Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Podsedáky do auta

Bezpečnost dětí v autě by vždy měla být vaší nejvyšší prioritou. Aby bylo zajištěno, že děti dorazí bezpečně na místo určení, podle zákona musí děti sedět na zádržném bezpečnostním systému. Tím je buď autosedačka nebo podsedák. Děti jsou oproti dospělým lidem v nevýhodě díky své malé výšce a váze. Do 150 cm musí děti sedět v autosedačce nebo na podsedáku. Podsedáky do auta lze použít pouze pokud vaše dítě váží alespoň 15 kg.Hlavním úkolem podsedáku do auta je zvýšit posed. Díky tomu bude bezpečnostní pás obepínat celé tělo dítěte. Bezpečnostní pás by rozhodně nikdy neměl vést kolem krku.

To jestli je daný podsedák do auta vhodný, záleží hlavně na velikosti a hmotnosti dítěte. Důležité je zmínit, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu za klasickou autosedačku. Podsedák do auta není tolik bezpečný jako autosedačka. Proto někteří experti doporučují raději používat autosedačku než dětský podsedák. U podsedáku většinou chybí zádová opěrka.

Na druhou stranu starší děti obvykle nechtějí jet v autosedačce nebo je na ně autosedačka moc malá a podsedák může být dobrým řešením. Je to dobrá volba na kratší vzdálenosti a při jízdě především ve městě. Pokud pojedete delší vzdálenost, zvolte si raději autosedačku. Mezi výhody podsedáku patří malá hmotnost, dobrá skladnost a nízká cena.

Na trhu naleznete celou řadu různých podsedáků, proto jsme pro vás sepsali tento článek, kde se dozvíte, jak vybrat podsedák do auta. Podíváme se zde na legislativu a důležité parametry, které je dobré znát pro výběr kvalitního produktu a také se zaměříme i na dobře hodnocené modely podsedáků do auta.

Nejlepší podsedáky do auta

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších modelů podsedáků do auta. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto podsedáky do auta si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledVáhová kategorieRozměry (cm)NormaOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Caretero Puma Isofix 2017 graphitePodsedák do auta Caretero Puma Isofix 2017 graphite15 - 36 kg45 x 39 x 22 cmECE R44/041168Zobrazit v obchodech
NANIA Dream 2020 Animals ZebraPodsedák do auta NANIA Dream 2020 Animals Zebra15 - 36 kg42 x 40 x 24 cmECE R44/04426Zobrazit v obchodech
More Lito fix 23 isofix 2019 BlackPodsedák do auta More Lito fix 23 isofix 2019 Black15 - 36 kg44 x 39 x 23 cmECE R44/041547Zobrazit v obchodech
Caretero Leo 2016 navyPodsedák do auta Caretero Leo 2016 navy15 - 36 kg45 x 39 x 22 cmECE R44/04589Zobrazit v obchodech
Bomimi Sigifix isofixem 2020 DenimPodsedák do auta Bomimi Sigifix isofixem 2020 Denim22 - 36 kgNeudává seECE R44/04738Zobrazit v obchodech
Nania Dream Lx 2016 CarsPodsedák do auta Nania Dream Lx 2016 Cars15 - 36 kg40 x 39 x 23 cmECE R44/04540Zobrazit v obchodech
COMPASS 2017Podsedák do auta COMPASS 201722 - 36 kgNeudává seECE R44/04237Zobrazit v obchodech
Caretero Puma Isofix 2018 cherryPodsedák do auta Caretero Puma Isofix 2018 cherry15 - 36 kg45 x 39 x 22 cmECE R44/04989Zobrazit v obchodech
Caretero Leo 2016 blackPodsedák do auta Caretero Leo 2016 black15 - 36 kg45 x 39 x 22 cmECE R44/04589Zobrazit v obchodech
NANIA Topo Comfort Prisme 2020 greyPodsedák do auta NANIA Topo Comfort Prisme 2020 grey15 - 36 kg36 x 38 x 22 cmECE R44/04430Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení podsedáků do auta od jejich uživatelů.

Jak vybrat podsedák do auta

Na co je důležité myslet při výběru podsedáku? Při výběru se určitě zaměřte na parametry jako je značka výrobce, váhová skupina, hmotnost, rozměry, vzhled, potah a cena. Vybrat si podsedák není složité, nicméně i přes to je dobré si nákup předem promyslet a nekoupit hned první model podsedáku do auta, který vám padne do oka. Některé produkty nemusí být kvalitní a bezpečnost vašeho dítěte by měla být maximální prioritou.

Důležité je při výběru hlavně zvolit takový produkt, se kterým budete splňovat zákon.

Věk dítěte

Mnoho lidí si myslí, že věk dítěte je důležitým parametrem. To však neplatí, věk dítěte není důležitý při výběru. Důležitým parametrem je výška dítěte a zároveň jeho váha. Pokud se někde uvádí věk dítěte, lze to brát pouze jako vodítko či orientační hodnotu. Zákon specifikuje pouze výšku a hmotnost cestujícího.

Váhová skupina dítěte

Když vybíráte podsedák, je nutné splnit váhovou skupinu udávanou výrobcem. Podsedáky jsou nabízeny ve váhových skupinách II a III nebo v jejich kombinaci. To odpovídá dětem, které mají váhu mezi 15 kg a 36 kg. Což je zhruba od 5 let dítěte. U každého podsedáku by měla být uvedena váhová skupina pro kterou je homologovaný.

Jaké jsou váhové skupiny?

  • Skupina 0 – Tato skupina je do 10 kg dítěte. V této skupině je nutné použít vypolstrované vaničky. Tato skupina se týká dětí, které jsou staré kolem 1 roku.
  • Skupina 0+ – Skupina do 13 kg.
  • Skupina I – Do této skupiny spadají děti s váhou od 9 do 18 kg. V této skupině již můžete zakoupit autosedačku. V sedačce je dítě připoutáno pětibodovým bezpečnostním pásem.
  • Skupina II – Skupina II pokryje děti s váhou 15 až 25 kg.
  • Skupina III – V této skupině jsou děti s hmotností od 22 až 36 kg. V této a předchozí skupině lze většinou použít podsedák do auta.

Legislativa – zákon

§6 zákona č. 361/2000 Sb. udává povinnost použití autosedaček či podsedáků pro každé dítě, které je menší než 150 cm nebo má váhu pod 36 kg.

To znamená, že pokud je vaše dítě menší než 150 cm a váži více jak 36 kg, musíte použít podsedák nebo autosedačku i tehdy. A to platí i pokud by bylo dítě vyšší jak 150 cm, ale mělo menší hmotnost jak 36 kg. Pokud platí obě podmínky zároveň, musíte samozřejmě podsedák použít také.

Pokud dítě převyšuje stanovenou hmotnost a výšku, může jezdit bez použití podsedáku do auta nebo autosedačky (samozřejmě musí být připoutané).

Samotný zákon autosedačku a podsedák do auta nijak nerozlišuje. Podsedák do auta je druh autosedačky.

U daného podsedáku je také důležité, co udává výrobce. Výrobce určuje, pro jak veliké dítě a jakou váhovou skupinu je podsedák vhodný. Pokyny a specifikace výrobce musíte podle zákona dodržet.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích splňují pouze homologované podsedáky. Pokud použijete nehomologovaný produkt, porušíte zákon.

Jestliže se chcete vydat s dítětem a podsedákem do zahraničí, nastudujte si předem zákony dané země ohledně autosedaček. Zákony ohledně autosedaček a podsedáků se totiž v každém státě mohou lišit.

Porušení zákona

V případě porušení zákona vám hrozí paragraf § 125c / 1k). Budou vám přičteny 4 trestné body a zaplatíte pokutu do 2 000 Kč na místě. Jedná se o středně závažný přestupek.

Isofix

Při výběru podsedáku do auta můžete narazit na výraz isofix. Jedná se o bezpečnostní systém, který umožňuje daný model podsedáku pevně fixovat díky čepům. Díky tomu se podsedák nemůže hýbat a je pro vaše dítě tudíž mnohem bezpečnější než podsedáky bez isofixu. Nevýhodou tohoto provedení podsedáku s isofixem je vyšší cena a menší výběr modelů. Dále musí být i vaše vozdilo vybaveno systémem Isofix.

Vzhled

Vzhled bude důležitý zejména pro vaše dítě. Můžete si vybírat modely podsedáků v různých barvách a mohou mít různý potisk. Lze si vybrat produkty se vzhledem i různých pohádkových postaviček. Někdy děti mohou odmítat jezdit na podsedáku, proto je dobré vybrat pro ně produkty s dobrým vzhledem, které se budou dětem líbit.

Opěrky podsedáku

Na trhu narazíte na modely s loketními opěrkami. Ty dokáží značně zvýšit komfort a mohou být i polstrované což ještě zvýší pohodlí při cestování autem. V dnešní době má loketní opěrky mnoho dostupných modelů.

Polstrování podsedáku

U jednotlivých modelů se také liší jejich polstrování. Pokud je polstrování nedostatečné, nemusí být podsedák pro vaše dítě moc pohodlný. Vybírejte tedy produkt s dostatečným polstrováním. Dále je dobré, pokud jde potah sundat a vyprat v pračce.

Podsedák a hmotnost

Hmotnost podsedáku není nijak vysoce důležitým parametrem. Hmotnost se liší u každého modelu. Podsedák budete zřejmě velmi často přenášet a záleží na vás, zda bude hmotnost pro vás důležitá. Podsedák váží průměrně kolem 1,5 kg, což není mnoho. Některé modely mohou být i mnohem lehčí.

Cena

Kolik peněz je nutné investovat do nového podsedáku? To záleží na parametrech, které jsou pro vás důležité. Podsedák je mnohem levnější variantou než klasická autosedačka. Nejlevnější podsedáky se dají pořídit již za cenu do 400 Kč s DPH. Ty dražší modely budou stát i něco přes 1 000 Kč s DPH. Lišit se bude hlavně to, jaké mají dané modely polstrování a také zda mají loketní opěrky. Výrazně cenu ovlivňuje i to, zda mají systém Isofix. Nejdražší na našem trhu jsou modely s isofixem.

Podsedák do auta a pár slov závěrem

V tomto článku jsme se zaměřili na výběr a porovnání nejlepších modelů podsedáků do auta. Dozvěděli jste se, že je potřeba splnit zákonné požadavky na hmotnost a výšku dítěte. Dále jsme se podívali na jednotlivé parametry podsedáků. Výběr tohoto produktu určitě pro vás nebyl lehký, ale doufáme, že jsme vám pomohli vybrat ten nejlepší podsedák do auta. Doufáme, že vám tento produkt dostatečně ochrání vaše dítě na cestách.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt zakoupit v některém z internetových obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem podsedáku do auta.

TIP: Podívejte se i na výběr kamery do auta.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat