Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Trekingové hole

Trekingové hole se v posledních letech staly velice oblíbenou součástí turistické výbavy. Neslouží pouze lidem s pohybovým omezením, ale jak se dnes dozvíte, využije je i naprosto zdravý člověk v dobré kondici. Při chůzi tlumí hole nárazy a tím tak ulevují kyčlím i páteři. Dále poskytují adekvátní oporu a umožní vám tak volně dýchat. V neposlední řadě určují také rytmus chůze, budete si tak připadat jistější a samotná chůze bude mnohem pohodlnější.

Při výběru trekingových holí si nejdříve rozmyslete, jak moc budete hole využívat. Podle toho bude vybírat levnější nebo naopak dražší hole. Levnější modely jsou určeny rekreačním turistům, dražší hole by měli upřednostnit aktivní sportovci.

Jelikož se trh s trekingovými holemi neustále rozšiřuje, není tak snadné vybrat ty perfektní pro vás a od toho je tu dnešní článek. V dnešním článku si zodpovíme základní otázky, které vás navedou ke správnému výběru. Seznámíme se s podstatnými zásadami, které dodržovat po koupi holí a samozřejmě si představíme dostupné druhy, parametry, podle kterých vybírat, příslušenství, kterými lze doplnit vaší turistickou výbavu, a samozřejmě si představíme ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Trekingové hole: Porovnání 10 nejlepších trekingových holí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších trekingových holí. Jak jsme tyto trekingové hole vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto trekingové hole jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit trekingové hole podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší trekingové hole.

NázevVzhledVýrobceAnti-Shock?Orientaèní cena (s DPH)Dostupnost
Crossroad MAKODATrekingové hole Crossroad MAKODACrossroadAno449Zobrazit v obchodech
Crossroad MungoTrekingové hole Crossroad MungoCrossroadAno379Zobrazit v obchodech
Leki Micro Trail ProTrekingové hole Leki Micro Trail ProLekiNe2890Zobrazit v obchodech
Fizan CompactTrekingové hole Fizan CompactFizanNe1607Zobrazit v obchodech
Fizan SpeedTrekingové hole Fizan SpeedFizanNe1182Zobrazit v obchodech
Acra LTH130Trekingové hole Acra LTH130AcraAno349Zobrazit v obchodech
Crossroad GENESISTrekingové hole Crossroad GENESISCrossroadNe349Zobrazit v obchodech
Leki SpinTrekingové hole Leki SpinLekiNe1559Zobrazit v obchodech
Leki Khumbu AntiShockTrekingové hole Leki Khumbu AntiShockLekiAno1899Zobrazit v obchodech
Crivit Trek (Lidl)Trekingové hole Crivit Trek (Lidl)CrivitNe599Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení trekingových holí od jejich uživatelů.

Čemu napomáhají trekingové hole?

Lepší stabilita a ulehčení spodním svalovým skupinám

Chůze s trekingovými holemi vám zajistí větší výkon, protože neubírá tolik energie. Hole totiž poskytují dobrou oporu, jejich použití zlepšuje pravidelnost a rytmus chůze a také dýchání. Tlumí nárazy na klouby (zejména ty se systémem Antishock), a tak uleví kyčlím a páteři.

Při sestupu z kopce, nebo třeba  v kluzkém, mokrém a zmrzlém terénu nebo při přechodu přes řeku, zlepšují trekingové hole stabilitu.

Napomáhají zdravotně slabším

Tím, že veškerá váha nepřechází pouze na nohy, trekingové hole výrazně ulevují vašim kloubům, což má za „následek“ vyšší výkon, který je pro turisty nedocenitelný.

Trekingové hole: Další využití?

Odstraňování překážek – Představme si situaci, že z nějakého důvodu musíte vybočit z ušlapané cestičky – například zahlídnete v lese krásného hřiba. Cestu však od lesa dělí kanál porostlý hustými porosty kopřivy, které by vás výrazně popálili. Tím, že máte v ruce hole, snadno tuto překážku překonáte bez „ztráty kytičky“.

Jako dlaha – V krajních případech se může stát, že se jeden z turistů zraní a je tu podezření, že má zlomenou končetinu, do příjezdu záchranné služby, které se na turistické trasy těžko dostávají, můžete zraněného zajistit právě holí, která končetinu upevní.

Zbraň a ochrana – I na obranu se dají hole použít, avšak nedoporučuje se to.

Upevnění stanu – Každému se určitě stala ta nepříjemná situace v podobě ztráty kolíku na upevnění stanu. I takto se dají hole využít, avšak snížíte tím dost životnost.

Opora při brodění – Když jdete přes prudkou řeku, hůlky se hodí, aby vás proud nestrhl.

Jaký je rozdíl mezi trekingovými a nordickými holemi?

Na trhu jsou k dostání dva typy holí, trekingové a nordic walking hole. Rozdíl je především v oblasti rukojeti. U těchto holí, které jsou určeny pro sportovní chůzi, je součástí rukojeti poutko, díky které vám hůl neupadne poté, co rukojeť pustíte.

Jak vybrat trekingové hole?

Jak už bylo řečeno, trh se neustále rozšiřuje a tak není lehké se vyznat ve všech variantách tohoto sortimentu. Čím se tedy řídit a podle čeho vybrat?

V první řadě si zodpovíme otázku druhů holí a dále se zaměříme na parametry, které jsou již velice individuální a každý musí přijít na to , které jsou pro něj nejlepší a to především podle životnosti a ceny.

Trekingové nebo Hole na nordic walking?

Primární rozdíl je v tom, že trekingové hole slouží jako opora při lezení po horách oproti nordic walking holím, které jsou koncipované pro chůzi. Kromě samotné konstrukce hole (trekingová bývá v průměru silnější a 3-dílná, aby se dala složit do batohu) a také v držadlu. U NW holí je držadlo opět užší. Co je však velkým a opravdu zásadním rozdílem je rukavička u NW holích, která je pro správnou techniku NW chůze nezbytná. Oproti tomu trekingové hole mají jen obyčejný řemínek, který je pro NW chůzi naprosto nevhodný.

Pevné nebo teleskopické trekingové hole?

Pevné hole jsou správnou volbou pro pravidelný nordic walking. Délku mají přesně přizpůsobenou výšce postavy, jsou obvykle lehčí a vysoce odolné proti poškození, čímž zajistí delší životnost.

Teleskopické trekingové hole mají nastavitelnou délku, kterou si každý uživatel může dokonale přizpůsobit. Jeden výrobek tak mohou využívat různě vysocí lidé, například členové rodiny. Díky skládacímu mechanismu jsou daleko skladnější než hole pevné. Odpružené teleskopické trekingové hole navíc poskytují ochranu proti vibracím.

Správné nastavení výšky

Pro výpočet potřebné délky holí platí jednoduchá rovnice – výška postavy x 0,68. Jedná se o významné kritérium především ze zdravotních důvodů, protože volba kratšího, případně delšího produktu, může vést k nepříjemným potížím se zády.

Zároveň platí, že v případě obtíží se zády je vhodné vybírat hůl o jeden díl kratší, než je doporučená délka pro výšku postavy. V případě jejich užití jako pomocníka při běhu je naopak lepší jeden díl přidat, jelikož jedině tak bude zaručen dostatečný komfort a ochrana zdraví při sportu.

Typy trekingových holí

Základní druhy holí (trekingové vs. nordic walking) už jsme si popsali, ale dnešní článek se zabývá pouze trekingovými holemi. Ty se dají rozdělit do tří kategorií.

Pevné hole

Pevné hole mají svou jistou výhodu i nevýhodu. Neumožňuje totiž nastavit libovolnou délku a vybírat ji tak musíte přesně podle výšky vaší postavy. Avšak pevná hůl však lépe tlumí nárazy a oproti dvoudílné nebo teleskopické méně pruží. Jsou lepší variantou pro pravidelné chodce, jsou lehčí a mají delší životnost.

Skládací hole

Jejich největší výhodou je skladnost. Hůl můžete složit na několik částí a poté je přenášet například v batohu. Dražší skládací hole jsou k dostání také v teleskopické podobě, kdy vám umožňuje nastavit potřebnou výšku.

Skládací hole, jak si můžete povšimnout, nemají své jasné nevýhody a tak se stávají nejoblíbenější variantou.

Teleskopické hole

Teleskopická hůl umožňuje nastavit výšku a může je tak využívat i více osob. Výšku můžete měnit i v závislosti na terénu. Například při chůzi do kopce nebo z kopce, popřípadě při zimní procházce, kdy se hůl boří do sněhu. Nevýhodou teleskopických holí je rychlejší opotřebování a tím i zhoršení tlumivosti.

Parametry trekingových holí

Trekingové hole se skládají ze tří základních částí. Tyto části jsou mnohdy oddělitelné a tak se dají měnit v průběhu času. Jsou to:

  • Rukojeť
  • Tělo
  • Hrot

Tyto části a jejich parametry si tedy podrobně popíšeme v následujících řádcích.

Rukojeť

Zásadní vliv na pohodlí při chůzi má právě rukojeť. Mnoho holí má typickou krátkou rukojeť, tyto hole jsou vhodné na klasický méně náročný a ne nijak dlouhý výšlap. Horalové a opravdoví nadšenci by měli volit rukojeť delší. V tomto případě si můžete pro uvolnění ruky přehmátnout a stále bude úchop příjemný, hůl vám nebude v ruce klouzat a v zimě ocení i vyšší teplotu.

Součástí rukojeti je i poutko, které si navléknete na zápěstí. Levné hole mají poutko vyrobené z méně příjemných materiálů, které se mohou při delším používání zařezávat do ruky. Na krátké procházky vám tyto hole pohodlně vystačí, při delších výšlapech však upřednostňujte polstrovaná poutka, nebo ty, která jsou vyrobena z příjemnějších materiálů.

Materiál rukojeti: Guma

Gumovými rukojeťmi je vybaveno velké množství holí. Ty nejlevnější mají jednoduché pogumované rukojeti s klasickým látkovým páskem.

Dražší hole mají rukojeti také gumové, rukojeť je však tvarovaná, což vám umožní příjemnější držení. Pásek kolem ruky je často polstrovaný a při chůzi se vám nebude nepříjemně zařezávat do ruky.

Materiál rukojeti: Korek

Korkové rukojeti jsou typické pro drahé trekingové hole. Tento materiál udržuje lépe teplotu rukou. Korkové rukojeti jsou často v kombinaci s luxusním páskem kolem ruky. Výhodou korkové rukojeti je dobrá absorpce vlhkosti a limitování vibrací.

Materiál rukojeti: Pěna

Pěnová rukojeť je velmi příjemná na dotyk a velmi dobře absorbuje vlhkost. Je tedy ideální pro používání v letních měsících.

Materiál rukojeti: Plast

Plast bývá součástí těch nejlevnějších holí, plastová rukojeť vám bude ve zpocených dlaních klouzat a chůze bude spíše obtížná. Proto je vhodnější zvolit jiný materiál.

Tělo trekingových holí

Materiál těla má vliv na celkovou váhu hole, takže by se na něj také nemělo zanevřít.

Materiál těla: Hliník

Hliníkové hole jsou o trochu těžší a pevnější. Jejich pořizovací cena je nižší. Hliníkové hole by měli díky její dobré pevnosti upřednostnit osoby s vyšší tělesnou hmotností. Obecně jsou pak vhodnější pro méně náročné terény.

Materiál těla: Karbon

Karbon je určen náročnějším sportovcům. Při výběru vhodné sady se orientujte podle takzvaného CI (Carbon Index). Tento parametr je udáván v procentech a informuje o množství karbonu v holi. Dvacet procent je považováno za minimum, v obchodech ale naleznete i prémiové kousky ze 100% karbonu. Obecně platí, že hmotnější jedinci by měli sáhnout po holích obsahujících větší množství karbonu.

Materiál těla: Sklolaminát

Sklolaminát patří k nejlehčím materiálům a hodí se do měkkých terénů. Jedná se o kompromis mezi hliníkem a karbonem. Využít je mohou osoby všech váhových kategorií při chůzi v různě obtížném terénu.

Hrot

Jedná se o poslední část trekingové hole a i v tomto případě máte na výběr z více možností. Na první pohled sice vypadají podobně, liší se však tvarem i materiálem.

Materiál hrotu: Ocel

U ocelových hrotů musíte počítat s kratší životností. Pokud budete přece jenom preferovat ocelové hroty, doporučuje se k holi přikoupit speciální gumové návleky nebo také tzv. botky.

Materiál hrotu: Ocel s wolframem

Ocel s wolframem by se dala přezdívat jako zlatá střední cesta.

Materiál hrotu: Titan

Tento hrot má nejdelší životnost. Také titanový nebo kalený ocelový je možné nasadit gumové koncovky.

Další parametry pro výběr trekingových holí

Zámky

Zámky zabraňují samovolnému posouvání u teleskopických holí.

Zámky se dělí na dva druhy:

Šroubovací otočné – bývají součástí levnějších holí, nastavování je v tomto případě pomalejší.

Rychlé – tyto zámky stačí jednoduše odcvaknout, jednoduše nastavíte potřebnou délku a zámek opět zacvaknete.

Odpružení

Podcenit byste neměli ani odpružení neboli antišok holí. Odpružení má vliv na komfort při chůzi, kvalitní odpružení chůzi zpříjemní, pokud se však řadíte spíše ke sportovcům, může vás odpružení spíše limitovat na výkonu.

Délka

Výška postavy × 0,68 s odchylkou ± 5 cm

Při výběru v kamenném obchodě správnou délku zjistíte tak, že hůlku uchopíte a pokud bude úhel v lokti 90°, třímete v rukou optimální vybavení.

Také platí, že jedinci se zdravotními obtížemi či rekreační sportovci by měli sáhnout po kratších modelech, tedy odečíst zhruba 3 cm od výsledného čísla. Naopak zkušení chodci zase 3 centimetry přidat pro zvýšení pohodlí.

Hmotnost trekingových holí

Hmotnost patří mezi velmi důležité parametry. V zásadě platí, že byste při chůzi neměli hole téměř cítit, výrobky s nižší hmotností jsou zároveň dražší.

Je tedy namístě zamyslet se, jak často budete hole používat. Pro občasné procházky po nenáročných cestách můžete zvolit i těžší hliníkové hole, ale u vysilujících cest nebo nordic walkingu je důležité mít na paměti každý gram, proto je v tomto případě lepší zainvestovat i do holí karbonových.

Hliníkové hole – váží nejvíce, hmotnost páru tohoto druhu holí se pohybuje od 500 gramů do 700 gramů.

Duralové hole – zlatá střední cesta, pár duralových holí váží 450 gramů a více.

Karbonové hole – hmotnost páru nejodolnějších a nejkvalitnějších holí se pohybuje kolem 400 gramů.

Trekingové hole a příslušenství

Posledním důležitým parametrem, který hraje roli při výběru toho správného produktu, je příslušenství. Největší význam mají tzv. botičky, jež tlumí nárazy při chůzi na asfaltu a dalších pevných podkladech, dále sněhové talíře, které umožňují využít služeb hůlek i v zimě. Pro zajištění bezpečnosti by pak výrobek měl být vybaven také poutkem, které omezí rizika případného pádu.

Cena trekingových holí

Jako vždy si v poslední kapitole dnešního článku představíme ceny. Ty si jako vždy rozdělíme do tří základních kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena trekingových holí do 1 000 Kč s DPH

V nejlevnější kategorii naleznete ucházející hole, které se doporučují využívat jen jednou začas a jsou vhodné spíše do mírnějšího terénu. Nemají vysokou životnost a jejich odolnost a účinnost rapidně klesá s horším povrchem.

Cena trekingových holí od 1 000 Kč do 2 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii naleznete už slušné trekingové hole v různých variantách uskladňování i materiálů. Lze se zde setkat i s kvalitními výrobky odolávající i zhoršeným podmínkám v terénu.

Cena trekingových holí nad 2 000 Kč s DPH

Tato kategorie patří pouze čistě turistickým holím z nejlepších materiálů. Tuto kategorii už doporučujeme především vášnivým turistům, kteří hůlky využijí často a mají v plánu si své koupené hůlky dlouho zachovat.

Trekingové hole a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové trekingové hole. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových trekingových holí pomohli a vy si teď vyberete kvalitní produkt, který vám vydrží dlouho a projdete s nimi mnoho zajímavých míst.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš nový produkt v podobě nových trekingových holí zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na porovnávací web Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé trekingové hole a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním produktem trekingových holí. Dozvíte se tam také, které trekingové hole jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat