Vyhledejte produkty, recenze nebo články

VR brýle: Test, recenze a srovnání brýlí pro virtuální realitu


Chcete se přenést do virtuální reality? Nyní máte skvělou možnost s mnoha VR brýlemi. Virtulní realita je zajímavým světem do kterého se můžete přenést pomocí VR brýlí. Na trhu naleznete různé modely s mnoha parametry a může být docela těžké vybrat si ten správný model brýlí na virtuální realitu.VR brýle se stávají stále populárnějšími mezi širší veřejností. VR brýle už nejsou výsadou jen IT nadšenců. Virtuální realita je dnes dostupná pro každého. Díky tomu přichází na trh stále širší sortiment brýlí a je obtížné vyznat se ve všech parametrech. Proto jsme sepsali tento článek, kde se dozvíte, jak vybrat VR brýle.

Díky VR brýlím a headsetům se kompletně můžete přenést do jiné reality. Je to doopravdy zážitek. Nemusíte hrát pouze hry, ale můžete i sledovat filmy nebo poznávat svět pomocí různých VR aplikací.

V tomto článku se zaměříme na nejdůležitější parametry jako je typ brýlí, displej, snímače, velikost herní plochy, cena a mnoho dalších parametrů.

TOP 10 VR brýlí a headsetů pro virtuální realitu

Připravili jsme pro vás srovnání 10 nejlepších VR brýlí a headsetů. Jak jsme je vybírali? Porovnali jsme recenze zákazníků a dostupné parametry. Tyto modely jsme výsledně seřadili do přehledné tabulky, která je níže. Tuto tabulku si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Můžete si tak seřadit VR brýle podle dostupné ceny s DPH a vybrat si tak ty nejlevnější modely brýlí.

NázevVzhledKompatibilitaZorný úhel v °Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Oculus Quest 2 128 GBVR brýle Oculus Quest 2 128 GBFunguje samostatně, s PC929999Zobrazit v obchodech
Oculus Quest 2 256 GBVR brýle Oculus Quest 2 256 GBFunguje samostatně, s PC9213190Zobrazit v obchodech
Sony PlayStation VR V2VR brýle Sony PlayStation VR V2Playstation1008690Zobrazit v obchodech
Esperanza APOCALYPSE EGV300RVR brýle Esperanza APOCALYPSE EGV300RSmartphone205Zobrazit v obchodech
VR BOX VR-X2VR brýle VR BOX VR-X2Smartphone122Zobrazit v obchodech
HP Reverb VR3000 G2 HeadsetVR brýle HP Reverb VR3000 G2 HeadsetS PC11414843Zobrazit v obchodech
Oculus Quest 2 64 GBVR brýle Oculus Quest 2 64 GBFunguje samostatně, s PC929602Zobrazit v obchodech
HTC Vive Cosmos EliteVR brýle HTC Vive Cosmos EliteS PC11022067Zobrazit v obchodech
Samsung Gear VR SM-R322VR brýle Samsung Gear VR SM-R322Smartphone Samsung96890Zobrazit v obchodech
HTC Vive Pro 2VR brýle HTC Vive Pro 2S PC12033388Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení VR brýlí a VR headsetů od jejich uživatelů.

Nejlepší VR brýle podle Heureky

Popis, hodnocení a recenze nejlepších VR brýlí

Sony PlayStation VR

VR brýle Sony PlayStation VR

PlayStation VR jsou kvalitní VR brýle dostupné za rozumnou cenu. Nejpozoruhodnější věcí je to, že není ani sama o sobě příliš drahá a ani nepotřebujete drahý počítač ke skvělému hernímu zážitku. Je důležité zmínit, že tyto brýle fungují pouze na herní konzoli PlayStation.

Jak jste si již už zřejmě všimli, ke hraní vám stačí pouze konzole PlayStation 4. Nevýhodou je, že toto zařízení funguje jen s PS4 a nelze ho připojit k počítači.

V balení u těchto VR brýlí naleznete PlayStation VR, sluchátka a propojovací kabely. Tyto VR brýle mají zorné pole 100 °.

Tyto brýle pro virtuální realitu se prodávají za cenu kolem 7 352 Kč s DPH.

Oculus Rift

oculus rift vr

VR brýle Oculus Rift vyžadují vysoce výkonné herní PC, které má potřebný výkon pro zvládnutí zobrazování na dvou displejích v rozlišení 1080 x 1200 ve vr headsetu.

Minimální specifikace požadované pro fungování zařízení Oculus Rift byly původně procesor Intel Core i5 4590 nebo jeho ekvivalent, 8 GB RAM a grafická karta Radeon 290 nebo GTX 970.

Nedávno však byly požadavky sníženy. Je tedy zřejmé, že pro efektivní využití toho, co nabízí Rift, musíte do svého počítače udělat nejprve investici, pokud není váš počítač dostatečně vybaven.

Oculus Rift nabízí výkon, který je mnohem lepší než u Samsung Gear VR nebo PlayStation VR.

VR brýle Oculus Rift S

Oculus Rift S vr bryle

Jak jste si již mohli všimnout, Oculus Rift S je velmi podobný svému předchůdci, původnímu modelu Oculus Rift.

Model brýlí pro virtuální realitu disponuje vylepšeným displejem a také i některými dalšími zvláštními funkcemi, které z něj činí jeden z velmi dobrých dostupných VR brýlí.

Oculus Quest 64 GB

Oculus Quest 64 GB vr

Oculus Quest 64 GB jsou kvalitní brýle pro virtuální realitu. V balení naleznete vše. Stačí brýle jen zapojit a hrát.

Oculus Quest je velmi dobrý VR headset a je vhodný pro většinu hráčů. Quest nabízí velmi dobrý poměr cena / výkon přestože je k dispozici více prémiových a výkonných VR brýlí.

Tento samostatný přístroj je rychlou a snadnou volbou pokud chcete kvalitní brýle pro virtuální realitu aniž byste museli dokupovat další věci.

VR brýle HTC VIVE

HTC VIVE vr bryle

HTC Vive je nepochybně jedním z nejlepších produktů, které nabízejí uživatelům nejkomplexnější zážitek z VR světa. Kromě dvou senzorových stanic, které mají být použity pro sledování pohybu náhlavní soupravy, obsahuje zařízení v balení také několik ovladačů pohybu.

HTC Vive nabízí dva displeje v rozlišení 1080p, které nabízejí vysoce ostrý obraz.

Nejvýraznější vlastností tohoto VR headsetu je, že umožňuje uživateli pohybovat se v prostoru, který má rozměry kolem 4,5 × 4,5 metru. To skutečně přispívá k realistickému zážitku, protože se můžete při hraní her i hýbat.

Nemusíte používat pouze na analogové páčky, ale zároveň využíváte vaše nohy k chození. Abyste si pohyb užili na maximum, potřebujete mít v místnosti dostatečně velikou plochu, která je prázdná a můžete se v ní bezpečně pohybovat.

Retrak VR Headset Utopia 360

Retrak VR Headset Utopia 360

VR brýle pro chytrý telefon Retrak VR Headset Utopia 360. Tyto brýle mají nastavitelné čočky a jsou pohodlné při nošení. U vybavení naleznete Bluetooth ovladač.

VR BOX VR-X2

VR BOX VR-X2 brýle pro virtuální realitu

Další brýle pro virtuální realitu, které fungují s chytrým telefonem. Jedná se o VR BOX VR-X2. Jsou kompatibilní s telefony od s velikostí displeje od 3,5 do 6″. S telefonem se propojí pomocí Bluetooth.

Prodávají se za cenu kolem 249 Kč s DPH.

VR brýle Samsung Gear VR SM-R325

VR bryle Samsung Gear VR SM-R325

Samsung Gear VR je jedním z nejlepších a nejlevnějších způsobů, jak zažít virtuální realitu, pokud vlastníte chytrý telefon od Samsungu. A teď, když je můžete spárovat s ovladačem, je to mnohem větší zábava při hraní.

Nejnovější VR brýle od Samsungu pro rok 2018 nabízí optimalizovaný, mírně vylepšený design a jsou vybaveny konektorem USB-C, který se připojuje přímo k telefonům Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9 Plus. Velkým lákadlem je zde ale bezdrátový ovladač, který je součástí balení.

Za kolik se prodávají brýle Samsung Gear VR? Cena se pohybuje kolem 3 502 Kč s DPH.

Trust GXT720

Trust GXT720 vr bryle

Trust GTX720 jsou VR brýle pro chytré telefony za velmi dostupnou cenu. Můžete je velmi snadno používat. Brýle jsou vybaveny bluetooth ovladačem. Model brýlí se prodává za cenu kolem 445 Kč s DPH.

VR – Jak vybrat VR brýle / VR headset pro virtuální realitu

Na trhu lze nalézt mnoho různých VR brýlí a headsetů. Jak poznat zda jsou kvalitní? Prvně je důležité se seznámit s jeho parametry. Abyste věděli, co které parametry ovlivňují, podíváme se na ně podrobně zde v této části článku. Tento článek je vhodný pro každého, kdo si chce zakoupit nové brýle. Je důležité se zaměřit na hardware, typ, displej, poměr cena / výkon a další důležité parametry. Na všechny tyto parametry a pár dalších se zde podíváme.

Typy VR brýlí

VR brýle vám umožní doslova přejít do světa videoher a 3D filmů. Brýle VR vám umožní rozhlédnout se ve virtuální realitě v rozsahu 360 stupňů. Můžete s nimi libovolně pohybovat hlavou. Jaké jsou typy dostupných VR brýlí?

Klasické VR brýle

Klasické VR brýle mohou být nabízeny ve více variantách. Některé jsou pro konzole, některé fungují se smartphone a jiné jsou samostatné zařízení, které připojíte k PC. Pro správné fungování VR brýlí většinou potřebujete několik dodatečných zařízení.

Prvním z nich je zařízení, které vytváří obraz. V méně pokročilých VR brýlích to bude váš smartphone a v některých případech počítač nebo herní konzole.

Druhým prvkem je obrazovka rozdělená na dvě části, jejichž obraz prochází optickými čočkami k našim očím.

Posledním prvkem jsou senzory (např. Gyroskopy, akcelerometry) dostupné na smartphonech nebo vestavěné v pokročilejších VR brýlích.

Obraz ve VR brýlích je přenášen do každého oka prostřednictvím nezávislé integrované obrazovky (nebo rozdělené obrazovky smartphonu). Správně posunuté obrázky vytváří optickou iluzi a díky tomu získáte dojem 3D prostoru.

Každá změna polohy je automaticky detekována senzory, které okamžitě mění zobrazený 3D obraz. Ovládání aplikace se provádí tlačítky na pouzdru brýlí VR, touchpadu, bezdrátovém ovladači a v nejjednodušších brýlích VR to může být i posuvný magnet.

VR brýle z kartonu

Chcete mít nejlevnější VR brýle? Můžete si je vyrobit prakticky zadarmo z kartonu. Technologii VR si můžete přinést do vašeho obýváku vyříznutím VR brýlí z kartonu podle předlohy a použitím levných čoček.

Poté lze připojit smartphone k sadě připravené pomocí vhodného softwaru. To vám umožní seznámit se s technologií VR, ale kvalita obrazu, pohodlí při používání nebo uživatelská přívětivost a další parametry jsou velmi špatné. Takové domácí zařízení se rozhodně nevyrovná ostatním nabízeným VR zařízením.

Kompatibilita VR brýlí

Při výběru VR brýlí je důležité myslet na to, s jakými zařízeními chcete vaše VR brýle používat.
VR brýle jsou poměrně náročné na hardware, takže nečekejte, že budou fungovat na každém zařízení. VR brýle můžou fungovat s mobilem, počítačem nebo s herní konzolí.

VR kompatibilní s počítačem

Tyto brýle fungují s počítačem a dokáží využít vysokého výkonu PC. Abyste mohli zažít virtuální realitu na vašem počítači, potřebujete mít výkonnou grafickou kartu a procesor. Potřebujete i dostatečnou operační paměť.

VR kompatibilní s mobilem

Na trhu si vyberete VR brýle, které jsou kompatibilní s mobilními telefony. K těmto brýlím však potřebujete dostatečné výkonný telefon, který je vybaven gyroskopem a akcelerometrem. Telefon jednoduše umístíte do VR brýlí. Aby byl zážitek co nejlepší, je potřeba aby váš mobil mě rozlišení displeje alespoň ve Full HD. Pokud vlastníte dostatečně výkonný chytrý telefon, pak se jedná o nejlevnější variantu virtuální reality. Očekávejte ale, že váš zážitek nebude takový jako u brýlí pro PC nebo herní konzole.

VR kompatibilní s herní konzolí

Dalším typem jsou VR brýle kompatibilní s konzolemi. Příkladem je headset PlayStation VR, který je kompatibilní s konzolí PlayStation 4. Výhodou je, že konzole disponují dobrým výkonem a tudíž budete mít z VR velmi dobrý zážitek za přijatelnou cenu.

Displej

Displej může být buď jednoduchý nebo duální. Displej je to, na co se budou oči nejvíce soustředit po celé hodiny. Displeje by proto měly být spolu s širokým FOV kvalitní a měly by mít vysoké rozlišení.

Stejně jako v případě televizorů nebo chytrých telefonů je nejlepší rozlišení to nejvyšší. Jedním z nejlepších rozlišení dostupných v roce 2024 je 4K.

Dále se můžete zaměřit i na složitější specifikace zobrazení, jako je hustota pixelů, věrnost barev, dynamický rozsah nebo jas.

Displej u bezdrátových VR headsetů

Očekávání u bezdrátových VR headsetů ohledně displeje jsou mnohem nižší než u VR, která se připojí k počítači pomocí kabelů. VR headsety typu vše v jednom jsou méně výkonné a nemohou podporovat displeje stejné kvality jako VR k počítači.

Většina bezdrátových VR headsetů má slušné rozlišení 2560 x 1440 pixelů.

Co se týče VR brýlí ke smartphonům, tak zde je kvalita displeje ovlivněna vaším chytrým mobilním telefonem.

VR Snímání polohy uživatele

Snímaní polohy je přesné sledování polohy headsetu VR (a tedy pozice uživatele). Čím přesnější je sledování, tím lepší je ponoření do VR světa. Pokud existuje zpoždění mezi pozicí uživatele v reálném životě a ve hře, může to uživateli značně způsobovat potíže.

Je možné mít externí nebo interní sledování polohy:

  • Externí snímání polohy – Využívá externí senzory nebo kamery k přesnému sledování polohy VR headsetu v ohraničeném prostoru v místnosti. Funguje to tak, že uživatel musí v místností nainstalovat většinou více než dva senzory pro snímání polohy.
  • Snímání polohy z VR brýlí – VR zařízení používá k detekci polohy jednu nebo více kamer směřujících dopředu s pomocí značek nebo bez nich. Tento typ sledování je obecně méně výkonný a mnohem méně přesnější než sledování pomocí externích snímačů.

Externí senzory umožňují sledovat polohu uživatele v ohraničeném prostoru.

Před nákupem je nutné zjistit, zda máte dostatek místa v místnosti, kde chcete VR používat. Je nutné mít dostatečný prostor pro instalaci externích senzorů a mít dostatečný prostor na hraní.

VR brýle a kabeláž

Při výběru VR brýlí je dobré se také podívat na to, jaké kabely má daný model. Některé VR brýle jsou kompletně bez kabelů. To sice zvyšuje svobodu pohybu, ale zase to zhoršuje obrazové vlastnosti. U kabelových variant je dobré myslet na to, jsou kabely dostatečně dlouhé. Dále by vám při pohybu neměli zbytečně překážet.

Čočky

VR displej je velmi blízko u očí uživatele. Proto jsou pro ohýbání obrazu a světla zapotřebí speciální čočky. To ulehčuje námahu pro vaše oči tím, že to vypadá, jako by objekty byly v mnohem větší vzdálenosti.

Fresnelovy čočky a od nich odvozené čočky jsou nejčastějším typem čoček pro virtuální realitu, protože jsou tenčí a světlejší než normální čočky.

Vývojáři VR brýlí však vyvíjejí nové vysoce kvalitní čočky, které jsou ještě lehčí a rovnější. Na trhu je však v současné době ještě nenaleznete.

Zorné pole (FOV)

Čím širší je zorné pole, tím lépe pro vás. Pro zajímavost, lidské zorné pole dosahuje maximálně 220 °.

Většina VR headsetů poskytuje horizontální zorné pole přibližně kolem 100 stupňů, ale některé modely mohou mít zorné pole až 200 °. Pokud je zorné pole příliš malé, značně to zhorší pocit z virtuální reality.

Zorné pole bývá označováno také zkratkou FOV (Field of View).

Hmotnost

Většina hmotnosti se nachází před očima uživatele, protože čočka displeje a výpočetní hardware jsou umístěny před očima. To může vyvíjet určitý tlak na nos a lícní kosti.

Proto se výrobci VR headsetů snaží co nejlépe vyvažovat své modely tak, aby na tváře kladli menší váhu.

Pokud se chystáte zakoupit VR brýle kompatibilní se smartphonem, pak musíte vzít v úvahu i váhu vašeho smartphonu.

Dalším faktorem, který velmi pomáhá, je možnost nastavit si VR headset. Většina headsetů na trhu má nastavitelné popruhy na hlavu nebo utahovací knoflíky pro uvolněné nošení.

Cena VR brýlí

Cena je pro mnoho zákazníků důležitým parametrem při nákupu nových VR brýlí. Kolik peněž byste měli do nového zařízení investovat? To se odvíjí od toho, zda vám stačí VR brýle pro smartphone nebo potřebujete výkonné brýle a chcete mít z VR co nejlepší zážitek. Je důležité brát v potaz i nepřímé náklady na VR brýle. Může se vám stát, že váš počítač nebo smartphone nebude výkonově dostačovat na virtuální realitu a budete si muset zakoupit nový stroj.

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé cenové kategorie ať víte, co od jednotlivých modelů můžete očekávat.

Nejlevnější VR brýle s cenou do 1 000 Kč

Co lze očekávat od nejlevnější cenové kategorie? Naleznete zde velmi levná VR zařízení, která jsou určena především pro chytré telefony. Jsou z levných materiálů a nemůžete od nich očekávat vysoký komfort. Potřebujete k nim také dostatečně výkonný mobilní telefon.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

V této cenové kategorii si také vyberete VR brýle pro mobilní telefony. Jsou o něco lépe vybavené a mají o trošku lepší kvalitu než nejlevnější cenová kategorie. Ale ani zde nemůžete čekat veliké zázraky.

Cena nad 5 000 Kč

Od 5 000 Kč a více si již zakoupíte samostatné VR headsety, které připojíte buď ke konzoli nebo k počítači. Setkáte se zde i se snímači pohybu. Od 5 000 Kč a výš se již jedná o poměrně plnohodnotný VR zážitek. Pokud chcete však co nejlepší zážitek, budete muset vybrat modely, které svojí cenou přesáhnou 10 000 Kč s DPH. Úplně ty nejdražší modely mohou stát až 20 000 Kč.

Mohu použít VR brýle s dioptrickými brýlemi?

Většinou dioptrické brýle budou pasovat do VR brýlí. Nicméně je dobré si před nákupem vaše brýle změřit a porovnat je s dostupnými parametry u konkrétních VR brýlí.

Pokud nosíte doptrické brýle, měli byste si zkontrolovat, zda je pod VR headsetem dostatek místa. V některých případech si můžete objednat VR headset se specifickými čočkami na předpis.

VR brýle a pár slov na závěr

V tomto článku jsme si pověděli o důležitých parametrech pro výběr VR brýlí a headsetů. Doufáme, že jsme vám s tímto nelehkým úkolem pomohli a vy se teď ponoříte do virtuální reality s velmi kvalitními VR brýlemi.

Co jsou VR brýle a jak fungují?

VR brýle jsou zařízení, které umožňuje uživatelům zažít virtuální realitu. Tyto brýle obsahují obrazovky pro každé oko a senzory, které snímají pohyby hlavy uživatele. Když uživatel nakloní nebo otočí hlavou, brýle upraví zobrazení tak, aby se zdálo, že se uživatel pohybuje v prostoru.

Jaké jsou výhody použití VR brýlí?

VR brýle umožňují uživatelům zažít virtuální prostředí jako by se nacházeli v reálném světě. Toto má mnoho využití, od zábavy a her až po vzdělávání a průmyslové využití. VR brýle také mohou pomoci s fobiemi a stresovými situacemi, protože umožňují uživatelům vystavit se virtuálním situacím, které by jinak mohly být problematické v reálném světě.

Jaký hardware a software je potřeba pro použití VR brýlí?

Pro použití VR brýlí je obvykle potřeba počítač s vysokým výkonem nebo herní konzole. Brýle mohou vyžadovat speciální software a ovladače, které umožňují správnou funkci. Některé VR brýle také vyžadují zvláštní připojení, jako je například USB nebo HDMI. Pokud chcete používat VR brýle s mobilním zařízením, jako je smartphone nebo tablet, může být zapotřebí speciální aplikace a příslušenství, jako jsou například ovladače.

VR brýle také mohou fungovat sami -  například Meta Oculus Quest.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat