Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Invalidní vozíky

invalidní vozíkSortiment invalidních vozíku není tak jednotvárný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na trhu je nepřeberné množství druhů s různými benefity a každý si musí navolit jaký je pro vaší nastalou situaci ten vhodný.

Ať už vozík pořizujete pro někoho s trvale sníženou mobilitou, nebo pro krátkodobého lazara, je důležité tuto volbu promyslet, protože invalidní vozíky nepatří mezi nejlevnější zdravotnické pomůcky.

S tímto výběrem se vám dnes budeme snažit usnadnit práci a ukážeme si veškeré možnosti, které lze na trhu najít.

Invalidní vozíky: Porovnání 10 nejlepších invalidních vozíků podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších invalidních vozíků. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto invalidní vozíky si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší invalidní vozík.

Název vozíkuVzhledTyp vozíkuOrientační cena (s DPH)Dostupnost
MedicalSpace Excel Alu 1Invalidní vozík MedicalSpace Excel Alu 1Mechanický3290Zobrazit v obchodech
Excel Qnect - elektrický invalidní vozíkInvalidní vozík Excel Qnect - elektrický invalidní vozíkElektrický24990Zobrazit v obchodech
Meyra OptimusInvalidní vozík Meyra OptimusElektrický19990Zobrazit v obchodech
Meyra Optimus 2Invalidní vozík Meyra Optimus 2Elektrický34990Zobrazit v obchodech
Meyra Format BasicInvalidní vozík Meyra Format BasicMechanický2890Zobrazit v obchodech
MedicalSpace Excel Alu 2Invalidní vozík MedicalSpace Excel Alu 2Mechanický4290Zobrazit v obchodech
Selvo i4500 elektrický invalidní vozíkInvalidní vozík Selvo i4500 elektrický invalidní vozíkElektrický33990Zobrazit v obchodech
SteelMan StartInvalidní vozík SteelMan StartMechanický5290Zobrazit v obchodech
Meyra iChair MC1Invalidní vozík Meyra iChair MC1Elektrický24990Zobrazit v obchodech
Excel G-Logic Mechanický invalidní vozíkInvalidní vozík Excel G-Logic Mechanický invalidní vozíkMechanický10990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení invalidních vozíků od jejich uživatelů.

Podle čeho vybrat invalidní vozík?

První rozhodnutí, které budete muset učinit, je volba mezi variantou elektrického a mechanického invalidního vozíku. Podle druhu se dále můžete rozhodovat nad dalšími parametry, které by pro vaše potřeby měl vozík splňovat.

Mezi ně patří rozhodně nosnost, celková váha konstrukce a možnost skládání pro lepší manipulaci. Co se týče dalších parametrů, je podstatné se ohlížet i na rozměry sedu a velikost opěrky, která hraje hlavní roli v pohodlnosti.

Následující parametry jako jsou kola a doplňkové funkce vozíku se volí podle účelu vozíku. Kola, kterými je vozík možný dostat do pohybu jsou důležitá, protože né každá kolečka jsou určena pro venkovní terén. Kvůli špatnému výběru byste tedy mohli přijít k nepříjemným úhonám.

Invalidní vozíky: Druhy invalidních vozíků

CO se týče druhů invalidních vozíků, je to vcelku jednoduché, ale nenechte se zmýlit, zde volba nekončí. Invalidní vozíky tedy rozdělujeme na dvě základní kategorie a to na vozíky elektrické a mechanické.

Mechanický invalidní vozík

S těmito vozíky se setkáváme nejčastěji. Laicky řečeno by se dalo říct, že je to sedací část na dvou, či čtyřech kolečkách a k jejich pohybu je nutné vyvinout potřebnou fyzickou sílu. Jsou proto vhodná pro pacienty, kteří mají v pořádku horní část těla a jsou dostatečně silní na ovládání koleček.

Tyto vozíky jsou sice jednodušší, ale jejich velikou výhodou je nízká hmotnost, lepší manipulovatelnost a především cena.

Elektrický invalidní vozík

S elektrickým vozíkem se většina z nás také již setkala, takže si každý představí větší přístroj, na kterém sedí (v jistě větším pohodlí než v mechanickém vozíku) člověk, který už nemusí vynakládat žádnou sílu k pohybu vozíku, protože je ovládán joystikem a doplňujícími tlačítky na rukojetích. Tyto vozíky pohání skrytý zdroj pod sedadlem, jehož akumulátory se přes noc/den dobíjí.

Tyto vozíky jsou tedy dozajista mnohem pohodlnější a celkově komfortnější, než klasické mechanické vozíky, ale pojí se s nimi i jistá negativa. Mezi ně patří například vyšší hmotnost, tudíž nejsou určeny ke zvedání a k mechanickému přenášení z místa na místo. Z vyšší hmotnosti se dá také počítat i s mnohem většími parametry a hlavně cenou, která se v krajních případech může šplhat i do několika stovek tisíc.

Parametry pro výběr invalidního vozíku

Jak už bylo řečeno v kapitole „Podle čeho vybrat“ je důležité si nejdřív zvolit variantu elektrického, nebo mechanického vozíku. Toto rozhodnutí už jsme se snažili ulehčit podrobnějším popisem v kapitole věnované druhům.

Je tedy na místě se seznámit i s parametry a konstrukčními částmi, které jsou také rozhodující v otázce pohodlí i výsledné ceny.

Materiál konstrukce

Materiál konstrukce je velmi důležitá především při volbě mechanického invalidního vozíku, protože u něj je každé kilo navíc velmi podstatné znepříjemněním.

Mezi další důležité vlivy má materiál především na životnost, odolnost, ale i hmotnost vozíku. To jsou parametry, které není nadarmo přehlížet a patří mezi ty velice důležité. Mezi hlavní materiály, ze kterých se invalidní vozíky vyrábí patří:

  • Ocel– Pravděpodobně nejtěžší z prezentovaných materiálů, který na druhou stranu bude i hodně bytelný.
  • Hliník– Nižší hmotnost hliníku oceníte hlavně při pravidelných přesunech.
  • Titan– Lehký výrobní materiál.
  • Karbon– Nejlehčí z materiálů. Vozík díky jeho nízké hmotnosti při přenášení téměř neucítíte.

Rozměry sedu

Ačkoliv se to zdá jako né moc náročná část výběru, je i rozměr a materiál sedáku dost důležitou součástí, která bude mít vliv na pohodlí sedu většiny vašeho dne. Je tedy třeba se zaměřit především na tyto parametry:

Šířka sedu

Šířka sedu má vliv i na celkovou stabilitu pohybu, takže je vhodné se na prostor mezi postranice soustředit. Obecně je ideální rozměr mezi koncem vašeho boku a postranicí 1 – 2 cm. Šířka sedu se tedy na trhu pohybuje okolo 42 cm (u větších modelů může být až 53 cm).

Hloubka sedu

Všeobecně se ideální rozměr hloubky sedu měří podle centimetrů, o kolik vám koleno při opření o opěradlo přečuhuje do volného prostoru mimo bočnice. Ideální míra je 5-6 centimetrů. Pokud byste zvolili podstatně jiné rozměry, mohlo by to zapříčinit častým pádům i s vozíkem ať už dopředu, nebo dozadu. Na trhu je spousta variant a rozměrů, takže volte správně.

Úhel sedu

Vždy je lepší, když je přední část sedáku o něco výše než ta zadní. Obvykle je udáván rozdíl kolem 4–6 centimetrů.

Parametry opěrky

Zde je volba parametrů snazší jak u podsedáku. Řídí se v podstatě jen jedním pravidle a to, aby konec opěrky přesahoval vaší spojnici lopatek. Avšak není třeba to s tímhle pravidlem přehánět, protože by to mohlo zapříčinit opačný efekt a vaše pohodlí už by nemělo tu správnou podobu.

Nosnost vozíku

Na nosnost se samozřejmě také nesmí zapomínat. Řídí se váhou nejtěžšího uživatele, který bude vozík používat. Vždy je dobré váhu naddimenzovat, protože tím zvyšujete životnost vozíku.

Invalidní vozíky se pohybují o hmotnosti od 80 kg do více jak 150 kg.

Váha konstrukce a skládání

Tímto parametrem by se měli řídit především uživatelé, kteří mají v plánu vozík často skládat a manuálně přenášet. Některé vozíky se dají pohodlně poskládat i do malého kufru, ale je třeba si na tento parametr dávat pozor, protože to není samozřejmostí.

Invalidní vozík: Kola

Kola jsou také podstatná a rozdělují se na dva základní druhy. Důkladně si tedy rozmyslete účel, za kterým vozík pořizujete a zvolte pro vás to nejlepší. Toto rozdělení má zásadní vliv na komfort celkové jízdy.

Plná kola

S plnými koly u vozíků jste se možná již setkali, ale povšimněte si, že nikdy ne venku. Tyto kola jsou totiž vhodná především do interiérů. Mají obrovskou výhodu, protože je netřeba doplňovat a hustit. Při vnějším použití byste se však setkali s velkými otřesy a významným nekomfortem.

Pneumatická kola

S pneumatickými koly už se setkáme mnohem častěji. Můžeme je srovnat s těmi na jízdním kole. Jak je tomu u jízdních kol i u těch na invalidních vozíku se setkáváme s nevýhodou – dofukování a rizika píchnutí.

Bez pneumatických kol se však v exteriéru neobejdete. Díky nahuštěnému vzduchu v kolech tlumí nárazy hrbolatého povrchu a tak zajišťuje potřebný komfort z jízdy.

Pokud se jedná o vozík mechanický, který má ve výbavě i přední menší kolečka, poutá se k nim dost jednoduché pravidlo. Větší přední kola vám umožní lépe překonat nejrůznější překážky, na druhou stranu mají větší rádius při otáčení na místě. S menšími kolečky je to naopak. Někteří zkušení uživatelé zhoršenou průjezdnost menších kol řeší jízdou po zadních kolech. To však vyžaduje jistý um.

Příslušenství a doplňkové funkce invalidního vozíku

Od mechanického vozíku nelze čekat nějaké velké zázraky, ale u těch elektrických se lze setkat s velikou škálou doplňkových funkcí, které vám můžou podstatně zjednodušit život.

Rychlospojka

Nachází se u vybraných modelů invalidních vozíků. Umožňuje rozložení vozíku. Zadní kola sundáte například pouhým stiskem osy kola. Stejně snadná je i zpětná montáž vozíku. Rychlospojka se proto hodí těm, kdo s vozíkem často cestují.

Brzda

Slouží pro přibrzdění invalidního vozíku. Obvykle se nachází po stranách v blízkosti zadních kol.

Brzda pro doprovod

Brzda umožňující doprovodu přibrzďování invalidního vozíku. Její ovládání je vzadu stejně, jako příslušná madla pro obsluhu.

Stabilizační kolečka

K většině invalidních vozíků si můžete dokoupit stabilizační kolečka dozadu. Ta zajistí, že se při neopatrném pohybu nepřeklopíte směrem vzad.

Odklopné podnožky

Odklopení podnožek vám umožní jednodušeji vystoupit a nastoupit na invalidní vozík. Setkat se můžete také s odklopnými područkami.

Invalidní vozík a jeho cena

Jako vždy si v poslední kapitole ukážeme základní rozdělení do tří kategorií a představíme si, co od jaké cenové kategorie lze očekávat.

Co se týče invalidních vozíků, není však radno zbytečně šetřit. Přeci jen je to mechanizmu, na kterém budete sedět celý den a tak se stane v podstatě vaší součástí.

Cena invalidního vozíku do 10 000 Kč

Nejlevnější varianta invalidních vozíků je spíše určena pro dočasné užívání, nebo do prostor pohotovosti. Nejedná se o nic pohodlného a celý den trávit na takovém vozíku není žádný med. Doporučujeme tedy zabrousit do dražších kategorií.

Cena invalidního vozíku od 10 000 Kč do 30 000 Kč

V této cenové kategorii už se můžeme setkat s propracovanějšími modely, s mnohem lepšími parametry. Nejen, že se tu dočkáte komfortu, ale i pár designových skvostů. Co se týče hmotnosti, možnosti přenášení a nosnosti už je zde veliké množství variant a ty nejlepší mohou nabídnout nosnost i přes 150 kg. Nejen, že jsou mnohem propracovanější, ale mohou se rovnat i těm elektrickým.

Cena invalidního vozíku nad 30 000 Kč

Zde už krom těch nejlepších mechanických vozíků najdeme i ty elektrické. V této kategorii už se vám dostane toho nejlepšího komfortu, který lze zajistit. Co se týče hranice, kam až cena může sahat by se dala označit cena 130 000 Kč, za kterých pořídíte už ten nejlepší volně dostupný elektrický vozík.

Invalidní vozíky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový invalidní vozík. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového invalidního vozíku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní invalidní vozík, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového invalidního vozíku zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem invalidního vozíku. Dozvíte se tam také, který invalidní vozík je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 3]

Mohlo by vás také zajímat