Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Snowboardy

Obsah článku Ukaž

Česko miluje lyžařské a snowbordingové aktivity a není divu! Česká republika je ohraničena pohořími, na kterých se ročně vystřídají statisíce vášnivých milovníků zimních sportů. Snowboarding je jedním z nejrychleji se rozšiřujícím sportem. Před pár lety zažil tento typ jízdy po sněhu obrovský rozmach a ze snowboardu se stal trend. Nebylo tedy nic neobvyklého, že počet snowboardistů převažoval nad počtem lyžařů. Ačkoliv se může zdát snowboard novodobou záležitostí, není tomu tak. Historie sahá až do roku přibližně 1914, kdy Rakušan Toni Lenhardt jezdil na prototypu po svých oblíbených Alpách. Tomuto předchůdci snowboardu říkal Monogliter.

Dnešnímu snowboardu se ale příliš nepodobal. S „pořádným“ snowboardem přišel až Američan Burchett, který si připevnil kus široké lyže na botu pomocí šňůry na prádlo. Až roku 1977 se protrhl pytel a snowboard začal mít podobu dnešních prken. Dnes se již vyrábí prkna mnoha druhů i tvarů, které se prvním typům nemohou rovnat. Mají speciální materiál a vrstvy, ze kterých se skládá. Speciální uvazování i speciální obuv. Navíc se vyrábí prkna v různých tvarech, šířkách i délkách tak, aby si zajezdil každý podle svého gusta.

V dnešním článku si tedy prkna představíme od A až do Z. Nejprve si v první kapitole „Jak vybrat“ ukážeme, podle čeho si vybrat prkno a vaši postavu a představíme si i druhy jízd, od kterých se vyvíjí další výběr. V druhé kapitole se seznámíme se základními druhy, kde si popíšeme, jak se od sebe jednotlivá prkna liší a podle čeho je poznat. Dále si jako vždy ukážeme parametry, které je potřeba znát pro výběr toho pravého prkna, ale i pro všeobecný přehled, který se vám na svahu i mezi zkušenějšími jezdci bude dozajista hodit. Dotkneme se i tématu příslušenství a údržby, které k tomuto sportu neodmyslitelně patří. V poslední kapitole si jako vždy představíme ceny, které si rozdělíme do několika cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Snowboardy: Porovnání 10 nejlepších snowboardů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších snowboardů. Jak jsme snowboardy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto snowboardy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší snowboard.

NázevVzhledTyp snowboarduOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Gravity Contra 21/22Snowboard Gravity Contra 21/22allround / all mountain6281Zobrazit v obchodech
Nitro Prime Screen 19/20Snowboard Nitro Prime Screen 19/20allround / all mountain6799Zobrazit v obchodech
Gravity Bandit 21/22Snowboard Gravity Bandit 21/22allround / all mountain6990Zobrazit v obchodech
Gravity Adventure 21/22Snowboard Gravity Adventure 21/22allround / all mountain5190Zobrazit v obchodech
Burton Instigator Flat 21/22Snowboard Burton Instigator Flat 21/22all mountain10400Zobrazit v obchodech
Burton Custom 20/21Snowboard Burton Custom 20/21allround / all mountain14040Zobrazit v obchodech
Gravity Adventure 20/21Snowboard Gravity Adventure 20/21allround / all mountain5190Zobrazit v obchodech
Gravity Silent 21/22Snowboard Gravity Silent 21/22allround / all mountain4720Zobrazit v obchodech
Gravity Sirene 21/22Snowboard Gravity Sirene 21/22allround / all mountain5190Zobrazit v obchodech
Gravity Cosa 21/22Snowboard Gravity Cosa 21/22allround / all mountain4837Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení snowboardů od jejich uživatelů.

Nejlepší snowboardy podle Heureky

Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat prkno podle vašich proporcí

Ať už si jdete koupit, nebo půjčit snowboard, či lyže, vždy se vás budou ptát na vaší výšku, váhu. Není to z důvodu poměřování tukových zásob, ale z důvodu bezpečnosti a pohodlnosti jízdy. Někdy se vás také mohou zeptat a vaše zkušenosti, či na účel jízdy. I když jste úplný začátečník, nemusíte se bát,  dnešním článku snad vše precizně objasníme.

Výška postavy

Pro výběr správné délky, je zapotřebí znát vaší výšku. Existuje spousta triků, jak odhadnout správnou délku bez potřeby propočtů, ale je lepší se řídit pořádnými čísly. Údaje typu „musí končit bradou“ nebývají mnohdy přesné a mohlo by dojít k omylu.

Úroveň jezdce a styl jízdy

 • Začátečníci – začátečníkům se doporučuje volit spíše kratší prkna. Prkno by mělo dosahovat do úrovně klíční kosti a ohryzku na krku.
 • Pokročilí – pokročilejší jezdci se již pohybují rychleji a potřebují se tedy do snowboardu pořádně opřít. Tito jezdci mohou vybírat mezi prkny, která jim dosahují od ohryzku po bradu. Pokročilý mohou délku přizpůsobit samotnému stylu jízdy:
 • Snowpark – prkna do parku je kratší, dosahovat by mělo mezi klíční kost a ohryzek
 • Skoky – pro provádění skoků jsou vhodné snowboardy, které vám budou dosahovat po ohryzek.
 • Sjezdovka – pro pokročilejší jízdu na sjezdovce volte tvrdší snowboard s délkou po bradu.
 • Prašan – ti, kdo preferují jízdu v prašanu, mohou zakoupit snowboard, který jim sahá po nos, avšak možné je dlouhé prkno, které přesahuje vaši výšku.

Snowboard a šířka

Šířku snowboardu ovlivňuje jak účel snowboadu, tak především velikost vaší nohy. Například pokud máte nohu větší jak 45, budete muset sáhnout po rozšířeném prkně. Nadstandartní šíře je značena písmenem W – wide prkna. Po umístění vázání s botou, by měla bota v přední i zadní části přesahovat cca 1 – 3 cm. Při větším přesahu, budete pravděpodobně drhnout při oblouku o sníh. Při menším přesahu budete prkno hůře držet na hraně.

Hmotnost jezdce

Hmotnost jezdce ovlivňuje především hustotu – tedy tvrdost prkna. Tvrdost bývá nejčastěji opomíjeným parametrem a není radno brát tento parametr na lehkou váhu. Správná a špatná tvrdost totiž udává celkovou kvalitu a vlastnosti jízdy. Většina výrobců udává váhové rozmezí svých snowboardů v rozpětí i 20 kg, tedy například od 60 – 80 kg. Jestliže by jezdec vážil například 85 až 90 kilogramů, nedojde sice k ničení prkna, ale prkno se bude chovat jinak – jakoby bylo měkké a bude tak mít jiné vlastnosti jízdy. Kdyby prkno používala osoba, která má 50 kilogramů, bude se prkno chovat opačným způsobem. Bude tvrdší a bude se jezdci mnohem hůře ovládat.

Styl jízdy

O stylu jízdy už padla řeč v úvodu i v předchozí kapitole. Je to velmi důležitý parametr, jelikož se od něj dále odvíjí další a další kritéria, které si na prkno musíte klást. Nenechte se zmýlit, že styl jízdy hraje v ruku v ruce s vašemi zkušenostmi. Jedná se pouze o způsob stání a o způsob užívání. Budete tedy například potřebovat jiné prkno na skákání po překážkách a jiné na sjíždění rovného terénu na uklizené sjezdovce. Mezi nejběžnější patří Freestyle, All Mountain a Freeride prkna, kromě nich můžete narazit na Alpine snowboard, Boardcross snowboardy, Pig collection snowboardy a další.

Freestyle

Freestyle prkna nejsou neutrálním prostředníkem, jak by to mohlo z názvu znít. Tyto prkna jsou kratší a širší a bývají mnohdy i měkčí. Jsou určena především do různých snowparků, kde si na nich můžete skákat přes překážky a dělat s nimi různé triky. Díky jejich vlastnostem máte větší švih na rotace a jsou tak na takové podmínky ideální.

All Mountain

All Mountain, neboli všechny/každé hory, jsou tím univerzálním prostředníkem a výborným společníkem na sjezdovky i na skákání po překážkách. Taková prkna jsou vhodná na vše. Většinou bývají tvrdší a mnohem méně vykrojená. Toto prkno poznáte i podle delší špičky a kratší patky. Typická je pro ně rockerová nebo hybridní konstrukce a jsou tedy ideální pro začátečníky.

Freeride

Jedná se tvrdší a méně vykrojená prkna. U těchto prken je často použita hybridní konstrukce. Tato prkna se liší tvarem špičky, ta může být více kulatá nebo naopak špičatá. Špička je delší a širší než patka a prkno je tedy ideální pro jízdu ve volném terénu.

Druhy snowboardů

Jak už bylo řečeno, snowboardů je plná řada každý druh se liší svou velikostí, tvarem i tvrdostí a spoustou jiných parametrů. Než se vrhneme na samotné parametry, které si v dnešním článku podrobně rozebereme, zaměříme se i na samotné druhy, které úze souvisí se stylem jízdy, které jsme si již v dnešním článku objasnili o kapitolu výše. I když je problematika výběru správného snowboardů velice složité, měly byste mít na paměti jedno pravidlo o samotné tvrdosti – čím je prkno tvrdší, tím ostřejší a agresivnější jízdu budete podnikat. Měkčí prkna zas přinášejí mnohem snazší ovladatelnost a možnosti různých triků a velmi ohromujících kousků na překážkách. I když mohou prkna vypadat stejně, není tomu vůbec tak, Snowboardy rozdělujeme do pět základních kategorií. Každý z nich je jinak provedené a má i jiný účel užití. Zde je přehled, o kterých prknech se dnes v této kapitole budeme bavit:

 • All mountain snowboard
 • Freeride snowboard
 • Freestyle snowboard
 • Alpine snowboard
 • Splitboard

All mountain snowboard

All mountain snowboard, stejně jako u typu jízdy se stejným jménem, se jedná o všestranný typ, který je primárně určený pro začátečníky a rekreační jezdce. Toto prkno umožňuje jízdu po sjezdovkách a dovolí vám s ním provádět i nějaké ty triky, ale jen v omezené míře, která však drtivé většině jezdců bohatě stačí. Unikátní konstrukce umožňuje všestranné použití. Narazit na ni můžete ještě pod názvy all terrain nebo all round. Pokud začínáte, je toto dobrá volba k nalezení oblíbeného stylu jízdy. Teprve poté si můžete pořídit prkno s konkrétním zaměřením.

Freeride snowboard

Freeride snowboardy jsou často označovány značkou FR a je to zvláštní, leč velmi oblíbená varianta prken. Tyto prkna se využívají především na sjezdovkách, ale i v terénu a i toto prkno je velmi odolné na skoky. Triky na rampách ale nejsou nic pro něj. Prkno bývá velmi tvrdé, což nám napovídá, že jízda je velmi agresivní, což se může pro začátečníka stát velkou komplikací. Není tedy příliš vodné pro začínající jezdce a je lepší, když budete mít při používání tohoto typu dostatek zkušeností. Avšak odměnou dostanete naprosto nezapomenutelný zážitek z jízdy, kterou si můžete prožívat i ve velmi ztížených podmínkách pro jízdu. Pro úplný zážitek doporučujeme s tímto prknem vyrazit i do zahraničí, kde si budete moc naplno prožít pravý adrenalin.

Freestyle snowboard

Freestyle snowboard si nelze plést s freeride snowboardem, jedná se totiž o naprostý opak ve všech směrech. Této typ (Freestyle) je totiž určen především do speciálně upravených parků, kde si budete moci s tímto prknem pořádně zařádit a provést pár triků a skoků, které byste s jinými typy snowboardů nedokázali. Prkna jsou kratší a širší a navíc se jedná o nejměkčí kategorii prken, což nám napovídá o jeho bezchybné ovladatelnosti. Pokud byste však tento typ prkna vzali na běžnou sjezdovku, či do terénu, moc dobře by se vám nejelo a ovladatelnost by rázem prudce klesla.

Alpine snowboard

Alpine snowboard, jak nám název napovídá, se bude týkat pouze sjezdovek. Tyto prkna jsou dlouhá a velmi tvrdá a tak jsou rychlá a při trochu zkušenostech i dobře ovladatelná. Jsou velmi vhodná například na slalomy, díky ostrým zatáčkám, ve kterých neztratíte balanc díky délce prkna. Velice často lze tento typ prkna spojovat také s race snowboardy či carving snowboardingem.

Splitboard

Splitboard je velmi neobvyklé prkno, které je na trhu docela čerstvě. NA první pohled vypadá jako úplně obyčejné prkno, ale zvláštní je v tom, že se dají lyžiny rozdělit na dvě a tak při stoupání do kopce mají funkci opěr jako u lyží.

Parametry snowboardu při výběru

Tvar snowboardu

Tvar snowboardy je jedním z nejdůležitějších parametrů. Ten totiž velmi ovlivňuje jízdu. Je velmi těžké přes naší příručku tvrdit, že tento a tento tvar je pro vás ten nejlepší, jelikož se jedná o velmi individuální věc. Můžeme však tvary  prken alespoň rozdělit do čtyř kategorií a popsat si, k čemu je který spíše vhodný.

Directional

Dirctional je deska, která má o maličko delší špičku, než patu. Je navržený tak, aby se hodil do všech podmínek a poradil si s terénem jak e volné případě ve snížených podmínkách, tak na sjezdovce, či na rampách.

Directional twin

Directional twim mají na rozdíl od předchozího typu stejnou špičku, i patu. Rozdílem také je, že inserty jsou posazené o něco níže a tak to to prkno velmi napomáhá stabilitě. Directional Twin je určen pro jízdu jedním směrem, a to zhruba v poměru 70:30.

Twin tip

Tyto prkna jsou naprosto symetrická. Mají stejné délky jak a špičku, tak na patu, jsou všude stejně široká a tak se hodí v podstatě na vše.

Tapered directional

Tento typ je nevhodnější pro sjíždění zatáček. Prkna s tímto tvarem jsou určena čistě pro jednosměrnou jízdu na upravené sjezdovce anebo prašanem, nehodí se ale na klasické triky.

Délka prkna

Další z prvních parametrů, o které byste se měli zajímat je délka prkna. Délka prkna, která se odvíjí od vaší výšky má tak největší vliv a pohodlnost jízdy. Žádná jednotná délka, která by byla ideální pro všechny neexistuje. Musíte jí změřit podle vaší výška, šířky a potažmo i váhy a to vše vzhledem vašich zkušenostech. Když prkno postavíte před sebe, mělo by vám nejlépe sahat k puse a bradě. Obecně tedy platí, že by měl být snowboard zhruba o 15 až 20 centimetrů kratší než člověk, který na něm bude jezdit. Tato informace ale né vždy je dobrá. Jak už jsme si dnes řekli, máme nějaké styly jízdy i druhy prken. Ty však mají být o něco kratší, než jiné – jak to tedy je? Je to tak, že zkrátka každý druh prkna, každý styl jízdy a každý jezdec potřebuje úplně jiné prkno – proto je trh tak zahlcen. Bohužel, pokud nejste profesionál, který si vyzkoušel všechna odvětví, všechny styly jízdy i všechny tvary, tvrdosti a jiné parametry, jen těžko můžete soudit, co je pro koho to ideální, proto i tak doporučujeme první sezónu zamířit do půjčovny a s pomocí profesionála zkusit co nejvíce druhů prken. Poté, co už bude mít vyzkoušené ve, co přichází v úvahu, můžete kupovat své vlastní prkno, které bude to nejlepší pro vás.

Váha jezdce

Váha jezdce je vždy důležitá  v každé půjčovně se vás na ní budou ptát, Jde o to, že se musí určit správná délka vzhledem ke stabilizaci jezdce a také správná tvrdost prkna. Pokud by si totiž těžký jezdec stoupl a prkno pro lehké, mohl by ho nenávratně poškodit. Jestliže by začal lehký jezdec používat prkno pro těžkého jezdce, nejspíš by si na prvním svahu rozbil .. no vy víte co. Zkrátka by pro něj prkno nebylo vůbec ovladatelné.

Šířka prkna

S délkou souvisí jasně i šířka. A stejně jako u délky prkna, je šířka velmi individuální. Většinou se šířka prkna odvíjí od samotné velikost vašich bot. Optimální stav je takový, že špička a pata boty přesahují maximálně o 1 centimetr za hranu prkna. Úmyslně uvádíme slovíčko „maximální“. Pokud by to bylo více, bude se vám při obloucích stávat, že jednoduše škrtnete vlastní botou a co nevidět si lehnete na zem. Je však možné, že máte nohu větší jak 44 a 45. To už začíná být oříšek, jelikož nejspíše budete muset sáhnout po vice rozšířeném prkně. Taková nadstandardně rozšířená prkna se značí značkou W – WIDE board. Při volbě šířka prkna vám může být nápomocno toto dělení.

 • šířka prkna 225 – 235 mm– pro dámskou nohu do velikosti 37
 • šířka prkna 236 – 245 mm– pro pánskou nohu 36 – 39 a pro dámskou nohu 37 – 40
 • šířka prkna 246 – 250 mm– pro pánskou nohu 38 – 42 a pro dámskou nohu 39 – 42
 • šířka prkna 251 – 254 mm– pro pánskou nohu 41 – 43 a pro dámskou nohu 42 a více
 • šířka prkna 255 – 259 mm– pro pánskou nohu 42 – 44
 • šířka prkna 260 mm a více– pro pánskou nohu 45 a více

Tuhost prkna

Údaj tvrdosti, nebo tuhosti prkna je možné také najít pod názvem flex. Tvrdost tedy řešíme až po tom, co víme naší délku prkna a také jeho šířku. Tvrdost/tuhost se samozřejmě odvíjí od výrobního materiálu, který může být různý. Tuhosti můžeme velmi snadno rozdělit do tří základních kategorií:

 • Soft – označení pro měkká prkna.
 • Mid-stiff – označení pro středně tvrdá prkna.
 • Stiff – označení pro tvrdá prkna.

Při samostatném výběru bez odborníka můžeme pronést jedno pravidla, které však né vždy platí – není tedy jediné a zaručující. Zkrátka – pro začátečníka je určitě vhodné vybrat měkčí prkno, které je mnohem lépe ovladatelné a je přizpůsobivé i pro zatáčky. Také vám měkčí prkno umožní dělat více chyb bez toho, aniž byste si hned na prvním svahu rozbili .. vy víte co. Tvrdá prkna jsou agresivnější. Né, že by vás pokousalo, ale jízda na něm je rychlá, rázná a pro začátečníka hůře zpracovatelná. Také jsou tyto prkna vhodná pro těžší jedince.

Jádro snowboardu

Jádro snowboardu, bychom také mohly označit za materiál. Každý materiál má přirozeně jiné vlastnosti a tak je logické, že každému bude vyhovovat něco jiného, každý materiál bude mít jinou hustotu (tvrdost) a každý bude vodný na něco jiného. V hlavní roli tu tedy máme funkčnost a ve druhé design, na který si většina z nás také potrpí. Na trhu máme tedy čtyři základní materiály:

 • Pěnové jádro
 • Dřevěné jádro
 • Pojení dřeva a pěny
 • Laminátové jádro

Každý z těchto materiálů má odlišné vlastnosti a my se vám v následujících řádcích pokusíme vysvětlit jaké.

Pěnové jádro

Pěnové jádro můžete velmi často najít pod názvem Foamcore. Tento materiál se skládá ze speciální pěny a je velmi levné, lehké a vzhledem k předchozím dvou parametrům i minimálně odolné. Tento materiál prkna je tedy vhodný pro úplné začátečníky, u kterých se může zdát zbytečné investovat velké částky. Odborník by vám tento materiál rozhodně nedoporučoval, protože taková prkna stejně většinou po ukončení sezóny končí v popelnici.

Dřevěné jádro

Dřevěné jádra velmi často uvidíme pod názvem Woodcare. S čistým svědomím si dovolíme u nás na Testinu tvrdit, že se jedná o nejvhodnější materiál snowboardů vůbec. V současnosti se vyrábí za pomoci vertikálně položených dřevěných špalíčků. Pokud si chcete dopřát opravdový luxus, zaměřte se na javorové dřevo. Výjimkou nejsou ani kombinace vícero dřevin najednou. Jsou tak vhodné proto, že jsou velmi pružná, tvarovatelná, ale i přesto velmi pevná a vydrží s vámi i několik velmi kvalitně proježděných sezón.

Spojení dřeva a pěny

Na trhu můžeme narazit i na spojení obou předchozích materiálů. Tyto snowboardy se označují zkratkou RYM a je to tedy sloučenina dřeva a plastu. Mají velmi nízkou hmotnost, ale i přes použití dřeva né nijak zvláštní odolnost – tedy životnost. Pokud jste začátečník, ale s ježděním to myslíte vážně, doporučili bychom na prví sezóny sáhnout přesně po takovém prkně Pokud máte doma malého sportovce, také bychom doporučili tento typ na první sezóny.

Laminátové jádro

Vrstvený laminát je velmi často označován pod pojmem Fibreglass. Zde byste se také mohly setkat s pojmem charakter prkna. To by u snowboardistů znamenalo, kolik vrstev dané prkno má.

 • Dvě vrstvy– měkká prkna s dobrou ovladatelností
 • Čtyři vrstvy– tvrdší prkna pro agresivnější jízdu

Výjimkou bezpochyby nejsou ani jisté nadstavby těchto materiálů v podobě kevlaru či karbonu. S pomocí takových přísad lze dobře regulovat pevnost a pružnost snowboardu.

Prohnutí snowboardu

Pokud už známe všechny předchozí parametry, pojďme se zaměřit na tvar. Určitě jste si všimly, že prkna nejsou nikdy rovná – to by byla blbost. Každé prkno je tedy nějak zahnuté. A právě t slovo nějak se pokusíme objasnit na následujících řádcích. Setkat se můžete se čtyřmi základní modely.

Rocker

Rocket, neboli klasický banán má podobu většiny prken, se kterými se setkáte. Má zvednutou špičku i patu a uprostřed je rovnější. Tento typ je nejvhodnější pro začátečníka i rekreační jezdce.

Camber

Camber je naprostým opakem Rocketu. Prostředek je negativně prohnut, ale prkno připomíná oblouček. Díky tomu, že vám na něm bude lépe klouzat hrana, měli byste mít dostatečné zkušenosti. Camber totiž neodpouští začátečnické chyby.

Hybrid

Hybrid, jakožto většina  složenin bývá velmi neutrální a universální. Dvojí prohnutí je příslibem jisté všestrannosti. Prkno je vhodné pro většinu charakterově odlišných jezdců.

Flat

Flat je velmi zvláštní druh prohnutí u snowboardových prken. Jde o rovné prkno s minimálním zdvihem špičky a patky. To zapříčiňuje lepší dynamičnost a stabilitu v libovolném terénu, včetně prašanu.

Hrany prkna

Jestliže se rozhodnete jít do úplných detailů, přijdete i na pojem hrana. I když se může zdát, že se jedná o nepodstatný parametr, není to úplně tak. Na trhu najdeme dva základní typy hran. Hrany prkna se ve světě snowboardingu označují pod pojmem “edge“. Je dobré také vědět, že pokud opravdu problematiku hran neznáte podrobně, měly byste raději zůstat u klasiky. Někdy je více totiž méně.

 • Sidewall– Ideální pro freeride nadšence a všechny, kdo jezdí se snowbardem například po zábradlí a na různých překážkách. Laminát u tohoto typu hran není ničím přetažený a z boku prkna jdou vidět jeho jednotlivé vrstvy. Jádro je však chráněné polyethylenem nebo jinou plastovou hmotou a hrana díky tomu snese velkou zátěž a je odolnější proti proražení z boku.
 • Cap– V tomto případě skluznice a horní laminátové vrstvy tvoří jeden celek. To znamená, že samotné jádro je uzavřené, přechody jednotlivých vrstev nejsou vidět a snowboard je vlastně celý obalen. Dovnitř se tak nemůže dostat voda, sníh a nečistoty. Pokud se ale nešťastnou náhodou tento obal rozsekne, snowboard už bude nepoužitelný.(arecenze.cz)

Skluznice prkna

Skluznice prkna je velmi často označována slovem „base“ a jde o spodní část, která je v kontaktu se sněhem. Na trhu máte tři základní varianty těchto skluznic. Každá je jiná a každá se i jinam hodí.

 • Extrudované skluznice(Extruded Base) – Cenově nejdostupnější skluznice zhotovená z polyetylenu. V její prospěch hovoří především snazší oprava a nutnost minimálního použití vosku. Na druhou stranu je pomalá.
 • Sintrovaná skluznice(Sintered Base) – Nejpoužívanější model spadající do zlaté střední třídy. Propracovanější a obsahově složitější polyetylenová vrstva. Ta je podstatně rychlejší. Počítat však musíte s náročnějším voskováním.
 • Grafitová skluznice– Nejrychlejší typ skluznice a pravděpodobně také nejdražší. Na první pohled ji poznáte podle černé grafitové barvy. Její pořizovací náklady jsou nejvyšší a nejinak je tomu i z pohledu nutnosti voskování.

Existují i zvláštní skluznice, které na svém spodním povrcu mají i dobře viditelné vrypy. Ty jsou velmi praktické, protože svými kanálky odrážejí vodu pryč z podprkna.

Inserty

Insert je dírka, která je vyvrtána na ploše snowboardu. Slouží k upevnění vázání, které následně drží botu s vašimi chodidly. Inserty nalezneme ve čtyřech různých prodedení.

 • Inserty 4×4 – Klasická matice čítající 8 otvorů.
 • Inserty 4×2 – Hrubší matice čítající 12-14 otvorů. Ty umožňují podstatně jemnější nastavení a rozestup vázání.
 • Inserty 3D – Speciální rozestup 7 otvorů ve tvaru kosočtverců. Vhodné pro konkrétní typ vázání.
 • Inserty Channel – Specifický typ insertu v podobě jedné dlouhé lajny. Užít musíte speciálního typu vázání.

Bota

Boty na snowboard sice patří teoreticky do příslušenství, ale pro dnešek se rozhodneme obud vnímat jako součást celého snowboardu a věnujeme jim také samostatnou kapitolu. Boty stejně jako snowboardy nejsou univerzální a na trhu se setkáváme se třemi základními druhy. Ty se pak dají dále dělit na typy materiálů, vázání a na vrstvy, ale takové podrobné popisy dnes vynecháme. Pojďme si tedy představit základní tři druhy bot na snowboard.

Měkká bota

Měkkou notu poznáme velmi snadno. Pokud jí zmáčkneme, a zdeformujeme na první pohled její tvar, znamená to, že je bota měkká. Měkké boty jsou určeny začátečníkům, nebo těm, kdo preferují spíše pomalejší jízdu a nepotřebují rychle přenášet váhu z nohy na nohu.

Středně tvrdá bota

Středně tvrdá bota je na první pohled velmi těžko rozpoznatelná. Na první pohled si však můžeme všimnout propracovanějšího vázání v podobě kovových přesek, nebo otáčecího kolečka, které stahují lanka. Druhé utahovací kolečko byste měli najít po straně boty. Toto utahování je určeno zpevnění kotníku. Středně tvrdá bota je určena pokročilejším snowboardistům.

Tvrdá bota

Tyto boty jsou vodné na jízdu po svazích. Rozhodně se vám v nich nebudou dobře provádět skoky a triky. Typický by pro ně měl být plastový jazyk. Díky němu bota vlivem tepla neměkne, což se běžně stává u měkkých i středně tvrdých modelů. Opět byste měli najít přední a boční utahování.

Vázání

Vázání se prodává samostatně. Většinou nalezneme vázání pastové a kovové. Typ vázání a materiál se odvíjí především od vašich požadovaných vlastností.

Měkké vázání

Toto váání velmi často nalezneme pod názvem Strap binding nebo Soft binding. Jedno z nejpopulárnějších vyhotovení vázání pro libovolný typ ježdění. Jezdec má díky němu prkno stále pod kontrolou a může si dopřávat jisté volnosti při jeho ovládání.

Pevné vázání

Velmi často označované jako Plate binding a Hard binding. Jeho součástí musí být pevné boty obdobné klasickým lyžákům. Je využíváno pro jízdu na hraně, takže se hodí hlavně pro carving snowboardy a alpine snowboardy.

Vázání s patním nazouváním

Speciální modifikace měkkého vázání. To disponuje tzv. sklopnou patkou. Ta umožňuje rychlejší nástup.

Step-in vázání

Step-in binding je méně využívaným modelem vázání. Je to způsobeno tím, že vyžaduje unikátní obuv a kontrola nad prknem není zrovna nejideálnější. Ocenit však můžete rychlý nástup do vázání.

Snowboard: Údržba snowboardu

Udělej si sám

Každý den po lyžování očistěte a osušte skluznici a hrany, jako ochranu skluznice používejte pravidelně zažehlování teplým voskem, jakékoliv poškození hran nebo skluznice okamžitě opravte, uchovávejte lyže a snowboardy na suchém a chladném místě, na konci sezóny naneste na lyže a snowboardy silnou vrstvu vosku.

Ověřte si sami

Snažili jste se postavit lyže na hranu na zledovatělé sjezdovce, lyže podkluzovaly a ztráceli jste nad nimi kontrolu? Máte obtíže s postavením lyží na hranu ve velkém carvingovém oblouku? To proto, že máte tupé a zaoblené hrany. Drhne Vám skluznice? Je vysušená a poničená. Lyže nebo snowboard Vás neposlouchají? Skluznice není hladká, lyže nebo snowboard je nutno nabrousit na brusce s kamenem.

Rady

Poškozenou skluznici je nutno opravit. Poškozené, tupé nebo ojeté hrany je nutno nabrousit. Objeví-li se na skluznici chloupky, je hrubá a vysušená a je třeba ji navoskovat. Když jsou lyže nebo snowboard těžko ovladatelné na nerovném terénu, vyžadují celkový servis.

Vázání je třeba seřídit minimálně jednou za rok. Co Vám kvalitní ski servis může nabídnout?

Kvalitní servis umožňuje úpravu lyží přizpůsobit Vašim dovednostem a potřebám. Informujte technika, jaký styl jízdy máte nejraději, jakému terénu dáváte přednost a jaká máte přání nebo problémy. Jedině tak může technik přizpůsobit úpravu lyží zcela Vašemu stylu! (Zdroj: wintersteiger.cz)

Ostatní vybavení na snowboard

Snowboardy mají i své vybavení. Mezi ty nejzákladnější patří boty, o kterých jsme se již bavili podrobněji, helma, která je doporučována všem – i těm nejzkušenějším jezdcům, brýle, které ochrání váš zrak, chrániče, které také doporučujeme všem, i když chápeme, že né každému je to pohodlné a vnímání chráničů je spíše negativní. Dalším příslušenstvím jsou například ochranné pomůcky snowboardu, který může mít svůj obal, nebo sada na údržbu snowboardů.

Cena snowboardu

Jako vždy se dostáváme do poslední kapitoly, kde si ceny rozdělíme do tří základních cenových kategorií. Každou kategorii si popíšeme a povíme si, co v ní za produkty lze i nelze najít.

Snowboardy do 4 000 Kč s DPH

Tyto nejlevější snowboardy jsou většinou určené pouze dětem a úplných začátečníkům. Jsou vyrobené z plastu – tedy speciální plastové pěny. Pokud byste takový produkt používali celou sezónu, nejspíš tento snowboard budete muset po ukončení sezóny vyhodit do popelnice.

Snowboardy do 10 000 Kč s DPH

Vždy této prostřední kategorii říkáme zlatá střední cesta a zde tomu není jinak. Jedná se o zlatý střed, kde naleznete veškeré druhy všeho a bohatě postačí začátečníků, pokročilým i rekreačním jezdcům. Pokud byste však snowboarding provozovali na profesionální úrovni, můžete zabloudit ještě o kategorii výše.

Snowboardy nad 10 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie je věnována těm nejluxusnějším snowboardům co lze koupit. Nalezneme zde klasické druhy, které jsou však opatřeny nejkvalitnějším jádrem i jinými vlastnostmi. Lze zde najít i velmi speciální snowboardy s velmi specifickými parametry. Pokud tedy patříte mezi fajnšmekry, je tato cenová kategorie právě pro vás.

Snowboardy: Snowboard a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový snowboard. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového snowboardu pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového snowboardu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat snowboardy a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem snowboardu. Dozvíte se tam také, který snowboard je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat