Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Telefony Apple

Smartphony učinily v posledních zhruba 15 letech revoluci v telefonování. To už totiž dávno není jediným (a možná ani hlavním) účelem telefonu. Placky, které nosíme po kapsách, dokážou přehrávat hudbu a videa, můžeme na nich hrát hry a přistupovat z nich na internet. Zásadním průlomem v oblasti chytrých telefonů byl první Apple iPhone, představený v roce 2007, který měl vlastní operační systém – iOS – měl na rozdíl od tehdy všeobecně přijímané představy dotykový displej a vlastně fungoval úplně jinak, než jsme byli do té doby zvyklí. Od té doby bylo na trh dodaných cca 32 různých modelů iPhonů, a to samozřejmě nepočítáme různé paměťové varianty, které byly u většiny modelů k dispozici. Právě velikost uživatelské paměti je u iPhonů mnohem důležitější než u většiny smartphonů s Androidem, protože iPhony zkrátka nepodporují microSD karty ani další úložiště.

Proto vám už velikost paměti zůstane taková, jakou jste si ji pořídili na začátku. Do té doby, než si koupíte nový iPhone a tzv. upgradujete. Kromě chybějícího slotu microSD karty někoho může odradit i speciální datový konektor Lightning, který není kompatibilní se žádným jiným zařízením mimo zařízení od Applu. Apple iPhone je legendární zařízení, i proto si ho mnozí kupují. Jiní fanoušci značky oceňují jeho design nebo přehlednost a rychlost operačního systému iOS. Ten je ovšem na rozdíl od Androidu uzavřený, takže kromě toho, že nenabízí takové možnosti modifikace jako konkurenční Android, je trochu problém i v komunikaci zařízení s iOS a jiných, například počítačů s Windows (nebo právě s Androidy).

Pokud tedy máte iPhone, je vhodné vlastnit i MacBook nebo prostě jakýkoliv počítač Mac. Přetahování hudby nebo fotografií tak bude mnohem jednodušší. Pokud tedy pro tyto účely nevyužijete nějakou webovou platformu. Uzavřenost systému je možné řešit neoficiálně přes tzv. jailbreak (v přímém překladu „útěk z vězení“), což však nedoporučujeme i vzhledem k tomu, že jako zákazník v takovém případě okamžitě přijdete o záruku. iPhony od Applu jsou oproti konkurenci sice dražší, ale za peníze navíc nabízejí zákazníkům skvělou kvalitu zpracování i výborně sladěný hardware se softwarem, respektive operačním systémem. Telefony značky Apple jsou zkrátka kategorií samou o sobě, a proto je nesrovnáváme s jinými telefony, ale naopak navzájem mezi s sebou. Vzhledem ke specifičnosti zákazníků Applu i celkové nabídky totiž iPhone dokáže konkurovat pouze a jenom dalšímu iPhonu.

Apple iPhone je i v té nejlevnější variantě relativně vysoká investice – pokud se tedy nerozhodnete koupit si repasované starší zařízení. Nejdražší iPhony seženete za téměř 50 tisíc korun, naopak ty nejlevnější (nové) vyjdou kolem 20 tisíc (nepočítáme-li levnější variantu SE). Zatím poslední modely, iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max byly uvedeny koncem září roku 2021. Letos už se můžeme těšit na další novinky včetně iPhonu SE 3, který bývá uváděn v průběhu jara. Právě verze SE je vhodná jak pro začátečníky, kteří se se systémem iOS a celým ekosystémem iPhonů teprve seznamují, tak pro zákazníky, kteří preferují menší displej a nevadí jim ani „osekaný“ výkon v porovnání s top modely.

Telefony Apple: Porovnání 10 nejlepších Apple mobilů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších Apple iPhonů. Jak jsme tyto iPhony vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto mobily značky Apple jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší Apple iPhone.

NázevVzhledOperační systémVelikost úložiště (GB)Velikost displejeFotoaparát (Mpix)Kapacita baterie (mAh)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Apple iPhone 11 64GBTelefon Apple Apple iPhone 11 64GBiOS646.1 "12311012730Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 13 128GBTelefon Apple Apple iPhone 13 128GBiOS1286.1 "12324019650Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 12 64GBTelefon Apple Apple iPhone 12 64GBiOS646.1 "12277516160Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 12 mini 64GBTelefon Apple Apple iPhone 12 mini 64GBiOS645.4 "12222714730Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 13 mini 128GBTelefon Apple Apple iPhone 13 mini 128GBiOS1285.4 "12243818280Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 13 Pro 128GBTelefon Apple Apple iPhone 13 Pro 128GBiOS1286.1 "12309527600Zobrazit v obchodech
Apple iPhone SE (2020) 64GBTelefon Apple Apple iPhone SE (2020) 64GBiOS644.7 "1218219369Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 13 Pro 256GBTelefon Apple Apple iPhone 13 Pro 256GBiOS2566.1 "12309530770Zobrazit v obchodech
Apple iPhone 12 128GBTelefon Apple Apple iPhone 12 128GBiOS1286.1 "12277517780Zobrazit v obchodech
Apple iPhone SE (2020) 128GBTelefon Apple Apple iPhone SE (2020) 128GBiOS1284.7 "12182110799Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení telefonů značky Apple od jejich uživatelů.

Jak vybrat telefon od Apple?

V této kapitole se zaměříme na to, podle jakého klíče si vybrat svůj nový iPhone. Je přirozené, že se budete orientovat i podle ceny (o tom viz poslední sekce článku), protože rozdíly mezi jednotlivými iPhony činí i desítky tisíc korun. Každopádně výběr budete mít značně usnadněný tím, že v současné době je v oficiálním prodeji jen zlomek z doposud uvedených modelů iPhonů.

Podle velikosti displeje

Někdo má rád holky, jiný vdolky, a stejné rozdíly v preferencích existují i u zákazníků Applu. Kromě výkonu se u jednotlivých telefonů porovnává i velikost displeje, což je ostatně jeden z důvodů, proč Apple v roce 2017 uvedl původní „osekaný“ iPhone SE. Druhá iterace tohoto zařízení byla představena v roce 2020 a dodnes se prodává. No a pokud máte zájem o nejnovější malý iPhone, potom si můžete počkat do jara 2022, což je termín, kdy by se měl na trhu objevit iPhone SE 3. Zatím je ale aktuální iPhone SE 2 (2020), který je vybaven 4,7palcovým Retina HD displejem s docela netypickým rozlišením 1 334 x 750 pixelů (326 ppi). Pro lidi, kteří chtějí, aby jim telefon padl do ruky (a zároveň se nechtěli zabývat vlastním nastavováním systému), je iPhone SE 2 jako stvořený. Střední možností je koupě iPhonu 13 mini, který nabízí rozumnou velikost displeje – úhlopříčku 5,4“ – a současně je vybaven těmi nejmodernějšími technologiemi, které bychom od vrcholového iPhonu očekávali. Integrovaným čipem A15 Bionic se vyrovná těm nejdražším iPhonům a přitom je stále cenově relativně dostupný. Pokud tedy sháníte výkon, ale zároveň telefon, který by se vám vešel do kapsy, volte tuto možnost. Nejvyšší a zároveň největší iPhony jsou určené pro nadšence do videa, her nebo multitaskingu, a to díky vysokému výkonu a právě velkému displeji. Generace z roku 2019, iPhone 11, disponovala ve verzi Pro Max maximálně 6,5palcovou úhlopříčkou, ale poslední dvě generace (iPhone 12 Pro Max a iPhone 13 Pro Max), už zase o 0,2“ narostly. Tyhle telefony však nejsou určeny pro zákazníky, kteří už dopředu předpokládají, že by si svůj iPhone mohli rozbít. Za prvé jsou dost drahé a za druhé by dost draho vyšla i případná oprava.

Podle prostoru na úložišti

Svůj nový iPhone byste měli vybírat i podle velikosti prostoru na úložišti. Je to mnohem důležitější parametr než u androidových telefonů, z nichž většina je vybavena rozšiřujícím slotem na microSD karty. To ovšem u iPhonů neplatí. Sice si svoje data, která se vám nevejdou na vnitřní úložiště telefonu, můžete uložit i na některou z rozšířených cloudových služeb, ale načítat jednotlivé soubory ze vzdáleného serveru, zejména když právě využíváte datové připojení, není úplně praktické. Naštěstí už neplatí situace z dob prvního iPhonu 2G, jehož úložiště začínalo na 4 GB a přes 8 GB šlo „až“ na 16 GB. To byl sice nadprůměr na danou dobu, ale dnes už to rozhodně nestačí. Velkou část paměti už totiž zabírá samotný systém iOS, a kvalitní, moderní fotoaparáty dnes znamenají mnohem větší „zátež“ na úložiště, jen co se týče fotografií a videa. A to nehovoříme o dalších souborech. Úložiště iPhonů dnes začíná na 128 GB, což už samo o sobě stačí většině uživatelů. Připlatit si však můžete i za varianty s 256 GB, 512 GB a dokonce v případě iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max za 1 TB. To je v dnešní době považováno za slušnou kapacitu u počítačů, natož u telefonů.

Podle kapacity baterie

Stejně jako u všech mobilních zařízení i u iPhonů platí, že čím větší kapacita baterie, tím lépe. Stejně jako úložiště a systém je i baterie iPhonu uzavřená, a to doslova. Sami bez pomoci servisu ji zkrátka nevyměníte. Nejvýkonnější baterie mají přirozeně ty největší iPhony, které ale zároveň mají i největší spotřebu. Z nejnovějších iPhonů je na tom nejlépe iPhone 13 Pro Max s baterií o velikosti 4 352 mAh, a se zmenšující se velikostí klesá i tato kapacita. Předchůdce nejnovějšího velkého iPhonu, iPhone 12 Pro Max, však disponuje baterií o velikosti jen 3 687 mAh, takže i v tomto ohledu je vidět pokrok k lepšímu.

Podle fotoaparátu

Pokud jste nadšený fotograf, potom vás nadchne i iPhone. Právě telefony značky Apple jsou totiž všeobecně považovány za vrchol toho, co mohou smartphony v oblasti fotografování a videa nabídnout. U předního fotoaparátu je výběr jednoduchý – ve všech případech totiž získáte snímač typu TrueDepth s rozlišením 12 Mpx a světelností f/2.2. Všechny zadní fotoaparáty nejnovějších iPhonů bez rozdílu disponují taktéž rozlišením 12 megapixelů, ale rozdíly spočívají v něčem jiném. Zůstaneme-li u loňských modelů, potom iPhone 13 a 13 mini disponují jen dvěma objektivy, ale 13 Pro a 13 Pro Max rovnou třemi. Navíc totiž mají teleobjektiv pro snímání vzdálenějších objektů. Společný mají širokoúhlý a ultra-širokoúhlý (120°) objektiv, jen s jinou světelností. Samozřejmě že dražší kousky (13 Pro a 13 Pro Max) mají úroveň světelnosti nižší, a tedy lepší.

Podle způsobu využití

Jinou optikou se na výběr iPhonu můžeme dívat, pokud si ujasníme, na co vlastně chceme telefon využívat. Chcete-li spolehlivý a cenově dostupný smartphone, který vám bude i navzdory nižší ceně dlouho dobře sloužit, sáhněte po iPhonu SE 2. Tím můžete bez problémů nahradit i starší „plnohodnotné“ iPhony. Pokud chcete výkon v malém těle, zkuste iPhone 13 mini. Pokud chcete výkon bez kompromisů, připlaťte si za iPhone 13 Pro Max. A chcete-li výkon bez kompromisů, ale v kompaktnějším provedení, chtějte klasický iPhone 13.

Druhy telefonů Apple – iPhonů

Jaké druhy iPhonů je možné v současné době koupit? Na to se podíváme právě v této sekci. Něco jsme naznačili již výše, no důležité je zmínit, že iPhone bude vždycky iPhone – od ostatních smartphonů ho spolehlivě rozeznáte nejen logem nakousnutého jablka na zadním panelu, ale i podle tvaru, uspořádání fotoaparátů a podobně. Jenže zároveň není iPhone jako iPhone. Proto si v krátkosti shrňme jednotlivé druhy, se kterými se pod pojmem „iPhone“ můžeme setkat.

Apple iPhone SE 2

Malý iPhone klasického střihu se ve své druhé generaci objevil na trhu na jaře 2020. V portfoliu Applu nahradil iPhone SE z roku 2017, který svým designem taktéž navazoval na nejstarší iPhony. Určený je tedy pro konzervativnější uživatele, což však nemusí být nutně na škodu. Zařízení je vybaveno klasickým kulatým domovským tlačítkem (home button), čtečkou otisků prstů Touch ID a širokými rámečky kolem displeje. Tedy alespoň v porovnání s dnešními „bezrámečkovými“ kousky, které svým designem trochu více odpovídají dnešní době. Ne každý chce ale dnešní době zcela odpovídat a je to tak v pořádku. iPhone SE 2 má skleněný zadní panel, a tak je možné ho nabíjet i bezdrátovou nabíječkou. Běží na čipu A13 Bionic, který už sice na dnešní dobu není úplně nejnovější, ale malý iPhone díky němu stále dokáže výkonově porazit velkou část androidových telefonů, a to i těch které byly uvedeny mnohem později. Co se týče fotoaparátu, je na zadním panelu k dispozici jeden širokoúhlý snímač, který podporuje focení portrétů. Jedná se o prověřený a spolehlivý telefon, který je určený pro začátečníky, respektive lidi, kteří by si chtěli vyzkoušet přechod z Androidu na iOS. Verze SE je poměrně levným způsobem, jak to vyzkoušet. A cena je právě důvodem, proč model SE občas kupují svým dětem jako první smartphone i rodiče, kteří jsou sami zvklí na platformu iOS a doma mají „všechno Apple.“

Apple iPhone 11

Nejstarší telefon, který Apple doposud prodává, od svého uvedení přirozeně zlevnil. Výhoda je to pro ty, kterým stačí více než dva roky staré specifikace a zároveň touží po „plnokrevném“ iPhonu. IPhone 11 navazuje svým designem a celkovým pojetím na starší iPhone XR, přináší však novinky v oblasti fotoaparátu. Na rozdíl od XR totiž nemá jen jeden snímač, ale hned dva. Kromě širokoúhlého je k dispozici i ultra-širokoúhlý objektiv, který umí fotit snímky s efektem rybího oka a telefon zvládá i noční režim, takže i v horších světelných podmínkách se dočkáte lepších výsledků. Nižší cena s sebou ovšem nese jisté kompromisy. Tím zásadním je LCD panel pod displejem namísto novějšího OLED, který už má přirozeně vylepšené zobrazovací schopnosti.

Apple iPhone 12 a 12 mini

Dva menší kousky ze stáje plnokrevných iPhonů pro podzim 2020 stále mají co nabídnout. Výhodou je vysoký výkon, moderní design i slušné fotoaparáty. Tyto stroje už jsou vybaveny OLED displeji a tak se mohou chlubit o něco přesnějšími barvami a mají lepší kontrast. Zadní, primární fotoaparát má podobné parametry jako u iPhonu 11 a sestává tedy ze širokoúhlého a ultra-širokoúhlého objektivu. Po stránce designu se vám možná budou líbit hliníkové hrany a skleněný zadní panel. Navíc tyto telefony nejsou ani tak velké. Klasický iPhone 12 nabízí 6,1“ a iPhone 12 mini dokonce jen 5,4“ displej. Zařízení je tak moderní a navzdory tomu se vejde do běžné kapsy. Jediný další rozdíl mezi oběma modely spočívá v tom, že ten menší má o něco slabší baterii. Výkonnější se do něj zkrátka nevešla. Jinak oba tyhle mobily pohání slušný a výkonný čipset A14 Bionic, který má do potenciální morální zastaralosti ještě hodně, hodně daleko. A taky tu už máme podporu technologie 5G.

Apple iPhone 12 Pro a 12 Pro Max

Neboli přehlídka toho nejlepšího, co Apple v oblasti smartphonů v roce 2020 dokázal nabídnout. iPhone 12 Pro má stejnou úhlopříčku displeje jako iPhone 12 (tedy 6,1 palce) a iPhone 12 Pro Max přirozeně větší, 6,7“. Určitě potěší kvalitní fotoaparát, který o rok později převzaly i modely iPhone 13 a iPhone 13 mini. Jen s tím rozdílem, že vylepšené verze „dvanáctek“ mají k dispozici navíc ještě teleobjektiv (s lepší světelností než loňské 13 Pro a 13 Pro Max, konkrétně f/2,0 a f/2,2 versus f/2,8). Celé to opět běží na špičkovém čipu Apple A14 Bionic, máme tu podporu 5G i extra třídu mezi displeji, Super Retina XDR. Oproti levnějším „dvanáctkám“ dostanou uživatelé Pro verzí i baterii s větší výdrží. Pokud jde o rozdíly mezi oběma těmito modely, ty spatříme jedině ve velikosti displeje. Proto je jen na každém, jaká velikost smartphonu mu vyhovuje a který mu lépe padne do ruky. Tedy většinou lépe padne do ruky ten menší, ale ten větší je zase praktičtější z jiných hledisek.

Apple iPhone 13 a 13 mini

Na první pohled se jedná „jen“ o kopie modelů iPhone 12 a 12 mini, jenže zdání klame. Po designové stránce je třeba zmínit jen pár detailů, jako jsou nové uspořádání fotoaparátu, užší výřez displeje a nové barvy. Po hardwarové stránce však novinky dostaly úplně nový, (znovu) továrně vyvinutý čipset A15 Bionic, který je podle výrobce o desítky procent výkonnější než běžně používané čipsety konkurence. K dispozici je taktéž výkonnější baterie, která oproti předchůdcům vydrží déle (například na baterii u iPhonu 12 mini si sem tam nějací zákazníci stěžovali). Velkou změnou jsou fotoaparáty, srovnatelné spíše s Pro variantami předchozí generace než s klasickými menšími verzemi iPhonů pro rok 2020.

Apple iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Jste-li opravdu věrnými a nadšenými fanoušky Applu, potom rozhodně musíte sáhnout po nejvyšší – ale také nejdražší – nabídce výrobce, která je aktuálně na trhu. Zatímco úplně nejlevnější iPhone 13 Pro koupíte za 28 990 Kč, za 1TB variantu iPhonu 13 Pro Max si výrazně připlatíte (jeho oficiální cenovka je 47 390 Kč). Za svoje peníze však získáte spoustu výkonu a také spoustu prostoru, vždyť už v základu dostanete 128 GB. A samozřejmě opět čip Apple A15 Bionic. Určitě potěší variabilní obnovovací frekvence (VRR) displeje, která v tomto případě nese marketingový název ProMotion a obsah (například ve videu nebo ve hrách) je díky ní plynulejší. Současně díky VRR (v rozsahu od 10 do 120 Hz) dochází k úspoře baterie a její vyšší výdrži, protože při méně náročných úlohách, jako je třeba psaní do kalendáře nebo čtení obsahu na webu, byste náročných 120 Hz stejně nevyužili. Nejen věrné zákazníky Applu rozhodně nadchne fotoaparát, který je recenzenty označován za jeden z nejlepších fotoaparátů pro smartphony na světě. U širokoúhlého i ultra-širokoúhlého objektivu se dočkáte lepší světelnosti než předloni, a to f/1,5, respektive f/1,8. A dočkáte se i tzv. filmařského režimu, který automaticky přidává efekt malé hloubky ostrosti s možností dodatečného přeostření.

Apple telefon: Parametry

Shrňme si společně parametry, které telefony od Applu můžou mít. Zaměříme se na věci, které se u jednotlivých modelů liší.

Procesor mobilu iPhone

Procesory si Apple vyvíjí vlastní, a jedná se o hardware minimálně srovnatelný s top modely androidových telefonů v daném roce. Nejstarší iPhone SE 2 a iPhone 11 disponují čipsetem A13 Bionic, ty nejnovější iPhone 13 (všechny varianty) potom A15 Bionic. Ještě donedávna se prodával i iPhone XR s čipem 12 Bionic, ale ten už v oficiální nabídce Apple nenajdete. Výraznou změnou u nejnovějších a A14 a A15 Bionic je fakt, že podporují síť 5G (do té doby to bylo jen 4G LTE). A zatímco procesory u iPhonu SE 2 a iPhonu 11 jsou vyráběny starší 7nm technologií, u těch novějších se už jedná o 5nm technologii.

Operační paměť

Paměť RAM je důležitá pro krátkodobé zpracování aktuálních úloh. Všeobecně se dá říct, že čím vyšší paměť, tím rychlejší bude telefon při vyšším zatížení. Je zajímavé, že operační paměť je v oficiálních materiálech Applu uváděna spíše tak na okraji, i když výrobci androidových telefonů se s ní chlubí hned za procesorem. Nejslabší iPhone SE 2 má 3 GB RAM, iPhone 11, 12, 12 mini, 13 a 13 mini mají 4 GB RAM a varianty Pro a Pro Max u „dvanáctek“ i „třináctek“ disponují 6 GB RAM.

Velikost úložiště

Jak jsme si již řekli, je velikost úložiště u iPhonů zásadním parametrem, protože zde neexistuje možnost rozšíření o microSD karty ani jiná externí úložiště. Výhodou je, že ani u nejmenšího úložiště dnes nemůžete udělat chybu. U některých modelů do roku 2020 se ještě můžete setkat se 64GB úložištěm, ale minimum od roku 2021 už je 128 GB. No a zmíněné maximum u top modelů 1 TB. I když za tolik prostoru si už celkem výrazně připlatíte.

Displej a jeho úhlopříčka

Zásadním faktorem je i displej. Kvalita se samozřejmě neustále zvyšuje (viz pojednání o LCD versus OLED technologii), ale při výběru konkrétního iPhonu hraje nejzásadnější roli úhlopříčka. Zde má nejmenší iPhone SE 2 4,7 palce, varianty 12 mini a 13 mini 5,4 palce, 11, 12, 12 Pro, 13 a 13 Pro pak 6,1 palce a nakonec 12 Pro Max a 13 Pro Max až 6,7 palce. Jak jsme si řekli, je menší velikost praktičtější pro přenášení (ať už v ruce nebo v kapse), střední varianty se nejlépe ovládají a ty největší kousky ocení nadšenci do her a videa.

Fotoaparát

I fotoaparát je u každého iPhonu chloubou Applu. Ostatně iPhone bývá v tomto ohledu výkladní skříní nejmodernějších technologií, použitelných v danou chvíli ve spotřebitelském segmentu. Přední fotoaparát s rozlišením 12 Mpx je univerzální, rozdíly jsou jen na zadním panelu. Zde samozřejmě hrají prim modely iPhone 13 Pro a Pro Max, které se svou soustavou tří fotoaparátů nabízejí to nejlepší, co je na iPhonech v současné době k dispozici. Ale je jasné, že letošní verze iPhonů se v září nenechají zahanbit.

Odolnost vůči prachu a vodě

Zatímco iPhone SE 2 je ještě odolný vůči prachu a vodě na úrovni krytí IP 67, u ostatních modelů se jedná už o IP 68. Rozdíl je v tom, že zatímco tělo všech zmíněných smartphonů je zcela chráněno proti vniknutí prachu, u vody je trochu rozdíl v tom, že u IP 67 je zařízení chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr, u IP 68 už je „zařízení schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.“

Baterie

O baterii jsme již hovořili a u Applu ani zde nemáte jinou možnost, než „brát co je“. Baterie je nevyjímatelná, nedá se v domácích podmínkách nahradit novou a má stanovenou kapacitu. Obecně se dá říci, že čím větší a čím novější daný iPhone je, tím vyšší má kapacitu baterie. Takže zatímco nejmenší dodnes prodávaný iPhone SE 2 nabízí nominální kapacitu baterie jen 1 821 mAh, u iPhonu 13 Pro Max je to 4 352 mAh, tedy více než dvojnásobek. Je však třeba počítat s tím, že velikost baterie je přizpůsobená odhadovanému využití daného telefonu či jeho výkonu a velikosti displeje. U baterií je třeba zmínit ještě možnost rychlonabíjení přes kabel, které má u všech dnes prodávaných modelů hodnotu do 20 W. Bezdrátové nabíjení pak u všech iPhonů probíhá přes standard Qi (do 7,5 W), a u všech mimo iPhone 11 a iPhone SE 2 pak i přes standard MagSafe (do 15 W).

Funkce Apple iPhone

Stejně jako u androidových telefonů i pro iPhony platí, že se jedná o značně univerzální zařízení. Shrňme si tedy některé funkce, kvůli kterým si zákazníci iPhone (ostatně jako jakýkoliv jiný smartphone) kupují.

Komunikace

Jedná se přirozeně o primární funkci telefonu. Volat a psát SMS potřebuje (téměř) každý a kromě toho lze smartphone využívat i pro chatování, videohovory či sociální sítě. Jenže kvůli komunikaci si na druhou stranu telefon za desítky tisíc skutečně kupovat nemusíte.

Aplikace a hry

iOS je sice uzavřený systém, ale dost oblíbený, takže většinou to bývá tak, že co nějaký vývojář vymyslí pro Android, potom automaticky „překlopí“ i do iOS. A někdy bývají iOS aplikace specifické a jedinečné, například přímo od Applu. Aplikace a hry pro iPhone bývají dosti vyladěné, Apple do svého AppStoru skutečně nepustí jen tak něco a jen tak někoho.

Fotografování

Ano, kvůli této funkci mnozí sáhnou právě po iPhonu. Kvalitní fotoaparát je u iPhonů už od počátků zkrátka nedílnou součástí a díky neustálému vylepšování mají majitelé zánovních zařízení o důvod víc sahat po těch nových. A filmařský režim a trojice kvalitních snímačů s vylepšenou světelností znamenají další důvody, proč sáhnout právě po těch nejlepších.

Placení

Stejně jako u Androidů můžete i s iPhonem platit. A to díky speciální (a opět uzavřené) funkci Apple Pay, která je pro české zákazníky dostupná od začátku března 2019. Funkce dokáže plnohodnotně nahradit klasickou platební kartu.

Telefony Apple a příslušenství

Pro iPhony existuje celá řada příslušenství a na výrobní program Applu dokonce navázalo celé odvětví sestávající z firem, které se specializují prakticky výhradně na příslušenství pro iPhony. Koupit tak můžete třeba různé „gadgety“, z nichž některé reálně nic neumějí, ale aspoň dobře vypadají, ale také různé kabely a redukce, obaly, pouzdra a kryty, nabíječky a dokovací stanice, handsfree sady a sluchátka a další vychytávky. Obecně se dá říct, že pokud sháníte smartphone a současně toužíte po široké nabídce příslušenství, je pro vás iPhone jako stvořený.

Údržba mobilu iPhone

Údržba u iPhonů je v zásadě analogická k údržbě androidových telefonů. Což tedy znamená hlavně fyzické čištění od nečistot a dále čištění úložiště, na kterém se v průběhu času mohou hromadit zbytečné soubory a data. Pro čištění úložiště přirozeně existují speciální aplikace. Pro fyzické čištění pak bude stačit speciální čisticí prostředek nebo sprej nebo zkrátka navlhčený ubrousek. Určitě pomůže i pořízení folie na displej, která je k dispozici jako příslušenství pro konkrétní typ iPhonu. Čištěním je důležité se zbavit především mastných otisků prstů.

Cena Apple iPhone

Pokusme se nyní rozdělit iPhony podle ceny, a to na tři cenové kategorie. Samozřejmě stále hovoříme o nových iPhonech, i když existují prodejci, kteří se specializují (někdy výhradně) na repasovaná zařízení.

Apple iPhone do 20 000 Kč s DPH

Do 20 tisíc seženete iPhone už bez problémů, a to včetně těch nových. Těsně pod touto cenovou hranicí se v oficiálním e-shopu Applu nachází iPhone 12 a dokonce i iPhone 13 mini v základní variantě, tedy s kapacitou 64 GB, či ještě o něco levnější iPhone 12 mini. Ale koupíte zde také iPhone 11 (ve variantách se 64GB i 128GB úložištěm) a také iPhone SE 2. generace. Nejnižší stanovená cenová hranice je vhodná pro všechny, kteří s iPhonem teprve začínají nebo nejsou úplně náročnými uživateli. V této ceně získáte základní (i když stále kvalitní) fotografickou výbavu, pár let staré čipy a menší (i když stále jasné) displeje. Nepočítejte však s trojím snímačem či variabilní obnovovací frekvencí. Také se raději nepouštějte do výraznějšího multitaskingu.

Apple iPhone mezi 20 a 30 tisíci Kč s DPH

Stále rozumná střední cenová hladina, ve které si už můžete dovolit mít spuštěných podstatně více aplikací současně. A dostanete se zde k profesionálnímu focení. Klasický iPhone 12 zde už koupíte s větším úložištěm, takže už můžete fotit, natáčet videa a poslouchat hudbu, jak je libo. V této cenové hladině můžete sehnat prakticky všechny varianty iPhonu 13 a iPhonu 13 mini, jen za 512GB verzi 6,1“ modelu si ještě něco málo připlatíte. A kromě toho všeho získáte i o něco kvalitnější foťák než v nejnižší cenové hladině.

Apple iPhone nad 30 tisíc Kč

Královská kategorie není určena pro všechny. Ostatně více než 30 tisíc korun na smartphone nemá jen tak každý. Jenže díky tomu, že si připlatíte, získáte exkluzivní zboží, které je nabité těmi nejnovějšími technologiemi. A čím více si připlatíte, tím větší prostor na svoje data získáte. Přirozeně, že při koupi telefonu skoro za 50 tisíc už musíte více myslet i na to, abyste ho chránili kvalitním krytem či obalem. Rozbitý displej Apple iPhone 13 Pro Max by určitě zamrzel každého. Samozřejmostí v této kategorii jsou rozšířené možnosti multitaskingu i velice kvalitní sestava fotoaparátů, kterou jsme si popsali již výše.

Telefony Apple: Mobily od Apple a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový mobil od značky Apple. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového Apple telefonu pomohli a vy si teď vyberete kvalitní Apple iPhone, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady. Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového Apple iPhonu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík. Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací web Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé iPhony a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem Apple iPhone. Dozvíte se tam také, které telefony Apple jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat