Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Psací potřeby: Jak vybrat psací potřeby

Náš tip: Pastelky

Stabilo 332/12 EASYcolors 12 ks

5/5
Trojhranný design a jedinečné neklouzavé prohlubně zajistí uvolněné držení.

Náš tip: Pera

Pilot 2064 FriXion Ball

5/5
Pište hladce, vygumujte pomocí gumy umístěné bez poškození papíru a ihned přepište.

Náš tip: Tužky

Faber-Castell Grip 2001 HB

5/5
GRIP zóna s malými masážními a protiskluzovými body zamezuje sklouzávání prstů.
Psací potřeby jsou nedílnou součástí našeho života už od raného věku. Nevhodně zvolené potřeby mohou vést ke špatnému návyku držení pera a způsobovat potíže se psaním. A proto, když pořídíte kvalitní potřeby již v začátcích, můžete pozitivně ovlivnit rozvoj grafomotoriky a ideální úchop.

Jak vybrat psací potřeby?

Před výběrem je potřeba si ujasnit důležité informace, dle kterých si usnadníme nákup, protože na trhu je tolik množství, druhů, barev a designů, že se v tom lehce ztratíme. Na prvním místě je, si určit pro koho potřeby pořizujeme. Pro praváka, nebo leváka? V dnešní době jsou tužky, pastelky i pera speciálně pro leváky, vybírat se dá z velkého množství potřeb. Pro jak staré dítě pero pořizujeme. Bude rozdíl pořizovat pero pro prvňáčka, nebo pro studenta. Správně tvarovaný ergonomický úchop, hmotnost, tvar i tloušťka. To jsou faktory, které ve značné míře ovlivňují učení správného psaní. Snadné psaní a klouzání po papíru je také jedna z vlastností, která by se neměla opomíjet. Design. To, jak bude pero vypadat je určitě rozhodující. Pokud totiž dítko dostane ideální pomůcku na psaní, ale nebude s ní chtít psát, protože se mu prostě nelíbí, tak přijde veškerá práce ohledně vybírání vniveč. Proto vybírejte s jeho uživatelem.

Druhy psacích potřeb

Pastelky

  • Klasické – trojhranné, šestihranné, kulaté, umělecké, akvarelové
  • Voskové pastelka (voskovky), Progressa
  • Pastely – suché, olejové

Tužky

  • Klasické dřevěné s tuhou
  • Mechanické s vysouvací tunou – Versatilky
  • Rozdělují se podle tvrdostí a jsou také trojhranné, šestihranné, kulaté.

Pera

  • Kuličková pera
  • Rollery
  • Plnící (bombičková) pera
  • Liner
  • Pera s kovovou špičkou
  • Pera s vláknovou špičkou

Fixy

  • Na kreslení
  • Foukací fixy
  • Zvýrazňovače
  • Popisovače
  • Stíratelné
  • Linery
  • Rollery
  • Permanentní

Vlastnosti psacích potřeb

Pastelky a tužky

Klasické pastelky. Nejčastěji kupované pastelky pro děti. Dají se pořídit trojhranné, kulaté, nebo s šestihranným tvarem. – Voskové pastelky (voskovky). Jsou vyrobené z parafínu (vosku), na dotek připomínají svíčku. Jsou vodě odolné, měkké a pevné. – Pastely. Vyráběny z křídy, sádry a jílů (suché pastely) nebo vosku a jílu (olejové pastely), ve směsi s pigmentem a vhodným pojivem (gumy nebo gumy s olejem). Již od prvních začátků malování vybíráme pastelky tak, aby dítě muselo vynaložit přiměřený tlak, ani moc silný ani příliš slabý. Ideálně široké s měkkou tuhou. Měli by mít dobrý jas a krytí barev. Díky vysokému pigmentu mají jasné barvy a dítě nemusí na pastelky tlačit a nezatěžuje tím tolik ruku. Vyvolávají větší kreativitu a dítě malování více baví. Měli by být ideálně trojhranné, jejich tvar přispívá ke správnému budoucímu naučení psaní perem. Vhodná délka a povrch pastelky je při výběru také rozhodující. U prvňáčků dbejte na to, aby se pastelky vešli do penálu. U tužek je to s výběrem stejné jako u pastelek, jen se pak rozlišuje tuhost tuhy. 1 měkká, 2 středně tvrdá, 3. tvrdá Prvňáčci v začátcích píšou pouze tužkou, a to tou měkčí, tedy 2. 3 je pak ideální na rýsování, protože už nemá tak výrazné barvy a nerozmazává se. K dostání jsou také v mechanických variantách jako Versatilky. Ty mají stálé kovové, nebo plastové tělo s padacím mechanisme, který umožňuje vyměňovat tuhy. Pastelky i tužky je možné pořídit jak pro praváky, tak i pro leváky.

Pera

Kuličkové pero – kombinace pohodlí a dlouhé životnosti. Velmi hustý inkoust vychází z náplně přes kuličku v hrotu. Rychle zasychá a nedělá šmouhy. Hodí se pro každodenní intenzivní psaní. – Roller – plněné gelovými, kapalnějšími, vysoce viskózními inkousty. Lehké a hladké psaní, stopa má jasné a syté barvy. – Plnící (bombičková) pera – náplně se dají doplňovat nebo vyměňovat. – – Liner – nejčastěji se používá k přesné a precizní práci. Hrot je velice jemný a odolává štěpení a rozmazávání. – Pera s kovovou špičkou – jejich linka je tenčí a mají pevnější zakončení. – Pera s vláknovou špičkou – mají lehce silnější linku a jejich zakončení je jemnější. Při výběru je důležité, aby pero dobře sedělo v ruce. Pokud dítě není ještě dostatečně rozepsané, doporučuje se pero s širším úchopem. Zároveň však dbejte na to, aby bylo pero uzpůsobeno rozměrům dětské ruky a nebylo příliš veliké. Doporučuje se, aby děti psaly bombičkovým perem s širším hrotem a trojbokým úchopem. Vyplatí se koupit dvě pera i náhradní bombičky do zásoby. Pokud při nákupu pera pro prvňáčka budete přemýšlet o gumovacím peru, nebo zmizíku, zkuste vydržet až do druhé třídy. Gumovací roller je skvělá vychytávka. V případě nepovedeného psaní, jednoduše text vygumujete a napíšete správně. Jenže prvňáček pro nácvik úhledného rukopisu potřebuje i takové drobné nezdary. Díky „škrtancům“ vidí že se mu něco nepovedlo a jsou skvělou motivací se zlepšovat.

Fixy

Fixy zanechávají jednoduše znatelnou stopu s minimálním tlakem, jsou skvělé na kreslení, vymalovávání a veškeré zvýrazňování, ale jako prostředek na nácvik správné grafomotoriky jsou klasické fixy nevhodné, jelikož nepodporují vhodný úchop. Nejvhodnější jsou pro starší školáky a dospělé, kteří je spíše využívají ke kreativnějšímu zpracování svých poznámek.

Psací potřeby: Údržba

U psacích potřeb je výhodou, že nejsou náročné na údržbu. Důležité je zajistit, aby dítě mělo vhodný penál, kde psací potřeby může ideálně uložit. Pokud je totiž penál příliš malý a pastelky se do něj nevejdou, budou mít zbytečně dost často zlámané špičky. Dále je také ideální, hlavně pro prvňáčky, penál mít v aktovce na místě, kde nebude tolik v pohyby, zabraňuje lámání pastelek při nárazech v aktovce. Pera by také měla mít své místo v pouzdru, protože jsou většinou širší než pastelky a tužky, měli by být v širších gumových úchytech. Usnadní dítěti ukládání pera do pouzdra. Dost často se stává, že děti mají pastelky i pera okousané, proto je potřeba kontrolovat, zda nejsou poškozené, aby nedošlo ke zbytečnému zranění.

Cena psacích potřeba

Protože se dají psací potřeby pořídit za cenu, která je dostupná všem, tak doporučujeme pořizovat opravdu kvalitní, ověřené produkty a značky. Tužky, pera i některé sady pastelek se dají sehnat v cenové kategorii do 100,- Kč V kategorii od 100,- Kč do 500,- se většinou prodávají sady pastelek s větším počtem kusů, lepší ergonomií a kvalitnější tuhou. Pera v této kategorii mají kvalitnější hroty odolné vůči vyššímu tlaku, měkčí a příjemnější materiál v oblasti úchopu. Od 500,- jsou pak pastelky pro umělecké kreslení s kvalitní a silně pigmentovou tuhou, akvarelové pastelky akrylové pastelky. Pera z odolného nezávadného plastu, karbonová, hrotem z nerezové oceli.

Mohlo by vás také zajímat