Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Tlakoměry

Tlakoměr je typ zdravotnického zařízení primárně určeného k měření krevního tlaku a srdeční frekvence. Existuje několik typů tlakoměrů, počínaje základním rozdělením, tlakoměry se dělí na elektronické a mechanické. Tlakoměry mohou být označovány také pod názvem tonometry.

Elektronické tlakoměry lze dále kategorizovat podle měření provedeného na tlakoměrech zápěstí – zápěstí, tlakoměru na paži – horní části paže. Na začátku nového roku se snažíme vytvořit kvalitní porovnání těch nejlepších tlakoměrů. V tomto případě se zde zaměříme na elektronické tlakoměry, které se nasazují na paži. Při vytváření tohoto seznamu jsme vzali v úvahu nejlepší tlakoměry z hlediska technologického pokroku a funkčnosti, což značně usnadňuje používání zařízení. Technologickým pokrokem v nové generaci tlakoměrů je především schopnost provádět EKG doma, indikace srdeční arytmie, fibrilace a také kompatibilita zařízení s chytrými telefony, tablety nebo počítači, díky nimž tlakoměr umožňuje shromažďujeme údaje určující naše. Tato data pak jednoduše můžete zaslat vašemu ošetřujícímu lékaři. Co tedy vzít v úvahu při výběru nejlepšího tlakoměru?

tlakoměr
Tlakoměr

Při rozhodování o koupi kvalitního tlakoměru byste měli nejprve zvážit, komu by zařízení mělo být určeno. Je to tlakoměr pro mě, pro mé dítě, rodiče, dědečka nebo babičku? Je to velmi důležité z hlediska provozu, který by pro nikoho neměl být příliš velkým problémem.

Měli byste také vzít v úvahu typ nemoci, kterou člověk trpí. Poté zjistíme, zda potřebujeme vybavení, protože se chceme profylakticky starat o své zdraví, nebo máme arteriální hypertenzi nebo jiná srdeční onemocnění, jako jsou arytmie, koronární onemocnění atd., Která vyžadují každodenní sledování krevního tlaku a srdeční frekvence. Toto je velmi důležitá informace při výběru zařízení, protože dnes jsou na trhu monitory krevního tlaku, které usnadní naše každodenní fungování a co je důležité, umožní nám lépe sledovat naše zdraví, například monitor krevního tlaku s možností měření EKG v pohodlí domova.

Nejprve při výběru tlakoměru bychom měli věnovat pozornost přesnosti měření a jeho rychlosti, protože nejčastěji požadujeme spolehlivé a rychlé měření. Jednou z nejdůležitějších výhod je bezpochyby také nekomplikovaný provoz, který umožňuje bezproblémové používání zařízení i staršími osobami.

Pro lidi, kteří hledají moderní zařízení, budou důležité další funkce, například kompatibilita se smartphony nebo tablety. Při výběru tlakoměru byste měli věnovat pozornost také velikosti manžety. Obvykle mají tlakoměry standardní manžety, ale pro lidi s větší strukturou paží nemusí být dostačující, pak si nejčastěji musíte koupit větší rukáv nebo zvolit tlakoměr, který nabízí velkou možnost úpravy, někdy výrobci zahrnují 2 typy manžet.

Při výběru tlakoměru je třeba vzít v úvahu schopnost šetřit paměť několika lidem. Pro některé bude důležitou informací schopnost napájet bateriemi a síťovým adaptérem v závislosti na tom, kde a za jakých podmínek zařízení používáme. Rovněž stojí za to věnovat pozornost typu a délce záruky poskytované výrobcem.

V tomto článku se dále podíváme na to, jak vybrat tlakoměr (o něco podrobněji než v tomto úvodu) a také na porovnání 10 nejlepších modelů tlakoměrů, které jsme vybrali na základě uživatelského hodnocení a odborných recenzí.

Tlakoměry: Porovnání 10 nejlepších tlakoměrů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších tlakoměrů. Jak jsme tyto tlakoměry vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto tlakoměry jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit tlakoměry podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší tlakoměr.

NázevVzhledUmístěníObvod manžety (cm)Paměť měřeníRozsah měření - krevní tlakRozsah měření - pulsPřesnost měření tlaku (mmHg) +-Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Omron M3Tlakoměr Omron M3Paže22 - 42 cm1200 - 299 mmHg40 - 180 tep/min31219Zobrazit v obchodech
Sencor SBP 690Tlakoměr Sencor SBP 690Paže22 - 42 cm600 - 300 mmHg40 - 199 tep/min3 až 6499Zobrazit v obchodech
Omron M6 Comfort s AFibTlakoměr Omron M6 Comfort s AFibPaže22 - 42 cm10060 - 260 mmHg40 - 180 tep/min31819Zobrazit v obchodech
Hartmann Veroval CompactTlakoměr Hartmann Veroval CompactPaže22 - 42 cm1000 - 300 mmHg40 - 199 tep/min3989Zobrazit v obchodech
Omron M7 Intelli IT s AFibTlakoměr Omron M7 Intelli IT s AFibPaže22 - 42 cm10060 - 260 mmHg40 - 180 tep/min3907Zobrazit v obchodech
Sencor SBD 1470Tlakoměr Sencor SBD 1470Zápěstí13,5 - 19,5 cm600 - 300 mmHg40 - 199 tep/min3 až 5299Zobrazit v obchodech
Hartmann Veroval duo controlTlakoměr Hartmann Veroval duo controlPaže22 - 42 cm1000 - 300 mmHg30 - 199 tep/min31739Zobrazit v obchodech
Omron M3 ComfortTlakoměr Omron M3 ComfortPaže22 - 42 cm600 - 299 mmHg40 - 180 tep/min31485Zobrazit v obchodech
Beurer BM 57Tlakoměr Beurer BM 57Paže23 - 43 cm600 - 300 mmHg40 - 180 tep/min31569Zobrazit v obchodech
TrueLife PulseTlakoměr TrueLife PulsePaže0 - 42 cm6030 - 280 mmHg40 - 180 tep/min3649Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení tlakoměrů od jejich uživatelů.

Jak vybrat tlakoměr?

Tlakoměr pro monitorování krevního tlaku je zařízení, které se vyplatí mít doma. Tlak by měl být kontrolován, například v případě malátnosti. Výběr monitorů krevního tlaku na trhu je však překvapivě velký. Tolik lidí má problém s nákupem. Čemu v tomto případě stojí za to věnovat před samotným nákupem zvláštní pozornost? Zde se podíváme podrobněji na jednotlivé parametry, které je důležité znát k výběru toho správného tlakoměru. Je důležité, abyste si vybrali kvalitní a zároveň přesný tlakoměr.

Podíváme se zde na rozdíl mezi tlakoměrem určeným na paži a tím, který měří na vašem zápěstí. Jako vždy se zde podíváme na důležité příslušenství, funkce a neopomeneme ani cenové kategorie tlakoměrů.

Tlakoměr podle místa měření

Prvním důležitým parametrem pro výběr je to, na jakém místě si budete měřit krevní tlak pomocí tonometru. Podle místa měření můžeme tlakoměry rozdělit na ty, které měří na paži a na tonometry měřící krevní tlak na zápěstí.

Tlakoměry měřící krevní tlak na paži

Pokud chcete spolehlivé výsledky měření, investujte do kvalitního tlakoměru na horní část paže. Při výběru tohoto vybavení je třeba věnovat zvláštní pozornost velikosti manžety. Nemůže být příliš široká a ani příliš úzká, protože nesprávná velikost může způsobit nesprávné výsledky měření krevního tlaku.

Tento typ nabízí vysokou přesnost. Nevýhodou je o něco vyšší cena pažového tlakoměru.

Standardní manžety jsou určeny pro dospělé osoby s obvodem paže mezi 20 a 32 cm. Lidé s obezitou nebo silnými bicepsy si mohou koupit speciální manžetu s obvodem větším než 32 cm.

Tlakoměry měřící krevní tlak na zápěstí

Malá zařízení na zápěstí se doporučují lidem, kteří potřebují systematicky provádět měření bez ohledu na to, kde se nacházejí. Monitor krevního tlaku na zápěstí můžete snadno zabalit do kabelky nebo tašky. Je však třeba mít na paměti, že tento typ zařízení je zaměřen hlavně na mladé lidi, kteří nebojují s kardiovaskulárními chorobami. K měřičům krevního tlaku na zápěstí je třeba přistupovat velmi opatrně, protože jejich měření někdy nejsou příliš přesná.

Tlakoměry na zápěstí se také hodí pro lidi, kteří mají problém s nasazením tlakoměru na paži. Pokud trpíte obezitou a špatně snášíte měření tlaku na paži nebo vám vůbec nejde takový tlakoměr nasadit, pak je pro vás tento typ tlakoměru vhodnou alternativou.

Typy tlakoměrů

Dalším dělením tlakoměrů je podle toho jak fungují. Každý typ má odlišnou konstrukci. S jakými typy tlakoměrů se můžete na trhu nejčastěji setkat?

Typy tlakoměrů:

 • Mechanické tlakoměry
 • Rtuťové tlakoměry
 • Digitální tlakoměry
 • Tlakoměry poloautomatické

Mechanické tlakoměry

Mechanické tlakoměry, známé také jako pružinové tlakoměry, jsou mechanická zařízení, která neobsahují elektronické součástky. Hodinová zařízení provádějí měření poslechem se stetoskopem. Během testu se manžeta tlakoměru nafoukne pomocí gumové baňky. Po správném nafouknutí pomalu vyfoukněte a současně zkontrolujte puls. První zvuk, který uslyšíte, je váš systolický krevní tlak, zatímco poslední zvuk je váš diastolický tlak. Mechanické tlakoměry jsou jedním z nejstarších zařízení pro měření krevního tlaku. I když jsou nahrazovány moderními elektronickými zařízeními, stále je lze nalézt v některých nemocnicích a lékařských ordinacích. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Nevýhodou je, že musíte umět s takovým přístrojem měřit a snadno může dojít k chybě.

Rtuťový tlakoměr

Rtuťové tlakoměry jsou nejstarší zařízení pro měření krevního tlaku. Objevili se v devatenáctém století a získali si obrovskou popularitu. Mezi jejich největší výhody patří spolehlivost a přesnost měření. Rtuťové tlakoměry však mají také své nevýhody. Nejprve se vyznačují velkými rozměry a hmotností. Kromě toho obsahují toxickou rtuť, která se odpaří i při správném používání tlakoměru. Je třeba dodat, že rtuťové tlakoměry nejsou odolné vůči mechanickému poškození. V současné době je výroba tohoto typu zařízení zakázána z důvodu toxicity rtuti.

Digitální tlakoměry

Jedná se o nejmodernější zařízení pro měření krevního tlaku. Tento typ si většina zákazníku kupuje do domácnosti kvůli snadné obsluze a přesnému měření. Setkáte se s nimi jak v domácnosti tak i v mnohých lékařských zařízení.

Tato zařízení fungují na principu oscilace. Tuto oscilaci pak zpracovává počítačový čip, který se nachází uvnitř digitálního tlakoměru. Výsledek měření se následně zobrazí na displeji digitálního tlakoměru.

Nejpřesnější zařízení obsahují i 2 mikročipy. Takové zařízení je velmi přesné díky lepšímu výpočetnímu výkonu digitálního tlakoměru.

Digitální tlakoměry jsou rozmanité. Nabízí různé funkce a příslušenství. Mohou vám také zobrazovat mnoho užitečných údajů navíc. Dále si pak u některých modelů můžete ukládat jednotlivé naměřené hodnoty a pak je mezi sebou porovnat. Díky tomu budete mít dokonalý přehled o tom, jak se výše vašeho krevního tlaku pohybuje v různých dnech či hodinách.

Digitální tlakoměry mohou být pažní a zápěstní. Jelikož se prodávají hlavně digitální tlakoměry, budeme se v tomto článku věnovat už pouze digitálním přístrojům.

Velikost manžety u tlakoměru

Každý elektronický tlakoměr, bez ohledu na to, zda se jedná o tlakoměr na zápěstí nebo na rameni, by měl mít vhodně zvolenou manžetu. To je zvláště důležité, protože příliš malá manžeta může zfalšovat měření až na 15 mm Hg, zatímco příliš velká může snížit výsledek na 30 mm Hg.

Standardní manžeta pro dospělé by se měla hodit po obvodu paže, tj. mezi 20 a 32 cm. U každého modelu je manžeta nastavitelná, takže můžeme manžetu snadno přizpůsobit naší ruce.

U svalnatých nebo obézních lidí by měly být zvoleny tlakoměry s manžetou nad 32 cm. Pokud nás zajímá dětská manžeta, trh nabízí široký výběr tlakoměrů určených zejména pro nejmladší.

Napájení tlakoměru

Dalším důležitým parametrem u digitálního tlakoměru je jeho napájení. Aby digitální tlakoměr fungoval, potřebuje přívod elektrické energie.

Elektronické digitální tlakoměry mohou být napájeny z elektrické sítě nebo z baterie (akumulátorové tlakoměry).

 • Akumulátorový tlakoměr – Jedná se o zařízení, které můžete snáze přenášet. Nepotřebujete mít v dosahu elektrickou zásuvku. Nejčastěji jsou napájeny AA bateriemi. Můžete s tímto typem měřit kdekoliv si zamanete. Nevýhodou je nutnost dokupovat nové baterie. Také vás může překvapit vybitý přístroj, což se vám u síťového tlakoměru nestane. Avšak moderní tlakoměry na baterie typu AA jsou schopny vydržet až několik stovek měření. Což vám vydrží na poměrně dlouhou dobu. U tohoto typu přístroje si dávejte pozor na to, ať vám do něj nevytečou baterie. To by mohlo přístroj nenávratně poškodit.
 • Síťový tlakoměr (tlakoměr napájení z elektrické sítě) – Jak už je z názvu patrné, tento typ digitálního tlakoměru potřebuje ke svému fungování elektrickou zásuvku.
 • Kombinované napájení – Tyto modely tlakoměrů nabízejí napájení obou předchozích typů. Pokud nemáte k dispozici baterie nebo se vám vybily, můžete ho jednoduše zapíchnout do zásuvky a přístroj bude fungovat.

Certifikace tlakoměru

Při rozhodování o koupi konkrétního modelu tlakoměru stojí za to zajistit, aby zařízení splňovalo minimální standardy, což se často potvrzuje vydáním zvláštních certifikátů. Kvalitní monitor krevního tlaku by měl mít alespoň jedno z následujících označení:

 • Certifikát ES – zajištění kvality výroby zdravotnických prostředků.
 • Certifikát ESH (IP protokol) – udělený Evropskou společností pro hypertenzi.
 • Certifikáty CE, ISO 9001, EN ISO 13485 – dokazují, že jsou splněny všechny normy pro zdravotnické prostředky a že výrobek může být uveden na trh v Evropské unii.
 • BHS certifikace – British Hypertension Society – certifikace od britské společnosti pro hypertenzi.
 • AAMI certifikace – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation – normy americké asociace pro vývoj lékařských přístrojů.

Další funkce digitálního tlakoměru

Výrobci často vybavují elektronické tlakoměry dalšími funkcemi, díky nimž je měření mnohem jednodušší. Nejčastěji se můžeme setkat s následujícími vymoženostmi:

 • Ruční nastavení tlaku v manžetě – manžeta příliš těsná? To lze napravit výběrem modelů se schopností ručně upravit tento parametr. Tato možnost nejen zvyšuje pohodlí při používání, ale také může zkrátit čas potřebný k provedení měření,
 • Možnost vícenásobného měření (Intelilsence) – pokud chceme získat spolehlivější měření, můžeme provést několik z nich a poté z nich vyjmout průměr. Místo toho, abychom zařízení spouštěli pokaždé, můžeme použít funkci vícenásobného měření, která se bude provádět v intervalech několika desítek sekund, zatímco průměr se vypočítá automaticky a poté se zobrazí na displeji.
 • Detekce pohybu těla – abychom získali spolehlivý výsledek, nesmíme se během měření hýbat ani mluvit. Když na to však někdy zapomeneme, můžeme si být jisti, že máme model vybavený touto funkcí. Je navržen tak, aby detekoval provoz a eliminoval jakékoli nesrovnalosti, které by v souvislosti s tím mohly vzniknout.
 • Paměť provedených měření – tato možnost je velmi užitečná, pokud chceme sledovat změny tlaku. Záznam obsahuje nejen výsledek měření, ale také datum jeho provedení.
 • Detekce chyb měření – nesprávně nasazená manžeta již nebude problémem, protože monitor krevního tlaku může mít možnost detekovat chyby měření. Pokud nastanou takové situace, zařízení eliminuje faktory, které mohou způsobit nesprávné měření.
 • Funkce Bluetooth – při nákupu tlakoměru s funkcí Bluetooth si musíme dodatečně nainstalovat specializovanou aplikaci. Jeho přítomnost nám umožní bezdrátově přenášet a ukládat výsledky do paměti telefonu nebo tabletu. Aplikace často často provádějí analýzy na základě dosavadních výsledků. Kromě toho můžeme e-mailem zaslat měření lékaři kdykoli, kdykoli nás něco znepokojuje.
 • Detekce arytmie – některé modely jsou vybaveny detekcí nepravidelného pulzu, což může být vodítko pro okamžité kontaktování našeho lékaře.
 • Fuzzy logic – tato funkce automaticky upravuje úroveň nafouknutí manžety, aby dosáhla nejlepšího výsledku.
 • Hlasové upozornění – tlakoměr nás může hlasem informovat o výsledku měření. Toto řešení bude fungovat zejména pro seniory nebo zrakově postižené,
 • Klasifikace měření – velká část uživatelů, zejména těch, kteří si kupují tlakoměr poprvé, neví, který rozsah je správný a kdy už není normální. Pak bude užitečná klasifikace měření, která nám signalizuje jakékoli nesrovnalosti.
 • Budík – alarm – pokud vždy potřebujeme měřit v konkrétní čas, zařízení nám to může připomenout pomocí zvukového alarmu.
 • Indikátor spotřeby baterie – jedná se o velmi důležitou funkci, protože nízká úroveň nabití baterie zařízení může ovlivnit spolehlivost měření.
 • Automatické vypnutí tlakoměru – po několika minutách nečinnosti se tlakoměr automaticky vypne, což nám pomůže šetřit výdrž baterií.

Příslušenství tlakoměru

Jaké příslušenství je vhodné k tlakoměru? Určitě se vám bude hodit cestovní pouzdro na tlakoměr pokud hodně cestujete a chcete mít přehled o svém krevním tlaku. Pouzdro tlakoměr ochrání před poškozením a snadněji se díky němu přenáší. Navíc je díky pouzdru tlakoměr více diskrétní a méně poutá pozornost okolí.

Cena tlakoměru

Jako vždy se ve srovnávacím článku podíváme i na cenové kategorie tlakoměrů. Díky tomu budete mít přehled o tom, co jednotlivé modely stojí a jak jsou kvalitní. Dražší modely nabízejí dodatečné funkce. Od jakých značek si můžete tlakoměry nejčastěji vybírat? Nejčastěji si zakoupíte modely od značek jako je Omron, Medisana, Sencor, Hartmann, Beurer, TrueLife, Diagnosis a další značky tlakoměrů.

Cena tlakoměru do 1 000 Kč včetně DPH

Co vám nabídne nejlevnější cenová kategorie jejíž cenovka se nepřehoupne přes 1 000 Kč s DPH? Vyberete si zde levné tlakoměry na paži, které nemají moc funkcí a velikost manžety je obvykle od 22 do 42 cm. Tato cenová kategorie vám nabídne i levné modely, které jsou určené pro měření krevního tlaku na zápěstí. Výběr modelů v této kategorii není moc široký.

Cena tlakoměru od 1 000 Kč s DPH do 3 000 Kč s DPH

Pokud to myslíte s měřením tlaku vážně, pak si vyberte o něco dražší modely. V cenovém rozpětí od 1 000 Kč do 2 000 Kč si můžete vybrat tonometry, které mají funkce jako je ukládání měření do paměti. Některé modely nabídnou ukládání až pro 100 měření. Pokud se přehoupneme přes 2 000 Kč, vyberete si zde modely, které mají lepší vzhled a navíc mohou sloužit i dvěma osobám. Dále tyto modely mají přesnější měření a více funkcí.

Cena tlakoměru nad 3 000 Kč s DPH

Pokud se podíváte po modelech, které stojí již více jak 3 000 Kč včetně DPH, uvidíte modely, které mají dobrou konektivitu. Lze je propojit s PC či smartphonem. Nabízejí funkce jako je budík, dvojité měření a mnoho dalšího. Vyberete si zde certifikované přístroje, které jsou používány ve zdravotnických zařízeních. Modely vám nabídnou uložení až 300 záznamů měření. Tlakoměry v této cenové kategorii také nabízejí i kombinovaný způsob napájení.

Tlakoměry: Tlakoměr a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový tlakoměr pro měření krevního tlaku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového tlakoměru pomohli a vy si teď vyberete kvalitní tlakoměr, který vám vždy změří hladinu krve přesně a vydrží vám dlouho fungovat bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového tlakoměru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na web Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé tlakoměry a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem tlakoměru. Dozvíte se tam také který tlakoměr je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat