Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Čističe koberců

Čistič koberců
Čistič koberců

Koberce dokáží zútulnit každý prostor, tepelně izolují a tlumí zvuky. Na kobercích rády tráví mnoho času děti a také domácí mazlíčci. Všechny tyto kontakty s kobercem na něm zanechají stopy v podobě kožních buněk, skvrn od nápojů, drobků z jídla, kočičí i psí srst a další nečistoty, které jsou spojené s běžným životem.

A právě díky přítomnosti kožních buněk, prachu, pylů a ostatních nečistot, v kobercích vznikají mikroorganismy, pro něž jsou tyto nečistoty živnou půdou. V koberci jich je víc než například na záchodovém prkýnku. Abyste předešli různým alergickým reakcím, které tyto mikroorganismy způsobují, je nutné koberce pravidelně čistit. Pouze hloubkovým čištěním účinnými čističi koberců se nebezpečných a škodlivých látek zbavíte.

Pro pravidelnou a efektivní údržbu koberců, ale také matrací, čalounění a dalších ploch, zvládnete s pomocí čističe koberců. Čistič na koberce je přístroj, který pod tlakem vstřikuje vodu s čistícím prostředkem k tomu určeným, do čištěného povrchu, a vodu poté zas vysaje. Voda koberce nepoškodí, protože po čištění zůstanou jen trochu vlhké. Některé typy čističů koberců jsou multifunkční a lze jimi vysávat na sucho, mokro nebo tepovat.

Čističe koberců: Výběr 7 nejlepších čističů koberců podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 7 nejlepších čističů koberců, které jsou dostupné na trhu v tomto roce. Jak jsme tyto nejlepší čističe vybírali? Vybrali jsme ty nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely čističů koberců jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledTypHlučnost (dB)Hmotnost (kg)Příkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Kärcher SE 5100Čistič koberců tepovač Kärcher SE 5100tepovač777,714007022Zobrazit v obchodech
Hyundai VC 5750Čistič koberců tepovač Hyundai VC 5750vysavač8011,115003350Zobrazit v obchodech
Kärcher SE 4001Čistič koberců tepovač Kärcher SE 4001tepovač747,814004966Zobrazit v obchodech
Klarstein Reinraum 2GČistič koberců tepovač Klarstein Reinraum 2Gtepovač?812502999Zobrazit v obchodech
Kärcher Puzzi 8/1 CČistič koberců tepovač Kärcher Puzzi 8/1 Cvodní vysavač719,8138014300Zobrazit v obchodech
Kärcher Puzzi 10/1Čistič koberců Kärcher Puzzi 10/1klasický7410,7125016517Zobrazit v obchodech
Profi Europe Profi 50 CZČistič koberců tepovač Profi Europe Profi 50 CZtepovač657,514007990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka.cz. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení čističů koberců od jejich uživatelů.

Jak vybrat čistič koberců

Čistič koberců využijete všude, kde jsou větší podlahové plochy pokryté koberci nebo čalounění. Umožní vám udržovat co nejčistší prostředí a omezit tak vznik alergických reakcí na roztoče.

Důležitým parametrem čističe na koberce je jeho sací výkon, objem nádoby na čistou i špinavou vodu, délka přívodního kabelu, aplikované filtry, hlučnost a příslušenství, které rozšiřuje možnosti využití čističů.

Na jakém principu čistič koberců funguje?

Čistič koberců je přístroj podobný klasickému vysavači. Je však robustnější, větší a těžší. Na první pohled si můžete všimnout také odlišného tvaru hubice. V čističi jsou nádoby na čistou a na špinavou vodu. K oddělení nečistot dochází ve vlhkém prostředí, čímž se zabrání vylétávání nečistot z vysavače a jejich víření ve vzduchu, včetně pylů a jiných alergenů.

Čističe, na rozdíl od vysavačů, navíc umí tepovat a šamponovat – pomocí trysek je pod tlakem do koberce vstřikován speciální čistící roztok, který se následně stejnou hubicí z koberce vysaje. Roztok je spolu s nečistotami z koberce následně odsátý a čištění je hotové. Stejným způsobem vyčistíte i čalounění, jen s pomocí menší hlavice, kterou připojíte přímo na hadici.

Multifunkční typy čističů můžete používat jako klasické vysavače na suché nebo mokré vysávání. Do některých se vkládá papírový sáček, u jiných se nečistoty během vysávání zachytávají do vody. Díky funkci mokrého vysávání vysavač dokáže vysát i tekutiny – saponát z koberce, rozlitou vodu, nápoje apod. Tuto funkci mívají obvykle čističe, které mají i hubici na vysávání oken.

Konstrukce

Čistič může mít dva typy konstrukčního provedení – klasickou konstrukci (podobnou vysavačům) nebo tyčovou konstrukci.

Klasické čističe

Do těla většiny klasických čističů na koberce se vejdou výrazně větší nádoby na vodu, než do čističe tyčového. Tyto větší a objemnější modely jsou ideální pro čištění velkých ploch. Během čištění v rukou držíte hadici s náhubkem a tělo vysavače zůstává na zemi. S klasickým vysavačem se snáze dostanete i do hůře přístupných míst. Nevýhodou je, pokud vysavač například musíte nosit do schodů nebo častěji přesouvat, protože je těžký. A také se složitěji skladuje.

Tyčové čističe

Tyčové čističe na první pohled vypadají jako tyčové vysavače. Protože jsou v nich umístěny dvě nádoby na vodu, je jejich konstrukce oproti tyčovým vysavačům těžší a robustnější. Oproti klasickým čističům, se tyčové čističe lépe skladují. Nevýhodou je, že při práci s nimi držíte v ruce celý přístroj.

Sací výkon a příkon

Aby bylo čištění koberců dostatečně efektivní a účinné, je potřeba vždy zvolit správný sací výkon adekvátní k typu právě čištěného povrchu. Sací výkon čističe se udává ve wattech značený zkratkou W. bývá v rozmezí od 300 W do 600 W. často v technických parametrech, však uveden není a místo něj najdeme příkon, který je uvedený také ve wattech. Sací výkon je 1/3 až 1/5 příkonu. Maximální příkon čističů dosahuje 2 000 W až 2 200 W.

U čističů koberců bývá tento údaj poměrně důkladně skryt v technických parametrech. Ve velkém množstvím případů nebývá uveden vůbec. Místo něho můžete narazit spíše na příkon prezentovaný také ve wattech. Pokud na takový případ narazíte, přinášíme vám velice jednoduchou pomůcku přepočtu.

Objem nádoby

Součástí čističů koberců je nádoba na čistou a špinavou vodu. Nádoba na špinavou vodu slouží jako sběrna nečistot. Velikost nádoby by měla odpovídat velikosti plochy, kterou budete čistit. Pokud si pořídíte na velkou plochu čistič s příliš malými nádobami na vodu, budete během čištění muset dolévat čistou vodu a průběžně vylévat vodu špinavou.

Velikost nádoby čističe vzhledem k velikosti podlahové plochy:

Podlahová plocha do 50 m2  – objem nádoby do 2 litrů

Podlahová plocha od 50 m2 do 150 m2 – objem nádoby 3 až 4 litry

Podlahová plocha nad 150 m2 – objem nádoby větší než 4 litry

Hlučnost

Pokud plánujete čistič používat častěji a na větší plochy, mohla by vás i vaše okolí vyšší hladina hluku obtěžovat a práci s čističem vám znepříjemňovat. Hlučnost čističe je udávána v decibelech a je značena zkratkou dB.

 

Hlučnost čističů lze rozdělit do těchto kategorií:

Hlučnost od 60 do 70 dB – tiché čističe

Hlučnost od 70 do 80 dB – přijatelná hlučnost

Hlučnost vyšší než 80 dB – hlučné

 

Pro představu o výšce hlučnosti uvádíme srovnání s hladinou hlučnosti známějších zvuků:

10 dB – šum listí při slabém větru

20 dB – tikot náramkových hodinek

30 dB – tichý šepot

40 dB – šum v tichém bytě

50 dB – běžný pouliční hluk

60 dB – běžná mluva

70 dB – hlučná ulice, psaní na psacím stroji

80 dB – křik, rušný provoz

90 dB – vlak, hlasitá hudba

100 dB – sbíječka, motorka na maximum

110 dB – diskotéka

120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel

130 dB – výbuch granátu

Délka přívodního kabelu

Čističe koberců se připojují pomocí kabelu do elektrické zásuvky. Jejich kabel by tedy měl být dostatečně dlouhý a odpovídat velikosti místností a rozmístění zásuvek, abyste čistič nemuseli často od zásuvky k zásuvce přepojovat. Do menších místností stačí kabel o délce do 8 metrů. Do místností větších by kabel měl mít délku 9 metrů a víc.

Akční rádius

U některých typů čističů se můžete setkat i s pojmem „akční rádius“. Akční rádius se udává v metrech. Jeho hodnota je delší, než délka samotného kabelu, protože udává délku celého přístroje od hubice až po konec kabelu. Díky tomuto údaji víte, jak daleko od zásuvky s čističem můžete pracovat.

Filtry

U multifunkčních čističů se můžete setkat se dvěma druhy filtrů nebo s jejich kombinací v jednom modelu.

Čističe se sáčkovou filtrací

Do čističů se sáčkovou filtrací musíte používat speciální papírové sáčky.

Čističe s bezsáčkovou filtrací

Čističe s bezsáčkovou filtrací zachytávají nasávané nečistoty v odnímatelné nádobě.

Filtry mají za úkol zachytit alergeny a malé prachové částice, aby se neobjevovaly ve vzduchu, který z čističe vychází.

V tomto členění existují dva druhy filtrů:

Mikrofiltr

Mikrofiltr je často používaným typem filtru Zachycuje miniaturní částice a alergeny.

HEPA filtr

HEPA filtr je účinný filtr vhodný především pro alergiky. Je vyrobený ze skelných vláken a dokáže zachytit i nejmenší mikročástice. HEPA filtry mohou mít různou účinnost.

Funkce

Čističe koberců mohou mít další zajímavé a užitečné funkce, které mohou rozhodnout právě o volbě toho konkrétního typu čističe.

Čistící programy

Funkce „čistící programy“ je pro čističe koberců stěžejní.

LED indikátory

LED indikátory jsou světelná signalizace, která oznamuje, co je potřeba v dané chvíli udělat – například vyměnit vodu atd.

Ovládání

Čističe koberců bývají ovládány mechanickými tlačítky, jejich počet se odvíjí od typu čističe a množství jeho funkcí. Některé modely mohou disponovat ovládáním dotykovým.

Dálkové ovládání na madle

Některé typy čističů mají ovládací prvky na svém madle, díky čemuž můžete pohodlně regulovat intenzitu vysávání nebo vysavač zapínat a vypínat, či spouštět šamponování, aniž byste museli popocházet k tělu čističe.

Automatické navíjení kabelu

Automatické navíjení kabelu umožňuje navinutí přívodního kabelu stiskem tlačítka, který je následně automaticky vsunut do čističe a nikde poté nepřekáží.

Čistič koberců a jeho příslušenství

Při výběru čističe koberců jsou důležité jeho technické parametry a také příslušenství. Vhodné doplňky a příslušenství funkce čističe výrazně rozšíří a umožní vám využít maximální potenciál čističe. Není-li příslušenství, které byste k čističi chtěli mít, jeho součástí, dá se obvykle zvlášť dokoupit.

Nástavec na foukání

Multifunkční čistič umí vzduch nejen do sebe vtahovat, ale také foukat ven. Mnohé čističe disponují zpětným chodem, označovanými jako invertní. Při použití správného náhubku díky němu můžete například uklidit listí na zahradě nebo nafouknout matraci.

Nástavec na tvrdé podlahy

Nástavec na tvrdé podlahy vám umožní vysávat dlaždičky, linoleum, parkety a další druhy podlahových krytin.

Nástavec pro mytí oken

Nástavec pro mytí oken umožňuje vysávání vody ze skla. Mytí oken je pak rychlejší a preciznější.

Turbokartáč

Turbokartáč je velmi užitečný především k odstraňování vlasů a zvířecích chlupů z koberců, ale také nadměrně znečištěné a zašlapané špíny z nich. Součástí turbokartáče je  rotující válec se štětinami, který z koberce hravě vlasy i srst odstranění.

Další nástavce

Součástí příslušenství čističe mohou být další, menší nástavce – čalounický, štěrbinový nebo prachový.

Cena čističe koberců

U čističů koberců se zaměřte kromě jejich technických parametrů, funkcí a příslušenství, také na výrobce a preciznost jejich zpracování, od kterého se poté odvíjí účinnost vysávání a jejich celková odolnost a životnost.

Cena do 5 000 Kč

Nejlevnější čističe pořídíte za cenu do 5 000 Kč. Seženete i čističe výrazně levnější, ale s největší pravděpodobností nebudou příliš kvalitně zpracované a budou disponovat pouze základními funkcemi. I výkon levnějších čističů bývá nižší.

Cena od 5 000 Kč do 8 000 Kč

Ve střední cenové hladině si už vyberete kvalitní a dobře zpracovaný čistič s větším objemem nádoby, který bude vybaven doplňkovými užitečnými funkcemi, širokým příslušenstvím a slušným výkonem.

Cena od 8 000 do 15 000 Kč

V nejvyšší cenové kategorii naleznete vysoce výkonné precizně zpracované značkové čističe s příkonem kolem 2 000 W, se širokým příslušenstvím, s dlouhým kabelem a s mnoha pokročilými funkcemi, modely s vodní filtrací 3 v 1 a čističe s kvalitními HEPA filtry a dalšími filtračními prvky.

Údržba koberců

Všichni chceme, aby nám koberce vydržely co nejdéle svěží, čisté, bez fleků a udržely si svou původní barvu a strukturu vláken co nejdéle. Pravidelnou a účinnou údržbou čističi koberců zachováme a udržíme koberce ve stavu, v jakém požadujeme. Každý typ koberce však vyžaduje trochu jiný způsob čištění. Proto se při nákupu čističe prodejce zeptejte, jaký čistič bude vhodný právě pro vaše koberce.

Základem je pravidelné vysávání koberců. Vysáváním z jejich povrchu odstraníte prach, nečistoty, vlasy a zvířecí srst, ještě než stačí proniknout dovnitř vláken koberce. Na odolnější nečistoty, srst a vlasy je dobré používat turbokartáč. Není však vhodný pro všechny typy koberců – mohl by poškodit koberce s dlouhým vlasem nebo smyčkami. Tyto druhy koberců vysajete nejlépe plochou hubicí.

Ale ani pravidelným vysáváním nezamezíte vzniku skvrn a ušpinění vláken. Pokud koberec znečistíte například vínem, kávou, voskovkami nebo se na vlákna nalepí žvýkačka, je nutné zasažená místa co nejdříve nečistot zbavit. Z toho důvodu mějte doma připravený čistič na koberce, který na skvrnu aplikujte a nechte dle návodu působit. Skvrnu poté měkkým hadříkem odstraňujte ve směru od okrajů koberce k jeho středu, čímž zamezíte rozmazání skvrny do čistých vláken.

Voskovky oloupejte, přiložte na skvrnu látku nebo kapesník a vlažnou žehličkou přežehlete. Žvýkačku kouskem ledu nebo speciálním sprejem zmrazte, odloupněte ji a skvrnu dočistěte. Jednou za čas (1x za dva roky – podle míry znečištění koberců), je dobré nechat si koberce vyčistit profesionální firmou. Profesionálové používají speciální čističe a přípravky, který váš koberec dokáží zbavit i zdánlivě neodstranitelných skvrn. U kusových koberců můžete využít také služeb čistíren na koberce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat