Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vysavače na popel


Krb ve vaší domácnosti je velmi užitečný a kromě zahřátí vám navozuje i pocit pohodlí. Poslední dobou krby nabírají na popularitě mezi mnoha lidmi. S vlastnictvím této kratochvíle se ovšem váže i starost. A tou je obtížné odstraňování a čištění popelu. Lopatka a smetáček nejsou zrovna efektivní v 21. století. Na trhu ale existuje řešení i na tento problém. A tím řešením je speciální přístroj jménem vysavač na popel (známé také i jako krbové vysavače). Na trhu dnes naleznete poměrně širokou nabídku sortimentu, který obsahuje různé vysavače na popel od mnoha výrobců.

V tomto článku se zaměříme právě na tyto speciální vysavače na popel. Podíváme se na ty nejlepší modely vysavačů na popel a zaměříme se také i na důležité parametry pro výběr.

7 nejlepších vysavačů na popel

Připravili jsme pro vás srovnání 7 nejlepších vysavačů na popel. Jak jsme je vybírali? Porovnali jsme různé recenze zákazníků a dostupné parametry. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky, která je níže. Tuto tabulku si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Můžete si tak seřadit vysavače na popel podle dostupné ceny s DPH a vybrat si tak ty nejlevnější dostupné modely.

NázevVzhledCelkový objem nádoby (v litrech)Příkon (W)Teplota popelaHmotnost v kgOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0Vysavač na popel Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.017600Studený6,93343Zobrazit v obchodech
Fieldmann FDU 201001-EVysavač na popel Fieldmann FDU 201001-E201000Do 40 °C2,4928Zobrazit v obchodech
Fieldmann FDU 2002-EVysavač na popel Fieldmann FDU 2002-E201200Do 40 °C41199Zobrazit v obchodech
DOMO DO232AZVysavač na popel DOMO DO232AZ201200Horký do 60 °C51489Zobrazit v obchodech
Fieldmann FDU 200601Vysavač na popel Fieldmann FDU 20060111600Do 40 °C4607Zobrazit v obchodech
LAVOR Ashley FreddyVysavač na popel LAVOR Ashley Freddy201000Do 40 °C62599Zobrazit v obchodech
Kärcher AD 2 FireplaceVysavač na popel Kärcher AD 2 Fireplace14600Studený4,42738Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vysavačů na popel od jejich uživatelů.

Nejlepší vysavače na popel podle Heureky

Jak vybrat vysavač na popel

Vysavač na popel se v mnoha ohledech liší od klasického vysavače. Je vybaven bezsáčkovou nádržkou vyrobenou z kovu nebo sáčkem u menších modelů. Má také lepší filtrační systém a mnohem vyšší výkon. Díky tomu dokáže vysát jemný i silný popel, saze a prach, které se během vysávání nedostanou zpět do ovzduší tak jako u klasického vysavače. Zásadní je také filtrace motoru. Se speciálním motorem dokáže tento vysavač vysát i popel. Běžný vysavač by se při použití k vysávání popela u krbu bez takovýchto vlastností velmi rychle poškodil.

Takže použít běžný vysavač nestojí za riziko a bude to lepší, pokud budete investovat do speciálního stroje navrženého pro tento účel. Proto jsme pro vás připravili průvodce, ve kterém vám řekneme, který vysavač na popela si vybrat. Představíme si v několika následujících odstavcích ty nejdůležitější parametry pro výběr vysavače na popel.

Popel můžete také vysát pomocí některých průmyslových vysavačů, pokud to výrobce uvádí v návodu.

Separátor na popel nebo vysavač popela?

Nejprve je potřeba se vypořádat s rozhodovacím dilematem, zda si vybrat separátor nebo vysavač na popel. Separátor není nezávislé zařízení, ale pouze doplněk, který pomůže při vysávání popela s domácím vysavačem. Jedná se o formu filtru, který připojujeme ke klasickému vysavači. Ve prospěch separátor hraje výrazně nižší cena. Lze ho pořídit již za cenu kolem 500 Kč s DPH.

Pokud chcete plnohodnotné řešení, vyberte si vysavač na popel. Ten je mnohem důmyslnější a pohodlnější na používání. Navíc nehrozí, že byste si zničili váš běžný vysavač a můžete si vybrat i vysavač na horký popel.

Výkon

Vysavače na popel mají relativně malý výkon od 500 W do maximálně 1 400 W. Ale nenechte se oklamat. Vysavač na popel je totiž vybaven speciálním motorem, který je řádně chráněný proti prachu, takže se nemusíte bát, že by se vysavač poškodil při vysávání popela. Kromě toho má filtry, např. HEPA nebo filtr na vodu, které zabraňují šíření prachu po místnosti. Kromě toho má specifický design, díky kterému je vysávání velmi jednoduché a pohodlné.

Typ nádoby

Na trhu jsou k dispozici modely se sáčky i s vestavěnou nádobou bez sáčků, takže toto dilema nemůžeme ignorovat.

Látkové sáčky

Nejprve musíte vědět, že vysavače se sáčky nejsou ničím jiným než značně vylepšenou verzí klasického vysavače, který běžně používáte k vysávání podlah a koberců ve vaší domácnosti. Má však lepší protiprachové a antialergické filtry a se správně chráněným motorem proti prachu. Díky tomu je takový vysavač na popel univerzální a velmi praktický. Na druhou stranu má jednu nevýhodu, která může být docela otravná. A tou je fakt, že s látkovými vysavači nelze vysávat ještě horký / žhavý popel, protože by došlo k propálení sáčku.

Nádoba – bezsáčkový cyklónový vysavač

Takové zařízení pracuje na principu cyklónového vysavače, díky kterému dokonale shromažďuje popel a všechny malé prachové částice. Díky tomu nedochází k dalšímu šíření vysátého materiálu. Tento typ nádoby však také není bez drobných neduhů.

I když zde není žádný sáček, nečistoty se hromadí v nádobě, kterou je třeba vyprázdnit a čištění je občas problematické. Zde stojí za to zdůraznit, že drahé modely vysavače na popel jsou většinou ty bezsáčkové modely. Musíte se tedy rozhodnout, zda vám záleží na snadném vyprazdňováním nádoby nebo spíše na 100% ochraně proti šíření prachu a popelu.

Velikost nádoby

Každý vysavač na popel je vybavený nádobou na sběr nečistot – může to být nádoba nebo sáček. Na jejich velikosti záleží. Čím je větší, tím méně často ho musíme vyprazdňovat – a to, jak je známo, ovlivňuje pohodlí práce. Nezapomeňte však, že velmi velká nádoba má vliv na rozměry vysavače. Standardní velikost nádoby u vysavače na popel je obvykle 15 až 18 litrů.

Konstrukce

Důležitá je také konstrukce vysavače. Nejde jen o to, z jakého materiálu je vysavač vyroben, ale také o rozměry a hmotnost zařízení. Pokud máte krb i kotel, bude také důležitá dobrá mobilita těchto zařízení. Kromě toho je také důležité mít možnost snadného manévrování zejména v malých místnostech. Kromě toho je při výběru vysavače vhodné zkontrolovat, zda je přizpůsobitelný naší výšce nebo zda má nastavitelnou délku hubice / trubky.

Filtrace

Stejně jako u klasických vysavačů by měl být i vysavač na popel vybaven vhodnými antialergickými a protiprachovými filtry, které eliminují nejen prach, ale také bakterie, roztoče a viry. Nejčastěji se setkáte s filtrem typu HEPA, který dokáže zachytit i ty nejjemnější prachové částečky. Díky tomu je vysavač vhodný také i pro vysávání místností.

Popel a jeho teplota

Při výběru je důležité myslet i na to, za jaké teploty budete popel vysávat. Tuto problematiku jsme nakousli již výše.

Vysavače na studený popel – Nejčastěji si vyberete vysavače na studený popel. Ty jsou levnější a bývají vybaveny látkovými sáčky. Ty ovšem nejsou odolné vůči vysokým teplotám. Lze s nimi vysávat jen a pouze již vychladnutý popel. V opačném případě může dojít k poškození přístroje. Pokud chcete vysávat i žhavý popel, budete si muset pořídit o něco dražší stroje, které to umožňují.

Vysavače na horký popel – Tyto vysavače vám umožní vysávat kromě studeného popelu i ten horký. Tyto stroje bývají určeny pro náročné zákazníky a tudíž je vyšší i jejich cena. Tyto modely obvykle stojí od 2 000 Kč s DPH a výše. Tyto vysavače mají mnohem odolnější konstrukci, která je schopna odolat vysokým teplotám. Lze s ním vysávat tedy i horký popel. To zda můžete vysávat žhavý popel záleží na konkrétním přístroji. Většinou můžete vysávat pouze horký popel, který má teplotu do 60 °C. Vždy se podívejte na specifikace modelu a na návod. Je důležité aby nedošlo k poškození vašeho vysavače na popel.

Cena vysavače na popel

Už víte, jak důležité jsou předchozí parametry jako je výkon motoru, typ nádoby a skutečnost, že máte správné filtry, ale stále nevíte, do jakého zařízení investovat a kolik peněz budete potřebovat. Proto se nyní podíváme na jednotlivé cenové kategorie a na to, co od těchto kategorií vlastně můžete očekávat. Například s výkonným motorem toho můžete vysávat mnohem více než jen popel.

Nejlevnější modely s cenou do 1 000 Kč

Co naleznete v této nejnižší cenové kategorii? Tato kategorie vám nabídne ty nejlevnější modely, které zvládnou vysávat pouze studený popel. Nádoba je u těchto modelů obvykle objemově menší. Nenaleznete zde mnoho přídavných funkcí. Mobilita těchto přístrojů bývá obvykle horší a nejedná se o tak domyšlené přístroje.

Střední cenová kategorie od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Co nabízí kategorie od 1 000 Kč s DPH do 2 000 Kč s DPH? Naleznete zde mnoho modelů, které zvládnou vysávat jak studený, tak i horký popel. Tyto modely nabízejí  i větší kapacitu, což zlepšuje uživatelský komfort. Výkon je u těchto modelů často dostatečný a naleznete zde i mnoho dodatečných funkcí, které vám ulehčí práci s tímto přístrojem na vysávání popela.

Nejdražší modely s cenou nad 2 000 Kč

Kategorie s nejdražšími cenovkami přesahující 2 000 Kč s DPH nabízí mnoho modelů, které disponují velmi vysokým výkonem. Tyto modely obvykle zvládají horký popel velmi dobře. Tyto dražší modely můžete používat i multifunkčně. Lze je použít například i na stavbách či při rekonstrukci vašeho domu. Tyto modely mají většinou i vysoký výkon a mnoho příslušenství navíc.

Vysavače popela a jejich značky

Všeobecně platí, že zařízení od známých značek mají nižší poruchovost. Rovněž stojí za to zkontrolovat názory na takové zařízení. Uživatelské recenze daného modelu vysavače na popel jsou cenným zdrojem informací o takových zařízeních. S jakými značkami vysavačů na popel se na trhu můžete nejčastěji setkat?

Vysavače na popel Kärcher

Kaercher_Logo

Kärcher je etablovanou značkou na trhu spotřebičů pro vysávání a čištění pro domácí i profesionální použití. Od této značky si vyberete i kvalitní vysavače na popel. Populární modely od této značky jsou například Kärcher AD 4 Premium, Kärcher AD 2 Fireplace a další.

Vysavače na popel Hecht

hecht

Hecht přináší na trh zboží, které se týká zahrady, dílen a staveb. Vyberete si od této značky i speciální vysavače na popel. Od této značky si vyberete například modely Hecht 20E, Hecht 21 E, Hect 8212 a další vysavače na popel. Od této značky si vyberete i separátory na popel.

Vysavače na popel od značky DOMO

Domo je původně belgická značka s více jak 30 letou tradicí. Výrobky této firmy jsou dodávány na náš trh od roku 2009. Produkty od značky DOMO mají hezký design a kvalitní zpracování. Mezi zákazníky jsou produkty od značky DOMO velmi oblíbené a na nezávislých portálech jako je Heureka jsou velmi dobře hodnocené.

Vysavač na popel a jeho další využití

Říkáte si, zda má taková investice do vysavače na popel smysl, protože by se použila pouze k čištění povrchu kolem krbu a kamen? Teď se dozvíte, že má mnohem více využití. Takovýto vysavač má o něco širší použití. Především je perfektní jako vysavač pro sběr stavebního prachu. Výsledkem může být, že se tento vysavač během jakékoli renovace nejen ve vaší domácnosti stane nenahraditelným pomocníkem.

Závěrem

V tomto článku jsme si pověděli o tom, jak vybrat vhodný vysavač na popel. Zaměřili jsme se na důležité parametry jako je mobilita, konstrukce, kapacita nádoby, cena a další. Zaměřili jsme se na všechny parametry, které je vhodné znát při výběru. Doufáme, že jsme vám pomohli vybrat si dobrý vysavač na popel, který použijete nejen ve vaší domácnosti. Nyní vás od nákupu dělí již jen pár posledních kliknutí. Stačí se prokliknout z tabulky výše s porovnáním nejlepších modelů vysavač na popel do některého z vámi vybraných e-shopů. V daném e-shopu si stačí naplnit virtuální košík a vámi vysněný model vysavače na popel zakoupit.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat