Dual DT 250Gramofon Dual DT 25033/45Řemínkový náhon6890Zobrazit v obchodech
Sony PS-LX310BTGramofon Sony PS-LX310BT33/45Řemínkový náhon5990Zobrazit v obchodech
Crosley VoyagerGramofon Crosley Voyager33/45/78Řemínkový náhon2590Zobrazit v obchodech
Crosley Cruiser DeluxeGramofon Crosley Cruiser Deluxe33/45/78Řemínkový náhon2190Zobrazit v obchodech
Lenco L-3808Gramofon Lenco L-380833/45Přímý náhon4680Zobrazit v obchodech
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat